{Smette Smette {Smette {Smette VOETBAL. DAMMEN VRIJDAG 27 DECEMBER 1935 H A A' R t E M'S DSGBCAD 9 De toegangsprijs bij Engelsche voetbalmatches Arsenal's verijdelde plan Inkomsten en uitgaven van een beroeps- club De loonen der spelers De opleiding en de kans op promotie van den scheidsrechter in Engeland en in ons land Het oordeel van een „scout" over het Nederlandsch elftal Wales verslaat de „All Blacks". Vóór den oorlog behoefde dat gedeelte van het publiek bij Engelsche League-wedstrij- den. dat de staantribunes bezette, dwz ge middeld ongeveer driekwart var. het aantal bezoekers, slechts een halve shilling entree te betalen Sindsdien is er veel veranderd: de toestanden maakten het noodzakelijk, dat de minimum-toegangsprijs op een shilling werd gesteld, weike prijs bij belangrijke be- kermatches hier en daar verdubbeld worat. Men is daarover in Engeland allerminst te spreken, speciaal in de industrie-gebieden van de provincies Yorkshire en Lancashire, waar veel werkloosheid heerschte. is er her haaldelijk od aangedrongen, den voor-oor- logschen toestand te herstellen. Het meeren- deel der clubs, die stemgerechtigd waren, dat zijn dus de eerste en tweede klassers. wilden van een verlaging der toegangsprijzen niets weten. Sïechts enkele, waaronder Ar senal. namen een proef. Het bestuur van deze club maakte nl. bekend, dat bij thuiswed strijden van het tweede elftal, dat in de Lon don Combination 'een competitie van reserve teams) drie keer achtereen het kampioen schap verwierf, elke mannelijke bezoeker- gratis een dame mee mocht brengen. Bij eenise matches ging dat goed en het bleek, dat het vrouwelijk geslacht zich weldra zeer voor de sport ging interesseeren. Totdat de bezoekende clubs bij het bondsbestuur gin gen klagen. Niét. zooals de lezer wellicht zou denken, omdat de oogen van de toeschouwers meer gericht waren op hun gezellinnen dan op het spel. doch om de eenvoudige reden, dat de bezoekende clubs er schade door le den. In Engelsch beroepsvoetbal geldt nl de bepaling, dat de recette, na aftrek van on kosten, tusschen de twee clubs verdeeld wordt. Zoo is uitstellen van een match op Zaterdag voor de ontvangende vereeniging altijd een strop, Zij moet evengoed dezelfde som vergoeden, ook al komt er op een door- de-weekschen dag bijna geen publiek, als wanneer het terrein uitverkocht zou zijn ge weest. Er wordt eenvoudig een gemiddelde berekend van de ontvangsten der drie voor afgaande thuiswedstrijden en daarnaar het aandeel der bezoekende club bepaald, ook al zijn er op den werkelijken speeldag tusschen beide clubs slechts een honderd toeschou wers. Daardoor komt het wel eens voor, dat clubs, die het in de bekercompetitie een heel eind brengen en derhalve een viertal extra- matches spelen, in plaats van voordeel, groot financieel nadeel ondervinden, Wat nu zulk een wedstrijd aan recette op brengt. is een vraag, waarop de meest fan tastische antwoorden gegeven worden. De groote clubs, zooals Everton. Aston Villa, Arsenal, e.d. rekenen bij matches van het eerste elftal op recettes van gemiddeld 12 tot 1800 pond sterling (3700 tot 13000,gulden) waarvan, men. verlié^e dit niet uit het oog, de bezoekende club hftar deel krijgt. Wanneer door slecht weer, andere attrac ties of mid-week matches de 1000 pond (d.i. met de tribuneklanten mee een 15.000 men- schen) niet bereikt wordt, dan kan men in zulk een geval voor een dergelijke vereeni ging gevoegelijk van een reuzenstrop spre ken. Natuurlijk zijn