Nadenken en oplossen. ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 HA'ARLE M'S D A G B C A D Onze wekelijksche puzzle-rubriek. VOOR DEN- Mr .J. H. Thiel. t -POLITIERECHTER- Drijfhout. Met prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden De oplossing van puzzle no. De Kerstdagen liggen weer achter ons, en met hen onze Kerstpuzzle. Wel zelden heb ik een dusdanig afwijkend commentaar op een puzzle-opgave gelezen, als ditmaal. Daar waren inzenders, die deze puzzle prach tig vonden, om spoedig zooiets te herhalen, maar daar waren er ook. die .gezucht" heb ben. omdat zij h.i. zoo bijzonder lastig was. Ja. dat zijn nu eenmaal de meeningsver- schillen en de smaken, waarmee ik rekening moet houden. Daarom ben ik geneigd, om ditmaal „den middenweg" te kiezen, d.w.z. tusschen het „gemakkelijke en moeilijke" in. Maar met de „zuchtenden" zal ik rekening houden. Laten zij de opgave van heden maar eens nauwkeurig bekijken! Hoe de figuur precies ingevuld moest wor den. of om in „Kersttermen" te spreken: Hoe de boom versierd moest worden, ziet men hier. De verschillende omschrijvingen luiden als volgt: Horizontaal: 1 Kerst: 5 feest; 10 Ares: 11 lama; 12 arm; 13 als; 15 en; 17 me: 19 on: 20 edda; 22 Oene; 25 ri; 27 meander; 29 plataan: 31 smelt; 32 sjako: 34 ten: 35 me: 37 na: 39 tod: 40 uk; 41 Vlie: 43 aard: 45 me; 46 te; 47 rekel; 43 praal: 50 en: 51 temen; 53 slons. 55 erg; 56 em; 58 eb; 60 Asq: 61 mate; 63 lama; 66 staken; 63 Slamat; 71 morgen; 72 kapper; 74 meneer; 75 Nereus; 77 asters; 78 draken. Ver ticaal: 1 kar; 2 Erm: 3 re; 4 s s; 6 el; 7 e a: 8 s m a; 9 tal; 12 aaneen; 14 straat; 15 Ede; 16 nar 17 mop: 18 eel; 19 ommekeer; 20 ent; 21 d d; 23 na; 24 ets; 26 inkomens; 28 al; 30 a j; 31 Stutten; 33 Odensee; 35 Mie: 36 ee!; 37 nap; 38 Aar; 41 ven; 42 1 k; 44 das; 47 re: 49 1 1; 52 m g; 54 o a; 56 eten; 57 men; 58 els; 59 Balk: 61 mager; 62 akers; 64 maand; 65 amper; 66 Sont; 67 tree; 69 Apra; 70 teek; 71 mes; 73 rue; 74 ma; 76 draken. Ziehier, wat er aan onzen „Puzzle-Kerst- boom" hing: onze prijzen: De Hoofdprijs vijf gulden: Mevr. C. MINNIGH-VISSER, Alexander- straat 8, Haarlem. De tweede prijs twee gulden: B. MAARS, Landzichtlaan 82, Heemstede. _De vijf troostprijzen, elk een bedrag van één gulden: J. ELBICK. Du ven voordestraat 19. Haar lem. PHILIP M. MOK. Jansweg 28. Haarlem. Mevr. J. SOHIFF-DONKÈRS. Stationsweg 4, Velsen. N. VAN GEELEN, Zonnebloemstraat 53, Ha arlem. J. C. v. d. BILT, Oost-Indiëstraat 52, Haar lem. De laatste puzzle van 1935 Nog enkele dagen, en 1935 zal weer tot het verleden behooren. Met dit feit heb ik rekening gehouden in deze Lettergreep- puzzle. Men losse dus de puzzle op en zende de oplossing in! aan - baan - baan - bak - bal - be - boon - boon brand - de - den - den - der - der- dorp - drecht - fijn - ge - ge - gen - ha - hee - hel - hen - ja - jok - ken - ken - ken - kers - klee - klu - knecht - le - len - len - lo - Ion - mal - mar - mee - mer - mo - nen - paar - rag - re - ren - ren - ren - slie - sloot - so - spoor - stal - steen - stie - stu - tel - ton - vak - vecht - ven - waar - wen - wen. Met behulp van deze 66 lettergrepen moeten 26 woorden gevormd worden, waarvan de be- teekenis hier nader gegeven is. Bij juiste samenstelling dezer woorden geven de derde letters gelezen van boven naar beneden een wensch te zien. Hoe luidt deze? O m s c h r ij v i n g 1ligplaats voor schepen. 2weg van den spoortrein. 3nïeuw-gsbouwd dorp in de Wieringermeer. 4eiland m het IJselmeer. 5. kraakzindelijk. 6aocr tellen de hoeveelheid bepalen. 7draaimolen op de kennis. 