RADIOéBODE NIEUWJAAR Het jaar is 10 dagen langer gemaakt! Het Beêaaftijkste 53e Jaargang No. 16110 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 31 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEKilEBOOM en ROBERTr PEEREBOOIVL UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOIVL ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72'A Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij": Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkery: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Télefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag Vraag ea aanbod 1—4 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zla hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Duim ƒ2 ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Ver het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vo 50.- Wijsvinger 150.-. Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk f 30— lies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f75.- Verlies andere vinger f30.-. orwaarden. DiT NUMMER BESTAAT UIT VIER EN TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 31 December. Het Nieuwe Jaar. Meer dan in jaren het geval is geweest bestaat er op dezen Oudejaarsdag aanlei ding. de toekomst hoopvol tegemoet te zien. Het valt moeilijk veel goeds te zeggen van het jaar dat achter ons ligt. Het valt den schrijver dezer regelen extra-moeilijk dit te doen onmiddellijk na het laatste afscheid, dat wij vanmorgen met zoovelen op het Heemsteedsche kerkhof hebben genomen van 'een der edelste menschen in onze naaste omgeving: mr. J. H. Thiel. Het voor velen zoo droeve jaar 1935 moest in den kleinen Haarlemschen kring nog besluiten met het plotseling heengaan van twee der besten on der ons, Thiel en Noback. Maar het is zeker in den geest van deze twee moedige menschen als men den blik naar de toekomst wendt en daarbij erkent, dat dit jaar 1935 ondanks al zijn beproevin gen de hoop op een betere toekomst heeft doen geboren worden. Er is licht gaan schij nen aan de horizon. Dat deze tijd een groote tijd is, ondanks al zijn rampen en zorgen, begint nu wel tot zeer veler begrip door te dringen. Wij be hoeven daarvoor het oordeel der Historie niet meer af te wachten. Uit den strijd van zoovele meeningen, uit zooveel wanbegrip en afbraak, maar ook uit zooveel moedig nieuw Inzicht en ondernemingsgeest wordt een nieuwe wereld geboren. Wie de teekenen der tijden wil verstaan weet, dat daartoe meer noodig is dan een economisch herstel. Hij beseft dat een veel machtiger regeneratie vereischt wordt, en hij ziet de verschijnselen daarvan in veel groot er geheel dan die van eigen kleine omgeving, van eigen stad of zelfs van eigen land. Want ook eigen land en volk zijn buiten machte zich te herstellen als daar niet in de gansche wereld nieuwe stroomingen zijn die zich in regeneratie openbaren. De erkenning daarvan is voor velen, en voor mij onder hen.... geloof. Wie dat ge loof mist, wie alleen laagheid en eigenbelang in het menschelijk werken en streven wil zien en ieder teeken van verbetering met een minachtend schouderophalen afwijst of «r minderwaardige motieven achter zoekt, die ds niet alleen kortzichtig maar ook be klagenswaard. Met het geloof mist hij het vertrouwen, dat ons naar een beter en ge lukkiger tijd moet voeren. Een gemakkelijke tijd van overdaad en weelde zal dat niet zijn. Er zullen veel arbeid en veel opoffering vereischt worden om herstel en nieuwen bouw te verwezenlijken. Maar de tijden van weelde en overdaad zijn zeker niet de geluk kigste. geweest die de wereld gekend heeft. Wel de tijden van nieuwen groei en van vol hardenden arbeid. Het schijnt overbodig de blijde verschijnse len die de laatste maanden van dit jaar ge bracht hebben, hier nog eens te gaan belich ten. Dat is immers al meer dan eens, ook in deze rubriek, gedaan. Laat men niet verwach ten dat zij zich zonder eenige stoornis of te genslag zullen blijven bevestigen. Er zullen nieuwe hindernissen komen in het ontwikke lingsproces van dezen tijd, er zullen nieuwe gevaren dreigen en critieke momenten ont staan. Maar het ergste schijnt voorbij: de tijd is gekomen waarin de reacties ten goede de reacties ten kwade in kracht overtreffen, waarin nieuwe Historie geschapen