HANDELSBLAD „TREFFERS" V R IJ D A G 27 DECEMBER 1935 HA'AREE M'S DAGBEAD 8 Bestrijding werkloosheid te Haarlem. Mededeelingen van B. en W. Aar. de memorie van antwoord op het afdelingsverslag schrijven B. en W. van Haarlem o.a.: Verhooging spoorbaan. B. en W. geven een uiteenzetting van het verloop der onderhandelingen over de uit voering der plannen tot verdere verhooging van de spoorbaan HaarlemRotterdam. Wat medegedeeld wordt, is onze lezers bekend. Er wordt thans een zoo zuiver mogelijk opgezette raming van de kosten gemaakt. Industrie-terreinen. Het gereedmaken van industrieterreinen aan het Noorden Buiten Spaarne heeft de volle aandacht van B. en W. Uit het oog mag niet worden verloren, dat ook en vooral voor de industrie de bijzondere tijdsomstan digheden buitengewoon nadeelig werken. Bo vendien dient met een zekere vervorming in de toekomst rekening te worden gehou den. Met aandacht volgen B. en W. dan ook alles wat hierop betrekking heeft met het doel, om zoodra de tijd daarvoor gekomen is. de noodige voorstellen te kunnen doen. Het Plan van den Arbeid. In verband met hetgeen omtrent het Plan van den Arbeid in de af deelingen is gezegd merken B. en W. op. dat ook naar hun meening het voeren van een constructieve politiek gwenscht is. Met belangstelling zien B. en W. dan ook de voorstellen tegemoet, die als gevolg van genoemd plan zullen wor den gedaan. De werkverschaffingen. Aan de klacht in de afdeeiingen geuit, dat de 6-weeksche rouleering van de arbeiders bij de normale werken over te weinig per sonen wordt verdeeld, zullen B. en W. de noodige aandacht schenken. Beperking van de uitzending naar de rijks werkverschaffing geschiedt door stopzetting gedurende het winterseizoen. Bovendien zal de rouleering ook bij de gemeentelijke werk verschaffing worden vergroot. Hoewel B. en W. tot hun groote voldoening mogen constateeren, dat de groote massa der werkloozen werk. als is het in werkverschaf fing, verlangt, kan om wille van de werk schuwe gesteunden het element van dwang voor de plaatsing bij de werkverschaffing niet geheel worden gemist. De jeugdwerkloosheid. Ook B. en W. hebben groote belangstelling voor het vraagstuk der jeugdige werkloozen en het heeft hun voortdurende aandacht. Een onderzoek als door sommige raadsleden wordt gewenscht naar het aantal jeugdige werk loozen, het aantal werkloozen van 55 jaar en ouder en het vormen van een fonds voor pensioen aan oudere arbeidskrachten achten B. en W. niet te liggen op den weg der ge meente; alleen daarxoor heeft dit vraagstuk een te algemeene strekking. B. en W. zijn bereid aan een onderzoek naar den omvang en den aard der jeugd werkloosheid in den leeftijd tot 25 jaar mede te werken. Zij denken daarbij aan een onderzoek, zooals dat in Amersfoort en Enschedé heeft plaats gehad en waar bij het particulier initiatief een belang rijke rol heeft gespeeld. In verband met het eventueel bevorderen van eenheid in dergelijke onderzoeken zal overleg met den Minister van Sociale Zaken noodig zijn. Het vraagstuk van de vervanging van oude werkkrachten door jongere, is van zoodanigen aard dat B. en W. meenen, dat dit plaatse lijk niet is te bezien. Eventueeiee maatrege len zouden huns inziens landelijk moeten worden bekeken, waarbij allereerst de moge lijkheid van uitvoering door het particuliere bedrijfsleven zal moeten worden overwogen. Een plaatselijk comité tot opneming van jeugdige werkloozen in het bedrijfsleven, overeenkomstg de circulaire van den Mi nister van Sociale Zaken, is in voorbereiding. Hoe werkloozen leven. Op welke wijze door enkele gemeenten een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag hoe de werklooze