De heer J. C. Mol maakt de eerste geluids-smalfilm. Lanqe 'Beschuitjes Het Kerstgeschenk van Dokter Wenden. door ELSA KAISER. PREDIKBEURTEN BI MS DAG 24 DECEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 10 Nadat groote moeilijkheden zijn overwonnen. Haarlem heeft de primeur van een groote en belangrijke uitvinding. De heer J. C. Mol, de directeur van Multifilm aan het Kenaupark, heeft namelijk bereikt geluidssmalfilms te vervaardigen. Dit lijkt op het eerste gezicht misschien niets bijzonders, we kennen de geluidsfilm al zoo lang en geven er ons geen rekenschap van of de film nu een z.g.n. normaalfilm of een smalle film is. Het beeld blijft het beeld en het geluld blijft het geluid. Mankeert er wat aan een van beide, dan toont het publiek zijn on tevredenheid, zoowel bij smalle films als bij de breede. Desalniettemin is het een geweldig werk ge weest ge'uidssmalfilms samen te stellen, die vooral waarde hebben voor het onderwijs en daar waar eischen worden gesteld aan de on brandbare kwaliteiten der film. „Welke groote moeilijkheden waren er nu te overwinnen om geluids-smalfilms te ma ken?" zal men zich afvragen. Geluidsmalfilms waren er al eenigen tijd. Bijna alle werden verkregen door verkleining van normaalfims met alle bezwaren daaraan verbonden. Directe geluidsopnamen op smalfilm en directe nasynchronisatie bestond eigenlijk nog niet. Na ongeveer een jaar experimenteelen ar beid is de heer Mol er in geslaagd zijn systeem speciaal aan te passen aan de geluidsmal film. Het doel was directe geluidsopname op smalfilm en directe nasynchronisatie, zon der den omweg over normaalfilm cn vooral, perfecte geluidskwaliteit, die niet bij die op normaalfilm mag achterstaan. Om een denkbeeld te geven van de speciale moeilijkheden van de geluidsmalfilm, eerst iets over de wijze, waarop het geluid op de normaalfilm, zooals deze in de bioscopen draait tot stand komt. Het geluid wordt op een smalle strook pl.m. 2'2 'm.M. breed naast het beeld vastgelegd. Er zijn twee systemen van opteekening in ge bruik, de intensiteitsmethode, waarbij de ge- luidstrook er uit ziet als een onregelmatige ladder en de transversale methode, waarmee een opteekening wordt verkregen als een soort bergprofiel. Voor het geluidsysteem van den heer Mol wordt de laatste methode toe gepast, omdat deze verschillende voordeelen heeft. En voor demonstratiedoeleinden heeft dit systeem bovendien nog het voordeel, dat de geluidsgolven als het ware grafisch wor den voorgesteld. Een lage toon met weinig trillingen per se conde, dus wordt op de geluidsband weerge geven als een regelmatig golvende strook met weinige lange golven, terwijl men een hocge toon ziet weergegeven als een reeks fijne piekjes. Hoe hooger toon dus, hoe fijner de ge- luidsopteekening. Om een natuurgetrouwe reproductie te krijgen van spraak en vooral van muziek, is het noodig, dat ook de hoogste tonen dus op de geluidsband de fijnste trillingen nog wor den vastgelegd. De hoogste tonen van een piccolofluit b.v. komen tot bijna 4000 trillin gen per sec:- Depiccolofluit Ls een van onze allerhoog ste instrumenten. Men zou dus denken, dat het voldoende zou zijn tot 4000 trillingen per se conde te kunnen vastleggen op de geluid strook om alle muziek natuurgetrouw te ku nen weergeven. Dat is echter niet het gev De tonen van onze muziekinstrumenten zij geen enkelvoudige trillingen, zooals we die to dusver hebben gezien. Zij bestaan uit de grondtoon, die de toonhoogte