FRANKEN Meet wat U eet! SMITS tiet BeiakQtiikste Regeeringsdrank. BERICHT Kerst-inzameling 1935 Voor de Stille Armen. 63e Jaargang No. 16104 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 21 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. VV. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM- COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72t4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.- Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 30— Mem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verki-ijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 21 December. De Groote Lijn. Deze dagen geven weer eens gelegenheid om de aandacht te vestigen op de groote lijn in de ontwikkeling van. den Volkenbond. De groeiende kracht van het jonge instituut héél jong, in verhouding tot de lengte der wereldgeschiedenis is pas opnieuw geble ken doordat het reeds een zóó sterke openbare meening in Engeland achter zich bleek te heb ben, dat die minister Hoare tot aftreden noopte. Door dit indrukwekkende feit zijn vele sceptici weer eens eventjes geïmponeerd. Het zal natuurlijk niet lang duren, want bin nenkort komt er wel weer een of ander échec. Maar de kans is schoon om het goedkoope scepticisme even te weerleggen en op een paar feiten te wijzen. Er zijn nog altijd veel menschen die bewe ren (niet op dit oogenblik, maar als het weer tegenloopt) dat die Volkenbond niets is en men hem maar zoo gauw mogelijk moet „af schaffen". Dit is kinderpraat, want men kan hem niet afschaffen. Als verschijnsel geeft het instituut een beeld van historischen groei. Het ontwik kelt zich volgens de aloude methode van val len en weer opstaan. Als het vandaag ontbon den werd, zou dat een leege, zinlooze daad zijn, want morgen zou er een nieuwe Vol kenbond zijn. In wezen en op het wezen der zaak komt het aan is de Volkenbond niet anders dan de Eerste Permanente In ternationale Samenwerking. Noemde men hem zoo, dan zou geen enkele scepticus er bezwaar tegen hebben. Men valt alleen over den naam Volkenbond, die meer zegt dan het instituut vooralsnog is. Maar de naam houdt een doelstelling in, een einddoel, en als men iets bereiken wil moet men dat voortdurend voor zich zien en derhalve formuleeren. Dus, ofschoon enkele mogend heden er geen lid van zijn, ofschoon een paar groote eruit zijn gegaan en een paar andere neiging toonen, erin en eruit te wandelen en dan weer terug, en hoewel aan de Eerste Permanente Internationale Samenwerking nog zeer veel ontbreekt, duurt het streven toch voort en ontwikkelt zich gestadig. Het is bij velen gewoonte, alleen aandacht te schenken aan de mislukkingen van den Volkenbond en zijn successen te negeeren. Deze laatste zijn niettemin zeer' talrijk, en stijgen voortdurend in belangrijkheid. Dit te ontkennen is doelloos. In zijn eerste jaren be perkten de practische resultaten van den Vol kenbond zich tot de oplossing van kleine con flicten zooals het dispuut over de Alands eilanden en de Italiaansche bezetting van Korfoe. Andere tijden braken aan toen het verdrag van Locarno tot stand kwam. Dit bleek een te groote stap vooruit en échecs volgden. Het is zeer kenmerkend dat telkens een échec volgt als een resultaat bereikt is, dat nog niet door de openbare meening ver werkt en begrepen kan worden. Ik heb vaak gezegd dat de sceptici de grootste rem voor den Volkenbond zijn, en dat zij herhaald. Door hun gewoonte, af te kammen in goed koope gemeenplaatsen infecteeren zij allerlei twijfelaars. Zij kennen de feiten niet, praten