111 1! u! IL'JTlTh Het Snelle Ding Brand in de lading van de „Tarakan". Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DINSDAG 31 DECEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Lastige gevallen. I: Wat moet ik doen als ik op Zondagavond, ergens in een dorpje in de rimboe dat in die pen slaap verkeert en dat geen garage bezit, ontdek dat mijn achterlicht defect is? Door rijden „in overtreding", met gevaar voor mij zelf en anderen (tenzij het een maanlichte nacht is) of blijven staan en de nacht in den wagen doorbrengen? Antwoord: Wek een boer en leen een stal lantaarn. Huur het ding desnoods, of koop het. Lukt dit niet, en het is een maanlichte nachtnou ja, hm hm, ik wil het niet op mijn verantwoording hebben. II: Stel dat in dezelfde omstandigheden mijn klaxon weigert en het niet met eenvou dig aandraaien van een moertje te verhelpen is. Ronduit gezegd: dat ik niet weet hoe het gebrek hersteld moet worden. Wat dan? Antwoord: Wek opnieuw een boer Leen, huur of koop een tinnen of blikken bord. Hang dit in de auto en sla er c.q. met een moersleutel tegen. Doe het niet te vaak, an ders wordt gij wegens hinderlijk nachtrumoer bekeurd. Andere oplossing: Ga op de tweede ver snelling rijden, maar niet te hard, anders wordt gij ook weer wegens rustverstoring ge grepen. Andere oplossing: Men moet althans 's nachts kunnen rijden zonder klaxon. Dat is goed rijden, dat is anti-lawaai-beweging, dat ishm. Zet desnoods de voorruit open en roep: Hei! III: Als ik merk dat de remmen van een andere auto slecht werken, omdat hij mij bijna van achteren heeft aangereden en een doordringend gegier zich daarbij ontwikkeld heeft, moet ik dan de politie niet waar schuwen? Dit staaltje uit de practijk schijnt penibel. Het is mij ook overkomen. Wij reden allebei hard, de man met de slechte remmen zat achter mij aan, en we moesten stoppen voor een onbewaakten overweg omdat er een trein aankwam. Toen ik stopte barstte het gegier los. De achterligger vloog de groene weide rechts ingelukkig was er geen hek.en stopte na een eind hotsen. Daarop keerde hij en kwam, mij verre ontwijkend, op den weg terug. Ik riep hem aan. Hij reageerde niet. Hij reed door, en ik volgde hem op eerbiedigen afstand. Al gauw ging hij wéér hard rijden, en een eind verder gebeurde waarachtig het zelfde opnieuw. Alleen bedreigde hij nu een ander. Maar er was ditmaal net een open hek van een oprijlaanje moet maar boffen en dat stoof hij nu in. Ik wachtte zorgvuldig op zijn terugkeer en trachtte opnieuw te onderhandelen. Geen antwoord. Wij waren nog ver van stad of dorp, en er was natuurlijk geen agent te bekennen. Hij reed weer weg, ik volgde. Maar nu was de man eindelijk verstandiger geworden en zakte tot een tam gangetje. Dat moest ik nu ook wel rijden, maar mijn boosheid zakte, en toen we Amsterdam binnenreden gaf ik hem niet aan. Verkeerd gezien? Ja, dat zal wel. Een fout? Toegegeven. Er was natuurlijk een kans dat hij die remmen dadelijk zou laten bijstellen. Er was evenwel ook een kans dat hij het niet zou doenHet is niet leuk iemand aan te geven, maar het had moeten gebeuren. IV: Ik heb den heelen dag gereden, alleen, snor nu over een langen stillen weg en voel een schier onweerstaanbaren slaap opkomen. Het is eigenlijk al laat, en ik moet bijtijds te rug zijn Antwoord: Vergeet dit laatste. Stop aan den wegkant, liefst op een grasberm, en val in slaap. Is het mooi weer en niet te koud, ga dan in het gras liggen. Het is gezond en veilig, ofschoon een kennis van mij zich te vaak in zijn slaap omdraaide op de berm van den af sluitdijk, en wakker werd doordat een vracht auto vlak langs zijn hoofd daverde. Maar heelemaal veilig is dit leven nu eenmaal