FRANKEN (Veel wat U eet! SMITS tiet Be&a*$tiikste Een lichtpunt. Kerst-inzameling 1935 Voor de Stille Armen r BERICHT 53e Jaargang No. 16105 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 23 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65. franco p. post f 0.72% Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zlo hoofd rubriek. Gratia Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid I 600.-, Overlijden 1600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ2 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400-, Ver Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.- Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30— lies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 December. De Kerstinzameling. Zaterdag was de laatste dag van de Kerst inzameling voor de Stille Armen en de ver antwoording van de giften van 0112e lezers in dit nummer bereikt een totaal van f Te verwachten is dat de aan de f 7000 nog ontbrekende vijftig gulden nog wel uit later» binnenkomende giro-stortingen zullen voort vloeien. In elk geval is het resultaat heel mooi. Wij danken onze lezers hartelijk voor de wijze waarop zij aan de roepstem van het Comité gehoor hebben gegeven. Er was meer noodig dan verleden jaar, en er is ook aan merkelijk meer gegeven. Van de zijde der autoriteiten op het gebied van armenzorg, vernemen wij. dat hun verwachtingen verre overtroffen zijn, en dat het reeds zeker is dat het totaal van deze Haarlemsche Kerst inzameling de f 10.000 te boven zal gaan. Er is meer te verdeelen dan verleden jaar, maar er zijn ook meer Stille Armen dan toen. De toestand is ook bij deze zwaar-getroffen groep der samenleving sinds December 1934 verergerd. En nu zijn er in de laatste maan den wel eenige gunstige verschijnselen in den algemeenen noodtoestand der wereld te no- teeren, zoodat bij velen de hoop levendig is geworden dat het veelbesproken „diepste punt" eindelijk achter ons ligt, maar de illusie van een snelle algemeene opleving kan men zich nog niet maken. Het is te voorzien dat vele Stille Armen nog lang arm zullen moeten blijven, evenals het zeker is dat er nog lang een groote mate van werkloosheid zal zijn. De wereld zal straks het jaar 1936 ingaan met hoopvoller verwachtingen dan sinds langen tijd op een Nieuwjaarsdag ge koesterd heeft. Maar dat be teekent helaas nog niet dat ook maar iemand het wonder van een totalen ommekeer in dat nieuwe jaar zou durven voorspellen. Te groot, te ingrij pend, te algemeen is de ontwrichting van het maatschappelijk wereldbestel geworden. Daarom hoop ik dat voor de zeer velen, die hun Kerstgave bij deze gelegenheid ge offerd hebben, daarmee de zaak niet tot een volgende Kerstmis afgedaan zal zijn. Dit be drag van 10, misschien 11 mille moet over zooveel honderden gezinnen worden verdeeld dat het slechts toereikend is om hun in de Kerstvreugde van anderen te doen deelen, om even wat licht in hun donker bestaan te brengen en hen te doen gevoelen -dat er me degevoel met hun lot bestaat. Meer wij hebben het bij herhaling gezegd kon er met deze inzameling niet bereikt worden. Maar wij allen die niet tot de getroffenen behooren hebben meer te doen, niet alleen voor de Stille Armen maar ook voor de dui zenden gezinnen wier kostwinners door werk loosheid zijn getroffen en die van een klein steunbedrag moeten leven, terwijl al die duizenden kostwinners zuchten onder de zware, zoozeer demoraliseerende beproeving van hun gedwongen ledigheid. Er zijn veel manieren waarop men helpen kan. Wij hebben onlangs met instemming de oprichting van het bekende comité uit de middenstandsorganisaties begroet, dat zich ten doel stelt door propaganda meer werk te doen verrichten. Door herstellingen, ver- hieuwingen, verbeteringen in huis en tuin niet uit te stellen maar ze nu te laten uit voeren helpt men krachtig mee de werkloos heid te bestrijden. Iedereen kent ook wel gevallen in zijn