Het Snelle Ding i-" Gladheid eischt drie slachtoffers. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Zoo viert Den Haag het einde van het jaar. '!f HuiverigOpqepasl kroontje Van de Ver. Staten verkregen concessies. DINSDAG 24 DECEMBER 1935 HAARLE M'S DAGBLAD 3 £e»t Autoycafae. IJzel. In Den Bosch liet ilf H. S. D. staan en ging per trein naar huis. U wordt wijzer! zei de Garage. Nie mand hoorde te rijden als het zóó is.... Waarachtig, de Garage heeft gelijk. Twee aderen bij autobotsing gedood. Het is niet waar dat de auto den trein vol komen vervangen kan. Hij kan dat niet bij zwaren mist en als er yzel op den weg zit. Hij kan het zeker niet als het pas geregend heeft en daarna gaat „opvriezen". Ik heb daar vele herinneringen aan. Een soort van nijdig doorzetten, ten onrechte door mijzelf betiteld als sportiviteit, heeft mij ge noopt tot volhouden op onberijdbaar-gladde wegen. De gedachte, de auto ergens te laten staan en zonder het ding thuis te komen leek mij ook ondraaglijk. Vooral in den eersten tijd, toen ik nog wennen moest aan de ge dachte, een zoo kostbaar stuk bezit maar er gens op straat te laten staan als ik gewoon weg naar een vergadering ging. Daar mag een ander nou om lachen, maar is het zoo onver klaarbaar? Als men van het weinige, dat men in de werelci bezit, nimmer iets onbeheerd op straat laat liggen, dan is het wel gek ineens zoo'n groot duur ding te hebben dat zoomaar in dien toestand komt te verkeeren. Al gaat het dan zorgvuldig op slot Zonder schaamte beken is, dat ik er niet toe kon komen het ergens in een vreemde stad in een- vreemde garage te laten. Het moest 's avonds mee naar huis. Nu, dit wanbegrip heeft mij heel wat ge vaarlijke kapriolen gekost. Die eerste winter was rijk aan bevroren wegen. En de eerste maal dat ik er flink op remde leidde dit tot een volkomen rechtsomkeert, waarna H. S. D, zijn reis met beslistheid in de tegenovergestel de richting voortzette. Dit is een vreemde gewaarwording. Ik was verbaasd, stopte met veel omzichtigheid en gleed in zijdelingsche richting den weg af, naar het voetpad. Ieder automobilist weet hoe onaangenaam het is als zijn voertuig uitstap jes in de breedte-richting gaat maken. Voor dien dag had ik genoeg. Ruimschoots genoeg. De volgende ervaring gold een klein oud Citroentje op den weg LeidenHaarlem, 's avonds laat. Er zat een heer in. die niet al te nuchter scheen. De weg was spiegelglad, en het Citroëntje pirouetteerde huiswaarts. Het spoorde zeker ook niet erg zuiver meer; in elk geval had het de heele wegbreedte noodig. En de heele wegbreedte was spiegelglad. Er is een speciale voorzienigheid, zeggen ze voor kinderen en dronkaards. Denkelijk be staat er een extra-speciale voor 'n dronkaard in een „kinderwagen". De heer zong en merkte blijkbaar niets van het vreemde gedrag van zijn tweezittertje. Het Citroëntje dartelde. Het stoof van rechts naar links en terug, het hupte een brug op en nam hem onder een hoek van vijfenveertig graden, het volbracht jolige steps op de spiegelgladde tramrails en af en toe liet het zijn achterwielen wild doorslaan. Eerst reed ik er alleen achteraan, maar aan gezien de gemiddelde snelheid van het jolige dingske de twintig K.M. niet te boven ging kwamen er al gauw anderen opdagen, die zich bij mij aansloten. Ieder op zijn beurt kroop af en toe eens uit den stoet, om het geval te beschouwen en te taxeeren of hij er voorbij kon. Maar niemand zag er kans toe. Eén voor éen kwamen ze naast mij, keken, grinnikten