„Verraad^, ■j! Twee bijzondere films komen in Haarlem. BOEFJE. ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD AT ©I ITILMLENS T©@Nï film van Victor MacLaglen, in Palace. Heather Angel, die met Victor Mac Laglen in „Verraad" speelt. Na onze uitvoerige recensie over de knappe film „Verraad", is een woord van aanbeveling voor deze Amerikaansche rolprent feitelijk overbodig. Wij twijfelen er niet a«in of ieder Palacebezoeker zal door het sterke spel van Victor MacLaglen geboeid worden en onder den indruk komen van de prachtige sfeer, die de regisseur in het stuk gelegd heeft. In het programma passeeren in het jour naal diverse nieuwtjes de revue. 0.a. is men getuige van de terugkomst van het Neder- landsche Elftal uit Ierland. Verder is er een teekenfümpje, terwijl als intermezzo op het tooneel equlibristische verrichtingen te be wonderen vallen. Mannen zonder naam, Frans Hals Zoudt u het aangedurfd hebben de beruch te bende bankroovers van Monk Gleason op te sporen? Zoudt u het gewaagd hebben u in een boerderij en daarna in een leegstaande fabriek te wagen, waarin die bende zich heeft verschanst? Ik vrees, dat u en ik voor de boeventronies waren teruggedeinsd, om van de revolvers en den inhoud daarvan maar niet te soreken. iuu.u.yo Evans, alias Helen Sherwood, de charmante journalis- te uit Mannen, zon der naam". Gelukkig maar. dat de leden van den Ame- rikaanschen geheimen politiestaf, Grant en Lambert, in de firn ..Mannen zonder naam", (regie van Murphy) die in de Frans Hals bioscoop draait, niet terug deinsden. De een gaat als meneer Hood in een pension in het plaatsje Delafield bij Kansas om gestolen bankbiljetten, door Gleason's bende geroofd op te sporen en zoodoende de bendeleden te ontdekken. De andere komt hem in de ver- mommine van warmhoudende-etensblikken- reiziger te hulp. als Grant de eerste sporen heeft ontdekt bij het wisselen van groot geld Samen laten zij hun geestelijke speurneuzen werken en komen er. door de verdachte hou ding van een bankdirecteur en een nacht waker. die in hetzelfde pension als Grant woont, achter, dat de „gang" in een boer derij zijn noodverblijf heeft gevestigd, nadat een der bendeleden is gewond. Zij begeven zich elk op eigen gelegenheid, naar die schuil plaats. Gabby Lambert komt er niet meer van daan, maar Grant treedt als overwinnaar uit vuurgevechten \n de boerderij en later te een fabriek, waarheen de overlevende bendeleden zijn gevlucht (om er tenslotte toch nog neergeschoten te worden). En dat is begrijpelijk, want wat kun je anders doen als een charmante journaliste kennelijk blijk heeft gegeven van eer. meer dan gewoon ge voel van genegenheid1^ U beerijot waar het heer. gaat: een geluk kig slot. Maar daarvóór is heel wat sensatie te beleven! Het voorprogramma is tamelijk uitgebreid. Allereerst is daar een journaal. Dan is er een Amerikaansch filmpje. Ook wordt een film vertoond, waarin Duke El lington's orkest de bekende ..Symphony in black" met melodieën als Triangle dance. Jealousy, A hymn of sorrow. Blues enz. speelt en waarin tegelijkertijd deze Symphony in beeld brengt. Bovendien is er een film over het eiland Samoa en een teekenfilm van Max Fleischer, waarin door een band „I wished on the moon" wordt gespeeld. Rembrandt heeft ,De Privésecretaresse" getrouwd". Na enorn^ succes, dat de Privé K secretaresse met Renate Müiler. Her- mann Thimig en F Felix Bressart over- x ai gehad heeft, was j ^et moeilijk te ver- AT wachten dat „De W' ff m Privésecretaresse PTfilWL. JuLéÊÈÊ getrouwd" een even groot succes zou -~af w .