1 i lonqe "Beschuitjes de thee DINSDAG 17 DECEMBER 1935 HAXREEM'S DAGBLAD STADSNIEUWS Waarom geen Beul te Haarlem? Vragen van het raadslid Peper aan den burgemeester. Het raadslid L. Peper (comm.) heeft den raad het volgende schrijven gezonden: Gaarne zag ondergeteekende zich in de gelegenheid gêsteld. om in de eerstvolgende raadszitting, de volgende vragen tot den burgemeester te richten: Is het persbericht juist, waarin vermeld wordt, dat door u te kennen is gegeven, geen toestemming te zullen geven voor de ver tooning van het tooneelstuk „De Beul?" Indien wel, is u bereid de motieven aan den raad mede te aeelen waarop uw hou ding in deze is gebaseerd? MEDEWERKING AAN EEN SERENADE. Het bestuur van de muziekvereeniging -Apollo" verzoekt ons mede te deelen. dat het inderdaad eerst de bedoeling geweest is, dat deze vereeniging Vrijdagavond een sere nade zou brengen aan de jubileerende dans- leeraren gebroeders Kwekkeboom. Dit was al in het feestprogramma afgedrukt. Na deze voorbereiding is de heer Schulpzand evenwel afgetreden als directeur van „Apollo". Dit heeft tengevolge gehad dat niet „Apollo" de serenade gebracht heeft, maar dat dit ge daan is door de muziekvereeniging „Kunst genot" en het muziekkorps van de Haarlem- sche Burgerwacht die onder leiding staan van den beer Schulpzand. Vereenigingen of personen die muzikale medewerking van „Apollo" wenschen te hebben kunnen zich voortaan wenden tot het bestuur DE ZEVEN WONDEREN VAN ZUID-AFRIKA. In ons nummer van Vrijdag stond een ver slag van een lezing door Mr. A. Hustinx, jour nalist en explorateur te Maastricht, over de zeven wonderen van Zuid-Afrika. De film, die daarbij vertoond werd, is vervaardigd door de Ducofilm, directeur ir. Van Tongeren. De behandeling van moeilijke kinderen. Voorbereiding voor de stichting van een medisch-paedagogisch bureau. Sinds eenigen tijd bestaan er hier ter stede plannen tot de organisatie van een „consul tatiebureau voor moeilijke kinderen". Er is een voorbereidend comité gevormd, waarvan de heer Th. Lancée, voorzitter, en de heer mr. A. Beets secretaris is. Dit comité had gisteravond in hotel Lion d'Or een bijeenkomst belegd die geheel ge wijd was aan „het moeilijke kind". Het woord hebben hier gevoerd prof. dr. H. C. Rumke, hoogleeraar in de ontwikkelingspsychologie te Utrecht en voorzitter van de Ned. Vereeni ging ter bevordering van een consultatiebu reau voor moeilijke kinderen en mej. N. On- gerboer, maatschappelijk leidster van het me- disch-paedago&i-sch bureau te 's-Gravenhage. De bijeenkomst was in de eerste plaats be doeld als propaganda-avond, voor de stich ting van een medisch-paedagogisch bureau, bestemd voor onderzoek en behandeling van kinderen, die een meer of minder ernstige psychische afwijking vertoonen. Reeds be staat er een adviesbureau, uitgaande van de „Spaarnestichting", maar het ligt in de be doeling een instituut te vestigen met een grooteren werkkring. Aan dit consultatiebureau zouden verbon den worden mevr. G. S. E. Mees—Schuckink Kool en dr. F. E. Pasthumus Meijjes als psy chiaters. dr. A. IJ. van der Meulen als kinder arts en mej. mr. E. C. Lekkerkerker als maat schappelijk werkster. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer Th. Lancée, was het woord aan prof. Rümke. Er zullen menschen zijn, aldus spr.. die zich afvragen, of men niet te veel aandacht be steedt aan de moeilijkheden van het kind. Bij de meest kinderen, die gemakkelijk door hun moeilijkheden heen groeien, is een overdreven attentie zeer zeker verkeerd. Maar het kind, dat zijn moeilijkheden niet te bo ven kan komen, verdient wel degelijk be langstelling. Wat de ooi-zaken betreft van het „moeilijke" in het kind, is een zeer groote groepeering te maken. Heel dikwijls ligt de oorzaak in in wendige afwijkingen, als b.v. suikerziekte. Bij een andere groote groep moet de aanleiding gezocht worden in neurologische abnormali