arbeiders tegenwoordig leven, wat betreft de voeding, is aan B. en W. niet bekend. Wil aan zoodanig onderzoek eenige waarde gehecht worden, dan zou dit zoo uit gebreid moeten zijn, dat de uitvoering op prawtische moeilijkheden zou stuiten. B. en W. zijn bovendien overtuigd, dat tengevolge van de maatregelen als beschikbaarstelling van goedkoope levensmiddelen, in het alge meen ondervoeding niet behoeft te worden gevreesd. De zweminrichting aan de Delft. Over een zichtbaar contact. De volgende passage is uit het antwoord van B. en W. van Haarlem op het afdeelings verslag; „Contact tusschen minderjarigen van ver schillende sekse bestaat bij het zwemmen in de zweminrichting aan de Delft niet. De zwemmers kunnen elkander zien. wat waar schijnlijk bedoeld is met „zichtbaar contact", maar toch slechts op eenigen afstand. De ver bouwing van deze zweminrichting heeft de aantrekkelijkheid ervan verhoogd en over het algemeen is men met de aangebrachte ver andering zeer ingenomen. Naar onze meening zou het weder aanbrengen van de afscheiding het ruime aanzien en de frischheid der in richting schaden en haar exploitatie-moge lijkheid in gevaar brengen, in verband vooral met de aanwezigheid der beide concurreerende particuliere zweminrichtingen. Gelegenheid tot geheel gescheiden zwemmen van mannen en vrouwen bestaat nog altijd in de gemeen telijke inrichting van de Houtvaart. Voor de schoolkinderen geldt en blijft gelden een rege ling. dat gezamenlijk zwemmen van jongens en meisjes uitgesloten is". Vrijgezellenhuizen. B. en W. van Haarlem tegen gemeente- exploitatie. Het vraagstuk van de stichting van vrijge zellenhuizen heeft reeds vroeger een punt van onderzoek bij het college van B. en W. uitge maakt. Oprichting van gemeentewege van dergelijke tehuizen zal niet tot het gewenschte doel kunnen leiden. Bovendien staat het wel vast. dat een dergelijk tehuis niet zonder een belangrijk nadeelig saldo zou zijn te exploi- teeren. Afgescheiden nog van de vraag of de financieele positie der gemeente het brengen van het gevorderd geldelijk offer zou gedoo- gen. zou een dergelijke exploitatie be teekenen een extra steun voor de toevallige bewoners van een dergelijk tehuis, welke ontgaan zou aan heri, die om welke reden ook niet van het tehuis gebruik kunnen maken.-Voor de gemeente is het oprichten van vrijgezellen- huizen daarom niet aan te bevelen. Zou het initiatief daartoe van particulieren uitgaan, dan zou in elk bijzonder geval kunnen worden nagegaan of en in hoeverre de gemeente daarbij medewerking zou kunnen verleenen zoo schrijven B. en W. van Haarlem in de memorie van antwoord. Avondcursussen voor school vrije jeugd. B. en W. overwegen een aanvraag. Eenige raadsleden leverden in de afdeeiin gen een pleidooi voor de oprichting van avond cursussen voor de mannelijke- en vrouwelijke schoolvrije jeugd. B. en W. merken daarover op; Ter zake hebben wij d.d. 26 November jJ. een verzoekschrift ontvangen van de Com missie van Advies voor het onderwijs aan de Rijpere Jeugd, waarin om medewerking wordt verzocht. De bedoeling is. ter vervanging van het vroegere vervolg-onderwijs. theorettsche- en practische lessen te doen geven, voor de jongens in die vakken, welke hun vak-be kwaamheid ter goede zullen komen en voor de meisjes meer in het bijzonder handwerken en huishoudvakken Voor algemeene ontwik keling zou aan beide groepen dan nog gele genheid moeten worden gegeven zich te be kwamen in stenografie, machineschrijven, boekhouden, handelskennis, enz. Desge- wenscht zou de Commissie bereid zijn zelf de uitwerking en uitvoering der plannen ter hand te nemen. Een voorloopige kostenbere kening toont aan voor 500 