ËÊm%£mÈ worden. Het is een zware opdracht een dergelijke film te evenaren. Mary Glo rie de secretaresse, is géén Renate Müi ler, al is het dan ook een aardig meiske met een allerzon- nigste lach, Jean Murat ais de bankdirecteur heeft weer andere kwaliteiten dan Thimig, die juist in dié rol zoo verbazend voldeed en Armand Bernard, hoe fijn en geestig een ko miek hij is, heeft ons niet zoo onbedaarlijk doen lachen als Felix Bressart dat deed. De opzet van beide filmen is dezelfde: een bank directeur. een secretaresse, een portier, die ook directeur van een zangvereeniging is en ook het melodietje „Ich bin ja heut' so glück- lich, weeft zich door de muziek heen. Alleen deze film is een paar stadia verder, omdat hier het jonge paartje op de huwelijksreis is geweest, al gescheiden en weer vereenigd. Maar al is het dan niet de door alle filmliefhebbers Jean Murat in „De Pri vésecretaresse getrouwe zoo bijzonder gewaardeerde Renate Müiler „Secretarin", van de „getrouwde" hebben we toch ook genoten. Het is een film vol jong en blij geluk, waarop moeilijke, donkere dagen volgen, die voor het jonge vrouwtje onverdiend zwaar zijn. Voor de note gaie zorgt Armand Bernard, die telkens het publiek doet schate ren. Mady Berry als zijn liefhebbende vrouw zorgt, dat hij uitstekend tot zijn recht komt. Het is een film waarbij men zich zonder voor behoud uitstekend amuseert De journaals geven o.a den voetbalwedstrijd IerlandNederland. Een bijzonder geslaagd tooneelnummer wis selt de films af. Op een grappige manier wor den door twee dames en twee heeren. die op treden onder den tooneelnaam Boorn Brothers eenige dansen uitgevoerd. De moeilijkste dans passen en wat daarvoor kan doorgaan, worden gedaan op een wijze, alsof het niet de gering ste moeite kost en alsof iedereen het zoo zou kunnen. Maar wie zoo denkt moet na afloop van de voorstelling thuis maar eens zien, wat hij er van terecht zou brengen. Een detectiveroman Paul Lukas. in het Luxor Theater. Liefhebbers van Sherlock Holmes- en G. G.-geschiedenis- sen kunnen deze week hun hart in het Luxor Theater ophalen. De Metro film „De sensatie in het casino" bevat alle factoren, die voor een uurtje grie zelen noodig zijn. Geheimzinnige sterf gevailen, mysterieu ze brieven, verdach te vondsten, duizend en één gissingen en tenslotte de scherp zinnige speurder, die stukje voor beetje de waarheid op het spoor komt en als triomfator wordt begroet ziethier een serie bestanddeelen, die nu een maal onmisbaar voor zoo'n „criminal" film zijn. Sensatie is er dan ook volop in en om het ca- Een Nederlandsch product en een met Shirley Temple. Wiesje van Tuinen, Louis de Bree en Louis Saalborn. Twee films, elk met een speciale en eigen attractie, komen binnen kort in Haarlem. Het zijn ..Het mys terie der Mondscheinsonate", Loet C. Barnstijn's eerste filmstad- product en „De kleine kolonel", de laatste film met Shirley Temple Over „Het mysterie der Mondscheinsonate" schreven wij daags nadat de wereldpremière in het Tuschinsky-Theater te Amsterdam was geweest, dat Louis de Bree vooral deze film tot een gebeurtenis van belang heeft ge maakt. Met hem heeft ook de talentvolle schrijfster van het stuk. Willy Corsari. een groot aandeel in het succes dat deze film wel ten deel zal vallen, ook hier in Haarlem. Het verhaal is buitengewoon spannend, en de film weet dit ook goed weer te geven, nadat .aanvankelijk een en ander wel wat verward is. Doch. zooals gezegd is. het meesterlijke spel van Louis de Bree als den alleswetenden politieman, is zoo samenvattend, bunde lend, dat alle belangstelling op hem is ge concentreerd. Wij komen volgende week nog op deze film terug, waarin behalve Louis