wordt, waar in daadwerkelijke vorderingen worden ge maakt. Wij mogen verwachten dat 1936 veel zal brengen, en dat het volgende jaar het eerste zal zijn dat op zijn Oudejaarsdag de wereld een blijden terugblik zal geven. De vervulling van deze hoop, dit nieuwe heil wenschen wij u allen. R. P. VERKEERSAANWIJZINGEN TE HAARLEM De K.NA.C. schrijft ons: De verkeerssignalen op het Verwulft te Haarlem geven door hun groot aantal nog eenige verwarring aan weggebruikers, die de op het wegdek aangebrachte aanwijzingen voor de wegindeeling niet tijdig hebben op gemerkt. De KN.A.C. heeft er op aange drongen. dat de aanwijzigingen voor ..links af". ..rechtuit" en ..rechts af" ook aan de masten der lichtsignalen zullen worden aan gebracht, Vooral tijdens den sneeuwval van eenigen tijd geleden, waarbij uiteraard van de teekens op den weg niets meer te zien was. is de wenschelijkheid van een zoodanige aanduiding gebleken. Tevens heeft de K.N.A.C. verzocht, een verkeerszuil op het Soendaplein, welke thans een verticaal groen licht vertoont, inplaats hiervan te doen voorzien van verticaal wit licht en een pijltje op blauwen grond. Het groene licht beteekent nl. volgens het Motor en Rijwielreglsment, dat men ook links van den betreffenden vluchtheuvel mag pas- seeren, hetgeen in dit geval er toe zou lei den, dat het snelverkeer regelrecht in een tramhuisje van de N.Z.H.T.M. zou worden binnengevoerd. De Administratie van de Radio Bode begint het jaar met een heel goede daad: ieder die in 1935 nog geen abonné op de Radio Bode was, en zich nu direct abonneert, kan nog profiteren van de kostbare AVRO-premie: de zeldzaam mooie kunstkalender, waaraan weer 12 van Neêrlands bekendste meeaers hun werk gaven! Maar dan moet U zich ogenblikkelijk opgeven als abonné dit verlengde aanbod geldt slechts tot 10 Januari! Abonneer U dus direct! U betaalt maar f 3.'per halfjaar om regelmatig iedere week Neêrlands grootste programma-blad te ontvangen - een tijdschrift van 100 pagina's. Alle program ma's, ook van de Centrales, tal van tekeningen, artikelen, foto'siedere week opnieuw! Abonneer U laat geen dag verloren gaan! Stort vóór of op 10 Januari op Giro 128.000, AVRO, Amsterdam, of geef U op bij ons hoofdkantoor, Keizersgracht 107, - Amsterdam of bij een der volgende bijkantoren te: Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhem, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle (tijdelijk), Middelburg. Neêrlands nationaal radioblad. (Adv. Ingez. Med.) Mr. Th. Maassen. Zilveren ambtsjubilé. Eenige weken geleden vestigden wij er de aandacht op, dat het 1 Januari a.s. 25 jaar ge leden zai zijn. dat Mr. Th. Maassen. vice-presi dent der Haarlemsche Rechtbank, bij de rech terlijke macht werd benoemd. Naar wij vernemen zal Mr. Maassen den dag van dit jubilé uitstedig zijn. De annexatie-plannen van Haarlem. Studie van het vraagstuk pas aangevangen. In ons nummer van Vrijdag ontleenden wij aan de memorie van antwoord op het af delingsverslag over de begrooting de mede- deeling dat „het college van B. en W. van Haarlem het vraagstuk van een nieuwe grens- uitbreiding in studie genomen heeft". Wij hebben nader geïnformeerd welke be- teekenis aan deze uitlating gehecht moet worden. Daarbij vernamen wij, dat het col lege steeds op het standpunt gestaan heeft (dat is destijds niet naar buiten gebleken red. H. D J dat de grensuitbreiding van 1927 onvoldoende voor Haarlem was Met die be perkte annexatie is destijds genoegen geno men omdat op dat oogenblik niet meer te be reiken was. Toen dit jaar bij de behandeling van het afdeelingsverslag de financieele positie der gemeente in het college besproken werd, kwam daarbij het financieele resultaat van de annexatie ter sprake. Toen geconsta teerd was, dat deze annexatie niet voldoende geweest is, werd besloten een stapje verder te gaan door aan den raad mede te deelen, dat het vraagstuk van een grensuitbreiding in studie genomen is. Daaruit blijkt dus, dat er op dit oogenblik nog niets aan gedaan is. Zelfs is nog niet het gevoelen van Gedeputeerde Staten en van de Regeering ingewonnen. Ook is nog geen enkel plan ontworpen. Feitelijk kan men de mededeeling dus ook zoo lezen, dat B. en W. de quaestie in studie gaan nemen Zweedsche Roode Kruis- ambulance