8gemeente in den Achter hoek, nabij Zutphen. 9gemeente in den Achter hoek, eveneens nabij Zut phen. 1 0watervat voor regenwater. 1 1prinsesseboon. 1 2een groote bal: luchtbol. 1 3opeenduwen. 1 4doet Jantje, als hij de waarheid niet zegt. 1 5knecht van den bakker. 1 6gemeente nabij Dordrecht Merwede 1 7fijn als spinrag. 1 8kleeren aantrekken. 1 9nn t/onaal volksvermaak in Spanje. 2 0dén dunk hebben, vermoe den. 2 1opgewonden bal van katoen 2 2iemand, die bewaart. 2 3peulvrucht der sojaplant. 2 4verblijfplaats voor paarden. 2 5deel van een spoor- of trambaan tusschen 2 be paalde punten. 2 6bespeuren, waarnemen. De oplossing dezer opgave moet in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdagmiddag om vier uur. aan onze Bureaux te Haarlem. Men zende deze oplossing aan: Mr. Na- denker van Haarlems Dagblad te Haarlem Met het oog op de vele andere correspondentie voor ons blad bestemd, gebruike men a.u.b géén andere adresaanduiding. Iedere abonné kan slechts één oplossing in- zenden. Het hierbij afge- Irukte ..identiteitsplaatje" P 14 Puzzle no. 14), m moet aan de oplossing worden gehecht of er op geplakt worden. Niet op JM de envelop van inzending. B maar op de oplossing B «EP zcif- I Als hoofdprijs stellen wij wederom beschik- baar een bedrag van vijf gulden, als tweeden prijs twee gulden, bene vens vijf troostprijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede oplossers toegewezen worden en zoo snel mogelijk per postcheque aan de prijswinners worden toegezonden Oplossing en uitslag worden geplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden, als postzegel voor ant woord ingesloten is. Denkt U zoo mogelijk aan de Weldadigheids postzegels bij uw frankeering? MR. NADENKER. De quaestie van „verhaal" te Haarlem. Geen voortzetting proefproces. B. en W. van Haarlem deelen aan den raad mede: Tegen een onderhoudsplichtige van een als dubbel-uitgetrokkcn ondersteunden georga- niseerden werklooze, die niet bereid was bij te dragen in de kosten van ondersteuning van laatstgenoemden, omdat hij meende daartoe krachtens de Armenwet niet verplicht te zijn, was bij den Kantonrechter alhier een vorde- ting ingesteld. De voor dezen onderhouds plichtige optredende gemachtigde heeft ten slotte het gevoerde verweer ingetrokken, om dat de gemeente het met de ingestelde ver- haalsactie beoogde resultaat eveneens zou kunnen bereiken door den ondersteunde te verplichten van zijn verwant, tot een door de gemeente te bepalen bedrag, ingevolge de des betreffende bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, het benoodigde levensonderhoud zoo noodig in rechten te vorderen, en door vervolgens de door den ondersteunde van zijn familielid verkregen uitkeering bij de verlee ning van steun in rekening te brengen. Dit zou intusschen voor den gesteunde veel be zwaarlijker zijn. Bedoeld verweer zal door ge noemden gemachtigde blijkens zijn mededee- ling gereserveerd worden voor een geval, waar in de kosten van overeenkomstig de steunrege ling uitgekeerden onderstand op een vroeger- gesteunde zelf worden verhaald. Daar een dergelijk geval zich zelden voordoet, kan het nog geruimen tijd duren, vóórdat bedoeld ver weer wordt opgeworpen en tot in hoogste in stantie doorgezet. Intusschen kunnen wij me- dedeelen, dat de Rechtbank te Rotterdam on langs beslist heeft, dat kosten van steun, overeenkomstig de Rijkssteunregeling uitge keerd, verhaalbaar zijn krachtens de bepa lingen der Armenwet. TENTOONSTELLING VAN DEN VREDESRAAD. De tentoonstelling van den Vredesraad Haarlem. Groote Houtstraat 170. trekt groote belangstelling en blijft nog geopend tot en met Maandagavond 10 uur. Er zijn weer eenige veranderingen aangebracht, o.a. in dp étalage. EXAMEN LEERARBEID. Voor het examen leerarbeid, ingesteld dooi de Vereeniging tot bevordering van het On derwijs in Handenarbeid in Nederland en de R.K. Vereeniging voor Handenarbeid, zijn geslaagd onze stadgenooten H. Timmerman- Groot en O. Timmerman. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. As. Maandagavond is er in Hotel „De Leeuwerik" een voordracht, mét lichtbeel den over hulpverleenen bij ijsongevallen en hulp aan drenkelingen uit auto's. Op verzoek van de Haarlemsche Reddings brigade zal de heer A. J. Meijerink als spre ker optreden. OPMERKINGEN VAN LEZERS DE HAARLEMMERMEERSPOORWEGEN. Een lezer schrijft ons: Blijkens een bericht van het departement van Waterstaat besloot de Minister tot hand having van personen- en goederenvervoer over eenige der aanvankelijk op te heffen spoorwegverbindingen in de Mier In verband hiermede kan het nuttig zijn. verder na te gaan of de rechtstreeksche motor treinen Alphen a. d. RijnLeiden (hoofdstation» kunnen geleid worden over UithoornAalsmeer naar Haarlem (resp. beurtelings over Hoofddorp naar Leiden) van V.phen af. Een en ander eventueel aange vuld met stoomtractie. Ook verdient het aanbeveling, de motor- treinen Alphen a. d. RijnGouda door te laten rijden naar Schoonhoven en het ge noemde baanvak voor houders van abonne menten open te stellen. Voor Haarlem blijft dus het spoorverkeer naar 't „achterland" in de Haarlemmermeer in tact. wat van niet te onderschatten be lang is. Als men den eenen man uit de Wormer ge- looven moest, zou de andere man, die thans met hem terecht stond, op een avond tegen hem gezegd hebben: „kom mee, laten we kij ken of er niet wat brandhout in de Zaan drijft" en daarop waren ze beiden Zaanwaarts getogen. Nu zijn er vele paden, die naar de Zaan leiden, maar zij kozen juist het pad, dat langs de houtloods van een timmerman voer de. Hier bleef de eerste staan nog zoover van het water, dat hij er met geen mogelijkheid hout uit op kon visschen, maar de ander ging verder en die vischte niet in de Zaan maar in de loods, waaruit hij eerst een balkje van 2 Mè en toen een van 5 M. opdiepte. Het eerste gaf hij zijn wachtenden kameraad en die wou nu nog stijf en strak beweren, dat hij de overtuiging had gehad een uit de Zaa opgevischt balkje te krijgen. Dit was te meer vreemd, omdat het kurkdroog was. 't Was dus duidelijk, dat de twee mannen het hout uit de loods hadden gestolen en de man, die niet op het pad had gewacht, beken- i de het dan ook. Het feit alzoo bewezen zijnde veroordeeld' de politierechter de mannen ieder tot zes we ken gevangenisstraf voorwaardelijk, maar voor den man van het paadje deed hij er nog f 10 boete bij, omdat deze blijk had gegeven nog geen voldoende besef te hebben, dat hij iets verkeerds had gedaan, maar zich met leugen j wou redden. Dat was dezen niet naar den zin en hij ver klaarde, dat hij het een schandaal vond, dat de man, die hem had betrapt, naar de mare- chaussée was gegaan en dat kwam, zei hij waarbij hij met de vuist op de bank sloeg omdat die man dikke vrienden met de mare- chaussée was. De rechter vond daarin niets verschrikkelijks, maar iets heel verstandigs, want dat houtstelen kwam niet te pas. De man was het er blijkbaar niet mee eens en mopperend tegen den vriend van de mare- chaussée verliet hij de rechtszaal. Buurvrouwen. De twee vrouwen, die voor de rechterstafel verschenen, de eene in het beklaagdenbankje de andere voor