en zakten weer af naar hun plaatsen in de colon ne. Want wie zich naast het Citroëntje zou wagen en er een opstopper van krijgen zou onherroepelijk den weg aftuimelen. Drie of vier tegenliggers stopten alle eerbie dig, toen het pretvoertuig op hen afkwam. Twee ervan miste het op het nippertje. Het sprong leutig verder, en de heer zette een nieuw schorklinkend lied in, weergalmend in de stilte des nachts. Het onbegrijpelijke was dat het geval inder daad het asphalt bij Bennebroek bereikte, en daarmee de veiligheid. Meteen stoven wij het in colonne voorbij. De dronken heer wuifde ons hartelijk toe. Twee dagen later gleed ik, bij het afrijden van een pont, achterwaarts en lichtelijk- scheef de „kluft" af en kwam gelukkig weer op de pont terecht. Ook dat bleek niet zoo prettig, maar het weerhield me nog steeds niet van het doorzetten van zulke tochten. De Waalbrug bij Zaltbommel, plus wat volg de, werkte eindelijk genezend. Het had 's mor gens geregend. Ik was in den regen gestart. Het begon later te vriezen en dat feit drong niet geheel tot mij door. Wel zei de veerman op de Lek-pont: ,,'t Is glad in Culemborg", maar dat viel erg mee en ik joeg voort via Geldermalsen naar Zaltbommel zonder mij ergens om te bekommeren. Pas later werd duidelijk waarom er eerst een auto, daarna een motorfiets naast den weg had gelegen en waarom verscheidene menschen zulke arm zwaaiende seinen hadden gegeven. Het snelle ding kwam vrijwel geen rij verkeer tegen en rende zorgeloos verder. Had ik ook maar een maal en maar even moeten remmen, het ein de ware snel en onverbiddelijk geweest. Vóór Zaltbommel ligt de groote Waalbrug. Er is een scherpe bocht naar links. Ik liet den wagen uitloopen en gleed in een mild gange tje den breeüen betonnen oprit op. Die glansde nu toch verdacht, maar op hetzelfde moment waarop ik dit besefte sloegen mijn achter wielen al door. schoot ik naar links, daarna naar rechts, maakte een halven slag rond en kwam zonder remmen tot stilstand, na afslui ting van contact. Er stond een oude wegwerker, zwaar leunend op een schop. Haha! zei hij. Het doet mij plezier dat u het grappig vindt. Nou, u bent al zoowat de tiende. U moet met uw rechterwielen op die zandberm zien te komen. Dit was een goed idee, en ik trachtte de berm te bereiken, maar de auto ging achter uit als ik op de vooruit inschakelde. Een po ging in tegengestelden zin, inschakeling op de achteruit das, zette hem in zijwaartsche actie. Het is niet prettig in een auto te zitten als men machteloos staat tegenover zijn kapriolen. Ik stapte uit, viel onmiddellijk, krabbelde weer op en de wegwerker en ik vluchtten samen voor een grooten vrachtwagen, die de brug af kwam zeilen. Daarna strooiden wij zand, en daarover bereikte ik die reddende berm, hotste over groote aardkluiten naar de brug, zwaaide die over, belandde in Zaltbommel en was 's avonds nog dwaas genoeg om naar Den Bosch te rijden. Veertien kilometer in drie kwartier. Heele einden langs het water, in een gesloten wagen, met een slingerende autobus voor mij. Krijgs raad met zes „collo- voor de brug over de Dieze. die in der t. Helling af. bevroren brugdek over, hc op.Slechts één was agent op het er in de bruglcur.ag blijven hangen. maakt. Vrouw bij het waterscheppen verdronken. Ernstig auto-ongeval bij Gilze-Rijen. Maandag reed op den Bredaschen weg te Gilze Rijen een personenauto, waarin behalve de chauffeur gezeten waren ir. Los, uit Eindhoven, diens echtgenoote en zes kinderen, die op weg naar