HET KLEINTJE IN DE WIEG Laval met vertrouwensvotum naar Cenève. 1S&. Guur weer HOE THIJS IJS HET ZEEPALEIS VEROVERDE JW OEN 'S X "G 18 DECEMBER T93S HAXREEM'S DSGBEAD n BUITENLAND Meerderheid van 52 stemmen in de Kamer. Critiek op hef buitenlandsche beleid van den Minister. Laval heeft Dinsdagmorgen in de Kamer zijn beleid verdedigd naar aanleiding van de cri tiek. op het door hem en den Britschen minis ter van buitenlandsche zaken, Sir Samuel Hbare opgestelde bemiddelingsvoorstel. Frankrijk, aldus Laval, is trouw aan het Vol kenbondspact en tracht den vrede te herstel len. Het heeft geprobeerd de vijandelijkheden te doen staken, zelfs voor deze waren begon nen. Laval herinnerde vervolgens aan de ver schillende besprekingen welke hij heeft ge voerd, te Rome. te Genève en te Londen en aan de samenwerking met Engeland. Toepassing van artikel 16 had een oorlog ten gevolge kunnen hebben. Men verwijt ons, zei Laval, een premie te stellen op den aanval; wij hebben evenwel slechts een plan opgesteld, doch mochten geen beslissing nemen, aangezien wij slechts in op dracht van den Volkenbond handelden. Hij moest onrechtvaardige en onjuiste critiek van de hand wijzen. Laval verklaarde in naam van den vrede te hebben gehandeld. Hij besloot met de woorden: „Onze vrije, sterke republiek wil met allen samenwerken om den vrede in Europa te handhaven en daarom heb ik reizen gemaakt naar Rome en Moskou. Ik onderhandel met alle mogendheden, die verklaren bij te willen dragen aan het werk van de Europeesche reconstructie. Ik zal deze politiek, welke in overeenstem ming is met mijn geweten, omdat zij uitslui tend de handhaving van den vrede ten doel heeft, voorzetten." Na de verklaring van Laval hebben de ver tegenwoordigers der partij van de linkerzijde een aanval op de regeering ondernomen. Na eikaar spraken twee socialisten en een com munist, die de buitenlandsche politiek van Laval op scherpe wijze critiseerden en hem verweten tegenover den Volkenbond te heb ben gefaald. Het viel op, dat zelfs minister Herriot het hoofd schudde bij de uiteenzettingen van de woordvoerders der oppositie. In verband hiermede zag de ministerpresi dent zich genoodzaakt te verklaren, dat hij bereid is een algemeen debat over zijn bui tenlandsche politiek te laten houden. De leider der socialisten Leon Blum eischte evenwel een directe beraadslaging over de bui tenlandsche politiek. Hij kondigde aan, direct een interpellatie te zullen indienen over de buitenlandsche politiek, waarvoor hij een directe behandeling eischte. Laval verklaarde tegenover deze interpel late de kwestie van vertrouwen te zullen stel len. Bij den aanvang van de middagzitting be sloot de Kamer met algemeene stemmen, nog in deze zitting te bepalen, wanneer de inter pellaties over de buitenlandsche politiek in behandeling zouden komen. Laval had daar voor den 27sten December voorgesteld, terwijl Leon Blum in de ochtendzitting onmiddellijke behandeling van zijn interpellatie had ge- eischt. Thans stelde Leon Blum voor, de interpel laties over de buitenlandsche politiek te hou den op 20 December, waarbij, de radicaal socialist Pierre Cot zich namens zijn fractie aansloot en tegelijkertijd een zeer scherpen aanval deed op het Fransch-Britsche plan tot bijiegging van het Italiaansch-Abessynische conflict. Hij verweet Laval, dat deze door de collectieve veiligheid niet te eerbiedigen de veiligheid van Frankrijk in gevaar bracht. De communst Péri verklaarde zich eveneens accoord met den datum van 20 December en