MING J Wie ons in 1935 door den dood ontvielen. ECHTE WALES-ANTHRACIET DINSDAG 31 DECEMBER 1933 HAARDE M'S D A G B E A D 6 In Haarlem en Omstreken. Het is weer een lange lijst van bekende per-1 sonen in Haarlem en Omstreken, die ons in 1935 door den dood ontvielen. Ir. Stoop. Het begon al op den eersten dag des jaars. Toen overleed de heer Simon Mos, oud-le luit.-adj. bij de artillerie en schrijver van een groot aantal militaire, en andere schetsen. Verder overleden op; 5 Januari: A. Uittenbosch, een groot aantal jaren werkzaam op het bankierskantoor van den heer J. H. Brinkman te Haarlem (in Parijs overleden) 9 Januari: E. Kimman, eigenaar van garages aan het Plein en den Wagenweg te Haarlem; 9 Januari: H. Grillis, te Heemstede, gezag voerder bij de Kon. Ned. Stoomboot Maat schappij 10 Januari: J. C. van der Weiden, te Heem stede, bekend bollenkweeker en vele jaren penningmeester van het voormalig Burger lijk Armbestuur aldaar; 15 Januari: D. A. van Abs, te Haarlem, boek houder bij de firma M. Savrij en Zn. en secre-1 taris der Damclub „Haarlem"; 20 Januari: Kees Meijer, te Santpoort, een der leidende persoonlijkheden van De Nieuwe Gedachte: 20 Januari: C. Wierda, te Heemstede, be stuurslid van den Chr. Besturenbond en van de A. R. Kiesvereeniging; 23 Januari: H. Hoenderdos, te Wijk aan Duin, oud-directeur en oprichter van de N.V^ Hoenderdos' Brandstoffenhandel; 25 Januari: H. C. Ploeg, eere-lid van de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" en kapper te Haarlem; 28 Januari: Mr. F. L. J. E. Rambonnet, bur gemeester van Velsen; 30 Januari: E. A. van Pellecom, oud-beheer der der Stads Bank van Leening te Haarlem; 31 Januari: G. Botje, te Haarlem, oud-gezag. voerder bij de Stoomboot Mij. Nederland; 1 Februari: G. D. van Wengen, te Haarlem, directeur van Kremer's Koffie- en Theehan del N.V.; 4 Februari: C. van der Laan, te Schermer, oud-lid van den gemeenteraad van Haarlem mermeer; 7 Februari: J. A. van Daalen, directeur van de Twentsche Bank te Haarlem; 9 Februari: W. C. Takes, te Haarlem, be kende figuur in de Christ arbeidersbeweging; 12 Februari: R. C. Schooleman, oud-onder stationschef te Haarlem; 17 Februari: Dr. M. Eisma, leeraar in de na tuurlijke historie aan het Kennemer Lyceum; 20 Februari: J. Joosten, gemeenteraadslid van Haarlem; 22 Februari: Mevrouw T. A. Vermeulen, di rectrice van het Stads Armen- en Ziekenhuis te Haarlem; 23 Februari: H. J. Visser, oud-lid van den Haarlemschen raad; 23 Februari: R. M. C. d'Engelbronner, oud kolonel Inf. N. I. leger, te Heemstede; 26 Februari: Dr. N. J. M. Fagée Schaeffer, te Haarlem; 6 Maart: W. H. J. Hol, vroeger voorzitter filmkeuringscommissie te Haarlem; 8 Maart: Mevrouw J. BoumanHootsen, regentes van het r aconiehuis der Ned. Herv. Gemeente te Haanem; 12 Maart: E. Brader, directeur van Openbare Werken te Velsen; 12 Maart: T. Swart, inspecteur van politie af deeling recherche te Haarlem; 23 Maart: G. Hulsebosch, oud-aannemer te Haarlem; 26 Maart: J. Lottgering, directeur der Stoom- ververij en Wasscherij aan de Amsterdamsche Vaart te Haarlem; 27 Maart: C. E. Plugge, oud-hoofdambtenaar bij de Kon. Ned. Marine, te Santpoort; 2 April: Mevrouw A. J. de GraafVan der Eist, vroeger vroedvrouw en kraamverzorg ster te Haarlem; 2 April: W. B. Jansen, belastingambtenaar