be paalt, maar daarnaast uit een groot aantal veel fijnere trillingen, die aan ieder instru ment zijn eigen timbre geven. Wij moeten dus om het timbre van de ver schillende instrumenten goed tot zijn recht te laten komen ook deze boventonen weerge ven en voor sommige instrumenten gaan deze tot 20.000 trillingen per seconde. Dat worden geluidsopteekeningen van een ongeloofelijke fijnheid. Gelukkig behoeven we bij de geluids film zoover niet te gaan. De meeste menschen hooren geen geluiden boven 12.000 trillingen per seconde en voor de praktijk blijkt het vol doende als we tot 10.000 per sec. kunnen vastleggen. Dat wordt echter nog een uiterst fijne op teekening, die met het bloote oog niet meer te zien is. Wij krijgen hier reeds last van de korrel van de film, terwijl ook andere factoren oor zaak zijn, dat het opteekenen van steeds fij nere geluïdstrilling ook steeds moeilijker wordt. De menschelijke stem heeft een heel inge wikkelde samenstelling van geluidstrillingen, waaronder zeer snelle. Vooral de medeklin kers en in het bijzonder de S komen zeer hoog, bij sommige sprekers tot boven 8000 trillingen per sec. Voor normaalfilm en in de bioscoop komen we onder toepassing van al onze technische hulpmiddelen wel zoo ongeveer tot een na tuurgetrouwe geluidreproductie, al blijft er nog wel wat te wenschen over. Maar voor smalfilm wordt het probleem nog heel wat moeilijker. De smalfilmbeeldjes zijn n.l. veel kleiner. Op de lengte van 2 beelden normaalfilm gaan 5 beelden smalfilm. Het resultaat is dat ook de geluidsopteekening evenredig moet worden samengedrongen. De geluidsopteekening moet dus op smalfilm nog 2!2 x zoo fijn zijn als op normaalfilm. Men begrijpt dus welke technische moeilijk heden het geeft een toon van 10.000 trillingen per seconde, die op normaalfilm al zoo fijn was, dat hij slechts met de microscoop kon worden gezien, op smalfilm te 'registreeren. Beeld en geluid worden op afzonderlijke filmstrookcn opgenomen. Het beeld wordt met een speciale camera opgenomen, die van een geluiddichte mantel is voorzien en het geluid wordt met een door ons geconstrueerde ge luidcamera opgenomen. Beeldcamera en ge luidcamera loopen nauwkeurig even snel. Beeld en geluid worden bij het afdrukken op één filmstrook vereenigd en het was noo dig een speciaal afdrukapparaat te constru- eeren om een dergelijke fijne geluidregistratie ook werkelijk zonder detail verlies te kunnen afdrukken. In het voorafgaande hebben wij slechts enkele der technische moeilijkheden van de geluidsmalfilm kunnen aangeven. Het voor naamste probleem ligt in het feit, dat de ge luidsopteekening op 2 5 van de lengte van die van normaalfilm moet worden samengedron gen, terwijl de factoren, die het verkrijgen van een zoo uiterst fijne opteekening be moeilijken o.a. de spreiding van het licht in de fotografische laag, de korreligheid van het fotografische beeld enz. voor smalfilm en normaalfilm dezelfde blijven. Daarnaast zijn er echter nog vele kleinere constructieve en optische moeilijkheden te overwinnen geweest voornamelijk haar oorzaak vindend in het feit, dat het smalfilmbeeld en de geluidsopteeke ning veel kleiner zijn dan bij normaal film en dat daardoor alles nog veel zorgvuldiger en exacter moest worden uitgewerkt, berekend en geconstrueerd dan bij de normaalfilm- apparatuur. De beide demonstratiefilms, de eerste voor het grootste deel direct op smalfilm opgeno men, de tweede direct op smalfilm nagesyn