was van meening, dat hoe sneller er een re- geeringswisseling zou komen, hoe beter dat zou zijn voor Frankrijk. Laval antwoordde, dat hij aan zijn politieke verklaring van 's morgens niets had toe te voegen. Hij zou er echter niet aan denken, onder vernederende omstandigheden naar Genève te gaan. Hij zou in Genève geen andere politiek verdedigen, dan die hij vanmorgen in de Kamer had uiteengezet. Wanneer de tegen standers van zijn politiek deze zoo gevaarlijk achtten, moesten zij niet tot den 27sten wach ten. doch onmiddellijk een keus doen. Laval verklaarde zich ermee accoord, dat op 27 De cember a.s. een groot algemeen debat over de buitenlandsche politiek zal worden gehouden. Bij interruptie noemde hij het gerucht onjuist, dat men in Engeland Italië een leening zou hebben, beloofd, indien dat land het plan zou aannemen. De redevoering van Laval werd herhaaldelijk onderbroken door applaus van de rechterzijde en het centrum, rumoer van de linkerzijde. De Kamer besloot, de algemeene discussie te staken en de vertegenwoordigers der verschil lende partijen motiveerden hun stem. terwijl de radicaal-socialisten in een fractievergade ring bijeenkwamen. Bij de stemming stelde de regeering de vertrouwenskwestie. Met 304 tegen 252 stemmen bleef zij in de meerder heid en besloot de Kamer, dat de in terpellaties over de buitenlandsche politiek pas op 27 December a.s. aan de orde zullen komen. Laval vertrok nog des avonds uit Parijs naar Genève om de voor hedenmorgen bijeen geroepen zitting van den Volkenbondsraad bij te wonen. Engeland. Labour contra de Parijsche voorstellen. De parlementaire Labour-fractie heeft in een gistermiddag gehouden buitengewone vergadering besloten, in de Lagerhuiszitting van Donderdag a.s. de volgende motie van wantrouwen tegen de regeeringspolitiek in te dienen. ,De door de Britsche regeering als basis voor een Italiaansch-Abessy nische regeling voorgestelde voor waarden beloonen den aanvaller ten gunste van het slachtoffer, vernieti gen de collectieve veiligheid en zijn in strijd met den uitgesproken wil van het Engelsche volk en van het Volkenbondsstatuut, tot welks steun de eer van Gxoot-Britannië verplicht. Het Lagerhuis eischt derhalve, dat deze voorwaarden terstond worden verworpen". De motie zal door den leider der Labour- fractie, Majoor Attlee, worden ingediend. De z.g. „imperialistische groep" der con servatieve parlementsfractie, bestaande uit dé diehards uit Hooger- en Lagerhuis-frac ties, heeft heden den minister-president een telegram gezonden, waarin zij hun steun toezeggen aan de pogingen der Britsche re geering tot oplossing van het Italiaansch- Abessynische conflict langs vreedzamen weg. Het telegram werd door 37 parlementsleden geteekend. (A.N.P.) DuitscMand. Joodsche ambtenaren per 31 December uit den openbaren dienst. De Rijksminister van Binnenland - sche Zaken heeft gisteren naar het A. N. P. uit Berlijn nadere uitvoe rende bepalingen gepubliceerd als aanvulling op de wet van 14 Novem ber jJ.. volgens welke alle Joodsche ambtenaren en beambten in dienst van het Rijk, landen, provincies, ge meenten of openbare instellingen, per 31 December a.s. den dienst moeten verlaten Amerika. Aanzienlijke uitbreiding der luchtvloot. Het ministerie van Oorlog heeft Dinsdag opdracht gegeven tot den bouw van 100 jacht vliegtuigen en 110 groote Douglas-bömbar- dementsvliegtuigen, aldus meldt het D.N.B. De jagers zullen geheel van metaal zijn en een intrekbaar landingsgestel hebben. Zij hebben plaats voor twee