cursisten f 5900 en voor 300 cursisten f 3600 per jaaT. Het is duidelijk, dat- deze aangelegenheid vele kanten raakt. Vooral omdat afgezien nog van vele andere moeilijkheden dit ter rein hestreken wordt door de Nijverheids-on derwijswet. Wij stellen ons voor de vele moge lijkheden welke het verzoek, dat overigens onze sympathie heeft, inhoudt, nader onder de oogen te zien en den te zijner tijd hierom trent in te lichten. De h. o. v. B. en W. van Haarlem teeen een verhooging der subsidie. Een raadslid zei in de afdeelingsvergadering, dat hij den salarisstaat van de H.O.V. gezien heeft. Naar zijn meening is verhooging der sa larissen noodzakelijk. De H.O.V. is voor Haar lem een cultureel en sociaal belang. Hij vond het beschamend hoe weinig Haarlem in vergelijking met andere plaatsen op dit ge bied doet. Hij stelde in verband hiermede voor, het subsidie met f 5.000.te verhoogen. An dere leden sloten zich bij subsidieverhooging aan. Een ander lid zeide, dat hoewel men ver schillende middelen heeft aangewend, het niet lukt belangstelling voor de H.O.V. aan te kwee ken. Hieruit blijkt, dat de H.O.V. niet zoo ge held is als wordt voorgesteld. Spreker is tegen verhooging der subsidie. B. en W. antwoorden: Mede in verband met de omstandigheid, dat van particuliere zijde niet die geldelijke steun aan de H.O.V. is verleend als mocht worden verwacht, vinden wij geen vrijheid een hooger bedrag aan subsidie uit de gemeentekas te ra men dan thans is geschied. bridgen. HAARLEM—AMSTERDAM ONBESLIST. Voor de competitie om den Waddington- beker, die dit jaar verspeeld wordt tusschen gemengde paren, bonden de afdeeiingen Haar lem en Amsterdam den strijd aan in ,3oe- kenroode" te Aerdenhout. Voor Amsterdam speelden mevrouw W. B. Buma met mr. F. W. Goudsmit en de familie J. J. Steenbergen, terwijl Haarlem vertegen woordigd werd door de combinatie's mevrouw J. Spruyt met den heer A. C. Bosse en mejuf frouw L. Salomon met den heer W. P. J. Schalken. In dezen wedstrijd wisten de Haarlemmers in de eerste zestien spellen een voorsprong van 1230 punten te behalen. Dit was een mooi succes, maar ook noodig, want in de tweede helft behaalde Amsterdam 1450 punten meer dan Haarlem. Wanneer het verschil echter onder de 500 punuten blijft, wordt de strijd, als een gelijk spel beschouwd, wat hier dus het geval was. Haarlem heeft nu gewonnen van 't Gooi, terwijl Amsterdam, Den Haag heeft versla gen. Haarlem slaat dus geen slecht figuur. BRIDGE-DRIVE INDISCHE VEREENIGING. De Kerstdrive van de Indische Vereeniging van Haarlem en Omstreken mocht zich weer in een groote belangstelling verheugen. Onder de beproefde leiding van den heer J. van d. Willigen, probeerden ongeveer zeventig bridgers een der hazen of fazanten machtig te worden. Er werd een intensieve strijd ge streden in de drie klassen, welke door de leiding waren ingedeeld. In de z.g. roode (sterkste) groep, had men twaalf paren ingedeeld, ter.wijl de andere twee groepen elk uit tien paren bestonden. De uitslag van deze drive was: Klasse A: 1. De heer en mevrouw Cohen (Bloemen - daal) 621 o match points. 2. Mej. Salomon met den heer Schalken 60 1/2 match points. Klasse B. 1. Mevrouw van der Willigen met den heer Sieliakus, 7OV2 match points. 2. Heer en mevrouw Schaap, 62 match points. Klasse C. 1. Heeren Breet en Clarkson 61V2 match points. 