Kerst-inzameling 1935 Voor de Stille Armen. KERSTMIS Handelsovereenkomst te Berlijn geteekend. BERICHT Stille nacht. r Hei Betajtgeijksie Foto-tentoonstellinq in onze Tijdingzasl. 53e Jaargang No. 16106 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 24 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25. franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65. franco p. post ƒ0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250 - Wijsvinger 150.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden /600 -, Verlies van Hand. Voet of Oog 400-. Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f75 - Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 December. Kerstmis. Het is te hopen dat velen het Kerstfeest in vreugde zullen vieren en hun nooden en zorgen daarbij even kunnen vergeten. Carpe diem, pluk den dag, zal hun motto moeten zijn. Maar het is eveneens te hopen dat an deren, die verantwoordelijkheid voor het lot dier velen dragen door de posities die zij innemen, zich op dezen dag tot eenige zelf bespiegeling en zelfinkeer zullen kunnen brengen. Kerstmis 1935 is misschien niet zoo schrijnend in zijn uiterlijke tegenstellingen als de Kerstmissen 1914, 1915, 1916 en 1917, maar voor wie dieper nadenkt dan de sen satie van den tijd zijn de tegenstellingen even schril. Italië voert een oorlog in Abes- synië en heeft er zich gisteren nog op be roemd dat het zeshonderd negers heeft af gemaakt. Behoort dit bij het Kerstfeest? De gansche wereld verkeert buitendien in een economischen oorlog, die tallooze slachtoffers heeft gemaakt, nu al jaren lang, en ze blijft maken. Behoort dit bij het Kerstfeest? Misschien worden de vijandelijkheden in Abessynië wel op Kerstdag gestaakt. Dat deed men tijdens den grooten oorlog ook. Is het Christelijk, vervult het Christus' Woord als men gedurende éen dag van de 365 geen menschen vermoordt? Met zekerheid moet men daarop ontkennend antwoorden. Gedu rende 365 dagen van het jaar zou geen moord gepleegd moeten worden. Ook in de jaren 19141917 deed die eene dag al treurig van schamelheid aan. Het was een schijnvertoo- ning. Bovendien bad men voor de overwin ning, liefst voor de vernietiging van den vijand. Dat zal wellicht morgen in Italië en Abessynië ook weer gebeuren. Een bescha mende vertooning. Het lijden van duizenden in alle landen der wereld, die door den economischen oorlog ge troffen zijn, is niet minder beschamend. Velen kijken misschien niet verder dan de landsgren zen, en plegen den toestand aan hun eigen regeerders te wijten. Dat is kortzichtig en on rechtvaardig. Overal heerscht de economische nood, in de meeste landen van Europa zelfs in nog veel erger mate dan in Nederland. Onze regeerders zijn alleen niet bij machte de wel vaart in ons land onder dergelijke omstandig heden te herstellen. En als ik schrijf over men schen, wier positie hen verantwoordelijkheid voor het lot van velen oplegt, worden daar mede dan ook volstrekt niet alleen ministers bedoeld. Het begrip strekt zich veel verder uit: tot allen die in hun werkkring en door hun ontwikkeling en inzicht invloed kunnen doen gelden om deze regeerders tot daden te bren gen die ons van den ellendigen chaos zullen bevrijden. Wordt die steun niet gegeven, die Invloed niet aangewend, dan staan de regee ringen machteloos ook al tellen zij in haar midden voldoende