Leiden waren om aldaar het Kerstfeest te vieren. Ter hoogte van café „Planken Wammes" reed de auto op een tractor met aanhang wagen, die tengevolge van de glad heid van den weg geslipt was en dwars over den weg stond. De gevolgen van de aanrijding waren ont zettend; de personenauto werd totaal ver nield. Uit de brokstukken werden twee meisjes van resp. 4 en 5 jaar in deerniswekkenden toe stand te voorschijn gehaald. Een jongetje van drie jaar bleek een armpje te hebben ge broken, terwijl de chauffeur, ir. Los en diens echtgenoote snijwonden en schrammen had den opgeloopen. De overige drie kinderen bleven ongedeerd. Dr Hoek uit Gilze en Dr. Glabbeek uit Rijen waren spoedig ter plaatse, verleenden eerste hulp en brachten de slachtoffers naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. Bij aankomst bleken de twee meisjes reeds te zijn over leden. De toestand van de overige slachtoffers is niet ernstig. Bij het waterscheppen verdronken. Maandag wilde de 64-jarige echtgenoote van den fabrieksarbeider J. Tielman water schep pen uit de put achter haar woning. Door de gladheid kwam zij te vallen en viel voorover in de put. Toegeschoten hulp bracht de vrouw naar boven. Ofschoon twee doctoren spoedig ter plaatse waren mocht hulp niet meer baten. Zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen, is de vrouw kort na het ongeval overleden. Brandkast in postkantoor opengescheurd. Maandag ontdekte men, dat er was inge broken in het postkantoor van den Westzee dijk te Rotterdam. De eerste ambtenaar, die op het kantoor kwam, zag, dat de brandkast er niet meer was. Bij nader onderzoek bleek deze naar een zijkamertje te zijn gesleept, waar de kast ondersteboven was geworpen en aan de achterzijde opengescheurd. De ambtenaar heeft dadelijk de politie ge waarschuwd. Bij onderzoek bleek voor een groot bedrag aan zegels en een klein bedrag aan geld uit de kast te zijn ontvreemd. De dieven zijn door een raam naar binnen gekomen, nadat zij eerst het zich daarvoor bevindende ijzeren hek hadden weggebroken. De Jos Maria spoedig vlot? Slooping van de Drente vordert. Van de bij Egmond aan Zee gestrande schepen, het vrachtschip Kerkplein, de sleep boot Drente en het motorschip Jos Maria, zal waarschijnlijk de laatste spoedig vlot zijn. De lading stijfsel, die de Jos Maria inhad. is geheel gelost, terwijl het schip thans onder een hoek van ongeveer dertig graden met de kust is gebracht. Men rekent erop. het schip met springvloed, dat is anderhalf etmaal na nieuwe maan, welke op den eersten Kerstdag valt. vlot te krijgen. De Kerkplein ligt thans onder een hoek van vijftig graden met de kust. Het schip is vier meter achteruitgekomen, doch er zijn nog geen redenen om aan te nemen, dat de pogingen om het vlot te krijgen spoedig suc ces zullen hebben. De sloopingswerkzaamhe- den aan de Drente vorderen snel. Men heeft de voorsteven en de antenne intact gelaten. Zooals bekend wordt een gedeelte van de op brengst der bezichtiging afgedragen aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij. De machinekamer is voor het groot ste gedeelte door de firma Rijsdijk gesloopt. Wat het bij Den Helder gestrande Zweedsche houtschip Manja betreft, staat thans vast dat dit schip als verloren kan worden beschouwd. Het schip ligt vlak bij den ingang van het Westgat tusschen de Noorder- en Zuider- haaks. De luiken liggen open, terwijl het wa ter binnen en buiten even hoog staat. Tramwagen trottoir opgereden. Vrouw te Eindhoven gedood. Machinist