I De „Voorbereidende Maritieme Conferentie" te Genève. WOENSDAG 18 DE'CE MB ER 1933 HAARDE M'S DAGBtAD SPORT EN SPEL Na de Schaakmatch om het Wereldkampioenschap. Diiner in het Carlton-hotel. Euwe door Aljechin uitgedaagd. In het Carlton Hotel te Amsterdam heeft de Kon. Ned. Schaakbond, als gastheer optredend, volop gelegenheid gegeven, den nieuwen we reldkampioen officieel te huldigen. Daar wa ren o.a. aanwezig de vertegenwoordigers van de Nederlandsche regeering. Prof. dr. G. A. vax Poelje, secretaris-generaal van het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen; voorts de vertegenwoordigers van Amsterdam, de Wethouder van Onderwijs E. Boekman, alsmede de gemeente-secretaris Mr. S. J. van Lier. Wij merkten voort nog op Mr. A. Rueb, president van den Wereldschaak bond, B. J. van Trotsenburg, voorzitter van den Koninklijken Ned. Schaakbond. Aan de hoofdtafel hadden naast den voor zitter van het Euwe-Aljechin Comité, Mr. M. Levenbach, aan weerszijden plaats genomen prof. dr. van Poelje en mevrouw Levenbach. Rechts van den tafelpresident zaten Dr. Euwe en zijn echttgenoote, links Dr. Aljechin, die eveneens van zijn echtge- noote vergezeld was. Bij zijn verschijnen werd Aljechin een ovatie gebracht, welke hij met een glimlach en be leefd dankend in ontvangst nam. Bij het begin van den maaltijd verzocht de heer Levenbach, een dronk uit te brengen op de Koningin en Prinses Juliana, waarop spon taan het Wilhelmus werd ingezet. Na ons volkslied klonk de Marseillaise. Mr. Levenbach heette vervolgens de regee- ringsvertegenwoordigers en die van Amster dam welkom, verder den ex-wereldkampioen en den nieuwen titelhouder, voorts alle an dere autoriteiten en belangstellenden. Gelukwensch van de Regeering. De minister, die niet in de mogelijkheid is, om 's avonds aanwezig te zijn, heeft er prijs op gesteld Euwe 's middags persoonlijk te feliciteeren. „Bij zijn verschijnen is dr. Euwe door het geheele departementale personeel hartelijk toegejuicht", aldus begon prof. Van Poelje als eerste spreker. In de eerste plaats richtte spr. zijn gelukwensehen tot alle beoefenaren van 't schaakspel, tot den Ned. Schaakbond, tot de F. I. D. E. aan welke organisatie de nieuwe wereldkampioen hopelijk zijn titel ter beschikking zal stellen, teneinde binnen het kader van den Wereldschaakbond een volgen de match te doen verspelen. De gelukwensehen gaan ook uit naar het Comité, dat gedurende twee jaar heeft gear beid om deze match tot een goed einde te kunnen brengen. Mijn gelukwensehen bied ik", aldus vervolgde spr., „ook dr. Aljechin aan, die den strijd gestreden heeft, welke iedere wereldkampioen eenmaal móét strijden". Zich wendend tot den nieuwen wereldkam pioen wenschte hij dr. Euwe geluk met het be halen van den titel. „Aan een en ander zit voor mij", zeide prof. van Poelje, „nog een bijzondere tint, omdat dr. Euwe nu eenmaal een man van het onderwijs is. U vervult het .leeraarschap uit roeping, uit liefde en toewij ding. Op deze wijze zijn taak vervullend, te midden van de jeugd, blijft de mensch jong!" Als wethouder van Onderwijs van Amster dam sprak de heer E. Boekman, dr. Euwe toe. Dat het schaken een uitnemend spel is, daarvan is een ieder overtuigd en dus ook de Wethouder van Onderwijs. In navolging van Utrecht wil spreker geleidelijk aan te Am sterdam het schaken als facultatief vak op de scholen brengen. Daarbij hopen wij, aldus de wethouder, op voldoende medewerking van de zijde van de schaakwereld, opdat clubs worden gevormd en de jongens en meisjes het spel leeren. Tot dit alles heeft deze match zeer veel bijgedragen. Namens de Kon. Ned. Schaakbond bood de heer B. J. van Trotsenburg aan de echtgenoo- ten van Euwe en Aljechin, alsmede de dames van de Comitéleden, een bloemenhulde aan. Dr. Euwe gelukwenschend met zijn titel sprak hij daarnevens dank uit voor den arbeid