het getuigenhekje, dus een paar meter van elkander verwijderd, woonden in Aalsmeer, ongeveer even ver van elkaar. Het gesprek, dat zij nu voerden, was niet er< vriendschappelijk, hetgeen den rechter de op merking ontlokte, dat men aan beide vrouwen niet kon merken, dat we een dag na Kerstmis waren, het „vrede op aarde", had zich nog niet tot haar beiden uitgestrekt. Men begrijpt, dat waar nu in de rechtszaal de gemoederen nog zoo verhit waren, het op 1 November te Aalsmeer nog wel een graadje erger zal zijn geweest en dat was ook zoo. Op dien dag zou de juffrouw uit het beklaagden bankje de woning van de andere juffrouw zijn binnengegaan, en passant een bezem meene mende en zij zou met de steel van dit werk tuig de buurvrouw in haar huiskamer op het hoofd hebben geslagen. Toen de ander daar op den bezemsteel had gegrepen, had de aan- valster hem losgelaten en haar vingers had den buurvrouws lokken omklemd, waarna zij haar bij de haren de deur had uitgetrokken. Voor dit krachtdadig optreden stond zij te recht en het spreekt, dat de rechter nieuws gierig was te weten, welke omstandigheden haar tot een zoodanige afstraffing hadden gébracht. Nu wordt het weer vaag. De juf frouw, wier haren voor een deel op het strijdveld waren achtergebleven, zei, dat ze van uit haar woning gezien had, hoe de buur vrouw met steenen naar haar kinderen wierp, waarom zij haar kinderen had binnengeroe pen. Hierop zou zonder meer de achtervol ging met de bezem zijn begonnen. Men voelt hierin een hiaat. De andere juffrouw vulde het hiaat aan door te zeggen, dat de moeder van de kinderen had gescholden en met stee nen gegooid en dat die kinderen, 2 en 3 jaar oud, haar steeds op aanstoken van de moeder scheldwoorden toevoegden. Hierin voelt men een laten we zeggen overdrijving, want een scheldend tweejarig kind is zeker een unicum. De rechter verdiepte zich er verder maar niet in, doch dat een juffrouw een buurvrouw tot in de woning van deze nazet en met een bezemstok afranselt, zij 't dan niet op het hoofd, want over de plaats, waar op getuch tigd werd, was verschil van meening der gelijk optreden was niet goed te praten. Er zijn nog andere en betere rechtsmiddelen als men wordt lastig gevallen en zoodoende kreeg de toornige juffrouw f8 boete; in aanmerking kwamen zekere verschoonende en verzachten de omstandigheden. Bananen. Ieder weet, dat er Fyffes' bananen zijn. Fyf- fes staat op een étiketje. dat op een kam ba nanen is geplakt en de aanwezigheid van zoo'n etiketje kan voor iemand aanleiding zijn. juist die bananen te koopen. Dat is de be doeling van de Internationale Bananenhan- delmaatschappij, welke het woord als han delsmerk heeft doen inschrijven en er reclame voor maakt. Het spreekt, dat die maatschappij er niet op gesteld is, dat een bananenverkooper het merk zet op bananen, niet van haar afkomstig en daarom was een vervolging ingesteld tegen een straatkoopman, die op de markt te Zaan dam het merk Fyffes op andere bananen had geplakt. De koopman was niet ter terechtzitting, zoodat we niet gehoord hebben, hoe hij aan de merken was gekomen en ook was niet uit gemaakt of het nagemaakte merken waren dan wel echte zegeltjes, die b.v. gestoien kon den zijn. Vast stond echter, dat de koopman de zegel tjes niet op andere bananen mocht plakken en daarvoor kreeg hij f 40 boete wegens oneer lijke concurrentie. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. HEEMSTEDE NED. HERV. KERK, Wilhelminaplein. Vm. 10 uur: Ds. Briët. Collecte voor de wijkgebouwen in onze ge meente. Or.dc iaar-avond. Nam. 7.30 uur: Ds. Briet. Collecte voor Em. Predikanten en Pred.