FRANKEN Weet wot U eet! SMITS tiet Beiokytijkste Kerstsfeer. Kerst-inzameling 1935 Voor de Stille Armen. BERICHT 53e Jaargang No. 16103 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 20 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72V2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 1600.-, Verlie6 van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 2 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Ver Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vo 50.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30^— lies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 December. Hoofdzaken. Gisteren is het debat over de buitenlandsche politiek in het Lagerhuis gehouden, waa in de afgetreden minister van Buitenlandsche Zaken Hoare zich heeft trachten te recht vaardigen en waarin de premier Baldwin, zijn opperste verantwoordelijkheid erkennend, boete deed voor foutief beleid. Voorts erkend? Baldwin, dat het gecombineerde vredes voorstel van Frankrijk en Engeland, waarbij het aangevallen Abessynië aan den aanvaller Italië ongeveer de helft van zijn grondgebied zou hebben moeten afstaan, thans morsdood is. En hij zwoer voor de zooveelste maal trouw aan den Volkenbond, onder voorwaar de van collectieve samenwerking. Waaruit deze precies zou moeten bestaan werd niet in alle opzichten duidelijk. Gezamenlijke toepas sing van het petroleum-embargo baat niet als de niet-leden van den Volkenbond hun me dewerking onthouden, en toepassing van mi litaire sancties wenscht men tot dusver persé niet. Gelukkig niet. Het was evenwel duidelijk, nu de Britsche regeering haar minister van Buitenlandsche Zaken aan de Volkenbonds gedachte had moeten opofferen ik noteer weer een nieuw historisch feit; de geschiede nis herhaalt zich niet dat zij in haar pogingen om de historie recht te praten zich natuurlijk zou beklagen over de andere mo gendheden. Het is overigens merkwaardig te lezen, wat voor argumenten het Lagerhuis voor zoete koek slikte. Zoo zei de premier b.v. over de ongelukkige onderhandelingen van Laval en Hoare te Parijs, dat de beslissing op Zondag viel, dat er op Zondag „geen verbin ding tusschen Londen en Parijs was" en dat hij Maandags door een brief van Hoaire voor een fait accompli werd gesteld. Niemand vroeg daarop; waarom was er op Zondag geen ver binding tusschen Londen en Parijs? Terwijl men toch kan vaststellen, nietwaar, dat de moderne communicatiemiddelen dusdanig ge regeld zijn dat men ook op Zondag een der gelijke verbinding tot zijn beschikking heeft. Als u op Zondag in Parijs zit en ik in Londen, kunnen wij zeer gemakkelijk en zelfs voor weinig geld met elkaar in verbinding treden, ofschoon met ons gesprek zeker geen wereld- Vraagstuk zal gemoeid zijn. Mr. Baldwin en Sir Samuel Hoare zouden daar dan geen kans toe gezien hebben? Och kom. Beter dan ons in de verwikkelingen en co medies van dit debat te verdiepen, kunnen wij het oog gericht houden op eenige hoofdza ken. Het is ook nuttig, die verder in het oog te houden. De eerste hoofdzaak is, dat niemand het verschrikkelijke gevaar van een oorlog in Europa durft riskeeren Dat is een geluk, en daar mogen we dankbaar- voor zijn. Men is wel zwaar bewapend, maar durft geen oorlog aan. Ook niet tegen Italië, Ofschoon Italië tegen de verbonden Volkenbondsstaten en zelfs tegen Engeland alleen, dat een drie of viermaal zoo sterke vloot heeft, geen schaduw van een kans op overwinning zou maken. Men beseft even wel dat ontketening van een oorlog, die in Europa inderdaad