van het Comité, dat, naar hij verwachtte, waar schijnlijk een permanent karakter zal krijgen. Zijn woorden liet de Bondspraeses vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waar deering. Aljechin daagt Euwe uit. Toen achtte Dr. Aljechin het oogenblik ge komen, het woord te voeren. De ex-wereld kampioen zei ongeveer het volgende: „Ik ben er zeker van, dat men in Euwe een kampioen heeft, die een gentleman is. En deze kampioen is een Nederlander. Ik ben de Hol- landsche schaakwereld dankbaar, dat zij deze match heeft mogelijk gemaakt. Het is hier niet de plaats om over de nieuwe match te discuteeren maar ik hoop vóór eind 1937 als uitdager in een nieuwe match met U, dr. Euwe, te spelen om den wereldtitel." Dr. Aljechin eindigde met zijn dank uit te spreken voor de ondervonden Hollandsche gastvrijheid. Nadat het applaus op Aljechin's woorden gevolgd, wat bedaard was, stond Dr. Euwe op. „Ik ben al twee dagen wereldkampioen", al dus Euwe, „en ik heb reeds mijn ups and downs gehad. Er zijn oogenblikken geweest, dat ik niet begreep, dat dit nu allemeel was om het ééne punt verschil. Maar nu ben ik even enthousast als U allen. Ik stel zeer de aanwezigheid van de vertegenwoordigers van de regeering en het gemeentebestuur van Am sterdam op prijs." Zich wendend tot dr. Aljechin zei de nieuwe wereldkampioen: „Ik ben uw vriend en be- wonderraar. Sedert 1927 bent u wereldkam pioen, sedert Zondag ben ik het. Mijn egoïs me om zelf den titel te behalen, heeft gezege vierd, mijn waardeering voor u is gebleven. Ik hoop zeer, dat wij binnen de twee jaren elkaar in een nieuwe match zullen ont moeten." Waarop Aljechin antwoordde„Dus, Herr Weltmeister, U waart mijn vriend en U zult altijd mijn vriend blijven. U bent een wereld kampioen, Uw land waardig!" Ontroei-d drukten beiden elkaar de hand. Zijn toespraak vervolgend, dankte Euwe de leden van het Comité voor alles, war zij ge daan hadden. Als aandenken bood Euwe den leden van het Comité een fraaien sigaretten koker met inscriptie aan. En toen kregen „de drie Musketiers" Maroczy, Flohr en Kmoch. die Euwe in den strijd, ieder op zijn manier zoo buitengewoon gesteund hebben, een beurt. Ook zij werden bedankt en kregen van den wereldkampioen een persoonlijk aandenken. „Ik kan niet allen en iedereen bedanken, het zijn er te veel", ging dr. Euwe voort. „Maar één uitzondering wil ik maken en dat is voor mijn vrouw. Zij heeft de match mee geleefd op een wijze, die niet onder woorden te brengen is. Maar nu wil ik haar geven een ring met de inscriptie: „I shall never forget." Deze woorden vormen tevens het symbool van de match, voor alles, wat men voor mij ge daan heeft. Nog vele sprekers voerden na dr. Euwe het woord. Mr. Levenbach deelde nog vele geschenken uit, dr. E. van Dien bracht de gelukwensehen van het V. A. S. over, Jhr. H. Strick van Lin- schoten, oud-voorzitter en eerelid van den Ned. Schaakbond, voerde het woord en over handigde dr. Euwe een tegel van Delftsch aardewerk en mevrouw Euwe een blauw wandbord, waarop „Porcelyne Fles" te Delft de bekende schaakemblemen niet achterwege had gelaten. Tenslotte kwamen nog prof. Schuh, hoogleeraar te Delft, Dr. Tartakower namens de schaakmeesters en Mr. A. Rueb voor den Wereldschaakbond aan het woord. Tot diep in den nacht duurde het feest, da; voor alle aanwezigen onvergetelijk was. De Regeering wenscht Euwe geluk. Dr. Euwe is Dinsdagmiddag door den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine in audiëntie ontvangen. De minister heeft den kampioen van harte geluk gewenscht met het resultaat van den wedstrijd. De audiëntie duurde ongeveer twintig minuten. Toen Dr. Euwe het werkvertrek van den minister verliet, wachtte hem een aardige verrassing. De ambtenaren van het departe ment hadden zich in dien tijd opgesteld in de gangen en langs de trappen van het mi nisterie