nooit. Neem het minste risico. Het kan nu nog. Als wij over twintig jaar allemaal vliegen, en gij krijgt slaap in de stratosfeer, zal de zaak veei moeilijker wezen. Wat dan? Dat weet ik niet, daar moet ik nog eens over slapen. Er is ook nog tijd genoeg om er iets op te vinden. Er zijn natuurlijk nog veel meer lastige ge vallen in de auto-practijk. Sta nu eens mid den in de rimboe met een lekke band, en een tweede lekke band op het eenige reserve-wiel. Dat is oplosbaar.... ge rijdt met een andere auto mee naar de dichtstbijzijnde stad en haalt een ander wiel.... maar het is bar on plezierig. Sta nu eens zonder een drop benzine ergens ten platsten plattelande, in een stortbui, ver van eenig dorp. Geen der auto's, die gij tot stoppen overhaalt heeft een blik benzine bij zich. Ja. Ook onprettig. Ook maar weer met iemand meerijden, of iemand overhalen u te sleepen, als er een touw is. Een leege accu kan nog erger wezen. Eén of meer, soms veel zulke ervaringen moeten aan het bezit van een Snel Ding ge offerd worden. De troost is, dat ze later sma kelijk naverteld kunnen worden, met de noo- dige „kleur" omtrent den storm die woedde, den regen die plaste, de bliksemstralen die flitsten, de portemonnaie die men thuis had laten liggen en het horloge-m-onderpand. Het is een familiestuk natuurlijk, van uw overgrootvader. Achteraf zijn de lastige gevallen altijd aardig. Het schip op weg naar Plymouth. De gezagvoerder van het Zaterdag ochtend j.l. van Amsterdam naar Batavia vertrokken motor-vrachtschip „Tarakan"' der Stoomvaart Maat schappij „Nederland"' heeft aan de Maatschappij bericht, dat ter hoogte van Oucssant brand in de lading is ontdekt en dat het schip thans op weg is naar Plymouth. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Teeltregeling pluimvee houderij bestendigd. Een extra-percentage van 25% Steun aan fokkerijen ten bate van allen. Van officieele zijde vernemen wij, dat de zer dagen de afkondiging is te verwachten van het Crisispluimveetaoucteriifbesluit 1936. Dit besluit houdt in een bestendiging van de geldende teeltregeling voor de pluimvee houderij. De twee grondbeginselen van deze teeltre geling zijn: beperking en verbetering van den pluimveestapel. Wat de beperking aangaat, kan worden medegedeeld, dat aan de kuikenbroeders zal worden toegestaan evenveel broedeieren in hun broedmachines in te leggen als zij in 1935 hebben ingelegd. Om deze bepaling mede dienstbaar te ma ken aan het tweede doel der teelt-regeling: verbetering van de kwaliteit van den pluim veestapel zal aan de gewone broederijen wor den toegestaan, in haar broedmachines in te leggen 55 pet. van het totaal aantal pluim vee-eieren, vastgesteld in de haar voor 1935 uitgereikte broedvergunning. Daarenboven zullen zij echter nog 25 pet. van het hiervoor genoemde aantal broedeieren mogen inleggen indien zij zich verbinden, deze broedeieren rechtstreeks te betrekken van fokkers of hou ders van vermeerderingsbedrijven. Het vorige jaar bedroeg dit percentage 15 pet. Men meent door verhooging van dit percentage tot 25 langzamerhand te kunnen geraken tot een meer volle dige doorvoering der teeltregellng. Het ligt in het voornemen van den minis ter van Landbouw en Visscherij de totstand koming van een regeling te bevorderen, waar door de broedeieren van fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven tegen matige prijzen ter beschikking van de gewone kui- kenbroeders kunnen worden gesteld Op deze wijze zal aan het fokkerij wezen een steun worden verleend, welke tegelijker tijd ten goede zal komen aan de gewone kuikenbroe,- ders en derhalve ten bate zal zijn van de ge heele pluimveehouderij. Het broed,seizoen zal aanvangen op 20 Jan. 1936 en eindigen met ingang van 10 Mei 1936. Pluimveehouders willen andere steunregeling. Betrekkingen tusschen Japan en Indië. Japansche missie naar Ned. Oost-Indië. De Asahi Gimboen meldt, dat met het oog op het toenemen van de Japansche oeco- nomische belangen in Zuid-Oost-Azié de re geering Joenasoebe Jasoekawa, directeur van de Insoei Boesjan Kaisja, als voorzitter van een Japansche oeconomische missie naar Siam en Ned.