personen en zullen van één motor zijn voorzien. De maximum snelheid zal 400 kilometer per uur bedra gen. Zij zullen vijf machinegeweren en een installatie voor het laten vallen van twintig Iele ine bommen aan boord hebben. Verder zullen zij zóó ingericht zijn, dat tanks met chemicaliën kunnen worden ingebouwd. Badaglio meldt terugtrekken van Italiaansche voorposten. Legerbericht verwekt ongerustheid ül Italië. ROME, 17 December. Het 73ste legerbe richt, dat maarschalk Badoglio seint, luidt: .Aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten, die geschat worden op 3000 man, hebben onze vooruitgeschoven verkenningsposten aangevallen en bij Gue-Mai Tinichet over de rivier Takasse verspreid. Onze Erltreesche afdeellngen hebben zich, na hardnekkigen tegenstand teruggetrokken over den Dembeglna-pas. Tezelfder tijd is een andere groep gewa pende Abessijnen te Gue over de rivier Ona- wal getrokken om een omtrekkende bewe ging xiit te voeren in het gebied van Soire, waarvan de bevolking zich had onderworpen. Deze manoeuvres van den vijand leidden tot een gevecht, dat nog aan den gang is en waaraan ook van Italiaansche zijde de lucht macht en de tankafdeeling deelnemen. Bij de eerste gevechten zijn vier officieren en negen manschappen van de zwart hemd en gedood, terwijl drie officieren werden ge wond. De verliezen van den vijand zijn nog niet bekend doch moeten aanzienlijk zijn". Naar aanleiding van het bovenstaande meldt de corr van de News Chronicle-A.N.P. te Rome: Het legerbericht van Dinsdag is merkwaar dig, omdat daarin voor het eerst een Ita liaansche tegenslag wordt toegegeven. Door deze openhartigheid over de gevechten aan de Takazze zijn de gemoederen in Italic vrij verontrust. De Italianen zijn nu eenmaal ge wend aan berichten over ontelbare overwin ningen en het toegeven van een tegenslag kan niet anders dan pessimisme veroorza ken. De Abessynische aanval bij de Takazze. Van het zuidelijke front werd gisteren geen bijzonder voorval medegedeeld. Over den Abessynischen aanval op de Ita liaansche voorposten aan de Takazze meldt de correspondent van Reuter-A.N.P. bij het Noordelijke Italiaansche leger, dat de Abes- syniërs in twee afdeelingen de rivier over staken op een doorwaadbare plaats. Een de zer afdeelingen was de rivier overgestoken in den nacht van 15 op 16 December bij Mai- timehet, gebruik makende van de duisternis. Zij verrasten de Italiaansche voorposten, die den druk der Abessyniërs een oogenblik kon den weerstaan door geweer- en mitrailleur- vuur, doch zich tenslotte moesten terugtrek ken naar den Dembeguina-pas. twintig kilo meter naar achteren. Hier ontvingen zij ver sterking, waarna zij den Abessynischen aan val tot staan konden brengen. In den na middag aldus wordt van Italiaansche zijde medegedeeld, werd de Abessynische afdee- ling aangevallen door vliegtuigen en tanks, die den vijand verstrooiden. De tweede Abessynische afdeellng was de Takazze overgestoken op een doorwaadbare plaats ten westen van Aksoem, ongeveer 100 kilometer stroomopwaarts. Zij wilde den rechtervleugel van het Italiaansche leger aanvallen en drong door in de streek van Sjire en Add: Abo. Hier werden de Abessy niërs aangevallen door Italiaansche vlieg tuigeskaders, die bommen wierpen. Weldra werd ook door gemotoriseerde afdeellngen en infanterie aan den strijd deelgenomen. De afloop van dit gevecht is nog niet bekend. Italianen bereiden zich voor op een langdurigen strijd. Te oordeelen naar de maatregelen, die op het oogenblik door de Italiaansche militaire zal tot een sterk, gezond kind- opgroeien, als moeder geduren de den tijd dat ze het voedt, Diopha gebruikt. Diopha, het krachtige D vitamine preparaat, verhoogt de vitaliteit van moe der en kind en is het beste voorbehoedmiddel tegen Engel- IIIWIIiiTl sche ziekte. Gezondheid voor moeder en kind, voor 2 cent per JjH dag. Want Diopha kost 60 cent per busje, voor een heele maand Di0PHABebrUik- EEN BRON VAN KRACHTEN GEZONDHEID cDiopha N.V.