had niets gemerkt. In de gevaarlijke S-bocht op de Kleine Berg te Eindhoven is een goederentram van de B.B A.. welke van den Emmasingel kwam, met haar achtersten wagen uit de rails geraakt. Deze met kolen geladen wagon reed over een afstand van 20 meter het trottoir op. Een jongetje en een man konden zich met lichte schrammen bevrijden. De 35-jarige onge huwde mejuffrouw Hertzberger werd door het achtergedeelte van den wagon tegen een muur gedrukt, waarbij haar een der beenen en het onderlijf geheel werden verbrijzeld. In hopeloozen toestand droeg men haar 'n woning binnen vanwaar zij, nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend, naar een ziekenhuis werd overgebracht. Daar is zij overleden. De machinist van de tram had van het on geval niets bemerkt en werd eerst eenige honderden meters verder door een politie- ebeurde opmerkzaam ge- RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N TELEF. 1 6 7 2 6 _loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zater. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Spoorlijn in particuliere exploitatie? Plannen voor de lijn AlfenUithoorn. Naar wij vernemen worden door een com binatie van particuiieren pogingen in het wc-ik gesteld om de spoorlijn Alfen aan den RijnUithoorn, waarvan de exploitatie zoo als bekend met. ingang van 1 Januari door de Ned. Spoorwegen zal worden stopgezet, zelf te exploiteeren. Naar ons van wel-ingelichte zijde wordt medegedeeld zou dit plan, waar voor al in de aan de op te heffen lijn gelegen gemeenten als Aarlanderveen, Nieuwkoop en Nieuwveen groote belangstelling bestaat, zeer veel kans van slagen hebben. Het zou in de bedoeling liggen op de lijn een motortractie- dienst in te voeren met goede aansluitingen naar Haarlem en Amsterdam. Men kon ons tenslotte nog mededeelen dat zeer waar schijnlijk nog deze week beslissende bespre kingen zullen worden gevoerd met de directie van de Ned. Spoorwegen, waarvan uiteraard ook het benoodigde materiaal zal worden be trokken. Van mondaniteit en nooddruft Vroomheid en inkeer, Champagne en Wintersport. TWEE LEDEN VAN DE OSSCHE BENDE VOOR DE RECHTBANK TE ROERMOND. De Roermondsche rechtbank heeft twee leden der Ossche misdadigersbende veroor deeld. De 50-jarige rijwielhandelaar T. M. uit Gemert werd veroordeeld tot 2\z jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest ter zake dat hij in den nacht van 27 op 28 Maart 1934 op den uitkijk had gestaan, terwijl eenige Ossenaren waaronder Toon de Soep. de Brok en „De Klits" bij de gebroeders Van der Ven te Gemert een inbraak pleegden. M. had hiervoor 100 belooning ontvangen. De 39-jarige H. E., eveneens uit Gemert, werd veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest wegens medeplichtigheid aan een inbraak op 3Maart van dit jaar gepleegd bij den landbouwer ter Hagen te Schijndel. (f U hebt kou gevat n£®m dadelijk_een_ S*( ^V\LC (KROONCACHETS) en qevaar is bedwonqen ■111 l I" HU" III (Adv. Ingez. Med.) Al is den Haag niet verstoken van fabric ken. een industriestad is het niet. En al is het geen industriestad, de werkloosheid en de wangunst van den tijd laten er zich terdege gevoelen. Vele groote fortuinen, waaraan onze stad en hare randgemeenten, zoo rijk was in dubbele beteekenis des woords, zijn tot zeer bescheiden porporties of tot nauwelijks her kenbare minima weggeslonken; alles wat hier een goed leventje leidde van de suiker, de ta bak, de rubber of de thee leeft in de meest be krompen omstandigheden en wie van hun