maar raak en kletsen bij voorkeur over de historie die zich herhaalt. Er zit iets zeer comfortabels in deze phrase: rrifen hoeft er niet bij na te denken. Men neemt hoogstens een encyclopaedic of een geschiedenisboek, slaat wat na uit vorige eeuwen en zegt. ziejenouwel. De Volkenbond was inderdaad niet meer dan een samenstel van twistende regeeringen zoolang hij geen openbare meening achter zijn doeleinden had. Men beschimpte de men schen die hem gesticht hadden, bleef vallen over den naam inplaats van over de gedachte en belemmerde hem daarmee zooveel mogelijk in zijn ontwikkeling. Maar intusschen ontwikkelde zich in de we reld de machtige strooming van diegenen die den groei van het nieuwe instituut wél begre pen. en zagen als een onafwendbare nood zaak en als de geboorte van een Nieuwen Tijd. Zij wonnen steeds meer aan invloed, hun woord vond in henzelf steeds krachtiger over tuiging, en de Volkenbond begon successen te behalen krachtens den wil der volken. Wij zagen dat in einde 1934 en begin 1935, toen de oplossing van de Saarkwestie, met het optre den der eerste internationale politiemacht, en de regeling van het geschil tusschen Joego slavië en Hongarije (na den koningsmoord te Marseille) diepen indruk maakten. Weer kwam er een terugslag, zooals vorige jaren er ook al zooveel gebracht hadden. Men poogde ambitieuze dingen waarachter de openbare meening nog niet stond. Zij bleek weer niet ver genoeg om het tempo bij te hou den. De Italiaansch-Abessinische kwestie werd tot een lijdenshistorie, waarbij bleek dat de wereld nog niet besefte dat men oude ko loniale avonturen niet vergelijken kon met (De regeering te Washington heeft, om het gebruik van buiten- landsche rum te beperkeneen prijsvraag uitgeschreven voor de bereiding van een goedkoope cocktail). Dit nieuwtje kan ons weder leeren, Met ongemeene duidlijkheid, Dat Brero's woordhet kan verkeeren, Nog gangbaar is in onzen tijd. Het is geen vijf jaar nog geleden, Toen was Amerika nog droog, Toen hielden daar de overheden, Althans het drankverbod nog hoog. Nu wordt een prijsvraag uitgeschreven Door d' allerhoogste overheid, Om 't land een cocktail te gaan geven, Uit binnenlandsch product bereid. De opgaaf is, er een te maken. Die weinig kost en tegelijk Bijzonder lekker dient te smaken.' Een drank, geliefd door arm en rijk. Natuurlijk zal men daarbij hopén, Dat, omderwille der accijns, De verkoop extra hard zal loopen En elk zich giet vol zoeten wijns. Tja, 't kan ook in het landsregeeren, Zonder dat iemand erom bloost, Naar d' oude Brero zei, verkeeren. Ik zeg daarbij alleen maar: Proost! P. GASUS. ERSTGESCHENKE N""BTj rÉa E u N'S ËJLOE MEN MAGAZIJN I GIERSTR. 75. TEL. 14858 B SI (Adv. Ivgez. Med.) dit nieuwe geval, omdat men nieuwe ver plichtingen op zich had genomen. De oorlog brak uit, maar de wereldopinie bleek krach tig genoeg voor een sterke Volkenbondsreac tie: het sancties-besluit van tientallen mo gendheden kwam als een geweldig novum in de wereldhistorie. Het werd dadelijk door ve len beschimpt als Engelands eigenbelang. Men negeerde de overige tientallen staten maar, en nam zonder nadenken aan dat die meede den uit bewondering voor Engeland: een zotte redeneering. De Engelsche openbare meening wraakte deze opvattingen zelf door Hoare tot aftreden te dwingen. Weer een historisch no vum. Wie op dit oogenblik niet ziet dat een on weerstaanbare groei zich ontwikkelt, is zeer kortzichtig. Maar op dit oogenblik is men dan ook geneigd het te gelooven. Straks zullen er weer tegenslagen komen, en de