gebombardeerd. Alle leden gedood. ADDIS ABEBA 31 December (A.N.P.) Gistermorgen is de Zweedsche Roode Kruisambulance op weg naar het Zui delijk front op 30 K.M. afstand van Dolo bij de rivier Ganauo Doria door een Italiaanscli eskader bommenwer pers bestookt. Negen Zweden werden bij dit bombardement gedood. De lei der der ambulance werd eveneens ge dood. Nader alhier ontvangen tele grammen melden dat het geheele per soneel van dc Zweedsche ambulance bij het bombardement is gedood. Het personeel bestond uit negen Zweden en 23 Abessyniërs. Tentoonstelling van de Stads- Bibliotheek en Leeszaal. „Het Oude Kinderboek in onze Tijdingzaal. In de tijdingzaal van Haarlem's Dagblad zal van Maandag 6 Januari tot en met Zaterdag 11 Januari vanwege de Stads-Bibliotheek en Leeszaal een tentoonstelling worden gehouden van „Het oude kinderboek". Behalve de groote inzending der Stads Bi bliotheek, stelden enkele particulieren prach tig materiaal ter beschikking, onder wie Mevr. Wed. P. LissoneWierdels, Erven Bohn in Haarlem en Mevr. K. KrügerSmits te Heem stede. De tentoonstelling is van 8—5 uur voor ieder' belangstellende geopend, terwijl ook het be zoek van kinderen van middelbare en lagere scholen bijzonder op prijs zal worden gesteld. Begint Nieuwjaar met gymnastiek, Dan blijft U zeker slank en kwiek! Jules Kammeijcr, Leeraar Lich. Opv. >1.0. Koediefslaan 66, Heemstede. Telef. 29380. (Adv. Ingez. Med.) Straks is het oude jaar verdwenen En treden wij het nieuwe in, Wij zetten de wat moede beenen Weer schrap voor een hernieuwd begin Wat zal ons zesendertig brengen? Komt er wat licht in het verschiet, Of zal het slechts de zorg verlengen, Wij hopen maar en weten niet. Wij zullen heden aandacht schenken, Aan 't oude dat is heengegaan, Het past ons, even te herdenken, Wanneer 'het klokje twaalf gaa1" slaan, 't Zijn weinig vroolijke gedachten, Die 't oude jaar ons mede geeft, Te vele zijner dagen brachten Een zorg, die nu nog in ons leeft. Als wij een woord tot afscheid spreken. Zal iedereen tennaastenbij Ver van een loftrompet te steken, Verzuchten: hè, dat is voorbij. Dan wenschen kinderen en ouders Elkaar den liefdewensch van 't bloed, Dan kloppen vrienden op de schouders Met wederzijdschhet ga je goed Dan hopen wij, dat zwakken lieden Het jaar, in hun zoo droef bestaan Wat meer aan kracht en vreugd mag bieden. Dan 't oude jaar hun heeft gedaan. Dan kunnen wij slechts vurig wenschen. Dat eindelijk de strijd verstomt En in de maatschappij der menschen Weer vrede, rust en welvaart komt Wanneer het klokje heeft geslagen. Gaan wij 't jaar zesendertig in: Hat hoofd omhoog en niet versagen! Dat zij de leus bij 't nieuw begin Van ganscher harte beste menschen. Wil 'k elk voor zich en met elkaar. U alle heil en zegen wenschen Bij d' aanvang van het nieuwe jaar. P. GASUS De Kerstinzameling voor de Stille Armen. Honderden dankbare gezinnen. Kan er verder nog iets gedaan worden. De Kerstinzameling voor de Stille Armen te Haarlem heeft, naar het Comité ons mede deelt, in totaal 11.090.71 Vz bedragen. Daar mede zijn meer dan 500 gezinnen gelukkig ge maakt. Enkele gevallen, die laat "bij het Co mité aanhangig zijn gemaakt, worden nog onderzocht. Als er aanleiding bestaat zal aan die gezinnen nog een gelukkigen Nieuwjaars dag bereid worden. Bij het Comité, en ook bij personen en in stanties die hun medewerking verleenden bij de verdeeling der Kerstgaven, zijn stapels dankbetuigingen ontvangen. Als men die brie ven doorziet, blijkt dat de Kerstinzameling in honderden gezinnen een lichtstraal gebracht heeft Ons werd verzocht hierop in het bij zonder de aandacht te willen vestigen om onzen lezers, die zooveel hebben bijgedragen tot het welslagen van deze Kerstinzameling, de overtuiging te geven, dat het offer dat zij gebracht hebben zeer goed besteed is gewor den. Wordt er zoo vroegen wij aan Mr. P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad en tevens secretaris van het Comité voor de Kerstinzameling nog verder iets gedaan om zich het lot der Stille Armen aan te trekken? Het antwoord was: Wat wij kunnen doen zullen wij natuurlijk niet nalaten. Wij zullen, nu de drukte van de Kerstinzameling eenmaal achter den rug is, alle gevallen die ons be kend geworden zijn nog eens nagaan en daar