Het Snelle Ding EEN COCKTAIL AFRICAIN Graaf de Marchant toegelaten. Korting op Indische pensioenen verlengd. ZATERDAG 14 DECEMBER 193S H A A R L E M'S DAGBLAD 3 Eens op een laten avond verscheen in een garage een stugge boer. Wat kan ik voor u doen? vroeg de wagenwasscher, dia den dienst had, beleefd. 'k Wil een auto koope. Roep je baas maar. De baas verscheen. Een veewage mot ik hebbe! zei de boer norsch. Nu had de baas net een heel Jhooie, en hij zei dat. Ook veewagens kunnen mooi zijn, maar niet lang. Alleen als ze pas van de fa briek komen. Ik heb d'r geen verstand van. Is-ie goed? De baas uitte een reeks warme aanbeve lingen. Hij noodigde den klant in zijn kantoor en toonde hem catalogi, mogelijk zelfs ver klaringen van tevredenheid, afgelegd door koeien, schapen en varkens. De autohandel staat voor niets. Wat mot-ie koste? vroeg de boer. 1895. Ken d'r niks af? Nee, zei de baas. die ook kort werd. La 'm 'es rije! Hierop hing de automobielhandelaar een paar nummers aan den veewagen. Het tweetal stapte in en ze reden een paar blokjes om. Goed, zei de boer. Ik neem' em mee! Maar het geld? Ken d'r niks af? Nee! De boer opende zijn jas, bracht een zware portefeuille te voorschijn, die aan den ket ting lag, en telde 1895 op tafel uit. Nou gane me, zei hij toen. Maar kunt u rijden? Ken jij rijje? Ja. Dan ken ik ook rijje! Wijs me maar effe hoe 't mot. De garagist schrok een beetje. Maar hij vermande zich en ze gingen samen opnieuw op den bok van den veewagen zitten. De boer greep nu het stuur. Hij kreeg instructies en reed Natuurlijk reed hij niet zoo best, maar het was een verwonderlijk-handige boer. Hij reed vier blokjes om, en elk blokje was beter dan het vorige. Toen stopte hij voor de ga rage en verklaarde: Je wordt bedankt. Me zalle nou maar weg weze. Huistoe! Waar is dat? Achter Beverwijk. Maar zou u nou wel Genavond saam, zei de boer, schakelde in en reed weg. Hij begon met de stad: een uitstekende oefening. Er zijn menschen, die met het makkelijkste beginnen. Zoo was hij niet. Zijn bochten op het Kennemerplein wa ren al aardig. Bij Santpoort leunde hij beha- gelijk achterover, na de pont was-ie overrijp voor zijn vaardigheids-examen en op z'n boer derij reed hij keurig de stal binnen en stopte naast de roodbonte, net vijf centimeter voor het achterschot. Dit is een waarachtige, historische gebeur tenis. Het trieste is alleen maar, dat er zoo wei nig zulke boeren, met zoo'n aangeboren auto- gave en zulk een machtig zelfvertrouwen, be staan. Er zitten wel veel boeren in auto's, en lang niet allen zijn landbouwers en veetelers. Zij zijn ook geen autodidact, zooals die man die den veewagen kocht, maar hun voertuigen gedragen zich als autodiesnijdt, en autodie- linkst, en autodieverblindt. Eens haalde ik den ergsten zonderling in, dien ik ooit op den weg bespeurd heb. En dat wil nogal wat zeggen. Hij zat in een oud Fordje. en wij reden op een van die prachtige breede wegen die de provincie Overijsel rijk is. Er is weinig verkeer, en vier auto's kun nen er elkaar passeeren. Maar deze vreemde man. wiens ouwe Tin Lizzie blijkbaar niet harder meer kon dan een dikke twintig K.M., wou niet dat ik hem voorbijging. Dus ving hij aan zigzag te rijden, van berm naar berm en vice versa. Had hij zijn familie of zijn geestverwanten bij zich gehad, dan zou het geval verklaarbaar zijn geweest. Hij had zich aan hun lachenden bijval kunnen laven. Maar hij was alleen. Er zijn veel baldadige Neder landers: zeer weinigen