pensioen moeten leven zijn er niet beter aan toe. Zij. die geacht konden worden in het we- reldsche leven der Hollandsche steden zoo niet. den toon aan te geven, maar dan toch een factor te zijn: ambtenaren, officieren, leden van de hofhouding en de rechterlijke macht, moeten thans voor een groot gedeeite van hun salaris leven. Ik ben de laatste om iemand te beklagen die van den arbeid zijns noofd en zijner handen moet leven, doch men mag niet temin vaststellen, dat er voor uitgangetjes in die kringen bitter weinig gelegenheid meer overblijft. Velen, de meesten, van die Haag- sche menschen hadden tot voor eenige jaren een vermogen dat hen in staat stelde een aan genaam leven te leiden van de rente daarvan mét hun honorarium. Die vermogens zijn ter dege gehavend en het is te begrijpen dat een rechter, een referendaris, een ritmeester, wier salarissen om en bij de vijf mille 'sjaars schommelen, mèt de noodzakelijkheid „hun stand op te houden", nauwelijks of in het ge heel niet in staat zijn zich een extraatje te veroorloven. Het lidmaatschap van de Witte, een abonnement op de Mengelbergconcerten, dat is al de eenige weelde die over blijft en vraag niet hoeveel opofferingen aan andere dingen, die vereischen. Natuurlijk drukt, dit alles zéér duidelijk zijn stempel op de laatste week van het jaar. De uiterlijke glans van die dagen is er voor een groot gedeelte af. De menschen. die de be hoefte gevoelen met de Kerstdagen of met Oudjaar, hun weemoedige of vreugdige stem mingen wég te feesten of te stimuleeren aan goedgedekte tafels met welvoorziene schotels en aangename dranken, zijn nu voor een groot gedeelte genoodzaakt thuis te blijven Wan neer dit het ergste gevolg van de slechte tij den was. zou het wel te overkomen zijn. Men gunt dezen lieden hun vermaak gaarne, doch bijster belangwekkend is het allerminst, al mag men anderzijds ook weer niet vergeten hoe vele middenstanders aan zulk vermaak een extra-boterham plachten te verdienen en hoezeer de restaurants op die dagen steunden. Maar al is er een zeer duidelijke vermindering van feestvieren te constateeren, niettemin wórdt er die dagen bij ons in de residentie nog een flink sommetje opgegeten en -gedronken. Zoo hoorde ik dat vele restaurants reeds „be sproken-uitverkocht" zijn voor die avonden. De grootste feestvreugde concentreer* zich in de zoogeheeten „mondaine" eetgelegenheden: het Hotel des Indes, de Wittebrug, Central met the House of Lords en Royal. De exploi tanten van die huizen beijverén zich hun gas ten zéér lange en voor die lengte zeer goed- koope menu's voor te zetten, zóó lang en zóó goedkoop, dat men er nieuwsgierig naar mag zijn eens een blik op de wijn- en champagne- kaarten te werpen. De voortreffelijke restau Wat het handelsverdrag bepaalt en inhoudt. Zooals men weet is Vrijdag het handelsverdrag tusschen Nederland en Amerika te Washington onder teekend. We laten hieronder van het verdrag, dat gebaseerd is op algemeen e en onvoorwaardelijke meestbegunstiging en dat 1 Februari a.s. in werking treedt, den korten inhoud volgen. De artikelen 6 en 7 bevatten o.a. meest begunstiging ten aanzien van de instelling van in- en uitvoerverboden en -beperkingen. Deze artikelen regelen tevens de contingen- teering en wel op de volgends wijze: a. vaste hoeveelheden voor een aantal thans aan contingenteering in Nederland onderworpen Amerikaansche artikelen gel dende voor den tijd van 1 Januari 19361 Januari 1937; hiervan zijn de belangrijkste artikelen: cement, sloten, zink en bladen, gepelde rijst, schoeisel, wollen manufacturen, lint, band en veters, bovenkleeding kousen en sokken, overhemden, draad, draadnagels en krammen, sojaschroot, lijn- en katoen- zaadkoeken, leder, lucifers, paardevleesch, arcadian salpeter; b. automé contingenten voor de niet ge noemde artikelen; c. een proportioneel aandeel in de thans in Nederlandsch-Indië geldende contingen teering van Amerikaansche artikelen; d. een proportioneel aandeel in de in de toekomst, in Nederland of Nederlandsch- Indië in te stellen contingenteering van ar tikelen, waarbij Amerika belang heeft; e. een proportioneel aandeel zoowel voor Nederland als Nederlandsch-Indië bij even- tueele contingenteering in de Vereenigde Staten van Amerika; f. van 1 Januari 1937 af mogelijkheid van verlaging of verhooging van de thans aan Amerika in Nederland verleende contingen ten op basis van bovenbedoelde proportioneele aandeelen, met mogelijkheid van onderhan delingen; g. regeling in zake de verleening van in voervergunningen h. voor zoover niet anders ia overeengeko men, zal, tenzij bijzondere motieven aanwezig zijn, niet worden overgegaan tot contingen teering van de artikelen, vermeld in de lijs ten waarvoor invoerfaciliteiten zijn bedon gen. Krachtens artikel 13 heeft het verdrag geen betrekking op de Philippijnen, de Maagden Eilanden, Samoa, Guam en de Panama Ka naalzone. Bij invoer in deze gebiedsdeelen uitgezonderd de Panama Kanaalzone, zal evenwel de behandeling van de meestbegun stigde natie gelden. Volgens artikel 14 kan geen beroep wor den gedaan op de gunsten verleend of te ver leenen in het verkeer tusschen de beide moederlanden en hun overzeesche gebieds deelen, alsmede, voor wat de Vereen. Staten van Amerika betreft, Cuba en de Philip pijnen. Bij artikel 15 is bepaald, dat indien een der concessies, welke de partijen elkander bij dit. verdrag hebben gedaan, door de werking van de meestbegunstiging tengevolge zou hebben een te grooten invoer uit andere landen, de betrokken concessie kan worden teruggenomen, met de vrijheid \oor de andere partij om, bij gebreke van overeenstemming over een compensatie, het verdrag tusschen- tijds op te zeggen. Het slotartikel 16 bepaalt, dat het verdrag wordt gesloten voor het Koninkrijk der Ne derlanden en vor de Vereenigde Staten van Amerika, intusschen insluitende Hawaii. Alas ka. en Porto Rico, en die jarenn van kracht zal blijven, te rekenen dertig dagen na de mededeeling van de bekrachtiging door de Koningin en van de goedkeuring door den president der Vereenigde Staten van Amerika De bepalingen zullen echter op 1 Februari 1936 voorloopig in werking treden Tenzij op gezegd met een opzeggingstermijn van zes maanden, zal het verdrag stilzwijgend ver lengd worden. De door Nederland en Nederlandsch-Indië verkregen concessies komen in hoofdzaak op het volgende neer: A. een reductie op het Amerikaansche tarief van invoerrechten van 50 pet. voor: tulpen-, crocus-, en verscheidene andere bloembollen: rozestruiken. blauwmaanzaad. koolzaad, ra dijszaad. bloemzaden en andere tuinzaden; 'ooerenkoolzaad, mangel wortelzaad, spinazie- zaad; spïiterwten, zuurkool, parelgort, bord papier. geweven etiketten, cacao, cacaoboter en chocolade, touw en touwwerk, jenever, Röntgenapparaten. brouwersrijst. Goudsche tabakspijpen en van belang voor Neder- landsch-Indië, stroohoeden en kajepoetiolie. B. een reductie van minder dan 50 pet. voor: tabak, aardappelmeel, dextrine, Goudsche en Edammer