chroniseerd. waren een bewijs, dat de heer Mol op smalfilm een resultaat heeft verkregen gelijkwaardig aan normaalfilm. Helaas is de geluidsfilm nog niet binnen het bereik van den amateur. De kosten zijn nog veel te hoog, want de aanschaffing alleen kost reeds ten minste zes duizend gulden. Doch men is op den goeden weg en eens zal het zoover zijn dat iedereen alleen geluids films kent en dat men niet meer tevreden is, wanneer ..er maar wat geraas bij het beeld is", zooals tot voor kort nog wel van de ge luidsfilm werd gezegd GEEN VERVOLGING Naar men ons mededeelt zal de Officier van Justitie te s Gravenhage geen gevolg geven aan de klacht die de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, wegens beleedi- gmg heeft ingediend tegen de Haagsche Post. FEESTAVOND DIE SPAERNE-SANGHERS. Na een periode van ernstig werken door het Mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" voor het onlangs gegeven concert, dat met zoo groot succes werd uitgevoerd, werd Maandag in hotel „De Leeuwerik", een avond gegeven ven yret en gezelligheid. In tegenwoordigheid van het Haarlems Vrouwenkoor en vele ge- noodigden werd op aangename wijze de avond gepasseerd. Goede muziek zorgde voor de juiste stemming. De organisator van dezen avond, de heer Theo van Haaren, wist er den gang in te hou den tot 2 uur in den nacht. Met de beste voornemens om voor het a.s. voovj aarsconcert, dat tevens het eerste lustrumconcert zal zijn, met alle energie te gaan werken, werd dezen avond besloten. Het hoort" eigenlijk niet, maar zoo smaken ze het lekkerst. 12 cl. per pakje (Adv. Ingez. Med.) Gestolen auto van den dokter terug gevonden. In ons vorig nummer werd reeds medege deeld. dat geconstateerd was, dat de dieven van den doktersauto, die Vrijdagavond op den Koninginneweg ontvreemd was. wel naar Am sterdam getrokken zouden zijn, Dit is juist gebleken, De wagen is Maandagavond onbe heerd in de buurt van de Linnaeusstraat te Amsterdam terug gevonden. Het bleek, dat er niets uit ontvreemd was. Ook de tasch met in strumenten was nog aanwezig. Er lageen reisdeken in, die niet aan den dokter toebe hoorde! Het bleek, dat de helft van de ben zine verbruikt was, De auto, die onbescha digd was, is aan den dokter teruggegeven. De deken is aan het politiebureau gedeponeerd. De heer J. C. Mol aan den arbeid. De Kerstweek in de Gen. Cronjéstraat. Uitvoering van Esperanto-zangnummcrs. Het bestuur van de Federatie van Ar beiders Esperantisten Haarlem had aan het bestuur van de Winkeliersvereeniging „Gene raal Cronjéstraat" gevraagd, om ter gelegen heid van de Kerstversiering in die straat Esperanto-zangnummers door luidsprekers ten gehoore te doen brengen. Dit verzoek is ingewilligd. Deze zangnummers zal men daar nu eiken dag van half acht tot acht uur 's avonds tot en met 30 December kunnen hooren. Voor de Esperantisten een buiten kansje dat zeer op prijs gesteld wordt. ZWEMONDERWIJS AAN BLINDEN. Maandag waren we in het Sportfondsen- bad en zagen de toewijding, die mevrouw C. E. Schmidt-Mussler, leidster van het bad. het personeel der inrichting en leden der Haarlemsche Reddingsbrigade betoonden bij het zwemonderwijs aan onze blinde mede- menschen. De lessen zijn zes weken geleden begonnen, éénmaal per week, dus het aantal lessen bedraagt zes enwe stonden ver baasd over hetgeen reeds werd bereikt! dank zij het geduld en de toewijding van weerszij den. In die zes lessen is men reeds zoovèr, dat allen zich niet alleen zwemmend (zij het nog aan een band of met ondersteuning) voort bewegen, maar we zagen ook al. dat enkelen den schoolslag zuiver uitvoerden. Een der leerlingen deed zelfs een sprong in het diepe bassin! Met groote animo werden de lessen gege ven. maar ook goed gevolgd Hulde aan de leidster, die ook persoonlijk onderwijs geeft: aan het personeel der inrichting en aan de dames en heeren der Haarlemsche Reddings brigade Acht blinde heeren en één dame volgen dit. ook \oor hen zoo heerlijke en gezonde onder wijs. We weten, dat ziende mannen, vrou wen en kinderen vaak maanden noodig heb ben bij ongeveer dagelijksche oefening, om het zwemmen te leeren. De blinden concen- treeren zich meer: zij weten in zeer korten tijd resultaten te bereiken. Hier wordt een mooi sociaal doel nage streefd. Het „afzwemmen" zal voor de blin den en voor hen, die het onderwijs geven, zeker een feest zijn. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" „Janskamer", Jansstraat 38rood. Ook gij misschien hebt wel te klagen. Maar, is ontbering vreemd voor u, Dan laat gij niet vergeefs ons vragen. Dan helpt gij ons en.... doet het nu. Postgiro 212793, telefoon 13235 of 15445 DE HEER J. VAN OLDENBORGH 60 JAAR. Zooals wij meldden viert de heer J. van Oldenborgh, directeur van het Provinciaal Electriciteits- en Waterleidingbedrijf van Noord-Holland, heden zijn 60en verjaardag. De heer Oldenborgh mocht bij deze gelegen heid van vele zijden tal van blijken van be langstelling ontvangen in den vorm van bloemstukken, schriftelijke gelukwenschen en telegrammen. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reinkte in de afgeloopen week uit in haar afdeelingen: Soetestraat 1252 porties, Overtonstraat 2002 porties, Byzantiumstraat 901 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 107 porties ver strekt. okter Wenden stampte de sneeuw van ijn zware laarzen en schudde zijn natte jas zóó hevig dat het water in tallooze drupels rondspatte, daarna hing hij haar op den kapstok en wreef zijn ijskoude handen. Ziezoo, zijn visites waren afgeloopen, nu kon hij rustig Kerstmis vieren. De oude dok ter stapte zijn huiskamer binnen. Het was al schemerdonker, hoewel het nog niet zoo erg laat was. Hij keek rond en zag tegen den hel deren achtergrond van het venster de silhouet van een kerstboom oprijzen. Zooals elk jaar had juffrouw Jeanne den kerstboom versierd en was daarna naar haar familie gegaan om den avond te vieren. Onder den boom, die tot aan het plafond reikte, lagen een paar zelf gebreide wollen sokken en een kistje zware sigaren, de kerst geschenken van juffrouw Jeanne voor haar meester. Daarnaast stond de flesch wijn die de dokter zelf had gekocht. Dit was het kerst feest van den ouden dokter. Het was behagelijk warm in de kamer en de dokter kwam inderdaad een beetje bij. Toch bleef zijn stemming zwaarmoedig, hij had het gevoel dat hij het liefste zichzelf zou willen ontvluchten. Niemand kende dokter Wenden anders dan een beetje knorrig en stug en men was dit langzamerhand gewed geraakt, want er was toch dikwijls nog iets van humor in zijn knor rige woorden die iemand later, wanneer hij over een gesprek met den dokter nadacht, de den lachen. Vanavond was hij echter beslist ongenietbaar en dat was de schuld van het Kerstfeest. Want dokter Wenden had een he kel aan het Kerstfeest, dan voelde hij zijn een zaamheid eerst goed, hoewel hij daar toch langzamerhand aan gewend moest zijn, want het was al sedert jaren hetzelfde. Maar