bij overwegen of er wegen zijn in een aantal gevallen onze bemiddeling te verleenen om de zorgen van de Stille Armen ook in de toe komst zoo mogelijk wat te verzachten. Mis schien opent zich de mogelijkheid dat in een of anderen vorm iets gevonden kan worden om een institutie te verkrijgen, dat zich blij vend het lot der Stille of Nieuwe Armen kan aantrekken. Tot zoover Mr. Barbas. Dat de nood in onze stad onder de Stille Armen zeer groot is bleek ons nog uit een geval dat wij van betrouwbare zijde vernamen. Er is een gezin met een zestal kinderen. De in komsten zijn schraal, dat slechts om den an deren dag warm eten op tafel kan komen. De ouders er de kinderen krijgen dan een klein rantsoen. Alleen* één kind kan als het de dag van warm eten is, genoeg eten. Dat wil dus zeggen, dat elk kind eens in de 12 dagen ge noeg middageten krijgt Natuurlijk zal. nu het droeve geval aan de autoriteiten bekend geworden is, getracht worden in dezen toestand verbetering te bren gen. Maar het geval illustreert weer eens. hoe groot de nood onder de Stille Armen is. EEN LOGISCH GEVOLG. In 1933 bevatte ons blad gemiddeld per dag van verschijning 129 advertenties van Vraag en Aanbod, in 1934 waren het er meer. namelijk 134 per dag, in 1935, gerekend tot 30 November, alweer meer, en wel 142 per dag. Dit is het logisch gevolg van het blijvende en steeds nog toenemende succes van deze goed koopste en gemakkelijkste wijze om iets op te ruimen of iets te vragen. Het woord is aan.... Rivarol De hoop is een voorschot- op toekomstig geluk. Brand op de Tarakan gelocaliseerd. Schip op eigen kracht te Plymouth aangekomen. AMSTERDAM. 31 December (A.NP.) Het motorvrachtschip Tarakan van de stoomvaartmaatschappij Ne derland, waarop, zooals wij op pag. 3 hebben gemeld. brand is uit gebroken. is in den afgeloo- '«n nacht te Plymouth aangekomen. Men is onmiddellijk begonnen met het lossen van een lading explosieve stoffen, terwijl tevens maatregelen werden genomen om uitbreiding van den brand, welke was uitgebroken in het boventusschendek van luik 3, ge laden met lucifers en automobielen, te voorkomen. Naar in het hedenochtend door de directie van de .Nederland" van den kapitein van de Tarakan ontvangen telegram wordt medegedeeld, is de brand gelocaliseerd en onder contro le. Uit Plymouth wordt nog gemeld dat vier sleepbooten de Tarakan op order van de havenautoriteiten tege moet zijn gevaren. Het schip is ech ter op eigen kracht te Plymouth aan gekomen. De bemanning is aan boord gebleven. In verband met Nieuwjaars dag verschijnt het eerstvolgend nummer v. dit blad Donderdag In den Italiaanschen ministerraad heeft Mus solini over den vertraagden opmarsch in Abessynië gesproken: het tekort op de be grooting bedraagt ruim twee milliard lire. pag. 4 Overleden is Lord Reading, de oud onder-ko ning van Britsch-Indië. pag. 4 Onder Valladares als premier is een nieuwe regeering in Spanje gevormd. pag. 4 Buitenlanders, die 1935 heengingen. pag. 4 In dc lading van de Tarakan is brand uitge broken, die echter geen gevaar voor het schip oplevert. Het is naar Plymouth terug gevaren. pag. 3 en 1 In de Ver. Staten is verzet gerezen tegen het met ons land gesloten handelsverdrag. pag. 3 De Eerste Kamer heeft de verlenging van de korting op de Indische pensioenen goed gekeurd. pag. 3 De teeltregeling voor dc pluimveehouderij is bestendigd. pag. 3 Dc gezagvoerder van dc Kerkplein is voor drie maanden geschorst. pag. 3 In verband met de vergrooting van het Haar lemsche Stadhuis is een aantal winkeliers in de Koningstraat de huur opgezegd. pag. 2 De studie van het annexatie-vraagstuk is te Haarlem pas begonnen. pag. 1 Overzicht van gebeurtenissen uit het afge- loopen jaar. pag. 17. 18. 19 en 20 Wie ons in 1935 te Haarlem en omgeving door den dood ontvielen. pag. 6 Laatste Berichten pag 14 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het Nieuwe Jaar. pag. 1 Het Snelle Ding: Lastige gevallen. pag. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Een jaar dat ons lang zal heugen. pag 13 Bep Otten: Oudejaarsavond. pag. 13 J. B. Schuil: Frits Schinkel, pag. 15 C. J. v. T.: Onze 39: de heer A. Mars. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 15

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1