-Indié zal zenden om de oeco nomische omstandigheden te bestudeeren en de vriendschappelijke betrekkingen te bevor deren. Jasoekawa is van plan einde Januari te vertrekken en een reis van zes maanden te maken. De lasten zijn te zwaar. Van de zijde der pluimveehouders wordt een actie gevoerd naar aanleiding van regeerings- maatregelen betreffende den steun aan deze categorie Nederlanders. In het vakblad De Bedrijfspluimveehouder wordt een en ander nader uiteen gezet, het geen hierop neerkomt dat de steunregeling, zooals deze door de regeering is en wordt toe gepast als onrechtvaardig wordt beschouwd. De lasten die op de pluimveehouders worden gelegd zijn te groot en zijn niet evenredig aan de baten die zij ervoor meenen te mogen ont vangen. Er zijn reeds een millioen propagan- dasluitzegels verzonden met het opschrift; „Wij vragen geen steun, wij vragen recht: teruggave aan de pluimveehouders van de door hen betaalde graanrechten". In De Bedrijfspluim veehouder lezen wij o.m.: Een misverstand is, dat de kippen- en een denhouders zouden strijden tegen de graan rechten. Zoo echter is het niet. Zij vragen geen opheffing der graanrechten, maar zij verlan gen. dat hetgeen zij voor de graanrechten moeten opbrengen in den vorm van duurder voeder, cffc) eenigerlei wijze aan hen zal worden teruggegeven. De rechtsgrond, waarop de pluimveehouders restitutie der graanrechten vragen, is helder geformuleerd door den Minister van Landbouw en Visscherij. toen hij op de jongste leden vergadering der AN.P.V. uitsprak, dat de las ten, welke voor steun aan den Landbouw moe- ton worden opgebracht, behooren te worden gedragen door het geheele Nederlandsche volk. Ten opzichte van de lasten, welke voor de graanrechten moeten worden opgebracht, vindt dit juiste beginsel geen toepassing. In tegendeel! er wordt lijnrecht tegen gezondigd, want deze lasten worden gedragen tot een be drag van ongeveer 18 millioen gulden door één enkele groep, door de arme kippen- en eendenhouders en daarom vragen zij terug gave daarvan en verdeeling van dezen last over de geheele bevolking. „Wie zou meenen, dat aan den akkerbouw een bestaan zou worden misgund of dat de kippenhouders het bedrijf der graanboeren zouden willen stil leggen en er de regeering een verwijt van zouden maken, dat zij voor deze groep der bevolking steun noodig acht. zou zich vergissen. Wij weten zeer wel. dat de regeering niet uitsluitend de belangen der pluimveehouderij in het oog kan houden. Zij moet op aller belangen de aandacht richten en die van de eene groep staan wel eens lijnrecht tegenover die van een andere, zoodat zorgvul dig moet worden gewogen, hoe die belangen met elkander in overeenstemming te brengen zijn. Tegen steun aan den akkerbouw maakt geen pluimveehouder bezwaar. Zijn grief is slechts deze. dat de steun op hem wordt afge wenteld. door hem moet worden opgebracht, gaat ten koste van zijn klein bestaan, dat met vernietiging wordt bedreigd. Van de armsten onder de armen wordt dan genomen, de pluim veeteelt zal worden gedood, wanneer op deze wijze de begrijpelijke wenschen der graan boeren worden vervuld om een prijs te ontvan gen, die niet beneden de productieprijs zal lig gen. Dat is ons leed: dat is het onrecht, dat aan de pluimveehouderij wordt aangedaan." Het tweede millioen sluitzegels is reeds in de maak om de actie voor een andere regeling voor de pluimveehouders kracht bij te zetten. SPOTHOOPJES. 