al zijn brommen en mopperen hielp niets, hij kon zijn verlangend hart toch het zwijgen niet opleggen en evenmin kon hij herinneringen aan vroegere prettige kerstfeestvieringen ver drijven. De dokter trok zijn wenkbrauwen op en bromde: „Weg met die herinneringen, kom neem een glas wijn en een sigaar en ga eens vroeg naar bed!" De dokter had de gewoonte aangenomen met zichzelf te praten en zich zelf raad te geven, een gewoonte die bijna alle eenzame menschen op den duur aannemen. Juist wilde hij zijn dikke laarzen verwisse len voor zijn warme vilten pantoffels, toen er gebeld werd. Hij opende het venster en keek uit in de stille straat. Midden op den be- sneeuwden weg stond een klein figuurtje met een dun manteltje aan. een meisje. Het smalle gezicht was omhoog geheven en leek geheel wit in het koude maanlicht. De blonde haren waren onbedekt. „Wie is daar?" riep de dokter van boven af. Het meisje rekte zich op haar teenen en riep met haar fijn, nauwelijks verstaanbaar stemmetje. „Ik ben het, Liesje Keuling. Of u dadelijk bij moeder wil komen, moeder is hee- lemaal niet goed!" „Ik kom!" riep dokter Wenden met zijn stem als een trompet. Hij rende de gang in en rukte zijn pels van den kapstok, ging naar be neden en zocht in het onderhuis naar zijn motorfiets. Hij wist, als vrouw Keuling hem liet roepen dan was het erg Liesje, die nog altijd geduldig stond te wachten, moest achter op de motorfiets klim men en den dokter stijf bij den lederen gor del. dien hij voor dit geval had omgedaan, vasthouden. „Houdt je heel stevig vast, wat er ook gebeurt!" waarschuwde hij. „Ik zal hard rijden en kan daarbij niet op jou letten, dus vasthouden, begrepen?" Liesje knikte en toen ging het met een vaartje door de besneeuwde straten naar het kleine huisje van vrouw Keuling. Dokter Wenden had zich niet vergist. Hij zag dadelijk, toen hij het armelijke Kamertje der weduwe binnenkwam, dat hier niets meer te helpen viel Vrouw Keuling scheen echter geen rust te kunnen vinden, zij kreunde en zuchtte voort durend en mompelde onverstaanbare woorden voor zich heen. De dokter boog zich over het bed en luis terde en toen verstond hij de woorden. „Wat moet er van mijn Liesje worden, zij is toch pas acht jaar?" De dokter legde zijn groote hand bescher mend op de handen van vrouw Keuling. „Maak je daarover geen kopzorgen, zeide hij, ik zal voor Liesje zorgen!" Een glimlachje gleed over het stervend ge laat. De oogen van de zieke keken hem nog eenmaal aan, bedanken kon zij niet meer. maar over haar vermoeid gezicht viel de rust. „Nu zal ik het kind maar meenemen", zuchtte een buurvrouw, die toevallig bin nenliep om eens te kijken hoe het vrouw Keuling ging. „Niks a'r van", weerde dokter Wenden af. „Liesje komt bij mij!" De vrouw trok een verwonderd gezicht maar zweeg, als de dokter sprak, wisten de dorpelingen, dan hoefde je niet tegen te spreken! En nu gingen de twee weder door de koude straten, de oude dokter en het kind. De sterren schitterden met een metalen glans aan den donkeren hemel en de hard bevroren sneeuw kneterde onder de wielen van de motorfiets. De vensters der huizen die zij voorbij kwa men, waren bijna alle verlicht en overal stonden kerstboomen voor de ramen. Men vierde het Kerstfeest, de straten waren als uitgestorven. Toen zij thuis kwamen nam de dokter het kleine meisje op den arm en droeg haar naar de huiskamer waar hij haar in den grooten leunstoel bij de kachel neerzette. Aldoor zweeg