twijfelaars zullen het weer niet gelooven. Het blijft een historie van vallen en weer opstaan, van ver liezen en weer winnen, en toch wordt er in tusschen voortdurend wat terrein gewonnen. Ik heb maar enkele feiten genoemd die in de zestien jaar van het bestaan van den Vol kenbond zijn voorgevallen, om niet te lang te worden. De volledige historie zou niet genoeg boeien in een dagbladartikel. Maar deze enkele feiten duiden inderdaad de groote lijn aan. Ieder volk heeft de regeering die het ver dient. De volken gezamenlijk hebben den Volken bond dien zij verdienen. En in dit tijdsgewricht wil een dom ..Schaf hem maar af" precies hetzelfde zeggen als „Schaf ons maar af". Dat bedoelen de sceptici natuurlijk niet, maar dat zeggen zij. Gelukkig voor hen be staan er krachtiger en moediger menschen in de wereld, op wier durf, ondernemingsgeest en menschelijkheid alles aankomt. Er is al veel bereikt, er moet nog oneindig veel meer bereikt worden. R. P. Eerste Haarlemsche Kerst salon Tentoonstelling in onze Tijdingzaal. Het bestuur van den Kennemer Fotokring heeft uitnoodigingen rondgezonden voor de bijwoning der opening van de Eersten Haar- lemschen Kerstsalon van fotografisch werk der leden dezer vereeniging. op Dinsdag 24 December a.s., des avonds 8.15 uur in de Tij dingzaal van Haarlem's Dagblad. Geen belastingverhooging te Heemstede. In haar begrootingszitting van Vrijdag avond vereenigde de Raad van Heemstede zich met een voorstel van den heer Van Unen (V. B.), geen opcenten op de Vermo gensbelasting te heffen en het ongedekt te kort van f 7269 in mindering te brengen van onvoorzien. Aangenomen werd het voorstel van B. en W f 50 000 uit de reserve te putten. Het voorstel van 5 R.K. raadsleden. 25 op centen op de Vermogensbelasting te heffen en bovendien 10 opcenten meer dan thans te heffen op de Gemeentefondsbelastïng werd verworpen. Weihnachtstollen en Kerstkransen Uitsluitend met roomboter bereid! Luxe Bakkerijen Telefoon 10876 13714,1H33,12133. (Adv. Ingez. Med.) De kapperszaken en de sluitingsbepalingen. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Ned. Kappersbond schrijft ons: Om redenen die men bekend mag achten zullen de kapperszaken op Oudejaarsavond ook te 8 uur gesloten moeten zijn. Op den daarop volgenden Donderdag 2 Ja nuari 1936 moeten deze zaken na 1 uur n.m. ook gesloten zijn. Voor den Nieuwsjaarsdag geldt echter deze verplichting niet. Hoewel het usance is, dat de kapperszaken dien dag gesloten zijn en het allerminst de bedoeling is hiermede te breken, is de mogelijkheid aanwezig zonder kans op overtreding, in enkele gevallen waar moeilijkheden zouden kunnen ontstaan voor den klant, die het tijdvak van Dinsdagavond tot Vrijdagavond te lang vindt, zich op Nieuw jaarsdag te laten scheren Met handhaving van het beginsel, om op Nieuwjaarsdag gesloten te zijn, acht het be stuur het gewenscht de oplossing van deze bijzondere gevallen te trachten te vinden in een regeling en afspraak met de betrokken klanten. 1 EERST DAN ZULT GE TEVREDEN ZIJN! DE LUNCHROOM IS TOT KERSTMIS 's avonds tot 10 uur geopend. (Adv. Ingez. Med.) Het vliegongeluk bü Schiphol. Begrafenis H. F. Mets. De begrafenis van den 20-jarigen H. F. Mets, leerling van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, die Woensdagmid dag is omgekomen bij een botsing van twee vliegtuigen, zal Maandag a.s. te 1 uur plaats hebben op de Alg. Begraafplaats te Heem stede (Vertrek van het Sterfhuis, Kleine Houtweg 65). Bij de teraardebestelling zullen o.m. ver tegenwoordigd zijn: de K. L. M. fzeer waar schijnlijk door den chef-instructeur, den heer De Mul) en de Kweekschool voor de Zeevaart door den directeur. Vooxis zal ook een deputatie van leerling-vliegers en leer ling-stuurlieden aanwezig zijn. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Totaal van onze lijst reeds f 6576.49. Van Vrijdagmorgen 9 uur tot hedenmorgen 9 uur kwamen bij ons binnen giften tot een bedrag van f 532.25. Er was reeds door ons ontvangen f 6044.14. zoodat onze lezers voor de Kerstinzameling thans reeds f 6576,39 hebben bijgedragen. Hier volgen de giften die in de laatste 24 uur bij ons binnenkwamen. E. B. f 0.50. v. d. G f 2.50, T. H. V. f 2.50 M. K. f 2, Mevr. de J. f 5. Mevr. V. f 2.50. J. K. T. f 0.75. Wed. N. N. f 2.50, Mej. A. N. f 1, D. K. f 1. N. R. f 1, W.F. H f 1 50. Piet en Goof f 1 N. H. f 1, Oma K. f 1. Kees en Cnen f 0.50. Piet. Hans en Keesje f 0.75. B. W. S. f 1. T. A. f 2.50. T. v. S f 1, L. en kinderen f 2.50 St, f 1. Steun trekkende werklooze f 0.50. Mevr. B 1. M. f 10. Mevr. J. C. H. S. f 2.50. T. H. K f 5. G M f 2 N. N. f 0.75, J. O. H. E. R. f 2, Mevr. J. W. H. v. H. f 0.50, J. R. f 1.50. G. C. H f 2.50. A. f 1. A. P. f 5. fam.W.F. f 2.50, Hans f 1. C J. v. D. f 1. J. H. B. f 2.50, J. B. f 1. Mej. B. W. K. f 1. J. C. v. W. f 25. Kas f 1. V. O. f 1. K. J. R. f 3. v. W. S. f 5. Wed. H. f 1. N.N. f 1, A. S. f 1. J. F. H B. f 2 D S. f 1, L. f 20. J. 't H. f 2.50. v. G. f 1, A. R. f 1 C. K. f 1, N. P. v. d. B. f 1. L. J. B. f 1, V. K. f 1, H. S. f 2.50, Ir. C B. f 10, Ir. V. G. f 2.50, Mevr. V. G. f 1, P. M. H. f 1. fam. N. S. f 1, Mevr. Wed. A. A. H van H. f 3. Van twee rijke ai-men f 1, T. K. f 2. A. E. f 10, d. L. f 1, Spaai'pot van B. M. f 2,50 fam. Z. f 5, fam. B D. P. f 3, Mevr. H. v. A f 0.50. N.N. f 1, Mej. S. v. S. f 1, P d. M. f 10. fam. K H. f 2.50, C. D. f 1. B. G. S. f 0.50, N. A. de Gr. v. E. f 1, N.N. f 1. E S. F. f 10. A B. f 2.50, fam. L. f 1, A. L. f 1, A. H. M. f 3, Mevr. M. J. B. f 1. M. SI. f 10, van Bab f 1.50, van Gerard, Frans en Atie f 0.75, fam. E. f 2, Dames G. f 2.50. F. V. f 1. Haarl. Cou- rantenbezorgersvereen. „Eensgezindheid" f 10. Herta f 1. Pei-soneel Alb. Heijn, Gr. Hout- sti'aat f 6.50, fam. B. f 2. Wed. G. f 1: H. O. f 0.25: van Teddv f 1: mevr. J. R. f 2.50; fam. T.f 1; v.d.K. f 2.50; Perso neel N V.P1.K. f 42.50; Mr. J. B. E. f 20; E. H K. f 10; W. F J. te A. f 10; C. J. S. f 10: Dr. A. D J. f 10; J. J. f 10; L. J. f 10: J. W. A. d. 1. P. f 10; X IJ f 10; A. M. v. M.—K. f 10; Dr. F. P. v. d. V. f 10; Piet f 0.50; Dr. A. A. S. S. f 7.50; A. E. v. B. F. f 5; fam. v. d. H. f 5; N. N. f 5; E. K—M. f 5; Dr. C. J. f 5; C. en A. I f 3.50; A. en I. L. f 3; Fr. E. H. B. f 2.50; Dames E. f 2.50; J. P. f 2.50: P. J. W. B. f 2.50; W. v. d. V. f 2.50; S. M. H. f 2.50; A. J. v. d. B. f 2.50; J. K. f 2,50 K. A. S. f 2.50; G. M. S. f 2.50; A. f 2.50; Ir. M. V. f 2.50; v. w. f 2; B. F.-W. f 2; C. en L. S-R. f 2; J. v d. W. f 2; J. F. f 2; Arnold f 2; Ch. E. K S. f 2; B. C. f 1.50; N. F. f 1; Kinderen J. en N. B. f 1; H S. f 1; Topido f 1; W. L f 1; Mevr. A. H. H.-H. f 1; M. f 1; C H. S-de B. f 1; H M. V. d. B. f 1: H. J. C. f 1. Ook is een doos wollen handschoenen en kousen ontvangen. Fa. Wassenaar bons voor 3 wollen dekens. Giften bij het Comité ingekomen. Bij het Comité voor de Stille Armen iTwent sche banki werd nog ontvangen: f 26.40 van de militairen der kazerne aan den Kou- denhorn. In totaal werd du3 rechtstreeks door het comité ontvangen f 478.75 plus f 26.40 is f 505.15. Nog slechts één middag. Wij herinneren er aan. dat de Kerstinza meling heden, Zaterdagmiddag gesloten moet worden. Er is veel noodig om het leed der Stille Armen te verzachten. Wie nog iets wil bijdragen moet zich haas ten. Giften worden nog tot hedenmiddag 6 uur aangenomen aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplcin 37. Ons Giro-nummer is 38810. WONINGBOUW RAMFLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f 4600.