FINANCIEELE KRONIEK. DE BILT WENSCHT Hernia ItiutktUU HAARLEM'S DAGBLAD Uw Bril stuk? De strijd om het Wereldkampioenschap De nieuwe bisschop van het bisdom Haarlem. GELUKKIG NIEUWJAAR ZATE RDXG 14 DECEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Op de aandeelenmarkt was deze week niet veel affaire. Maar de tendentie is niet slecht, omdat men voor 1936 met iets betere verwach tingen bezield is. Verblijdend was dat de ver laging van het Amerikaansche invoerrecht op tabak thans een feit is geworden. Tabakswaar den ondervonden daarvan den weerslag. Een nieuw bewijs van de inderdaad geweldige aan passing. die in Indië mogelijk is. vindt men in de mededeeiing van de Besoeki Tabak Maat schappij, dat ondanks een lageren verkoop prijs voor de tabak van oogst-1934, het verlies aanmerkelijk kleiner is. Van 30 cent per pond tabak, moet de kostprijs tot 21 cent zijn terug gebracht! Voor Rubberaandeelen blijft het publiek nog uit de markt. Men wil eerst een stijging van den rubberprijs zien. waarop de kansen voor 1936 intusschen verbeterd zijn. Blijkens de laatste mededeelingen is de uitvoer van bevol kingsrubber in November aanmerkelijk afge nomen. waaruit men kan concludeeren, dat de regeering langzamerhand de bevolkingsrubber meer in de hand krijgt. Zij heeft dezer dagen nog eens bij monde van Minister Colijn ver klaard. dat zij krachtig tot de uitvoering van het restrictieplan zal meemerken. Van niet minder belang is de langzame daling der voor raden; in den loop van 1936 zullen deze. naar deskundigen verwachten, met ca. 150.000 ton dalen. Aandere af deelingen hebben ditmaal geen bizonderheden opgeleverd. We willen nog mel ding maken van de nieuwe opdrachten, welke de Neaerlandsche Scheepswerven hebben ont vangen twee tankschepen van 9000 en twee van 12000 ton waaraan wel niet veel zal worden verdiend, maar die toch de bedrijven gaande kunnen houden. En dat is in dezen tijd reeds winst. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdagavond 17 Decem ber een vergadering in Café-Restaurant Brinkmann. De heer H. Wigman te 's Graven- hage houdt een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „Een populaire wandeling door 's lands plantentuin te Buitenzorg". KENNEMER FOTOKRING. De Kennemer Fotokring houdt Woensdag avond 18 December in het gebouw der Socië teit Vereeniging een vergadering. De heer W. van Ommen zal o.a. een lezing over Klein- beeldfotografie houden. KERSTFEEST PADVINDERSGROEP 8. Evenals vorig jaar zal Groep 8 der N. P. V. Haarlem in het Jongelingsgebouw aan de Lange Margarethastraat een kerstfeest voor minderbedeelden houden. Dit kerstfeest, dat op Donderdagavond 19 December zal plaats hebben, belooft wederom zeer mooi te worden. De jongens hebben met steun van ouders en kennissen daarvoor het geheele jaar kleeding- stukken en andere nuttige zaken verzameld, welke door hen, daarbij natuurlijk krachtig :eholpen door enkele nijvere dameshanden, in goeden staat zijn gebracht. Van te voren houden de padvinders van Groep 8 op as. Zaterdag van 4 tot 10 u n.m. en Zondag van 2 tot 6 uur n.m. een tentoon stelling van de door hen verzamelde goede ren, waar ieder belangstellende welkom is. De toegang daarvoor tot het Troephüis aan den Harmenjansweg 21 (naast/Keur Sneltjes) is kosteloos. (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 769. m.M. te Sarna. Laagste barometerstand 744.0 m.M. te Seydisfjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke tot Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt tot betrokken. Mogelijk eenigen