en toen de schaakkampioen ver scheen, had hij een ware ovatie in ontvangst te nemen. Met luid applaus en hoerageroep werd dr. Euwe begroet en beneden in de hal van het departement werd uit volle borst „Lang zal hij leven" gezongen. Toen er een oogenblik stilte was, zei Dr. Euwe: „Ik dank u wel voor uw spontaneï teit, maar ik wist niet, dat er op de depar tementen zoo weinig te doen was." Op deze woorden barstte wederom een hartelijk gejuich los. Dr. Euwe drukte vele handen en verdween toen naar buiten. H. S. G. 2—A. S. C. 3. Het tweede tiental van het Haarlemsch Schaak Gezelschap heeft Dinsdagavond een overwinning behaald op de Amst. Schaak- Club 3. H. S. G. -2.A. S. C. 3. H. D. v. d. Ouw—H. M. Slagt 1—0 M. RumpffH. Willemse O1 D. WielengaW. J. Bos 0—1 A. D. v. SteenisJ. Grondman 1/21/2 A, Stevenhagen.o. 10 J. G. LeibbrandtD. W. v. Embden 1/21/2 J. SondorpG. ter Braake 1/21/2 H. K. JungeA. G. Lissauer 10 Joh. v. Teunenbroekn.o. 10 W. J. SaeysJ. v. d. Zande 01 Totaal 5 1/2—4 1/2 POSTDUIVEN. Tentoonstelling in het Krelagehuis. De gemeenschappelijke, clubtentoonstel ling, die 21 en 22 December a.s. in de keu ringzalen van het Krelagehuis aan de Leid- schevaart ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van „De Snelvlieger" zal wordeu gehouden, belooft iets bijzonders te worden. Er zijn 1188 vogels ingeschreven, een aan tal zooals in Haarlem nog nooit is geëxpo seerd. Deze vogels zijn ingeschreven door 18 vereenigingen uit Haarlem en Omstreken; zij zijn verdeeld over 52 klassen en zuilen wor den gekeurd door de heeren P. v. Daalen, J. F. Heerschop, L. Gimbrère en J. J. Vrugt uit Haarlem, Trlqall'-, Amsterdam, Hoefakker, Beverwijk en Boer uit Gouda. Er zijn vele eereprijzen uitgeloofd, zoodat deze massa-demonstratie op het gebied van de duivensport ongetwijfeld voor de liefheb bers een groote attractie zal zijn. VOETBAL. ZWALUWEN-OOSTELIJK ELFTAL AFGELAST. Naar wij heden vernemen zal de voor heden Woensdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam vastgestelde ontmoeting tusschen een Zwaluwen-elftal en het Oostelijk elftal niet plaats kunnen hebben in verband met de minder gunstige terreinomstandigheden, door sneeuwval en vorst veroorzaakt. OM DEN NED. VOETBALBEKER. Den Haag: V. U. C.—Ajax 2—2 WERKLOOZEN VOETBAL COMPETITIE. Voor deze week zijn alle terreinen onbe speelbaar. BILJARTEN. DE MOEILIJKHEDEN IN DEN N.B.B. Aan de afdeelingen van den Ned. Biljart bond, die zich met het besluit van de alge- meene vergadering van den N.B.B.gehou den op 14 December 1935 te Rotterdam in zake de motie „Rembrandt", niet kunnen ver eenigen, heeft de sociëteit Biljartvereeniging KR.A.S. een brief gericht, waarin de bestu ren worden uitgenqodigd tot het bijwonen eener bijeenkomst te Amsterdam in een der zalen van Krasnapolsky op Zondagmiddag 22 December a.s. ten einde gemeenschappelijk de situatie, ontstaan door het bekende be sluit inzake de motie „Rembrandt", te be spreken. Een vertegenwoordiger van het Bor.dsbestuur zal worden uitgenoodigd de vergadering bij te wonen. CRICKET. DE EERSTE TESTMATCH ZUID-AFRIKA AUSTRALIë. Volledige score 1ste innings Zuid-Afrika O'Reilly 31: Rowan c en b Grimmitt 66; Vil- Mittchel b. Fletwood Smith 19: Siedle l.b.w. b. joen b. Fletwood Smith 4: Nourse b McCor- mick 30; Wad eb. O'Reilly 31; Dalton st. Old- field b. Flettwood Smith 4; Langton b. Grimmitt 0; Nicholson n.o. 16; Crisp b. Fleet wood Smith 35; Robertson b. O'Reilly 9; extra's 3, totaal 248. Mc.Cormick 150; McCabe 028: Grimmitt 2—48; O'Reilly 3—55; Fleetwood Smith 4—64. Op den derden dag voerden de Australiërs hun totaal van 280—4 op tot 429. Ook Chipper- field (109) scoorde een century. Langton bowlde zeer goed. De Australische batsmen forceerden het scoringtempo zooveel moge lijk. Met een achterstand van 181 speelden Mitchell. Siedle en Rowan in de 2de innings hun bekende