'n wollen■zijden en f/uwee/en stoffen M Ik Jf 0*' i 8ARTELJORISSTRAAT 4 - HAA LcM (Adv. Ingez. Med.j Bepalingen inzake loonbijslag Voor tuinbouw en bollenteelt wordt de regeling gehandhaafd. De minister van Sociale Zaken heeft aan alle inspecties voor de werkverschaffing een rondschrijven doen toekomen, waarin hij deze verzoekt, ten spoedigste aan de ge meentebesturen in hun ressort het volgende mede te deelen. Na ampele overweging heeft de minister van Sociale Zaken besloten, de regeling in zake den loonbijslag voor den landbouw na 31 December van dit jaar voort te zetten. De regeling zal echter eerst ingaan met 1 Mei 1936 met de bedoeling, dat zij dan zal voort duren voorloopig tot 30 April 1937. In het tijdvak van 1 Januari 1936 tot en met 30 April van dat jaar zal de loonbijslag- regeling dus niet gelden. Wel zal in die pe riode voor allerlei extra werkzaamheden, welke in het landbouwbedrijf kunnen wor den verricht, zooals draineeren. woelen, diep- spitten. kleidelven. graven van nieuwe sloo- ten. ophalen van bestaande waterleidingen enz., evenals zulks bij particuliere ontgin ningen het geval is. subsidie uit het Werk- loosheidssubsidiefonds kunnen worden ver leend. De landbouwers, die in de komende maan den deze extra werkzaamheden in werkver schaffing willen laten uitvoeren, kunnen een daartoe strekkende aanvrage via B. en W. bij de Rijksinspectie indienen, die dan voor ver dere behandeling, in overleg met het depar tement van Sociale Zaken, zal zorg dragen. De loon bij sla gregeling komt voor gemeen schappelijke rekening van het Werkloosheids subsidiefonds en de gemeente zoo deze al thans voor subsidie van dat fonds in aan merking komt. Voor uitgesproken extra-werkzaamheden, zooals draineeren, ontginnen enz. kan in be paalde gevallen naast de loonbijslagregeling nog afzonderlijk subsidie worden verleed. Wanneer B. en W. meenen, dat deze rege ling in hun gemeente zal dienen te werken, moeten zij met de werkverschaffigsinspectie overleg plegen. Deze regeling geldt niet voor de ooftteelt voor den handel. Omtrent de in sommige streken geldende afzonderlijke regelingen voor den tuinbouw en de bollen- en bloe menteelt zullen de gemeenten zeer binnen kort nadere mededeelingen ontvangen. Tevens heeft de minister aan de daarvoor in aanmerking komende inspecties medege deeld, dat de loonbijslagregeling voor den tuinbouw en de bollenteelt voor het geheele jaar 1936 kan gelden. In.yifwijking van het vorige jaar toen ten aanzien van den loon bijslag twee verschillende regelingen beston den. zal thans voor den tuinbouw en de bol lenteelt in groote lijnen eenzelfde regeling gelden als voor den landbouw. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N TELEF 16 7 2 6 vanaf f Ttr met garantie, pijn- vanar «->«->» j00s trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zater. 912 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Stapelloop van de „Koninklijke Shell". Motor-tankschip „Macoma" te water gelaten. Heden werd van een der hellingen van de N. V. Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam het enkeLschroef motortankschip ..Macoma", in aanbouw voor de „Koninklijke Shell" Groep met goed gevolg te water gelaten. Na de plechtigheid, welke werd verricht door mevrouw C. Mak van WaayZuiver dochter van den heer C. Zuiver, Marine Super-Intendant bij de Koninklijke Shell, vereenigden de aanwezigen zich in de hall van het kantoorgebouw der Nederland sche Scheepsbouw Maatschappij, waar de eere-wijn werd geserveerd. De bouwers had den voor een aardige verrassing gezorgd in den vorm van een „Ode aan de Koninklijke Shell", welke door middel van in de hall opgestelde luidsprekers ten gehoore werd ge bracht. De strofen waren vastgesteld op een gramofoonplaat en werden voorgedragen door de declamatrice Mariette Serlé. Deze lyrische ontboezeming, ontsproten aan het dichter lijke brein van een der employés der Neder landsche Scheepsbouw Maatschappij, maakte gewag van het belangrijke bouwprogramma der Koninklijke Shell Groep in ons land en bracht hulde aan dr. H. W. A. Deterding. den directeur-generaal der Koninklijke, aan wien de Nederlandsche industrie in het algemeen en het scheepsbouw*bedrij f in het bijzonder, zooveel dank verschuldigd is. Hieronder volgen de voornaamste bijzon derheden van de ..Macoma": Lengte tusschen de loodlijnen 460' 0": breedte 59' 0"; holte 34' 0"; draagvermogen 12.150 ton bij een diep gang van 27' 6". Dit enkelschroef schip met kruiserhek is het meest moderne tankertype en werd ge bouwd volgens het gecombineerd langs- en dwarsspantensysteem met 2 langschotten. Er zijn 21 oliedichte afdeelingen. De 2 pomp- kamers hebben ieder 2 ladingpompen met een totale pompcapaciteit van 1000 ton per uur Het zal mogelijk zijn 4 verschillende olie soorten tegelijk te laden en te lossen. Verzet in Ver. Staten tegen het handelsverdrag. Actie bij Opperste Gerechtshof overwogen. Om het in strijd met de Grondwet te verklaren Het A.N.P. meldt ons uit Washington d.d. 30 December: In sommige kringen overweegt men, het verleden week onder leiding van den staats secretaris voor buitenlandsche zaken Cor- déll Huil tot stand gekomen handelsverdrag tusschen de Vereenlgde Staten en Nederland aanhangig te maken bij het Opper^ Ge rechtshof der Vereenigde Staten, om te trachten, het handelsverdrag ln een proef proces in strijd met de grondwet te laten ver klaren. De regeering bezit nl. de bevoegdheid tot het sluiten van handelsverdragen, zon der dat deze door het Congres geratificeerd behoeven te worden. De tegenstanders van de New Deal die van meening zijn, dat het met Nederland gesloten verdrag verschillen de zwakke punten heeft, stellen zich op het standpunt, dat de regeering zich hiermee Congresbevoegdheden heeft toegeëigend en dus in strijd met de grondwet heeft gehan deld. Distillateurs zijn ontevreden over de ver laging van 50 procent op het invoerrecht op Nederlandsch gedistilleerd. Ook de zuivelboe- ren van het Midden-Westen zijn ontevreden over de verlaging der invoerrechten, en door de verlaging der rechten op koloniale pro ducten uit Neaeiiandsch-Indië voelen zich vooral de Philippijnen achtergesteld. In Porto Rico is men teleurgesteld door de verlaagde rechten op Nederlandsche tabak en vooral op dekblad, waarvoor Porto Rico het monopolie hoopte te krijgen. In al deze kringen Is men bereid, een actie tegen het handelsverdrag te steunen. Congres der Communistische Partij. Nieuw partijbestuur en nieuwe naam. Zaterdagmiddag is in de zalen van Bellevue het vierdaagsche congres der Communisti sche Partij gesloten. Het Kamerlid Roestam Effendi behandelde den toestand in Neder- landsch-Indiè. In een huishoudelijke zitting werd de nieuwe partijleiding gekozen, alsmede de controle-commissie. In de slotzitting brachten de verschillende werkcommissies van het congres rapport hunner werkzaamheden uit, waarbij o.m. de organisatie-commissie het voorstel deed den naam Communistische Partij Holland te ver anderen in Communistische Partij van Ne derland (sectie van de Communistische Internationale). Alle rapporten werden eenstemmig aan genomen, daaronder ook het voorstel tot naamsverandering. De heer Beuzemaker hield de sluitingsrede en onder het zingen van de „Internationale" ging het congres uiteen. In aansluiitng op het congres kwam de nieuw verkozen partijleiding bijeen, die een nieuwe dagelijksche leiding koos. Tot voorzitter van de Communistische Par tij werd benoemd de heer Beuzemaker (lid van den Amsterdamschen Gemeenteraad en van de Provinciale Staten van Noord-Holland', terwijl de heeren Schalker (lid der Tweede Kamer en van den Amsterdamschen Raad i en De Groot tot secretarissen werden benoemd. Verzoek tot wijziging in de baconuitkeering. Exporteurs wenden zich tot Veehouderij centrale. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de bedrijven, die zijn aangesloten bij de „groep bacon" van de Ned. Ver. van Expor teurs van vleesch en vleeschproducten. zich tot de Ned. Veehouderijcentrale te wenden met verzoek, wijziging te brengen in de ver goeding, welke van 1 Januari af betaald zal worden voor de bereiding van de voor uitvoer naar Engeland bestemde bacon. De in uitzicht gestelde vergoeding bedraagt 3.80 per 100 K G hetgeen neerkomt op ongeveer 2.50 per varken. Deze vergoeding is. volgens de fabrikanten, zoo laag, dat slechts enkele be drijven daarmede hun werkelijke uitgaven zullen kunnen dekken. Daartegenover zal het vrij staan om door het verrichten van andere werkzaamheden te trachten het tekort te dekken. Het is echter hoogst twijfelachtig of men daar in slagen zal. Een voor de Ned. Vee houderijcentrale zeer belangrijke factor is het komen vervallen van de garanties dat minimaal vergoed zal worden 85 percent der kosten in het laatste kwartaal van 1933. Het behoeft voorts geen betoog, dat de fabrikan ten door de annuleering van deze bepaling in een beduidend ongunstiger positie zijn ge komen. Om stopzetting der bedrijven te voor komen, zullen de baconfabrikanten trachten een onderlinge schaal van verdeeling op te maken, waarbij de kleinere fabrieken 60 ft 70 ct. Der 100 K G. meer ontvangen dan de grootere bedrijven, zonder dat zulks voor de Ned. Vee houderijcentrale hoogere lasten medebrengt. (A. N. P.). EERSTE KAMER Korting Indische pensioenen goedgekeurd. Oudejaars-woord van den Voorzitter. GRAAF MARCHANT. De President kamerde er eerst lustig op los. Tot eindelijk even 'n gedachtenwlsseling plaats vond bij het voorstel om de korting op de Indische pensioenen nog een jaar langer te laten duren. In de sinds voor het eerst tot den sloten werd ingetre den wijziging in de samenstelling der Eerste Kamer vond Graaf de Marchant et d' Ausembourg aanleiding het natio- naal-socialistische standpunt uiteen te zetten. Zijn fractie had tegen het ont werp niet zoozeer be zwaar wegens de aan tasting der pensioe nen. Dit achtte spr. in geval van financieele noodzaak wel toe laatbaar. Maar dan moest men ook in dat opzicht consequent zijn. Als een schip vast komt te zitten heeft iedereen aan boord gelijk recht zoowel op de kreeft als op de stokviscn. Verkeert de schatkist in nood. dan is het re delijk. billijk en christelijk, dat er zorg wordt gedragen voor een gelijke verdeeling der daar uit voortvloeiende lasten over de verschillende bevolkingsgroepen. Dat nu doet z.i. de Regee ring niet en daarom zouden de natlonaal- socialistische senatoren stemming vragen en dan tegenstemmen. Mr. Mendels (s.d.) verwees hierop naar de principieele bezwaren, twee jaar geleden tegen het kortingsvoorstel in het midden gebracht. Zie wat ik daarop toen geantwoord heb, luid de het even korte bescheid van Minister Co- lijn, die den nat. soc. woordvoerder er op wees, dat zijn verwijt aan de Regeering ongegrond was. Ook de kapitaalbeleggers b.v. hebben veren moeten laten dank zij de conversies van ettelijke honderden millioenen tegen veel la gere rente. Formeel was net een vrijwillige handeling, maar