er veel meer League clubs, in de tweede, doch vooral in de derde klasse, die zelden of nooit de 1000 pond ha len, ja, dikwijls niet de helft of een derde gedeelte daarvan. Deze vereenlgingen zitten dan ook op zware lasten en moeten met al lerlei hulpmiddelen tr-achten het hoofd boven water te houden. Het voornaamste redmiddel is dan het verkoopen van de zelfgekweekte jonge en beste spelers, om daardoor de an dere spelers te kunnen betalen. Laten we nu eens aannemen, dat een club ln de 21 thuiswedstrijden gemiddeld een recette van 1000 pond 'd.i. 7250 gulden) maakt. Daarvan moet worden betaald: het aandeel van de bezoekende club (omgekeerd ontvangt de vereeniging bij uitwedstrijden natuurlijk ook haar deel), de vermakelijk heidsbelasting, het onderhoud van en de af schrijving op de tribunes, gebouwen, kan toren, oef en toestellen; reiskosten, doktersre keningen voor gewonde spelers, verzekering, en tenslotte de" salarissen van managers, trainers, hulptrainers, personeel en spelers plus het mogelijk dividend aan de aandeel houders gesteld, dat een seizoen 36 weken duurt en de clubs 25 spelers heeft, die ge middeld zes pond per week verdienen, dan krijgt men reeds een som van 5400 pond, on geacht de bunussen voor gewonnen of ge lijkgespeelde wedstrijden en ongeacht de salarissen in het gesloten seizoen. De lezer zal wel begrijpen, dat het in ons land steeds weer opduikende praatje, als zouden beroemde spelers 10.000 pond sterling per jaar krijgen en één pond voor elke goal, die zij scoren, fantasie is. Het hoogste sala ris dat de League toestaat, is acht pond per week. twee pond extra voor een gewonnen en één nond extra voor een gelijkgespeelden wedstrijd. Het is dus niet acht pond per match, maar per week. In het zomerseizoen is het maximum lager. Tenslotte wordt voor het winnen van een bekerfinale tien pond extra betaald, evenals voor het meespelen in een internationalen wedstrijd. In dit laatste soort matches heeft de speler de keus tus schen het bedrag aan geld (ln dit geval door den Bond betaald) of een gouden medaille en men zal verwonderd zijn te hooren. dat menig speler de medaille kiest, vooral als het een wedstrijd tegen Schotland betreft. Bo vendien krijgen de spelers een ,.cap" (een petje met pluim) en een shirt, de doelman een trui. Ook voor deze truien bestaan strenge be palingen. de kleur moet groen, grijs, blauw, geel of rood zijn, alle andere kleuren zijn verboden. Spelers als Vivian Woodward, de beroemde amateur, die mot 't vertegenwoordigend En gelsch beroepselftal meespeelden, ontvingen nooit eenige vergoeding: zulks is ten streng ste verboden en overtreding van dit verbod beteekent onherroepelijke indeeling in de beroepsklasse Ook amateurs worden, bij ge- teekend contract, aan een beroepsclub ver bonden: de formulieren en bepalingen zijn echter anders dan voor professionals. Volledigheidshalve dient er op te worden 'gewezen, dat een prof. voor slechts één club per seizoen in bekermatches mag uitkomen, aan welke vereeniging hij dan minstens twee weken van te voren moet zijn verbonden. In competitiewedstrijden kan hij daarentegen in hetzelfde seizoen direct na zijn transfer desnoods tegen het elftal uitkomen, waar van hij een week te voren nog deel uitmaak te en niet zelden levert hij bij zulk een ge legenheid een top-prestatie. Half Maart wordt ieder jaar de bepaling van kracht, dat clubs geen nieuw-aar.gekochte spelers meer in hun ploeg mogen opnemen, opdat de strijd om promotie