eigen ervaring, gevallen van grooten nood waarin hij zou kunnen bij staan. Welnu, laat ze niet los. En als er ge legenheid komt meer werk te verschaffen door een toenemende verbetering in den al gemeenen toestand, zullen vele werkgevers wat kunnen doen door het tempo van aan neming van arbeidskrachten wat te versnel len. Men dient daarmee het algemeen be lang en men bewijst den betrokkenen een weldaad. Wij hebben nog al eens van gevallen ge hoord waarin menschen die tot helpen be reid waren, niet precies de mate van erken telijkheid daarvoor ondervonden waarop zij blijkbaar hadden gerekend. Ik geloof dat men zich van zulke overwegingen behoort los te maken. Als sommigen door hun ge dwongen werkloosheid ietwat bitter gestemd zijn geworden, als hun arbeidskracht niet meer de oude is, dan moet men die verschijn selen begrijpen als teekenen van de eerder- aangeduide demoralisatie en er zich niet over ergeren of verbazen als men er mee in aanraking komt, maar zich liever afvragen hoe men zich zelf in zulke omstandigheden zou gevoelen. Dat stemt tot bescheidenheid en beter begrip. En dankbaarheid kan men zelf al voldoende ondervinden.voor het feit dat men tot de gelukkigen behoort, die geen slachtoffer van dezen treurigen tijd zijn geworden. Dat is niet altijd een gevolg van eigen energie, volharding en arbeids- (In den raad van Naaldwijk is het denkbeeld verworpen om op de lasten der verlichting te bezuini gen, door bij volle maan de kunst verlichting uit te laten.) De eerste zorg van de gemeenten Is op bezuiniging gericht, In dezen tijd den last verlichten Op lichtgebied valt ook niet licht. Een raadslid der gemeente Naaldwijk Is nu een lichtje opgegaan, Hij zegt: wanneer je wilt verlichten, Waarom ga je niet naar de maan. Maar hij vergat te overwegen, Het kan niét altijd maandag zijn, Als rozengeur, is maneschijnen, Helaas te vaak alleen maar schijn. De volle maan is wel lichtvaardig. Daar is geen stervling voor beducht, En als 't dan helder weer mocht wezen, Is er geen wolkje aan de lucht. Maar als er dikke wolken drijven Gaat maanverlichting naar de maan; Zoo is dit lumineuze lichtpunt Helaas ook weder van de baan. De kunstverlichting moet wel blijven, En Naaldwijk ziet, niet licht van zin, Zonder verlichting der verlichting De toekomst verder donker in. P. GASUS. lusthet is vaak alleen veroorzaakt door afkomst en omstandigheden. Verreweg de meeste werkloozen en ook verreweg de meeste stille armen zijn totaal buiten hun schuld in dezen toestand geraakt. Dat is een wreed lot. Het geeft recht op begrip en sympathie bij anderen. Wij hebben tijdens deze inzameling vele artikelen geschreven en vele treurige toestan den onthuld om deze zaak te steunen en het besef, hoe erg het wel is, te doen doordringen. Wij hopen dat de diepe indruk, daardoor blij kens het antwoord verwekt, zal blijven voort leven en zich in daden blijven uiten. Voor de honderden Stille Armen. Voor de duizenden gesteunde maar eveneens arme werkloozen. R. P. Het voorzitterschap van „Onze Vloot" overgedragen. De heer H. M. van Bemmelen benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. In de druk bezochte vergadering van den algemeenen raad der Koninklijke Nederland- sche Vereeniging „Onze Vloot" die te 's-Gra- venhage werd gehouden is het voorzitterschap door den heer H. M. van Bemmelen overge dragen aan den heer N. van Zalinge, oud president-directeur der K.P.M. De scheidende voorzitter, die deze functie ruim 22 jaar heeft vervuld, gaf te kennen, dat hij alleszins reden had om met groote dankbaarheid op dien tijd terug te zien. Hij bracht dank aan allen, die hem bij zijn arbeid hebben gesteund en bijgestaan. De nieuwe voorzitter verklaarde, dat het voor hem een groote eer is geweest om als zoo danig te zijn benoemd, doch dat hij daarbij een zware taak op zich heeft genomen als opvolger van den heer Van Bemmelen, die als voorzitter der Vereeniging zijn taak