te Haarlem; 12 April: H. Groenendijk, arts te Overveen; 12 April: A. M. van der Jagt, te Haarlem, oud-gemeente-secretaris te Hillegom; 16 April: Dr. ir. J. A. Heymann, te Vogelen zang, bacterioloog bij de Amsterdamsche Wa terleiding; 18 April: A. J. Meijer, te Bloemendaal, amb tenaar bij de Koloniale Bank; 27 April: Prof. Dr. G. C. van Walsem, oud geneesheer-directeur van het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort; 5 Mei: Ds. W. W. Smit, te Bennebroek, eme ritus predikant bij de Ger. Kerk; 6 Mei: L. Modoo, oud-wethouder van Haar lem; i\ 11 Mei: W. F. H. Voet. eigenaar van den Si- garer.hande! aan de Kruisstraat te Haarlem; 13 Mei: John C. Moore, leeraar Engelsche taal, te Haarlem; 20 Mei: P. C. van der Sande, te Haarlem, vroeger postambtenaar te Overveen; 21 Mei: Mgr. Dr. Th. M. Vlaming, kanunnik bisdom Haarlem; 26 Mei: W. Ph. van Munster, onderwijzer te Haarlem; 27 Mei: P. Noë, stichter van een aanne merszaak te Haarlem; 27 Mei: J. P. van Buggenum, meesterknecht bij de firma P. Rijnierse en Zn., te Overveen; 8 Juni: F. J. A. van Ghert, hoofd der O. L. school No. 18 te Haarlem; 9 Juni: K. Javaux, oud-concierge van het Gymnasium te Haarlem; 15 Juni: J. Portielje, te Velsen, oprichter en directeur van het Leidsche Veem te Am sterdam; 22 Juni: ir. L. C. Dumont, oud-directeur van Openbare Werken te Haarlem; 22 Juni: D. van Binsbergen, penningmeester Haarlem Noord Koninginnedag; 23 Juni: C. H. van Looij, mede-oprichter en bestuurslid van „Cremer", te Haarlem; 25 Juni: Dr. A. Sleeswijk, te Haarlem, oud geneesheer te Amsterdam; 26 Juni: Mej. F. A. M. Peeters, presidente Haarl. R. K. Vrouwenbond; 9 Juli: J. Woldendorp, oud-directeur Chr. Landbouwwinterschool te Hoofddorp; 11 Juli: Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout, te Aerdenhout, oud-dijkgraaf Haarlemmer meerpolder; 20 Juli: J. S. W. van der Feijst, te Heem stede, vliegenier; 31 Juli: A. H. M. Strack van Schijndel, lei der Restaurant „Hildebrand" te Haarlem; 7 Augustus: J. L. E. I. Breda Kleijnenberg, oud-raadslid van Haarlem; 10 Augustus: J. A. Grootendörst, te Haar lem, oud-hoofdofficier Kon. Ned. Marine; 15 Augustus: G. H. G. von Brucken Fock, te Heemstede, componist; 19 Augustus: Dr. IJ. van der Sluis, tijdelijk hoofd van den Vleeschkeuringsdienst te Velsen; 21 Augustus: P. Volger, onderwijzer te Haarlem 27 Augustus: J. Pot, afdeeiingschef Papier fabriek te Velsen; 2 September: Mr. C. H. Guépin, te Santpoort, lid der Provinciale Staten; 3 September: Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem; 7 September: ir. A. Stoop, te Bloemendaal, stichter van de Dordtsche Petroleummaat- schappij, schenker van Stoop's Bad, enz.: 7 September. Mevr. M. MesVan den Bosch, verloskundige te Haarlem; Prof. Van Walsem. 9 September: J. Muijs, te Haarlem, stichter Volksboekhandel en Papierzaak; 14 September: F. Oosterhoorn, te Heem stede, oud-begrafenisondernemer en stichte>- van een kapperszaak aan de Raadhuisstraat; 22 September: IJ. P. van Egmont, te Aer denhout, architect: 23 September: Mevrouw Jellema, echtge- noote van den gemeente-secretaris te Zand- voort; 30 September:: K. Slikker, bekend Haar- lemsch koorzanger; 30 September: D. Roos Dzn., voorzitter af- zitter af deeling Haarlem, Ned. Zionistenbond; 3 October: Mej. A. M. Maatman, vroeger