ÏVIIII'IU y &trccji Een deurwaardervertelt Berichten in enkele regels NIEUW! Rubriek voor Vragen. WOENSDAG IS DECEMBER 1935 HAARLE M'S DAGBLAD Over het leed der Stille Armen. kon ik die weduwe op den dag dat zij uit het zie kenhuis ontslagen was, in gijzeling zetten? Natuurlijk komen wij zoo vertelde een deurwaarder te Haarlem door ons ambt veel in aanraking met het leed der Stille Armen. Eenige treffende voorvallen wil ik vertellen omdat die kunnen bijdragen allen die nog geen offer aan de Kerstinzameiing gegeven hebben, hoewel zij daartoe in staat zijn, aangezet wor den dit alsnog te doen. Ik had een opdracht een weduwe voor een schuld van 300 gulden in gijzeling te zetten. Haar man had een zaak gehad, na zijn dood had zij die nog een poosje voortgezet, maar door de crisis was het finaal mis geloopen. Nu zat zij in een klein huisje, met zorg zich af vragend, waar zij den volgenden dag van zou moeten eten. Uit haar „zaken"-tijd waren eenige schulden onbetaald gebleven. Eén der schuldeischers had haar gijzeling aangevraagd en ik moest er op af, om haar over te brengen naar het Huis van Bewaring om op die manier de betaling der schuld af te dwingen. Waar van moest de stakker betalen? Wij zijn even wel ambtenaren en moeten onze opdrachten uitvoeren. Het weeuwtje deed mij open. O, m'nheer, komt u mij feliciteer en? Dat vind ik aardig. Hoe wist u, dat ik vandaag uit het ziekenhuis gekomen ben? zoo zei ze verheugd. Daar stond ik. Moest ik de vrouw, die pas na een langdurige ziekte uit het gasthuis gekomen was. meteen meenemen naar het Huis van Bewaring? Ik ben mensch. Het eenige was daar ik wist, dat de schuldeischer zonder genade was dat ik de vrouw de 300 gulden uit eigen zak voorschoot. Als ze in de toekomst eens kon, zou ze me het geld terugbetalen. Na tuurlijk is daarvan nog niets gekomen; het zal er ook wel nooit toe komen. De vrouw zal zelfs blij zijn als zij ook van de Kerstinzame ling iets krijgt om op feestdagen met haar kinderen ook weer eens van een flink warm maal tc genieten. Gelukkig zijn zoo vertelde onze zegsman niet alle schuldeischers zoo onbarmhartig. Als het blijkt dat er geen onwil maar werke lijk onmacht in het spel is, weten wij in veel gevallen de partijen tot elkaar te brengen. In dezen tijd lijkt ons kantoor op Zaterdag en Maandag wel een afbetalingsmagazijn. Dan komen tientallen hun twee kwartjes, hun gul den of rijksdaalder brengen om op die manier van hun schuldeischers af te komen. Als zij dan in dien tijd tenminste niet gedwongen zijn nieuwe schulden op zich te nemenDit afbetalen is een teeken des tijds. Als wij, deur waarders, dat niet deden en maar zonder meer tot beslag zouden overgaan, zou er weinig geld geïncasseerd worden en was het aantal faillissementen dat uitgesproken moest worden legio. Onder die afbetalers zijn natuurlijk zeer veel Stille Armen. Ik ben overtuigd, dat het groot ste gedeelte onder die groep gerangschikt moet worden. In het huisgezin moet veel ontbeerd worden om die afbetaling na te kunnen ko men, temeer ornaat ieder wel begrijpen kan hoe knellend de financieele zorgen zijn als men tot zoo iets gedwongen is. Onder deze slachtoffers van de crisis zijn ook verschei dene kleine zakenmenschen. Verder ook per sonen die het vroeger maatschappelijk zeer goed gehad hebben. Een ander treffend geval van een Stille Arme betreft een slachtoffer van de daling van de waarde van vaste goederen. Een man was zijn leven lang vlijtig en spaarzaam ge weest. Nu de oude dag gekomen was, had hij, naar hij meende, een onbezorgd bestaan. Im mers hij had eenige huisjes, die hem voldoen de huur opleverden om te leven. Toen kwam de daling van de waarde van huizen. Dit bracht den man in moeilijkheden met zijn hypotheek-gever. Het einde was. dat de huizen verkocht werden, waardoor alleen de hypo theek gered werd. Nu zit de oude man met zijn even oude vrouw troosteloos in een klein huisje en moet van de liefdadigheid leven Giften voor de Stille Armen kunnen opge geven worden aan onze bureaux Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37. Ons Giro-nummer is 38810. Veiling met twee koopers. Schilderijen bleven in het Verkooplokaal. Twee koopers waren er op de veiling, de veiling van oude schilderijen, die gehouden werd in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht. Een onbegrijpelijk slechte belangstelling voor werken, die inderdaad buitengewoon waren. Het eigenaardige is, dat op de kijkda gen wel een goede belangstelling aan den dag werd gelegd. Er waren schilderijen onder van de