Smelta INGEZONDEN Smelta Smelta Smelt a DE VOLKENBOND IN 1935. Heip Uw Nieren VRIJ D AG 3 JANUARI 1936 HAASJE M'S D A' G 13 V. A D 9 Voor den inhoud dezer rubriek, stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Wachtkamer in de Delistraat gevraagd. Geachte Redactie. De directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon erkent dus met ons, dat het langen tijd buiten wachten door de ondersteunden voor al in de wintermaanden hoogst ongewenscht is. Hij laat helaas hierop volgen: „doch ook geheel overbodig". Dit nu vind ik heel jammer, want dit be- teekent, dat volgens den Directeur de ge vraagde wachtkamer niet noodig is, wat hij trouwens in zijn verder antwoord tracht aan te toonen. Dit gaat trouwens m.i. absoluut niet op. Al zou de gemeenschap alleen maar voor de ouden van dagen en de invalide ar beiders, die op Donderdag v.m. hun onder steuning halen, deze wachtkamer inrichten, dan deed men al niets overbodigs. Hoevelen zijn er niet, die op dezen dag komen, half krom, steunende op een stok. Velen, die slecht ter been zijn, moeten wachten in de eindelooze rij van menschen overgeleverd aan weer en wind. Zijn hier al niet eens vrouwen in elkander gezakt door het lange wachten? Zeer zeker! Het minste dat gewacht moet worden, is toch zeker een half uur en dat valt niet mee in den regen en kou. Voor de vrouwen begint het te half negen en dat gaat door tot tien uur a half elf. Dan komen de oude mannen en de invaliden aan de beurt tot ongeveer twaalf uur. Deze grens is zeker breed genomen, maar het is toch een feit, dat deze menschen toch niet precies zóó kunnen komen, dat zij haast niet behoeven te wachten. Geregeld moet er lang gewacht worden, niettegenstaande de voort durende aandacht van den directeur. Wie er belang in stelt, gaat maar eens op Donderdag v.m. zien. En hoe is het nu Vrijdag bij de uitbetaling van de valide ondersteunde arbeiders ge steld? Dat er menschen zijn, die reeds te 9 uur komen, terwijl hun beurt tusschen 10 en 11 uur ligt, is ons bekend en achten wij ook niet noodig. Maar dit bewijst juist onze be wering van het te lang wachten buiten in weer en wind. Immers deze menschen weten bij ondervinding, dat als zij te 9 uur komen, het zeker 10 uur is, vóór zij hun ondersteu ning ontvangen. Dat wil dus zeggen een uur wachten. En omdat al deze menschen dan zonder geld zijn, willen zij graag de eerste van hun ploeg zijn, op dat moeder de vrouw nog wat eten in huis kan halen vóór 12 uur. Sinds 13 December j.l. is het zóó geregeld, dat b.v. 's morgens van 8.30 tot 10.15 uur groep D letters A—K en van 10.1512 voor groep D letters LZ komen, enz. Maar het is toch logisch, doordat allen haast hebben om aan geld te komen, de menschen van deze groepen in hun toerbeurt bijna allen de eerste willen wezen, En zoo zijn er helaas veel van deze groepen, dus vele menschen en maar één ambtenaar, die al deze menschen moet uitbetalen! Is het dan nog wonder dat men lang moet wachten? Neen immers. Het kan haast niet ander. Maar juist daarom vragen we een wachtkamer voor deze menschen, opdat zij niet buiten behoeven te wachten. Met 't teekenen twee maal daags, weet toch ieder ingewijde, dat het met de huidige rege ling steeds wringen en scharrelen is om bin nen en buiten de smalle gang met de schapen kooi te komen. Over de medewerking van 'het publiek, zooals de directeur zegt, heeft men beslist niet te klagen. Zeer zeker komen de menschen op de vastgestelde tijdstippen, want als iemand een minuut vóór het tijdstip komt, wordt hij niet geholpen en komt hij een minuut over het tijdstip, dan wordt hem 2 of 4 gulden gekort op