on derwijzeres aan de Gemeentelijke bewaar school te IJmuiden; 11 October: C. J. Cramer, bekend timmer man en aannemer te Haarlem; 18 October: P. Samson, bekend winkelier te Heemstede; 18 October: Louis Hartz, te Heemstede, schilder; 22 October: H. A. Emmelot, candidaat-nota- ris te Haarlem; 23 October: J. Ph. Poelman, te Heemstede, oud-hoofdambtenaar bij de Kon. Ned. Marine; 1 November: A. Verleur, te Haarlem, hoofd bestuurslid Ger. Zondagsschoolvereeniging „Jachln"; 4 November: P. F. van Slijpe, te Haarlem, oud-directeur van het Stads Armen- en Zie kenhuis; 5 November: ir. P. M. Duyvis, te Santpoort, president-commissaris der N.V. Machinefabriek der firma P. M. Duyvis en Co. te Koog aan de Zaan: 6 November: Mevrouw M. G. Reiber—Nan, te Haarlem, leerares schoonschrijven M. O.: 6 November: S. de Groot, oud-onderwijzer en bestuurslid H. V. G. B. te Haarlem: 7 November: H. E. R. van Wijk, de kleinste inwoner van Haarlem: 7 November: J. H. Stoel, te Hoofddorp, land bouwer: 9 November: Joh. Josseaud, te Haarlem, een bekend etser; 9 November: Ir. Jurrian Stroink, te Bent veld, oud-ingenieur van Publieke Werken te Amsterdam: 12 November: Mevrouw C. H. VolkerCoert, vroeger bestuurslid afd. Haarlem Ned. Roode Kruis; 12 November: D. Goldschmeding, ouderling Ger. Kerk te Heemstede; 13 November: A. Kroes, hoofd openbare school te Hoofddorp; 14 November: Zuster Lisette (mej. E. C. M. Koopman) van de Zusters Franciscanessen van Heijthuizen te Haarlem; 14 November: Dr. J. W. van Dieren, leeraar aan het Kennemer Lyceum; 18 November: H. Reis, oud-verkeersagent te Haarlem: 21 November: B. J. te Kiefte, oud-hoofd O. L. school aan de Linschotenstraat te Haarlem. 23 November: Broeder A. Berkhout, diacoon Meer en Bosch te Heemstede; 27 November: J. C. Vosse, celwagenrijder te Haarlem; 27 November: N. G. Roosjen, onderwijzer aan de Noorderschool te Haarlem; 1 December: J. Kramer, oud-havenmeester te Haarlem; 2 December: Kerst Zwart te Overveen, vo> gelkenner en schrijver; 2 December: T. Th. Bartels, te Heemstede, oud-leeraar Ambachtsschool te Amsterdam; 3 December: C. F. Wessels, directeur der in richting voor chronische zieken „Houtrust" te Haarlem; 3 December: Mej. A. E. Brandt, secretaresse van wijlen den heer en Mevrouw Stoop te Bloemendaal; 6 December: L. Th. Swaalf, makelaar te Haarlem; 8 December: P. Timmermans, te Zandvoort, hoofd-ambtenaar N.V. Holl. Stoomboot Mij. en oud-bestuurslid K. N. V. B.; 9 December: Jhr. O. van Lennep, president commissaris Levensverzekerings-Mij. „Haar lem"; oud-kapitein ter zee; oprichter Haarl Burgerwacht, enz; II December: H. S. A. van Beek, chef admi- Wij beginnen Donderdag 2 Januari met onze G R O O T E HALFJAARL. Door de wettelijke UITVERKOOP S- BEPERKING moeten alle Mantels, Japonnen en Hoeden BINNEN ZEER KORTEN TIJD tegen WERKELIJKE SPOTPRIJZEN WEG v_ KRUISSTRAAT 5 2 JANUARI VAN 's MORGENS 9 UUR TOT 8 UUR s AVONDS GEOPEND. (Adv. Ingez. Med.) nistratie Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem; 12 December: W. Tymann, vroeger stations chef te Haarlem; 14 December: B. Bulthuis, hoofd der school te Spaarndam; 14 December: G. Smits, accountant te Haarlem; 17 December: W. G. Droog, te Heemstede, oud-bloembollenkweeker; 18 December: H. F. Mets, te Haarlem, vlie genier; 24 December: G. C. C. Reeser, te Overveen, Vroeger directeur van de Haarlemsche Gom- wasscherij 27 December: Mr. J. H. Thiel, oud-wethou der van Haarlem en inspecteur van het M. O. en Handelsonderwijs; 27 December: Mr. Dr. J. J. M. Noback, te Haarlem, secretaris Algemeene Werkgevers vereniging, enz. VOOR DEN- -KANTONRECHTER f 50 of 25 dagen voor slechte en vuile melk. Voor den Haarlemschen kantonrechter stonden Maandag eenige boeren en melk- verkoopers teiecht, die zich schuldig hadden gemaakt aan ernstige overtredingen, name lijk het vervalschen van melk of het afleve ren van vuile melk. De eerste stond terecht voor beide feiten. Niet alleen dat de melk bij onderzoek erg smerig bleek te zijn. ook bleek dat het vetge halte niet deugde. Het proefmonster gaf een gehalte van iets meer dan 22 procent aan, terwijl de minimumgrens 24 procent be draagt. Het monster van de stalmelk bleek ongeveer 28 procent aan te wijzen. Er moet dus iets zijn gebeurd in den tijd dat de melk van de koe naar den verbruiker kwam. De verdachte zei, dat de proef met de stal melk op een anderen'dag is genomen, toen de koeien ander voer hadden gehad, maar de kantonrechter herinnerde zich uit den tijd dat hij in Purmerend kantonrechter was (het melkdistrict bij uitnemendheid) meer zulke praatjes. „In Purmerend wilden ze het ook op 't voer gooien, maar het zit 'm in de hand....", zei hij. De ambtenaar van het openbaar ministerie vond het een schandaal om de melk te ver valschen en ook om vuile melk af te leveren. Eigenlijk moesten e-r twee straffen worden opgelegd, een wegens de vervalsching en een wegens de vervuiling. Omdat melk een voed sel is dat bij uitstek geschikt is voor kinderen en zieken moeten hooge eischen gesteld kun nen worden. Bovendien is afroomen der melk diefstal in het groot. Eigenlijk wilde de ambtenaar f 50 boete eiscnen voor de vuile melk en f 80 voor het verminderen van het vetgehalte, doch omdat de zaak gecombineerd was, eischte hij f 100 of 50 dagen. De kantonrechter wilde nog niet zoo'n strenge straf opleggen en veroordeelde den landbouwer tot f 50 of 25 dagen. Nog meer vuile melk. Een andere verdachte had alleen vuile melk verkocht, die hij van een boer betrok. Hij was wel niet de hoofdschuldige aan de onhygiëni sche behandeling van de melk, maar toch strafbaar. De verdachte zei dat hij gedurende de lan ge jaren dat hij in het vak is, nooit eerder is veroordeeld, weshalve de kantonrechter de eisch tot een kwart verminderde, ook al om dat de man indirect schuld had. De eisch was f 40 of 20 dagen; de uitspraak f 10 of 5 dagen. Melkvervalsching bij voortduring. Als derde verscheen een 29-jarige landbou wer uit Nieuwer-Amstel, die er niet zoo mak kelijk afkwam. De man was reeds eens ver oordeeld omdat hij water bij de melk had gedaan, een ernstig feit volgens den ambte naar van het openbaar ministerie, (om rede nen die hij reeds in de eerste zaak had uiteen gezet) en volgens den kantonrechter even eens. Na deze veroordeeling is hij op 21 Septem ber wederom bekeurd wegens het mengen van water in de melk en terwijl deze vervolging nog gaande was pleegde hij op 25 October nog eens~ hetzelfde feit. Zijn vader had een en twintig koeien en de verdachte betoogde, dat hij deze melkverval sching niet begaan heeft ten eigen bate en dat hij bovendien uit