2. Heer en mevrouw Koster, 61 match points. Naast de alom bekende z.o.Gei thans een nieuw type (extra droog (Adv. Ingez. Med.) Kanarie-tentoonstelling. De Vereeniging van Kanarie vrienden „Ons Genoegen" heeft met de Kerstdagen in Café- Restaurant „Spoorzicht" aan het Stations plein een kanarie-tentoonstelling gehouden, die veel belangstelling getrokken heeft. De keurmeesters, de heeren A. van den Handel, W. Odenkerken, P. J. W. Zandvliet en C. v. d. Herik, hebben Dinsdag druk werk gehad, want bijna 700 van die kleine zangers, die met recht gevederde vrienden genoemd mo gen worden, moesten worden beoordeeld. Dinsdagavond zes uur is de tentoonstelling geopend. De voorzitter, de heer G. S. J. de Boer, sprak een welkomstwoord, speciaal tot den Commissaris van Politie, den heer E. H. Tenckinck, die zich bereid had verklaard de tentoonstelliing te openen. De heer De Boer dankte allen, dis meegewerkt hadden, om de tentoonstelling zoo schitterend te doen sla gen. Dank bracht hij ook aan de adviseurs en aan den eigenaar van café-restaurant „Spoor - zicht", die bijna zijn heele huis voor de ver eeniging beschikbaar had gesteld. Spreke»- dankte ook de leden, die allen hun uiterste best hadden gedaan, evenals de verkoopers van de loten. Dit alles was tot groot genoe gen van ..Ons Genoegen" aldus eindigde de heer De Broer, die daarna het woord gaf aan den heer Tenckinck. ..Toen uw bestuur mij verzocht, deze ten toonstelling te openen", zei spreker, „heb ik, hoewel vogelliefhebber in den ruimsten zin des woords, toch geaarzeld aan dit verzoek te voldoen, omdat ik al zooveel jaren uit de practijk ben. Ik vroeg mij af. waarom men juist mij heeft aangezocht. Heeft men soms geweten, dat de wieg. waarin ik mijn eerste levensjaar doorbracht, heeft gestaan in Ame rika. onder heel oude boomen, waarin de wil de kanarie zijn nestje bouwde en zijn „wild zang" liet hooren? Hoe het ook zij. u kunt in mij ook nog 'n ouden kanariekweeker vinden, hoewel dit vele jaren geleden is en het door mij behaalde succes niet groot was. Het doel en streven van uw vereeniging is mij bijzon der sympathiek. Een vereeniging, die zich ten doel stelt het bevorderen van de kanarieteelt, de liefhebberij voor het kweeken van kana ries en andere gecultiveerde kamervogels en de bescherming van nuttige in het wild le vende vogels, moet steeds meer aanhang vin den. Uw vereeniging zal dus meer propaganda moeten maken. Door het kweeken van kana rievogels wordt ook de huiselijkheid groot er, wat in dezen tijd werkelijk niet overbodig is te achten; het kind leert liefde voor dieren krijgen, een eerste grondslag om later daarop naastenliefde te bouwen. Het kvveeken van kanaries bevordert ook huisvlijt. Aan ieder zou ik willen toeroepen; koopt geen vogels, die in het wild leven; laat ze waar ze thuis hooren: waar ze voor iedereen hun gezang op zijn schoonst ten beste geven en waar een ieder er Van kan genieten. Wil men toch een vogel in huis hebben, koopt dan vogels, die hier niet in het wild kunnen leven, zooals ka naries, parkieten en andere gecultiveerde ka mervogels. Zoo werkt men ook mede aan de bescherming van de in het wild levende vo gels. Eén van de middelen, om het doel der vereeniging te bereiken, is o.a. het houden van tentoonstellingen en zangwedstrijden, zooals hier. Ik hoop. dat deze tentoonstelling vele liefhebbers zal trekken en nieuwe lief hebbers zal brengen. Hiermee zal uw moeite beloond worden. In de hoop, dat de Haarlem- sche liefhebbers met hun inzendingen een goed figuur zullen slaan en dat deze tentoon stelling het beoogde doel zal bereiken, ver klaar ik haar voor geopend." Het gezelschap maakte daarna een wande ling langs de kooien. ETALAGE-RAAM DIERENASYL. Nog versch liggen ons in 't geheugen de aantrekkelijke winkel-étalages, ter eere van het Kerstfeest, met al dat warme rood. het groen en wit. de schitterende lichtjes! Niet in den weg van het drukke verkeer slechts in een bescheiden zijstraat wacht echter nóg een étalageraam op kijkers; het