kaas. sluitkool. rapenzaad. rutaba ga zaad. bietenzaad. peenzaad, cichorei worte len. uien in flesch, haring, trijp (poolweef- ■sels). bristol karton, theebromine en cafeïne, eetbare gelatine, geraffineerde glycerine, 11- thopone, amyl alcohol, foezelolie.' ..laundry sour", ammonium silicofluoride, Haarlem merolie. essences en amyl acetate. C. het Amerikaansche invoerrecht, respec tievelijk de vrijdom van invoerrecht werd ge consolideerd voor: palmolie, tapioca, tapioca- meel en cassave, narcissen, karwijzaad, kar- wijolie, zwavelzude ammoniak, zwavelzure kinine, mollenvellen. kinabast, gutta percha. aloë. gambir, kapok, sisal, copal. citronella olie sago, sagomeel. reptielhuiden, ongemaien pe per. ongemalen nootmuskaat, ongemaien foe lie, cassia en rotan. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 24 December: In het „Nederlandsche Panopticum" te Amsterdam is een tentoonstelling ge houden van ongeveer driehonderd ge zichten uit Nederland. Zonder zich te vermoeien kan men dus ons geheele vaderland doorreizen. Dit geschiedt door middel van een instrument, onlangs te Parijs uitgevonden, dat wij niet beter kunnen vergelijken dan bij een groote parapluie, die van binnen verlicht, door een kolossaal uurwerk in beweging wordt gebracht. Iedere machine bevat twee en dertig gezichten. Wij zagen o.a. afbeeldingen van de Kalverstraat, den Dam. van Scheveningen, Zandvoort. Rotterdam. Groningen. Leeuwarden enz. en daar de photografieen onverwacht zijn genomen, behoeft het niemand te verwonderen, dat hij of zichzelf, of een zijner vrien den ontmoet, daar de afbeeldingen aan duidelijkheid niets te wenschen over laten. De „Vereeniging van het Vreemdelin genverkeer" heelt 200.000 exemplaren naar alle werelddeelen verzonden, om den vreemdeling op te wekken, met het eigenaardig schoon van ons land te komen kennis maken. Deze nieuwe collectie is een groote aanwinst voor het „Panopticum". rateur Kemper, die niettemin in weinig flo rissante materieele omstandigheden overle den is. placht te zeggen „Ze eten me arm, maar ze drinken me rijk". Aan die keuken maxime mag men denken, wanneer men de ellenlange menu's ziet die de Haagsche restau rant voor de Kerstdagen aankondigen en den prijs daarvan vergelijkt met wat men voorge zet zal krijgen. Men begrijpt dat er die dagen althans moreele wijn- en zelfs champagne- dwang bestaat. En men bedenkt dat er bij die restaurants eenige zijn. die op door-de-week- sche dagen voor een flesch je mlniraalwater f 1.50 a f2 vragen.... Enfin, wie het er voor betalen wil. hij betale en geniete daarvoor van spijs en drank, van muziek en dans en van de kostbare cabaretnummers, die dit alles boven dien nog zullen opluisteren. Den Haag is nu eenmaal een mondaine stad en dus ook een stad van contrasten. Zijn er honderden, die honderden zullen uit geven om zulke wereldsche gebeurtenissen mee te maken, er zijn ook tienduizenden, die niet weten hoe zij zelfs met de Kerstda gen iets extra's zullen kunnen bekostigen, tienduizenden, die maanden lang rekenen en zich kleine genotmiddelen ontzeggen om althans op die hoogtijdagen van het jaar een schamel kerstboompje in hun huiskamer te hebben en een stukle vleesch of een pud dinkje op hun tafel. En nóg armeren. voor wie de weldadige stadgenooten en vereeni- gingen plegen te zorgen Wie hier de aan kondigingen van de feestelijkheden In de dure restaurants ziet en daar de ijzeren pot ten van het Leger des Heils ziet staan om den armsten der armen althans eens één