teiten. Ontwikkelingsstoornissen, zoowel op psychisch als lichamelijk gebied kunnen een belangrijke bron van moeilijkheden vormen. Maar ook gezonde kinderen kunnen ernstig met moeilijkheden te kampen krijgen, wat dan veelal een gevolg is van den verkeerden invloed van het sociale milieu, waarin het kind leeft. De eerste taak van de consultatlebureaux is nu in de gevallen, die men kan herkennen, hulp verleenen. Na een korte pauze kreeg mej. N. Onger- boer het woord voor haar voordracht over: ..Doel en werk van een medisch- opvoedkun dig bureau" Allereerst gaf mej. Ongerboer een over zicht van de geschiedenis dezer bureaux. In 1909 reeds werd in Amerika de eerste inrich ting op dit gebied opgericht. Thans zijn on geveer 1500 dergelijke bureaux in de Ver. Staten werkzaam. In 1928 kreeg Nederland zijn eerste bureau voor moeilijke kinderen te Amsterdam. Spr. vertelde vervolgens een en ander over de werkwijze van het Haagsche bureau. Een eerste eisch is, dat er een goede verstand houding bestaat tusschen de leiding van het bureau en de ouders. Bij ieder nieuw geval vindt een aantal onderzoeken plaats, name lijk een medisch, een psycho-technisch en een psychiatrisch. Daarna wordt beslist over de wijze van behandeling. Met eenige gevallen uit haar Haagsche practijk lichtte mej. Ongerboer de werk methode van het consultatiebureau zoowel op psychiatrisch als sociaal terrein toe. in de eerste plaats dient het consultatie bureau slechts kinderen te nemen, van wie de ouders volkomen instemmen met de behande ling. in dé tweede plaats geen kinderen uit milieus, waar al te groote sociale nood heerscht en ten derde zoo weinig mogelijk kinderen boven de zestien jaar. Aan het slot van de bijeenkomst werd be sloten in Januari een stichtingsvergadering voor een medisch-paedagogisch bureau te Haarlem te houden. VOORDEN- -POLITIERECHTER j Eiken dag een tegel, maakt een straatje in het jaar. Een buitenman, die als getuige voor was, zei: sommige stadsmenschen stelen. Niet dat zij bepaald op roof uitgaan, maar toch, ze kunnen als ze buiten zijn iets, wat onbeheerd is, niet laten liggen. De wijsgeerige buitenman sprak uit erva ring, want hij had het gezien, hoe een eer zaam gepensionneerde werkman geregeld thuiskwam met een straattegel, die hij van een stapel had genomen, door Waterstaat aan den weg gezet. Van die tegels maakte de ge pensionneerde een tegelpaadje in zijn tuin in Santpoort. Ook had hij wat heele steenen of klinkers weggenomen, die eveneens in het tuintje een bestemming gevonden hadden. Dat was niet mooi van den gepensionneerde, maar nu hij zich daarover moest verantwoor den, had hij eerlijk moeten zijn en zeggen: 't was zoo verleidelijk. Nu kwam hij, naar de rechter constateerde, met een ongeloofwaar dig verhaal, dat hij die tegels van een onbe kende had gekocht, die ze 's avonds laat per kruiwagen in zijn tuin had gebracht, wat nie mand had gezien, en hij maakte den getuige, die er volstrekt geen belang bij had om te liegen of hem te bezwaren en die hem meer malen een tegeltje had zien vervoeren, tot een leugenaar. Ook wilde hij dat van de klin kers goed praten door te beweren, dat hij ze aan een ambtenaar van den Waterstaat had gevraagd, die geen ja en geen neen zou heb ben gezegd, hetgeen hij dan maar opvatte als ja. De ambtenaar zei, dat hij volstrekt niet zoo geheimzinnig had geantwoord, doch ge zegd dat hij geen zeggingschap over de stee nen had. Blijkbaar werkte de genoemde opmerking van den buitenman omtrent de losbandigheid der stadsmenschen eenigszins verzachtend, want de officier vroeg slechts een geldboete van 20, welke door den rechter werd toege wezen. Ijsvermaak Er kwam een Itallaansch ijsfabrikant voor het getuigenhekje en Mr. Top. de politierech ter. keek naar de ramen, waar sneew tegen plakte, en zei: „je hebt er een geducht con current bij gekregen". Ja ja. lachte de Italiaan, maar of hij de aardigheid begreep, is niet zeker, want hij was nog niet sterk in het Hollandsch en de vragen, die hem gesteld werden kon hij niet best verwerken. Drie IJmuider kwajongeps waren door een raampje in de roomijsfabriek geklommen en schoon het niet uitdrukkelijk was gezegd, ligt het voor de hand, dat ze eens wilden kij ken, of er nog wat te snoepen was. Ze had den niet gesnoept, zeiden ze en daarvoor ston den ze ook niet terecht; ze waren alleen door een raampje in de ijsfabriek geklommen, waar de politie ze had gevonden. 