Nadenken en oplossen. CAL0UIMAL 12. VERKOUDHEID ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 H A A R L E M'S DAGBLAD S Onze wekelijksche puzzle-rubriek. Met prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden De opl ossing van Puzzle no. De steun aan het misdeelde kind is door onze puzzelaars in ruime mate gegeven! De steun aan het misdeelde kind, welke ik U j 1. Zaterdag vroeg in den vorm van het ge bruik van een weldadigheidspostzegel van 6 cent, is gelukkig door onze puzzelaars in ruime mate gegeven. Ik weet, dat deze uitgave voor velen niet gedaan kan worden in deze tijden, maar het heeft mij toch in hóóge mate ver heugd. dat velen desniettemin hun steentje voor het goede doei hebben willen offeren. En dat maakt juist, dat het aantal inzendingen (waarover geen klagen) ditmaal eigenlijk dient vermenigvuldigd. Intusschen. hier heeft men een werk gedaan, een goed werk, waardoor vele arme stumperds weer geholpen zijn. Uit hun naam wil ik U allen daarvoor harte lijk dank zeggen! Zij zijn er U erkentelijk voor. Echter, een jaar heeft 52 weken, en wij heb ben nu één week hun leed verzacht. Maar daarom zou ik tot hen. die daartoe nog in de gelegenheid zijn, deze vraag willen stellen: als Ge kunt. gebruikt dan in de komende weken ook nog Kinderpostzegels voor uw Puzzle- oplossing. Waarom, dat zal ik wel niet nader behoeven aan te geven. DE OPLOSSING. Ziehier de oplossing van onze Weldadigheids- puzzle: Wie zou in dezen barren tijd den nood van de arme misdeelde jeugd niet willen verlich ten? Toch iedereen! Gebruikt daarom in ruime mate weldadigheidspostzegels. Hierbij worden achtereenvolgens de volgende woorden gevormd: nood, hulp, steun, medewerken, onmogelijk, handelen, doel, steun, arme. misdeelde, stum perds, ontberingen, groot, verkleinen, kleinig heidje. besteed, beroep, raad, puzzle, wie, zoo, aan. waar, niemand, vier, toeslag, niet laten- doen, cacao, spoedig, plicht. De dank van de Misdeelde Jeugd. Als zoo danig zou ik ditmaal onze prijsuitdeeling wil len betitelen. Onze hoofdprijs, vijf gulden: E. B. M. Segaar, Kampersingel 6rd., Haarlem. De tweede prijs, twee gulden: T. S. Visser, Pol 34, Spaarndam. De vijf troostprijzen, elk een bedrag van een gulden: Mevr. J. van Cittert, Plataanstraat 38, Haarlem: A. G. Wassenaar, Berkenstraat 48, Haarlem: Joh. M. van Brummelen Sr., Goltziusstraat 14, Haarlem; H. Munsterman, Duinlustparkweg 5, Sant poort-Station; H. van Riet, Kleverlaan 80, Haarlem. DE Mr. NADENKER-PRIJZEN. Allereerst van de Mr. Nadenker-prijzen die, welke ik ontving van de Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop dezer zegels, ge vestigd te Den Haag: de prijzen dus, die de misdeelde kinderen zelf gemaakt hebben. Een dergelijke prijs wordt gezonden aan; J. J. Leijenaar, Bankastraat 66. Heemstede; R. Bultman, Koediefslaan 60 boven, Heem stede; Mevr. J. Lange veld—Noë, Ged. Raamgracht 43, Haarlem; Mej. N. van Esch, P. Kiesstraat 40 rd., Haarlem: Mej. J. Harkink, Klarenbeekstraat 50 rd., Haarlem. „Even naar Indië", van den Phohi-omroeper Edw. Startz, waarin deze een inschrift schreef, werd gewonnen door: mej. H. A. C. Raasveldt, Eindenhoutstraat 40, Haarlem Het fraaie album van de Ned. Heidemaat schappij mej. A. Misset, Raamsingel 38 rd., Haarlem. Het drietal foto-mapjes, eveneens uitgave van de Heidemaatschappij: Mej. B. Verkley, Oosterhoutlaan i, Haar lem: Mevr. A. AnkenhoutHollander, Stuver- straat 6. Haarlem; J. P. van der Kamp. Westlaan 1, Santpoort- Station. De jeugdige puzzelaars van ons blad hebben wij ook niet vergeten! Ik ontving van velen hunner een inzending. Natuurlijk konden zij ook een niet-jeugdprijs winnen hetgeen o.m. geschied is), maar de speciale Jeugdprijzen voor deze puzzle werden gewonnen