op on navolgbare wijze heeft vervuld. In de over tuiging, dat „Onze Vloot" recht van bestaan heeft, zal hij echter gaarne zijn krachten in spannen om het doel, dat de vereeniging heeft gesteld, te helpen verwezenlijken, waar bij hij hoopt te mogen rekenen op den steun van zijn medebestuurders en de afdeelings- besturen. Door den gepensionneerden schout bij nacht, Boelen, administrateur van het hoofd bestuur, werd den afgetreden voorzitter een souvenir aangeboden. Namens dr. Colijn deelde de oud-minister J. J. C. van Dijk aan den heer Van Bemme len mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Generaal Snijders herdacht de aangename samenwerking met den heer Van Bemmelen, o.a. bij de oprichting van het gedenkteeken voor leger en vloot en bij de drie gehouden congressen voor de weerkracht van het Ne- derlandsche Volk. Spreker verklaarde steeds getroffen te zijn geweest door de groote werkkracht en geestdrift van den heer Van Bemmelen. Uiteraard werd de heer Van Bemmelen dooi de aanwezigen hartelijk gelukgewenscht met de hem toegekende koninklijke onderschei ding. Het handelsverdrag met Amerika. Invoerrecht op tulpenbollen met 50 verlaagd. Naar wij vernemen, houdt het nieuwe Han delsverdrag met Amerika omi. in, dat van alle bloembollen alleen het invoerrecht op tuluen- bollen met 50% is ver laagd. Het is n.l. 3 dollar geworden in plaats van 6. Het bestaande invoerrecht op hyacinthen en narcissen is ongewijzigd gebleven; dit was trouwens niet hoog. Weihnachtstollen en Kerstkransen Uitsluitend met roomboter bereid! Luxe Bakkerijen Telefoon 10876 13714,11633, 12133. (Adv. Ingez. Med.) MET PENSIOEN. Den heer S. Braunüs, straatmaker bij Openbare Werken alhier zal met ingang van 1 Januari den gemeentedienst, na ruim 32 dienstjaren, met pensioen verlaten. PERSONALIA. De heer P. Krabbendam, lid van het hoofd bestuur van het N.O.G. is door dit hoofdbe stuur aangewezen als vertegenwoordiger bij het Kerstcongres der Unie van Christelijke Onderwijzers te Utrecht. De heer P. Krabbendam is als lid van het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers Ge nootschap voor Noord-Holland tevens aange wezen als gedelegeerde van het H.B. in de hoofdcommissie van het Ondersteunings fonds. EERST DAN ZULT GE TEVREDEN ZIJN! DE LUNCHROOM IS TOT KERSTMIS 's avonds tot 10 uur geopend. (Adv. Ingez. Med.) Een tunnel onder het Noordzeekanaal. Zal bekostigd worden uit de verhoogde benzine-belasting. Onze Haagsche correspondent bericht ons: Indertijd is medegedeeld, dat het de be doeling van de regeering is een betere oever verbinding bij het Noordzeekanaal te Velsen te financieren uit de verhoogde benzine-be lasting, waaruit ook de vermelde bruggen bouw bekostigd zal worden. Eerst maakte nog een punt van overweging uit of te Velsen een nieuwe brug of een tunnel gemaakt zou worden, omdat het verkeer met de bestaande ponten onvoldoende wordt geacht. Eenigen tijd geleden is het wetsontwerp op de verhooging der benzinebelasting ver schenen. Uit de bewoordingen daarvan bleek reeds, dat de regeering inmiddels tot de overtuiging gekomen is. dat te Velsen on der het Noordzeekanaal een tunnel gemaakt moet worden. Er zijn thans eenige voorbereidende ont werpen voor dezen tunnelbouw gemaakt. Men heeft op drie plaatsen proefboringen gehouden om na te gaan wat de meest-ge- schikte plaats zou zijn. Eerst als het wets ontwerp op de benzinebelasting door de Ka mers aangenomen is. zal uit de voorbereiden de ontwerpen een keuze gedaan kunnen worden. De voorbereiding van den tunnelbouw is in banden van de commissie voor de verkeers- vraagstukken. Binnenkort is de verschijning van de me morie van antwoord on het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de bezinebelasting te verwachten. Totaal van onze lijst reeds f 6949.80 Zooals men weet hebben wij Zaterdag middag 6 uur de inschrijving aan onze k ah toren voor de Stille Armen moeten stop