't Waren geen boefjes, drie knapen, die met hun tijd geen raad wisten en graag roomijs lustten. De officier vroeg 5 boete; hij vond het niet zoo erg; de politierechter ook niet. die gaf "maar 2, schoon 2 voor jongens, die weinig verdienen, nog best voelbaar is, maar dat moet ook. STADS EVANGELISATIE HEEFT WEER KLEEREN GEMAAKT. De dames van de Stads-Evangelisatie heb ben weer als elk jaar goederen gemaakt (nu niet minder dan 121 stuks) die ter beschikking worden gesteld voor de kinderen van den Ho- sannabond. Daar er slechts zeventig kinderen zijn, kan de rest van het goed aan behoeftige gezinnen worden uitgedeeld, in den vorm van Kerstpaketten, die vopral in dezen tijd van het jaar zeer welkom zullen zijn. Het werk is Dinsdag en Woensdagmiddag van 2 tot 5 uur in het gebouw Lange Heerenstraat 6 te bezich tigen. Getuigenis-bijeenkomst van „Kerk en Vrede". In de groote zaal van het gebouw van den Protestantenbond werd Maandagavond een openbare getuigenis-bijeenkomst gehouden, die door het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" was georganiseerd. De voorzitter van de Haarlemsche afdee- ling, ds. P. A. E. Sillevis Smitt opende de bij eenkomst. Het hoofdbestuurslid ds. J. R. Immink uit Utrecht trap op als eerste spreker, nadat ge meenschappelijk gezongen was. Zijn onderwerp was: „Het Kerstevangelie en de oorlog". Nooit beleven wij, begon spr., de tegenstelling tusschen Kerstevangelie en oorlog zoo sterk als in den Kersttijd. Wij worden getroffen tot het licht van Bethle hem. Het Kerstevangelie is de blijde bood schap. de verkondiging van een roeping van den mensch, van een toekomst van de wereld. De oorlog is de duisternis. Het is een gods lastering, de verkondiging van den grooten moord zonder erbarmen voor wat op aarde leeft. Hij roept op de hartstocht van de haat De oorlog zien is wanhopen aan de toekomst der wereld. Het vreeselijke is dat wij altijd doende zijn om evangelie en oorlog te verzoe nen. De kerk van Italië, noch die van Abessy- nië weigeren den oorlog. Doch het evangelie zegt. neen tot den oorlog. Tegen Kerstmis kan het evangelie echter niet met den oorlog wor den verzoend en de kerk, die dat toch tracht is onnoemelijk schuldig. De Volkenbond bant den aanvalsoorlog uit, maar de kerk moet eiken oorlog uitbannen. Zij kan ook niet in de uiterste noodzaak den oorlog erkennen. Omdat wij „ja" willen zeggen tegen 't evan gelie moeten wij „neen" zeggen tegen den oorlog. Het gaat den Christen niet om veilig heid of vaderland boven alles, het gaat hem om de opvolging van Christus' voorbeeld als dienaren van zijn kerk." Nadat wederom gezongen was, sprak ds. S. Coolmsa uit Lathem over: „Mogen wij Kerst feest vieren?" Spr. begon met aan te halen een uitspraak van een Duitscher, dat de kerk tegen advent geen comedie speelt. Is dit zoo, vroeg spr. Als men bezoek verwacht, dan zorgt men, dat alles er behoorlijk uitziet en vooral dat men zelf er netjes bijstaat. Mogen wij nu Kerstfeest vieren? Kunnen is iets anders; wanneer men niet te veel denkt kan het zelfs in 1935, want het kon tijdens den oorlog aan het front ook. Maar mogen we wel? We mogen Kerstfeest vieren, als we Hem den weg be reiden. In den tegenwoordigen tijd is er, als in Jesaja's dagen, wildernis tusschen God en den mensch. De woorden Kerstfeest 1935 vertegenwoor digen een wonderlijk begrip. Spr. sprak over de Abessynische kwestie en wees op de groote wildernis, die er thans is. Wij