of kampioenschap, dan wei degradatie op zoo zuiver mogelijke wijze zal worden beslist. De taak van den voetbalscheidsrechter is zeer moeilijk: wil hij deze goed vervuilen, dan is het lang geen sinecure. Dat heeft men in Engeland duchtig ingezien en behalve, dat er. evenals sedert korten tijd ook in ons land, een leeftijdsgrens voor candidaten en voor actieve scheidsrechters is. moet de ge gadigde. wanneer hij het toelatingsexamen met goed gevolg heeft afgelegd, eerst eenige jaren als grensrechter in alle klassen van de competitie dienst doen. Eerst daarna krijgt hij wedstrijden te leiden, waardoor het' zel den voorkomt, dat de op deze wijze aange stelde arbiter een mislukking wordt. De uit spraak van den referee Is bindend: een pro test na afloop is onmogelijk, doch wel is het aan de directie van de club vergund, aan het bestuur van den Bond klachten omtrent de leiding schriftelijk in te dienen. Het is zelfs gewoonte, na lederen wedstrijd op een daar voor bestemd formulier, het oordeel over den referee te geven, hetzij gunstig of ongunstig. Op deze wijze is er eer. controle van den ar biter op de spelers en later, van clubdirectie en bondsbestuur op den scheidsrechter. Nu doet zich bij dezen gang van zaken een merkwaardigheid voor. Men zal het wel met ons eens zijn, dat er moeilijk een beter en grondiger kenner van de techniek van het voetbalspel zal zijn te vinden dan de Engel sche beroepsspeler. En toch is het een feit, dat onder het Engelsche scheidsrechters- corps. voor zoover is na te gaan. geen en kele oud-professional is aangesteld. Wanneer er al eens één bij toeval een vriendschappe- lijken wedstrijd leidt, dan is zijn oordeel na afloop bijna onveranderlijk deze. dat het erg moeilijk is, dat hij het nimmer als een „be roep" zou willen doen en dat tusschen spe len en het als scheidsrechter beoordeelen van het spel. een zeer groot verschil bestaat, welk verschil in opvatting van wat mag en wat niet mag, in de practijk nu maar niet zoo gemakkelijk te overbruggen ls. Een .scout" is iemand, die. in opdracht van een Engelsche beroepsclub, een bepaald gedeelte van het land bereist om. door het bijwonen van allerlei minder belangrijke matches en wedstrijdjes, vooral in de z.g. junior-competities (deze benaming heeft met den leeftijd van de spelers niets te ma ken) veelbelovende krachten te ontdekken en daarvan bij den manager melding te ma ken. pe meeste Engelsche clubs hebben ver^ scheidende scouts" "in hun dienst, dikwijls oud-spelers van die vereeniging, die dus we- TONNEMA SNEEK zó in de melk, zó opgelost vlug oplossende anijsblokjes kou-verdrijvend Verkrijgbaar bij Uw winkelier in aantrekkelijke pakjes d 10 eenls, bevattende 12 tabletten voor even zoveel koppen melk. (Adv. Ingez. MecL) ten. welk materiaal en welke stijl er ver- eischt wordt, om met succes in het elftal te kunnen optreden. Benny Ives. een van Tottenham's meest succesvolle scouts, heeft thans geruimen tijd in Ierland vertoefd, doch gaf bij zijn terug komst te kennen, dat hij zijn tijd voor niets had besteed. Ierland en ook de Iersche Vrij staat waren al zoo grondig door de Engel sche clubs bewerkt, dat de beste spelers reeds lang waren aangekocht en dat er dienten gevolge Londensche amateurclubs waren, die thans gemakkelijk van de meeste Iersche prof. clubs zouden kunnen winnen. Benny's meening over het Nederlandsch elftal, dat hij te Dublin zag winnen, was heel wat gunstiger. Hij vond het de meest effec tieve continental ploeg, hoewel