door: T. van Beeck Vollenhoven 12 jaar van Merlen- laan 30, Heemstede („Fulco de Minstreel"). Het geheel-gevulde album „Pau Li, de Kleine Chinees", zal in bezit komen van: Bep Thon, (13 jaar), Amaryllislaan 9. Heemstede, Onze Administratie zal alle prijzen in de komende dagen verzenden. Onze nieuwe Puzzle no. Een puzzle-rubriek zonder afwisseling wordt eentonig. Daarom deze week twee zeer ver schillende opgaven. Een verborgen spreekwoord. Heelal, Gratis, Laden, Elleboog, Ruggelings. Gendringen, Anode Rugzak, Otterloo. Les- nemen. Velp, Eelde, Waarheidslievend. Arnhem. Hendrik, Lidteeken, Achterland, Maasbracht, Meikers, Haastrecht, Valburg. Valthermond, Baarn, Ferwerd. Telkens. Uit elk dezer woorden moeten telkens twee achter elkander volgende letters geno men worden. In de volgorde, waarin zij ge nomen zijn, geven zij een zeer bekend spreek woord. Hoe luidt dit spreekwoord? Een geheimzinnig naamkaartje. PIETER KOERTZ KUWENBANICH GOUDA. Onze tweede opgave is een zeer geheimzin nig naamkaartje. Hetgeen op dit kaartje vermeld staat, dus de plaatsnaam meegerekend, stelt een beroep bestaande uit drie woorden, voor. (Beweeg u op „bouwkundig gebied'). Prijzen, termijn van inzenden voor de oplossing en adresaanduiding. De oplossingen moeten in ons bezit zijn uiterlijk a.s. Woensdagmiddag om vier uur, aan onze Bureaux te Haarlem. Men zende deze oplossingen aan: Mr. Na- denker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op de vele andere correspondentie voor ons blad bestemd, gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Iedere abonné kan slechts één oplossing van beide opgaven zenden. Het hierbij afgedrukte ..iden titeitsplaatje" P 12 Puzzle no. 10) moet aan de oplossingen worden ge hecht. of er op geplakt gm jpgfr worden. Niet op de eti- veloppe van inzending. H maar op de oplossingen aM— Als hoofdprijs stellen wij wederom beschik baar een bedrag van vijf gulden als hoofdprijs: als tweede prijs twee gulden, benevens vijf troostprijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede oplossers toegewezen worden en zoo snel mogelijk per postchéque aan de prijswinnaars worden toegezonden. Oplossingen en uitslag dezer puzzle worden geplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden, als postzegel voor ant woord ingesloten is. MR. NADENKER. Serenade aan het Dans instituut H. Kwekkeboom. Vandaag herdenkt, zooals 'wij reeds ge meld hebben, het bekende Haarlemsche dansinstituut van H. Kwekkeboom aan de Nieuwe Gracht zijn 25-jarig bestaan. Vrijdag avond reeds werd het feest ingeluid met een serenade, die het jubileerende instituut ge bracht werd door Haarlem's Fanfareorkest ..Kunstgenot" onder directie van den heer Henri Schulpzand. Onder een, ondanks het gure weer, groote belangstelling, stelde het corps, bestaande uit 35 musici benevens een afdeeling tambours, zich te ongeveer kwart voor acht aan de Nas- saulaan op. Vandaar marcheerde men onder vroolijke, pittige muziek naar de Nieuwe Gracht, waar de musici zich tegenover het instituut. Nieuwe Gracht 98 opstelden. En daar schalden reeds de eerste tonen van de feestelijke serenade over het stille water van de Nieuwe Gracht, die anders op een donke ren kouden December-avond als dezen zoo verlaten is. Tot negen uur speelde Haarlem's Fanfare corps verschillende nummers van zijn reper toire.. De directie van het instituut hoorde met haar genoodigden de senerade voor de geopende deur staande, aan. Na afloop van de serenade werd aan het corps door de directie van het dansinstituut H. Kwekkeboom een fraaie herinneringsme daille aangeboden. En nu, na dit voorproefje, heeft vandaag de groote feestelijke viering van het dans instituut plaats. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF ..(Openbare Leeszaal en Bibliotheek.) Nieuwe aanwinsten. Nederl. en in het Nederl. vert. romans: Braak, ter: Hampton Court. Corsari- Alleen maar Pfter Jong, de: Merijntje Gijzen's jonge jaren. 1. De groote zomer. Naeff: Een huis in de rij. Fransche romans: Giono: Que ma, joie demeure. Morand: Ferme la milt. Ratel: Trois parmi les au tres. Vaunois: Le roman de Louis XIII. Godsdienst: Boissevain: De kerk en de nationaal-so- cialistische staat. Jones: Christus op den berg- Miedema: Abessynië en het Oostersch Christendom van dezen tijd. Riel. van: S. O. S. „Kerk". Rechtswetenschappen Bossinade: De automobilist voor den rech ter. Mandere, van der: Vijftien jaren arbeid van den Volkenbond. Schenk: Wangedrag van kinderen. Vademecum ten dienste van studeerenden voor de examens gemeente-administra tie en staatsinrichting M. O. Verkade: Overzicht der staatkundige denk beelden van Johan Rudolph Thorbecke 1798—1872). Taalkunde: Dominicus: Oude en nieuwe moeilijkhe den in de nieuwe spelling. Endepols: Lijst van woorden gewijzigd vol gens de spelling 1934. Verdenius: Toelichting op de nieuwe spel ling. voorkomen en genezen mei TABLETTEN NATUURLIJK KALKPR0DUCT JEDERLANDSCHFABRIKAA1 OER N.V. AMSTËRDAMSCHE C HI N i N E F A B R I E K (Adv. Ingez. Med.) VERGOEDING L. O.-WET. B. en W. stellen den raad voor te beslui ten: Het bedrag iper leerling', voor de -'.kosten van instandhouding" over het jaar 1933 te bepalen a. voor de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs op f 16. en b. voor de bijzondere scholen voor uitge breid lager onderwijs op f 26.59. met uit zondering van de scholen der Vereeniging In stituut „Öranje-Nassau" aan het Nassauplein 2, de R.K. School aan de Overtonstraat 42 en het gedeelte der R. K. School voor gewoon lager onderwijs aan de Ged. Oude Gracht 120, dat tijdelijk is ondergebracht in het school gebouw aan het Klein Heiligland 12, ten aan zien waarvan het bedrag (per leerling), wordt bepaald: c. voor de scholen voor gewoon lager onder wijs op f 13.36; en d. voor de school voor uit gebreid lager onderwijs op f 23,13. De vergoeding in de kosten van instandhou ding, bedoeld in art. 101. le lid der Lager- onderwijswet 1920 over 1933 vast te stellen voor de bijzondere lagere scholen, gelegen aan: de Ambachtstraat 1 op f 1.577,83: de Amsterdamstraat 61 op f 3.823. de Antonie- straat 28 op f 4.128, de Bakenessergracht 81 op f 3.818.Ö1. de Bernard Zweersstraat 1 (vroeger Zomervaart) op f 1.781.04. de Cru- quiusstraat 2 op f 2,896. de Dreef 20 'Gew. L. O.' op f 1 830.52. de Dutryst-raat 1 op f 3.541,33. de Eemstraat 4 op f 3.442.93. de Eem- straat 15. Nihil, het Florapark 14 f 1.544. de Ged. Oude Gracht 120 (Gew. L. O op f 3.016.06, de Gen. de la Reijstraat6 (Gew.L.O.i op f 3.940, de Gen. de la Reijstraat 8 f 3.876 het Groot Heiligland 10, op f 2.852. den Hee- rensingel 75 op f 3.164. de Hertzogstraat 1 op f 3,590.08, de Jacobijneatraat 2832 f 2,424,97. de Jansstraat 83, op f 2.632. de Klarenbeek straat 662 op f 3,581,66, den Kleine Houtweg 22 (Gew. L. O.» op f 3.680 de Koningstraat 20 (Gew. L. O.) op f 1,811,51. de Leidschestraat 59 op f 1.693.06. de Linschotenstraat 23 op f 3.224. de Louise Colignylaan 3 op f 1.163. de Nagtzaamstraat 54 op f 3.560, het Nasasu- plein 2 (Gew. L.O.) f 2,541.74, de Nieuwe Gracht 16 f 3.236, de Overtonstraat 42 op f 1.746.82, de Ripperdastraat 13a op f 2.656. de Rozenhagenstraat 15 op f 3,292. de Slacht huisstraat 55 op f 2.292, de Timorstraat 17. op f 2,480.69 de Timorstraat 38 op f 3,866,51. de Tugelastraat 5 op f 2.992, de Velserstraat 55 (Gew. L. O.) op f 3.078,29 de Westergracht 3 op f 2.551.14. de Zomervaart 170 op f 1,130.17. den Zijlsingel 2 op f 640 22. de Dreef (U.L.O.) op f 1.166.21. de Ged. Oude Gracht 120 'U.L.O.) op f 3.749.19. de Gen. de la Reijstraat 6 (U. L. O.) op f 2.579.23. de Kleine Houtweg 22 (U.L.O.) op f 1.781,53 de Koningstraat 20 iU. L. O.) op f 1,214,18. het Nassauplein 2 (U.L.O. op f 3,475.28. de Velserstraat 55 (U.L.O.) op f 886.30, Totaal f 119,956.48. Verder wordt voorgesteld te bepalen, dat- in verband met de verrekening van de ver goeding over 1933 met de over de jaren 1931 t.m, 1933 werkelijk gedane uitgaven door het bestuur der R.K, School aan de Eemstraat 15 aan de gemeente moet worden terugbe taald f 903,30, PERSONALIA. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijde lijk leerares in de Fransche taal en letterkun de aan de 2e Hoogere Burgerschool B met 5- jarigen cursus mej. C. P. Bal te Bloemendaal. op een belooning. berekend overeenkomstig de regeling der jaarwedden van het onder wijzend personeel, werkzaam o.a. aan ge noemde school en voorts onder de bepalingen in die regeling vermeld. CONCERT „ZANG EN VRIENDSCHAP". Het eerste concert van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal niet plaats heb ben op 19 December, maar op 16 Januari aanstaande. VEREENIGING VOOR PAEDAGOGIEK. De onlangs opgerichte afdeeling Haarlem en Omstreken van de „Vereeniging voor Paedagogiek" hield Donderdagavond een bij eenkomst in de docentenkamer van het Kennemer Lyceum te Overveen. De vergade ring stond onder leiding van den voorloopigen voorzitter, den heer Gilles van Hees. Van het hoofdbestuur waren aanwezig de heeren A. Rienks en W. Th. de Boer. In zijn openingswoord bracht de voorzitter dank aan den rector van het Kennemer Lyceum. Dr. A. de Vletter voor het beschik baar stellen van een lokaliteit voor deze en de vorige vergadering. Voorts spoorde hij de aanwezigen aan, door persoonlijken invloed te trachten de opkomst bij volgende vergade ringen grooter te doen worden. Bij de verkiezing van een definitief bestuur werd besloten het aantal bestuursleden te stellen op 5. Op voorstel van den heer Rienks werden de heer G. van Hees en mej. dra. M, Holte, leden van het voorloopig bestuur, zon der stemming aangewezen als leden van het definitief bestuur, Verder werden bij enkele candidaatstelling benoemd de heeren H. M. W Bandel. C. Schreuder en L. van der Zweep. Tot afgevaardigde naar de op" 28 December in Arnhem te houden algemeene vergadering werd benoemd de heer G. van Hees. Mej. M. Holte en mr. L. G. van Dam werden gekozen resp. als nr. 1 en nr. 2 tot candidaten voor het hoofdbestuur. Daarna werd het concept-Huishoudelijk Reglement voor de afdeeling behandeld en ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. De heer J. B. Ubink, voorzitter van den Haagschen Kunstkring, hield een causerie over „Literatuur en Paedagogiek". Na een praatje over literatuur in het al gemeen. verklaarde spreker, het onderwerp op te vatten als: literatuur, gemaakt door menschen. die bij het onderwijs betrokken zijn, welke geschriften hoofdzakelijk betrek king hebben op onderwijstoestanden. Ver schillende werken op dit gebied werden door den heer Ubink besproken. Tot slot las hij een paar fragmenten voor uit eigen werken o.a. „Uit het testament van mijn jeugd". Met een woord van dank aan den spreker sloot de voorzitter daarna de bijeenkomst. Een blik in den Sterrenhemel. Lezing van Mr. G. J. Sahm voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Voor de afdeeling Haarlem en omstreken van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen heeft mr. G. J. Salm uit Amsterdam gistermiddag in de turnzaal van het Gemeen telijk Concertgebouw een lezing gehouden over het onderwerp: „Een blik in den ster renhemel". De afdeelingspresidente mevr. Cohen Ter- vaertKoch sprak het openingswoord Spr. wekte de aanwezigen op, de verloting voor