Damd uel. Hei Bdauytiikste aae Jaargang no. loiua Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 28 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEEEBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ,£3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer 0.35. Reclame! 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.- Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 December. In Memoriam. Met ontsteltenis en met diep leedwezen hebben wij het plotseling overlijden verno men van twee stadgenooten, die tot de besten en bekwaamsten gerekend werden: Mr. J. H. Thiel en Mr. Dr. J. J. M. Noback. Plotseling neergeveld door een hevige ziekte, gingen beiden binnen enkele dagen heen. De eerste op reeds hoogen leeftijd, maar tot het laatst toe zoo krachtig, pittig en energiek dat men moeite had in zijn 72 jaren te ge- looven; de tweede, in de volle activiteit van zijn drukke en veeleischende taak, waaruit hij even verpoozing was gaan zoeken in Zwitserland. Slechts 48 jaar oud stierf hij •ver van hier, in een hotel te Klosters. Elders in dit nummer herdenken wij bei der zeer belangrijken arbeid ten bate der gemeenschap; een afzonderlijk woord ter herinnering aan deze twee nobele en flinke mannen moge er op deze plaats aan toege voegd worden. Mr. J. H. Thiel, in zijn jeugd onderwijzer, later fabrikant, man van buitengewone energie en karakter, ging op lateren leeftijd in de rechten studeeren, vestigde zich als advocaat te Haarlem, had hier in korten tijd een der voornaamste advocaten-kantoren, maakte in de jaren 19041913 als vrijzinnig democraat deel uit van den gemeenteraad, was 2 jaar wethouder van Onderwijs, werd in 1917 districts-schoolopziener te Amsterdam en 1919 inspecteur van het Handelsonderwijs, moest in 1928 zijn functie neerleggen wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, bleef niettemin op velerlei gebied actief Het citeeren van deze enkele voornaamste functies er waren er veel meer ken merkt al den veelzijdigen werker. Er waren veel bekwaamheden in mr. Thiel vereenigd: die van den kundigen onderwijs-man, van den zeer scherpzinnigen jurist, van den on- dernemenden zakenman, van een politicus die zijn overtuiging en levensopvatting steeds getrouw bleef. Wie hem gekend hebben zullen hem allen herdenken als een man van karakter en van hooge beginselen. Hij had het leven en den arbeid lief; hij bleef zich tot zijn laatste da gen toe met dezelfde kernachtige intelligen tie voor de openbare zaak ir eresseeren, en algemeen hechtte men tot het laatste toe hooge waarde aan zijp. oordeel.... en ver trouwde hem. De gave, een zaak in haar kern te begrijpen en in haar hoofdpunten te formuleeren was en bleef hem in buitenge wonen mate eigen. Hij vond den weg tot op lossing en of die moeilijk was of niet maakte voor hem geen verschil. Hij zette door. Het was teekenend voor een man als Thiel dat hem op hoogen leeftijd nog werd ge vraagd de voogdij te aanvaarden over de minderjarige kinderen van een gestorven vriend. Op aandrang der familie aanvaardde hij ook die taak met opgewektheid en met de intense belangstelling, die hem in alles ken merkte. Op velerlei gebied was hij nog actief en hielp hij anderen. In een tijd waarin zooveel, wel eens te veel, over cumulatie van functies gepraat wordt doet het goed een man als deze te herdenken die zoo ontzag lijk veel belangeloos gedaan heeft, om an deren te helpen. Hij wist dat hij dat goed kon, en hij deed het graag. Voor velen is hij een steun en een vriend geweest, een rots waarop men altijd bouwen kon. Zijn nage dachtenis is de zeer mooie herinnering aan een sterk man, een eerlijk mensch die een groote taak in het