de Bree medespelen Louis Saalborn, Wiesje van Tui nen, Enny Meunier e.a. Deze foto is van een der spannende oogen- blikken uit ..Het. mysterie der Mondschein sonate". Enny Meunier speelt de Mond scheinsonate. Louis Saalborn staat er pein zend bij. Louis de Bree ookVerdenking van moord. Terecht of ten onrechte Shirley Temple en Lionel Barrymore. Shirley Temple, de gevierde, de hartedief. het wonderkind van Amerika, voor wie im mense reclamebladen worden uitgegeven, Shirley Temple komt weer in Cinema Pa lace. Het meisje van zes jaar nauwelijks, dat over de geheele wereld bekend en beroemd is, en een actrice is als een oot mensch. Dat nu al voor een groot deel ..en ernst van het leven heeft leeren kennen, zij het wel te gen een behoorlijke vergoeding. „De kleine kolonel" is geregiseerd door David Butler, die ook Hartedief heeft ge maakt (evenals de oude bekende „Sunny side up"). Shirley Temple heeft twee jaar geleden haar debuut gemaakt in één-acters. Zij trok weinig belangstelling, tot zij met James Dunn optrad in de Fox-film „Stand up and cheer". Haar spel maakte, dat zij ir. één slag beroemd was en na een klein rolletje vervuld te hebben met Janet Gaynor in ..Change of Heart", speelde zij ongewoon succesvol de hoofdrollen ..Baby, take a Bow", in: ..Little Miss Marker". ..Now and forever" en ..Bright Eves HartediefV Een tweede hoofdrol wordt vervuld door Lionel Barrymore als de „oude kolonel". Hij is de nestor van 't witte doek. werd ge boren in een familie van tooneelspelers. Wel dra betrad hij de planken en oogstte vele successen met zijn broer John en zuster Ethel, voor hij in 1909 naar de film over- voorgrond, zoowel als acteur als regisseur, ging. Na een lange en succesvolle carrière in „stomme" films, trad hij nog meer op den toen de geluidsfilm uitge vonden werd. In 1931 won hij den eersten prijs, uitge loofd door de ..Academy of Motion Picture Art and Sciences", voor het beste spel met zijn rol in „A Free Soul". Eenige van zyn laatste .successen waren: „Grand 'Hotel". ..Rasputin". ..Dinner at Eight". Night Flight" en Treasure Island". De film is een bewerking van de veel gelezen roman van gelijkluidenden naam door Annie Fellow John ston, waarin Mr. Barrymore de rol vervult van een ouden mopperenden kolonel uit Zuid-Amerika, die een doo- delijke haat koestert tegen alle Yankees, terwijl Shirley de rol speelt van zijn klein dochtertje. sino, dat het uitgangspunt van de geheimzin nigheden vormt. Men ontmoet er verscheidene figuren, die een verdachten indruk maken en het plegen der wandaden op hun geweten kun nen hebben, maar weinigen in de zaal zullen vermoed hebben, dat juist hij en we noe men natuurlijk geen namen! het kwaad op zijn geweten heeft. En zelfs de alwetende detective, die tenslotte den sleutel van het mysterie weet op te sporen, kan het raadsel langen tijd met geen mogelijkheid oplossen. Maar een detective is in een verhaal als dit altijd oppermachtig, zoodat zijn succes dan ook bij voorbaat vaststaat, al liggen de wegen, die hij kiezen zal, voor ons aanvankelijk in het duister. Regisseur Edwin L. Marin heeft niets ach terwege gelaten om de film zoo „unheimlich" mogelijk te maken, ofschoon grove effecten overal zijn vermeden. Een half-veriichte gang. met geheim zinnige schaduwen op den muur, een hand. die behoedzaam een revolver uit een lade haalt, gebons op deurenallemaal dingen. die prachtig passen in een sensatiefilm en hun uitwerking geenszins missen. Daarbij wordt de hoofdrol op voortreffelijke wijze gespeeld door Paul Lukas. die alle capaciteiten van zoo'n deduceerende gentleman uit de Engelsche of Amerikaansche