in den mist Hevige gevechten in Tembien. Dampo De dood van een onwelkom vredesplan. HOE THIJS IJS HET ZEEPALEIS VEROVERDE PUROL DINSDAG 24 DECEMBER 1935 HAARLE M'S DAGBLAD 4 De strijd in Abessynië. De Abessyniërs tenslotte teruggedreven. Italiaansch blad over het lot der vredesvoorstellen. ROME. 23 December. Maarscha! Badogüo seint het volgende 78ste legerbencht: „Een Abessynlsche coionne van 5000 man sterk heeft een aanval gedaan op onze linies bij Abbi Addi in Tembien, waarbij zij in noorde lijke richting optrokken. Onze afdeelingen zwarthemden en Eritreeërs hebben een tegen aanval ondernomen. De vijand werd door de terrelnomstandig- heden begunstigd en probeerde tegenstand te bieden. Het gevecht was zeer verwoed. De Italiaansche troepen, gesteund door de artil lerie en ae luchtvaartafdeeling, trokken voort. Er volgde een gevecht van man tegen man waarbij de vijand tenslotte werd teruggedron gen. op de vlucht gedreven en door Eritreesche afdeelingen werd achtervolgd. Zoodra de verliezen der Italianen en van de vijandelijke troepen zullen zijn vastgesteld, zullen zij worden bekend gemaakt. De luchtvaartafdeeling in Eritrea heeft vij andelijke troepenverzamelingen in de zóne tusschen Kworan en het Ascianghi-meer met bommen bestookt". Over den slag, die in Tembien heeft plaats gehad, meldt de correspondent van Reuter- A.N.P. te Asmara nog het volgende: Het gevecht ontstond op 50 kilometer ten westen van Ma kalle. De Abessyniërs beperk ten zich niet tot een verdediging, maar na men meermalen het iniatief en beantwoord den de bajonet-charges der Italianen met sabel-charges en geweervuur. De Italiaan- sche troepen bestonden uit blanke soldaten en Askari's. De correspondent van Reuter-A.N.P. bij de Italiaansche troepen in het Noorden ver neemt, dat de betreriende Italiaansche af deelingen, die een „zuiveringsactie" uitvoer den. er door verkenners van op de hoogte werden gesteld, dat er Abessynische troepen in de nabijheid waren, die voorposten had den bij Abbi-Aadi. De Italianen trachtten toen hun vijanden te omsingelen. De Abessy niërs zochten echter contact en, na verster king te hebben gekregen, boden zij een hard- nekkigen tegenstand. De strijd duurde tot Zondagmiddag één uur. zonder dat een van beide partijen de overwinning kon behalen. De Abessyniërs trachtten toen. den linkervleugel der Italia nen op te rollen en konden een stelling in nemen op een heuvel, waar vandaan de Ita lianen hen wilden verdrijven door herhaalde charges. Er werd fel gestreden in gevechten van man tegen man. De Italiaansche aan vallen werden ondersteun door mitrailleur- vuur en vliegtuigen. Tenslotte werden de Abessyniërs terugge worpen in de Ta nqua-vallei. Te vier uur in den middag sloegen zij, naar hier gezegd wordt, op de vlucht. Zij werden achtervolgd door de Askari's en gebombardeerd door de vliegtuigen.'Zij zouden daarbij geheel in ver warring zijn geraakt. Men gelooft dat zij aanzienlijke verliezen hebben geleden, doch de Juiste cijfers zijn nog niet bekend. Een twaalfjarig leger aanvoerder. Het schijnt, dat de Abessynische troepen bestonden uit afdeelingen van dedzjamatsj Amare. versterkt door troepen, die hebben deelgenomen aan de gevechten ten noorden van de Takkaze Zij werden gecommandeerd door een twaalfjarigen fitaurari, den zoon van dedzjaamtsj Ayeloe. Bij den aanvang van den strijd namen de Abessyniërs een sterke stelling in en be- heerschten zij een golvend terrein van 100 vierkante kilometers. De Italianen daaren tegen moesten een geaccidenteerd