niet de tech nisch kundigste, die hij ooit had gezien. Het geen als een groot compliment mag worden beschouwd, vooral voor Bob Glendenning, die door Mr. Ives hierbij zeer waardeerend wordt genoemd. In 1905 leed het Nieuw-Zeelandsche rugby- team ..the All Blacks" op zijn tour door Groot-Brittannië slechts éen nederlaag, met 30 (één try tegen niets) tegen Wales. In 1924 namen de bezoekers revanche, versloe gen Wales met 190 en verloren geen enke len wedstrijd. Het is te begrijpen, dat men in Cardiff de derde ontmoeting als „de rob ber" beschouwde, waarvoor 50.000 toeschou wers naar Cardiff Arms Park waren geko men. De ..All Blacks" hadden tot Zaterdag 1.1. van de 25 op hun tour gespeelde matches er 23 gewonnen, o.a. van Schotland en Ier land, er één gelijk gespeeld, tegen Ulster en één verloren, tegen Swansea. Zou Wales ei- wederom in slagen, hun geduchte tegenstan ders de baas te blijven. Met de rust was de stand 30 voor de touristen. Het werd daar na 10—3 voor Wales, vervolgens 1210 voor Nifiuw-Zeeland en vlak voorhet einde scoorde Rees-Jones nog een try (3 punten) voor Wales, dat aldus onder groot enthou siasme met 13—12 zegevierde. OM DEN NEDERLAND- SCHEN VOETBALBEKER. Op tweeden Kerstdag zijn wedstrijden om den Ned. Voetbalbeker gespeeld. Het trekt de aandacht, dat de clubs uit het Westen van die uit de andere afdeelingen gewonnen hebben. De voornaamste uitslagen luiden als volgt: Derde ronde: S.V.V.—Unitas 4—2 Vierde ronde: H.B.S.P.E.C. 6—1 XerxesLa Première 7—1 HelmondN.O.A.D. 3—0 Bleyerheide—B.E.C. 4—5 HaarlemHoogezand 7—2 HeraclesVelox 2—3 Hermes D.V.S.Enschedé 5—1 De KennemersZeeburgia afg. Excelsior—A.D.O. 1—6 V.S.V.Heerenveen 7—4 RoermondVriendenschaar 3—0 H.F.C.Spartaan 2—3 N.A.C.—D.O.S. 5-4 R.C.H.—Muntendam 9—0 G.V.A.V.Stormvogels afg. H. F. C.Spartaan (23) H.F.C. heeft het met een zeer onvolledig elf tal niet kunnen houden tegen de Amsler- damsche tweede-klassers. Onder leiding van scheidsrechter Groot- meijer stelt H.F.C. zich als volgt op: Schras Wittebol, Dorsman Jongeneel, Kruyer, Beets Van Zwijndrecht, Drijver, Koper, Chapon, Hagenaar. H.F.C. onderneemt direct eenige snelle aan vallen. Deze leveren echter niet veel op. Wel zetten Hagenaar en v. Zwijndrecht goed voor, maar de Spartaan-achterhoede weet steeds den bal weg te werken. Als de Amsterdammers langzamerhand in gespeeld raken, blijkt het, dat HF.C. dezen wedstrijd niet cadeau zal krijgen. Spartaan is in de meerderheid, tot doelpun ten komt het niet, zoodat de rust met blanken stand komt. Reeds vijf minuten na de hervatting is het Hagenaar, die na een goed aangegeven bal van Van Zwijndrecht, het eerste doelpunt scoort (I—0). Spartaan komt nu flink opzetten. Aanval op aanval volgt, tenslotte maakt Ta venier gelijk, na goed spel van Van Heuven (11). H.F.C. ziet het gevaar nog niet; de Amster dammers zijn veel enthousiaster; zij zien hun werken wederom beloond als na een mooien aanval Ohm wederom Schras passeert (12). H.F.C. valt nu wat feller aan; Chapon en Hagenaar wisselen van plaats. Het gelukt Koper, op een bal van Van Zwijndrecht door te loopen en Oerlemans van dichtbij te pas- seeren (22). Direct hierop echter mist hij een gemakke lijk kans. Hoewel de Amsterdammers aan een gelijk spel genoeg hebben om in de volgende ronde te komen, leggen zij zich niet op verdedigen toe. Vijf minuten voor het einde breekt Ohm door en bezorgt met een goed schot zijn club de verdiende overwinning (23). HaarlemHoogezand (72) In een vrij