DE BILT JAARLUKSCHE OPRUIMING PbsTiKL BACH i MANNOVA 1 LITTERAIRE KANTTEEKENINGEN In memoriam Mr. Dr. J. J, M. Noback, V R IT D X G 3 JANUARI 1936 HXXREEM'S DS'GBEAD Z Feestavond der Velser H. B. S. Vereeniging. Tooneel, muziek en bal. Een groot aantal jongelui van de H. B. S. heeft gisteravond het vacant.ie-huiswerk in den steek gelaten om het nuttige door het aangename te vervangen, zulks onder het oog van directeur en eenige leeraren. Gelijk hadden ze, en de paar honderd an deren, die thuis waren gebleven, hadden be ter hun voorbeeld kunnen volgen in plaats van thuis te zitten blokken. De vacantie im mers is om uit te rusten en om te genieten en blokken kunnen ze straks weer genoeg. Het heette een feestavond en dus moest er plezier gemaakt worden. En laat dat maar aan de jongelui over, dat kunnen ze uitste kend. En daarom geloof ik nooit, dat ze zelf het stuk uitgezocht hebben, dat door eenige plukkers en pluksters van den boom der ken nis werd opgevoerd. „Bonzo en de Eeuw van het Kind" heette het en de schrijver is C. Veth. Een satirisch blijspel in 3 bedrijven heette het. Ik voor mij geloof, dat de jongelui zich meer geamuseerd zouden hebben met een echt blij spel, maar als je H.B.S.'er bent, dan ben je in de keuze van je stukken wel wat beperkt, omdat je natuurlijk iets bijzonders moet ge ven. En dat was het dan ook. Het was een satire op de moderne paedago- gie, door den heer Mulder ('Kees Oudshoorn) zoo terecht paedagoochelarij genoemd en die rake klappen kreeg (de paedagogie bedoel ik), de paedagogie die leert dat de jongelui de baas in school zijn, althans in de school „de Eeuw. van het Kind" en waar als systeem geldt dat de kinderen voor hun kwajongensstreken niét gestraft moeten worden. Het was zeker vanwege dit systeem, dat eenige jongelui in de zaal vrij luidruchtig waren. „We worden im mers toch niet gestraft" zullen ze gedacht hebben. Het spel ging niet heelemaal van een leien dakje, maar toch getuigde de opvoering van het stuk, dat met ernst gestudeerd was, wat, het stuk zelve in aanmerking genomen, een extra pluim verdient, wil Smit was een echte concierge en Bep Krabbendam een pittige dochter van Mr. Gustaaf Mulder. Natuurlijk oogstten de Bonzo-aanbidders en alle anderen die voor het voetlicht traden, een warm applaus. Trouwens aan applaus heeft het niet gemankeerd. The Rhythm Stor- mers oogstten hun deel en ook de voorzitter, die met een kort woord den avond opende. Veel applaus was er ook bij de uitdeeling van de prijzen van de bridge-drive (we leven im mers in de eeuw van het kind). Er was bal 11a tot 3 uur volgens het pro gramma maar ik weet heusch niet of het inderdaad zoo laat geworden is. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. Nieuwe aanwinsten. Nederl. en in het Nederl. vertaalde romans: Federer. Bergen en menschen Janson. De oude komt. Jeebee. Naar waat.'ren der rust. Langhoff. Be veensoldaten. MatrayBedien Rimboe, Wessem. 300 Negerslaven Godsdienst: Beschouwingen. Eenige betreffende vrijmet selarij. Heer, de. Het duizendjarig vrederijk. Koning, de. De beginselverklaring van het Vrijzinnig Protestantisme. Sociale Wetenschappen. Engels. Het gemeenschapshuis voor werk- lcczen. Haas van Dorsser, de. Werkverschaffing.