en zeer moeilijk terrein oversteken. Het is de eerste keer sedert he uitbreken der vijandelijkhe den geweest, dat de artillerie aan het noor delijke front een normale rol kon spelen. De batterijen waren opgesteld op een ver naar achteren gelegen heuvel, vanwaar zij de Abessyniërs met een hoo~*ericht vuur kon den bestoken zonder dat zij voor den vijand zichtbaar waren. Het „Glornale dTtalla" stelt ln een hoofd artikel vast, dat eeniee punten ln de hui dige verwarring duidelijker beginnen uit te komen, ook zonder het vuurwerk der pole mieken. Vóór alles is het volkomen duidelijk, welke wederwaardigheden hebben geleld tot de ver werping der Britsch-Fransche voorstellen door Londen. Over die voorstellen bereikten Laval en loHare overeenstemming na twee dagen te hebben beraadslaagd; den avond van'den Sster. December werd de overeen komst gesloten. Men had nadrukkelijk be paald dat er van het plan niets zou uitlek ken, alvorens het aan de belanghebbenden was medegedeeld. Om twee uur 's nachts werd Laval echter gewekt met de telefonische mededeeling. dat door het optreden van enkele vertrouwens lieden van minister Eden het plan reeds al- gemen bekend was geworden. Deze indiscretie had tot resultaat dat de Britsche voorstanders van sancties a outran- ce een actie begonnen om de Britsche re geering voor een vijandige strooming der openbare meening te plaatsen, voorts dat Abessynië ln zijn ontoegeeflijkheid werd ge stijfd. dat in Italië de indruk van vijandig heid er. intriges der voorstanders van sanc ties nog werd versterkt cn dat Italië er toe werd gebracht nog voorzichtiger te worden. Alle gebeurtenissen van deze laatste da gen. aldus het blad. toonen aan. dat Europa in de wanorde wegzinkt. De eenige duide lijke tendenz is die der verwoesting. Frankrijk. Senaat verwerpt een amende ment over de weercorpsen. Reuter meldt uit Parijs. 23 December: Met 179 tegen 111 stemmen heeft de Senaat een amendement op het wetsontwerp ter ontbin ding van de weercorpsen verworpen, dat ten doel had deze ontbinding te doen uitspreken door cle rechterlijke macht, zooals de regee ring dat wenschte. Bij handopsteken werd vervolgens het voorstel van de Senaatscom missie voor burgerlijke wetgeving aangenomen om deze ontbinding te doen uitspreken bij decreet van den president der republiek, ge contrasigneerd door den geheelen minister raad. De Senaat heeft dus gedeeltelijk het standpunt van de Kamer gevolgd, tegen de wenschen van de regeering in. Egypte. Incidenten aan de Libysch- Egyptische grens. De gisteravond te Kaïro verspreide geruch ten omtrent incidenten aan de Libysch- Egyptische grens zouden in zooverre bevestigd worden, dat het volgens de jongste berichten tot kleine vechtpartijen zou zijn gekomen. Er werd echter nergens van de wapenen gebruik gemaakt. Ook zouden deserteurs op Egyptisch gebied zijn aangekomen. Uit Alexandrië wordt daarentegen gemeld, dat de geruchten over botsingen tusschen Britsche en Italiaansche soldaten aan de grens van Lybië door officieren van de Brit sche luchtmacht te Mersa Matruh worden ontkend en als volkomen uit de lucht ge grepen worden beschouwd. Oostenrijk. Kerstamnestie voor deel nemers aan den Februari- opstand. Bondskanselier Schuschnigg heeft naar het A.N.P. meldt, in een radio rede medegedeeld, dat ter gelegen heid van het Kerstfeest de president op voorstel der regeering uitgebreide amnestie verleent aan politieke ge vangenen. Deze amnestie is vooral van belang voor de deelnemers aan den sociaal-democrati- schen Februari-opstand, van wie slechts zes tien in de gevangenis zullen blijven, omdat zij onmiddellijk betrokken zijn geweest bij het plegen van ernstige gewelddaden tegen het leven. Van de amnestie profiteeren ook de chef van den generalen staf van den republi- keinschen „Schutzbund", majoor Eifler, en Loew, die indertijd waren veroordeeld tot resp. 15 en 18 jaar gevangenisstraf. Schuschnigig deelde verder mede, dat de hangende onderzoeken tegen 19 leden van het vroegere soc.