menschen. die met goeden wil bezield zijn. De verwachtingen van het Pact van Locamo zijn niet vervuld. De Ont wapeningsconferentie en de Economische Con ferentie zijn mislukt. Er waren niettemin vol doende menschen van goeden wil die deze on dernemingen op touw zetten. Zij zijn gefaald door gebrek aan voldoende ruggesteun. Het is dwaasheid dat aan hen te verwijten. Het is juist te wijten aan degenen, die hen door hun scepticisme, hun onwil, vaak zelfs door op direct eigenbelang gebaseerd verzet hebben tegengewerkt. Er zijn in den laatsten tijd verschijnselen geweest die eenige betere verwachtingen rechtvaardigen. Er is nog niet veel verwezen lijkt, maar er is althans gebleken dat er stroomingen groeien die voor recht en waar heid opkomen, en bezield zijn met veront waardiging als die met voeten getreden wor den. Dat is verheugend. Het bewijst dat er nog andere grenzen zijn dan die der landen: grenzen die door hooger en nobeler over wegingen zijn gesteld. Kerstmis 1935 brengt daardoor voor de wereld eenige nieuwe hoop. Het jaar '36 zal wel in optimistischer toon ingeluid worden dan zijn onmiddellijke voorgangers. Maar de huidige toestand is nog even treurig en be schamend als die van vorige jaren. Degenen die daar onschuldig aan zijn mogen dat morgen in feestvreugde vergeten; degenen die er debet aan zijn mogen dit beseffen. R. P. Prof. dr. F. J. A. Huart. t Maandagavond is te Amsterdam op 39- jarigen leeftijd, na geruimen tijd ziek te zijn geweest, overleden Professor Dr. F. J. A. Huart hoogleeraar in het staats- en administratief recht aan de Gemeente Universiteit van Am sterdam. In 1930 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Gemeente Universiteit van Amster- dag in het Nederlandsch staats- en admini stratief recht. Van de hand van prof. Huart zijn vele wetenschappelijke publicaties verschenen. Totaal van onze lijst f 6988.02. Bij ons kwamen nog de volgende giften bin nen: Cabaret La Gaité f 20; Haarl. Tehuis v. Ouden v. dagen f 7.22; R T. Sch. f 5; F. D. f 1; W. B S. f 5. De vorige lijst was f 6949.80. In totaal is dus door onze lezers voor de Kerstinzameling f 6988.02 bijeengebracht. In onze verantwoording van Zaterdag kwam voor D. M. f 1; dit moet zijn D. W. f 1. COLLECTE DOOR MIDDEL VAN BUSSEN. Het Comité voor de Kerstverzameling voor de Stille Armen heeft verschillende collecte bussen geplaatst. Deze opbrengst was: Firma Beynes f 6,023/2; Motordienst f22,78 Christ. Huishoudschool f6,20; Huishouschool Schneevoogtstraat f 12,281 '2Diaconessenhuis fl4,37}4; Fa. Gerzon f 4,97V2Spaarnebank f5,26; Rotterdamsche Bank f 0,6412 Brink man Co. f7,50: Hema f0,19; Wisbrun en Liffman f2,60'.: Incasso bank f0.91:/2; N. N. f 2,48',/2; Frans Hals Theater f 3,40;/Post kantoor f 14.77J4; Peek en Cloppenburg f0,04; Luthersche Weeshuis fl; Belastingkantoor f5,48'/2Droste f 5,8114; Joannes de Deo f 10,89}4. De Coöperaties en het melk- bedrijf. Bezwaren van het regeeringsbureau. Eenigen tijd geleden werd door ons mede- deeling gedaan van een circulaire welke door de coöperaties ..De Eendracht'' en „Vooruit gang" te Haarlem onder de leden werd uit gegeven inzake het voornemen, met Januari a.s een coöperatief melkbedrijf te beginnen, waarvoor de medewerking van de leden werd verzocht. Naar men ons mededeelt, kan voorloopig aan het voornemen der coöperaties geen uit voering worden gegeven daar