Rem- brandtschool. Jan Steen en tal van andere veelal bekende schilders. Behalve oude schilderijen werden ook mo derne werken verkocht,, althans dit was de bedoeling De schilderstukken waren uit twee Duit- sche boedels en er was dus zeer zeker een een heid in de verzameling te constateeren. Ech terer waren twee koopers en de veiling ging dus niet door. Wel een droevig beeld voor de verkoopers en wel een droevig beeld van den tijd. Geheel in den asch is gelegd een perceel in de Pelsterstraat te Groningen, waarin de houtdraaierij van de firma W. Folkers was gevestigd. Tafelzilver tot een waarde van ruim 50Q, is gestolen uit een woning in de Taaistraat te Vught, waarin tijdelijk niemand aanwezig was. Een grootsche huldiging van de na gedachtenis van president Steyn, den laatsten president van de Oranje Vrijstaat, heeft Maandag te Deventer plaats gehad. Baldadige jongens hebben te Rotterdam met sneeuwballen 2000 lampjes uit straat lantaarns stukgegooid, waardoor de gemeente een schade van 3500 heeft geleden. Werkgevers in de kleedingindustrie heb ben de loopende arbeidsovereenkomst tegen 15 Febr. a.s. opgezegd. Een goed verborgen geheime zender, waarnaar lang is gespeurd, is thans eindelijk te Hellendoorn ontdekt. Haarlem's Reddingsbrigade. De Haarlemsche brigade vergaderde in ho tel Royal", onder voorzitterschap van den heer Joh. M. Schmidt, welke bijeenkomst in hoofdzaak belegd werd tot het behandelen van wijzigingen in het statuten en het huis houdelijk reglement. Een groote verandering is dat een jeugd groep zal gevormd worden van jongens en meisjes tusschen 14 en 16 jaar. Deze jeugdgroep ontvangt geen medisch on derwijs wel in het technisch waterwerk, het zwemmend redden. De jeugdgroep krijgt ook geen stemrecht. Waar de leden der brigade elk f 1,50 per jaar contributie betalen (werk- ioozen kunnen od verzboek vrijstelling van bijdrage bekomen), is de contributie voor de aspirant, candidaten (jeugdgroep) f 1 per ka lenderjaar. Minderjarigen moeten een bewijs van in stemming tot toetreden, geteekend door ouders of voogden, aan het bestuur overleg gen. In art. 2 wordt nu o.a. gezegd: Alle man nelijke en vrouwelijke ingezetenen van Haar lem en omstreken, die tot de brigade wen- schen toe te treden, mits van goed gedrag, kunnen door het bestuur worden aangeno men, als zij den 14-jarigen leeftijd bereikt hebben en in het bezit zijn van een verkla ring, afgegeven door een geneeskundige, waaruit blijkt dat zij geen lichamelijk na deel van zwemmend redden hebben te vree zen. Zij hebben zich aan een toelatingsproef te onderwerpen, welke bestaat uit 3 min. ge kleed zwemmen in schoolslag, gevolgd door 2 min. rugslag, zonder gebruik maken van de armen enz. De ontworpen Statuten en het Huishou delijk reglement werden artikelsgewijs be handeld en na slechts enkele zeer kleine wij zigingen goedgekeurd. Aan de commissie tot herziening, mejuffrouw Groenendaal en den heer Geerts werd dank gebracht. De Kon. goedkeuring wordt op de gewijzigde statuten aangevraagd. De voorzitter reikte met woorden van gelukwenschen de volgende diploma's uit: het Brigade diploma aan de heeren Van Brugge, Huibens de Jager en Lodder; het Bondsdiploma A aan mejuffrouw Houben en de heeren: Van Brugge, Croes en Huibens. WYBERT-SIROOP werkt oplossend bij vastzit tende hoest, verkoud heid, griep, bronchitis, kinkhoest. Aangename smaakkinderen zijn er dol op I (Aav. Ingez. Med.) De heer Schmidt herdacht ook de vele ge wonnen prijzen in de Bondskampioenwed- strijden te Zaandam verzwommen. Geen en kele brigade in ons land behaalde zooveel kr mp. oenschappen. Het bestuur der brigade zal, nu de vorst zijn intrede houdt, vrijwillige ijswachten vormen. Uit de vergadering gingen stemmen op om aan den heer Meijerink te verzoeken een voordracht te willen houden over hulp aan drenkelingen uit auto's. Met den heer Meijerink, die niet ter vergadering kon aan wezig zijn, zal overleg gepleegd worden. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a t0./5 per flacon. (Adv. Ingez. Med.) VERZEKERINGSVOORWAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan voor alle betalende abonnés van HAARL£M'S DAGBLAD Kilte betalende abonné van Haarlem's Dagblad Is, zoolang tijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van Haarlem'» Dagblad" de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden. Artikel r. Als verzekerden worden beschouwd alle per week, per maand en/of per kwartaal betalende geabonneerden, die de volgende vereisebten voldoen a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand kwartaal-abonnés gedurende een volle maand) als geabonneerde in de registers van „Haarlem's Dagblad" zijn mgeschrev den iSen verjaardag gepasseerd zijn en den 6osten verjaaidag nog met bereikt hebben niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen Ariikel z. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstrceksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg bicma Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De ultkccrlngen bedragen: 600 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige cn rechtstreeksche oor is vaD de levenslange ongeschiktheid van den verzekerde waaronder begrepen wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten o( beide handen, dan wel «én voet en één hand, boven den enkel of den pols of onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen aa den datum van het ongeval; 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtslreek«cbe oorzaak b van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterluk binnen driemaal 24 uren na het ongeval 400 GULDEN. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van ae amputatie van één band of één voet boven den pols of enkel ol van hei onherstelbaar gezichtsverlies nit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van bet ongeval; 250 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorn aarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van beide leden van een duim, binnen tieu dagen na den datum van het ongeval; 150 GULDEN, indien het ongeluk (vallende, binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige cn rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval 50 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak li van de amputatie van alle leden van een anderen vinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval 30 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak e van de breuk van een boven- en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onderbeen: terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkceringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zemen nooit meer dan f 600,kunnen bedragen, bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór bet ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige ol verminkte ledematen geen aanspraak geeft op, en niet ln aanmerking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen gemist werden. Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te vorlcencn tiltkcering in geen geval het bedrag te boveu dat voor het verlies van de gekeele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeerlng, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering Ingeval van overlijden geschiedt aan de echtgenoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de nltkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige Inlichtingen verkregen zijn en bet persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege der Directie van .Haarlem's Dagblad". Artikel 5. Ecne uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood ■1 verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen direct of Indirect, veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal ot voorbeschlktheid van den ver- fa. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is): c. door eene bevalling ot zwangerschap, ook al mocht de dood verbaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was of door bedwel mende dranken ol krankzinnigheid minder in staat dan ge woonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, betzij willekeurig of niet. onverschillig of de geabonoeerde al dan niet goed bij zinnen was: f in duelo! gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttoehten of bij baden, automobielrijden, motorwielnjden of wielrijden; buitenlandschen oorlog o( binnenlandsche beroerten. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde, wordt ten opzichte van deze verzekering aange merkt als te zijn veroorzaakt door gTOve nalatigheid, of grove onvoor zichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van Haarlem's Dagblad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tot afwending van drei gende gevareD. Onder bepaling, dat Indien een abonné ln staat vac krankzinnig heid of verstandsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien bij van cene Europeescbe haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip" met vast dek in tiid van vrede) of indien bij zich in krijgdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te