met de volledige toe passing van de modernste strijdmiddelen ge voerd zou worden, tot 'n ontzettenden vernieti ging aan beide zijden zou leiden. Een oorlog tegen Italië zou b.v. meebrengen dat Parijs en Londen uit de lucht met brand- en gas bommen zouden worden bestookt. In Europa is ook de sterkste mogendheid tegenover de moderne strijdmiddelen veel kwetsbaarder danAbessynië. Dit klinkt wel wonderlijk, maar het is een feit. Abessinië bezit geen bevolkingscentra en geen industriëele bedrijven van eenige betee- kenis. De bewapeningsindustrie wil wel graag dat de volken zich tot de tanden bewapenen, en vindt koloniale avonturen als het italiaansche natuurlijk zeer voordeelig, maar wil ook geen Europeeschen oor-log. Zij loopt er zelf immers veel te veel gevaar bij. De ontketening van een oorlogspsychose, waartegen het adres der 350 psychiaters de staatslieden der wereld zoo te juister tijd ge waarschuwd heeft vlak vóór de mogelijk heid van militaire sancties in Genève in be spreking kwam zou reeds een ontzettend gevaar beteekenen. Eén botsing tusschen Engeland en Italië in de Middellandsche Zee, éen schot dat een Engelsch scheepje naar den bodem zou zenden en een aantal Engel- sche menschenlevens kostenen de oor logspsychose zou in Groot-Brittannië uit breken, de regeering zou den toestand niet meer beheerschen, de lont zou in het kruit vat geworpen zijn. 1914 heeft ons geleerd, dat op zulk een oogenblik geen regeermacht van het gezond verstand meer bestaat. De duivel neemt het bewind in handen. Hoofdzaak nr. 2 is, dat men Italië niet ineen wil laten storten. Men durft dat ook niet aan. Italië's ineenstorting zou geweldige gevolgen Nu is het weer het hoogseizoen Van roodë hulst en sparregroen, Van mistletoe of maretakken; De tijd van warmen kaarsenschijn, En. ondanks alle slanke lijn, De tijd voor oliebollenbakken. De winter doet zijn intree weer Naar 't lijkt, in feite dezen keer. Het licht moet vroeger aangestoken, Dan anders in het heele jaar. Maar en dat is een goede maar, De kortste dag is aangebroken. Wij gaan weer lentewaarts gericht Met eiken dag wat langer licht, Dat is een reden voor verblijden; Mag men nog rare schaatsen slaan, We zijn toch 't hoekje omgegaan Op weg naar milder, lichter tijden. Nu is het weer het hoogseizoen Van kaarslicht tusschen sparregroen, Naar ongeschreven Kerstmiswetten; En 't is reeds een verheugend ding In dezen tijd, in eigen kring, Een boom die vreugd brengt op te zetten. P. GASUS. IJSBAAN BREDERODE. BIJ DE RUÏNE, oppervlakte 8000 M2. HEDEN GEOPEND TOT 11 UUR. Toegangsprijzen: volwassenen 30 ets, inclusief busretour 45 ets. Kinderen beneden 14 jaar 20 ets., inclusief busretour 35 ets. Werkloo- zen op werkdagen van 9 tot 1 uur 10 ets. per persoon. Seizoenkaarten voor volwassenen ƒ2.50, voor kinderen ƒ2. Nadere inlichtingen bij SPORTHUIS HAARLEM, Telef. 12215 en aan de baan, Telefoon 22398. (Adv. Ingez. Med.) in Centraal-Europa kunnen hebben. Het Oos- tenrijksche bewind, dat op een nietige"minder heid rust, zou eraan bezwijken en Duitschland zou een kans op „Anschlusz" krijgen als nooit tevoren. Geen Fransche regeering zou dit kun nen aanvaarden, de oorlogspsychose zou in Parijs uitbreken Inderdaad, Mussolini's kracht schuilt in negatieve overwegingen. Men zal wel niet verder kunnen komen dan hem langzamerhand murw te maken door middel van de reeds toegepaste economische sancties, die op den duur erg genoeg zijn. Men zal Italië bijtijds moeten helpen met lee ningen en handelscredieten, als het eenmaal tot