^ Troelstra de ziener. Verkeerstechniek-Bedrijfsorganisatie. Fuhlberg Horst. Auto, schip en vliegtuig Gogh, van. Bedrijfsorganisatie. Schmidt. Industrialisatie en industriebank als vraagstuk der budgetcontrole. Schulz. Die Ludwigsbahn. i^andbouw-Veeteelt. Houten. Wilde planten en haar toepassing in onze tuinen. Toepoel. Onze honden; keuze, verzorging, fokken, opvoeding. Letterkunde: Kristal; letterkundige productie. Leendertz. Uit den Muiderkring. Proost. De ontwikkeling der literatuur in Sovjet Rusland. Revius. Overijsselsche sangen en dichten: 2 deelen ONZE wordt gehouden van 20 t e-m. 31 JANUARI A S. ,1110! "WilliBARTEUORIS5TRAAT li-17 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 3 JANUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Concert H. O. V., soliste Jo Vincent. 8 15 uur. Cinema Palace: Joe E. Brown in „Op de planken". Op het tooneel: Traveniers, Come dy Equilibristic. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Revuefiloi „Casino de Paris". Op het tooneel: 6 Lorch's, Ikarische spelen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Liefdesrhapsodie". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „David Copper- field". 2.30 uur. Daarna doorloopende voor stelling van 7 uur tot 11.30 uur. ZATERDAG 4 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Het kina van de buurvrouw", door het Ensemble Bou- ber. Jubileum voorstelling Mevrouw Aaf Bou- ber. 8.15 uur. Café-Restaurant „Bolwerk": Propagandaver- gadering afd. Haarlem van de Ned. Handels- reizigersvereeniging. 8.15 uur Bioscoopvoorste'lv- 1 «s des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZET HET NIEUWE |AAR IN MET DE KOMST VAN HET ORKEST MET WERELD-REPUTATIE (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK Wolmagazijn „Angora". Mevrouw Wils—Bottelier heelt hedenmiddag in het sinds kort verbouwde perceel Schag- chelstraat 20 dat zulk een fraaien indruk maakt, het Wolmagazijn „Angora" geopend. Ook het interieur ziet er keurig en gezellig uit. Mevrouw Wils is gereed, de dames te ontvangen. Terwijl zij op een gemakkelijke bank kunnen plaats nemen, is er gelegenheid een keus te doen uit de ontelbare soorten wollen, sajet, katoen, Everlasting en stren gen zijde in alle denkbare kleuren. Vooral is zij uitstekend gesorteerd in motvrije wol. Zij verkoopt ook diverse fournituren en fraaie handwerken van eigen fabrikaat. Ook in de ruime étalage liggen al deze artikelen smaakvol uitgesteld. Ze worden 's avonds door helder kunstlicht beschenen. We wenschen mev/juw Wils met haar nieuwe zaak, die naar de eischen des tijds is ingericht, yeel succes toe. OPDRACHT. N.V.Joh. Nederkoorns woninginrichting te Haarlem heeft van het ministerie van Fi nanciën ten dienste van het gouvernements gebouw te Maastricht, opdracht ontvangen voor het leveren en maken van 48 armstoe len, 4 groote kasten, 5 vergadertafels, 12 fauteuils en 2 banken. CONCERT VAN HET HAARLEMSCH LUISTERVINKENKOOR IN DE GEVANGENIS. Het Haarlemsch Luistervinkenkoor, dat onder leiding van Willem Hespe staat heeft op den morgen van Nieuwjaarsdag een zeer geslaagd concert in de gevangenis hier ter stede gegeven. De directeur van de gevan genis heeft in een schrijven aan het bestuur van het koor zijn waardeering voor deze uit voering uitgesproken. Op 8 Februari hoopt het koor zijn vijfjarig bestaan te vieren. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed: het maken van een gedeelte der aardebaan van den Rijksweg no. 4, gedeelte Amsterdam-Sassenheim. tus- schen den Venneper- en den Lisserdwarsweg met bijkomende werken. Raming f 175.000. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij t.p Amsterdam voor f 137.000. Nü bloeiende tulpen, hyacinthen, narcissen. Hoe vervroegde bollen worden verkregen. In de laatste December-dagen stonden de bloemwinkels vol bloeiend goed, en vooral vol bolgewassen: tulpen, hyacinthen en zelfs al narcissen. Natuurlijk moet er een heel ver- vroegings-systeem op zijn toegepast, anders konden ze nu onmogelijk al bloeien. Het is wel eens interessant om na te gaan hoe dit ge daan wordt: de meesten van ons zullen het wel niet weten. Om hyacinthen vroeg in bloei te hebben, worden ze z.g. „geprepareerd". Daartoe wor den ze te vroeg vóór dat al het loof is af gestorven uit den grond gehaald, opgeno men zooals dat heet. Dit gebeurt in Juni. Dan worden de bollen, die anders buiten in den warmen bodem tot half Juli blijven afrijpen, aan een soort „versnelden zomer" met versneld afrijpen onderworpen in de schuren: eerst gaan ze in een temperatuur van 80 graden Fahrenheit, later wordt die geleidelijk tot 60 gr. verminderd. De bollen zijn dan volkomen af gerijpt en veel vroeger dan anders door him rusttijd heen. Heel vroeg in het najaar September worden ze dan alweer in platte kistjes geplant en in den kouden bak gelaten totdat de neuzen boven den grond uitsteken. Dan gaan ze de kas in, op bodemwarmte zoo als dat heet. D.w.z. de verwarmingsbuis loopt onder het tablet, waarop ze zijn ingegraven, door. De matten van de kas worden dan uit gerold, zoodat het donker is, en de opstaande kanten worden met lappen dicht gemaakt. In het donker en bij een temperatuur van min stens to gr. Fahrenheit werken de neuzen zich nu verder omhoog. Zijn die lang genoeg, dan gaan de kistjes in een lichte en iets koelere kas en ten slotte in de koude kas, waar ze gemakkelijk 2Vz tot 3 weken bloeien. U ziet, dit forceeren wijkt nogal af van den gewonen gang van zaken, waarbij onze bloembollen na het afsterven van het loof worden opgenomen en koel en droog tot den planttijd bewaard blijven. Tulpen en narcissen voor vroegen bloei wor den vooraf „gekoeld". Als de bollen op den normalen tijd (Juli) geoogst zijn, worden ze tot September in een koelhuis droog bewaard bij een temperatuur van 50-55 gr. Fahrenheit; daarna worden ze opgepot en in den kouden bak ingegraven, waar ze eind November al lange neuzen gemaakt hebben. Ze komen dan net als de hyacinthen in de warme kas, met dit verschil, dat tulpen geen bodemwarmte verdragen en dus op een zijtablet zonder onder-verwarming komen te staan. Ook hier wordt dan het procédé van donker-houden toegepast om de neuzen te laten rekken. De vroegste tulpen (Ducjes zijn de bekendste) kunnen op deze manier gemakkelijk voor Kerstmis in bloei zijn, maar ook narcissen laten zich geweldig vervroegen: we zagen op 16 Dec. al een prachtige pot Helios in bloei. De bollen hadden dit voorjaar niet buiten, maar in het warenhuis (koude vollegronds- kas) gebloeid en waren dus „van huis uit" al vroeger dan de bollen, die buiten hadden ge staan. Daarenboven waren ze nog gekoeld ook, zooals boven beschreven is. Tenslotte nog de Lelietjes van Dalen, die nu in hun kartonnen bekertjes overal te koop staan. Dat zijn z.g. ijskiemen, neuzen, die in November 1934, toen ze buiten afgestorven en dus af gerijpt waren, in een vriestemperatuur gebracht zijn, tot het najaar van 1935 toe! Ze hebben dus hun bloei tijd van voorjaar 1935 verslapen en halen die nu met een vaartje in. Geen vervroegde, maar sterk vertraagde bloeiers dus! Wilt u dus behalve uw vanzelf-al-vroeg- bloeiende Romeinsche hyacinthjes en narcis paperwhite wat vervroegde bloeiende bollen in huis hebben, dan moet u zich niet verbazen als u daar iets meer voor betalen moet dan in het voorjaar. Heel wat zorg en tijd is er aan besteed om die bollen nu al in bloei te heb ben! Ï*S. meldt: Hoogste barometerstand 761.3 m.M. te Jan May en. Laagste barometerstand 739.6 m.M. te Blaavandshuk. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk eenigen regen. Weinig verande ring in temperatuur. Uit het Buitenland Voorloopig nog hetzelfde weer. Nog steeds komt in de algemeene drukver- deeling weinig verandering. Het daalgebied van den barometer, dat gisteren over Frank rijk was gelegen is ten Zuidoosten van ons land naar de Oostzee getrokken. Het heeft vooral in Frankrijk zware regens gebracht. In Frankrijk en Duitschland zijn tengevolge van den zwakken Westelijken luchttoevoer de tem peraturen nog gestegen. Thans bevindt zich boven West-Frankrijk weer een nieuw daal gebied, dat alweer regen brengt. Over IJs land blijft de hooge druk gehandhaafd. De temperaturen werden daar lager, evenals over de Britsche Eilanden. Over Lapland ontwik kelde zich een klein hooge drukgebied, waar in de vorst tot buitengewoon streng toenam. Het karakter van het weer blijft overal nog somber. Ten onzent is weinig verandering te wach ten. Barometer 747 m.M. 748 m.M Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem Thermometer 3 Januari; Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 48 F. 43 F. 44 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 3 Januari. Bevallen 29 December: E. van El terenv. Mechelen, z.; 31 December: M. Luttik Weijers, d.; 1 Januari: H. E. HekelaarMichel, d.; M. H. B. Coertv. Kempen, z.; 2 Januari: G. SchoppenVisser, z.; D. HirsGroeneveld, z.; E. W. Moedt—de Vries; 3 Januari: J. M. VerdamVooges, d. Overleden 2 Januari: IJ. Remmelt-sTijmes, 75 j., Oranjekade. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: A. Hazevoet en N. A. Span- dam; J. J. v. d. Lans en G. Grijmans; H. J. Helmer en B. W. Knuvelder. Bevallen: W. J. van den HoogenVessies, z.; S. A. A. de Visser—Geerling, z.; A. van Pinxterenv. d. Wijngaard, d.; G. Posthumus Hoogendoorn, d.; M. G. Jacobs—v. Ossen bruggen, z. Overleden: F. Bont, 78 jwedn.; B. A. Leuven, 1 mnd.; J. Mooser, 91 j., wedn.; M. van Daalen, 41 j. Moeder was invalide. Armen onbruikbaar door rheumatiek. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheumatische pijnen niet meer te bewegen. Men raadde haar aan rust te houden, maar met de zorg voor haar huishouding en twee kleine kinderen was dit onmogelijk. Zij schreef ons': „Ik leed aan hevige pijnen in mijn armen, die ik niet meer kon oplichten. Men raadde mij aan rust te houden, maar dat was met het oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salts-advertenties een brief van een dankbare gebruiker en ik besloot ook zelf eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Mijn pijnen namen geleidelijk af en zijn nu geheel verdwenen. Ook voel ik mij veel beter, wel 10 jaar jonger. Inplaats van een invalide ben ik weer een gelukkige moeder en vrouw". Mevr. R. L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde reden: afvalstoffen die zich in het lichaam hebben opgehoopt en uw bloed ver giftigen. De oorzaak is onvoldoend werkende afvoerorganen. De zes zouten waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, Slieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen geleidelijk en vol komen worden verwijderd. Frisch bloed zal weer door uw aderen stroomen, de pijnen ver dwijnen en ge voelt u oneindig veel energieker en gezonder. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) DEZE WEEK ZES In de afgeloopen week zijn te Haarlem zes rijwielen op ongeoorloofde wijze van eigenaar verwisseld. GEVAARLIJK SPEELGOED ORTHEN. 