- RfNKEMA - ROOSDORP Inl. o. h. werk, ook Stuyvesantplein 4 (Adv. Ingez. Med.) Ontploffing op een Zweedsch stoomschip te Santos. Drie dooden, vier vermisten. SANTOS. 21 December 'Reuter). Aan boord van het Zweedsche stoomschip Britt Marie, dat in de haven alhier salpeter laad de, had een ontploffing plaats. Er werd een aantal personen gedood. Tot nu toe is geen enkel lid der bemanning noch der bootwer kers, die aan boord waren, gevonden. Eenige werklieden aan den wal werden gewond en eenige pakhuizen beschadigd. Het schip is gezonken. Nader meldt Reuter uit Santos: Bij de ontploffing op het Zweedsche stoom schip Britt Marie, zijn drie personen ge dood en drie gewond. Bovendien zijn vier leden van de bemanning verdwenen Restaurant Hildebrand Telefoon 10268 Wij vragen uw aandacht voor ons speciaal Kerstdiner a f 4.per couvert. (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan.... Comtesse Diane: De kortst durende moed is de gemakkelijkste; men of fert lichter zijn leven, dan dat men het toewijdt. AUTO GESTOLEN. Vrijdagavond tusschen half tien en half één is op den Koninginneweg de auto van een geneesheer gestolen. Het is een Poitiac, genummerd G 26652. In den wagen lag een tasch met instrumenten. Heaenmoi'gen was de wagen nog niet op gespoord. GOED VOORBEELD In 1934 werden in ons blad 41841 adverten ties van Vraag en nbod geplaatst In 1935 waren het er tot t t November 40647. dus het worden er d r weer meer dan het vorig jaar. Dat spreekt boe: en het zijn even- zoovele goede voorbce n voor U. (Adv. Ingez. Med.) Men verwacht, dat het in Abcssynië spoedig tot hevige gevechten zal komen. •W. 4 Sir Hubert Wilkins zal trachten Ellsworth op te sporen. pag. 4 De regeering zal een staatscommissie benoe men om de mogelijkheid van concentratie van bijzondere scholen te onderzoeken. pag. 3 Dr. A. A. L. Rutgers is tot Staatsraad be noemd. pag. 3 Een overeenkomst van Tweeden Kerstdag. De barbier van Sevilla. pag 13 De belastingen te Heemstede zullen niet worden verhoogd. pag. 5 Laatste Berichten pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Groote Lijn pag. 1 Het Snelle Ding: Mist pag. 3 Speciale correspondentie uit Rome: Scherpe Italiaansche aanvallen op Baldwin. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Exa minatoren doen examen. pag. 4 Van onzen Weenschen correspondent: Van twee Hongaarsche schoonheidskoninginnen pag. 4 Financieele Kroniek: Tal van dividendver- hoogingen in de Ver. Staten. pag- 7 J. B. Schuil over „Rood". pag. 15 J. B. Schuil: Kerstmiddag Ver. van Huis vrouwen. pag. 2 K. de Jong: Radiomuzick der weck. pag. 15 K. de Jong: Robert en Gaby Casadcsus, pag. 15 Hoe een angstige Kerstmis vreugde bracht. pag 13 Van onzen Londenschen correspondent: Kerstspel in Engeland. pag 14 Over den datum van Kerstmis. pag 14 Het schoone van het Kerstfeest. pag 14 Beroemde kerstgeschenken. pag. 14 Puzzlerubriek. pag. 7 A. D. de Groot: Na het schaakducl. pag. 11 P. v. d. Hem: Bemiddelaars voor den vrede op glad ijs. pag 3 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 13 Voor de Jeugd. pae. 17 en 18

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1