het Jacobafonds te steunen, evenals de jaarlijk- sche „pondjesactie" voor de stille armen, waarvoor tot nu toe nog veel te weinig is bin nengekomen. Hierop kreeg mr. Salm het woord. Spr. begon met de aandacht te vestigen op het groote voorrecht, dat wij. bewoners van de aarde, ge nieten, ons op een hemelbol te bevinden, die een op sommige plaatsen meer, of andere minder, doorzichtigen dampkring bezit. Daar door zijn wij in staat een blik te werpen in het ons omringende heelal. De wonderlijke verschijnselen,die wij daar waarnemen, hebben de menschen van de al leroudste tijden af tot nadenken gestemd. Het is dan ook geen wonder, dat aanvankelijk de sterrenkunde beoefend werd door de pries ters, thuis hoorde in den tempel. Later brach ten de verschijnselen aan den sterrenhemel een soort bijgeloof te weeg. In de regelmatig verschijnende en verdwijnende hemellicha men zag men een symbool van de zekere, al tijd terugkeerende gebeurtenissen in het menschelijk lot; in de onberekenbare sterren, de z.g. dwaalsterren meende men de grilligj onzekerheden van 's menschen bestaan te zien. Hieruit ontwikkelde zich de bekende ster renwichelarij. Ondanks de moderne inzichten in wezen en verschijnselen van de astronomie, kan men nog steeds restanten van dit oude bijgeloof bewaard vinden in onze maat schappij. De moderne sterrenkunde heeft bij haar onderzoekingen den steun van de fantas tisch geperfectioneerde instrumenten. Men vergelijke slechts het eerste kleine kijker tje van nog geen meter lengte met een zeer gebrekkige lens, dat Galilei in 1609 gebruik te, met de enorme kijkers van 25 meter lengte met- een lensdiameter van een meter, die opgesteld zijn in draaibare koepels in onze modern uitgeruste sterrenwachten. Achter zoo'n kijker stelt men eenvoudig een gevoelige plaat op. die alles vastlegt, wal voor den volgens een uurwerk ronddraaien- den kijker komt. De fotografische plaat heeft bovendien het voordeel meer en juister waar te nemen dan het menschelijk oog. In de wereld, die de astronomische weten schap voor de menschheid ontsloten heeft, wilde mr. Salm zijn toehoorderessen een blik doen werpen. Daartoe begon hij met een be schrijving te geven van de enorme beteeke- nis van de zon voor onze aarde. Door middel van pakkende vergelijkingen gaf spr. een indruk van den geweldigen afstand, waarop wij ons van de zon bevinden, en van de alles overheerschende be teekenis van het kleine deel der zonnewarmte, dat de aarde bereik:. Hierna sprak mr. Salm over de planeten, sommige grooter, andere kleiner dan de aarde, de een dichter bij de zon dan wij. de ander verder af. maar alle draailende om de zon als middelpunt. Dit geheele samen stel van volgens dezelfde wetten geregeer de hemellichamen wordt nu ons zonnestel sel genoemd. Waar het haast niet mogelijk was een in druk te geven van de reusachtige afmetin gen van ons zonnestelsel, aldus spr., daar duizelt het ons nog meer van de getallen, wanneer wij spreken over de sterren. Want de dichtstbijzijnde ster is toch nog altijd 41/6 lichtjaar van ons verwijderd. En als men dan bedenkt dat een lichtjaar den weg is, dien het licht, dat zooals men weet een exorbitant groote snelheid heeft, in den tiji van een jaar aflegt, dan rilt men van af standen van 1000 en meer lichtjaren, waar op vele sterren toch van de aarde af staan. Maar ook hier zijn grenzen. Al deze ster ren, die ieder op zichzelf weer zoo goed een „zon" zijn als onze zon, vormen een bij el kaar behoorend geheel, een stelsel, dat waarschijnlijk spiraalgewijs gevormd is, het z.g. Melkwegstelsel. Dat is dan het heelal, zooals de hedendaagsche sterrenkundigen zich het voorstellen. Na de pauze besloot mr. Salm met de ver tooning van een serie zeer fraaie lichtbeel den zijn uiterst boeiende voordracht. VERGOEDING L. O.