3 Jan. (A.N.P.) Toen de kinde ren van den heer J. Gloudemans, wethouder te Rosmalen, gistermiddag bij familie te Orthen vertoefden, kregen zij tijdens hun spel een fleschje, inhoudende slaghoedjes in handen. Doordat de kinderen met vuur bij het flesch je kwamen, sprong dit uit elkaar, met het ge volg, dat de 12-jarige Frans Gloudemans ernstig aan één der oogen werd gewond. De jongen is naar het Groot-ziekenhuis In Den Bosch vervoerd, waar het oog moest worden weggenomen. De andere kinderen werden niet gewond. Weer onrechtmatig steuntrekken. Een steuntrekker uit Zaandijk had inkom sten verzwegen. Hij zei „voor een pondje bo ter" van 4 tot 13 Juni gewerkt te hebben doch in werkelijkheid had hij loon ontvangen en zoo de steuninstelling voor 14.70 opgelicht. Het reclasseeringsrapport was ongunstig, maar het bleek dat er fouten waren gemaakt. Doch wel was waar dat de verdachte reeds eens was gewaarschuwd voor een gelijk feit en dat toen geen strafvervolging was inge steld. De eisch was zes weken gevangenisstraf. Verdachte zei uit armoede te hebben gehan deld, omdat bovendien zijn vrouw ziek was. Waar werd gewisseld? Een bakker uit Beverwijk stond terecht om dat een meisje na sluitingstijd in of voor zijn winkel voor twee heeren een gulden had ge wisseld, omdat het kwartje dat een der hee ren had voor de automaat niet deugde. De vraag werd opgeworpen of het wisselen wel in den winkel was geschied, omdat de kooper buiten was gebleven. Ook heeft het meisje iets uit den donkeren winkel gepakt en in de leege automaat gelegd. De kantonrechter had den verdachte een principieele straf opgelegd van 1 of 1 dag hechtenis en de officier vroeg bevestiging. Uitspraak op 16 Januari. WILLY CORSARI GEOPEREERD. De schrijfster Willy Corsari is in het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag opgenomen Een noodzakelijk gebleken operatie heeft met goed gevolg plaatsgevonden. LETTEREN EN KUNST C. en IVL SchattenAntink, Lit- toria. Amsterdam, Wereldbi- bibliotheek. Dit jongste boek der Scharten's is, eer dan een roman, een eenigszins geëxalteerd-dich- terlijk verslag van een grootsch werk des vredes, door het nieuwe Italië onder Mussoli ni's leiding ondernomen en voorloopig vol tooid. De Pontijnsche moerassen, sinds der historie aanvang een oord des verderfs, waar geen zaad gedijen kan en de mensch door koortsen verjaagd wordt zoo hij zou trachten er zijn levensonderhoud te vindenze zijn drooggelegd en tot vruchtbare landouwen herschapen door het fascistische bewind, dat in ieder geval van zijn machtigen organisa tiegeest hier een nuttig gebruik heeft ge maakt. Honderden boerengezinnen uit de streek van Venetië zijn door dat. bewind naar de nieuw te winnen landen dicht bij Rome overgeplant. Nieuwe steden ontstaan er, waar van Littoria er één is, gansche volksgemeen schappen worden er met de stiptheid van een spoorboekje in elkaar getimmerd; om zóó laat wordt hier een stadhuis afgeleverd; zoo veel dagen later moet ginds de kerk ingewijd en precies een maand daarna weer aan den horizon voor een nieuwe stad het fundament gelegd' zijn. Tempo, tempo, en ordening van boven af. Het resultaat is bewonderenswaar dig. Niet alleen om de overvloedige gouden oogsten die het land na luttelij jaren ar beid reeds oplevert, doch ook om het tot ve- neratie stijgend enthousiasme waarmee het nieuw-gevormde boerenvolk dier landen tot dat bewind opziet, bewind verpersoonlijkt, in den Duce, in Mussolini. Ze zijn puur gek met den Duce: vrouwen noemen hem den va der hunner kinderen en de jonge boer Alfredo een voormalig socialist die aanvankelijk eenigszins wantrouwend tegenover de geheele onderneming gestaan heeft, wordt bekeerd als hij den Duce een paar maal gezien heeft. Dan jubelt ook hij mee bij den afscheidsgroet aan den