lusteloozen wedstrijd heeft Haarlem afdoende haar meerderheid bewezen op den Noordelijken eerste-klasser Hooge zand, en hoewel de mogelijkheid niet is uit gesloten dat dit Noordelijke elftal een offday had, zou het, zoo spelende als gisteren, in de Westelijke tweede klas een poover figuur slaan. Reeds van den aftrap af was het niet moei lijk, in dezen kamp een voorspelling te doen. Wel ondernamen de Noordelingen verschil lende uitvallen, maar de afwerking was hoogst onvoldoende. Waar ook de doelverdediger van Hoogezand niet erg betrouwbaar was, mag het een won der heeten dat de score, althans vóór rust. laag bleef. De twee doelpunten, die gescoord werden, kwamen van het hoofd van De Win ter na een goeden voorzet van Kammeijer en de tweede van Van Polanen na een goede pass van Smit. In de tweede helft verwachtten wij van Hoogezand met het windvoordeel meer te genstand. Oogenschijnlijk leek dit in het begin ook zoo. maar de Haarlem-verdediging wist al spoedig het spel te verplaatsen naar haar voorhoede. Smit maakte er 3—0 van, waarna Hoogezand uit een scrimmage tegenscoorde. Zonder dat een der Noordelingen een voet aan den bal kreeg maakte De Winter er 41 van en Van Polanen kort hierop 51. Wel bleef Hoogezand moedig doorspelen, maar vooral haar middenlinie Ls niet voor haar taak berekend. Toch maakte zij er 5—2 van. Door middel van Smit en De Winter wordt de eindstand op 7—2 gebracht. Haarlem speelde in de volgende opstelling: Kaan, Van den Berg. Verhappen, De la Mar, Van Gooi, Vreeken, Oldenburg, de Winter, Smit, Van Polanen Kammeijer. R. C. H.Muntendam (90) In een prettig gespeelden wedstrijd is het R.C.H. mogen gelukken, een groote overwin ning te behalen. Het elftal van Muntendam, dat reeds 's morgens om 6 uur op reis was ge gaan en een autobustocht van ruim 250 K.M. achter den rug had, viel nogal tegen. De Racing, die met een invaller voor Pre- vost Jr. uitkwam, zet er direct een vlot tempo in. Diverse goede aanvallen worden opgezet: reeds binnen tien minuten weet Van der Horst met een mooi schot de score te openen (l0). Enthousiast speelt Muntendam verder, doch Kors en Prevost onderscheppen vrijwel iederen aanval. Het duurt niet lang, of uit een algemeenen aanval weet Lenselink den stand op 2—0 te brengen. Het wordt een éénzijdige strijd; aanval op aanval wordt op het Muntendamdoel onder nomen. Bij één dezer aanvallen krijgt Slot den bal te pakken en plaatst hem in den uitersten hoek <30). Vlak hierop benut Slot een pass van Hoogendoorn (40). Wanneer weer hervat is, is vrijwel hetzelfde spelbeeld. Na een kwartier geeft Van der Horst een mooie pass naar Van der Meulen, deze zet goed voor. waarna Slot Inkopt (5—0). Slechts sporadisch komt Muntendam in de buurt van den R.C.H.-goal. Metten in het R.C.H.-doel kom er zoo goed als niet aan te pas. Als Van der Meulen een corner goed voor 't Muntendamdoel brengt, kopt Ruis uit stekend in (6—0'. Met regelmatige tusschen- poozen brachten Hoogendoorn, Van der Meu len en nogmaals Hoogendoorn den eindstand op 90. Het R.C.H.