toegeven bereid is. Want de derde hoofdzaak is dat het kwets bare Europa intrinsiek zwak door verdeeld heid en door zijn stomme autarkische beleid, in een labiel evenwicht verkeert zoolang het de internationale economie en het interna tionale politiek beleid, waarover het voort durend zit te confereeren omdat het er niet meer buiten kan, niet als noodzakelijkheden erkent en in daden omzet. R. P. Abessynische doorbraak poging mislukt. Meer dan duizend slachtoffers bij de Abessyniërs? ASMARA, 20 Dec. (A NPA De oorlogs correspondent van D.N3. seint: De Abessy nische doorbraakpoging aan de Takazze kan als mislukt worden beschouwd. Behalve de Askari's hebben afdeelingen zwarthemden een bijzonder aandeel aan deze gevechten gehad. De aard van den strijd was bijzonder moeilijk in verband met het hoogland. Men schat hier de verliezen, die de Abessyniërs hebben geleden op meer dan duizend man. Italiaan sche vliegers hebben zich voortdurend in de gevechten gemengd. Woensdag hebben zij niet minder dan zes bomaanvallen gedaan. De bommen zouden groote verliezen hebben aangericht in de Abessynische gelederen. Gevechten duren voort. ASMARA, 20 Dec. (A.N.P.) De gevech ten aan het noordelijke front duren voort en men gelooft dat de Abessynische troepen bij den slag aan d« Takazze-rivier, welke drie dagen heeft geduurd, duizend man hebben verloren, terwijl de Italianen volgens een mededeeling uit hun hoofdkwartier 272 doo- den op het slagveld hebben achtergelaten. Ex-president Calles moet Mexico verlaten. MEXICOCITY, 20 Dec. (A.N.P.) Men ver- wacht dat de vroegere president Calles, wiens terugkeer aanleiding is geweest voor ernstige gevechten, vandaag nog naar de Vereenigde Staten zal vertrekken, aangezien een tegen Zondag vastgestelde betooging hem zal moe ten overtuigen van de wenschelijkheid dat hij het land verlaat. Weihnachfstollen en Kerstkransen Uitsluitend met roomboter bereid! Luxe Bakkerijen Telefoon 10876 13714,11633, 12133. (Adv. Ingez. Med.) Vijf deelnemers aan commu nistisch complot terechtgesteld. De „Matin" ontleent aan de „Kurier de Ckflmar" een sensationeel bericht van de volgenden inhoud: De politie van Traunstein heeft zoo juist een honderdtal personen gearresteerd, die deel uitmaken van de Communistische In ternationale. Vijf dezer zijn gefusilleerd. Het zou een aanslag betreffen, welke mis lukt zou zijn. Het is niet mogelijk bijzonder heden over deze aangelegenheid te verkrij gen. Het plaatsje Traunstein, waarvan hier sprake is, ligt ten Zuid-Oosten van Muenchen in de Beiersche Alpen, waar Rijkskanselier Hitier zich zoo nu en dan verpoost. (A.N.P.) EERST DAN ZULT GE TEVREDEN ZIJN! DE LUNCHROOM IS TOT KERSTMIS 's avonds tot 10 uur geopend. (Adv. Ingez. Med.) Het plan-Van der Meer. Voor Bloemendaal aan Zee. Bij de rondvraag deelde de voorzitter van den Bloemendaalschen Raad Donderdagmid dag naar aanleiding van een gestelden vraag mede, dat de heer Van der Meer, te Amster dam. voor 15 December geen financieele zekerheid heeft gegeven met betrekking tot zijn plannen voor het eind van den Bloemen daalschen Zeeweg. B. en W. hebben over deze zaak die thans van de baan is een rapport opgemaakt en zouden dit in geheime zitting aan den Raad voorleggen. Werkverschaffing Bloemendaal. te Raad staat 50.000 toe. De Raad van Bloemendaal vereenigde zich in zijn zitting van Donderdagmiddag met het voorstel van B. en W. een crediet van f 50.000 toe te staan beneinde de indertijd van de familie Gehrels aangekochte gronden in exploitatie te kunnen brengen en