regen of natte sneeuw. Vooral later zachter. Uit het Buitenland Maandag weer lichte vorst? Het is met de vorstkansen althans voor den Zondag weer gedaan. De gisteren reeds ge noemde depressie bij IJsland diepte verder uit en trok meer Oostwaarts. Over de Britsche Eilanden daalde de barometer thans snel. Het hooge drukgebied nam daar sterk in beteeke- nis af. Uit Ierland wordt stijging van tem peratuur en regen en sneeuw gemeld. Rond de Iostzee en de Botnische Golf wordt nog hooge druk aangetroffen. Sinds gisteren is echter ook daar de barometer gedaald. Alleen over Lapland steeg de druk. De vorst is over Scandinavië en Finland toegenomen tot streng. Over Duitschland, Oostenrijk, Zwitser land. Frankrijk en over ons land is de vorst licht. In de Middellandsche Zee blijft een depres sie den weerstoestand nog beheerschen. On der invloed van de bovengenoemde IJsland- denressie is ten onzent wind uit Zuidelijke tot Westelijke richtingen te wachten. Bij luchttransport uit Zuidwesten en West is dan weer mooie weer te wachten waarbij regen of natte sneeuw kan optreden. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat na het passeeren der depressie de hooge druk ten Noorden van ons land zich zal herstellen, waabij reeds Maan dag opnieuw lichte vorst kan voorkomen. Barometer 763 m.M. 766 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13. Telefoon 14112 Thermometer Hoogste gisteren 36 F. Laagste heden nacht 32 F. Hoogste heden tot 10 uur 33 F. ZIJLSTRAAT 97 W. Kuipers Zn., Opticiens (Adv- Ingez. Med.) Nieuwe manoeuvres van de Amerikaansche regeering met het zilver. Toenemende moei lijkheden in Duitschland. Over gevoelige staatsfondsenmarkt. Een geslaagde geldleening van Noord-Holland. Nederland voert goud in. -Amerikaansche invoerrechten op tabak verlaagd. Wat de aanpassing in Indië vermag. Eindelijk verminderde uitvoer van bevolkingsrubber. Nieuwe opdrachten in de scheeps bouw. Een reactie op de beurzen, zooals die de laatste dagen is ingetreden, behoeft niet te verwonderen. Tegen het eind des jaars is er onwillekeurig een geneigdheid om verkregen koerswinsten op de effectenbeurs binnen te halen en dan verder de jaarwisseling met haar retro- en perspectieve beschouwingen af te wachten. Daar komt bij dat er tal van onzekere factoren zijn. waaraan men weer grootere aandacht wijdt. In de Vereenigde Staten is een vertraging van het tempo van den vooruitgang merkbaar. De plotselinge beëindiging der Amerikaan- •sche zilver-aankoopen doen weer eens zien welke groote gevaren aan de monetaire poli tiek van de laatste jaren verbonden zijn. Amerika heeft den indruk gewekt uiteindelijk tot het bimetallisme te willen overgaan, dat wil zeggen het goud en het zilver in een onderlinge vaste waardeverhouding als basis voor het muntstelsel te willen aanvaarden Daartoe is men begonnen met groote zilver- aankoopen in eigen land, maar ook daar buiten, tengevolge waarvan de zilverprijs is gestegen en een zilverland als China gedwon gen werd den zilveren standaard los te laten. Het groote zilveraanbod, dat daarvan een gevolg was. werd dóór Amerika opgenomen en het heette dat de zilverprijs nog aanmer kelijk verder zou worden opgevoerd. Deze week is echter een daling van den zilverprijs ingetreden, zoowel te New York als te Londen omdat de Amerikaansche zilveraankoopen plotseling werden gestaakt. Over de ware reden van dien maatregel tast men over heel de wereld in het duister. Men kan er in de binnen- en buitenlandsche vakpers kolommen over lezen, zonder wijzer te worden. En we zullen