beulen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem gebeel zal ver vallen en krachteloos worden Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met do bereiding, het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphtha, acelylceogas of andere licht-ontplofbare of licbt-ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergelijken. Zeevisscbers, zeevarenden en personen van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor ben uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevolge hééft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden. waarin de verzekerde verkeerde op het oogcnblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die. welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van „Haarlem's Dagblad" zou hebben moeten zijn uitgekeerd aao een normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende ls aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent cn omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Haarlem's Dagblad" te Haarlem en Indien zoodanige kennisgeving niet binnen dricmnul 24 uur na het ongeluk is geschied, dan zal geenerlel uitkeering ver schuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende Is, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het hekend wordeD van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een be voegd geneeskundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat bij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van „Haarlem's Dagblad" toegestaan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geèischt kan worden en „Haarlem's Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als bet noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlem's Dagblad" van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe bet schriftelijk verzoek gedaan werd. gegeven moeten worden ln geval van eenig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden !t niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belangheb benden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en deD behandelenden geneesheer ingevulde aanvragc-formulier tot uit keering, en ingeval van overlijden, van de doodactc, kan de belang hebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van „Haarlem's Dagblad". De kosten der geéischte verklaringen komen ten laste tn dengene die de uitke«ring aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn. zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van eene door de(n) rechthebbende(n) ge teekende quitantie, terwijl de verzekering bij uitbetaling van een bedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden zal vervallen, .n geen som, die verschuldigd is, zal interest betaald worden, liet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zijn; terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat bet is toegestaan geworden, is ingevorderd Artikel 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter tc Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als n een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 5. Bezwaring ol vervreemding van de rechten, voor een geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, beeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal hel ontvangbewijs van den vertckerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie von „Haarlem's Dagblad" te Haarlem. AUGEMEENE VOORWAARDEN. Als abonné ln den zin dezer verzekering wordt beschouwd het boofd van het gezin, tenzij, voordat het ongeval plaats greep een ander lid van het gezin als verzekerde 15 aangewezen na schriftelijk verzoek aan de administratie van Haarlem's Dagblad. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad zijn eveneens nog alzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAVBank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van Haarlem's Dagblad verkrijgbaar. De uitkeeringen voor dc verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f600.Verlies van hand, voet of oog f 400.Duim of Wijsvinger f 75.Elke andere vinger f 30. Bij spoor- of tramongeval, etc., worden de uitkeeringen: bij overlijden f 1000.bij invaliditeit f 3000. Door deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen» Het Amerikaansche Roode Kruis in Abessynië aal het werk. Internationale Roode Hulp. Openbare vergadering in het gebouw van den Protestantenbond. Het or.derdistrict Haarlem van de Inter nationale Roode Hulp heeft gisteravond in het gebouw van den Protestanter ond een openbare vergadering gehouden, vaar ach tereenvolgens het woord hebben gevoerd de heeren S. de Jong en C. Homma. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer Brouwer, kreeg Koen Hissink ge legenheid te verklaren, dat het zijn bedoeling was geweest te declameeren, doch dat dit door de politie was verboden. Hierna was het woord aan mr. S. de Jong. die sprak over het onderwerp „Tweeërlei Recht". Uitgaande van het verbod van declamatie op dezen avond, betoogde spr. dat er tweeër lei recht heerscht en dat alles wat- een klasse, die ten onder moet gaan. verricht, verkeerd is. Is er één recht voor allen, zoo vroeg spr. zich af. Het antwoord hierop luidt ontken nend. Er is een tijd geweest, dat een gelijk heid van recht voor alle menschen als be lachelijk werd beschouwd. De Fransche re volutie maakte aan deze opvatting een ein de. Op papier kreeg men toen een gelijk recht voor allen. De rechtsgelijkheid is echter geen realiteit géworden. In de grondwet staat b.v. dat iedere Nederlander alle ambten kan be- kleeden. Doch in de practijk komt daar niet veel van terecht, aldus mr. de Jong, want voor vele van die ambten is een kostbare op leiding noodig, die slechts enkelen kunnen bekostigen. De conclusie is dus, zoo zeide spr.: in een klasse-maatschappij bestaat klasse-recht Daaronder moet 'men niet verstaan een in het oog vallende, vooropgezette bevoordee ling van een bepaalde klasse; maar de rech ter, die tot de heerschende klasse behoort, spreekt zijns ondanks klasse-recht. In de Sovjet-Unie is het anders gesteld. Daar kan een ieder werkelijk elk ambt be- kleeden. Spr. maakte een vergelijking tus schen de rechtspraak ln Rusland en in de overige landen. In de Sovjet-Unie wordt recht gesproken door arbeiders en boeren met minstens evenveel ernst als de rechters van beroep. Sprekende over het recht in den Duitschen nationaal-socialistischen staat, noemde spr. als voorbeeld het doodvonnis tegen den com munist Klaus, dat onlangs voltrokken is. Klaas was beschuldigd van verantwoorde lijkheid voor het hoogverraad van anderen. De consequenties hiervan zijn verschrikke lijk. Hier is het bestaan van tweeërlei recht wel heel duidelijk. Een voorbeeld van tweeërlei recht in Hol land noemde mr. de Jong de uitwijzing van politieke emigranten over de Duitsche grens, waaraan nu gelukkig een einde is gekomen Het tweeërlei recht is een onontkoombaar gevolg van de klasse-maatschappij. Spr. eindigde met de opwekking het werk van de Intern. Roode Hulp te steunen. Na een korte pauze vertelde de heer C. Homma van zijn ervaringen als gedelegeer de naar het graf van den onlangs in Duitsch- land terechtgestelden Fiete Schïilze te Ham- buig. Spr. had op deze reis gezelschap van twee kameraden, een man en een vrouw. De bedoeling was een krans op dit graf te leg gen. Tevens heeft het gezelschap te Ham burg een proces bijgewoond tegen een groot aantal arbeiders. Tenslotte heeft de delega tie een bezoek gebracht aan de weduwe van Fiete Schülze. Voorzitter Brouwer sloot hierna met een kort woord de vergadering. De vergadering had tevoren nog eenige moties aangenomen in het belang van de Duitsche kameraden. Kerstfeest der Armen. Georganiseerd door het Leger des Heils. De gezamenlijke officieren van Het Leger des Heils alhier schrijven ons: Wij zijn bezig, aan honderden gezinnen ..Kerstvreugde" te bereiden. Het aantal ver zoeken om in aanmerking te mogen komen is zeer groot. Daarbij komt nog een aantal ar men die niet vragen en het toch zoo zeer noo dig hebben. Zullen wij in staat zijn hen te helpen? Wij zouden dat zeer gaarne willen, maar dan moe ten wij daartoe in staat worden gesteld, door allen die nog geven kunnen. De Kerstpotten zijn weer geplaatst, de Kerstboom met offerkist staan weer op de Groote Markt. Wij doen een dringend en vriendelijk be roep op alle stadgenooten. Tot zoover deze brief. Gaarne vestigen wij er ook nog de aandacht op, dat de Kerstpotten van het Leger des Heils weer geplaatst zijn, evenals de Kerst boom op de Groote Markt, die des avonds verlicht zal zijn. Een flinke opbrengst wordt gewenscht en verwacht. Uit onze publicaties lederen dag. blijkt wel duidelijk, hoe hoog de nood bij velen geste gen is! DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés va?i Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding vati naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt mon wit glacé hand schoenen. gegarneerd met gevlochten zwarte zij de, schoon? 2. Op mijn bruine rokje ls een witte verf streek, die er met benzine niet uitgaat. Hoe krljS ik die weg? ANTWOORD: 1. Met een hard borsteltje en waschbenzine stevig afborstelen en daarna met een zachten doek droog wrijven. 