zijn ondersteuning. De maatregelen zijn dus zóó genomen, dat het publiek deze medewerking absoluut stipt moet verleenen. Wij gelooven dat we met het bovenstaande hébben aangetoond, dat het wachten niet eigen schuld is. Bovendien heb ben wij over het wachten niet gerecla meerd. Wel over het onnoodige buiten wachten in de kou, regen. enz. Wij weten heel goed, dat niet allen gelijktijdig geholpen kun nen worden. Maar als hier de mogelijkheid bestaat om de ouden van dagen, de invalide en de valide arbeiders tijdens het wachten, in een ver warmde kamer onder te brengen, meenen wij dat het een plicht is dit te doen. Hier ligt werkelijk een taak voor ons ge meentebestuur. Zeer zeker zal wel een der raadsfracties het in den raad aan de orde stellen. Bijna alle gemeentegebouwen hebben, waar vele menschen langdurig vertoeven, een wachtkamer. Alleen aan de gemeentelijke stempelgebouwen niet. Ons standpunt is, dat ondersteunden niet buiten behoeven te wach ten en de zorg hiervoor berust bij ons Ge meentebestuur. Namens het Werkloozen Strijdcomité, Sectie Noord: A. WESTHOF, Secretaris. (Ook dit stuk hebben we aan den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon ter inzage gegeven. Hij deelde ons mede. dat hij aan de door hem gegeven toelichting op het eerste ingezonden stuk betreffende deze aangelegen heid niets behoeft toe te voegen. Red.) De goudinzameling voor Italië. In uw blad van 30 December j.l. lees ik dat ook hier in Nederland door tusschenkomst van Itallaansche consulaten goud en andere voorwerpen zijn ingezameld, waaronder ook giften van Nederlandsche onderdanen. Indien dat juist is moet ik helaas constateeren dat zij allesbehalve als echte Nederlanders ge handeld hebben, daar wij Nederlanders voor vrede zijn, maar niet voor oorlog. Hun gift is dus ten zeerste af te keuren daar zij ermee den oorlog steunen van een aanvallend land. hetgeen een echt Nederlander onwaardig is. Volgens mijn meening was hun gift beter besteed in eigen land, hetzij voor het Roode Kruis of de armen, of anders voor de nut tige instellingen. Ondergeteekende moet dan ook, hetgeen velen met hem eens zullen zijn. deze giften ten zeerste afkeuren en hij hoopt dat er van bovenbedoelde Nederlanders niet veel zijn. W. J. HENDRIKS, Klein Heiligland 18 rood Haarlem, Aanleg kabels Radio distributie. In uw blad van 27 December komt een stukje voor over den aanleg van de kabels voor de radiodistributie w.o. in staat dat er „helaas nog verscheidene huiseigenaren zijn die niet willen meewerken en die het niet gedoogen dat tegen hun pand een kabel wordt bevestigd". Als eigenaar heb ik voor mijn eigen per ceel mondeling toestemming gegeven om een kabel aan den achterkant van mijn huis te bevestigen, waaruit u dus op kunt maken, dat ik er niet op uit- ben de distributie in den weg te staan. Wel ben ik er op tegen dat er aan de huurders om toestemming wordt gevraagd, waardoor dus een eigenaar zelf niets meer over zijn perceel heeft te zeggen. Als voorbeeld noem ik een perceeltje dat enkele maanden terug geheel geschilderd is, terwijl er nog bijkomt dat dit een hoekper- ceel is. zoodat thans de daklijst versierd is geworden met een dikke stang van ijzer om de verbinding met de andere perceelen weer mogelijk te maken. Moet de eigenaar zulks maar goedvinden? Men mag zeffs geen uit- hangbordje (al is het nog zoo klein) aan brengen of de gemeente komt even vertellen, dat er minstens f 3 of f 5 precariorechten betaald moeten worden en nu moeten wij maar goed vinden dat er kabels worden ge legd zonder dat men hiervoor eenige vergoe ding ontvangt. En dan nog op een manier, althans