-elftal was: Metten, Kors. Prevost, J. Geutskens, Ruis, Van der Gevel, v. d. Meulen, Slot, Van der Horst, Hoogendoorn, Lenselink. V. S. V.Heerenveen (74) "V.S.V. ontwikkelt direct een snel, goed slui tend spel. dat het doel der bezoekers onmid dellijk in gevaar brengt. Herhaaldelijk worden aanvallen op het Hee- ienveen-doel ondernomen en na ongeveer een kwartier spelens loopt G. Michel den bal in het doel ais de keeper een hard schot van U. de Wolf laat vallen il0'. Ook na dit doelpunt behoudt V.S.V. het beste van het spel en slechts sporadisch weet de Heerenveensche voorhoede het tot het doel van V S V. te brenger.. Bos. die Hillekamp vervangt, doet dikwijls zeer goede dingen: een beetje meer routine en deze jonge speler zal zich in het eerste elftal weten te handhaven. Michel toont zich ditmaal zeer productief. Hij benut een voorzet van Goos fraai. Even later tipt dezelfde speler den bal juist over den te ver voor zijn doel staanden keeper. (3—01. Een gevaarlijk moment voor het V S V.-doel. dat ontstaat uit een corner en waarbij de bal uit de handen van keeper Michel wordt ge- loopen. lost v. Zutphen op door het leder re soluut weg t» trappen. Een corner op het Heerenveen-doel. welke Bos neemt heeft succes: de naar bin nen gekomen Goos schiet het leder hard in (40 Heerenveen werkt zich na dit doelpunt wat meer los en vooral haar linksbuiten treedt bij de daarop volgende aanvallen op het V.S.V.- üoel op den voorgrond. Direct na de rust geeft G. Michel Goos een mooie kans om den voorsprong te vergroo- ten. doch deze laat de kans ongebruikt voorbij gaan. Na eenige vergeefscne aanvallen der Heerenveensche voorhoede gelukt het den rechtsbuiten, om onhoudbaar voor Michel den achterstand te verkleinen. Heerenveen heeft haar opstelling gewijzigd. Het elftal speelt thans veel beter. Wanneer de beide V.S.V- backs elkaar niet begrijpen, maakt de rechts binnen der bezoekers van deze gelegenheid ge bruik om er 42 van te maken. Nauwelijks is de bal weer afgetrapt, of de V.S.V.-voor hoede zit alweer voor het doel van Heerenveen. Michel stelt de Wolf in de gelegenheid te sco ren. Deze bedenkt zich niet en de stand is 5—2. Even later krijgt Borst den bal van de Vries aangegeven en de stand wordt met een goed schot op 6—2 gebracht. Sterk scoort het zeven de doelpunt (7—2). Nog tweemaal weet de Heerenveensche voorhoede Michel te passce- ren. eenmaal door den middenvoor en voor de laatste maal door den rechtsbinnen, zoodat deze wedstrijd in een 74 overwinning voor V.S.V. eindigt. G. V. A. V.Stormvogels. Wegens afkeuring van het terrein is de ont moeting G.V.A.V.—Stormvogels niet doorge gaan. Van G. V. A. V.-zijde is voorgesteld, de zen wedstrijd op Nieuwjaarsdag te doen plaats hebben, doch het Stormvogelsbestuur, heeft dit nog niet geaccepteerd. RipperdaQuick (N.) (24) Quick trapt af met den wind in den rug. Ripperda neemt den bal over en moet meteen een corner nemen; deze gaat achter. Toch gelukt het Ripperda, een doelpunt te maken (10). Quick werkt hard; haar midvoor maakt spoedig gelijk (11). Het gelukt den linksbinnen van Ripperda de leiding te hernemen (21). Na de thee speelt Quick veel beter, maar Langeveld en Kruyff spelen zóó goed, dat er haast geen doorkomen aan is. Twintig minu ten voor tijd maakt Quick gelijk (22). Nu is Ripperda de kluts eenigszins kwijt, maar geeft den moed niet op. Menige aanval werd nog ondernomen maar het lukte den Oranje hemden niet. In de laatste minuten maakte Quick er 24 van, zoodat Ripperda uitge schakeld is. BUITEN DE COMPETITIE. Ensch. BoysE. D. O. (25) Na een pittigen wedstrijd heeft E.D.O., die met vier invallers speelde, verdiend gewonnen. Na een kwartier scoort de thuisclub, waar na Oomen gelijk maakt. Schijvenaar vergroot den E.D.O.