Liesje, ook toen hij haar onhandig uit haar manteltje hielp Het kind begreep niet dat haar moeder gestorven was, zij meende dat zij een poosje bij den dokter naar den Kerstboom mocht kijken. Moeder sliep nu, als zij wakker werd zou Liesje weer bij haar zijn. Met groote glanzende oogen keek zij er naar hoe de dokter de lichtjes in den Kerst boom ontstak. Nu werd het mooi in de eenzame kamer van den ouden dokter, hij zou een mensch gelukkig maken! „En nou zal ik eerst eens wat te eten ha len... bromde de dokter, „kijken wat juffrouw Jeanne voor ons heeft overgelaten. We heb ben toch alle twee honger, wat jij?" Liesje knikte „Jawel dokter", zei ze ge hoorzaam en keek naar den Kerstboom. Zij durfde niets te vragen en vooral niet wan neer zij weer naar moeder toe zou gaan. Ze was een beetje bang voor den dokter, maar moeder had altijd gezegd, dat hij een goed mensch was. Nu ja. en moeder kon dit we ten, want moeder wist alles. Dokter Wenden maakte heel wat drukte in de keuken, hij zocht bij elkaar wat hij kon vinden en nam zoowaar het groote stuk gebraden vleesch, dat in de keukenkast stond. Toen hij de kamer weer binnen kwam. zat Liesje nog altijd braaf in den veel te groo ten leunstoel, maar haar hoofdje hing op- zijde en haar borstje hief zich rustig op en neer onder de regelmatige ademhaling. Zij was in slaap gevallen. Een poosje stond dokter Wenden besluite loos naar het kind te kijken, in zijn hand hield hij de schaal met het groote stuk vleesch. Plotseling zette hij de schaal op tafel en boog zich over het kleintje heen nam haar op en droeg haar naar zijn slaap kamer. Daar legde hij haar op het bed en trok voorzichtig haar oude schoentjes uit, dekte haar toe en ging terug naar de huis kamer. Hij liet de deur openstaan zoodat hij het kind kon hooren als zij wakker werd. De lichtjes in den boom brandden nog. Dokter Wenden schonk zichzelf een glas wijn in en ging in den grooten leunstoel zitten, terwijl hij omstandig zijn laarzen uittrok. Het rook in de kamer naar dennennaalden, gebraden appelen en koek. De oude dokter schuurde zijn rug tegen de leuning en een glimlach vloog over zijn norsch gezicht. ..Wat zal. juffrouw Jeanne wel zeggen?" dacht hij en glimlachte nog eens. „Morgen moet er speelgoed komen". Hij keek naar den Kerstboom en dacht. „Ik heb opeens een levend Kerstgeschenk gekregen, een klein meisje dat mij is nage laten als een kostbaar bezit. Ik moet er iets goeds van maken, van dit geschenk, ik moet toonen dat ik het waard ben". Hij knikte en voelde zich plotseling niet eenzaam meer. heelemaal niet, ofschoon het toch Kerstmis was.... DE KERSTPOTTEN VAN HET LEGER DES HEILS. Tijdens den vierden dag van de inzameling van T Leger des Heils is in de Kerstpotten, die op allerlei plaatsen in de stad waren geplaatst f 264.96 gedaan. In de offerkist werd den laatsten dag f 72.44 gevonden. VRIJZINNIG HERVORMDEN. Het bestuur van de Vereeniging Vrijzinnig Hervormden, deelt mede, dat op Zondag 19 Januari des voormiddags 10 uur in de Groote Kerk de nieuwe lidmaten zullen bevestigd worden. Er hebben zich 34 jonge menschen daarvoor aangemeld. Mocht er evenwel strenge koude komen, dan zal deze dienst des avonds om 5 uur in de Noorderkerk worden gehouden. Ds. H. J. Kastein zal op 26 Januari as. zijn afscheidsprediking houden. WOENSDAG 25 DECEMBER en DONDERDAG 26 DECEMBER OUD-KATHOLIEKE KERK. Kokstraat 13. Eerste Kerstdag. Vm 6.30 uur: Gezongen Kerstnachtdienst. V.m. 10 uur: Plechtige