2. De vlek insmeren met boter: een nacht la ten liggen en dan met den rug van een mes de boter afschrapen. De vlek tusschen de nagels der duimen goed kneden en vervolgens stevig afwrij ven met perchlooraethyleen. Dadelijk daarna de nog vochtige plek bedekken mot een laagje mag nesia: een uur laten drogen en dan afschuieren. Benzinebehandeling buiten ln de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid, VRAAG: Hoe verwijdert men een petroleum- vlek uit een lichtgele cocosmat? ANTWOORD: De vlek stevig afborstelen met waschbenzine; direct daarna bedekken met een laagje magnesia, stil laten liggen tot het droog ,is en dan afborstelen. Benzinebehandcilng buiten In de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje ln de nabijheid. VRAAG; Hoe maakt men Wiener Schnitzel? ANTWOORD: Benoodlgd: 1 pond Wiener schnitzel in achten: 1 ons boter: 8 gram zout, ansjovis; kappertjes of augurk, citroen, bloem, paneermeel, ei, bouillon. Schrap, klop en zout de kalfslapjes; laat ze in ongeveer 40 gr. boter zachtjes gaar smoren gedurende ongeveer 20 mi nuten. Zorg, dat ze niet bruin worden. Maak in dien tijd de versiering klaar, bestaande uit een uitgetand citroenschijfje zonder pitten; hierop een opgerolde filet van ansjovis en deze weer gegar neerd met een paar kappertjes of een plakje augurk. Neem de Wiener Schnitzel uit de boter: haal ze even luchtig door bloem en paneer ze. Bak ze in de overige boter aan beide kanten licht bruin van kleur. Leg ze op een schotel en plaats er de versiering op. Voeg de boter, die van het smoren is overgebleven, bij de andere boter: laat ze samen bruin worden en giet er onder goed roeren een weinig bouillon bij. tot de jus niet meer te vet ls. Doe bij het opdoen een weinig van de jus om de Wiener Schnitzel en presen teer de rest er bij. VRAAG: Hoe verwijdert men blocdvlekjes uit een terra zijden deken? ANTWOORD; Dc vlekjes met lauw water bet ten en daarna met een zachten doek droog kloppen VRAAG: Hoe kan men een pltrieten wieg be waren. zoo, dat die niet verteert? ANTWOORD: Opbergen in een droge donkere kast. VRAAG: Hoe maak ik een aquarium, Ijzer met glas. waterdicht? ANTWOORD: Het JJzeren geraamte moet eerst goed gemenied worden. Als de menie ln en in droog en hard is, wordt de gewcnschte kleur er over geschilderd. Weer goed laten drogen, vervol gens het glas in dc sponningen doen en de kle ren vol laten loopen met vclpon. Na een paar dagen kunt gij het aquarium gebruiken. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men lnktvlokjes uit een rood lederen vulpenétui? Molk heeft niet geholpen. 2. Hoe maakt men een bclgo suède ceintuur schoon? ANTWOORD: 1. Afsponsen met water en dan citroensap op do vlek laten druppelen; een poosje laten inwerken en daarna weer afsponsen. Zoo noodig herhalen. De mogelijkheid bestaat ech ter. dat de kleur te lijden heeft. 2. Afwrijven met hard oud wittebrood, zonder korsten. Helpt dat niet voldoende, dan afwrij ven met een propje watten en waschbenzine. De ze laatste behandeling buien en geen vuur of vlammetje In de nabijheid! VRAAG: Hoe kan men bontvollen, die ver moedelijk door verkeerde bewerking hard ge worden zijn. weer soepel krijgen? .ANTWOORD; Op een plank spannen met de vleeschzijde naar boven en dan goed Inwrij ven met een sterke oplossing van gelijke deelen fijne aluin en keukenzout. Laten drogen ln een koel vertrek. Voordat het vel geheel droog is, met een hard voorwerp over het vel wrijven. VRAAG: 1. Heo maakt men een jurk van zwart peau de pêche schoon? 2. Hoe een van wit Breitschwanz? 3. Hoe- een van wit velours chiffon? ANTWOORD: 1. Het eenige ls wasschen ln waschbenzine. 2. Dompelen ln waschbenzine, waarin een handvol magnesia ls gedaan. Daarin goed kne den en wasschen; goed uitknijpen en kloppen. Buiten hangen om te drogen en ten slotte 10 minuten goed met een rietje kloppen. 3. Goed afborstelen inet waschbenzine: vervol gens in schoon6 benzine spoelen, zonder wringen of knijpen glad te drogen hangen. Alle drie be handelingen bulten ln de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje ln de nabijheid! PLANTEN VRAAG: Wanneer kunnen de stekken van een Clivia verwijderd worden, nu of in het voor jaar? Hoe moet dit geschieden? .ANTWOORD: Wachten tot April, De Jonge scheuten er met een scherp mesje afnemen en dan in kleine potjes planten, gevuld met gelijke deeien bladgrond, tuingrond en scherp zand. De eerste dagen niet ln te scherpe zon.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11