moeten bij de brandende kwestie der internationale verhoudingen Christus een weg banen, nu Hij aan de deur staat en klopt. Wij weten, dat daar groote moeilijkheden uit voorkomen. Maar pas wanneer wij ons ge reinigd hebben van het bloed, dat aan de wereld kleeft, mogen we het Kerstfeest vieren. Nadat gemeenschappelijk was gezongen, sloot ds. Coolsma de bijeenkomst, smaken Verkade's Lange Be schuitjes (met kaneel en suiker), zoo bijzonder lekker. Probeert 't maar eens! 12 ct. per pakje (Adv. Ingez. Med.) Georganiseerd Overleg. Voor het Haarlemsche gemeentepersoneel. Wij ontvangen het volgende communiqué: Dezer dagen vergaderde, onder leiding van den wethouder, den heer M. A. Reinalda, de Centrale Commissie voor georganiseerd over leg ter behandeling van de amendementen, welke in de vergadering van den Gemeente raad van 27 November 1935 werden inge diend en voldoende ondersteund, betreffen de het voorstel van Burgemeester en Wet houders ten aanzien van de afvloeiing van personeel, dat den 60-jarigen leeftijd heeft bereikt en-of op veertig voor pensioen geldige dienstjaren kan wijzen. Met algemeene stem men werd besloten gunstig te adviseeren ten opzichte van een door den Voorzitter voor gestelde aanvulling van het desbetreffende ontwerpbesluit, krachtens welke slechts met vergunning van Burgemeester en Wethou ders nevenbetrekkingen mogen worden ver vuld, werkzaamheden voor derden mogen worden verricht of handel of nering mag worden uitgeoefend, een en ander op straffe van verlies der uitkeering. Vervolgens werd in een vergadering van de Commissie van overleg voor de werklie denzaken besloten gunstig te adviseeren ten aanzien van een voorstel van den Directeur van het gemeente-gasbedrijf: a. tot herziening van de kolenpremie; b. tot wijziging van den dienstrooster voor de werklieden, werkzaam bij de schuine ka merovens. Hierna werd een gecombineerde vergade ring gehouden van de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg met de Commis sie van overleg voor het politie-personeel. Door deze vergadering werd met algemeene stemmen gunstig geadviseerd ten aanzien van een voorstel tot wijziging der gemeen telijke wachtgeldregelingen, in dien zin, dat wanneer een op wachtgeld gestelde ambte nares in het huwelijk treedt, het wachtgeld voor den duur van dat huwelijk vervalt, als mede ten opzichte van een voorstel van Bur gemeester en Wethouders om ook gedurende het jaar 1936 geen vacantietoeslag te doen uitbetalen aan hen, die krachtens de daar toe geldende regelingen voor zoodanigen toestand in aanmerking zouden komen. VERGADERING EN UITVOERINGEN VAN J. J. CREMER. Maandag 6 Januari houdt de Koninklijke Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer een buitengewone algemeene vergadering in Lion d'Or. Het voornaamste punt der agenda betreft het voorstel tot wijziging van de con tributieregeling. Woensdag 18 December is een kienavond in den Kegelbond, Dinsdag 21 Januari wordt opgevoerd „Inbreker gevraagd". Dinsdag 10 Maart is eveneens een tooneelvoorstelling; Woensdag 29 April de slotvoorstelling. Alle voorstellingen zijn in den Stadsschouwburg met bal na in La Gaité. CHR. GEREF. GEMEENTE. Ds. W. Heerma te Aalsmeer heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Gem. te Sassen- heim bedankt. VOORDRACHTEN VOOR DE NATUUR HISTORISCHE VEREENIGING. De Ned. Natuurhistorische vereeniging af- deeling Haarlem en omstreken, hield een lezingavond, waarop eenige korte voordrach ten werden gehouden. De voorzitter, de heer G. A. van Schaik, gaf toelichting bij een aantal door den heer G. van de Polder vervaardigde lantaarn plaatjes van kas- en tuinplanten. Velen wa ren opgenomen in den Leidschen Hortus en Haarl. Kweektuin, van orchideeën, bileen- kruid, artisjok. Dr. J. F. Steenhuis had voor een door de afdeeling in het voorjaar aan Teyler's Museum te brengen bezoek, nagezocht wat er in de litteratuur over dit Museum te vinden is. Dit