van het regee ringsbureau uit Den Haag bericht is ingeko men dat de beslissing voor de verleening van een vergunning is aangehouden. Men ver wacht thans dat vóór 1 April 1936 er van inwerkingstelling der coöperatieve melkinrich ting wel niet veel zal komen De vier patiënten van het Heemsteedsche auto-ongeluk. Twee ervan zijn naar Amsterdam gebracht. Met de vier slachtoffers van het auto-onge luk, dat in den nacht van Zaterdag 14 Decem ber op Zondag 15 December op den Heeren- weg bij de Zandvoortschelaan gebeurde gaat het gelukkig goed. Wij vernamen dat Maandagavond 2 van hen naar Amsterdam zijn vervoerd waar zij ter ver dere verpleging zijn opgenomen.Ook de twee an deren die nog in het Diaconessenhuis alhier worden verpleegd, zijn volkomen buiten ge vaar en gaan langzaam maar zeker vooruit EEN LOGISCH GEVOLG. In 1933 bevatte ons blad gemiddeld per dag van verschijning 129 advertenties van Vraag en Aanbod, in 1934 waren het er meer. namelijk 134 per dag, in 1935. gerekend tot 30 November, alweer meer, en wel 142 per dag. Dit is het logisch gevolg van het blijvende en steeds nog toenemende succes van deze goed koopste en gemakkelijkste wijze om iets op te ruimen of iets te vragen. De Lindberghs naar Europa. Door onophoudelijke bedreigingen gedwongen? Het bericht van de „New York Timesdat de familie Lindbergh op weg naar Engeland is om zich daar blijvend te vestigen, schijnt juist te zijn. Het staat thans nl. vast, dat Kolonel Lindbergh met zijn vtouw en zijn zoontje zich Zaterdagavond te middernacht hebben ingescheept aan boord van het Ame- rikaansche stoomschip „American Importer" dat op 29 December a.s. te Cobh in Ierland aankomt en den volgenden dag te Liverpool. Volgens een naasten vriend van Lindbegh, wiens naam niet genoemd wordt, zou Lind berghs besluit om zich in Engeland te vestigen verband houden met de wijze, waarop de zaak-Hauptmann door den gouverneur van New Jersey weer aan de orde is gesteld, waar mee Lindbergh het niet eens is. Het buiten verblijf van het echtpaar Lindbergh te Hope well is reeds geruimen tijd geleden ter be schikking gesteld van een instelling voor kinderverzorging. Anderzijds werd gezegd, dat de reden voor het vertrek uit Amerika gelegen zou zijn in de voortdurende bedreigingen met ontvoering van hun driejarige tweede zoontje, waardoor het hem onmogelijk is zijn familie een onge stoord leven te verzekeren. In verband hiermede zou de familie Lind bergh zich genoodzaakt hebben gezien de Vereenigde Staten te verlaten. Men hoopt In Engeland in rust en veiligheid het kind te kunnen opvoeden Kolonel Lindbergh zou deskundig adviseur van de Pan American Airways en de Trans continental en Western Airlines Wijven. In verband met de feest dagen zal 't eerstvolgend nummer van dit blad Vrijdag a.s. verschijnen Grooter contingenten voor eieren en zuivel. Prijzen echter lager. In het Rijksministerie van Buiten- landsche Zaken te Berlijn is Maandag een verdrag onderteekend tot regeling van het Duitsch-Nederlandsche goe derenverkeer in 1936. Voor den afzet van landbouwproduc ten uit Nederland, in het bijzonder van boter, eieren en kaas, is een rege ling getroffen, die een vermeerder den afzet van genoemde producten in vergelijking met het vorige jaar mogelijk maakt. De overeenkomsten inzake de bij den invoer in Neder land gecontingenteerde goederen ma ken het Duitschland