sterk verdedigend spel en zi.i weerstonden de Australische soinbowlers door in ruim 4 uren 167 voor 3 wickets bijeen te brengen. WATERPOLO. DE TOER VAN DE HOLLAND EDS IN SCHOTLAND. Uit Glasgow: Het Nederlandsche poloteam heeft Dinsdagavond een 52-overwinning behaald op de ploeg van Dennistown B. C„ al hier. Het nummer 100 yards vrije slag met voor gift werd door Van Aalst (van meet) ge wonnen in den tijd van 57 1/5 sec. Van Hee- teren werd eerste in het nummer 100 yards rugslag met voorgift, waarbij hij ook van meet ging, in den tijd van 1 min. 5 3/5 sec. Verder had een ontmoeting plaats tusschen de studenten, die deel uitmaken van de Nederlandsche ploeg en een team van de Universiteit van Glasgow op het nummer 5 x 50 yards estafette, dat gewonnen werd door onze landgenooten in den tijd van 2 min. 17 4/5 sec. en acht yards voorsprong. ZWEMMEN. NEDERLANDSCHE ZWEMMERS IN SCHOTLAND. Uit Falkirke: Maandagavond is hier ter plaatse de eerste ontmoeting gehouden van de tournée, welke een Nederlandsche combinatie gedurende de tweede helft van deze maand door Schotland onderneemt. De waterpolowedstrijd tegen het Schotsche zevental, dat in internationale samenstelling speelde, eindigde in een nederlaag van 76 voor de Hollanders. Onze landgenoot C. van Aelst won het num mer 150 Yards wisselslag (rugslag, schoolslag en vrije slag) in den tijd van 1 min. 47 2/5 sec. W. van Heeteren werd winnaar van het nummer 100 Yards rugslag in den tijd van 1 min. 6 3 5 sec., daarmede 2 3 5 sec. boven het Schotsche record blijvende. De Nederlandsche ploeg won tenslotte het nummer zeven maal 50 yards estafette in den tijd van 3 min. 12 sec. WINTERCOMPETITIE K. N. Z. B. Heeren A Z. 1870—Pinguïns 17—2 Dames: A. D. Z.H. D. Z 1—1 OLYMPISCHE SPELEN. HET VOETBALTOURNOOI. Uit Berlijn: Reeds zestien landen hebben in geschreven voor het Olympisch Voetbaltour- nooi. dat in Augustus 1936 te Berlijn en even tueel in andere steden van Duitschland zal worden gehouden. Behalve Duitschland heb ben ingeschreven Egypte. Bulgarije. Estland, Finland, Haiti, Britsch-Indie Italië. Japan, Noorwegen, Oostenrijk. Peru. Polen, Zweden, Hongarije en de Vereenigde Staten. Het is dui delijk, dat vele landen alsnog in de komende maanden bij de bovengenoemde zullen kunnen worden toegevoegd, o.a. Nederland. BOKSEN NEDERLANDSCHE BOKSERS IN ENGELAND. Uit Bristol: Maandagavond heeft hier een ontmoeting plaats gehad tusschen Huizenaar en den vroegerer. lichtgewicht-kampioen van Canada Tommy Bland. Huizenaar verloor deze match op punten, een beslissing, welke bij het publiek protest ontlokte. Verder bokste onze landgenoot R. de Boer tegen Tommy Farr, zwaargewichtkampioen van Wales, die den Canadeeschen bokser Eddy Wenstob. die naar Canada was vertrokken, v'èiMng. Ook De Boer werd verliezer op punten verklaard en ook hiertegen protesteerden de toeschouwers. Beide partijen gingen over twaalf ronden van drie minuten. EXAMEN. Te Amsterdam zijn in de Academie voor Lichamelijke Opvoeding geslaagd voor het Ned. Getuigschrift voor Sportmassage van het Nederl. Genootschap voor Heilgymnastiek Massage de heeren A. Ch. Groen en P. Rol te Haarlem. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". „Janskamer" Jansstraat 38 rood. Gij kunt nu af en toe al rillen, Maar straks komt een nog kouder tijd, Helpt ons reeds nu den nood te stillen, Van wie dan niet slechts rilt, doch lijdt. Postgiro 212793, Telefoon 13235 of 15445. FIETSENDIEF GEARRESTEERD. Op verzoek van de politie te Haarlem is te Delft aangehouden een 24-jarigen los werk man uit Delft, verdacht van rijwieldiefstal. De man is naar Haarlem gebracht en hier opge sloten. HAARLEMSCH E AMATEUR-FOTOGRAFE N VEREENIGING. Donderdag 19 December zal in het Vereeni- gingslokaal: Gedempte Oude Gracht 104, voor de H.A.F.V. de heer J. Hettema uit Amsterdam een voordracht met projectie houden