bleek niet zooveel te zijn, maar Dr. Steenhuis wist toch eenige interessante bijzonderheden over de verschillende conservators en hun werk te vertellen. Het Museum blijkt in vroeger tijden een grooter bekendheid te hebben genoten dan thans. De heer C. Sipkes toonde hierna planten- foto's, speciaal over de plantensociologie, de studie waarbij aandacht wordt geschonken aan het feit. dat bepaalde planten steeds weer in elkaar's gezelschap worden aangetrof fen. De heer L. van 't Sant had nog drie mooie foto's van de alpenkauw, opgenomen ni Tyrol, Actie Bloembollenbedrijf. Onderhandelingen over het contract. Door de Neutrale Patroonsorganisatie werd reeds eenigen tijd geleden de collectieve ar beidsovereenkomst opgezegd, welke overeen komst voor het bloembollenbedrijf was afge sloten voor het tijdvak 1935 1936. Deze opzeg ging heeft nu ook plaats gevonden door de R.K. en de Chr. Patroonsorganisaties. Partijen zijn overeengekomen spoedig de besprekingen te openen om te trachten over eenstemming te verkrijgen voor een nieuw collectief contract. Haarlemsche Gemeenteraad. Voor de vergadering van a.s. Woensdag zijn Ingekomen: Een besluit van Gedeputeerde Staten, waar bij ongegrond wordt verklaard het beroep schrift van het bestuur der R.K. school voor gewoon lager onderwijs aan de Eemstraat 15 tegen het raadsbesluit d.d. 3 Juli 1935, waarbij o.m. vergoeding uit de gemeentekas ex-artikel 100 der Lager Onderwijswet 1920 is geweigerd voor de jaarwedde van een derde boventallige leerkracht aan genoemde school. Een verzoekschrift van de afdeeling Haar lem van het Nederlan'dsch Onderwijzers Ge nootschap om niet te aanvaarden het voor stel van B. en W. tot verlaging van de be dragen, welke worden uitgetrokken voor aan schaffing van leermiddelen op de scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs. (Te behandelen bij de ontwerp-begrooting dienst 1936). Een verzoekschrift met gelijke strekking van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, in welk adres tevens verzocht wordt niet aan te nemen het voorstel van Burgemeester en Wethouders om geen enkele extra-vergoeding aan de plaatsvervangende hoofden van scho len uit te betalen. (Te behandelen bij de ontwerp-begrooting 1936). Door B. en W. wordt voorgesteld, om, even als vorig jaar. te besluiten, dat op 31 Decem ber 1935 in afwijking van de daaromtrent in de Winkelsluitingswet 1930 gestelde bepalin gen alle winkels tot 10 uur des namiddags voor het publiek mogen geopend zijn en het venten op den openbaren weg toegestaan is tot 10 uur des namiddags. De eigenaars van het perceel aan den Zijl- weg No. 174 kadastraal bekend gemeente Haarlem sectie T No. 623 hebben zich alsnog bereid verklaard tot overdracht om niet aan de gemeente van de voor trottoirverbreeding benoodigde strook grond vóór genoemd per ceel. In verband daarmede wordt voorgesteld den grond op de gebruikelijke voorwaarden in eigendom te aanvaarden. DE NUTSBIBLIOTHEEK. Men schrijft ons: Dat de Nuts-blbliotheek zich in een steeds stijgende belangsteling mag verheugen ver tellen het best de cijfers van het aantal in geschreven lezers, dat op het oogenblik de 2000 gepasseerd is. Het aantal uitgegeven boeken over de maand November voor de volwassenen is gestegen van 6123 in October tot 6976 over November, terwijl het aantal uitgegeven kinderboeken opliep van 2188 in October tot 2509 in November, zoodat in to taal 9485 boeken werden uitgegeven in No vember. De gelegenheid tot inschrijving staat alsnog open. Georganiseerd overleg. Ook voor het onderwijzend personeel. B. en W. van Haarlem hebben praeadvies uitgebracht op het voorstel der soc.