-dem. partijbestuur worden gestaakt. Deze menschen bevinden zich reeds geruimen tijd op vrije voeten; onder hen kunnen Seitz en Renner genoemd worden. De amnestie strekt zich ook uit tot zestien personen, die betrokken zijn geweest bij den Juli-opstand. Overwogen wordt, 60 andere deelnemers aan deze revolutie te begenadi' gen Amerika. De N. R. A. als zelfstandig lichaam ontbonden. Door een besluit van president Roosevelt is gisteren de N. R. A. als zelfstandig lichaam ontbonden. Gedeelten als van de functies der N. R, A. zijn overgedragen aan de ministeriën van handel en arbeid, f A.N.P.) Brifsch'Indië. De stad Quetta wordt opgebouwd. De Britsch-Indische regeering heeft be sloten, dat de in Mei door een aardbeving geheel verwoeste stad Quetta in het Noord- Westen van Indië zal wroden herbouwd. De militaire gebouwen zullen iets verder Noord- Westelijk worden opgetrokken, waar zij het voordeel hebben, op staibieleren rotsbodem te staan. De voorloopige kosten worden geraamd op ongeveer 4.75 millioen pond sterling. Venezuela, Onlusten in Venezuela eischen talrijke slachtoffers. Het is gisteren bekend geworden, dat de onlusten, die hebben plaats gehad in Caracas, Maracaibo en andere steden, meer dan veer tig dooden hebben geëischt. Buitenlandsche gezinnen worden onder bescherming van de petroleumterreinen overgebracht naar elders, bij wijze van voorzorgsmaatregel. In tusschen zijn onder de slachtoffers geen vreemdelin gen. Engeland. Reorganisaties bij het leger. Het ministerie van Oorlog maakt bekend dat de Britsche cavalerie en infanterie ingrij pend zulen worden gereorganiseerd. O.a. zul len binnen een tijdsbestek van een zeker aan tal jaren alle bataljons infanterie van de ge regelde troepen in Groot-Brittannië en over zee worden hervormd tot bataljons mitrail leurs en bataljons fuseliers, terwijl de be staande divisies cavalerie worden hervormd tot een mobiele en een gemechaniseerde een heid. De infanterie zal worden gereorganiseerd, gebaseerd op brigades van drie bataljons fuseliers en een bataljon mitrailleurs. Bij de mitrailleur-bataljons zullen een sectie anti tank-geschut en gemotoriseerde verkennings eenheden worden ingedeeld. Alle infanteris ten z-ullen de behandeling van het geweer en de lichte mitrailleur moeten kennen. De cavalerie en de tank-afdeelingen zullen worden samengesmolten tot divisies, elk tel lende twee brigades gemotoriseerde cavalerie, beslaande uit twee regimenten gemotoriseer de cavalerie en een regiment lichte tanks, en een brigade tanks en divisietroepen. De brigade, welke thans in Egypte is gesta tioneerd en acht regimenten in Engeland zul- ien onmlddelljjk worden gemotoriseerd. Dat koude, beklemmende, voch tige weer is gevaarlijk voor groot en klein. Verhoog het weerstandsvermogen van de Uwen met Diopha. Diopha is een bron van energie, het geeft WBa een stroom nieuwe levens- H KB kracht. Ook na ziekte en ope- ratie bewijst Diopha onschat- bare diensten. Pry's per bus, DIOPHA voor een maand, 60 cent. EEN BRON VAN KRACHT EN GEZONDHEID |Oiopha N.V iimuiden (Adv. lngez. Medj De nog niet gemotoriseerde cavalerie zal worden ingedeeld bij de divisietroepen in af wachting van de geleidelijke motoriseering. Een aantal van deze regimenten zal evenwel gehandhaafd blijven. Bij de infanterie zullen 28 bataljons wor den omgevormd tot zware-mitrailleur-batal- jons. iReuter). Dessie viert geen Kerstmis.. Hoe de Abessyniërs tanks veroveren. (Van onzen correspondent Stuart Emeny) DESSIE, Maandag. Ik ben thans in staat de redenen mede te deelen, waarom de Ita lianen in de gevechten ten noorden van de Takazze zulke zware verliezen hebben gele den. De Italianen werden volkomen verrast door de voortreffelijke guerillataktiek van dedzjamatsj Ayeloe, die den aanval had be raamd en die „de Abessynische De Wet" wordt genoemd. Zooals uit Badoglio's rapport blijkt, wisten de Italianen, zelfs nadat het belangrijkste ge vecht was geleverd, niet, wiens leger hen had aangevallen. Zij hadden op hun verkenningsvluchten niet ontdekt, dat 300 man van Ayeloe's leger ongeveer 100 mijl van de grens van den Soe dan waren weggetrokken. Het hoogtepunt van de Abessynische successen bestond uit de verovering van tien Italiaansche tanks. Nadat de Abessyniërs de door krokodillen bevolkte Takazze waren overgezwommen en gevechten hadden geleverd bij den Maitim- ket-pas en bij den Dembeguina-pas. begrepen zij, dat ieder oogenblik Italiaansche verster kingen uit Aksoem verwacht konden worden In het pad. waarlangs Ayeloe's troepen wa ren opgetrokken, werden talrijke diepe, geca moufleerde holen gegraven, waarin de tanks moesten worden gevangen. Spoedig daarop verschenen Italiaansche troepen, vergezeld van een aantal tanks. Zij achtervolgden de Abessynische troepen en werden zoo in de val gelokt. Tijdens het handgemeen, dat volgde, ble ven de tanks ongebruikt omdat de Italianen bang waren, dat zij hun eigen menschen zou den treffen. De tanks manoeuvreerden hope loos te midden van het verwarde gevecht. Vier tanks bleven in de gecamoufleerde ho len steken en zes andere konden wegens ge brek aan benzine niet verder, zoodat ook deze werden veroverd. Daarna marcheerden de Abessyniërs op naar de Italiaansche post te Edegatsjek, waar zij opnieuw handgemeen met den vijand raakten. Zij lieten geweren en bajo netten in den steek en vochten met speren en lange gebogen zwaarden. Negentig Ita lianen en honderd Askari's werden gedood, voordat de vijand in verwarring tot den te rugtocht besloot. De Abessynische troepen consolideeren op het oogenblik hun posities en de Italianen worden door overvallen van dezelfde soort bedreigd, die zouden kunnen worden uitge voerd door de legers van Ras Kassa, Ras Seyoem en Ras Immeroe. Negen blanke Italiaansche soldaten zijn gevangen genomen en naar Dessie gebracht. In Dessie, waar de verschrikkingen van den oorlog ook al bekend zijn, wordt geen Kerst mis gevierd; wel regenen nu en dan de ..Kerst gaven" van een ander Christelijk volk uit vliegtuigen op de stad neer. De Italiaansche groeten aan de burgerbevolking bestaan uit bommen, mitrailleurkogels enz. Men hoort hier wel in verbittering zeggen, dat vele Abes syniërs moeten sterven, doordat Europa het petroleum-embargo heeft uitgesteld, terwijl het Kerstfeest viert. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) Een week vol plotselinge wijzigingen van den politieken toestand. Een nederlaag, doch tevens succes voor Pierre Laval. Voorloopig noch nieuwe verzoeningspogingen, noch verscherping der sancties. Tweeërlei beteekenis van „Geneefsch pessimisme" onder de tegenwoordige omstandigheden. (Van onzen correspondent). GENèVE. 