er wegen op aan te laten leggen. In het beding van f 50.000 is niet begrepen de aanleg van gas en waterleiding, begroot op onderscheidenlijk f 2900 en f 2600 en van kabels voor electrisch licht Het werk zal in Werkverschaffing worden uitgevoerd. Totaal aan onze- lijst reeds f 6044.14. Van Donderdagmorgen 9 uur tot heden morgen 9 uur kwamen bij ons binnen 172 giften tot een bedrag van f 680.76 In totaal is dus door onze lezers thans reeds bijgedragen f 5363.38 4- f 680,76 is f 6044.14. Sinds Woensdagmorgen kwamen bij ons binnen de volgende giften: W. f 1 25. N. N. f 0 25. H. M. f 4. fam. V f 3. A. V d. B. f 1. N. N. f 10. N. N. f 1.50. N. N f 2.50. Jhr. W. Q. v. U. te A. f 25. Mevr. H. f 1. L. f 2. Uit Willy's spaarpot f 0 50. Uit Henk en Tonny's spaarpot f 0.50, F. C. H. B. f 2.50, J. N. R. f 2. D. S. f 1.50, Mej. R. H. f 1, Mevr. B. f 3.50. A. O. f 1. Houdt Moed f 2.50. J. G. W. f 10. fam. v W. f 14.70. Weinig, maar uit een goed hart f 2, N. N. f 10. S. f 20. G. te B. f 12.50, H. W. B. f 1, Mej. W. K. f 1, fam. K. f 1. M. v. A. f 2 50. Van 2 gelukkige menschen f 5 Van Bob's spaarpot f 1. van Va-jarig Hansje f 1, van fam. V. f 10. Mevr. B. f 1. E. f 2.50. W. I. f 2, N. N A. f 10, fam D. B. f 4.50, Aukrisiem f 1: fam. v. R. f 2.50; Mevr. N. f 1.50; W. v. d. f 2.50, A. B. f 1. P. B. f 2.50, fam. L. v. R. f 1.25, A. v. B. f 1.50. Mevr. P. f 5, Z. f 0.40, D. S. f 1. W. N. S. f 1, Mevr. W. E. f 2.50. N.N. f 3, D. J. f 1, Uit Boete potje f 3, N. N. f 5. van Roos, Moos en de an deren f5 A. H. v. d. K. f 1.50. J. F. K. f 25. W. W. f 1, G. G. S. f 1. Mevr. J. B. f 5, N. N. f 2. W. E. Z. f 2.50, P. M. Z.—V. f 1, E. M P. f 1. H. K. f 1. M J. S. f 2.50. S. K. f 2. D. S f 1, fam. P. f 2.50. H. H. f 1 50 fam. v. M. f 3.50. P. K. f 1, G. W. f 1, J. C. H f 2.50. M. S. f 2.50. fam. D. f 3. E. D. f 1, Iti f 1, M. H. f 2.50, Mr. H. O. D. f 5. van Henk f 0.25 Personeel Ge-meente Incassodienst f 10 45; E. P. f 10; Kinderen U. f 1; v. d. M. f 2; Joop v. d. S. f 1.75; Riet v. d. S. f 1.50: N. S. T. f 0.70: A. P W. M. f 0.50; Uit de spaarpot van Clea f 1.50: M. H f 1: Hoofdconducteur NS. f 1: A. V. f 1: „Stuiwing" f 1; van de kleine An f 2.50: Elly-Vita f 1; T. v, d. M. f 0.35; M. v d. M. f 0.30: v. B. f 2; Chrisje's spaarpot f 0.50; Bridge-potje f 2.36; A. T. f 2.50: L. G A. S—L. f 25; N.N (via S.) f 25: v. W. f 10; E. f 25; R. v. T f 20; N.V. W. A. C. H. f 11.50; FR. f 10; J. L. T. f 10; W. G. N. v. d. S. f 10; fam. T. B. te Bid. f 10; A. G. M. f 10; P. C. H. f 10; H. B. f 10: fam. B. f 7.50; S. S. f 6; Mevr. J. N. v. d. V. f 5; R B. f5; Dameslees kring f 5; W, K. B. f 5; M. C. f 5: W. F. F. B. f 5: P. v d. W. f 5. F. K. f 5; mevr. J. B.-R f 5; mej. B. B f 2.50; Dames S. f 4; mevr. C. D. f 4: W B R. f 4; O. L. en N. L. f 3.50; fam. B. Z. f 3 50: fam. D f 3.25; mej. R. f 3; W. M. f 2.50; W. H. f 2.50; H. H. f 2 50; S. R. f 2.50; J. J. J. f 2.50; M. S. A. f 2 50; K. H. C. W. v. d. V. f 2.50; mevr A. M. v. B. J.-H. f 2.50: N.N. f 2 50: fam. E. M. f 2.50: A. A. f 2.50: Gemilodilef f 2.50; mej. D. B. f 2.50; mej. M. K. f 250; J. W. V. f 2.50; J. W. f 2.50; Mr. D. A. K. f 2.50; J V f 2.50; de R. en Wim f 2 50: mevr. O. C. Z. f 2.50; P. R -Vader) f 2.50; P. R. (Zoon) f 0.50: J. C B f 2; H. J. B. f 2; L. H. f 2: wed. D J. T.-L. f 2; M. D.-L. f 1 50; A. L. K. f 1: Zr. H. G. L. D. f 1; E. J. v. Z.