-dem. fractie om over te gaan tot regeling van het overleg met de organisaties van onderwijzend personeel. B. en W. schrijven aan den raad: „Sedert enkele jaren hebben wij de ge woonte gevolgd om de onderscheidene orga- nisatiën van onderwijzend personeel in de gelegenheid te stellen, omtrent onderwerpen van algemeenen aard haar meening schrifte lijk kenbaar te maken. Deze adviezen werden regelmatig ter kennis van den Raad ge bracht. Dat wij in beginsel geen bezwaar hebben teger. het in het leven roepen van een overleg-instantie, behoeft derhalve geen betoog. Practische moeilijkheden zijn het echter, die ons weerhouden den raad een voorstel aan te bieden tot instelling van een commissie van overleg voor het onderwijzend personeel op denzelfden voet als voor ambte naren en werklieden bestaat. De ruime scha keering in de categorieën van dat personeel zou moeten medebrengen of instelling van één commissie, waarin al de categorieën ver tegenwoordiging vinden, of instelling van een commissie voor elke categorie afzonder lijk. Tegen het eerste denkbeeld bestaat voor namelijk dit bezwaar, dat een zoodanige commissie, welke uiteraard een zeer groot aantal leden zal tellen, doorgaans onderwer pen ter beoordeeling zal ontvangen, waar on derscheidene leden vreemd tegenover staan waardoor zij derhalve niet als deskundigen kunnen worden aangemerkt. Deze omstan digheid komt naar onze meeninig aan de waarde van de door een zoodanige commis sie uit te brengen adviezen niet ten goede. Aan instelling van een commissie voor elk der categorieën van het onderwijs afzonder lijk kunnen wij, om redenen van practischen aard. niet de voorkeur geven boven de me thode. welke tot nu toe wordt gevolgd, te meer daar het meerendeel der betrokken organisation zich blijkens de voor den raad ter inzage gelegde brieven met die methode volkomen kan vereenigen. B en W. stellen derhalve voor een veror dening in te stellen om den bestaanden toestand te regelen, wat het inwinnen van schriftelijk advies betreft. In artikel 3 wordt bepaald: De ingekomen adviezen worden ter inzage gelegd voor de besturen der betreffende vak- vereenigingen. Indien een dezer zulks verlangt, wordt daarna onder voorzitterschap van den Wet houder van Onderwijs een vergadering ge houden met de besturen der betreffende ver eenigingen. De besturen zijn verplicht, aan het Col lege van Burgemeester en Wethouders hetzij afzonderlijk, hetzij gezamenlijk mondeling nadere toelichting te verstrekken, indien zij daartoe worden uitgenoodigd. De leden der Commissie van bijstand voor onderwijszaken kunnen bij deze besprekin gen tegenwoordig zijn. E. VAN DER WALL De heer E. van der Wall is ontvanger der rijksbelastingen. Wie hem van nabij kent, zal zich misschien wel eens hebben afgevraagd: is die hartelijke, joviale, vriendelijke man een belasting-inner? Maar dat komt omdat „men" in het algemeen een verkeerden kijk heeft op de belastingmenschen, die wel eens worden gedacht als een soort Shylock-figuren. Die meening is evenwel gelukkig zeer verkeerd! Het is mij steeds opgevallen hoe zoowel in specteurs als ontvangers er naar streven goe de, humane menschen te zijn. Natuurlijk is hun taak aanslagen op te leggen en waar het mogelijk is die óók te innen, maar de hoofd inspecteur vertelde mij eens: ik stel er een eer in geen cent meer van de ingezetenen te vra gen dan ze verplicht zijn te betalen. En van de ontvangers weet ik, dat zij waar inderdaad onmacht in het spel is, de grootst-mogelijke tegemoetkoming betoonen. Vooral in dezen crisistijd komen er vaak zwaar getroffenen, die tegen de noodzakelijkheid alles op te biechten opzien als tegen een berg. Maar als zij dan ontdekken, dat zij zitten tegenover een mensch die medegevoel met hun leed toont, soms zelfs woorden van bemoediging en troost spreekt valt al een deel van den druk- kenden last af. Samen wordt dan overwogen wat, gezien de omstandigheden, recht, billijk en ook mogelijk is. Zoo worden er heel wat regelingen getroffen die èn in het belang van de schatkist èn in het belang van den belas tingbetaler zijn. Allen verlaten de kamer met een handdruk, die niet als iets formeels be doeld is. Voor de armen heeft de heer Van der Wall een