in werkelijkheid kwamen de vrijwillige conversies op 'n gedwongen fraaiig heid neer. Overigens zijn bij de Indische pen sioenkorting geenszins allen over één kam ge schoren. Er is wel degelijk rekening gehouden met de verschillende omstandigheden, waarin de diverse groepen van gepensionneerden ver- keeren. Toen de voorzitter vroeg of iemand hoofde lijke toestemming verlangde, verzuimde de heer d' Ansembourg hierop bevestigend te ant woorden. Hij had zijn nalatigheid pas in de gaten, nadat wetsontwerp no 187 onder de hamer was doorgegaan. President de Vos v. Steenwijk besloot de bijeenkomst met een plechtig oudejaars- speechje, waarin hij allen die bij de Kamer werkzaamheden betrokken zijn een zeer geze gend nieuw jaar toewenschte. Tevens sprak hij de hoop uit. dat althans de Eerste Kamer in 1936, zich den ernst der tijden bewust zal toonen door met breede visie geschillen, die nu bij al wat er zich rondom ons voordoet in het niet moeten zinken te laten rusten. De natie is thans meer dan ooit alle krakeel en klein gedoe moede. In dit speechje ontbrak ook niet een beroep op de Kamer om natuur lijk in algeheele vrijheid, zooveel mogelijk samen te werken met de Regeering, die het toch al zwaar heeft. E. v. R. Alles om het meisje. Negentienjarige poogt zijn tweelingbroer te dooden. Dezer dagen werd de 19-jarige J. van Groe ningen te Bodegraven, terwijl hij met een meisje aldaar op straat wandelde, aangere den door een auto, welke bestuurd werd door zijn tweeling-broer Simon, die chauffeur is in dienst van de firma B. J. van Groeningen, die het gevaar zag aankomen, wist zich door een handige be weging voor op de motorkap te werken, zoo dat hij er met enkele lichte verwondingen afkwam. De bijzondere omstandigheden, waaronder dit ongeluk plaats had. de chauffeur was nl. met de auto het trottoir op gereden, zon der dat daarvoor ook maar eenige reden be stond, gaf de politie aanleiding tot een na der onderzoek Dit heeft thans aan het licht gebracht, dat de 19-jarlge chauffeur opzet telijk zijn broer heeft aangereden. Reeds vroeger heeft hij gedreigd, zijn tweeling broer van het leven te zullen berooven. wan neer deze zijn omgang met het meisje niet staakte Togen den chauffeur is thans proces-ver baal opgemaakt, wegens poging tot doodslag, terwijl een en ander ter kennis is gebracht van den officier van justitie te 's-Graven- hage. Gezagvoerder van de „Kerk plein" geschorst. Uitspraak von den Raad voor de Scheepvaart. Inzake de stranding op de kust bezuiden Egmond aan Zee van het stoomschip Kerk plein en van de ter assistentie van dit schip uitgevaren sleepboot Drente heef: de Raad voor de Scheepvaart Maandag uitspraak ge daan. Het college heeft den gezagvoerder van de Kerkplein voor den tijd van drie maanden geschorst. De Raad is van oordeel dat of schoon de stranding in de eerste plaats moet worden toegeschreven aan het hevige storm weer, door gemis aan bekwaamheid en zee manschap een ramp heeft plaats gehad, welke allicht to: verlies van he: geheele schip en in elk geval tot zeer groote schade zal leiden. Wat de Drente betreft is de Raad van oordeel dat in verband met de omstandigheid dat de tros in haar schroef is gekomen, het voor deze sleepboot ten eenenmale onmogelijk was om van de kust weg te komen. De sleepboot heeft gedaan wat zij kon om de Kerkplein voor stranding te behoeden. De Raad her haalt de woorden van lof en hulde door den voorzitter ter zitting gesproken jegens den schipper en bemanning van de roe:redding- boot van Egmond. woorden, waarbij de in specteur-generaal voor de scheepvaart cn de raadsman van den betrokkene zich hebben aangesloten. (A.N.P.)

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5