mum Attentie!! Het Bdan^kste Nairiumlampen op de Amsterdamsche Vaart. oos^° Bier-leiding. 53e Jaargang No. 16112 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag. 3 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. YV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad, per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Duim ƒ250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- pf Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DiT NUMMER BESTAAT UIT Z.STIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 Januari. De Uitwerking. Het eerste bericht omtrent den Italiaan- schen luchtaanval op de Zweedsche ambu lance in Abessynië meldde, dat alle negen Zweden gedood waren. Het tweede voegde er 18 Abessynische dooden bij. Tenslotte blijkt de waarheid te wezen, dat dertig Abessyniërs zijn gedood, vijftig gewond, en twee Zweed sche doktoren eveneens gewond. Dit heeft velen aanleiding gegeven de eerste berichten „overdreven1" te noemen, hetgeen alleen in zooverre juist is, dat er 30 dooden zijn in plaats van 32. Er zijn 52 gewonden bijgeko men, en men moet hopen dat dezen het allen overleven zullen, maar overdrijving kan ik over het geheel in de eerste berichten toch werkelijk niet zien. Het gebruik van den term heeft weer eens duidelijk de Euro- peeschè gewoonte getoond, om den dood van een Europeaan als oneindig (belangrijker dan t stii /2n van een Aibéssyniër te beschouwen. Abessyniërs zijn niettemin menschen, zij zijn bovendien ook nog Christenen, en de ambulances zijn naar hun land gezonden om hun gewonden te redden. Deze arbeid heeft weinig zin, als de gewonden tijdens hun verpleging door middel van bommen en mitrailleurkogels worden vermoord. De con sequentie van het zenden van ambulances is inderdaad, dat men Abessyniërs als mede- menschen beschouwt, wier leven waard is ge red te worden. Het is misschien nuttig hier even de aandacht op te vestigen. Voor het overige heeft het aantal der slachtoffers niets te maken met de beteekenis van de daad zelf. Wat daarover geschreven is blijft tenvolle gehandhaafd en zou dat ook blijven als er twee gewonden waren inplaats van 30 dooden en 52 gewonden. Een dergelijk verschil zou alleen de trefzekerheid der Ita- liaansche „luchthelden" in een ander licht plaatsen. In dit opzicht althans hebben zij nu geen critiek te verduren. (De uitwerking van hun daad is, ofschoon er dan maar twee Zweden gewond inplaats van negen gedood zijn, voor Italië funest. Een storm van verontwaardiging is in de wereldpers losgebroken. Het cynische com muniqué van het Italiaansche ministerie van Propaganda, gisteren in deze rubriek ge hekeld, heeft dien storm doen toenemen. En geen wonder. Als de Italiaansche regeering een middel zocht om de vastberadenheid der „sanctie-staten" tegen haar zelf te verster ken had zij moeilijk een betere kunnen be denken. Want ook in de landen waar men de sancties zonder veel overtuiging is gaan toepassen, en de verliezen betreurt die de eigen handel er door lijden moet, is de openbare meening thans in verontwaardiging tegen de Italiaan sche methoden losgebarsten en voelen de re geeringen zich dus in haar sanctie-politiek gesterkt. Dit kon de Italiaansche regeering natuur lijk tevoren op haar vingers natellen. De uit werking kon met geen mogelijkheid een an dere zijn. Niettemin heeft zij dat communiqué uitgestuurd, klaarblijkelijk met de bedoeling te provoceeren en de wereld tegen zich in te nemen. Een raadselachtig verschijnsel. Men is ge neigd zich af te vragen, of in de regeerings- departementen te Rome zulk een stemming van opwinding en paniek heerscht dat men niet meer rustig kan overwegen wat men