- weduwen. KAPEL NIEUW VREDENHOF. Joh. v Olden- barneveltlaan (Verbindingslaan tusschen Heerenweg en Emauslaan» V.m 10 30 uur: Ds. J. W. Swaan. van IJm. Collecte voor de wijkgebouwen in onze ge meente. Oude jas .savend. Nam. 7.30 uur: Ds. Barger. Collecte voor Em. Predikanten en Pred - weduwen. Nieuwjaarsdag. V m. 10 30 uur: Ds. Barger. Bevestiging van kerkeraadsleden. Mr. J. H. THIEL Op 72-jarigen leeftijd ls alhier, na een korte ongesteldheid, overleden Mr. J. H. Thiel. oud-wethouder van onderwijs te Haar lem en oud-inspecteur van het Handels onderwijs. Mr. Thiel werd in 1863 te Wissenkerke ge boren. Oorspronkelijk was hij bij het onder was werkzaam, eerst als onderwijzer, daarna als hoofd te Amsterdam, van 1886 tot 1891. Daarna trad hij op als directeur eerst van een zuivelfabriek, vervolgens van een brood fabriek. Tusschen zijn zaken door studeerde hij in de rechten en promoveerde ln 1903. dus toen hij 40 jaar was. In het voorjaar van 1904 vestigde hij te Haarlem een advocatenkantoor en kreeg spoedig een drukke practiik. Later asso cieerde hij zich met mr Andreae. In 1904 werd hij gekozen tot lid van den Haarlemschen gemeenteraad en nam daar spoedig een beteekenisvolle plaats in door zijn groote kennis, uitnemende redenaars gaven en helder inzicht in gemeentezaken. Hij was eerst eenige malen tijdelijk wet houder en van 23 October 1907 tot 19 No vember 1909 wethouder van onderwijs. Met veel talent reorganiseerde hij het geheele lager en middelbaar onderwijs en maakte daarvan een geheel. Toen de reorganisatieplannen haar vol tooiing naderden, legde mr. Thiel zijn func tie neer en wijdde zich geheel aan de advo catuur. In 1909 was hij candidaat voor de Tweede Kamer; in 1916 en 1917 is hij lid der Prov. Staten van Noord-Holland geweest. Toen te IJmuiden lang vóór dezen crisistijd 'n tijd van malaise in de trawler- visscherij optrad, heeft mr. Thiel met veel talent deze ondernemingen weer omhoog ge werkt. Zijn advocatenkantoor heeft in den oorlogstijd belangrijke zaken in Duitschland en Engeland afgewikkeld met betrekking tot vrijverklaring van Nederlandsche schepen en het opleggen van de trawlervloot door de Engelschen. In het maatschappelijk leven te Haarlem is Mr. Thiel steeds een groote stuwkracht geweest. Hij organiseerde kort na het uit breken van den oorlog, te Haarlem het Steuncomité, waarvan hij voorzitter was. Verder heeft hij hier nog verschillende functies gehad: voorzitter van den Armen raad, den Voogdijraad, de Vereeniging tot bevordering van beroepskeuze uit een ge zondheidsoogpunt en van de Haarl. Orkest- vereeniging, secretaris van den Raad van Toezicht en discipline der orde van advoca ten; ondervoorzitter der afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond en commissaris van de CoÖp. Bouwvereeniging ..De Eendracht". Met ingang van 1 Mei 1917 werd Mr. Thiel benoemd tot districtsschoolopziener te Am sterdam. als opvolger van Dr Gunning, welke functie hij bleef vervullen tot 1919; toen werd hij Inspecteur van het Handels onderwijs te 's-Gravenhage. Dit bleef hij tot 1928. toen hij den 65-jari- gen leeftijd bereikte. Ook na dien tijd bleef Mr. Thiel zich nog voortdurend bezig houden met de visscherij- aangclegenheden te IJmuiden. Hij was pre sident-commissaris van de Visscherij Mij. de V.E.M aldaar, van welke maatschappij zijn zoon directeur is. Zij nog herinnerd aan het feit dat Mr. Thiel voorzitter is geweest <in 1931 en 1932) van de naar hem genoemde „Commissie Thiel". die tot taak had. te adviseeren om trent de al