zijn het als zij alleen zijn. Deze man was als een stille drinker. Hij bezatte zich eenzaam aan zijn eigen kostelijke grap, een half uur lang. Af en toe keek-ie om, en grijnsde hoonend. maar ik berustte al lang en gleed op vijftig meter afstand achter hem voort. Het was een mooie dag. De lande lijke omgeving was schoon. Slechts zelden laat de auto-bacil haar slachtoffers de gelegenheid daarvan te genieten. Deze man schonk mij het voorrecht. In breede zwaaien slingerde hij voort. In smaller zvfaaien toerde hij door een dorp. Tenslotte meest hij tot zijn leedwezen een zijweg in, stopte en keek mij triomfan telijk aan. Da-ag! zei ik. Achter mij klonk, ten afscheid, de stem van de autodiescheldt. Drie dooden op één dag. Voerman door autobus aangereden en gedood. Vrijdagmiddag is op den weg Arnhem-Nij- megen onder Lent de 50-jarige voerman Van de Lienden, die met paard en wagen over den weg reed, aangereden door een uit tegenover gestelde richting komende autobus van de Geldersche Stoomtram, waarin eenige passa giers zaten. De botsing was zoo hevig, dat de voerman van den wagen werd geslingerd en op slag werd gedood. Het paard werd eveneens gedood, terwijl de wagen van den voerman vrijwel totaal vernield werd. Van de auto is een koplamp beschadigd. Fietser doodgereden. Vrijdagmorgen heeft aan de Vijverlaan te Arnhem een verkeersongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Bij het uitwijken voor een wielrijder is door een vrachtauto een andere fietser, de heer A. Sikking, wonende aan de St. Anthonielaan, overreden. Het slachtoffer, dat ernstige verwondingen kreeg, werd naar het Ziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar het na aankomst is overleden. Wandelaar doodgereden. Te Voorthuizen heeft ook een ernstig on geluk plaats gehad. Terwijl J. v. d. Brink uit Nijkerk aan de rechterzijde van den weg wandelde, werd hij door een hem achterop komende auto uit Am sterdam aangereden en zoodanig gewond, dat hij spoedig daarop overleed. ten Auiofycafai De Autodidact. Bij de afdeeling Lager Onderwijs drong Mr. Coops (lib.) er op aan te trachten aan de openbare school haar populariteitskansen terug te geven door bij benoeming van onder wijzers met hun nationale gezindheid reke ning te houden en haar Bijbelkennis onder de leerkrachten op te nemen. De anti-revolu tionair Zijlstra geloofde echter, dat de Bijbel hierdoor toch niet in haar werkelijke waarde tot haar recht zou komen Zijn fractiegenoot Wielenga voelde voor Friesch als voertaal ln de twee laagste klassen op de lagere scho len in Friesland, maar de Minister beweerde, dat ze het hierover in die provincie zelf nog heelemaal niet eens zijn De Minister gal voorts o.a. te verstaan, dat hij nog eens zat nagaan of hij iets kan doen voor verlaging van examengelden voor werklooze onderwij zers die de hoofdacte trachten te veroveren en dat hij de kwestie der U. L. O. examen gelden opnieuw zal bezien, al meent hij dat deze niet te hoog zijn. Invoering van het acht ste leerjaar zou thans veel te duur uitkomen. De Bijbel op de openbare school. daarover zal de Minister de volgende week het zijne zeggen. E. v. R. EERSTE KAMER. Met 2912 stemmen. Hoogstaande juridische debatten. Met 2912 heeft de Eerste Kamer tot toe» lating van Graaf d'Ansemhourg besloten, na een hoogstaand juridisch debat waarbij soms het Latijn het uiterlijk symbool scheen van de innerlijk ernstige manier, waarop onze Senaat tot deze beslissing kwam. De uitslag wees er op. dat men hier