-WET VOOR VAK ONDERWIJZERS. B. en W. stellen den raad voor te besluiten Het gemiddeld bedrag per wekelijksch lesuur per jaar over 1933, dat ten laste der gemeente is gekomen voor het gegeven v akonder- wijs vast te stellen: a. voor de scholen voor gewoon lager onderwijs op 1 140.68; cn b voor de scholen voor uitgebreid lager onderwijs op 140.86. Verder wordt voorgesteld, de vergoeding over 1933 voor de vakonderwijzers (essen), bedoeld in art. 101, 9e lid, der Lager-onderwijswet 1920, vast te stellen op het bedrag, zooals hierna achter elk der scholen is vermeld Gewoon lager onderwijs: Ambachtstraat 1 f 1.125.44; Amsterdamstr. 61 879.25; Anthoniestraat 28 ƒ1.336.46: Bake nessergracht 81 1.336.46; Bern. Zweersstraat 1 (vroeger: Zomervaart) r'1.333.61; Cruquius- straat 2 1.336.46: Dreef 20 ƒ1.262.21: Dutry- straat 1 1.351 84: Eemstraat 4 1.190.40; Eem straat 15 ƒ984.76: Florapark 14 1.134.38; Ged. Oude Gracht 120 1.195.78: Gen. de la Rey- straat 6 1.336.46: Gep. de la Reystraat 3 1.336.46; Heerensingel 75 f 1.336.46; "Hertzog straat 1 ƒ1.177.Jacobijnest-raat 2832 f 1.336.46: Jansstraat 83 f 1.266.12; Klarenbeek straat 62 1.336.46; KI. Houtweg 24 1.330. Koningstraat 20 1.336.46; Leidschestraat 59 1.336.46; Linschotenstraat 23 703.40; Louise de Colignylaan 3 1.079.03; Nagtzaamstraat 54 879.25; Nassauplein 2 1.101.99; Nieuwe Gracht 16 .f 844.08: Overtonstraat 42 603 51. Ripperdastraat 13 a ƒ773.74; Rozenhagenstr. 15 1.336.46; Slachthuisstr. 55 ƒ1.012.22: Timor straat 17 (984.76: Timorstraat 38 1.125.44, Tugelastr. 5 1.336.46: Velserstr. 55 1.704.40: Westergracht 3 1.195.78; Zomervaart 170 1.336.46: Zijlsingel 2.(844.08. ƒ44.456.93. Uitgebreid lager onder wijs: Dreef 20 .(3.334.43: Ged. Oude Gracht 120 (5.164.87: Gen. de Ia Reystraat 6 ƒ3.803.22: K'eine Houtweg 22 f 3.091.03Koningstraat 20 (5.773.30: Nassauplein 2 ƒ5.266 60: Velser straat 55 ƒ3.916.89. ƒ31.250.34. Totaal f 75.707.27 SCHENKING FRANS HALSMUSEUM. B. en W. stellen den raad voor te besluiten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten van Noord-Holland onder dankbetuiging voor de gemeente in eigendom te aanvaarden, ter plaatsing in het Frans Halsmuseum, twee door de Vereeniging tot Uitbreiding der Ver zameling van Kunst en Oudheden op het Ge meentelijk Museum te Haarlem ten ge schenke aangeboden schilderijen, nl. één van Pieters Claesz Soutman ,en één van Wybrand Hehdriks. English Association. „Modern Spirit in Literature". Voor de leden der afdeeling Haarlem van de .English Association in Holland" sprak Vrij dagavond in een der bovenzalen van „De Kroon" Mrs. Downs (vóór haar huwelijk Miss Elizabeth Drew), die literatuurlessen te Cam bridge geeft, over het onderwerp: .Modern Spirit in Literature". Het was goed gezien, dat de spreekster eerst het een en ander zeide van den tijd, waarin de moderne literatuur wordt geschreven. Men zou cns eigen tijdperk dat der desillusie kunnen noemen. De moderne mensch leeft niet. als die uit de 19e eeuw. volgens 'n vast ..model" met een als het ware vastgesteld aarrtal plichten; hij gevoelt niet zooveel zekerheid meer. Door het snel- en vliegverkeer, door den oorlog, door de machine, heeft de wereld in den laat- sten tijd een geheele verandering ondergaan; de maatschappij en de gedragingen der men schen hebben een revolutie ondergaan; wij leven vergeleken bij de 19e eeuw in een chaos. Dit alles heeft ongetwijfeld Invloed ge oefend op de letterkunde dezer dagen. De menschen hooren dezelfde radio-lezin gen. zien dezelfde films en zoo komt net, dat een deel der lezers aan deze soort massa-pro ductie" wenscht te ontsnappen en zich wendt tot^goedkoope romans, waarin alles gebeurt, zóó als zij het prettig