leven heeft vervuld. Mr. Dr. J. J. M. Noback, die studeerde te Amsterdam en daarna eerst als leeraar in onze stad bijzondere gaven toonde hij was een geboren docent en zeer boeiend redenaar vond later zijn levenstaak in het secre tariaat van de Centrale der Nederlandsche Werkgeversvereenigingen. Hij was ook secre taris van de Vereeniging van Werkgevers in het Metaalbedrijf, en hij bekleedde vele an dere functies waaronder gedurende gerui- men tijd het secretariaat van de Haarlem- sche Gezondheidscommissie. Voor hem was in het leven een moeilijke, gecompliceerde en vaak zeer ondankbare taak weggelegd waarvan hij zich met groote toe wijding en met bijzondere scherpzinnigheid en kennis van zaken kweet. De Nederlandsche industrie en haar nooden kende hij als zeer weinigen, in de verhoudingen van het arbeids vraagstuk was hij volkomen thuis, en in tal- looze onderhandelingen was deze bescheiden man het middelpunt. In Den Haag,, bij de re- geeringsdepartementen, kende men ook wel zeer goed zijn groote begaafdheid en activiteit Wie Noback goed gekend hebben weten dat hij een zeer gevoelig mensch was. die zich de nooden der tijden sterk aantrok. Hij had, Wij zijn ternauwernood bekomen Van de sensatie van het schaak, Of er zijn duidlijke symptomen Van damemotie-in-den-maak. Ook hier staat voor de corypheeën De hoogste titel op het spel, Ook hier bereiden zij getweeën Zich voor op een verwoed duel. Zal Raichenbach zijn kroon bewaren Als 's werelds damspelvirtuoos, Of tot zijn scha de kracht ervaren Van onzen eigen Vosje-loos? Zal straks ons damhert heftig kloppen, Zooals ons schaakhart heeft gedaan, En zal men met verhitte koppen, Ook hun partijen volgen gaan? 't Zou schoon zijn, als na Euwe's zege Ook deze titel hierheen kwam, Men is toch nergens zoo terdege Vertrouwd als hier, met dijk en dam. Eén Januari zal 't beginnen, Wij hopen zeker met elkaar, Dat onze Vos den strijd zal winnen, Veel zege, Vos, in 't nieuwe jaar. P. GASUS. buitendien in zijn jeugd met een zwakke ge zondheid te kampen, die. later wel verbe terde maar hem toch nog vaak in zijn moe dige activiteit bemoeilijkte. Voor zijn vele vrienden moet de herinnering aan dit alles wel zeer ontroerend zijn. Het lot had dezen sensitieven mensch aangewezen voor een taak, waarin hij de maatschappelijke ver warring voortdurend van nabij beleven moest en telkens weer voor de oplossing van de neteligste kwesties geplaatst worden. Hij bezat niet het optimisme van een man als mr. Thiel. Maar hij was evenals Thiel een moedig werker met een onuitputtelijke ener gie, een hoog plichtsgevoel en een onaan tastbare integriteit. Zijn plotseling heengaan is wel zeer onver wacht gekomen. Opgewekt was hij naar Zwit serland vertrokken om na-een jaar van druk ken arbeid en veel zorgen van een korte ont spanning te genieten. Onmiddellijk na zijn aankomst trof hem de ziekte, die zijn leven binnen weinige uren afsneed. Een stille, trou we werker stierf. In Thiel en Noback heeft Haarlem twee van zijn beste, edelste menschen verloren. R. P. Russische en Poolsche lucht macht ter beschikking van den Volkenbond? Bij een Italiaanschen aanval op Engeland. LONDEN, 28 Dec. (Reuter.) Rusland en Polen zouden, naar de Daily Herald verklaart op het punt staan te Genève mee te deelen, dat, in geval van een Italiaanschen aanval op Engeland in de Middellandsche Zee hun lucht strijdkrachten krachtens artikel 16, para graaf 3 van het Convenant ter beschikking van den Volkenbond gesteld zouden worden. VIJF FIETSEN VERDWENEN DEZE WEEK Vijf fietsen werden deze week van eigenaar verwisseld, zonder dat deze daartoe toestem ming hadden gegeven INSTALLATIE ECON. TECHNOLOGISCHE DIENST. Hedenmiddag