geens zins met een politieke decisie te doen had. Zoo stemden 6 sociaal-democraten tegen en 3 (waaronder de partijvoorzitter Vorrink), vóór opneming van den al of niet echten Neder lander in de Eerste Kamer. Met dat zestal roode broeders bleken vier katholieken, on der wie een allesbehalve radicale figuur als de heer Blomjous en Mr. Sasse v. IJsselt, de anti-revolutionnair v. Citters en.... de c.h. president de Vos van Steenwijk, van oordeel dat de Graaf rechtens niet thuis hoorde in den Senaat In een breedvoerig, ln menig opzicht knap betoog had Mr. Mendels (s d.) de leiding ge nomen van hen. die meenden, dat de heer d'Ansembourg tengevolge van meer dan een voorval in zijn verleden gezien onze daarop be trekking hebbende wetsbepalingen, geen Ne derlander was en daarom geen zitting kan nemen in 's lands vergaderzaal Mr. Briët (a.-r.) en Prof. Lohman (c.-h.) daarentegen behoorden tot de hoofd-pleiters van het tegenovergestelde standpunt. Zij gingen er van uit, dat de heer d'Ansembourg weliswaar een twijfelachtig verleden had. wat de juridische positie zijner nationaliteit betreft, maar zoolang men niet het absolute bewijs had geleverd, dat de gegadigde zijn Nederlandschap kwijt was. moest men hem het volle pond, d.w.z. zijn zetel geven! Mr. Knottenbelt zocht zijn troost in een heelé oude, door geen zijner medeleden ech ter in dezen van waarde geacht rechtspreuk, die moest dienen om over het eventueel niet- Nederlander zijn van den heer d'Ansembourg heen te stappen. Dan voerde Prof. v. Embden (v.d.) een ge lukkiger argument aan. door te betoogen. dat nu het positieve recht de zaak twijfelachtig deed zijn, een regel van staatsrechtelijk ge bruik. eigen aan ons vertegenwoordigend stelsel, den doorslag ten gunste van toelating moest geven, Deze regel komt hierop neer. dat men zooveel moge lijk de uitspraak der kiezers tot zijn rechtGraa[ de Marchant moet doen komen. et d' Ansembourg. Ofschoon wij gesmuld hebben van de juridische lekkernijen die ons opgedischt werden, vreezen we toch dat de lezers niet zoo als wij zullen likkebaarden als wij hun hiervan een nadere beschrijving zou den geven. Daarom laten wij het voor heden bij 't bovenstaande, er alleen nog aan toe voegende, dat met Mr. Briet en Mr. Sasse v. IJsselt ook de andere sprekers het den heer d' Ansembourg zeer ernstig aanrekenden, dat hij zekere hem gevraagde inlichtingen niet had willen verleenen en zoodoende in gebreke was gebleven werkelijk Nederlandsche rond borstigheid aan den dag te leggen! Volgende week optreden der natlonaal-socla- listische senatoren!? E. v. R. ^Huiverig! CWpasl ril beb* kou <3evat h\f neem dadelijk een kroontje Vu( (ksoo;,cacmets! y />k en t qevaar is bedwonqen (Adv. Ingez. Med.) Dochter redde haar moeder op het nippertje. De gedeeltelijk verlamde echtgenoote van den schipper C. Bloemberg, gedomicileerd te Alkmaar, is nauwelijks aan den verbrandings- dood ontkomen. Zij bevond zich alleen in de roef van het schip, dat tijdelijk aan den kanaalwal in De Krim was gemeerd. In deze roef bevond zich een brandend petroleumtoestel. dat voor ge wone huishoudelijke doeleinden was aange stoken. Vermoedelijk door bewegingen der vrouw, die tengevolge van een rugaandoening niet kan loopen, is dit petroleumtoestel om gevallen. waardoor het huisraad vlam vatte. Door haar pogingen tot zelfbehoud schijnt de vrouw van den stoel te zijn gevallen op de reeds brandende vloermat, zoodat ook kleeren vlam vatten. Tengevolge van den ver. t rook viel