vraagt de aandacht van allen, die van het dier houden. Wat daar bijeen is gebracht met zooveel zorg, zooveel liefde én zooveel smaak, is een bezoek overwaard! Aan den wand: teekeningen die de wreed heid van de jacht duidelijk tot uiting bren gen en een zeer raak en toepasselijk vers erbij. Beneden op den voorgrond, links, een mi niatuur-vogelvoeder-hokje, met echte kleine vetbolletjes er aan; verder en aanwijzing, hoe een drinkbak je voor de vogels geplaatst kan word'n, opdat zij er zooveel mogelijk pro fijt van hebben. Rechts de speeltuin-vereeni- ging „Meerlebosch" te Haarlem-Noord in het klein,' waar we de goede zorgen voor de dieren in den winter kunnen bewonderen. Op den achtergrond een weiland, waar het vee. door sneeuw verrast, den boer ziet aan komen, die zich haast om zijn koeien in den warmen stal te brengen. Kijkers en, belangstellenden zullen geen spijt hebben van een bezoek aan het toon- raam van de Vereeniging voor Dierenbe- schenning te Haarlem, Ridderstraat 11. zijn kleine ADVERTENTIES a 11.in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS »jn altijd r£ék. Het 4ste leerjaar. Aan de Centrale Scholen. B. en W. schrijven aan den raad: Het achtste leerjaar schijnt vooral een bij zondere aantrekkelijkheid te hebben. Het aan tal leerlingen der Centrale Scholen bedroeg bij de oprichting van twee scholen op 1 Sep tember 1933: 382. Bij opening van een derde school op 1 September 1934 klom dit aantal tot 499 en op 1 September 1935 telden de drie scholen gezamenlijk 526 leerlingen. Het Tehuis voor Ouden van Dagen. Verhoudingen onder het personeel. B. en W. van Haarlem schrijven aan den raad Wij kunnen niet ontkennen, dat de verhou dingen tusschen het personeel aan het Tehuis voor Ouden van Dagen te wenschen overla ten. Desondanks trachten wij den dienst zoo goed mogelijk te doen functionneeren. Ge tracht wordt zoodra mogelijk, betere toestan den te scheppen. In afwachting daarvan komt het ons beter voor hierop niet verder in te gaan. De markten. Geen lagere marktgelden. B. en W. van Haarlem schrijven: De tijdelijke verplaatsing van de oud- roest-markt naar de Nassaulaan blijkt wel te voldoen. Alvorens door ons college een voorstel zal worden gedaan, willen wij de verdere werking van deze verplaatsing af wachten. B. en W kunnen thans geen vrijheid vin den een voorstel tot verlaging van de markt gelden voor de groentenmarkt te doen. De bestrating te Haarlem. Er is niet meer geld beschikbaar. In de afdeeiingen van den raad is aange drongen op verhooging van den post on derhoud bestratingen. B. en W. merken daarover op, dat de fi nanciën het niet toelaten grootere uitgaven voor dit onderdeel van de begrooting te doen. Het op de begrooting uitgetrokken bedrag zal worden gebruikt voor onderhoud van die straat,gedeelten, waarvan in 1936 zal blijken, dat uitstel van onderhoud niet langer kan worden gedoogd. Noode is tot het uittrekken van het thans voorgestelde bedrag overge gaan. Het ligt niet in de bedoeling het on derhoudswerk door tijdelijke krachten te la ten verrichten. De Schoonheidscommissie. B. en W. van Haarlem pleiten voor behoud. Enkele raadsleden achtten blijkens hun ver klaringen in de afdeeiingen het nut der Schoonheidscommissie van beperkte beteeke- nis en stelden voor tot opheffing ervan te be sluiten. Mocht in de toekomst een advies noo dig zijn, dat zou dit van een deskundige kun nen worden gevraagd. B. en W. antwoorden: Het nut der Schoonheidscommissie kan men dan alleen juist bepalen, wanneer men de in gediende oorspronkelijke plannen vergelijkt met wat tot stand komt. Deze vergelijking dwingt tot behoud der Commissie. Dat alles, wat tot stand komt aan hooge aesthetische eischen voldoet, zullen wij niet beweren. En ook de Schoonheidscommissie beweert dit niet. 