te 12 uur heeft in de Staten zaal van het Gouvernementsgebouw de in stallatie plaats gehad van den Raad van Advies van den Economisch- Technologi- schen Dienst voor Noord-Holland, met een rede van den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Een gift van 25.000. Voor een 4den predikant bij de Gerefor meerde Kerk te Haarlem. Door een dame en een heer die onbekend wenschen te blijven is aan de Gereformeer de Kerk te Haarlem een gift toegezegd van f 25000 voor een 4en predikant. De Kerkeraad heeft besloten om in het begin van 1936 met het beroepingswerk voor den 4den predikant te beginnen. Dr. C. B. Hylkema. Zal tegen October a.s. emeritaat vragen. Naar wij vernemen zal Dr. C. B. Hylkema tegen October a.s. emeritaat vragen als predi kant der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem. GOED VOORBEELD In 1934 werden in ons blad 41841 adverten ties van Vraag en Aanbod geplaatst. In 1935 waren het er tot en met November 40647, dus het worden er dit jaar weer meer dan het vorig jaar. Dat spreekt boekdeelen en het zijn even- zoovele goede voorbeelden voor U. Kleine boeren en tuinders krijgen een uitkeering. Vermoedelijk in Februari. Reeds van het begin der Landbouwcrisis- politiek af is getracht den kleinen boeren tegemoet te komen. Vandaar, dat bij allerlei maatregelen, o.a. bij de teeltbeperking van runderen en varkens, voor hen gunstige uit zonderingen zijn gemaakt. Een geheel voldoende resultaat is daar mede nog niet verkregen. De nood van vele boeren is nog van dien aard, dat zij reeds in de werkverschaffing zijn geplaatst of zich daarvoor zullen moeten aanmelden. Het is een groot nationaal belang, dat deze kleine zelfstandigen niet te gronde gaan. maar op hun bedrijfjes kunnen blijven werken. Om dat te bereiken, is een financieele te gemoetkoming gewenscht. Het is daarom, dat de minister van Land bouw en Visscherij heeft besloten, voor de kleine* boeren uit het Landbouwcrisisfonds een uitkeering ineens, tot een bedrag wis selend tusschen 25 en 30 gulden per bedrijf, beschikbaar te stellen. Zij, die blijkens de gegevens der belasting een inkomen hebben, dat deze uitkeering niet dringend noodzake lijk maakt, zullen uiteraard hiervoor niet in aanmerking komen. Met de voorbereiding van de uitvoering van dezen maatregel is nog al eenige tijd gemoeid. Aangenomen wordt, dat de uitkee ring in Februari zal kunnen plaats vinden. Ook aan kleine tuinders. Behalve de positie der kleine boeren, vraagt ook de toestand van een aantal nood lijdende tuinders de aandacht. In bepaalde streken van ons land, met name in Noord- Holland, is een misoogst opgetreden. Dien tengevolge hebben een aantal kleine tuinders slechts een zeer geringe hoeveelheid groente ter veiling kunnen brengen. Daardoor mis sen zij niet alleen de inkomsten van de op brengst der groenten, maar ook den toeslag, die krachtens de crisisbepalingen daarop wordt gegeven. Er zijn een aantal tuinders, die hierdoor te gronde dreigen te gaan. Ook hier is het noodzakelijk de helpende hand te bieden, opdat aan deze nijvere werkers in de kosten van aanschaffing hunner bedrijfsbenoodigd heden worde tegemoet gekomen. Vandaar, dat de minister van Landbouw en Visscherij voor hen van deze groep, voor wie dit drin gend noodzakelijk blijkt, tot een bijzondere uitkeering heeft besloten. Ook hier kan de uitkeering in Februari worden tegemoet gezien. Een foto, genomen na de catastrofale treinbotsing op de Saalebrug tusschen den D-trein BerlijnBasel en een lokaaltrein, waarbij, zooals bekend, 33 passagiers om het leven kwamen. Feiten en cijfers. Greepjes uit het officieele verslag van Haarlem. Het jaar 1935 is bijna verstreken, maar