= (jmuiden: (Adv. Ingez. Med.) autoriteiten aan de fronten worden geno men, schijnen ook zij er van overtuigd te zijn, dat de tegenstand der Abessyniërs bij het aanbreken van het nieuwe regenseizoen niet zal zijn gebroken en dat de vijandelijkheden zullen voortduren tot in den herfst of den winter van het volgende jaar. De correspondent. v«.... Reuter-A.N.P. bij de Italiaansche troepen in het noorden meldt, dat men reeds begonnen is met den aanleg van een breeden asphaltweg tussehen Adi- grat en Makalle, die 160 kilometer lang zal worden. Bovendien zijn er plannen uitge werkt om van den weg, die van de Mareb over Adoea naar Aksoem leidt, een ge teerden weg te maken. Deze beide wegen zouden dan in het regenseizoen gebruikt kunnen wor den en alle voorraden aan levensmiddelen en munitie, die noodig zouden zijn voor de ope raties in dat seizoen, zouden dan te Adoea en te Adigrat worden opgeslagen. HET OVERLIJDEN VAN THELMA TODD. Een Reuter-telegram uit Los Angeles meldt dat bij een bloedonderzoek is gebleken, dat het overlijden van de filmactrice Thelma Todd aan vergiftiging door koolmonoxyde te wijten is 120 DUITSCHE FAMILIES UIT LITAUEN GEZET. KOWNO, 16 Dec. (A. N. P.). Bij besluit van de Litausche commissie voor de centrale op vreemdelingen zullen aan het eind van deze maand 120 Duitsche families Litauen moeten verlaten. De „Stürmer" ageert tegen de „Frankfurter Zeitung". De Stürmer, het blad van Julius Streicher. dat per 1 Januari a-s. is verkocht, schijnt zijn laatste dagen onder het oude regime zoo pro ductief mogelijk te willen maken. In de De- cember-editie nummer 50 wordt een aanval gedaan op de Frankfurter Zeitung, in verband met een aanteekening, die genoemd blad bij een vonnis van de rechtbank te Berlijn heeft gemaakt. Bij dit vonnis werd een Jood, die zijn huwelijk wilde herstellen met een Arische vrouw, die hem had verlaten, in het ongelijk gesteld, ondanks het feit, dat zijn huwelijk vóór het tot stand komen der Neurenbergsche wetten was gesloten. De Frankforter Zeitung wees erop, dat dit oordeel de beteekenis heeft van een analoge toepassing der wetten op be staande huwelijken, waarop zij volgens de nadrukkelijke verklaringen van vooraanstaan de persoonlijkheden niet mogen worden toe gepast. Het blad twijfeldé eraan, of dit oordeel wel in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen. De Frankfurter Zeitung zoo merkt de Stürmer op heeft geen belang bij de natio naal socialistische wereldbeschouwing. Zij heeft ook geen belang bij het zuiver houden van het Duitsche bloed. Anders had zij wel gewezen op het zeer gezonde in dit oordeel en op het feit. dat een huwelijk tussehen twee zoo geheel verschillende en tegengestelde ras sen een misdaad tegen de natuur en tegen de zedelijkheid beteekent. Dit had de Frankfurter Zeitung moeten schrijven, indien zij Duitsch en nationaal socialistisch zou denken. Zij denkt echter blijkbaar Joodsch. Zij kan niet anders denken op grond van haar verleden en haar heimelijke wenschen voor de toekomst. Zij behartigt niet de Duitsche belangen, doch de Joodsche. En daarom wordt het tijd, dat dit blad zich niet meer „Frankfurter Zeitung" noemt, doch „Israelitisches Nationalblatt" en dat het voortaan niet meer in de Duitsche, doch in de Hebreeuwsche taal verschijnt.... ZÏJ CRÈME een weldaad voor Uw huid (Adv. Ingez. Med.) mofoonmuziek. HILVERSUM II 301 M. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gramofoonpl.. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Ensemble Johnny Kroon. 10.00 Morgenwij ding. Gewijde muziek. 10.30 Vervolg ensemble. 11.00 Voordracht en piano. 12.00 Gramofoonpl. 1.30 Omroeporkest 3.00 Knipcursus. 3.45 Gram. pl. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor de jeugd. 5.30 Causerie 6.00 Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang en piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. Gramofoonmu- ziek. 8.15 Concertgebouw-orkest en solisten. I. d. pauze: zangdeclamatie. 10.30 Gramofoon- platen. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Dans muziek. DKOITW1CH, 1500 M. 11.25 Orgelconcert. 11.50 Causerie. 12.20 Het Rutland Square en New-Victoria orkest. 1.05 Ralais uit Palestina. 1.25 Gramofoonmuziek. 2.35 Het Crook-kwintet. 3.20 Vesper. 4.10 Le zing. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.05 Orgelcon cert. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.50 Pianorecital. 7.15 Spaansche les. 7.50 Lezing. 8.20 HetCompoli-trio. 8.50 Gevarieerd pro gramma. 9.50 Berichten. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-orkest en solist. 11.3512.20 Dans muziek. RADIO PARIS, 1618 M. 7.20; 8.20 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Omroeporkest. 5.20 Radiotooncel. 8.20 Zang. 9.20 Mozorgt-concert. 11.2012.35 Populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Het Paltscher Kamerorkest. 6.30 Het Bonner Kamerorkest. 11.20 Gevarieerd con cert.. 1.35 Gramofoonmuziek. 3.30 Gevarieerd concert. 4.20 Weragkamerorkest. 6.20 Omroep- kwintet. 7.30 Mozartconcert. 8.30 Fluit en cello-concert. 9.50—11.20 Populair orkest, ba lalaika ensemble en solisten. ~N 7.30 Het Elly Ney-Trio. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Berichten. 9.50 Concert. 10.05 Weerbericht, 10.20—11.20 Dansmuziek, i „Daar heb je goed werk aan gedaan, waarde vriend," zegt de zee meerman. „Ik kan mijn taak onmogelijk alleen af en een handige jongen komt me best van pas. Laat 'm maar even boven komen." Thijs had het in de maag van de visch wel wat benauwd gekregen. Hij was juist van plan een weg naar buiten te zoeken, toen hij zich ineens naar boven voelde duwen. En voordat hij goed en wel besefte, wat er precies gebeurde, had de walvisch hem doodgewoon uitgespuwd. Thijs weet in het eerst niet, waar hij terecht is gekomen, maar als hij daar den zeemeerman tegenover zich ziet staan, weet hij, dat daar de groote vijand van Rolleboon tegenover hem staat! „Welkom in waterland," zegt de zeevorst met een grijnslach, Abessynië wijst de voorstellen hoffelijk af. Teleurstelling over de houding van Engeland. (Van onzen correspondent Stuart Emeny) DESSIE, Dinsdag. Het antwoord van Abessynië op de Engelsch-Fransche voorstel len is thans gereed voor verzending naar Genève. Het bestaat uit een hoffelijke af wijzing der voorstellen. In officieele kringen beschouwt men het ontwerp van Laval en Hoare als een bedrog van de zijde van Engeland en Frankrijk zoo wel tegenover Abessynië als tegenover den Volkenbond, welks beginsel van collectieve veiligheid in het nauw is gekomen. Men ziet er verder een poging in om den weg