-v. N. f 1: J. E. L. f 1 G. R. f I: B. P O f 1; J. v. d. N. f 1: J. M. f 1. De Bilt's Kleedingmagazijn bon voor een overjas en bon voor een colbertcostuum. Giften bij het Comité ingekomen. Bij het Comité voor de Stille Armen (Twent- sche bank) werd nog ontvangen; f 5 van mevr, E. L. H. v. H. Bij den Armenraad kwam in f 10 van mevr. P. de V. en f 1 van mej. J. J F. H. Totaal kwam dus bij het Comité in f 478.75. Nog slechts één dag. Wij herinneren er aan. dat de Kerstinza meling morgen, Zaterdag, gesloten moet worden. Er is veel noodig om het leed der Stille Armen te verzachten. Wie nog iets wil bijdragen moet zich haas ten. Giften worden aangenomen aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda- plein 37. Ons Giro-nummer is 38810. Wordt de Armenraad te Haarlem opgeheven? ï5 vereenigingen dringen op het behoud aan. Het is bekend, dat de regeering het plan heeft met 1 Januari a.s. verschillende Armen raden in ons land op te heffen. Er is nog geen beslissing genomen welke dit zullen zijn. Aan den Armenraad te Haarlem weet men ook nog niet hoe de beslissing voor onze stad zal uitvallen. 75 der 98 vereenigingen die bij den Haar- lemschen Armenraad zijn aangesloten heb ben adhaesie betuigd aan een adres aan de regesrïng om aan te dringen op het behoud van deze instelling omdat zijn arbeid, naar zij meenen moeilijk gemist kan worden. Het woord is aan HOLMES Het inzicht van een oogen blik is soms de ervaring van een heel leven tvaard. De opvoering van Vondel's „Lucifer". Gaat te Haarlem wel door. In ons vorig nummer deelden wij, naar aan leiding van een bericht van het hoofdbe stuur van den Vrijzinnig Christelijken Stu denten Bond, mede. dat de opvoering van Vondels .Lucifer" door dezen bond op 23 December te Haarlem niet zou doorgaan. Deze mededeeling berust naar ons thans ver zekerd wordt, op een vergissing, De voorstelling te Haarlem zal wel doorgaan Er is een comté van aanbeveling samen gesteld waarin zitting hebben: Ds. C. H. Brandt, Dr. H. Faber, Prof dr A D. Fokker, Ds. J. G. Frerichs, W H. Goebertus, Dr. J. D. Bierens de Haan, Mr. J. Bierens de Haan, M. J. Heering. Mevr. H. Roland Ho' tv. d. Schalk. Ds. H. Kastein. Joh. E Post. Dr. M. J. F. Schutte, Dr. C Spoelder, Dr. J. W. Berkel- bach v. d. Sprenkel. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. (Adv. Ingez. Med.) In het Britsche Lagerhuis heeft Sir Samuel Hoare zijn houding tc Parijs verdedigd; Baldwin heeft verklaard, dat de voorstel len te ver gingen. pag. 4 De motie der Labourpartij werd met 397 tegen 165 stemmen door het Lagerhuis verworpen. nag. 4 Geen verdere behandeling te Genève van het Parijsche plan? pag. 4 De Eerste Kamer keurt verhooging van be- lasting-opcenten goed. pag. 3 De Tweede Kamer is nog aan het bezuinigings debat over onderwijs bezig. pag. 3 Amsterdam doet afstand van het paleis op den Dam. pag. 3 Te 's Hertogenbosch hebben Donderdag weer verschillende Ossenaren terecht gestaan. pag. 3 Voor een beslissing inzake het plan Bloemcn- daal-aan-Zec is nog uitstel gevraagd. pag. 1 Laatste Berichten pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Hoofdzaken. pag. 1 A. A. Matris: Studentenstudie. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Het Engelsclie mijnbedrijf. pag. 13 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De laatste Warenwet wijziging. pag. 6 Joh. Chr. Wynand: De Heilige Nacht in beeld, woord en toon. pag. 7 A. S. Kersttafel. PaB- 7 Speciale correspondentie: Ilaile Selassi aan het woord. pag. 13 J. B. Schuil: Dr. J. B. v. Amerongen: Dickens' Christmas Carol. pag. 15 J. B .Schuil over: De Filmster voor het doek. pag- 15 Sport in 't kort. Dag. 13

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1