aan de buitenwereld zal mededeelen. Als dat zoo is verkeert de Italiaansche regeering in een veel critieker positie dan tot dusver uiterlijk aan den dag is getreden. Men kan ook nog van de stelling uitgaan, dat een of ander welover wogen plan zou bestaan om een crisis te ver oorzaken in de bestaande verhoudingen. Maar welk plan dan? Met welk doel? Om harakiri te plegen? Gelukkig zal dit laatste het gevolg voor Italië niet zijn. Maar wel begint het er twij felachtig uit te zien met de mentaliteit die in de Romeinsche regeemgskringen over- heerscht. Het is de vraag of men waar dan ook begrepen heeft wat Italië met deze his torie eigenlijk bedoeld heeft. En in onzeker heid worden de volgende uitspattingen afge wacht. R. P. ACHTTIEN GETUIGEN BIJ HAUPTMANN's ELECTROCUTIE NEW JERSEY, 3 Jan. (AN.P.) Men deelt aan journalisten mede, ten aanzien van de electrocutie van Hauptmann, dat, indien het hof van genade gratie weigert, de veroordeel de zal worden terechtgesteld met achttien journalisten als getuigen. Geen enkele vrouw zal de terechtstelling bijwonen. De vrouw van Hauptmann zal vermoedelijk naar Duitsch- land vertrekken aangezien zij wanhoopt nog iets voor haar man te kunnen doen. Reeds over eenige maanden gereed? Eindelijk is de beslissing gevallen: de rijks weg HaarlemAmsterdam zal nu natriumver lichting krijgen. Over zijn geheele lengte. Ein delijk zal een einde komen aan de duisternis des doods, die reeds zooveel ongelukken heeft verooi'zaakt. Natuurlijk zal de natriumver- licbting niet met. zich mede brengen dat er nooit meer ongelukken op dezen altijd ge vaarlijken weg zullen gebeuren, want ook overdag zijn wel botsingen geschied. Waar schijnlijk zal menigeen na de verlichting de gelegenheid te baat nemen nog een beetje harder te rijden en ook daarin zal in vele gevallen de kans op een ongeluk schuilen. Dit alles neemt niet weg dat men de ver lichting met vreugde moet begroeten. Want waar licht is. en vooral natriumlicht, worden veel gevaren weggenomen. De toekomst zal uitwijzen, dat de ongelukkenstatistiek van de duisternis, sterk achteruit zal loopen. Wanneer de natriumverlichting een voldon gen feit zal wezen staat nog niet met zeker heid te bezien. Bij den Rijkswaterstaat werd ons evenwel verzekerd dat, nu de ministerieele beschikking is afgekomen, niets de werk zaamheden meer in den weg staat. Van de gelegenheid dat het gedeelte Haar lemHalfweg wordt verbreed, wordt tevens gebruik gemaakt ondergrondsche dwarska- bels te leggen, waardoor het niet noodig zal wezen op dit deel van dezen rijksweg geleidin gen boven den grond aan te brengen. Anders is het met dat deel dat naast Am- sterdamsch grondgebied ligt. Zooals men weet begint Amsterdam reeds bij den Osdorperweg, den eersten weg na Halfweg, gerekend van Haarlem af. Wel is reeds een ondergrond sche voedingskabel gelegd, doch voor de dvvarskabels, die onder den weg zouden moe ten komen, zou het noodig wezen de pas ver beterde bestrating geheel op te breken. Dat zou natuurlijk een groote schadepost betee- kenen. Derhalve zullen van Halfweg tot Slo- terdijk bovenigromdsche dwarsspannimgen moeten worden aangebracht. In elk geval is de hoofdzaak dat men van Haarlem tot Amsterdam een behoorlijke ver lichting zal krijgen, waarbij dan tevens wordt bewezen dat Haarlem en Amsterdam weer dichter bij elkaar zijn gekomen. De idee van „zestien kilometer door de donkerte bui ten te moeten rijden" is spoedig vervallen. De weg van duisternis en gevaar wordt binnenkort voor automobilisten eenweg van genoegenmisschien. De Geologische Dienst. Met 1 Januari opgeheven. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari 1936 ontbonden de commissie van toezicht op den geologischen dienst, met dankbetuiging aan den voorzitter en de leden voor de door hen in deze hoedanigheid bewezen diensten. De minister van Waterstaat maakt bekend, dat de Geologische Dienst te Haarlem bij Kon. besluit met ingang van 1 Januari 1936 is op geheven. Zooals bekend is de Dienst, die sedert 1918 bestaat, al die jaren gevestigd geweest aan het Spaarne, in het gebouw van de Holl. Mij. der Wetenschappen en heeft in de afgeloopen jaren zeer veel nuttig werk verricht, dat van het grootste belang is voor de toekomst van ons land, zooals horingen naar kolen en zout, die belangrijke resultaten hebben opge leverd. Algeheele opheffing van de Dieirst zou dus ten zeerste te betreuren zijn; ons land zou dan het eenige land in Europa zijn zon der een geologischen dienst. Maar het zal zoo ver niet behoeven te komen. Er bestaan n.l. plannen tot omzetting van den Geologischen Dienst, in een Geologische Stichting, waartoe de minister op aandrang van de Tweede Kamer zal overgaan. Deze zaak moet echter nog nader worden geregeld Bedoelde stichting zou dan beheerd worden uit een te stichten fonds en zichzelf gedeel telijk „bedruipen". Intusschen zijn de ambtenaren met 31 December j.l. ontslagen en op wachtgeld ge steld. Aan den Dienst waren verbonden behalve de directeur, Dr. Ir. P. Tesch,. drie geologen, één administrateur, drie hoofdassistenten, twee assistenten en één concierge. Fransche vliegers te voet door de woestijn. Na drie dagen uitgeput aangetroffen. PARIJS. 3 Jan. (A.N.P.) De beide Fran sche vliegers de Saint Exupéry en Prévot, die op een vlucht ParijsSaigon sinds vier dagen in Noord-Afrika waren zoek geraakt, zijn gis teravond zonder hun vliegtuig in Kaïro aan gekomen. Volgens het verslag van hun erva ringen heeft hun toestel in den nacht van 29 op 30 December tijdens zeer ongunstig weer en een volslagen duisternis den bodem geraakt, waarbij het waterreservoir van het vliegtuig werd vernield. De beide vliegers lieten hun be schadigd toestel in den steek en gingen te voet op weg naar Kaïro. Na een tocht van drie dagen door de woestijn ontmoetten zij volko men uitgeput en bijna stervend van dorst een ingenieur, die hen naar Kaïro heeft vergezeld. (Adv. Ingez. Med.) Militaire maatregelen aan de Egyptisch-Libysche grens. Waakzaamheid aan beide kanten. LONDEN. 3 Januari (A.N.P.) In een be richt uit Solloum wordt melding gemaakt van de militaire voorzorgsmaatregelen aan beide zijden van de Egyptisch-Libysche grens. Volgens dit bericht zouden Italiaan sche wachtposten dag en nacht op de daken der forten staan en het oog houden op alle bewegingen aan de Egyptische zijde. Hunner zijds houden troepen van het. Egyptische ka- meelrijderscorps het oog op de Italiaansche draadversperringen. Telkens wanneer in de nabijheid van Solloum een troepenbeweging ontstaat, stijgt een Italiaansch verkennings vliegtuig op. dat echter zorgvuldig aan de Libysche zijde van de grens blijft. Verder wordt gemeld dat op Nieuwjaarsmorgen ma noeuvres van Engelsche en Egyptische troe pen met pantserwagens en vrachtauto's hebben plaats gehad. Aan de Italiaansche grenswacht werd op diens betreffende vraag geantwoord, dat er slechts sprake was van een Nieuwjaarsplechtigheid. Indien van het westen uit een aanval wordt ondernomen, zou het lot van Solloum onzeker zijn. Tot dusver is de stad slechts bewaakt geworden door een bataljon Egyptische infanterie. Men heeft aangenomen, dat een Italiaansche op- marsch pas bij Mersamatruh, .gelegen op 240 K.M. van de grens, op tegenstand zou stui ten. In de afgeloopen twee weken zijn te Solloum echter Engelsche versterkngen aan gekomen. Bijn* ?eheel