Leider en uit zijn overkropt gemoed in de, in ons nuchter Hollandsch lichtelijk overdreven klinkende roep: „Duce, jij bent ons allemaal". Wij zullen ons vermoedelijk zeer gematigd uitdrukken als we zeggen dat ook de Schar ten's althans zeker de heer Carel in den ban van Mussolini's imposante persoon lijkheid staan. Voor Napoleon's grenadiers was hun keizer een halfgod; gelukkig heeft de heer Scharten weinig van een grenadier en reikt dus hopelijk de ellemaat zijner ver eering minder hoog den hemels, in. Voor an deren was Napoleon een bandiet, ondanks zijn wegenaanleg en zijn Burgerlijk Wetboek en het is nu nog niet te zeggen, hoe de historie het opperhoofd der zwarthemden zal teeke nen. Op het oogenblik volgt men zijn bedoe lingen met een verklaarbaar gevoel van on rust en dit is de reden dat de heer Scharten zich, in een slecht geschreven woord vooraf, afvraagt of zij hun boek wel op het rechte oogenblik doen verschijnen. Terecht trekt hij de juiste conclusie dat de politiek van van daag aan de waarde van het gisteren bereikte niets ontvreemdt. Het werk in de Pontijnsche moerassen heeft zijn waarde, evengoed als Napoleon's heirbanen. Doch wat in deze aanteekeningen van over wegend belang is, dat zijn niet de staatkun- .dige, wijsgeerige of religieuse inzichten der verschillende auteurs die wij aan te kondi gen krijgen, doch slechts de mate waarin zij er in slagen van hun werk een kunstwerk te maken. Het boek Littoria bevat tal van prach tige bladzijden vooral met, beschrijving van landschap en van de treinreis der landver huizers in den aanvang. Doch het komt mij voor dat het, in zijn geheel overschouwd, te lijden heeft van een soort obligate hoogspan ning in het jubelr©gister, waardoor de toon van de schilderij te onafgebroken in het zoet- rose blijft zweven. Na het Voorspel, waarin de schrijvers in dichterlijke visie den strijd schetsen door menschen aangebonden tegen de pest der moerassen, en dat wel sinds wel haast twintig eeuwen, komt het eigenlijke verhaal als een te geanimeerde circulaire der ontginningsmaatschappij. Er is dat op gewekt enthousiasme in waarmee een Hindus de Kolchoz-vorming en bevruchtingsarbeid in Sovjet Rusland beschrijft-, maar dat alles heeft met litteraire kunst slechts op een af stand van doen. Alleen bij tijd en wijle voelt men dat het artistien zijn die rapporteeren. Door de spreekbuis te willen zijn der boeren van Littoria z-ooals C. Scharten zelf in het Woord-vooraf zijn arbeid kenschetst gaf hij den onafhankelijken poëet, die in den kunstenaar moet schuilen, te veel vacantie. En dien zal men niet gaarne te lang willen De heer C. J. P. Zaalberg, oud-directeur- generaal van den Arbeid, zendt ons het vol gende in memoriam: Het bijzondere van bet plotselinge heen- gaan van Mr. Noback is, dat talloozen het als een groot persoonlijk verlies gevoelen. Zijn groote maatschappelijke verdiensten zijn, hoe sterk het persoonlijke daarin ook was, te vergelijken met menig ander groot vaderlander, wiens heengaan in breede krin gen een leegte doet ontstaan. Nobacks ken merkende eigenschap was daarenboven een volledige overgave van zijn persoon aan zijn medemenschen met het geven en vin den van vriendschap bij allen, die toeganke lijk waren voor de uitstraling van zijn rij ken. zuiveren, gaven, humanen geest. Hij heeft een levenstaak gevonden in het secretariaat van de Algemeene Werkgevers vereniging en van de Vereeniging Centraal Overleg in Arbeidszaken en daarvan een zware dagtaak gemaakt. Dit werk had zijn volle liefde, doordat niets hem zoo nuttig voorkwam als het samenbrengen van