te berei den voor een uitstel van verdere tegen Italië gerichte sancties. Men kan zelfs zeggen, dat de ontwikkelde Abessyniër versteld staat van Engelands hou ding in deze kwestie. Men verwondert zich er hoogelijk over, dat Engeland ingrijpen wil ten gunste van een aanvallenden staat, terwijl het tot dusverre werd beschouwd als een der steunpilaren van den Volkenbond. De Abessynische regeering kan de voorstel len onmogelijk aanvaarden; alleen reeds tegenover de bevolking zou zij dat niet kun nen verantwoorden. Het accepteeren van het Parijsche aanbod zou door de Abessyniërs worden beschouwd als een ongerechtvaardigde lafheid. Bovendien zou het beteekenen, aldus verklaart men in Abessynische kringen, dat Abessynië een oneerlijke houding zou aan nemen tegenover de andere staten, die nog gelooven in het beginsel der collectieve vei ligheid. Wat nu betreft de gedetailleerde regeling, die de voorstellen bevatten, wordt hier nog opgemerkt, dat het aanbieden aan Abessynië van de haven Assab in Erithrea minder .be langstelling heeft gewekt dan het aanbod van. de haven Zeila in Britsch Somaliland zou hebben gedaan. Zeila is een veel betere haven en zou gemakkelijker voor een spoorweg met Addis Abeba verbonden kunnen worden. Abessynië bereidt zich voor om zijn strijd voor de vrijheid tot het bittere einde voort te zetten, vooral nu het in het verslappen van den Italiaanschen opmarsch aan alle fronten en in het voortdurend gebruiken van inheem- sche troepen aan Italiaansche zijde een teeken van zwakheid meent te zien. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) Sneltrein BrnoWeenen ontspoord. Machinist gedood, dertig personen licht gewond. Uit Brno (Brünn) 17 Dec. De sneltrein, die te 20.40 naar Weenen vertrok, is bij het station Eranowitz, halverwege Lundenburg, door nog onopgehelderde oorzaak ontspoord. De locomotief werd uit de rails gerukt en kan telde, evenals de bagagewagen en drie per sonen wagens. De machinist werd op slag gedood. Volgens de laatste berichten werden dertig personen gewond, doch geen enkele ernstig. De ma- terieele schade is echter aanzienlijk. De lijn zal ongeveer 18 uur versperd zijn, zoodat het treinverkeer PraagWeenen over een andere lijn moest worden geleid. (A.N.P.) EIND JANUARI OF BEGIN FEBRUARI VER KIEZINGEN IN GRIEKENLAND. ATHENE, 17 December (Reuter). De ko ning heeft toestemming gegeven tot ontbin ding van de Nationale vergadering. De nieuwe verkiezingen zullen 26 Januari of 2 Februari worden gehouden. Een bevestiging van dit bericht kon tot dus ver nog niet verkregen worden, daar minis ter-president Demerdzis zich nog in het ko ninklijk paleis bevindt. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. ESPERANTO. Zamenhof-herdenking. De 15e December is de geboortedag van Dr. Zamenhof, den schepper van het Espe ranto. Deze dag wordt over de geheele wereld door de esperantisten, tot welke groep zij ook behooren, steeds plechtig herdacht. Talloos zijn de herdenkingsavonden, die de verschillende afdeelingen van landelijke bonden aan dezen genialen mensoh wijden. Voor Haarlem was voor de herdenking samenwerking verkregen tussehen de af- deeling der arbeidersfederatie „Ni volas fratigon" en de afdeellng der neutrale lan delijke vereeniging van L.E.E.W. „Komprena- do faras pacon". Gezamenlijk werd Dinsdag avond in het Concertgebouw de geboortedag van Zamenhof herdacht; de geheel gevulde zaal was een bewijs dat de belangstelling hier ter stede voor deze prachtige schepping zeer toeneemt. Nadat de voorzitter, de