met als onderwerp: „Met de camera op reis door Noord-Afrika". Aan de wanden zullen te zien zijn een col lectie foto's van Joego-Slavische amateurs welke collectie is beschikbaar gesteld door den Bond van N.A.F.V. Cosmarara. Veertien dagen besprekingen achter gesloten deuren. Een sinds 1929 veel verbeterde atmosfeer, doch nog veel meeningsverschillen. Desniettemin bemoedigende slot verklaringen over de kansen op succes van de in het najaar 1936 te houden Buitengewone Internationale Arbeids- conferentie, GENèVE, December 1935. (Van onzen correspondent). De zoogenaamde „Voorbereidende Mari tieme Conferentie", die tot taak had de in het najaar van 1936 te houden. Buitenge wone Internationale Arbeidsconferentie voor de regeling van den arbeidstijd aan boord van schepen voor te bereiden, heeft gedu rende veertien dagen hier vrijwel ononder broken achter gesloten deuren vergaderd. Alleen de openingsbijeenkomst en de slotver gadering waren voor de pers toegankelijk. Tijdens de eigenlijke debatten dezer Confe rentie gaven de vertegenwoordigers der re geeringen, reeders en zeelieden van zestien der belangrijkste zeevarende mogendheden echter de voorkeur er aan de deuren voor de journalisten en het toch niet verschijnen de publiek gesloten te houden. De heftige incidenten uit October 1929, toen een eerste Buitengewone Internationale Arbeidsconfe rentie ditzelfde vraagstuk van den arbeids tijd aan boord van schepen behandelde, had den aan het Internationale Arbeidsbureau den moed ontnomen op het volgen van den gewonen regel van openbaarheid der discus sies aan te dringen. Ditmaal had de Conferentie echter veilig in het openbaar kunnen vergaderen. Want al bleek ook thans nog heel wat meenings- verschil tusschen de vertegenwoordigers der reeders dezer zestien landen en de woord voerders der zeelieden-organisaties te be staan. de debatten vonden toch in een heel wat kalmer atmosfeer plaats dan in 1929, toen de reedersgroep onder leiding van haar voorzitter, onzen landgenoot Valstar, zelfs op een gegeven oogenblik de Conferentie pro- testeerend verliet en het heel wat moeite kostte de leden dier groep er toe te bewegen althans weder aan de beraadslagingen deel te nemen. Dit jaar deden zich vrijwel geen incidenten voor. Alleen de Nestor der Con ferentie, de 83-jarige vertegenwoordiger der Amerikaansche zeelieden Andrew Furuseth, een man die nog kaarsrecht zich te ver plaatsen weet en wiens krachtige stem ook thans nog zeer goed in staat zou zijn com mando's aan zijn bemanning te geven, ver wekte eenige opwinding, doordat hij In een zijner vele redevoeringen ce minderwaar digheid van het gekleurde ras tegenover de blanken als iets heel gewoons had voorge steld. De vertegenwoordigers der regeerin gen, reeders en zeelieden van Britsch-Indië, China en Japan verloren op eens al hun on derlinge verdeeldheid tegenover zulk een be- leediging en elschten daarvoor voldoening. De vertegenwoordiger der regeering der Ver eenigde Staten van Amerika verkondigde toen zijn leedwezen over de woorden van den misschien door zijn hoogen ouderdom de be- teekenis van zijn woorden niet meer ten volle overzienden Amerikaanschen zeelieden-ver tegenwoordiger, wiens woorden hierop met jje ar.tl-Engelsche demonstraties in Kairo duren voort. Vooral clcor de studenten wordt een heftige actie gevoerd. Onze afbeelding toont de arrestatie van een groep studenten, aanhangers van de oppositioneele Wafd-partij. diens toestemming uit het stenografisch ver slag der bijeenkomst geschrapt werden, waar na het incident voor gesloten kon worden verklaard. In dit ééne geval had het stellig zijn nut. dat de besprekingen achter gesloten deuren gevoerd werden. Hierdoor kon het Incident heel wat gemakkelijker worden bij gelegd. Heeft nu de verbetering in de atmosfeer der Conferentie ook inderdaad de kansen op succes voor