Tigre door de Abessyniërs bezet? De negus dreigt met confiskecring van Italiaansche bezittingen. DESSIE, 3 Jan. f A.N.P.) Donderdagavond werd van Abessynische zijde medegedeeld dat de Italianen waren genoodzaakt de geheele provincie Tigre te ontruimen tot de linie Ak- soe-Adoea-Adigrat, behalve een gebiedsstrook van Adigrat tot Makalle. GENèVE, 3 Jan. (A.N.P.) Keizer Haile Se lassie heeft Donderdag in een nota aan den Volkenbond gedreigd, de particuliere bezit tingen van Italianen in Abessynië in beslag te zullen nemen, indien Italië voortgaat het oorlogsrecht te schenden. Italiaansche waarschuwing aan de Roode Kruisambulances. ROME, 3 Jan. (A.N.P.) Donder dagavond heeft een woordvoerder van de regeering de Roode Kruisambulan ces der vreemde mogendheden ge waarschuwd zich niet op te houden aan het front en na te laten in de tenten schuilplaatsen te verschaffen aan Abessyniërs. Intusschen eischt de pers, dat alle oorlogsmiddelen moeten worden gebruikt tegenover de bar- baai-sche Abessyniërs. (Een Kopenhaagsch hotelhouder heeft naar alle kamers van zijn hotel e$n bierleiding laten aanleg gen, icaaruit gasten ijskoud vat- bier gewoon uit de kraan kunnen tappen) Ik heb het altijd al gedacht. Aan de hotels ontbrak nog wat. Hier heeft de wereld op gewacht, Op elke kamer bier uit 't vat. Niet slechts een waterleidingkraan, In 't tijdelijk hotelkwartier. Maar men bracht daar nu tevens aan Een tapperij voor ijskoud bier Die Kopenhaagsche hotelier Is wel een zeer bijzonder man, Hij had een kranig nieuw idee, Dat men oprecht bewondren kan. En 't is, dat spreekt, maar een begin; Hoort men dit in Amerika, Dan doet men het hem zeker in Een grooter stijl met vreugde na. Daar wordt misschien de nieuwe leus: Op elke kamer cocktailbar. Voor iedereen een drank naar keus En dan zijn we volledig klaar. Maar dezen Deen de vinders-eer, Hij heeft den eersten stap gedaan, Bij 't gronden van de nieuwe leer: Een tap toe voor het slapen gaan. P. GASUS. (Adv. IngezMed.) Ir. F. C. Dufour. Veertigjarig jubileum. Ir. F. C. Dufour, alhier, was met 1 Januari 40 jaar verbonden aan de Machinefabriek v.h. Gebroeders Figée te Haarlem. Gedurende vele jaren heeft de heer Dufour tezamen met Ir. J. F. Hulswit, daarna alleen de leiding der fabriek gehad. Zeer belangrijke werken heeft de Machinefabriek, die in binnen- en buitenland een uitstekenden naam heeft, uitgevoerd. Gewichtige opdrachten waren daarbij o.m. voor Zuid-Amerika en voor Oost en West-Indië. Onder de leiding van den heer Dufour werd de fabriek, die oorspronkelijk aan de Leid- schevaart was gevestigd, waar nu het Kre- lagehuis is, voortdurend uitgebreid. Tenslotte moest een nieuwe fabriek met kantoorge bouw aan het N. B. Spaarne worden ge bouwd. Ir. Dufour is sedert vele jaren lid van de Kamer van Koophandel (Grootbedrijf* al hier, bekleedt verschillende commissariaten en is ook voorzitter geweest van het Departe ment Haarlem der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Het was de wensch van den heer Dufour dat het jubileum onopgemerkt zou voorbij gaan; hij heeft zich voor eenigen tijd naar het buitenland begeven. Autobus van een dijk gereden. Zes personen gewond. HAASTRECHT. 3 Januari (A.N.P.) Don derdagavond raakte een autobus met 24 uit Dusseldorf terugkeerende Duitschers bij de Waaiersluis van den dijk. Een man werd met een hersenschudding in het Van Iterson- ziekenhuis te Gouda opgenomen. Een vrouw brak haar arm, terwijl nog vier anderen De Zweedsche Roode Kruisexpeditie bij haar vertrek uit Stockholm naar Abessynië. Links de leider, dr. Hylander, die bij het bombardement door Italiaansche vliegtuigen gewond werd. Het woord is aan.... Oscar Wilde Menige vrouw probeert een salon op te richten, en het gelukt haar slechts een res taurant te openen. Rekent de Paus op bijlegging van het geschil? Het Vaticaan zwaar door de sancties geschokt. PARIJS. 