21 December 1935. Het „onwelkome vredesplan" is nog heel wat sneller gestorven en begraven dan zijn felste tegenstanders de vorige week nog voor moge lijk hadden gehouden. Aan het einde van de vorige week scheen het, alsof Baldwin de over Sir Samuel Hoare ontevreden conservatieve leden van het Lagerhuis nog zou weten te temmen, zoodat Eden genoodzaakt zou zijn hier te Genève zijde aan zijde met Laval ten gunste van de aanneming van het Parijsche plan van 8 December door den Volkenbonds- raad te strijden. De tegenstanders van een vrede, die „den aanvaller een premie zou be zorgen". vroegen zich reeds bezorgd of. of er onder de andere Raadsleden iemand zou zijn met genoeg moed en gezag, om de dreigende aanbeveling van het vredesplan-Laval-Hoare door den Volkenbondsraad te verhoeden. Welke kleine mogendheid zou m een zoo uiterst be langrijke aangelegenheid het wagen den toorn van Engeland, Frankrijk en Italië (aangeno men, dat Mussolini zoo verstandig zou zijn de hem door Lava! en Hoare aangeboden redding uit de moeilijkheden, die Italië in vele opzich ten bedreigen, te aanvaarden) zich op den hals te halen door het organiseeren van den tegenstand tegen het plan? Men had de oogen op Sovjet Rusland gevestigd, doch het bericht kwam. dat Litwinof niet persoonlijk verschij nen zou. Dit beteekende. dat ook Litwinof geen lust had zich aan het ongenoegen van Laval bloot te stellen, die het door Litwinof zoo begeerde Fransch-Russische verdrag van wederkeerigen bijstand nog in het Fransche parlement had te verdedigen. Zoo had men ook Maandag en Dinsdag nog angst, dat geen enkel Raadslid ervoor te vinden zou zijn de belhamel te worden, die den dood van het on welkome vredesplan zou weten te veroorzaken, ondanks de verkapte uitnoodiging, die An thony Eden de vorige week aan de leden van den Volkenbondsraad gegeven had, om het door Eden persoonlijk allerminst bewonderde plan van collega Hoare door een Volkenbonds- verzet te veroor deelen, waarna de Britsche regeering het plan niet langer zou verdedigen. Wie onder de Raadsleden zou de Unden uit het jaar 1926 durven worden, die in den strijd over het toekennen van permanente zetels in den Volkenbondsraad aan Brazilië. Polen en Spanje hardnekkig en moedig zijn „Neen" deed hooren, aldus de taak vervullend, die de wei felende Engelsche regeering niet durfde ver richten. ofschoon vrijwel het geheele Engelsche volk hierop wachtte. Uit deze dagen is het tegen Chamberlain gerichte spotwoord af komstig „Heel Engeland verwacht, dat Zweden zijn plicht zal doen", dat ook thans nog Unden tot eere strekt. Ditmaal was gelukkig een dergelijk „En geland verwacht.dat Sovjet Rusland (of De nemarken, Polen of welk ander land ook) zijn plicht zal doen" tenslotte toch niet noo- dig. Want spoedig na Eden's terugkeer te Genève werd het bekend, dat de Britsche regeering het plan-Laval-Hoare had losge laten, zoodat een zacht stootje van de an dere Raadsleden reeds voldoende was, om het vredesplan ten val te brengen. Dit des te eer, omdat de Negus van Abessynië een scherpe critiek tegen het plan had geuit en zelfs Mussolini door de Italiaansche pers tal van bezwaren deed opperen, zoodat het zelfs aan de overredingskracht van Pierre Laval niet zou kunnen gelukken de Raadsleden er van te overtuigen, dat zij door een aanbeveling en goedkeuring van het Parijsche vredesplan het in hun macht hadden den oorlog te be ëindigen. Reeds Woensdag