dan niet wenschelijkheid van het voortbestaan van het Gemeentelijk Ly ceum. De opheffing van het Lyceum is uit het advies van deze commissie voortgevloeid. Met Mr. Thiel is een hoogst verdienstelijk man heengegaan van rustelooze werkzaam heid en groote bekwaamheid, begaafd met een helder verstand. Een strikt eerlijk man bovendien, warm voelend voor het algemeen belang, aan wien Haarlem en omgeving en in 't bijzonder het Haarlemsch onderwijs zeer veel te danken heeft. Bij zijn aftreden als Inspecteur werd Mr. Thiel namens kringen van het Handelson derwijs, zijn door Bart Peizel geschilderd portret aangeboden, waarvan wij hierbij een reproductie plaatsen. De teraardebestelling is vastgesteld op Dinsdagmorgen a.s. te II uur, op de Alg Begraafplaats te Heemstede- In verband met dit overlijden hingen he denmorgen op de booten van de V.E.M. en andere maatschappijen de vlaggen halfstok. Over colportage. Moet vreedzaam geschieden. Verschillende leden vestigden in de afdeelin- gen de aandacht op het h. i. provoceerend op treden der colporteerende fascisten en de aan hen door de politie verleende bescherming, bij het maken van propaganda in wijken, ^aarvan bekend kan zijn dat men op die propaganda zeker geen prijs stelt. Andere leden merkten evenwel op, dat de politie tot taak heeft er voor te waken, dat vreedzame colportage niet onmogelijk wordt gemaakt. B. en W. antwoorden: Wie vreedzaam col porteert wordt zonder uitzondering zoo noodig beschermd. HET EERSTE IN NEDERLAND GEBOUWDE PRESTATIE ZWEEFTOESTEL. Het in een timmermanswerkplaats aan de Leliestraat te Enschedé vervaardigde zweef vliegtuig. het eerste in Nederland gebouwdp prestatietoestel de Grunau Baby II. is dezer dagen in gereedheid gekomen. Het is door leden van de Twentscne Zweefvliegclub zelf vervaardigd. Een proefvlucht ls zeer goed geslaagd. De werkloosheidslasten voor Haarlem. Verdeeling tusschen rijk en gemeente. In de afdeelingen van den Haarlemschen gemeenteraad is aan B en W. gevraagd een vergelijkend overzicht te geven van de belas tingen die vroeger door de gemeente werden geheven maar die thans zijn vervallen en de belastingen die daarvoor in de plaats geko men zijn. B. en W. antwoorden. Tengevolge van de instelling, met ingang van 1 Januari 1935, van het Werkloosheidssub- sidiefonds, waarvan de inkomsten worden aan gewend ter tegemoetkoming aan de gemeen ten in hare uitgaven, voortspruitende uit de voorzieningen terzake van de werkloosheid, werden aan de gemeente onttrokken de na volgende belastingopbrengsten, welke voor 936 kunnen worden geraamd op: 40 van de hoofdsom der •rondbelasting 204.250,— 80 o van de hoofdsom perso- ïeele belasting naar de eerste drie grondslagen 440.000,— 25 01. van de hoofdsom ge meentefondsbelasting 280.000,— 10 o van de hoofdsom vermo gensbelasting 15.000,— De uitkeering uit het Werk- loosheidssubsidiefonds, welke in de plaats kwam van de bij drage van het Rijk in de kosten van steunverleening en werk verschaffing aan werkloozen, is voor 1936 geraamd op 1.441.925- terwijl per aange slagene in de ge meentefondsbe lasting (2e klas se) bovendien zal worden ontvangen 18.250, 939.250,— 1 460 175.