zetten. Zaterdagmorgen was het totaal van onze lijst f 6576.39. Zaterdag is daar in den loop van den dag nog bijgekomen f 373.41, zoodat onze lezers voor deze Kerstinzameling thans reeds f 6949.80 hebben bijeengebracht. Het is mogelijk dat er nog wat giro-biljetten voor ons onderweg zijn. Die worden dan morgen nog verantwoord. Zaterdag kwamen bij ons nog de volgende giften in: Fam. B. f 1.50, A. A. f 2.50 S. N. te O. f 0.50, T. D. f 2.50, N.N. f 2.50, W. V. f 10, J. H. D, f 0.25, D. S. f 1, J. P. B. f 5, N.N. f 2.50, P. V. f 5, M. M. f 25, C. A. M. f 1, Troostprijs Mr. Nadenker f 1, J. T. f 2, A. K. f 2.50, S. W. f 2.50 B. E. f 2, G. A. L. f 1. fam. H. f 2.65, Jer f 0.50, C.B.V. f 2.50, C. H. f 10. H.C.V. f 1, EE. f 5. C. S f 2.50 v.E. f 1.50 Spaarp. T. en L. v.E. f 0.50.Mej E. f 3, J. T. M. f 5, A. G. S. f 2.50. T S.—K. f 1, N. N. f 1.50. Uit onze spaarpot f 3. F. P f 1, G. C. D. Heemstede f 5. Mej. M. K. f 1 N. f 0.25. Wed. J. M. f 0.50. E. en R. f 2, N.N. f 1, Vriendinnetjes f 0.80. Mevr. M. f 2.50, H. E. f2,50, A.B. f 1, N.N. f2.50, N.N. fl.Mevr.R. W.J. fl. Mevr. J.R. f2.50, P.P.G. f 5, J.P.M f 5, D. M. f 1, Wed. G. L. S. f 1, Dames K. f 5.50, Norze f 5, Mevr. R. f 1, N.N. f 0.50. Mevr. de Gr. f 2.50. A. W. H. M. f 0,50; H. B. f2,50; N. N. f5; Van Hans en Bas uit hun spaarpot f0,32; Uit een spaarpotje f 1,20; Mevr. W. H. f2; J. J. G. M. f2; J. V, f2: v. d. M. fl; Ir. M. H. M. f 10: Mevr. P. f2; J. A. P. I. f0 50; van K. fl; N. N. f2,50; Mr. R. C. B. v. d. B. f5; fam. H. f 0,50; H. v. D. f2,50; R. v D. fl; M. W. v. S. f 1.50; N. N. fl: Kinderen Sch fl: Adamson f2; D. G. K. H'stede f2; R. S. f5; G. I. fl; fam. M. f3; I. H. J P f2,50; K. D. fl; E. M. v. V. fl; Dames B. f2; M, N. B. f5: P. K. fl; Uit de spaarpot van W. fl; G. W. f 0,50; J. K. f 0.50; L. K f0,50; J. A. S. f2,50; J. Bl'daal f0,50; Fr. en L. S Bl'daal f 2 Van Jan en Tini f 0,50. L. P. B. f 1; „Sympathie" f 1; X. IJ. Z. f 2; fam. F. W. L. f 2.50; J. v. d. M. f 1; Van Coen en Tini f 0.50: Annie's spaarpot f 1: W. J. H. f 2.50; G. S. f 1; Nan en Jim f 2.50; mevr. H.-D. f 1; A. f 150: ..Een klein steentje" f 1; V. H. B. f 20; Ties en Loes f 1; fam, K. f 1.50; L. R. f 1; Van een Rijksambtenaar f 2.50; M. V. f 1; P. f 1; W. H. M. f 10; N.N. Donderdagavond bridgeclub f 10; N. A. f 10; H. A. W. f 5; A. J. B. f 5; Dr. A. v. E. f 5; X. X. X. f 5; W. A. f 2.75; mevr. T. f 2.50; mevr. P. f 2.50; J. W. f 2.50; J. H. K. f 2.50; v. E. f 2.50; mevr. A. B -v. C. f 2.50; L. f 2.50; P. en A. K. f 2; mevr. A. R. f 2; A. L. v. L f 2: 5 pet. van mijn honorarium f 1.69; K. H. f 1.50: R. V. f 1.50; A. v. D. f 1; Zr. J. M. D. f 1; G. J. V. d. B. f 1; D. V. N. f 1. Giften bij het Comité ingekomen. Bij het Comité voor de Stille Armen (Twent- sche bank) werd nog ontvangen: Stichting E. f 50; Bakkerij F. f 100; Dr. D. f 2.50; N. A. M. f 1: mevr. H. A. H. f 5; Totaal f 158. Er is door het Comité al f 505.15 verantwoord, zoodat het totaal nu op f 663.65 gekomen is. Voorts werden door het comité nog goe deren ontvangen van mevr. C. mevr. Schn. en mevr. V. en dekens van de firma W. ER WAS EENS Het is zeer vele jaren geleden. Toen was er eens iemand, die voor het eerst probeerde door middel van een advertentie van Vraag en Aanbod in Haarlem's Dagblad iets op te ruimen. Het lukte hem zoo schitterend, dat sindsd'en vele honderdduizenden zijn voorbeeld hebben gevolgd. En nog steeds lukt het uitstekend, getuige het feit dat zijn aantal opvolgers van jaar tot jaar stijgt. Het lijkt haast een sprookje, maar het is werkelijkheid. Diefstal van auto's. Bijzonderheden over den gestolen auto van een Haarlemschen geneesheer. In ons vorig nummer deelden wij mede. dat Vrijdagavond tusschen 9V2 en 12 1/2 uur op den Koninginneweg te Haarlem een auto van een Haarlemschen geneesheer gestolen is. Nader vernemen wij, dat Zondag op den Koninginneweg bij 'n garage een onbeheerde auto gevonden is. Het onderzoek wees uit, dat