bij de hoekhuizen dat de aanblik er niet op vooruit gaat. Hoe denkt de Schoonheidscommissie hier over? Ik kan mij best indenken dat er tal- looze eigenaren zijn, die er niets voor voe len. Wat denkt men echter te doen met de kabels die al bevestigd zijn aan perceelen, waarvan ..de eigenaar" zelf geen vergunning heeft gegeven? „Kerstmis 1935 en de vrede." Mijnheer de Redacteur, Wij verzoeken u beleefd plaatsing voor het volgende: Naar aanleiding van het hoofdartikel in uw blad van 24 December j.l. getiteld .Kerstmis" zouden wij gaarne uw geachte lezers, het volgende ter overdenking willen voorleg gen. Voorop willen wij gaarne zeggen, dat wij het met den inhoud van dat artikel bijna volkomen eens zijn, doch betreffende enkele zinnen zouden wij wel eenige aanvulling wil len geven. Zoo bijv. de zin „Wordt die steun niet ge geven, die invloed niet aangewend, dan staan de regeeringen machteloos, ook al tellen zij in haar midden voldoende menschen, die met goeden wil bezield zijn", en verder: „De Ont wapeningsconferentie en de Economische con ferentie zijn mislukt" en tenslotte: (de schrij ver legt hierin duidelijk de erkenning), dat dit alles „te wijten is aan degenen, die hen door hun scepticisme, hun onwil, vaak zelfs door op direct eigenbelang gebaseerd verzet, hebben tegengewerkt". Ja, geachte lezer, hier wringt juist de schoen; het „eigenbelang" en dat kunnen die lieden handhaven, door hun geldmacht en Door slechte werking van do NIEREN ltunl U last krijgen van 's nachts moeten opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in do Beenon, Duizeligheid, Verlies van Energie, Krampen, Branding. Cystex voorkomt mindor goode werking van de NIEREN en geelt, gegarandeerd, in 8 dagen volledige voldoening, ol U krijgt Uw geld terug. Neem Cystex, Uw apotheker of drogist heeft net. (Adv. lngez. Med.) daardoor zal er in deze maatschappij nimmer vrede kunnen komen. Geachte lezers, alleen wanneer het geld- gezag, geen gezag meer is, dan kan de toe stand zeker voor 90 percent verbeterd wor den. Het kapitalistische stelsel is de universeele aanstoker en oorzaak van oorlog, in welken vorm dan ook. Daarom, wég met dit stelsel, want het is de absolute hinderpaal, om tot een geordende Maatschappij te komen. Moge in het jaar 1936 dit eens doordringen tot de hersens en de harten van millioenen men schen. Menschen, dan zou 1936 een allergeze- gendst jaar zijn, dan zouden de duisternis- serf verdwijnen en dan zou een toestand ge schapen zijn, die wij allen elkaar van harte toewenschen, wie men ook moge zijn. Dit is de wensch bij den aanvang van 1936 van Het bestuur der Vereen, van Religieuze Bellamyanen secr.: Neptunusstraat 19, Haarlem. Oorlog en bioscoop. Geachte redactie, Kerstmis is weer voorbij. De kerstklokken hebben geluid. Het „Vrede op aarde" heeft geklonken door heel de wereld. Hebben wij allen die klanken verstaan? En hebben ze ons ook wat gezegd? Voelen wij het dan, en juist op zulke dagen. zó in de melk, zó opgelost vlug oplossende anijsblokjes kou-verdrijvend Verkrijgbaar bij Uw winkelier I in aantrekkelijke pakjes 10 cents, bevattende 12 tabletten voor even zoveel koppen melk. (Adv. Inges. Med.) niet als ons aller plicht, mee te werken, dat het „Vrede op Aarde" niet een wensch blijve, maar ook verwezenlijkt worde? Hoe ergert het dan mij en velen met mij "s^avonds in een bioscoop de gruwe lijkheden van den oorlog op het doek te zien. Is de oorlog iets, om als amusement ais sensatie (en dan nog wel met Kerstmis) voor het bioscooppubliek te worden vertoond? M.i. wordt daardoor de dreigende oorlogs invloed bevorderd. En het ligt op