de in het najaar van 1936 te hou der. Buitengewone Internationale Arbeids conferentie verbeterd? Deze vraag schijnt Inderdaad bevestigend te mogen worden be antwoord. Trouwens, meestal is een verbete ring der atmosfeer reeds een aanwijzing van verkregen toenadering ter zake van het on derwerp van den strijd. De zeeliedengroep heeft, zooals ook niet anders te verwachten was, nog steeds het pricipieele standpunt Ingenomen, dat een in ternationale regeling van den arbeidstijd aan boord van schepen noodzakelijk is uit overwegingen van sociale rechtvaardigheid, humaniteit, veiligheid-ter-zee en ter ver mindering van ongewenschten internationa len wedijver. De vertegenwoordigers der zee lieden hebben echter wel te verstaan gege ven, dat zij hun eischen ten opzichte van den inhoud dier Internationale regeling ge matigd hebben in vergelijking tot hun be geerten uit het jaar 1929. Omgekeerd staat de reedersgroep niet meer zoo strikt afwijzend tegenover de ge dachte eener internationale regeling van den arbeidstijd aan boord van schepen als in 1929 nog het geval was. Weliswaar heb ben de vertegenwoordigers der Britsche ree ders, die in 1929 geheel en al op de Confe rentie ontbraken, thans slechts aan de Con ferentie deelgenomen, om uiteen te zetten, waarom zij nog steeds iedere Internationale regeling van den arbeidstijd bestrijden (de Britsche reeders vreezen een vermeerdering der internationale concurrentie te hunnen nadeele, doordat de reeders van andere lan den de uit verlaging van arbeidstijd en dus vermeerdering van scheepspersoneel voort spruitende kostenverhooging zouden kunnen goed maken door verlaging der loor.en, het geen in Engeland wegens de macht der zee lledenorganisaties niet mogelijk is!), doch de Britsche reeders hebben bij hun verzet tegen een arbeidstijd-conventie, die op den zrondslag var. den acht-urigcn arbeidsdag zou worden opgebouwd, niet langer de ge heele reedersgroep achter zich. De meeste reeders, o.a.'ook de heer Valstar als verte genwoordiger der Nederlandsche reeders, lie ten niet langer een principieel „Neen" hoo- ren en zullen hun houding in 1936 van den inhoud der te ontwerpen conventie laten af hangen. Dit is voor hen. die naar een inter nationale regeling van den arbeidstijd aan boord van schepen streven, een enorme stap voorwaarts. De beteekenis var. de wijziging der houding der reeders der andere landen zou echter haar waarde grootendeels weder verliezen, indien moest verondersteld worden, dat de Britsche regeering nog steeds, zooals in 1929. beslist achter de Britsche reeders staat Het is duidelijk, dat een conventie, waartoe d« staat met de allergrootste koopvaardijvloot niet zou toetreden, geenerlei levensvatbaar heid zou kunnen hebben. Eenige dagen lang scheen het inderdaad, of de Britsche regee ring even onwillig als de Britsche reeders zou blijven. Doch het groote feit van de veertiendaagsche Conferentie is de verkla ring van den Britschen regeerir.gsgedele- geerde in de openbare slotvergadering ge weest. toen hij erkende, dat deze Conferen tie dank zij den geest van goeden wil. die zoowel in de reedersgroep als in die der zee lieden geheerscht had. reeds ..een zekere mate van succes" heeft bereikt, die de hoop gewekt heeft op verdere toenadering Ir. de moeilijke periode van verdere voorbereiding, die thans nog te wachten staat. De Britsche regeering zegt dus niet langer principieel ..Neen". Dit rechtvaardigt mét den goeden geest, dien de reeders- en zeeliedenvertegen woordigers toonden, de optimistische slot woorden van den voorzitter der Conferentie, den regeeringsvertegenwoordiger van Noor wegen Paal Berg: „Deze Voorbereidende Ma ritieme Conferentie beteekent een belang rijke stap vooruit naar de internationale oplossing van het vraagstuk!" B. DE JONG VAN BEEK EN DONK»

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7