dit voorbeeld hier niet navolgen. Maar wel mag worden gezegd, dat de onvaste fi- nancieele en monetaire politiek der Ameri kaansche regeering als een voortdurend ge vaar boven de markt hangt, want het is de laatste jaren wel duidelijk geworden, dat men met het voeren van monetaire politiek meer kan bederven dan goedmaken. Vooraanstaan de lieden in de V.S. waarschuwen tegen de „geldmakerij" der regeering. die meer dan 3 milliard onder de bevolking heeft gedis tribueerd en langs dien weg de koopkracht heeft verhoogd, de bedrijvigheid heeft doen toenemen echter ten koste van een nog steeds stijgende staatsschuld en groote te korten op de staatshuishouding. Onder in den zak vindt men de rekening, welke tenslotte aan de Amerikaansche be volking zal moeten worden betaald. Het schijnt dat de Amerikaansche regeering dit begint ln te zien en dat ook de tijdelijke stopzetting van de zilveraankoopen daarvan een gevolg is. Hoe het zij. de Amerikaansche markt bracht ditmaal geen voedsel bij voor een haussebeweging op de Europeesche beurzen, die ook in den politieken toestand van Europa nog weinig aanleiding" konden vin den voor wat meer optimisme. Gehoopt wordt dat de diplomatie het zal winnen van het zwaard, maar als zij bij den Duce en bij den Negus op onverzettelijkheid stuit, zal een petroleum-embargo met al de narigheid daaraan verbonden, niet kunnen uitblijven. Voortzetting van den oorlog beteekent voor Italië een voortdurende aansnoering van den buikriem, voor het overige deel der we reld derhalve een verminderde vraag naar goederen. Hetzelfde verschijnsel doet zich in Duitsch land voor. Dr. Schacht heeft den laatsten tijd redevoeringen gehouden waarin de slechte economische toestand des lands niet kon worden verbloemd. Trouwens het ver bod van invoer van Duitsch bankpapier be wijst wel hoe groot de deviezennood is en de verwachting bestaat dan ook, dat het straks wel op een algeheel moratorium, dat wil dan zeggen, een volslagen bankroet zal uitloopen. Het Duitsche bankpapier, dat nog het dichtst de nominale waarde van de Mark benaderde, is nu ook var. f 45 per Rm. 100 tot f 34 a f 35 teruggevallen en ontleent zijn waarde voornamelijk aan den smokkelhan del. Geen wonder, dat voor Duitsche fond sen in het algemeen lagere koersen werden genoteerd. Er is wel een schril contrast tusschen het crediet der Europeesche Staten. Duitschland kan geen nieuwe leeningen plaatsen. Frank rijk poogt frs. 2 milliard te krijgen a 5 pet. en Engeland slaagt er in 1 pets. schatkist- notes en 2V2 pet. fun deeringsobligaties met groot succes onder te brengen. Wij hier in Nederland staan er zoo onge veer tusschen in. Met onze Nederlandsche staatsobligaties gaat het nog niet zoo, als het moet gaan. De markt is ..vatbaar" als een oude juffrouw, die verkouden wordt als zij haar bed opmaakt. Het gerucht, dat er moeilijkheden tusschen de regeering en de rechterzijde zouden rijzen over de onderwijs- paragraaf van het bezuinigingsplan was vol doende om voor de staatsfondsen een koers daling van 1 '2 pet te bewerken. Wel is later een herstel ingetreden, maar van normale aankoopen ln deze fondsen is er nog geen sprake. Het is niet te hopen, dat de Kamer, na onlangs een groote hindernis te hebben genomen, het Kabinet over dit steentje zal doen struikelen. Want we zijn wat het vertrouwen der bevol king in de regeering betreft, op den goeden weg. Na de kapitaalsverschuivingen, die ge woonlijk bij de jaarswisseling plaats vinden, mag voor Staatsfondsen een verder koersher- stel worden verwacht, wanneer