-voorsprong met een mooi schot. Door uitstekend spel van Koppen, die weer een prima partij speelde, wordt de stand 13. Even na rust maakt Schalie hands; de strafschop wordt benut. Van dien tijd af is E.D.O. steeds de sterkste. Keurig wordt er gevoetbald door de rood zwarten. Oomen brengt den stand op 24, waarna Goemaat uitstekend werk van Kohier bekroont (25). E.D.O. wint dus met 52. R. C. H. 2—A. V. O. G. (6—1) R.C.H. 2. dat met een gewijzigde opstel ling uitkwam, was aanvankelijk in den aan val. doch A V.OG. neemt met een mooien kopbal van den midvoor de leiding. Helling man weet echter den ruststand op 11 te brengen. Na de hervatting heeft A.V.O.G. niet veel meer te vertellen gehad. Van Leeuwen (2). Meyer (2) en Geloven brachten den eindstand op 6—1, waarmee het einde kwam. HAARL. VOETBALBOND. R. C. H. 3Vliegende Vogels (41) Onmiddellijk na den aftrap ontwikkelt zich een fraai open spel, waarbij Vliegende Vogels het eerst aanvallend optreedt. Na een kwartier opent Vliegende Vogels de score, als de R.C.H.- keeper den bal verkeerd beoordeelt. Dit is een aansporing voor R.C.H. om wat beter nog aan te pakken; het is dan ook spoedig weer geüjk. Na de hervatting neemt R.C.H. 3 het spel in handen; uitstekend samenspelend wordt het VI. Vogels-doel bestookt. Het duurt niet lang. of R C.H. 3 neemt de leiding. Een penalty wordt kort hierop tegen den paal geschoten. R.C.H. 3 voegt nog twee doelpunten aan de score toe. VI. Vogels kan zich niet loswerken en mag van geluk spreken, dat het bij deze 41 nederlaag blijft. Werkloozencompetitie. Het programma voor 31 December en 2 Januari luidt: 31 December: V. V. T. I—V. V. C n, R. C. H F. J. Wempe. R. Zwart nMetaal E, Vergierdeweg, R. C. Kremer. V. V. B. IIR. Wit I, Transport, P. J. Doets. Z. W. V. IZandvoort, W. v. Duyn. 2 Januari: R. Zwart IGazelle I, Transport, H. J. Boeree. Z. W. V. IIV. V. M., Zandvoort, J. Hendriks Metaal a—V. V. B. I. H. F. C de Tello R. Wit II—V. V. T. H, V. S. V., M. J. v. Too- renburg V. V. C. IGazelle H, Vergierdeweg, de Koning Om het Wereldkampioenschap. Morgen Zaterdag 28 December zal te Amsterdam in het Victoria hotel, de match om den wereldtitel dammen tusschen den ti telhouder Maurice Raichenbach (Frankrijk) en onzen nation&len kampioen J. H. Vos be ginnen. Na den match EuwcAljechln om het we reldkampioenschap schaken, zal ook de match VosRaichenbach in binnen- en buitenland alom de belangstelling trekken. De geschiedenis der weredidkampioenschap- pen dammen is als volgt: 1889—1912 Isidore Weiss. Drie-en-twintig jaren heeft WeLss den ti tel van wereldkampioen gedragen: niet om dat hij dezen in officleele toumooien be haald heeft, doch omdat er niemand was, die hem in matches kon verslaan. De eerste officlee'.e wedstrijd om den wereld titel werd ln 1909 te Parijs gespeeld. In dit tournooi wist Weiss zich te handhaven. Hol* land kwam toen uit met Jack de Haas en Ph. L. Battefeld en de Franschen met I. Weiss, s. Bizot. Dr. a. Molimard, M. Fabre, J. Du- mont en M Baledent De tweede wedstrijd om den wereldtitel vond in 1912 te Rotterdam plaats. Ook hier vormden Nederlanders en Franschen de be zetting. Het was in dit te Rotterdam gehou den tournooi waar Weiss de nederlaag leed en waarin een speler, dien men van te voren wei nig kans gegeven had. Weiss onttroonde. En zoo staan wij thans bij het begin Yan de zevende match om den wereldtitel: Rai chenbachVos. Raichenbach is een speler met een geboren aanleg, fonkelend van geest, dochzonder wetenschappelyken ondergrond. Hij taxeert het spel op de kansen van het ooger.blik en die de tekortkomingen zijner tegenstanders hem bieden. Zijn spelopbouw is brillant en vol persoonlijk