nood gehandeld heeft. Daarvan wilde de kantonrechter niets weten. Dat doet men niet uit nood. De slechte tijden hebben met dit geval niets te maken, maar wel onrechtmatige bevoordeeling. „Het beste was", aldus de kantonrechter, „dat u maar heelemaal met dit vak ophield. U kunt het toch niet laten en er zijn meer zulke gevallen bekend dat het bedrijf werd overgenomen door iemand die de lust om wa ter bij de melk te doen wel kon bedwingen." De ambtenaar zei een straf te willen eischen, waarbij verdachte gelegenheid werd gegeven te toonen dat hij zich wilde verbete ren Hij eischte derhalve twee boetes van f 60 ieder, beide te vervangen door twintig dagen hechtenis. Dit voor de twee geconsta teerde vervalschingen. Bovendien vorderde hij acht. dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De uitspraak luidde f 50 boete of 20 dagen voor de eerste vervalsching, f 75 boete of 25 dagen voor de tweede vervalsching en zeven dagen voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar. Ook nog een valsche naam. Dezelfde verdachte stond bovendien terecht omdat hij in de Haarlemmermeer zonder licht had gefietst. Nadat hij was aangehou den, gaf hij een valschen naam op. Toen hem naar de reden hiervan werd gevraagd zei de verdachte weer dat hij uit nood had ge handeld. De eisch wegens het fietsen zonder licht was f 4 of 4 dagen en die voor den valschen naam f 15 of 10 dagen. De kantonrechter deed van beide wat af en veroordeelde den verdachte tot f2 of 1 dag wegens het in het donker rijden en tot f 8 of 4 dagen voor den valschen naam. Bruintje Beer in den Stadsschouwburg. In den Stadsschouwburg heeft gistermiddag een populaire kindervoorstelling plaats gevon den. Voor een goedgevulde zaal vol vroolijk- snappende kinderen vertelde Anna Klaasen de wei-bekende avonturen van Bruintje Beer. Als een genoegelijke schommel van een groot moeder, romantisch uitgedost met wijden rok en lintenmuts, wist zij heel goed den kinder toon te treffen. De kleuters leefden dan ook volop mee met de spannende lotgevallen van Bruintje Beer, die Grootmoeder vertelde en die door lantaarnplaatjes vertoond werden. Achtereenvolgens genoten de kinderen van Bruintje's wederwaardigheden, wanneer hij met zijn kornuiten gaat picknicken, wanneer hij zijn groote reis maakt en tenslotte van wat .hij beleeft bij de Kerstboomfeeën. De vroolijke liedjes, die bij het verhaal hoor den, zong het jeugdig auditorium spontaan mee. Deze populaire kindervoorstelling is een succes geworden ten eerste door de volle zaal, ten tweede door de gezellige verteltrant van Grootmoeder, of zooals zij zeide in Zuid- Af rika genoemd te worden „ou-oma", en ten derde door de vreugde van de kleuters, die on getwijfeld, getuige de stralende gezichtjes, een geweldig prettigen vacantiemiddag in den Stadsschouwburg hebben gehad. „HET KIND VAN DE BUURVROUW". Op Zaterdag 4 Januari zal het Ensemble Bouber in den Stadsschouwburg alhier, optre den met het bekende stuk (Amsterdamsche schets) „Het kind van de buurvrouw" (in 7 tafreelen) naar den bekenden roman „Arie" van Johan Elsensohn, bewerkt voor het too- neel door Herman Bouber. Het is een stuk „met een lach en een traan" en is reeds 350 maal opgevoerd. Mevrouw Aaf Bouber zal hierin haar 25- jarig jubileum vieren, zooals op een andere plaats in het blad vermeld wordt. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit jn haar af deelingen: Zoetestraat 739 porties, Overtonstraat 1167 porties, Byzantiumstraat 441 porties. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJAN SWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) TIROLER-AVOND. Maandag 6 Januari wacht den Haarlem mers een buitengewoon aardige avond in den schouwburg aan den Jansweg. Een, voor vele Hollanders, waaronder ook verschei dene Haarlemmers, bekende persoonlijkheid, de heer Karl Prinz uit Stans, Tirol, zal een voordracht met lichtbeelden houden over zijn land. De avond zal bovendien opge luisterd worden door een groepje Tirolers, die gekleed in origineele oud en nieuw Tiro- ler drachten, het beroemde jodelen en de prachtige Tiroler Volksliederen ten gehoore zullen brengen. Ook aan 't Sehuhplattern, 't bekende Tiroler dansen, is een belangrijke plaats op het programma ingeruimd. Gezien het feit dat de zangers op folkloris tische feesten, als ook voor de Radio te Wee- nen, met groot succes zijn opgetreden, kan een waarlijk interessante avond verwacht worden DE HEER P. W. OVERSTEEGEN Sr. OVERLEDEN. Te zijnen huize aan den Slaperdijk is in den nacht van Zaterdag op Zondag over leden de heer P. W. Oversteegen Sr., in den ouderdom van 64 jaar. De heer Oversteegen was een der pioniers van de socialistische beweging in Nederland, een trouw aanhanger van wijlen P. Domela Nieuwenhuis. In het begin van 1900 was hij ongesalarieerd bestuurder van het Natio naal -Arbeiders-Secretariaat (N.A.S.) Hij nam ook deel aan de algemeene werk staking in 1903. In 1927 leidde hij een groep anti-parlemen tariërs, die weigerden te stemmen en Bit protest tegen den z.g. stemdwang, de gevan genis verkozen boven boetebetaling. De teraardebestelling zal plaats hebben op Nieuwjaarsdag 's morgens 10.30 uur, op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. A. MARS. De heer A. Mars, een der sociaal-democra tische raadsleden, werd 41 jaar geleden te Haarlem geboren. Als jongen trok hij als ma troos het zeegat uit, maar daar hij in Oost- Indië zich, naar den zin der autoriteiten te veel wijdde aan de belangen van den Marine- bond, werd hij reeds op 20-jarigen leeftijd in. burgerkleeren naar het moederland terugge zonden. Hij toog weer naar Haarlem waar zijn vader concierge van het gebouw het Blauwe Kruis was. In 1919 werd de heer Mars, die zich inmid dels bij de S.D.A.P. had aangesloten, aange steld als ambtenaar bij den Centralen Bond van Transportarbeiders. Enkele jaren later volgde zijn benoeming tot bezoldigd bestuur der. Hij heeft veel gedaan tot versterking dezer organisatie, waardoor zij een der grootste van den Haarlemschen Bestuurdersbond geworden is. Door zijn werken kreeg hij ook een belang rijke positie in dezen Bestuurdersbond. Eeni- gen tijd was hij zelfs voorzitter. In de praktijk bleken daartegen evenwel bezwaren te bestaan, omdat hij voor dit voorzitterschap te veel tijd moest onttrekken aan zijn werk voor den Transportarbeidersbond. Nu is de heer Mars tweede voorzitter van den Bestuurdersbond; hoewel in vele andere besturen het twee de voorzitterschap van minder beteekenis is, kan in dit geval gezegd worden, dat een groot gedeelte van het bestuursbeleid op de schou ders van den heer Mars is