om 12 uur bestond dan ook de algemeene overtuiging alhier, dat het vredesplan dood was en dat de besprekingen in den Volkenbondsraad alléén nog ten doel hadden de begrafenis ervan te regelen, die op een voor den vader van het plan, Laval, zoo min mogelijk pijnlijke wijze zou behoo- ren te geschieden. Eden's redevoering des avonds in de openbare vergadering van den Volkenbondsraad bracht de bevestiging van het doodsbericht en bet later op den avond bekend gewordene aftreden van Sir Samuel eem loch eens voor Uw verkoudheid Doos 30ct Wat Mijnhard! maakt i> goed (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Plotseling meent Thijs een eigenaardig geluid te hebben gehoord. Hij kijkt nieuwsgierig om zich heen en ontdekt dan ineens voor een vensteropening een vreemd visschengezicht. Het is een zaagvisch, die Thijs met verbaasde blikken aanstaart. „Mag ik vragen, wie U bent en wat U in mijn nieuwe woning komt doen?" zegt het dier. dat een aardig mondje menschentaal spreekt. Thijs vertelt meteen in kleuren en geuren het heele verhaal van zijn zeeavontuur en de zaagvisch luistert er met belangstelling naar. Als Thijs aan het einde van zijn verslag is, zegt de visch, die een vriende lijk dier blijkt te zijn „Nu, ik moet zeggen, dat ik dien zeemeerman een slechten kerel vind." Hoare maakte aan allen twijfel een einde. Ditmaal had het Engelsche volk zelf zijn plicht gedaan. Het verzet tegen Hoare's po litiek van een prijsgeven der gedachte der collectieve veiligheid was zoo sterk geweest, dat Hoare door zijn ontslagneming als mi nister voor zijn te Parijs begane fout moest boeter. Binnen enkele dagen was de wind te Genève weder geheel gedraaid. Met volle zei len varen wij weder het ideaal der collec tieve veiligheid tegemoet! Nog voordat het heengaan van Sir Samuel Hoare bekend was. verklaarde Laval, die niet gauw zijn gemoedsrust en zijn vertrouwen op het uiteindelijke succes van zijn politiek ver liest. dat er geenerlei reden tot angst of op winding bestond De dood van zijn vredesplan had eenvoudig den terugkeer tot den op 7 December bestaanden toestand ten gevolge en beduidde niets meer Een paar uur later zal het ook Laval duidelijk zijn geworden, dat hij zich vergiste en dat een eenvoudige terugkeer tot den vroegeren statusquo, alsof er geen onwelkom vredesplan ooit had be staan, niet meer mogelijk was. Het heengaan van den door Laval bekeer den Sir Samuel Hoare is reeds een eerste verandering van den statusquo en misschien zal Laval de volgende week als ook de Franséhe kamer haar misnoegen over de den aanvaller aangeboden premie tot uiting brengt, een verandering van den statusquo ook ten aanzien van zijn eigen persoon heb ben vast te stellen.! Het zal Laval inderdaad heel moeilijk wor den zijn politiek van 7 en 8 December als een succes voor te stellen! De Volkenbonds raad heeft in openbare bijeenkomst zijn dank aan de Fransche en Britsche regeeringen heel koeltjes tot een dank voor de gedane „mede- deelingen" over hun bij Italië,'- en Abessynië gedanen stap beperkt. Noch de inhoud van het vredesplan, noch de goede bedoelingen bij deze nieuwe vredespoging hebben eenige waardeering gevonden. Integendeel, in de aan de openbare vergadering voorafgegane geheime bijeenkomst hebben vrijwel alle an dere Raadsleden niet nagelaten te verklaren, dat Lavai's vredesplan onaannemelijk voor hen was. De Volkenbondsraad heeft zelfs in bedekte woorden een votum van wantrouwen over Laval's bemiddelingspogingen uitgespro ken, doordat de Raadsresolutie