— Voordeelig verschil alzoo 520.925, Hiertegenover staan echter de volgende na doelen: le. vervallen ls de bijdrage van het Rijk in de kosten van steunverleening en werkver schaffing. welke over 1934 509.037,63 be droeg. Ware de toen geldende regeling blijven voortbestaan, dan zou de bijdrage voor 1936, in verband met de sedert belangrijk toegeno men werkloosheid, ongetwijfeld hooger zijn geweest. Een berekening van deze hoogere bij drage is echter niet te maken, in verband met de totaal gewijzigde grondslagen, waarop de bepaling van deze bijdragen berust; 2e. de wet. houdende regeling van de fi- nancieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten werd belangrijk gewijzigd. Was in de uitkeering per inwoner bij de voorheen gel dende regeling tevens begrepen een bijdrage in de kosten van steunverleening en werkver schaffing, thans is zulks niet meer het geval, nu deze uitgaven uitsluitend voor vergoeding uit het Werkloosheidssubsidiefonds in aan merking komen. De uitschakeling van deze uitgaven uit de uitkeering per inwoner had mede tot gevolg, dat deze van 11.209 399 voor het uitkeeringsjaar 19341935. werd vermin derd tot ƒ6.179.803 voor het uitkeeringsjaar 1935—1936, terwijl zij voor het uitkeeringsjaar 1936—1937 moest worden gesteld op 5 852 891. De werking der garantiebepaling doet de ge meente voor laatstgenoemd uitkeeringstljdvak tevens aanspraak maken op een uitkeering, welke op 498.351,52 kan worden geraamd. Een lid vroeg voorts in de afdeellngen welk percentage het uitgetrokken bedrag van 1.441.925 door het rijk aan de gemeente te betalen voor ondersteuning aan werkloozen uitmaakt van de totaal ten laste der gemeente komende kosten van armenzorg en werkloos heid. B. en W. antwoorden daarop. Het uitgetrokken bedrag heeft alleen be trekking op de kosten van steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen. De bij drage wordt berekend naar de in het le half jaar 1935 ten laste van den gewonen dienst der gemeentebegrooting gebrachte kosten als hierbovengenoemd, vermenigvuldigd met twee is 2.020.566.34. Deze uitgaven worden uitgedrukt in procen ten van de som der belastingopbrengsten van het boekingstijdvak 1933 34. d.i. 4.150.352.18. De werkloosheidslasten bedragen derhalve 48,661 welke percentage volgens de schaal een bijdrage geeft van 681 h Voor 1936 is uitgetrokken: Steun aan uitgetrokken werk loozen 1.000.000, Werkverschaffing aan werk loozen 225.000, Ondersteuning aan valide werkloozen (M. H.) 880.000, Totaal 2.105.000,— waarvan 68 Va °'o is 1.441.925, In de vraag worden de kosten van armen zorg ingeschakeld. De beantwoording wordt dan aldus: Steun aan uitgetrokken werk loozen 1.000.000, Werkverschaffing aan werk loozen 225.000. Kosten van armenzorg Maat schappelijk Hulpbetoon 932 168.05 Geneeskundige armenzorg idem 99.517 03 Kosten van werkloozenzorg idem 947.340,21 Totaal 3.204.025,29 De uitkeering uit het Werkloosheidssubsidie fonds ad f 1.441.925,bedraagt derhalve 1.441.925 32.040, 2529, of ruim 45 o. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN 'Terug te bekomen aan het bureau van po litie uitsluitend tusschen 11 uur v.m. en 1 uur n.m.). Handschoenen en ceinturen en een bril Politiebureau Smcdestraat. Engelsch boek: Carels, Gr. Houtstraat 102. Collier: Politiebur. Smedestraat. Dop van as: Smink. Schalkwij- kerweg 149. Honden: Kennel Fauna, Fr. Var- kensmarkt. Gehaakt kleedje: Stikman, Am- sterdamsche vaart 42. Katten: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt. Zaklantaarn: v. Vlooten. le Zuidpolderstraat 54 r Manchester jas: Zeven hoven. v. Zeggelenstraat 136. Portemonr.aie met inhoud: Geldrop. Elzenplein 35. idem Hacquebora, Kleverlaan 24. Gouden ring: Suurmans. Overtonstraat 3. Heerenrijwiel: Kuipers. Spaansche Vaartstraat 39. Rijwiel- plaatje: v. Dam. Bakkerstraat 4. idem: Ruger Leidscheplein 41 rd Schriften: Simons. Schag- chelstraat 28. RoL teekeningen: Overzet, Zoe- testraat 79

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9