vinden. Maar de ernstige schrijvers, de kunste naars onder de letterkundigen? Die van de 19e eeuw aanvaardden den geest van hun tijd, zij waren vol zelfbewustheid en optimis me: als ieder hun raad maar volgde, dan kwam alles in orde. Maar de tegenwoordige ernstige kunstenaars wantrouwen het leven in het algemeen. Met Freud deed het psycho logisch onderzoek zijn intrede en zoo kwam er weer een geheele ommekeer in de literatuur, die geworden is tot een aparte cultuur voor aparte menschen en waarbij het onderwerp niet zóó van belang is ais wel de wijze waar op dit onderwerp behandeld wordt. D:t laat ste is trouwens tegenwoordig waar. niet alleen voor de letterkunde, maar voor alle andere kunsten. Op het oogenblik zijn er uitstekende „story tellers" Walpole .Priestley); anderen hebben zich naar de techniek gewend; de jonge dich ters weren zich; veel wordt er geschreven over de verhouding van den mensch tot zijn medemenschen. Toch is thans de Amerikaansche litera tuur interessanter dan de Engelsche: de Ame rikanen maakten na den oorlog in hun land een geheel ander tijdperk door dan de Engel- schen in het hunne. Een voornaam ding is. dat. men de letter kunde in volle vrijheid laat opbloeien. De voorzitter der afdeeling. dr. F. P van der Voorde, sprak woorden van dank tot de inleidster. die hij een goede gids noemde, die bovendien nu en dan haar causerie met echt Engelsc'nen humor had weten te kruiden. PHILIPS-E-RRE-S JOK HUURKOOP DAUDEy KL.HOUTSTR S6 TEL.11109 (Adv. Ingez. Med.) INSTITUUT VOC' ARBEIDERS ONTWIKKELING. Zondag 15 December, 's avonds half zeven, spreekt voor bovengenoemde organisatie de heer H. A. Brinkhorst, religieus-socialist uit Amsterdam, over het onderwerp: Socialis me en wereldbeschouwing". Deze bijeen komst heeft plaats in het gebouw „De Nij verheid" aan de Jansstraat. AGENDA Heden: ZATERDAG 14 DECEMBER. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Ballet Schoop. Nieuw programma en Fridolin. 8.15 uur. Raaks 1—3: La Gaité. Groot nachtfeest, 8 uur. Palace: „Verraad" met Victor MacLaglen. Op het tooneel: Corellis, equilibrist. 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Mannen zonder naam". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De sensatie in het casino". 2.30 uur en verder doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Dc privé-secretaresse getrouwd". Op het tooneel: Boom Brothers. 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van H—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 15 DECEMBER. Stadsschouwburg: Nieuw Schouwtooneel: „Gouden Regen". 8.15 uur. Stadsschouwburg: Kindermatinée Haarl. Onderwijzers Tooneelvereeniging. „Het Raad sel". 2 uur. Schouwburg Jansweg: Haarl. Middenstands- Operette Ver. „De Dollarprinses", 8 uur. Frans Hals Theater: „Stormen over Mexico" 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Met Jan P. Strijbos naar IJsland". 11.30 uur. Rozekruisers Genootschap: Openbare voor dracht. Bakenessergracht. 7.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds MAANDAG 16 DECEMBER. Stadsschouwburg: Amsterd. Tooneelver.: „Een Vrijdagskind" (abonn.) 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt j Van Zaterdag 14 Dec. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 20 Dec. zijn de volgende apo theken op Zondag s avonds na acht uur en c5c- ~e-»r>end.: J. Dienske, Firma Duijm en Keur, Keizer straat 6, Tel. 10378. B. K. Blommendaal, Nolf's goedkoope apo theek, Kruisstraat 26, Tel. 11174. J. Samplonius. Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, Tel. 10043. J. M. Meisner, Marnix-Apotheek, Marnix- straat 65. Tel. 23525. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg, 3, Tel. 12033.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9