maal in het jaar iets pleizierigs te bereiden, voelt schrijnend de tegenstellingen'der men schen maatschappij. die zich juist in de groo te steden op zoo pijnlijke wijze openbaren. Er zijn óók de talrijken, die naar goed-Hol- landsche gewoonte, ock al zou een maaltijd in een groot, rijk-verlicht restaurant hen allerminst dérangeeren. juist die hoogtijda gen des jaars bij den huiselijken haard wil len doorbrengen: die devoot ter kerke gaan en met hun gezin deze dagen in het eigen huis in aangename, vriendelijke stemming doorbrengen. Zóó zijn er en de briefschrijver wiens taak het is het leven in den Haag getrouwe lijk te noteeren en niet te moraliseeren. zou bijna geschreven hebben: „gelukkig" zóó zijn er velen. Velen, die er niet aan zouden denken met Kerstmis of 00 Oudejaarsavond buitenshuis door te brengen, velen die juist op die avonden-van-inkeer en terugzien op wat onherroepelijk voorbij is.tomidden van wie hun lief en dierbaar zijn wiilen doorbrengen, zonder vreemden, zonder jazz-muzlek en zonder champagne desnoods. En weet ge. dan is er nog een nieuw, een tijdsverschijnsel Dat zijn de duizend die gedurende hun Kerstvacantie buitenslands gaan om win tersport te beoefenen. Vroeger waren het de materieel-bevoorrechten. die in Zwitserland. Noorwegen of Beieren de ski's gingen aan binden en de zuivere versterkende lucht in hun longen zuigen. Vroeger waren het alleen de gefortuneerden, die ook wel eens zeiden „naar de wintersport" te gaan. doch eigen lijk niet anders deden dan de hotel-halls van St. Moritz. Kitzbiihl of Molde al bridgend te bevolken. Die zijn er nu nóg wel. Doch een typisch tijdsverschijnsel is het te zien hoe vele eenvoudige menschen voor zéér een voudige prijzen een da» of veertien de zuivere sneeuw gaan opzoeken. Groote gczelschapppn met kleine beurzen vertrekken per derde klasse trein naar het buitenland om daar voor enkele tientallen guldens de stof der kantoren te vervangen door den ozon van het hooggebergte. Dat is een geheel nieuw Kerstmis-aspect. Menige kantoorklerk, on derwijzer. boekhouder of handelsreiziger heeft het geheele jaar gespaard om dit feest voor geest en gemoed te kunnen vieren. Voor honderd a honderdvijftig gulden kan men een verrukkelijke Kerstvacantie in een heer lijke omgeving doorbrengen Wie vroeger ge durende deze dagen van café naar café. van dancing naar dancing Hepen en zich loom verveelden in het geroezemoes dier overvul- de lokaliteiten, die suizen nu op de lange lat ten de berghellingen af en spannen hun veer krachtige jonge lichamen in de tintelende weelde van Europa's sneeuwgebieden. En zóó gaat nu de residentie, dit wonder lijke 's-Gravenhage. dat zoovele zijden van menschelijke samenleving en menschelijke levenswijzen openbaart, de laatste week van het jaar in Alle tegenstellingen van de groote stad zijn in den Haag te zamen De man met 't pijpje in hemdsmouwen bij het raam; de grande dame in avondtoilet in des Indes of de Witte brug; het meisje dat óók wel eens „voor één dag dame" zijn wil en zich verbeeldt mondain te zijn; hot rustige gezin in de warme huiskamer; de bedelaars en spiritusdrinkers bij het eenige warme maal in de Metropool of bij het Leger des Heils; de vrome kerkgangers; de stille wan delaars langs de zee én door de duinen; de feestvierders en de fuifnummers; de wee moedigen en de ernstigen: de werkloozen en de wintersporters. Zóó viert den Haag de 1 atste dagen van het jaar. Mr. E. ELLAS.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5