den weg van ieder weldenkend mensen, te strijden tegen dezen verderfelijken invloed. Het ware te wenschen, dat publieke instel lingen aLs bioscopen, niet meer in de gelegen heid gesteld konden worden, mee te werken aan de verbreiding van den oorlogsinvloed. Met dank voor de plaatsing. HEN JONG ONDERWIJZER Haarlem, 28 December 1935. Gemeente des Heeren. Geachte redactie, Eenige weken geleden verscheen van de ..Gemeente des Heeren" in uw dagblad een schrijven, waarin bovengenoemde vereer.i- ging hulp inriep voor arme menschen om dan met dezen het Kerstfeest te vieren, vooral voor de kinderen. Dit Kerstfeest is nu 23 December gehouden in het gebouw Bethel. Korte Lakenstraat 5 hier ter stede. Het feest voor de arme kinderen en ook voor de ouders daarvan mag zeer geslaagd heeten. De kinderen waren verheugd. Het is een oprechte dankzegging waard voor de leiders" dezer vereeniging. Ze hebben in de arme kinderharten en in die van de ouders een heerlijk licht laten schijnen. A. P. M. Oud Brood op Tweeden Kerstdag. Naar aanleiding van het ingezonden stukje van G. B.. wilde ik gaarne eenige opmerkin gen maken. Allereerst een vraag: Moet G. B. Tweeden Kerstdag werken? En omdat G. B. gaarne versch brood heeft zou een bakkersknecht moeten werken. Ik zou uit uw ingezonden stukje de con clusie kunnen trekken dat u uw medemensch geen extra vrijen dag gunt. Heel wat jaren hebben de bakkers gevochten voor een be hoorlijk bestaan en no? steeds wordt er ac tief gewerkt. Dank zij het werk der Samen werkende Gezellen-organisaties, is het ons gelukt in de week vóór Kerstmis van de in Haarlem gevestigde patroons de verzekering te verkrijgen, dat zij Tweeden Kerstdag niet zouden bakken. Ja de meesten hebben dit met hun handteekening bekrachtigd. En ik voeg er aan toe dat wij er trotsch op zijn dit voor onze leden te hebben be reikt. Ook vergeet G. B. dat de bakkers in de groote bedrijven Maandagavond al om 10 uur zijn begonnen, om Tweeden Kerstdag vrij te zijn. Dus zou ik zeggen, dezen extra vrijen dag hebben zij wel verdiend. Ik wil G. B. een raad geven en dat is: Be help u voor dezen extra vrijen dag die een bakkersknecht heeft en ageer daar niet te gen. De bakkersknechts zijn vroeger jaren zooveel tekort gekomen. U zegt zelf: een ge meente-arbeider of politie-agent, die moet werken, zou ook gaarne de feestdagen in den familiekring willen doorbrengen. Ons is ge lukt dit voor den bakker gedaan te krijgen. Misgun hem dit nu niet. Dankend voor de plaatsruimte J. HELMER. w.n. secr. Algem. Bond afd. Haarlem. Wederom een bijzonder druk en belangrijk jaar. Een goed begin de regeling van het Saarvraagstuk en de beslechting van het Zuid-Slavisch-Hongaarsche geschil. De invoering van den algemeenen dienstplicht in Duitsch- land en de buitengewone zitting van den Volkenbondsraad in April. De tweede helft van het jaar was geheel door het italiaansch-Abessynische geschil beheerscht. (Van onzen correspondent) marken, minister Munch, onthield zich daar bij van stemming. Hij weigerde zijn stem te geven aan een resolutie, die al te scherp de Duitsche verdragbreuk laakte zonder reke ning te houden met het feit, dat ook de sta ten, die in den wereldoorlog overwinnaars wa ren gebleven, de militaire bepalingen van het verdrag van Versailles niet hadden nageleefd door hun vertragingen op het stuk van ont wapening. Dezelfde buitengewone Raadszitting van April voegde aan deze zeer scherpe, doch toch platonisch blijvende veroordeeling van Hit ler's daad van 16 Maart een dreiging met sancties toe voor het geval van toekomstige verdragsverloocheningen, die den vrede in Europa in