detectivewereld bezit. Men kan zich voor een figuur als hier Mr. Vance moei lijk een beter vertolker dan Paul Lukas voor stellen. Hij heeft overigens in Rosalind Russell een uitstekend partner en verder zijn er nog tal van anderen, die het hunne bijdragen aan het spannende verloop der historie. Het pa rool voor deze week is dus: Conan Doyle-, Edgar Wallace- en Ivans-vereerders attentie! In het voorprogramma een uitgebreid iour- naal van binnen en over de grenzen. Natuur lijk is de „blyde incomste" van het Nederland- sche elftal erbij. Voorts een koddig avontuur van de miniatuur-acteurs van Hal Roach en een interessant filmpje over vele schoone dingen uit Afrika. MUZIEK. Royal Welsh Ladies Choir. Voor een beschamend klein aantal toehoor ders zong dit vrouwenkoor van internationale vermaardheid zijn uitgelezen programma. Het had zich, in dienst der „Vereeniging voor In ternationale vriendschap en wereldvrede", geen moeite te veel geacht om van overzee naar Holland te komen. In den zang was van teleurstelling over een zóó opvallende negatie niets te merken. En toen de heer J. W. Nie mann Jr., secretaris der afd. Haarlem van ge noemden bond, aan het slot van dit concert de zangeressen en haar leidster dank bracht, gewaagde hij zeer terecht van dit optimisme, dat den bond bezielt, en dat thans zoo helder ons tegenstraalde uit den koorzang onder zoo voortreffelijke leiding van Clara Novello Davies. Naast klare, glasheldere sopranen staan de mooie mezzo's, die in dit koor buitengewoon de middenstemmen helpen verzorgen. Zonder deze mezzo's had. om maar iets te noemen, een stuk als „Keel Row" niet zulk een sterken indruk kunnen maken. Zoo mogelijk nog meer opvallend zijn de alten, die hier in de meest verscheiden klanknuances aanwezig zijn: al ten met de gouden koptonen der mezzo's: alten die gemakkelijk een groot deel van het register der tenoren beheerschenalten met een pracht van expressie in haar zingen: in 't kort: een altenkoor zooals we nog niet eerder hoorden. In een zoo rijke klanknuanceering kwamen zelfs de arrangementen als van Schu bert en Handel wel zeer tot hun recht. Meer nog moesten stukken voldoening geven als „The Snow" van Elgar, opzettelijk voor vrou wenkoor gezet, en waar deze heerlijke alt stemmen ons de zacht neervallende sneeuw vlokken suggereerden als in het diepe klank- register der fluit. Van Ivor Novello, naar den naam heel stellig verwant aan de dirigentc, was een buitengewoon mooi koorwerk „Land of Silence" dat ook prachtig werd voorgedra gen. Toen kwam de grootmeester van den zang, Franz Schubert. Men moet dit van het Welsh Ladies Choir hooren, „The Lord is my Shepherd", dit koor met de echt Schubertsche pianopartij en de evenzoo verrassende modu laties. Het werd niet. als zoo vele andere stuk ken, gebisseerd, maar een der hoogtepunten van den avond was het zonder twijfel. De pianopartijen werden voortreffelijk gespeeld door Elsa Tostia Francis, die heel den avond aan de pianino zat. een instrument dat zich naast andere eigenaardigheden o.m. onder scheidde door een extra hooge stemming, zoo dat haar toegift. Chopin's Wals in Des, naar de toonsoort moeilijk te herkennen was. De aangekondigde (en gespeelde) Rhapsodie 1 2 van Liszt had onder deze omstandigheden beter kunnen vervallen, want aan de be kwaamheid als pianiste zal wel niemand heb ben getwijfeld, die door Elsa Tostia Francis een zoo overvloedigen rijkdom van pianopar tijen heeft hooren spelen met zóóveel agiliteit. Uit deferentie voor de grijze leidster en uit respect voor haar talent mogen wij „No More War", waarvan zij èn muziek èn tekst gaf, niet