heer Agosti, de bij-* eenkomst had geopend en de aanwezigen' het eerste couplet van ,La Espero" hadden gezongen, bracht een dameskoortje „La najtingaloj" eenige mooie liederen ten ge- hoore. Hierna volgde een toespraak van den heer P. W. Baas, die de beteekenis van het Espe ranto toelichtte en vooral den aanwezigen een inzicht in het nobele karakter van Dr. Zamenhof wilde bijbrengen, voor wien het samenstellen dezer taal een levenstaak is geweest tot in hoogen ouderdom. Reeds als knaap peinsde de gevoelvolle jonge Zamenhof, om de tweedracht dde in zijn omgeving heerschte, te doen ophouden; hij begon reeds pogingen tot het samenstel len daarvan te doen, bespot door een ieder met wien hij daarover sprak. Als gymnasiast ging hij met zijn werkzaamheden voort; zette een taal in elkander, maar moest zijn met zooveel moeite opgebouwd werk afstaan aan zijn vader. Deze eischte n.l. van hem, dat hij alvorens afgestudeerd te zijn voor arts, zich niet meer met die belachelijke utopie zou bezig houden en een mooie carrière zou misloopen, welke volgens zijn leermeesters voor hem zou zijn weggelegd. Zamenhof slaagde glansrijk maar zijn ge liefde „hulptaal" zou hij nimmer weerzien, want deze had men vernietigd, overtuigd als men was van het onzinnige daarvan. Hij wist echter niet van opgeven; het grootste deel was zoo diep in zijn geheugen gegrift dat hij wederom de geheele taal gereed maakte en nu zou men denken dat dit voor hem een directe triomf beteekende. Het tegen deel echter geschiedde: het werd een tragedie Immers zonder geldmiddelen een idee te verwezenlijken, waaraan niemand geloof hechtte, was een buitengewoon zware taak en er was geen enkele uitgever te vinden, die er over dacht een leerboek uit te geven. Toen deed Zamenhof het zelf en van dien tijd af begon een zware strijd tegen voor oordeel en onwetendheid, doch hij vorderde, kreeg in verschillende landen geleidelijk een flinken aanhang; woonde eenige congres sen bij, waar men hem als den mieester" eerde en de grootheid van dezen mensch bleek, toen hij uit eigen beweging zonder het minste voordeel de taal aan de esperantis ten der geheele wereld overdroeg, afstand doende van alle rechten op de door hem met zoovele opofferingen samengestelde ,tg_al. Een ander groot moment was het, toen hij verklaarde dat als er een andere hulptaal zou worden uitgedacht, die vlugger en beter naar het vooropgestelde doel zou leiden „verbroedering onder de menschen", hij zijn eigen schepping direct ter zijde zou stellen, voor die betere hulptaal. Nadat de heer Regter voor enkele aan wezige niet-esperantisten en beginnelingen van deze mooie rede een kort resumé had ge geven en cursisten, oud-cursisten en verge vorderden had gevraagd het voorbeeld van dezen hardnekkig volhoudenden mensch te volgen, liet het dameskoortje eenige liederen hooren. Tenslotte werd door eenige leden van de Arbeidersfederatie een tooneelstukje opge voerd, waarin de verschrikkingen van een oorlog werden uitgebeeld. RADIO-PROGRAMMA. DONDERDAG 19 DECEMBER. HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgenwijding. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoon en orkestconcert. 2.003.00 Handwerkcursus. 3.15 Vrouwenhalfuur. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 Sopraan en piano. 6.30 Gramofoonpl. 6.45 Causex-ie 7.15 Reportage. 7.30 Lezing. 8.00 Berichten. Gra mofoonmuziek. 9.00 Causerie. 9.30 Voor en or kest (om 10.00 Berichten). 10.3011.30 Gra-

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6