gevaar zouden brengen. De Raad benoemde een studiecommissie, die zou moe ten nagaan, welke economische en financieele sancties tegen een dergelijken zondigen staat zouden kunnen worden toegepast. Weinig ver moedde men op het tijdstip, waarop de Vol kenbondsraad tot de benoeming dezer stu diecommissie overging, dat haar studies reeds zoo spoedig de grondslag zouden vormen van sanctiebesluiten der Volkenbondsstaten tegen een der groote mogendheden van het Stresa- front zelf! Toch was het geschil tusschen Italië en Abessynië reeds toen een onderwerp van Volkenbondszorg geweest en nog gebleven. De Italiaansche regeering had echter door haar dreigementen inzake een verlaten van den Volkenbond van Januari af een grondige be spreking van het geschil door den Volken bondsraad weten te verhinderen, zich bereid verklarend tot een vreedzame regeling van het Walwal-incident op den grondslag van het in 1928 door Italië en Abessynië gesloten vriendschapsverdrag. Ondanks de toenemende ongerustheid, die de Italiaansche troepen-en- munitie-zendingen naar Oost-Afrika verwek ten, meende de Volkenbondsraad in zijn zit tingen van Januari en April het woord van Mussolini te moeten gelooven, die een vreed zame regeling krachtens het verdrag van 1928 toezegde. Toen de Volkenbondsraad in de tweede helft van Mei voor zijn gewone zitting bijeen kwam. viel het den Raadsleden echter moei lijk een lijdelijke houding te blijven innemen. Weliswaar vereenigde de Volkenbondsraad zich ook toen nog met de Italiaansche op vatting, dat het Walwal-incident niet door besprekingen in den Volkenbond, doch door verzoening-en-arbitrage krachtens het ver drag van 1928 geregeld zou worden, doch de Raad achtte zich toch verplicht een termijn vast te stellen, binnen welken deze vreedzame regeling zou moeten verkregen zijn. Anders zou de Volkenbond zelf de zaak ter hand ne men. Het was de laatste overeenstemming, die tusschen het driemanschap-Laval-Eden-Aloïsi bereikt kon worden, in de gedenkwaardige nachtzitting van 25 Mei, toen tal van Raads leden Laval en Eden met hun bemiddelend succes in deze procedurekwestie gelukwensch- Genève, 30 December 1935 Evenals het voorafgegane jaar 1934 was ook het thans ten. einde gaande jaar 1935 voor den Volkenbond een zeer druk en hoogst be langrijk jaar, waarin groote vraagstukken van internationale politiek zoo voortdurend de aandacht gevraagd hebben, dat voor het des niettegenstaande rustig en volhardend voort gezette technische Volkenbondswerk vrijwel geen belangstelling te verwekken was. Zelfs het zoo belangrijke sociale probleem van de verkorting van den arbeidstijd, dat wederom het voornaamste onderwerp van bespreking op de in de maand Juni gehouden Interna tionale Arbeidsconferentie was, kon bij den toenemenden ernst van het geschil tusschen Italië en Abessynië slechts matig de aandacht der internationale kringen van Genève win nen. Het jaar 1935 begon op een gelukkige en voor de vredeszaak zeer bemoedigende wijze. Het driemanschap Laval-Eden-Aloisi, dat in December 1934 de zoo gevaarlijke kwesties van de Zuid-Slavische aanklachten tegen Honga rije in verband met den koningsmoord van Marseille en van de volksstemming in het Saargebied zoo goed op den weg eener alle partijen bevredigende regeling had gebracht, kon weldra de kroon op zijn zegenrijk werk zetten. Aloisi als Raadsrapporteur voor het Saarvraagstuk en Eden als* Raadsrapporteur voor het Zuid-Slavisch-Hongaarsche geschil slaagden onder de krachtige medewerking van Laval erin deze kwesties, die in het najaar van 1934 een voor den vrede zoo dreigend ka rakter hadden aangenomen, tot