warm hart. Zijn vrienden hebben mij ver zekerd, dat hij, hoewel zijn drukke werkkring veel werkuren vordert, toch nog tijd weet te vinden om veel voor de zwaar getroffen me- demenschen te doen. Voor velen is hij eerst een redder geweest, toen een steun en later een vriend. Toen hij in de diaconie der Ned. Hervormde Kerk hier ter stede kwam, heeft hij het initiatief genomen om in te stellen, dat de gesteunden niet naar het bureau be hoefden te komen, maar dat de diakenen hen thuis zouden komen bezoeken om den steun te overhandigen met woorden van raad, troost en bemoediging. Als ambtenaar staat de heer van der Wall hoog aangeschreven. Hij heeft, na eerst zijn algemeene opleiding te hebben gehad aan de H. B, S .te Groningen, alle rangen op de be lastingkantoren doorloopen. In 1924 werd hij ontvanger te Pekela. Hij vestigde toen de aandacht op zich door het beantwoorden van een prijsvraag op belastinggebied, waarvoor de minister hem een felicitatie thuis zond. Dit is aanleiding geweest, dat hij als ont vanger naar Haarlem kwam om daar de lei ding van de organisatie van de vereeniging van het Haarlemsche belastingkantoor met de omstreken op zich te nemen. Toen dit werk volbracht was en Haarlem geen plaats voor twee ontvangers bood, is de heer Van der Wall als ontvanger met het werk van een in specteur belast geworden. Zijn goede hart spreekt uit het feit, dat hij voor de klerken van het Haarlemsche kantoor een kosteloozen cursus geeft voor de opleiding tot adjunct-commies. Vier avonden in de week offert hij daarvoor op. De heer Van der Wall maakte toen hii te Leiden als chef van het Ontvangerskantoor werkte, drie jaar deel uit van den gemeente raad. Toen hij dus in 1934 voor de Christe lijk Historische Unie lid van den Haarlem- schen gemeenteraad werd, kwam hij er niet als de bekende „kat in het vreemde pakhuis". Natuurlijk wijdt hij ook in onzen raad zijn bijzondere belangstelling aan de belastingen, in het openbaar heeft hij er tot heden nog niet veel over gesproken, maar uit goede bron hebben wij hooren verluiden, dat hii er bij de aanstaande behandeling der begrooting een uitvoerige beschouwing over zal leveren. Hij heeft op dit gebied vele wenschen. maar die moet hij natuurlijk toetsen aan de mogelijk heden, die juist in dezen tijd van financieele zorgen voor de gemeente niet groot zijn. Eenigen tijd geleden heeft de gemeenteraad op voorstel van B. en W. besloten Haarlem voor de Personeele Belasting van de vierde naar de derde klasse over te brengen. De heer Van der Wall was de eerste die op de wen- schelijkheid van deze wijziging heeft aange drongen. Voor de minder-draagkrachtige in woners is deze nieuwe klasse-indeeling van veel belang, omdat dit een verlaging van be lasting beteekent. B. en W. hebben nu even wel voorgesteld om de opcenten op deze be lasting van 160 tot 185 te verhoogen om daar door de verminderde ontvangst te comoensee- ren. Wij weten dat de heer Van der Wall de overtuiging heeft, dat men voorzichtig moet zijn met de verhooging van de opcenten, om dat daarvan het gevolg zou kunnen zijn, dat de lasten voor de bewoners van huizen met huurwaarden van f 1000 en meer zoo druk kend zouden worden, dat zij naar omliggende gemeenten zullen trekken. Dat moet zooveel mogelijk voorkomen worden. Aan den anderen kant is ook de heer Van der Wall overtuigd, dat de wethouder van financiën, zijn fractie-genoot, niet meer aan belastingen van de burgerij zal vragen dan dringend noodig is. Vooral in een tijd als deze. De heer Van der Wall is een goed spreker. Hij heeft, daar hij zich ook beperkt tot de onderwerpen waarover hij met kennis van zaken kan spreken, het oor van den raad. C. J. VAN T. GEREF. KERK. De kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft besloten het nieuwe, vierde bedehuis de Zuid-Oosterkerk Maandagavond 23 Decem ber a-s. plechtig in gebruik te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10