niet den wensch der Coördinatiecommissie herhaalt, dat Engeland en Frankrijk hun verzoenings pogingen zullen voortzetten, doch integendeel de Raadscommissie van Dertien onder voor zitterschap van De Madariaga met eventueel later verzoeningswerk belast. Nooit heeft een Fransch minister te Genève zulk een neder laag geleden als Laval deze week! En toch, als men de gevolgen van het on welkome vredesplan van Parijs van 8 Decem ber nauwkeurig overziet, zal men niet kun nen ontkennen, dat Laval op een zeer be langrijk punt zijn wensch heeft weten door te drijven! Zonder het vredesplan-Laval- Hoare zou de Commissie van Achttien waar schijnlijk- op 12 December tot de afkondiging van het uitvoerverbod voor petroleum naar Italië besloten hebben. Doordat Laval Hoare zoo beangst voor de gevolgen van een zoodanig besluit met be trekking tot de handhaving van den Europee- schen vrede heeft weten te maken, dat deze zijn toestemming tot het vredesplan gaf, is de kwestie der petroleum-sanctie geheel naar den achtergrond gedrongen. Wellicht zal half Januari deze kwestie weder ter sprake komen, Intusschen zal Mussolini zooveel petroleum kunnen inslaan, dat de practische beteekenis van deze door Laval verfoeide verscherping der sancties grootendeels zal zijn verloren ge gaan. Tenslotte een enkel woord over het „pessi misme", dat tegenwoordig te Genève voort durend schijnt te heerschen. Men moet hier bij in het oog houden, dat ook de Volken bondskringen onder zich verdeeld zijn in personen, die bovenal naar een spoedigen vrede streven, en in personen, die bovenal een rechtvaardigen vrede wenschen. Dezelfde ver deeling, die tijdens den wereldoorlog onder de pacifisten heerschte, bestaat ook thans we der. Vrede-tot-elken prijs of vrede-met- recht? Hierdoor komt het. dat in Genève voortdurend hetzij in den éénen, hetzij in den anderen kring pessimisme heerscht. Men zou ook kunnen zeggen, dat hier ook steeds hetzij bij de ééne groep, hetzij bij d<e andere, opti misme heerscht. Maar het pessimisme is nu eenmaal meer in de mode! Wat de tegenwoor dige stemming betreft, de mannen van het vrede-tot-iederen-prijs. die in het begin van deze week nog optimisten waren zijn. na den val van Sir Samuel Hoare en na de Raads- bijeenkomst van Genève tot't zwartste pessi misme vervallen. Daarentegen heerscht thans wedei een meer rooskleurige stemming bij de aanhangers van een rechtvaardigen vrede, die de plotselinge bekeering van Hoare tot het vredesstandpunt van Laval tien dagen lang in een staat van diepe neerslachtigheid had gebracht. De kurve schijnt thans weder opwaarts te gaan! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Bjj A^od,. en ^Drogist (Adv. Ingez. MedJ TWEE VILLA S GEDEELTELIJK UITGE BRAND Omstreeks half zes Zondagavond brak brand uit in een tweetal villa's van den Staatsmijn Maurits, welke worden bewoond door de inge nieurs Ex en Bergstein. De villa's zijn gelegen in Lutterade. op enkele honderden meters van den staatsmijn. De motorbrandspuiten van den „Maurits" en die van Geleen waren onmiddellijk ter plaatse. Zij tastten de enorme vuurzee met een achttal stralen aan en na drie uur blusschen had men den brand onder de knie. De boven verdiepingen van de villa's waren toen geheel uitgebrand. Omtrent de oorzaak kan nog wor den gemeld, dat het spelen van kinderen met lucifers nabij een kerstboom niet geheel on schuldig moet worden geacht aan den brand. Evenwel is nog niets met zekerheid te zeggen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6