nog juist voor 1936 zijn intrede deed heeft ons gemeentebestuur kans gezien het verslag der gemeente Haarlem te publiceeren. „Nieuws"' is er natuurlijk niet meer 'uit op te diepen, maar toch zijn nog wel eenige fei ten en cijfers het vermelden waard. In 1934 gingen 87 personen die in gemeen tedienst waren met pensioen. Het aantal personen (ambtenaren en werk lieden) dat onder controle van den genees kundigen dienst stond was 2070. Het gemiddeld aantal ziektedagen per per soon bedroeg: onderwijs 8,2, gasbedrijf 11.2, openbare werken 13,1, secretarie 3.8, waterlei ding 6,8, politie 16, electriciteitsbedrijf 7.5, rei niging 11.56. overige diensten tezamen 9. Van de 292 personen die voor de uitzending naar de werkverschaffing gekeurd werden bleken 24 ongeschikt te zijn- Bij de diensten en bedrijven is zeer weinig tijdelijk personeel in dienst, uitgezonderd twee diensten die het druk hebben in verband met de crisis. Bij Maatschappelijk Hulpbetoon zijn 23 vaste ambtenaren en 75 tijdelijke, bij den Werkloosheidsdienst 13 vaste en 23 tij delijke. In 1934 werden 2278 kinderen geboren, waar van 66 buiten echt. In 1933 was het. aantal bui ten echt geboren kinderen 43. Het aantal tweelinggeboorten was in 1934 20, tegen 31 in 1933. Er werden 72 echtscheidingen ingeschreven tegen 82 in 1933. Geconstateerd wordt, dat de grenzen der ge meente in 1934 niet veranderd zijn! De opper vlakte der gemeente is nog 2556 H.A. Het Gem, Grondbedrijf kocht in 1934 195101 M2. grond tegen f 342.914 en verkocht 21254 M2. voor f 515.363. Natuurlijk zijn er op de gronden kosten ge komen voor openbare werken. Het grondbedrijf heeft thans 2.359.366 M2. grond in bewerking of gereed voor bouwter rein. De belastingopbrengsten waren: 1931: 5.923.300 1932: f 6.170.500 1933: f 6.259.300 1934: 6.138.000 Over dc openbare orde wordt gezegd: „De politieke gemoederen kwamen, verge leken bij 1933, in 1934 wat meer tot rust, hoe wel de z.g. Julirelletjes nog aanleiding gaven tot verscherpt optreden. Uiteraard bleef de bijzondere waakzaamheid der politie geboden, temeer daar zij slechts bschikt over een beperkt aantal manschappen om eventueele massale ordeverstoringen te onderdrukken. Gelukkig bezitten we in de honden-brigade een machtige reserve. Het toezicht op al datgene, wat in openbare bijeenkomsten (of vermakelijkheden) aan het publiek wordt voorgezet, wordt streng ge keurd op oorzaak tot ordeverstoring en bederf der goede zeden. Meermalen konden gedichten tooneelwerken of liederen niet onverkort worden toegelaten." De brandweer werd 132 keer te hulp geroe pen, er kwamen evenwel slechts 5 zware uit slaande branden voor. De voorraad woningen beneden f 275 huur is voldoende te achten, die van f 275f 300 vrij bevredigend, die van f 300 en meer ruim vol doende. De totaal verschuldigde huur van de ge meentewoningen was in 1934 f 110.685,88. er was evenwel een achterstand van f 16.298,11 of 14.72 pet. Als oninbaar werd f 1131,47 afge schreven. INBRAAK EN DIEFSTAL AAN DEN HARMENJANSWEG Vanmorgen is aangifte gedaan van een inbraak aan den Harmenjansweg bij een tech nisch bureau. Een raampje in het kantoor werd stuk gedrukt en uit een opengebroken geldkistje wordt 2o vermist. Verplichte arbeidsdienst voor Duitsche vrouwen. Wordt in 1936 afgekondigd. BERLIJN, 28 December (Reuter). In zijn Nieuwjaarsboodschap aan den arbeidesdienst geeft Hitier te verstaan dat de wet op den verplichten arbeidsdienst voor vrouwen in 1936 zal worden afgekondigd. CHINEESCH GENERAAL PLEEGT ZELFMOORD. NANKING, 28 December (Reuter). De oude revolutionnaire generaal Soe-Fan Ting, de chef van den staf van het leger, heeft giteravond zelfmoord gepleegd door zich voor het. Soen-Yat-Sen-mausoleum in zijn zwaard te storten. In zijn testament verklaar de hij, dat hij bloed en hart offerde aan den geest van Soen Yat Sen, om de leiders van China uit hun egoïsme en verraad te doen ontwaken. Zij dienden onmiddellijk tegen stand tegen de Japansche politiek te ont ketenen. EEN CANDIDATUUR VOOR MACDONALD LONDEN, 28 Deo. (ReuterDe bond van conservatieve kiezers van vie}.