onvermeld laten. Het werd gebisseerd Na een zeer mooi koor van Novello „Bless You" bracht een jongedame een keur van bloemen naar het podium en legde ze de grijze koorleidster in de armen. Het koor dankte door nog eens het laatstgezongen nummer te geven. Toen deze avond van muzikale bekoring ten einde liep, en nadat de heer J. W. Niemann Jr. tot het koor in de Engelsche taal de dank woorden sprak, waarop ik boven zinspeelde, richtte hij zich tot de aanwezigen om de Ned. afd. van „The Comradeship" en „Intern. Friendship League" bij hen in herinnering te brengen. Deze „strijd voor den vrede" moet internationaal zijn. wil hij mogelijk worden. En hij moet gestreden worden met het opti misme, waarmee het Welsh Choir dezen avond zijn aandeel nam in deze taak. Liefhebbers van folklore zijn dezen avond in meer dan één opzicht te gast geweest. G. J KALT De 500e opvoering van „Boefje". Een comité gevormd. Ter gelegenheid van de 500e opvoering van ..Boefje" ,op 17 December a.s. in den Stads schouwburg, is het volgend comité van aan beveling samengesteld: Eere-voorzitter burgemeester C. Maarschalk van Egmond en Rlnnegom. Voorzitter de heer Tjebbo Franken, arts: Leden: dr. K. J. Alberdlngk Thym, mevr. A. del BaereJiskoot. A. G. Boes. mevr. Chr. J. Cohen-Tervaert-Koch, mr. A J. Enschedé. H Hylkema. W. J. B. van Liemt, mr. A. J. Liesker, mevr. T. van Loben SeisLucardie, Ph. A. Mees, G. M. Nieuwenhuis, Mr. J. M. PaardekooperOverman. Robert Peereboom. F. Primo, mr. H. E. Prinsen Geerlings, M. A. Reinalda, mr. L. H. Roeters van Lennep, H. B. van der Sande J. B. Schuil. Mr. G. Sluis. J. C. Tadema, jhr. mr. C. J. A. den Tex. mr. P. Tideman, mr. E, J. W. Top. mr. F. Vorstman, L. M. Weterings en mej. J. Wentholt. Er zijn vele soorten van boefjes En Annie van Ees is er één, Ze komt het in Haarlem vertellen, We gaan met z'n allen erheen. Al heeft ze 't in 't nederig landje Al vijfhonderd keeren vertoond, Dit boefje krijgt ver van een standje. Het wordt zelfs met bloemen beloond. En wie heeft ook ooit in haar leven Zoo veel voor de boefjes gedaan, Sinds zij hun portret heeft gegeven, Dat niet uit herin'ring zal gaan. Ze speelt het voor stampvolle zalen, ZooaLs in het eerste begin. Ze speelde het vijfhonderd malen, Haar Boefje blijft jong niettemin. En Pro Juventute vindt tevens Bij dit jubileum nog baat. Omdat voor de boefjes des levens Een deel der ontvangst naar haar gaat. Er zijn vele soorten van boefjes En Annie van Ees is er één. Ze komt het hier Dinsdag vertellen Daar moeten wij allemaal heen. P. GASU6. Concerten H. O. V. Het concert van Zondagmiddag as. staat onder leiding van Marlnus Adam. Loes Flipse, de bekende Rotterdamsche sopraan-zangeres zal haar medewerking verleenen. Zij is oud- leerlinge van Berthe Seroen. Willem Ravelll en Maria Last en heeft reeds met zeer veel succes Kerkconcprten gegeven en haar mede werking verleend bij verschillende concerten der Rotterdamsche Philharmonie en aan opera-uitvoeringen te Rotterdam en elders. Voor sopraan en orkest zal worden uitge voerd Noèls de France in een bewerking van Willem Pijper en twee Oud-Nederlandsche liederen bewerkt door Hans Schouwman. Het programma vermeldt, verder de Ouverture Euryanthe" van C. M. v. Weber, de Vierde Symphonie van Mendelssohn, een Inleiding tot het 2e deel van „La Crolsade des Enfants" van Gabriel Pierné en als slot twee werken van den bekenden Haagschen dirigent en componist Leo Ruygrok. („Pavane pour son Altesse La Princesse" en de Blijspel-ouverture „Midas"). Adolf Steiner, de grootste Duitsche cellist, zal op het concert der H. O. V. van Dinsdag a,s. het cello-concert van