zich geen nieuwe moeilijkheden voordoen. De Provincie Noord-Holland heeft daarop niet willen wach ten, maar is met een AVz pet. leening a 99 pet. uitgekomen, die er gelukkig goed is ingegaan. Maar een wijs besluit lijkt ons deze uitgifte niet. Wat de positie van ons land betreft, er kan op worden gewezen, dat de handelscijfers over November niet slechter zijn geweest dan die van November 1934 en het nadeelig saldo der handelsbalans verder is teruggegaan. Belang rijk was de invoer van goud en zilver. De Ne derlandsche Bank heeft per 9 December den goudvoorraad weer met f 2 millioen kunnen versterken en daar ook de beleeningen zijn verminderd, is het dekkingspercentage der op- elschbare verplichtingen tot ca. 75 pet. ge stegen. MOTORDIENST. De le luitenant A. L. W. Seyffardt, die va: 1932 tot 1935 bij de Technische Hoogeschool te Delft een cursus volgde voor hoogerc technische vorming van officieren heeft vol daan aan het examen voor werktuigkundig ingenieur, met de aanteekening cum laude. De eervol ontslagen reserve kapitein der genie W. J. van Dam is benoemd tot reserve kapitein bij de Schoolcompagnie van den Motordienst. MAKELAARS. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Recht- bank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: S. L. Mok, Haarlem, Nieuwe Gracht 62, in onroerende goederen, hypothe ken en effecten; J. Lasthuis, Overveen. Julia- nalaan 84, in onroerende goederen; J. P. Cra mer, Haarlem, Ripperdapark 17, in onroeren de goederen en hypotheken; S. Schuuring, Haarlem, Pijlslaan 115, in onroerende goede ren en meubilair; A. Bloem, Heemstede. Jan Steenlaan 8, in onroerende goederen; S. Een hoorn, Velsen N., Wijkerstraatweg 212, in on roerende goederen, hypotheken en assuran tiën. PHILIPS RADIOTOESTELLEN BURGERLIJKE STAND. Haarlem, 14 Dec. 1935. Bevallen: 13 December, M. W. Neenenhuis— v. d. Veldt, z. en d„ R. J. A. E. v. GelderLo- man, d., B. W. VrugtZielstra, z., 14 Decem ber, H. SteensmaNooitgedagt, z., M. M. Smitv. Deuren, z„ C. G. VollaertsRedeker, z., M. C. v. d. SplinterSpeelman, d. Overleden: 12 December, H. J. Smit, 29 j., Voortingstraat, 13 December, E. Honing, 76 j., Nieuwe Gracht, M. RamakerSmit, 72 j„ Vel- serstraat, J. M. Kroes, 72 j., Westerhoutpark, J. E. Kastein, 48 j., Hazepaterslaan. Heden ontvangen Een prachtige partij Goudreinetten (Va pond p. stuk). Groote Sinaasappelen (4 ons p. stuk). Fijne Handperen: Doyenne du Cornice, Bon- Louis, An jou 20 ct. p. pond. Groote Mandarij nen, doffe Kastanjes. Fijne Handappelen: Jo nathans, Princesse Nobels, Notaris appelen. Grape-fruit 6 ct. p. stuk; Pardess Grape-fruit 10 cent per stuk. Versche Champignons. FRUITMANDEN FRUITSCHALEN FRANS FONVILLE, ZIJLSTRAAT 55 TELEF. 11767 (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN1 1 —POLITIERECHTER-I Om honderd centen. Het zijn niet altijd groote dingen, die vijandschap en oorlog veroorzaken. Een on voorzichtig woord, een gebaar, een futiliteit doen vriendschap en liefde soms in haat ver anderen. Zoo behoeft het geen verwondering te wekken, dat „honderd kale centen", zooals het Zaansche koopmannetje zei. oorzaak wa ren, dat een bloedige vechtpartij op den Zon dag voor kermis op de Kaasmarkt te Pur- merend werd geleverd. Die honderd centen waren er natuurlijk gansch onschuldig aan, maar de kwestie was, dat bedoeld koopman netjes in den waan verkeerde voor een gul den in den nek gezien te zijn door een collega die hem aardappelen had geleverd. Die collega zou hem namelijk aardappelen heb ben gebracht tegen een cent per kilogram. Dit