ze in zwijm. In dezen toe haar dochtertje haar. Dit riep onmiddellijk hulp. Nadat de vrouw in het ruim was gebracht slaagde dr. Jacer er vrij spoedig in de levensgeesten weer op la wekken. Later bleek, dat de brandwonden niet van levensgevaarlijken aard waren. De toe stand van de vrouw is redelijk wel. Twee honderd taxichauffeurs broodeloos te Amsterdam? Sinds eenigen tijd is bij het gemeentebestuur van Amsterdam in voorbereiding een regeling voor het taxi- en luxe verhuurbedrijf. Deze regeling heeft ten doel in het belang van de veiligheid van het verkeer en van hen, die in het taxibedrijf werkzaam zijn, een georden- den toestand in het leven te roepen. Tusschen het gemeentebestuur en de be langhebbenden, zoowel werkgevers als de ar beidersorganisaties, is, naar wij vernemen, reeds geruimen tijd geleden over deze regeling een overeenstemming bereikt. De nieuwe rege ling moet echter nog door den gemeenteraad worden goedgekeurd. Thans vernemen wij van de zijde van den Nederlandschen Bond van Luxe Verhuur- en Taxi-auto ondernemers, dat wanneer vóór 1 Januari de nieuwe regeling niet wordt inge voerd, op dit tijdstip ongeveer 200 chauffeurs zullen moeten worden ontslagen. De leden van dezen Bond hebben reeds langen tijd met groote opoffering hunnerzijds hun personeel op volle sterkte gehandhaafd, in afwachting van een spoedige invoering van de nieuwe regeling. Nu deze nog steeds niet is ingevoerd, kunnen zij, indien zij hun bedrijf in stand willen houden, niet op dezelfde wijze blijven voortgaan, zoodat zij ten volle bewust van de ernstige gevolgen, genoodzaakt zullen zijn op 1 Januari hun personeel met ongeveer de helft in te krimpen. Twee mannen te Hoorn onder locomotief geraakt. Vrijdagavond te ongeveer kwart voor zes heeft op het stationsemplacement te Hoorn een ernstig ongeluk één doode geéischt, ter wijl een tweede persoon ernstig werd gewond. De 27-jarige ongehuwde P. de Best en de la- dingmeester Blokdijk waren bezig met het laden van een partij haring in een goederen wagen, waartoe zij zich met een geladen kar naar het derde perron begaven. Tusschen het tweede en derde perron zijn beide mannen door een rangeerende locomitief, waarvan de machinist duidelijk signaal had gegeven, ge grepen. De gevolgen waren ontzettend. De Best werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd per brandcard naar het St. Jans Gasthuis overgebracht. De ladingmeester Blokdijk kreeg ernstige hoofdwonden. Nadat dr. Romein de eerste hulp had verleend, werd de gewonde naar het Stadsziekenhuis vervoerd. De wagen met haring werd totaal vernield. Het vermoeden bestaat, dat beide mannen het fluitsignaal wel hebben gehoord, doch hebben verondersteld, dat de locomotief op een ander spoor rangeerde. Blokdijk kon nog niet worden gehoord. Het ongeval verwekte, doordat zich op dat oogenblik vrij veel reizigers op de perrons be vonden. veel consternatie. Barman Laval: Non, merci, Hoare, laten we 'm niet te sterk maken TWEEDE KAMER Voorloopig nog geen eindstemming op onderwijs. Eerst nog andere ontwerpen behandeld. President Ruys is een voorzichtig man. Mo gelijk, hoewel niet buitengewoon waarschijn lijk, is het, dat tengevolge eener botsing bij het ontwerp tot bezuiniging op de onderwijs uitgaven 'n misterieele en dan ook tevens een kabinetscrisis zou ontstaan. Daarom acht hij het blijkbaar voor alle zekerheid raadzaam voor de eindbeslissing valt, zooveel mogelijk andere wetsvoorstellen in veilige haven te brengen. En dus zorgde