een defini tieve vreedzame liquidatie te brengen. De Vol kenbond had twee belangrijke successen be haald, waarvan de beteekenis ook door de te genstanders en sceptici erkend werd, zij het ook met een onverheelde verbazing. De rust te Genève duurde echter niet lang. Half Maart zorgde Hitier plotseling voor een weinig aangename sensatie; de invoering van den algemeenen dienstplicht en dus de een zijdige verloochening van een der belangrijk ste hoofdstukken van het verdrag van Ver sailles! De door deze verdragbreuk ontstane opwinding maakte een einde aan de juist in Februari door de Fransch-Britsche bespre kingen van Londen gewekte nieuwe hoop op een alle Europeesche staten omvattende orga nisatie van collectieve veiligheid. Het Duitsche gevaar leidde tot de conferentie van Stresa, die de nauwere aaneensluiting van Engeland, Frankrijk en Italië bracht. De enkele dagen later op verzoek van Frankrijk gehouden bui tengewone zitting van den Volkenbondsraad nam onder den indruk van dit Britsch- Fransch-Italiaansche eenheidsfront een reso lutie aan. die in veel krassere termen dan men aanvankelijk verwacht had de Duitsche schending van het verdrag van Versailles ver oordeelde. Alleen de gedelegeerde van Dene- ten en ook de gedelegeerde van Abessynië zich bij deze hulde aansloot, maakte Aloisi half droefgeestig, half ironisch de opmerking, dat ook hij Laval en Eden voor hun be moeiingen bedanken wilde, doch dat zij' en de geheele Raad wellicht nog méér grond hadden hun dank tot Aloisi te richten! Het was duidelijk, dat het Aloisi heel wat moeite had gekost Mussolini tot dit compromis te be wegen. dat de mogelijkheid van Volkenbonds bemoeiingen opende, indien einde Juli nog geen oplossing van het Walwal-geschil op grond van het verdrag van 1928 verkregen zou zijn. Van dat oogenblik af verscherpte de toe stand zich snel. Tijdens de buitengewone zit ting van den Volkenbondsraad in de laatste dagen van Juli en in het begin van Augustus kon weliswaar nog een. nieuw uitzicht geopend worden op een vreedzame regeling van het Walwal-incident, doch het bleek toen tevens, dat zelfs bij een uit den weg ruiming van het uit dit incident ontstane geschil het ge vaar voor een oorlog van Italië tegen Abessy nië nog niet geweken zou zijn. De Volken bondsraad besloot dus begin September het vraagstuk der betrekkingen tusschen Italië en Abessynië in zijn geheelen omvang te zullen behandelen, tenzij het aan een te Parijs te houden conferentie tusschen Engeland, Frank rijk en Italië nog gelukken zou een bevredi gende regeling te vinden. Wat de Volkenbond van September af, na de mislukking der Parijsche conferentie, ge daan heeft, ligt nog versch in aller geheugen. Een verzoeningsplan van de Raadscommissie van Vijf werd door Abessynië aanvaard, door Mussolini voor onaannemelijk verklaard. Kort daarop overschreden de Italiaansche troepen de grenzen van Abessynië. De leden van den Volkenbondsraad (met uitzondering natuur lijk van Italië) en de leden der Volkenbonds vergadering (met uitzondering van Italië, Al banië, Hongarije en Oostenrijk) verklaarden Italië tot aanvaller, op wien de sanctiebepa- lingen van art. 16 van het Volkenbondsverdrag moesten worden toegepast. Een conferentie van Volkenbondsstaten kwam bijeen, om na te gaan, welke economische en financieele sanctiemaatregelen het meest geschikt zouden zijn, om den aanvaller tot het herstellen van den vrede te dwingen. Op 18 November waren in ongeveer 5<t Volkenbondsstaten alle over eengekomen sanctiemaatregelen tegen Italië in werking getreden. De bewonderenswaardi ge solidariteit, door de Volkenbondsstaten