cachet. Onze nationale kampioen Vos daaren tegen kent de theorie van het spel als bijna geen ander: hij verstaat de kunst, elk theo retisch voordeeltje uit te buiten en te benut ten. Een prognose zullen wij niet stellenhet zou ook niet mogelijk zijn, met eenige kans op succes een voorspelling te geven. In ieder geval heeft Raichenbach zijn leef tijd voor. Hij is nu ruim 20 jaren jonger dan onze nationale kampioen. Laten wij hopen dat wij Hollanders met evenveel voldoening hierop zullen mogen te rugzien als bij den match om het wereldkam pioenschap schaken. Wanneer ook de wereldtitel dammen in het bezit van een Hollander komt. kan ons kleine landje er trotsch op zijn dat 't onze landgenooten zijn die de dragers zijn van de hoogste eeretitels dezer beide eeuwenoude hersen-sporten. Naar wij vernemen Ls de eerste partij van de dammatch tusschen Rajchenbach en Vos definitief vastgesteld op Woensdag 1 Januari, des middags te vier uur, in het Victoria-Hotel te Amsterdam. De wedstrijd zal uit vijftien partijen be staan. Voor de eerste tien partijen is het volgende programma vastgesteld: Eerste partij 1 Januari te Amsterdam 4 uur. Tweede partij 3 Januari te Lisse, 6 uur. Derde partij 4 Januari te Amsterdam, 6 uur. Vierde partij 5 Januari te Amsterdam, 6 uur. Vijfde partij 6 Januari te Haarlem, 6 uur. Zesde partij 8 Januari te Den Haag, 6 uur. Zevende partij 9 Januari te Amsterdam, uur. Achtste partij 10 Januari te Hilversum, 6 uur. Negende partij 11 Januari te Dordrecht, 6 uur. Tiende partij 12 Januari te Amsterdam, 6 uur. Tijdstip en plaats van de overige vijf par tij ene zullen nader worden bekend ge maakt. Dr. Max Euwe doet den openingszet. Onze wereldkampioen schaken, Dr. Max Euwe, heeft zich bereid verklaard, den ope ningszet van dezen match te doen, Voorn kunnen wij nog mededeelen dat deze match zal bestaan uit vijftien partijen inplaats van tien, zulks in verband met de veie aanvragen uit andere steden om ook daar enkele partijen vast te stellen. Voor alle partijen is het begin vastgesteld op zes uur n.m. Alle partijen zullen op den- zelfden dag worden uitgespeeld, zoodat afge broken partijen niet zullen voorkomen. Finale meestertitel. De eindstrijd om den meestertitel is thans op twee partijen na (C. Suijk tegen J. C. P. Kalden en P. Leijte tegen G. Pois) geëindigd. De stand van de leiders is thans: gesp.gew.rem.verl.pnt. M. R. C. Stahlberg. A'dam 11 6 4 1 16 J. C. P. Kalden, s Gravenhage 10 5 4 1 14 C. Suijk, IJmuiden 10 5 4 1 14 Wanneer dus de partij Suijk—Kalken welke Zondag a.s. te Rotterdam zal worden, gespeeld in remise mocht eindigen, legt Stahlberg definitief beslag op den meester titel. Alleen wanneer Suijk of Kalden wint. zal een herkamp tusschen Stahlberg en Suijk of Kalden noodzakelijk worden. D. O. S. De wedstrijden om het clubkampioenschap 1935—1936 werden voortgezet en tevens de jaarlijksche wedstrijd om de zilveren draag- medaiile. De uitslagen luiden: lste klasse: F. MollemaH. Cassé H. BaliesW. Dijkhof 2-0 0—2 2de Klasse: J. Spijker—G. A. Ottoiini 0—2 J. v. SprangH. Le Noble 20 P. C. K. HeidwijlerG. A. Ottoiini 0—2 Medaille wedstrijd. Th. Nunnink—C. Vrolijk 20 C .Vrolijk—P. Heidwijler o2 DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Bij de K.N.A.C. is de Inschrijving voor den den Sterrit naar Monte Carlo binnengeko men van den heer C. A. Bijlaard te 's:Gra- venhage, die met een Ford V. 3 uit Stavan- ger zal vertrekken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13