althans dacht de koopman, maar toen hij moest betalen, zei de ander, dat bedoeld was een cent per pond, hetgeen nog een zeer civiele prijs is, maar dat meernngsverschil was nu de oorzaak van den gloeienden haat, die na de aardappelennegotie was ontstaan. Nu waren de beide deelhebbers in dien handel voor den Politierechter verschenen., de koopman als beklaagde, de leverancier als getuige en de wijze waarop ze elkaar den mantel uitveegden, gaf blijk, dat de vriend schap nog verre was. ,Hij was dronken", zei de verkooper van den aardappelen, „en hij is bijna altijd dron ken". „Wat!", zei de kooper, „wou hij van mij zeggen, dat ik di-onken was? Heel Purmerend weet, dat er geen grooter dronkaard bestaat, dan hij en bovendien zwendelt hij iedereen uit". Dat was nu een heel aardig proloog, maar daar ging het niet om; de rechter wou weten, wat er eigenlijk op dien bewusten Zondag morgen te Purmerend was voorgevallen. De verkooper vertelde nu dat hij den ander eerst had ontmoet bij een automaat en daar had de laatste hem een klap gegeven. Terug geslagen had hij niet en hij had zelfs ge tracht, tot een schikking te komen, maar dat lukte niet. Zoo zakten beiden af naar de Kaasmarkt. In een stillen hoek bij het politiebureau had de kooper hem opnieuw aangevallen, tegen den grond gegooid en hem toen in het gezicht geschopt waardoor een hevig bloedende wond was ontstaan en een buil, zoo groot als een aardappel. De tegenstander hoorde dit verhaal rustig aan en antwoordde er kort en bondig op, dat er geen woord van waar was, want dat hij de aangevallene was geweest. Dat de andere op de straat was terechtgekomen, waarbij diens kleeren gescheurd waren,, kwam, doordat de man in dronkenschap was gevallen. „Heeft u hem toen geschopt?", vroeg de rechter, want daar ging het om. Dat wist hij zich nu juist niet te herinne ren. „Drinkt u?", vroeg de rechter De verdachte antwoordde: „Een mensch begint zijn leven met. drinken". „Ja, maar niet met jenever", werd hem toe gevoegd. Verdachte liet wijselijk in het midden hoe en wat hij dronk, maar zei alleen, dat hij nog nooit een bekeuring voor dronkenschap gehad had, waaruit "men naar believen kon conclu deeren-of hij/al dan niet een liefhebber was van het geestrijk vocht. De Officier dacht van wel en grondde die meening op het stemgehalte van den ver dachte. „Aan je stem zou je het wel zeggen", zei de Officier, hetgeen de rechter aanvulde met: „een g-roestem". „Neen", zei verdachte, „dat komt omdat ik langs de straat loop te venten en dat schreeuwen maakt me schor". We waren dus nog niet ingelicht over het schoppen vanwege het geheugenverlies, maar gelukkig kwam er een getuige, die juist ge komen was, toen de vechtpartij aan den gang was; hij had den klager zien vallen en wist zeker dat verdachte hem daarna schopte; deze getuige vulde dus het hiaat, ontstaan door het geheugenverlies, geheel aan. De officier eischte f 25 boete en f 19 schade vergoeding aan klager. De verdachte vond het wat veel, doch de rechter deed er maar f 10 af Een voetbalhater. Als we zeggen, dat de Zaandamsche kan toorbediende het voetballen haatte, willen we niet beweren, dat dit altijd en overal het ge val was; 't zal wel niet, maar wat hij haatte, was het zoogenaamde gevoetbal van kwa jongens in de straat en daarin zullen velen hem gelijk geven. Is er iets hatelijkers, dan het in 't wilde weg op straat wegtrappen van een lang niet onschuldig balletje, waarbij geen ruiten van de bewoners en geen hoofden van de voor bijgangers worden ontzien; waarbij de deel- nemenden