- Schotsche uni versiteiten heeft Ramsay Macdonald ge vraagd als candidaat voor den zetel, die door den dood van Noel Skelton vacant ri geworden. De voormalige minister-president stemde erin toe, zich candidaat te stellen als aanhanger der nationale regeering. Het woord is aan.... Etienne Rey: Het geluk is geen gebeur tenis. het is een bekwaam heid. Militaire actie op Ambona wordt voortgezet. Bevolking keert naar de kampongs terug. AMBOINA. 28 December (Aneta). Daar de militaire actie op de meest intensieve wijze wordt voortgezet, keert de bevolking in de Angimeren-streek wederom naar de kam pongs terug, daar zij zich in de bosschen on veilig voelt. De deelnemers aan de rooftoch ten en zij, die hebben deelgenomen aan het schieten op den controleur, zijn nog niet te ruggekeerd. Zij worden rusteloos vervolgd in het onnoemelijk zware terrein, dat op een hoogte ligt van 1800 meter boven den zeespie gel en dat groote eischen stelt aan het weer standsvermogen van de militairen. Sergeant De Groot arresteerde na een nachtelijke om singeling drie mannen, twee vrouwen en een kind. Verder werd een geladen voorlaadgeweer buitgemaakt. Italiaar verbindingen afgesneden. Abessynische aanval in Dolo afgeslagen. ADDIS ABEBA. 28 Dec. (A. N. P.) Volgens een officieel communiqué, dat Vrijdag is ge publiceerd, hebben de Abessyniërs bij ver schillende aanvallen aan het noordelijke front in de buurt van Makalle, de verbindin gen tusschen Ibaliaansche troepenafdeelingen, afgesneden. MOGADISCIO. 28 Dec. (A. N. P.) Uit Dolo wordt bericht ontvangen, dat de Abessyniërs op 21 December bij verrassing een aanval ge daan hebben op een vooruitgeschoven Ita- liaansche post aan het zuidelijke front. Ze ven scherpschutters zouden den aanval der Abessyniërs, die verre in de meerderheid wa ren hebben afgeslagen. Bij deze gevechten zouden zes Abessyniërs zijn gedood en ver scheidene gewond. Geen enkele Italiaansche soldaat zou tijdens den strijd, welke twee uur heeft geduurd, zijn gevallen. ZONDAGAVOND DANSEN IN MONOPOL E, ZANDVOORT THE RYTHMSHEIKS (Adv. Ingez. Med.) Lava's verdediging van zijn buitcnlandseh beleid voor de Kamer. pag. 4 Vier Middellandsche Zeestaten beloven steun aan Engeland in geval van een aanval. pag. 4 Een Scheveningsch visschersvaartuig is nabij Oostende vergaan; de bemanning is gered. pag. 4 Voor een vierden predikant bij de Gcref. Kerk te Haarlem is een bedrag van f 25.000 geschonken. pag. 1 De werkloosheidslasten voor Haarlem. pag. 5 Op 72-jarigen leeftijd is te Haarlem overleden mr. J. H. Thiel. pag. 5 Bioscopep. pag. 8 Laatste Berichten pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: In Memoriam. pag. 1 Speciale correspondentie uit Rome: Italië voelt zich steeds meer geisolccrd. pag. 4 Financieele Kroniek: Terugblik en vooruit zicht bij de jaarswisseling. pag. 9 Ko Zweeres: Spoorsneeuw: De vale Ouwe in wintertooi. pag. 7 Vogels om de Schuilhut. pag. 7 Greta Garbo, de geheimzinnige uit Hollywood pag. 7 Muziek en film. pag. 7 Laurel en Hardy bijna gescheiden. pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 8 K. de Jong: Kor tlicdcrenavond O. i, pag. 8 J. B. Schuil over „Oude Liefde". nae 8 Voor de Jeugd. pag. 11 en 12 Puzzlerubriek. pag. 5

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1