mogelijk, zijn waren in ongeveer gelijke hoeveelheid in Nederland af te zetten (A.N.P.) Deze regeling zou volgens de Tel. voorna melijk betrekking hebben op den prijs der producten. Dit zou dus beteekenen, dat de contingenten welke aan Nederland voor deze producten worden toegewezen, verruimd zijn, doch Nederland daarentegen met lagere prijzen genoegen moet nemen. VERKOOPT Uw HAZEN- en KONIJNENVELLEN en alle andere soorten VELLEN alleen bij den bekenden VELLEN-MAN. H.H. Kooplieden! Wij geven een PREMIE van 10.— aan diegene die het meeste aantal Kilo's vellen brengt en een PREMIE van ƒ5.aan den opvolger. Dus allen naar het vanouds bekende adres LANGE RAAMSTRAAT 50, b. d. Doelstraat - Telef. 15702 - HAARLEM. Let op den lichtbak VELLENHANDEL H.H Kooplieden vraagt prijsopgave! Aanstaanden Dinsdag tot 's avonds 12 uur geopend. BEIDE KERSTDAGEN tot des middags 12 uur geopend. (Adv. Ingez. Med.) Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Nu wordt het lied, het schoone lied gezongen. Van Stille Nacht uit lang vervlogen tijd, Nu zingen het de ouden en de jongen, Vereend in vrede, ver van eiken strijd. Daarin is troost voor hen die droevig rouwen, En kracht voor hen die wankelmoedig zijn, Daarin zijn nieuwe moed en nieuw vertrouwen En glanst door 't duister nieuwe zonneschijn. Het brengt een traan in moede oude oogen. In jonge kinderstemmen reine vreugd, Het schept een sfeer van menschlijk mededoogen, Wekt nieuw besef van den triomf der deugd. Het doet ons goed in zoo bewogen dagen, Te zingen bij den boom van eeuwig groen, Het geeft een vrede, waaraan alle slagen Van 't harde lot geen afbreuk kunnen doen. Wij zingen 't lied en zullen ons niet schamen, Als een ontroering ons aan 't eind bevangt, Wij voelen ons in liefde sterk tezamen. In 't hoogste goed waarnaar de mensch verlangt. P. GASUS. IJSBAAN BREDERODE. GEOPEND. Toegangsprijzen op werkdagen voor volwasse nen 30 ets., inclusief busretour 45 ets. Op Zondag voor volwassenen 40 ct., inclusief busretour 55 ets. Kinderen beneden 14 jaar 20 ets., inclusief busretour 35 ets. Seizoenkaarten voor volwassenen ƒ2.50, voor kinderen ƒ2. Inlichtingen bij Sporthuis Haarlem. Tel. 12215 en aan de baan, Telef. 22398. (Adv. Inge?. Med.) Brutale schilderijendiefstal. Tien doeken uit de lijsten gesneden. BLOEMENDAAL Maandagmorgen ontdekt-e de chauffeur W. W. B dat in de tijdelijk onbewoonde villa van de familie B. «de familie vertoeft buitens lands), waar hij in dienst was, was ingebro ken. Hij waarschuwde direct de politie die spoedig ter plaatse verscheen en een onder zoek instelde. Daarbij kwam vast te staan, dat uit 10 schilderijen de doeken waren weg gesneden en meegenomen. Alle kasten en laden waren doorzocht. Er kon echter nog niet worden vastgesteld, wat er behalve de schilderijen is ontvreemd. Het onderzoek is in vollen gang. Van de waarde der schilderijen is nog wei nig te zeggen. Wellicht kan één ervan op 200 geschat worden. DE HEER G. C. C. REESER OVERLEDEN. Heden is vrij plotseling overleden de heer G. C. C. Reeser. een bekende persoonlijkheid in Haarlem en omgeving. De heer Reeser, die den leeftijd van 82 jaar heeft bereikt was vroeger directeur van de Haarlemsche Gomwasscherij en ook in de Handelsmaatschappij S. P. Reeser en Co. ge noot hij groote bekendheid, ook in het bui tenland. Vroeger jaren heeft de heer Reeser meer malen van zich