Haydn spelen. Na de pauze komt dan. in plaats van de Suite Becker, het cello-concert van Bullerian, welk laatste concert Steiner deze maand in Buda pest en op 4 December j.l. met het groot orkest der Deutschland-sender onder prof. dr. Paul Graner voor de Berlijnsohe radio speelde. Dit concert is een modern Duitsch werk, één der allerzwaarste van de geheele celloliteratuur, dat nog nooit te voren in Hol land gespeeld werd. zoodat Haarlem hiervan den primeur heeft. Steiner bespeelt een Stra divarius-instrument. Vragen aan de ministers over het geval-Kortenhorst. Mr. Goseling (R.-K.) wenscht nadere inlichtingen. Mr. Goseling, voorzitter der R.K. fractie in de Tweede Kamer, heeft de volgende vragen gesteld aan de ministers van buitenlandsche zaken en van handel, nijverheid en scheep vaart: 1. Is het juist, dat aan dr. Kortenhorst, lid van de Nederlandsche regeeringsdelegatie, die te Berlijn onderhandelde over een met Duitschland af te sluiten handelsovereen komst. vanwege de Duitsche regeering te ken nen is gegeven, dat hem geen onverplichte z.g. sociale beleefdheden meer zouden worden be wezen en dat men voor dr. Kortenhorst on aangename uitingen in de Duitsche pers niet zou kunnen voorkomen, zulks naar aanleiding van uitlatingen, welke dr. Kortenhorst zich zou hebben veroorloofd in de rede. welke hij bij de behandeling van de begrooting van het departement van justitie in de Tweede Kamer op 21 November heeft gehouden? 2. Indien inderdaad in verband met de in de eerste vraag bedoelde rede van Duitsche zijde een tegenover dr. Kortenhorst aan te nemen uitzonderlijke houding is aangekondigd is het de regeering dan ook bekend, op welke zinsnede(n) de bedenkingen van Duitsche zij de betrekking hebben en zoo neen, is de re geering dan bereid zich daarover de noodige inlichtingen te doen verschaffen? 3. Wat heeft de regeering gedaan of wat denkt zij alsnog te doen om. mede door de wij ze waarop zij in dit concrete geval haar hou ding bepaalt, te verzekeren, dat de persoonlij ke positie van door haar afgevaardigde onder handelaars niet worde bemoeilijkt door toepas sing van eenig sociaal-uitzonderingsregiem van buitenlandsche zijde: en dat met name leden der Staten-Generaal, die door haar als afgevaardigden bij onderhandelingen met het buitenland zijn aangewezen, gevrijwaard zijn tegen een behandeling, welke de onafhankelij ke positie doorkruist, die een lid der volks vertegenwoordiging naar Nederlandsche op vatting behoort in te nemen. HAARL. AMATEUR-FOTOGRAFEN EEXIGING. VER- De Haarlemsche Amateur-Fotografen Ver eeniging zal op Zondag 15 December voor haar beginnersklasse een clubtocht houden naar den Hout. Bijeenkomst des morgens te 9 uur precies Tempeliersstraat hoek Plein. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. EVANGELISCHE SAMENKOMSTEN, lokaal Parklaan 21. V.m. 10 uur: de heer J. H. Scljat. Nam. 5.30 uur: Bijbelbespreking in lokaal „Maranatha", Gea. Voldersgracht 15. Allen welkom AERDENHOUT. V.m. 10.30 uur: Ds. Th. C. Vriezen, Den Haag. Jeugddienst in 't jeugdhuis. CURSUS „DE OORLOG VAN ALLE KANTEN BEZIEN." Aanstaanden Woensdagavond vindt de tweede lezing plaats van den openbaren cur sus „De oorlog van alle kanten bezien", geor ganiseerd door de Alg. Ver. ..Nooit meer Oor log" (Afd. Haarlem der Ned. Vredes-Actie) Het onderwerp van deze lezing, welke ge houden wordt in het gebouw ..De Nijverheid", Jansstraat ls „Oorlog en Imperialisme"; spre ker is de heer Daan van der Zee uit Den Haag. Elke lezing van dezen cursus is een af gezonderd geheel en heeft een anderen spre ker.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 15