blijven rusten. In 1931 werd de heer Mars tot lid van den raad gekozen. De sociaal-democratische raads fractie heeft hem speciaal belast met de be hartiging van de steunregeling der werkloozen. Dit is, nu de werkloosheid zulke enorme afme tingen heeft aangenomen, een zeer belangrijke taak. Slechts een gedeelte komt daarvan in de raadsvergadering tot uiting. De positie van raadsleden-vakbondbestuur ders is in dezen tijd zeer moeilijk. Zij zijn als het ware het stootblok tusschen de wen- schen van de werkloozen en de moge 1 ij k- heden die van overheidswege bestaan. Het belangrijkste werk dat zij in deze kunnen doen is er toe mede te werken, dat alles wat de ge meente voor de werkloozen kan doen, ook ge daan wordt. Daartoe zijn zeer vaak conferen ties noodig niet alleen met den betrokken wethouder, maar ook met de directeuren en ambtenaren van den dienst van de Werkloos heidsbestrijding en van Maatschappelijk Hulp betoon. Men moet hieruit niet lezen dat die instellingen het streven zouden hebben om daarop iets te willen afdingen, maar de steun regeling is zóó ingewikkeld en zóó omvangrijk, dat er natuurlijk dubieuze gevallen zijn. Te Haarlem is de samenwerking tusschen de autoriteiten en de vakbondbestuurders zeer goed. Ongetwijfeld is dit in het belang van de werkloozen. De heer Mars heeft in deze dikwijls veel weten te bereiken, ook al omdat bij de auto riteiten door ervaring de overtuiging geves tigd is, dat als hij zich voor een geval interes seert, daarin een belangrijk percentage van billijkheid gelegen is. Voor hij met een zaak komt heeft hij die zelf van te voren onder zocht, daarbij blijkbaar uitgaande van de overweging, dat voor den invloed niets zoo na- deelig is, dan aan te komen met verzoeken die een redelijken grond missen. Ook zijn leden stellen vertrouwen in hem. Als vakbond-bestuurder heeft de heer Mars ook nog meer zorgen. Bij zijn organisatie zijn ongeveer 900 leden aangesloten waarvan er niet minder dan 350 werkloos zijn. Dit vak is dus door de crisis wel in zeer sterke mate ge troffen! Het stempelen en de uitbetaling dezer werkloozen gaat via de organisatie. Daardoor rust op het bestuur een groote verantwoorde lijkheid. Elke week wordt bijna f 5000 aan steun uitbetaald. En dan heeft de heer Mars niet alleen de belangen der werklooze leden, maar ook die der werkende leden te behartigen. Dit laatste brengt hem naar voren als onderhandelaar bij arbeidsconflicten, hoewel die in dezen crisis tijd natuurlijk in aantal sterk verminderd zijn. Daar de chaufeurs in den Bond van Trans portarbeiders georganiseerd zijn. zijn ook de verkeersvraagstukken in den kring van de be moeiingen van den heer Mars begrepen. Tal rijk zijn de onderhandelingen die hij moet voeren met de gemeentelijke autoriteiten en directies van de autobus-ondernemingen om dat daarbij arbeidsvoorwaarden voor zijn leden betrokken zijn. De heer Mars is voorzitter van de Verkeerscommissie voor Haarlem en Om streken en bestuurslid van Veilig Verkeer. Eenige jaren geleden liet de gezondheids toestand van den heer Mars te wenschen. Hij is toen langen tijd in een sanatorium ver pleegd. Gelukkig is hij deze inzinking zoo goed te boven gekomen, dat men hem het nu niet meer zou aanzien. G. J. VAN T.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10