doen spreken In de kringen der liefdadigheid; voor de dierenbescherming heeft hij eveneens zeer veel gedaan. De overledene woonde den laatsten tijd aan den Bloemendaalscheweg te Overveen en heeft zijn geheele leven in deze streek ge woond, zoowel in Haarlem als in Bloemendaal Santpoort. De teraardebestelling geschiedt Zaterdag 28 December op Westerveld na aankomst van trein 13.14 uur. Kemic^ner Padvinders en le an het Nederlandsch: x ad. vrs Gilde aan het werk in het hoofdkwartier .an groep 2. waar voor vele behoeftigen Kerst pakketten afkomstig uit de welbekende Kersttonnen werden gemaakt! Het woord is aan.... C. H. Bourgeant: De kunst van schrijven is minder dc kunst van veel te zeggen dan van veel te laten denken. (Adv. Ingez. Med.) Italiaansclie en Abessynische troepen heb ben zwaren strijd gevoerd in Tcmbien. pag. 4 In Oostenrijk is een Kerstamnestie afgekon digd. pag. 4 De X. R. A. is door Roosevelt als zelfstandig lichaam ontbonden. 4 Wat het nieuwe handelsverdrag met de Ver. Staten bepaalt en inhoudt. pag. 3 De gladheid eischt drie menschenlevens. pag. 3 Maandag is te Berlijn een handeLsovereen- komst geteekend. waarbij ons land grootere contingenten voor eieren en zuivel worden toegekend. pag. 1 De Lindbergh's zijn naar Europa onderweg. pag. 1 Een belangrijke uitvinding van den heer J. C. Mol. pag. 10 De Gereformeerde Kerk in het Oosterkwar tier te Haarlem is in gebruik genomen. Dag. 9 Laatste Berichten pag. 11 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Kerstmis. Het Snelle Ding: IJzel. pag. 1 pag. 3 Speciale correspondentie: Dcssie viert geen Kerstmis. pag. 4 Mi'. E. Elias: Zóó viert den Haag het einde van het jaar. pag. 3 Van onzen correspondent te Geneve: De dood van een onwelkom plan. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondentHoe een Frans Hals ontdekt werd. pag. 7 Van onzen Parijschen correspondent: Parijs in de dagen voor Kerstmis. Dag 13 K. de Jong: Weihnachtsoratorium door Haar lem's Gemengd Koor. pag. 7 G. J. Kalt: Ilarrv van Oss en Felix de Nobel voor den Heemsteedscher. Kunstkring. pag. 7 J B. Schuil over Vorstelijke Emigranten in nieuwe bezetting. pag 7 J. B. Schuil over Lucifer door den Vrijz. Chr. Studentenbond. pag. 7 J. H. de Bois: Joh. Josseaud's nagelaten werk. pag. 7 C. J. v. T.: Onze 39: De heer L. Peper. pag. 6 Elsa Kaiser: Het Kerstgeschenk van dokter Wenden pag. 10 G. Betlem Jr.: Kerstboommarkt. pag. 9 Eldert van Elk: Kerstnacht. Voor het houden van een vierdaafBche ten toonstelling hebben wij onze tijdingzaal ter beschikking gesteld van den Kennemer Fotokring, de bekende Haatlcmsche ver- ceniging van amateur-fotografen, die, vroe ger reeds eenige malen bij ons heeft, geëxpo seerd. De tentoonstelling Ls op de beide Kerstda gen en twee dagen daarna open van 10 tot 5 uur, de toegang is gratis. Wij geven hun, die belang stellen in de fo tografie, en dat zijn er ongetwijfeld velen, den raad in onze tijdingzaal eens te komen zien wat een gevorderd amateur-fotograaf kan hereiken. Er zijn behalve kunstfotogra fieën ook documentaire werken van den be kenden Borneo-onderzoeker H. F. Tillema aanwezig, terwijl J. C. Mol, de vervaardiger van micro- en bloemenfilms, enkele foto's van kristallen afstond. H« t geheel is dus de moeite wel waard om eens even onze tijdingzaal binnen te loopen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1