aan de match over hekken en hagen in de voortuintjes springen, zonder zich in het minst om planten en bloemen te bekommeren. Als iemand er wat van zegt, wordt hij uit gejouwd en als hij een kwajongen een draai om de ooren geeft, krijgt hij de ouders op zijn dak en als die hatelijke voetballerij ter sprake komt voor den rechter, dan zijn het altijd o zulke lammerachtige knaapjes en dan is het o zoo'n onschuldig kinderspel. Doch je moet die knaapjes maar eens op straat hooren en zien. De Zaansche kantoorbediende had geld op te halen voor een blok coöperatiewoningen en hij had er zeker belang bij, dat daarvan geen ruiten werden vernield; daarom kon hij de voetballerij niet goedkeuren en nam den jongens den bal af. Hij verklaarde uitdruk kelijk niets anders te hebben gedaan, maar wel gingen de onnoozele schaapjes hem te lijf om den bal terug te krijgen. Toen stormde de vader van een der jongens naar buiten en gaf den kantoorbediende een stomp in het gezicht. Daarvoor moest de man terecht staan en zeer terecht, want schoon hij voor zich het onbeperkte recht opeischte om zijn kroost te verdedigen, bleek voldoende uit de verklaringen van den kan toorbediende en een onpartijdigen getuige, dat de klager niets ar.ders gedaan had dan den bal afgepakt en dat hiji^/geen jongen ge slagen had, zoodat er niets viel te verdedi gen. De vader van den jongen kwam nog ver tellen, dat zes weken tevoren de kantoorbe diende den jongen ook al zou geslagen heb ben. De officier achtte de mishandeling bewezen en ongemotiveerd, waarom hij f 10 boete eischte De politierechter maakte er f 2 van. maar zette een stok achter de deur door er een week gevangenisstraf voorwaardelijk bij te voegen. Over de mooie kans van Dr. Euwe. De honderden die Vrijdagmiddag in de Militiezaal te Amsterdam vereenigd waren om het verdere verloop van de 29ste partij te aanschouwen, zijn niet lang in spanning ge bleven. De algemeene indruk dat de feitelijk al remise was, is juist gebleken. Dr. Aljechin heeft nog 10 zetten doorgespeeld, maar toen had dr. Euwe den pion, dien hij achterstond fen die ook Donderdagavond al ten doode op geschreven was) veroverd, terwijl de stelling zóó geworden was, dat doorspelen in het ge heel geen zin meer had. Aljechin reikte Euwe de hand en zei: „Tot Zondagavond!" Zondagavond zal dus de beslissende partij aangevangen worden. Dien avond kan de beslissing vallen, maar de kans is natuurlijk groot, dat de partij Maandag vervolgd zal worden. Dc stand is thans: Aljechin 14, Euwe 15. In net voor Euwe allerongunstigste geval •dat Aljechin wint) is het einde 15—15. De match verliezen kan onze landgenoot dus niet meer. Maar als Aljechin wint en de match dus onbeslist blijft, houdt hij den titel van we reldkampioen. Maakt Euwe remise of wint hij de 30ste partij, dan gaat den titel op hem over. De kansen voor dr. Euwe staan dus goed. te meer omdat hij deze laatste partij met wit speelt. Nu Vrijdagmiddag de 29ste party reeds in 20 minuten remise verklaard was. gaf dr. Euwe nog een interessante demonstratie over het verloop. Hij erkende verrast te zyn gewor den door de 23ste zet van Aljechin: de Dame f3—c6. Dat was niet alleen een matval, maar bezorgde hem tevens moeite om de juiste voortzetting te vinden. Toch was hy er in ge slaagd den besten tegenzet te vinden, waar door remise zeker werd. Maar, zoo zeide hij: Een theoretische remise wordt nog niet altyd tot remise gebracht!" Toen Euwe zyn 40ste zet gedaan had en de pion f 5 ten doode opgeschreven was, was re mise beslist zeker. Dit is ook