3 Januari (A.N.P.) De speciale be richtgever te Rome van het Fransche blad Le Jour meent in staat te zijn het verrassende bericht te brengen, dat men in bevoegde krin gen van het Vaticaan op de mogelijkheid rekent van een regeling van het Italiaanschr Abessynische conflict. Reeds met de Kerst dagen heeft men in het Vaticaan na vele maanden van pessimisme een opmerkelijk op timisme aan den dag gelegd. In het middel punt van de verwachtingen staat de van Bel gische zijde aangewende verzoeningspoging. In het Vaticaan gelooft men, dat Mussolini zich van de noodzakelijkheid heeft laten over tuigen. dat de regeling van het geschil in ieder geval via Genève moet geschieden. Eveneens is men van meening, dat Eden zich niet zou verzetten tegen een nieuw plan dat bescheidener is dan dat van 8 December. Volgens de Oeuvre heeft ook het Vaticaan sterk onder de sancties te lijden. Het aantal pelgrims en bezoekers van de Vaticaanstad is sterk teruggeloopen In de eerste plaats echter heeft de finan- cieelen positie van 't Vaticaan een zwaren slag gekregen. Immers, hoewel het Vaticaan een souvereine staat is, beschikt het niet over eigen bankinstellingen. De gelden worden be heerd door de Italiaansche staatsbanken, die echter geen geld meer uit het buitenland krijgen. Een pauselijke afgezant zou om dezen reden reeds tweemaal stappen te Genève heb ben ondernomen. Men verzekert te Rome. dat Laval heeft beloofd zich met het geval bezig te houden, ten einde het Vaticaan een speci ale positie te verschaffen. Ondanks de tegenspraak van de Osservatore Romano beweert men, dat Italië en het Vati caan een soort clearingovereenkomst hebben gesloten. Aan Italië zou dan worden toege staan om de in het buitenland vastgevroren geraakte vorderingen (de in R.K. kerken ten be hoeve van den paus vergaarde gelden) voor aankoopen te besteden. In ruil daarvoor ont vangt 't Vaticaan lires van den Italiaanschen staat. Het blad meent met stelligheid weten, dat deze financieele maatregel reeds minstens eenmaal is toegepast. Het zou in ieder geval vast staan dat de catastrofale ver mindering der inkomsten van het Vaticaan een reden te meer beteekent om de verzoe ningspogingen voort te zetten. Volgens den Zwecdsclien consul te Addis Abeba zijn bij het bombardement op de am bulance twee doktoren gewond. pag. 4 In de affaire Stavisky is thans requisitoir ge houden. pag. 4 Ir. Damme is van oordeel, dat de telegram tarieven verlaagd moeten worden. pag. 3 Te Bergeyk is een man door knuppelslagen gedood. pag. 3 De eerste stroomlijnlocomotief is bijna trerecd pag. 3 De kiel van het nieuwe schip der H. A. L. is heden gelegd. pag. 3 De Geologische Dienst te Haarlem is met in- eang van 1 Januari j.l. opgeheven. pag. 1 Vermoedelijk zal de natriumverlichting op de Amsterdamsche vaart over eenige maan den gereed zijn. pag. 1 In memoriam mr. dr. J. J. M. Noback. pag. 2 Laatste Berichten pag. 13 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Uitwerking. pag. I Speciale correspondentie uit Dessie: Ita liaansch offensief in het zuiden in voor bereiding. pag. 4 Van onzen correspondent te Stockholm: Bom men op de Zweedsche ambulance. pag. 4 Van onzen Geneefschen correspondent: De Volkenbond in 1935. pag. 9 J. II. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag 2 L. S.: Nu bloeiende tulpen, hyacinthen, nar cissen. pag. 2 Sport in 't kort. pag. 6 Damrubriek. pag. 6 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1