't Is ook niet haar werk wat tot stand komt; de plannen zijn en moeten blijven die van den ontwerper, getoetst door de Commissie, die zoo noodig op verbetering kan aandringen. En nu spreekt het wel van zelf, dat de Schoonheids commissie in haar pogen tot verbetering bij den eenen ontwerper beter slaagt dan bij den anderen. Dat resultaat aan te leggen als maatstaf voor het nut der Commissie brengt dan ook de kans mede tot eene onjuiste con clusie te komen. LAdv, IngezMe<L_l GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Terug te bekomen aan het bureau van Politie Simedestraat. uitsluitend tusschen 11 uur v.m. en 1 uur n.m.) Handschoenen en ceinturen, Heerenrijwiel, Slinger van auto, Pakje inh. Kerstartikelen, Pet. Politiebureau, Smedestraat; Autoped Witkamp, Marnixstraat 86; Agendaboekje, Nobels. Neptunusstraat 7 rood; Bok, Slacht huis; Kerstboom. Merkuur, Santpoorterplein 21; Bril Wiegant, Santpoorterstraat 22; Horloge, v. d. Gevel, 2e Hoogerwoerddwars- straat 52, idem, Rahuzen, Herman Heijer- manslaan no. 8 Heemstede, idem Traksel, Wilhelminastraat 19; Hond, Broekhof, Hout vaart 48; idem, Kennel Thornwood, van 't Hoffstraat; Oliejas, v. d. Reep, Noorweg 11 Heemstede; Laars, Dinkier, Rijksweg 456, Santpoort; Laarzen (1 paar), Deen, Leidsche- straat 14; Stormlantaarn, Kroonsberg, Schagchelstraat 29; Portemonnaie met inh. Hile, Sporthuis, Leidschevaart 332, idem, Neuteboom, Tulpenstraat 41 rood; idem, Van Deenen, Teding van Berkhoutstraat 13; idem Weidema. Urselastraat 10 F; idem Brouwer Sparrenstraat 11; Pakje inh. rijwielgereed schap; Harren. Vooruitgangstraat 89; Paraplu Stuijfzand, Kleverlaan 188; Hondenpennins v. d. Berg, Sophiastraat 51; Regenpijpen (1 paarri Boelhouwer, Rijksstraatweg 237; idem v. Wienen, Bakenessergracht 52; Rijwiel plaatje. v. Thienen, Zwaardstraat 16; Idem v. Dam, Bakkerstraat 4; Idem, Schouten, Rustenburgerlaan 58; Schroevendraaier, Goldschmeding Ged. Oude Gracht 108; Heerenschoen. Roozenboom, Rijnstraat 9; Babyschoentje Maassen, Baljuwslaan 24; Boodschappentasch. Oostendorp. Klooster straat 58; zakje, inh. stoffen, Sproet, Korte Lakenstraat 6 rood; Etui inh. sleutels, Quist, Patrimoniumstraat 10; Katten. Kennel Fauna Fr. VarkeiismarktLoodgieterspasser, Hak- kenbroek, Bilderdijkstraat 29 rood; Rijwiel plaatje, Schouten, Rustenburgerlaan 58; idem Weert, A. L. Dyserinckstraat 126; Jongens- rijwiel, Mooyman Corn. v. Noordestraat 38 rood; Rijbewijs. Meijer, Sophiastraat 59: Con- troletang, Deen, Slamatstraat 15; Vulpen houder, v, d. Ma ar el, Kampersingel 64 rood. Weer een autobotsing op den Amsterdamschen straatweg. Advocaat uit Aerdenhout ernstig gewond. Dinsdagavond is op den rijksweg lang de Amsterdamsche Vaart het zooveelste ongeluk van dit jaar gebeurd. Van Haarlem kwam tegen zes uur een auto, bestuur door den heer H. D. uit Hoorn. Bij den spoorwegovergang van de Haarlemmermeer lijn wilde hij bijremmen, doch door de glad heid van den weg slipte de wagen. Uit de richting Amsterdam kwam een andere auto, die bestuurd werd door den 34-jarigen mr. D. v. d. W., wonende aan den Vogelenzangschen Weg in Aerdenhout. Bij het passeeren van een auto, die scheef op den weg stond, heeft deze waarschijnlijk geweifeld. Met tamelijk groote snelheid vloog hij tegen zijn slippenden tegenligger op. De auto van mr. v. d. W., een nogal kleine wagen, werd van voren geheel in elkaar ge drukt. Ook de andere wagen had nogal ern stige schade opgeloopen. Mr. v. d. W. was zeer ernstig gewond. Hij had inwendige kneuzingen en een hersen schudding gekregen en werd op last van