Vrydagmiddag wel gebleken, verrassingen bleven uit. Dr. Euwe heeft niet, zooals verwacht werd, on- nvddellijk den pion f 5 genomen, maar dit even uitgesteld. Hy zei, dat hij den pion ook wel meteen had kunnen nemen, doch dat hij net toch iets beter gevonden had dit even uit te stellen en eerst enkele andere zetten te doen. By de demonstratie die Euwe gaf, heeft hij even stilgestaan by den befaamden 41sten zet van Aljechin, die aanleiding gaf tot het incident van Donderdagavond. Hij zei, dat "ny wist dat het comité het niet geheel met hem eens was, maar hy zelf meent, dat er geen reden is om aan dr Aljechin het ge beurde kwalijk te nemen. Wat is het geval? Er was afgesproken, dat wit het recht heeft zijn 41ste zet in couvert af te geven, maar dat wil niet zeggen, dat wit ook den plicht heeft dit te doen als de 5 uren van den wedstrijd nog niet uitgespeeld zyn. Aljechin wou dus doorspelen tot de 5 uur verstreken waren. Geroep: dan had hy voor hy zyn 41sten zet deed, dit moeten zeggen, dan zou daarmee een incident voorkomen zyn geworden! Dr. Euwe- in elk geval ben ik van meening, dat dr. Aljechin over het gebeurde veel te fel aangevallen is. Het heele geval berustte blijkbaar op misverstand. Het is niet zooals een tramconducteur hem vertelde: „ik vond het niet eerlijk dat Aljechin 41 zetten mag doen en Euwe maar 40! Om dit grapje werd door de aanwezigen gelachen waarmee ook de discussie over dit incident gesloten was. Tot bisschop v* het bisdom Haarlem is be noemd de Zeereerw. heer J. P. Huibers, deken en pastoor te Hoorn. KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel zal worden gehouden op Dinsdag 7 Januari 1936, des avonds te 8 uur, in het gebouw aan het Nassauplein. PERSONALIA. In de vergadering van Hoofdingelanden is benoemd tot secretaris van de Sloter Binnen- polder by Amsterdam Jhr. Mr. L. M. Rengers Hora Siccama alhier, secretaris van den Haar lemmermeerpolder. HET PLAN VAN DEN ARBEID. De lezer van het ingezonden stuk Het Plan van den Arbeid in het nummer van 13 Decem ber gelieve er nota van te nemen, dat daarin een drietal storende zetfouten voorkomen. Het getal 5 milliard in de zesde alinea moet zyn 3 milliard en het getal 10 milliard in den ondersten regel van de tweede kolom moet zyn 16 milliard, terwyl de onderste regel van de eerste kolom moet luiden: want daar door vermindert de actieve koopkracht, loopt de geldomloop terug DE WERKLOOZEN EN DE ZIEKEN FONDSEN. Maatregel uitgesteld. De maatregel van B. en W. om de onder steunden te verplichten lid te zyn van een ziekenfonds is voor korten tijd uitgesteld. Door het bestuur van den Haarlemschen Bestuur ders Bond is namelijk verzocht om hierover eerst een bespreking te mogen hebben, ten einde verschillende bezwaren naar voren te brengen. Op dit verzoek is gunstig beschikt VREDESTENTOONSTELLING TE HAARLEM. De Vredesraad te Haarlem zal van 20—30 December een tentoonstelling houden in de Groote Houtstraat no. 190. Daar zal ook het petitionnement van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid ter tee- kening liggen Uw vrienden en clientèle een door middel van Ook dit jaar zullen wij in ons nummer van DINSDAG 31 DECEMBER weder gaarne NIEUWJAARSWENSCHEN in Haarlem's Dagblad opnemen volgens het tarief van 60 cent voor het minimum van vier regels, elke regel meer 15 cent. Men zende ons slechts de plaatsingsopdracht, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing op gegeven. Wanneer gij dit nog niet hebt gedaan, doet het dan nu.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2