hij er voor, dat de Kamer op haar agenda nog fluks de koloniale en de Zuiderzee-wet-begrooting voor het „teere" ontwerp schoof en ook het voorstel i.z'. maatregelen tegen onredelijke executies, waarvoor a.s. Woensdagavond gereserveerd wordt. De toestand der Indische geldmiddelen eischte bestendiging van de pensioenkorting tot 17%. Knarsetan dend hebben verschil lende afgevaardigden, die twee jaar geleden tegenstemden, dit ver- lengings-voorstel aan vaard. Nu eenmaal over net beginsel decisie was gevallen stapten thans Mr. Joekes (v.d.), Jhr. Mr. De Geer (c.h.) en anderen over hun be zwaren heen. Zoo niet o.m. de heer Ter Laan (s.d.), die op nieuw tegen deze aan tasting van verkregen rechten te velde trok. Minister Collin, die het voldoening gecon stateerd had, dat de meeste sprekers zich dit maal niet met het beginselprobleem hadden bezig gehouden, betoogde, dat de heer Ter Laan een onjuisten uitleg aan den zin der Nederlandsche Pensioenwet had gegeven. Pen sioen aldus de laatste interpretatie is het resultaat van samenwerking van publiek gezag en ambtenaren, om bij ouderdom en invaliditeit den ambtenaar een voldoende levensonderhoud te waarborgen. Dit laatste brengt mee, dat de pensioenen soms ook. wat meermalen is gebeurd, -moeten worden ver hoogd. De overheid stelt zich niet op 't stand punt: ik heb pensioen vastgesteld en daarmee ben ik er af. Anders zouden pensioenen die te hoog zijn, nooit verlaagd kunnen worden. Ook ar. Colijn komt het gewenscht voor naar normalisatie van de pensioenen te stre ven ten einde inderdaad bestaande zeer schrijnende tegenstellingen weg te nemen. Nu hield het Indische voorstel wel degelijk bepalingen van beteekenis op dit gebied in. Maar volledige normalisatie is onmogelijk, ge zien de veel te groote verscheidenheid van de verschillende individueele pesioenen. Er zijn op het oogenblik liefst 17 pensioenregelingen van kracht en straks zullen het er zelfs 20 zijn. Intusschen wat meer normalisatie acht de minister niet uitgesloten en hij hoopt met behulp eener commissie het zoover te kunnen brengen, dat in den zomer van 1936 een voor stel tot meer normalisatie in den Volksraad ter tafel zal kunnen komen. Overigens toont de minister met een staatje der kortingspercentages aan, dat het toch niet zoo duister is als sommige sprekers wel hadden voorgesteld Men bedenke, dat 30 pet. der gepensioeneerden geheel buiten deze regelen vallen: 60 pet. zich 't pensioen met minder dan 17 pet. gekort, terwijl slechts 10 pet. een korting van 10 pet toegepast krijgt. Voorts verklaarde de minister zijn uiterste best te zullen doen niet meer met 'n voorstel tot verlenging dezer regeling bij de kamer te hoeven te komen, doch met een definitief, tevens zooveel mogelijk genormaliseerd stel sel. Met 5427. de sociaal-democraten, com munisten en 'n achttal katholieken tegen) nam de kamer het ontwerp aan. Het restant van den middag ging met Lager Onderwijs-begrootingsdiscussies heen, nadat eerst de motie ter Laan, die zich tegen de al- gemeene omzetting van ambachtsscholen met 3-jarigen in 2-jarigen cursus keerde, met groote meerderheid (2462) was verworpen. Zoowel Mr. Wendelaar (lib.) als de heer Su- ring (R.K.) verklaarden dat hun fracties voor zouden stemmen, nu de Minister toegezegd had met uitzonderings-noodzakelijkheden rekening te zullen houden. Alleen de socialis ten, communisten en drie radicaal getinte eenlingen stemden voor de motie.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5