den ter assistentie geroepen dokter in bewusteloo- zen toestand naar het Diaconessenhuis ver voerd. De politie stelt een nader onderzoek in en heeft daartoe de beide gehavende auto's in beslag genomen. Wij vernamen hedenmorgen, dat mr. v. d. W., die weer bij bewustzijn is, thans buiten levensgevaar verkeert. De kweekelingen met acte. B. en W. hebben bezwaar tegen een verhooging der vergoeding. In de afdeeiingen van den raad werd ge vraagd of B. en W. bereid zijn te komen met een voorstel tot verhooging van de beloo ning voor kweekelingen met acte. Een be looning van f 600 per jaar voor het werk van een volledig bevoegde kracht kan niet lan ger worden gehandhaafd. Een ander lid stelde voor de toelage voor kweekelingen van f 600 te brengen op f 700. De moeilijke financieele omstandigheden weerhouden B. en XI. naar zij aan den raad schrijven een voorstel tot verhooging der toelagen aan te bieden. Overigens brengen zij onder de aandacht, dat in verschillende gemeenten deze toelagen op geringer bedra gen zijn vastgesteld. Verkeersvraagstukken te Haarlem. Mededeelingen van B. en W. Aan het antwoord van B. en W. op het af deelingsverslag ontleenen wij: Verkeersseïnen. B. en W. hebben de kruispunten Barteljoris- straatZijlstraat en KruiswegRozenstraat voor het maken van automatische verkeers- seinen in studie. Ongelukken. Over 1935 tot en met November zijn te Haar lem voorgekomen 1272 ongelukken (ongeveer 100 minder dan over 1934). Hiervan zijn er 8 met doodelijken afloop. Reorganisatie Groote Markt. Het ligt in het voornemen in 1936 over te gaan tot wijziging van de indeeling van de Gr. Markt, waarmede een verkeersverbetering zal worden verkregen. Of bij deze gewijzigde indeeling een ander gebruik van de Vischmarkt zal worden ge maakt, is nog niet vastgesteld. Goedkoope wintergroente. Verstrekking te Haarlem begint weer. B. en W. van Haarlem deelen aan den Raad mede, dat binnenkort weer begonnen zal wor den met de distributie van goedkoope winter groente. De precario. Eenige verlichting van lasten B. en W. van Haarlem deelen mede, dat reeds in 1932 een belangrijke reductie gegeven werd, door niet het maandtarief, bij gebruik van ge meentegrond gedurende eenige maanden, in rekening te brengen, doch het jaartarief door 12 te deelen. Dit geeft een verlaging van onge veer 30 pCt. Tot een verdere verlaging kunnen B. en W. niet adviseeren. KERSTAVOND VAN VOLKSZANG. De kerstavonden van de .afdeeling Bloe- mendaal van Volkszang hebben een groote bekendheid gekregen. En ook ditmaal mag de afdeeling op een mooien avond op Dinsdag in het Jeugdhuis terugzien en was de zaal behoorlijk bezet. Een groote kerstboom, smaakvol versierd, was bij het podium aangebracht en een een voudige piantenversiering langs de wanden verhoogde de gezellige sfeer. De beschaafde wijze van voordragen van den heer P. de Nobel, getuigde van ernstige studie. Telkens treft het ons weer van welk een ontroerende schoonheid sommige oud-Neder- landsche liederen zijn, door de eenvoudige taal en toonzetting. Dit gedeelte van het programma was een groot succes en een compliment voor den lei der. Als soliste trad op mevr. C. Bosman-Rut ten. die veel succes had met haar Kerstlie deren in de Fransche. Duitsche en Engelsche taal en die op verdienstelijke wijze werd be geleid door den heer Mr. C. W. Ritter. Juist in de intimiteit van deze kleine zaal kwamen de liederen van Mevr. Bosman zoo uitnemend tot hun recht. Het publiek was dan ook opgetogen. De Engelsche liederen werden gezongen in aansluiting met het Kerstverhaal van den heer D. Kuiper, die een Christmas Carol van Dickens vertolkte.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10