Hoogdienst. Nam. 6.30 urn:: Vesper. (In beide ochtenddiensten schaalcollecte ten bate van het Kerkbouwfonds). Tweede Kerstdag. V.m. 10 uur: H Dienst. BAPTISTE-GEMEENTE. Lange Margaretha- straat (Gebouw Haarl. Jongemannen Ver eeniging). Eerste Kerstdag. V.m. 10 uur: Ds. J v. d. Schors. Onderwerp: „Engelenzang en Oorlogsrumoer" Luk. 2:14. (met koorzang». Nam. 4 uur: Kerstfeest Zondagsschool. Tweede Kerstdag. V.m. geen dienst. Nam. 4 uur: Kerstfeest voor familie en kennissen. Allen welkom. i Vrijdag nam. 7.30 uur: kerstfeest voor Jongedochtersvereeniging. Allen welkom. GEMEENTE DES HEEREN, Jacobijnestraat 2d Kerstfeestconferentiesamenkomst. Eerste Kerstdag. V.m. 10 uur: Wijdingsdienst Nam. 7 uur: Dienst. Tweede Kerstdag. V.m. 10 uur: Dienst. Nam. 3 uur: Getuigenisdienst. Vrije toegang voor alle kinderen Gods. Nam. 5 uur: Gezamenlijke koffietafel. Nam. 7 uur: Lof en Danksluitingsdienst. Zangkoor Immanuel uit Rotterdam en Haarlem zullen in de diensten zingen. VRIJE KATHOLIEKE KERK, Popellaan, Kin- heimpark. In den nacht van 2425 December zal om 12 uur een Hoogmis opgedragen en door Priester Ko Borsten een toespraak gehouden.' worden. HAARLEMMERMEER NED. HERV. KERK. Eerste Kerstdag. Hoofddorp: V.m. 9.30 uur: Ds. J. C. Salverda;. Nam. 6.30 uur: Ds. Salverda. Tweede Kerstdag. V.m. 9.30 uur: Ds. C. J. van Paassen, van Haarlem. Eerste Kerstdag. Lijnden: V.m. 9.30 uur: de heer P. v.. <J. Berg. Tweede Kerstdag. V.m. 9.30 uur: de heer P. v. d. Berg. Eerste Kerstdag Aalsaneerderweg: V.m. 9.30 uur: de heeïl Koudstaal. Tweede Kerstdag. V.m. 9.30 uur: de heer W. T. J. Koudstaal. Eerste Kerstdag. Badhoevebuurt: V.m. 10 uur: Ds. L. C. W. Ekering van Amsterdam. Tweede Kerstdag. V.m. 10 uur: Ds. J. C. Salverda. Eerste Kerstdag. Vijfhuizen: V.m. 9.30 uur: de heer A. C. Brörens Tweede Kerstdag. Kerstfeestviering Zondagsschool. Eerste Kerstdag. Nieuwvennep: V.m. 9.30 uur: Ds. D. Bouman. Nam. 7 uur: Ds. D. Bouman, Jeugddienst. Tweede Kerstdag. V.m. 9.30 uur: Ds. Verwaal, van de Kaag. Eerste Kerstdag. Abbenes: v.m. 9.30 uur: de heer J. v. d. Meer. Tweede Kerstdag. V.m. 9.30 uur: de heer J. v. d. Meer. LISSE MEiDERL. PROTESTANTENBOND, Afd. Lisse. In de zaal van „De Vereeniging". V.m. 10.15 uur: Ds. G. Westmijse, Rotter dam. SPAARNDAM Eerste Kerstdag. NED. HERVORMDE KERK. V.m. 10 UUTJ Ds. A. Snethlage. Tweede Kerstdag. V.m. geen dienst. Nam. 5.30 uur: Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagsschool. Eerste Kerstdag. EVANGELISATIE. v.m. 10 uur: de heer M. J. van den Berg, van Haarlem. Nam. 5 uur: Kerstfeestviering met de Zon dagsschoolkinderen onder leiding van den heer H. Wagter, van Beverwijk. Tweede Kerstdag. Geen dienst. 'JMUIDEN Eerste Kerstdag. OUD-KATHOLIEKE KERK. V.m. 6 uur! Pastoor L. Rinkel. V.m. 10 uur: Pastoor L. Rinkel. Nam. 7 uur: Pastoor L. Rinkel. Tweede Kerstdag. V.m. 10 uur: Pastoor L. Rinkel. (Preek door Weleerw. Heer E. Wijker, van Amersfoort) DOOPSGEZ. GEM. en AFD. NED. PROTES TANTENBOND. Helmstraat 9. Tweede Kerstdag. Nam. 6 uur: Kerstfeest Zondagsschool. BEVERWIJK DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Meerstraat. !-• Kerstdag. V.m. 10 uur: Ds. J. D. van Calcar. Medewerking van het Doopsgezind Zangkoor Tweede Kerstdag. Geen dienst. Eerste Kerstdag. GEREF. KERK, C. H. Moensplein. V.m ld uur: Ds. J. v. d. Wal, em. pred. alhier. Nam. 5 uur: Ds. F. Kramer. Tweede Kerstdag. Geen dienst. Nam. 3.30 uur: Kerstfeestviering.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14