ge toond, moedigde tot verscherping der sancties aan. Ook de houding van Amerika scheen een uitvoerverbod van petroleum het doeltreffend ste sanctiemiddel tegen den oorlogvoerder aanvaller, mogelijk te maken. Mussolini's drei gement. dat hij een petroleumsanctie met een Europeeschen oorlog zou beantwoorden, be woog Laval en Sir Samuel Hoare ertoe nog een laatste vredespoging te ondernemen. Doch hun plan, dat op „een premie voor den aan val" neerkwam, werd door den Volkenbonds raad in zijn buitengewone zitting van Decem ber niet aanvaard. Hoare nam zijn ontslag. Laval kon nog slechts een uiterst kleine meer derheid in de Fransche kamer voor zich ver krijgen. Een krachtig verzet der openbare meening tegen iedere „belooning van den aanval" en tegen een prijsgeven van de ge dachte van „collectieve veiligheid door den Volkenbond" werd te midden van een angstige onzekerheid over de verdere toekomst toch een bemoedigend einde van het afloopende jaar! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK „Service" Instituut der Ned. Dagbladpers. Ten bate van de bedrijfswcrtjld. In het kantoorgebouw „De Bisschop" Dam 2 A„ Amsterdam. Is sedert kort gevestigd het ..Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit" (Cebuco) van De Nederlandsche Dagbladpers. De Vereeniging ..De Nederlandsche Dagblad pers" beoogt met de instelling van dit bureau een centraal orgaan te scheppen, waardoor de Nederlandsche bedrijfswereld met nog meer vrucht- de zoo doeltreffende stimulans voor den verkoop, die adverteeren heet, zal kunnen toepassen. Wel verre van op het terrein te komen der erkende advertentie-bureaux die hun taak vervullen op een wijze als ook in de reclame landen bij uitnemendheid (Engeland en Ame rika) al!e waardeering wekt, zal het zoowel voor adverteerders als aci/ertentie-bureaux ter beschikking staan met allerhande gege vens. waarvan het bijeengaren voor ieder in dividueel te kostbaar- zou zijn. Dit is alleen doenlijk voor een Centraal lichaam,* als het „Cebuco", waarbij, op een enkele uitzondering na. alle voornaamste couranten van Neder land zijn aangesloten. De gegevens waarover men beschikken moet om een reclamecampagne zoo doeltreffend mo gelijk op te bouwen, zijn tegenwoordig wel vele: Statistisch cijfermateriaal, en nog tal van andere informaties over de verschillende districten en verspreidingsgebieden der cou ranten. Dit alles stelt nu het Cebuco aan ad verteerders, a-s. adverteerders en hun adver tentie-bureaux ter beschikking. Het opzetten van reclamecampagnes en het houden van marktonderzoekingen by welke marktanalyses het Bureau gaarne zijn steun en bemiddeling verleent zullen nierdoor een uiterst solide basis krijgen. Bedrijfsgroepen, individueele bedrijven en de erkende advertentie-bureaux kunnen te al len tijde aan het „Cebuco" vragen stellen be treffende de verschillende gewesten of plaatsen. Het brengt de vragen van adverteerder, toe- komstigen adverteerder of advertentie-bureau over aan zijn leden (voorzoover de gegevens die het Bureau zelf heeft verzameld, niet toereikend mochten zijn) en vat de ingeko men inlichtingen samen in een rapport, dat het den aanvrager doet toekomen. Al deze diensten en inlichtingen van het bureau zijn gratis. Het „Cebuco" zal verder ook tal van publi caties doen verschijnen, die voor de adver teerders van waarde zullen blijken. De leiding van het „Cebuco" berust in han den van iemand, die een twintigjarige erva ring in de couranten- en reclamewereld heeft. FANCY-FAIR R.K. GYMNASIUM VOOR MEISJES. Men schrijft ons: De gezamenlijke inrichtingen van Middel baar Onderwijs in Nederland willen aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maat schappij een motorreddingboot schenken. Ook het R.K. Gymnasium voor meisjes aan de Dreef 22, heeft zijn medewerking toegezegd: er is een comité uit de leerlingen gevormd. Be sloten werd een fancy-fair te houden op Zon dag 5 Januari, van half drie des middags tot half negen des avonds. Voor tal van attrac ties is gezorgd, zooals een vlooien-theater, film, schiettent en wat dies meer zij. Daarom worden allen uitgenoodlgd een be zoek te brengen. Het doel, zoowel als de mid delen zijn waarlijk de moeite waard, zoodat men een bezoek niet zal betreuren. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN (Terug te bekomen aan het bureau van po litie Smedestraat. uitsluitend tusschen 11 uur v.m. en l uur n.m.). Handschoenen en ceintu ren: Politiebureu Smedestraat, zllv. kinder armband Bijvoet, Julianalaan 318. Jongens cape, Pel, Bakenessergracht 55: Honden, Asyl, Ridderstraat 11. Lederen heerenjas v. d. Beek, Semarangstraat 8: Katten: Asyl Ridderstraat 11; Streng koralen: v. d. Brand, Jansstraat 36. Laars, Politiebureau Smedestraat. Medaille Politiebureau Smedestraat. Portcmonnaies: Beets, Platanenlaan 65, Jansen, Lange Vla mingstraat 8; v. Eijken, Steenbokstraat 31; Postma, Semarangstraat 2. Parapluies (3 stuks)Vroom en Dreesman, Groote Houtstr. 1 opvouwbare parapluie: Vroom en Dreesman, Groote Houtstraat. Regenpijpen: Cats, Karo- lingenstraat 2. Rijwielplaatjes: Broeken, Stu- verstraat 12; Politiebureau Smedëstr.; Vroom en Dreesman, Groote Houtstraat; Bosma, Gruttostraat 7. Schoentje: Vrolijk, Schagchel- straat 8 (niet tusschen 12.30 en 2.30). Auto sleutel; v. d. Heijden, Beukenstraat 33. Tasch (rijwiel-) Marree Nic. Beetsstraat 13 r. Tasch Veneman. Nassaulaan 44. Tasch: Banken, Brouwersplein 39. Tasch; v. d. Erf. Oranjeboom straat 58. Vulpen: Bakker, Rijksstraatweg 86. Vulpotlood, Lcoman, Bronsteeweg 74, Heem stede. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Breiwerk: Cadercus v. Veen, Joh. v. Vlietstraat 83. Been beschermersSmit, Zuid Brouwerstraat 38. Damesblouse: Politiebureau Smedestraat. Zilveren broche: Dreuning. Rol landstraat 1 i. Zilveren beursje met inhoud: Meijlaert, Kruisstraat 46. Geld: Hoogenes, Nagtzaampleïn 15. Hond; Schoneveld, Rave- lingsteeg 8 zw. en Kennel Fauna, Fr. Varkens- markt. Dameshorloge: v. Doorn, Oïycan i raat 30. Armbandhorloge: Nijland, Leidschestraat 20. Katten: Kennel Fauna. Fr. Varkensmarkt. Kat: Mathot. Gr. Houtstraat 39. Dameskousen: v. Lunenburg, Kreiagestraat 17. Rekenliniaal: Tichelman. Overtonweg 15. Oorbel; Fransen. A. L. Dyserinckstraat 67. Portemonnaie met inhoud: Politiebureau Smedestraat en Zonne veld, Damiatestraat 10. Honöenriem: Herme- ling, Korte Hofstraat 2. Rijwielplaatje: de Groot, v. 't Hoffstraat 38; v. Deventer, v. Keu lenstraat 26 en Politiebureau Smedestraat. Twee tasschen met inhoud: Politiebureau, Smedestraat. Teekening in cartonnen huls: Groot. Voltastraat 10. Tasch: Zwier, Gasthuis laan 46. Vel (bont); Redekcr, Papentoren- vest 60. MARKTNIEUWS COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Weekbericht. Afdeeling eieren: Aanvoer 85.000 eendeieren f2,60 a f3. Broedejeren f 6,75. 70.000 Kippeneieren: 70'30 K.G. f5 a f5.30; 65/66 K.G. f4,60 a f4,80: 63/64 K.G. f 4.40 a f4,70; 60 62 KG. f4—f'4.50: 53 59 KG. f4 a f4,40; 56/57 K.G. f3,90 a f4.30; 53/55 K.G. f3,90 a f4,20; 50/52 K.G. f3,70 a f4. Afdeeling pluimvee: Oude kippen f 0,70 a f 1.40 Jonge hanen f0,70 a f 1.20. Kilo prijs oude kippen f 0,40 a f 0,48 Kilo prijs jonge hanen f 0,60 a f 0,70

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 15