deze laatste auto Vrijdag in de Roerstraat te Amsterdam gestolen is. Deze Amsterdam- sche auto stond daar reeds Vrijdagnacht toen de auto van den dokter vermist werd. De politie heeft thans zekerheid verkre gen, dat de dieven van de Amsterdamsche auto de wagens verwisseld hebben. In de Amsterdamsche auto werden nog slechts enkele liters benzine gevonden, zoodat de die ven het veiliger vonden van wagen te verrui len. Bovendien was aan alle politie-menschen het nummer van de gestolen Amsterdamsche auto bekend, zoodat zij moesten vreezen aan gehouden te worden Nu zij in een anderen wagen voorttrokken, hadden zij weer eenigen tijd speling voor ook het nummer van deze later gestolen auto aan de politie bekend kon worden. Het is geconstateerd, dat de dieven van de doktersauto naar Amsterdam getrokken zijn, want zij hebben in Haarlem naar den weg naar Amsterdam gevraagd. Een ander spoor is tot heden evenwel nog niet gevonden. Het woord is aan.... Mrs. Edwards: De jaren, met hun vaak herhaald verdriet, leeren ons dat leven meer heldenmoed vereischt dan sterven. Door vergiftige gassen om het leven gekomen. Noodlottige gebeurtenis te Kerkrade. KERKRADE 23 Dec. (A.N.P.) De pas drie maanden geleden getrouwde echtelieden Doe- ringerBekkers alhier zijn door het inademen van vergiftige gassen, ontsnapt uit een pas ge veegden schoorsteen en welke doorgedrongen zijn in de slaapkamer, om het leven gekomen. De lijken zijn Zaterdagavond op bed gevonden door mejuffrouw Dols, in wier woning het jeugdige echtpaar op kamers woonde. Vrijdag avond hebben de menschen zich ter ruste be geven. Om half elf was de heer Doeringer, die op de mijn Laura te Eygelshoven als houwer werkzaam is, thuis gekomen. De ontboden ge neesheer heeft geconstateerd, dat de slacht offers Zaterdagmiddag zijn overleden. De man was 28 en de vrouw 23 jaar oud. De lijken zijn door den commissaris van politie in beslag ge nomen en naar het lijkenhuisje van het zie kenhuis vervoerd. De justitie te Maastricht is gewaarschuwd. Aanslag op Sovjet-trein. Tweehonderd dooden en gewonden? Uit Charbin komt het bericht, dat eind November Wit-Russen op den Amoer-spoorweg een Sovjet-trein in de lucht hebben doen springen. Daar bij zouden 200 personen gedood of ge wond zijn. De aanslag zou gericht ge weest zijn tegen verscheidene zeer hooggeplaatste Sovjet-ambtenaren, die onderweg waren naar Chabarowsk. Cissy van Bennekom in een hoofdrol. 6 Januari a.s. beginnen in „Fibnstad" jn Den Haag de opnemingen van een nieuwe film, voorloopig getiteld: „Liefdes Idylle". Naar wij vernemen is onze stadgenoote, Cissy van Bennekom, geëngageerd voor de vertolking van de hoofdrol. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Anthony Eden is benoemd tot Britsch minis ter van buitenlandsche zaken. pag. 4 Vier Belgen, die voor Duitschland spionneer den, zijn te Luik gearresteerd. ->ncr. 4 Vier landen hebben totnogtoe bevestigend ge antwoord op Londen's verzoek om even- tueelen steun in de Middellandsehe Zee. pag. 4 De acte van oprichting der Nozema is Zater dag gepasseerd. pag. 3 Jongens, die een auto hadden gestolen, heb ben weer een ongeluk veroorzaakt. pag. 3 Het nieuwe handelsverdrag met de Ver. Sta ten gaat 1 Februari a.s. in. pag. 3 Transporlondernemcrsvercenigingen achten het toezicht der Haarlemsche politie op auto's te streng. pag. 3 De tunnel onder het Noordzeekanaal zal be kostigd worden uit de opbrengst der ben zinebelasting. pag. 1 Laatste Berichten pag. li ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Kerstinzameling. A. A. Matris: Studentenstudiën. pag. 1 c - Pag- 3 Speciale correspondentie uit Dessie: Komt de regen den Abessyniërs te hulp? pag 4 J. B. Schuil: Het Marionetten-theater der Nederlandsche kunstenaars. pag. 2 Ideeen voor Kerstgeschenken. Eigengemaakte Kerstgeschenken. g- 9 Criticus over den wedstrijd R. C. H.-Haarlem9 pag.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1