men schen met uiteenloopende belangen en mee ningen teneinde aan beide zijden te zoeken naar het goede dat hij in alle menschen aanwezig wist, en het trachten dat veelsoor tige goede samen te binden tot een vrucht dragend geheel voor allen. Rustelooze onderzoekingen en onderhan delingen vulden gewoonlijk zijn werkpro gramma en tot grondslag daarvan werd ge bouwd aan een groote organisatie en docu mentatie van groote blijvende waarde doch ook van onmiddellijk praktisch nut door ge redelijke verspreiding van kennis over sociale en economische vraagstukken in binnen- en buitenland. Geen moeilijkheden waren te groot om te trotseeren en het veelvuldig slagen was voor een groot deel het gevolg van zijn juist in zicht in de deugden en gebreken, zoowel aan de zijden der ondernemers als der arbeiders, doch evenzeer van het onbeperkt vertrou wen. dat zijn open en eeriiik semoed inboe zemde bij allen, die ontvankelijk waren voor zuivere menschenliefde of daarvoor ontvan kelijk werden gemaakt. Het kon niet anders of om hem heen ont stond een kring van medewerkers, waarin allen werden opgeheven tot zijn sfeer, waar toe in niet geringe mate bijdroeg zijn be hoefte aan vertrouwen en intimiteit, die door het. lot gelukkiger bedeelden vinden in den kring van gezin en familie. Zoo werd hij een hartelijk bedeelde vriend, en zonder dat hij het wist of nastreefde een vaderlijke vriend, voor allen, die het voorrecht hadden met hem samen te werken. Doch ook daarbuiten ging in menïgen kring van zijn zooal niet van nature of door het lot opgewekten dan toch sterk onwekkenden geest een invloed uit. die velen ten zegen is geweest. En altijd gaf hij altijd den indruk, alsof de grootste winst van het samenzijn hem ten deel viel. Misschien was dat in wer kelijkheid ook wel het geval, want hij puurde uit allen, met wien hij omging, het aller beste en ontdekte overal „een fijnen kerel". Met het doel anderen tot zijn idealen op te heffen, en met hen samen daarvoor te werken en te strijden, wist hij. gesteund door zijn gezelügen en zonnigen aard. groe pen te vormen en in stand te houden, waar van alle leden het als een groot voorrecht gevoelden, er deel van uit te mai-en. Ik zou de intimiteit van die club geweld aandoen door uit te weiden over ziin onschatbare waarde als leider of toehoorder in tal van bijeenkomsten, waarin door uitwisseling en vorming van gedachten alle aanwezigen ver rijkt werden met meer onderlinge waardee ring en grooter vertrouwen in de overwin ning van het goede. Groot is de droefheid over dit vroege ster ven van een edel mensch, wiens groote ga ven nog heel. veel hadden kunnen tot stand brengen. Maar zijn werk laat diene sporen na die door zijn dankbare volgelingen telkens weer gezocht zullen worden en hen zullen leiden bij het voortwerken in zijn geest. missen als men zich velerlei kunstenaarsar- beid der Scharten's herinnert. Antoon Coolen. Kerstvertellingen. R'dam, Nijgh en Van Ditmar's U.M. Een vijftal sagen zijn door Coolen tot Kerstvertellingen omgewerkt. Zoo zachtjes voorgelezen aan de kinderen, in deze laatste namiddagen van het jaar, zullen ze hun aan trekkelijkheid bewezen hebben. De ouderen, wier ziel in deze weken toegankelijk pleegt te worden voor het mysterie van het Chris tuskind, voor de liefelijkheid waarmee de ver halen van zijn geboorte doordrongen zijn, zul len ze eveneens in toegewijde mijmering heb ben kunnen genieten Het is Coolen best toe vertrouwd deze sfeer te scheppen. Veel be ter dan zijn illustrator Pol Dom naar wiens aquarellen een aantal kleiu-plaatjes gemaakt zijn die deze kerstvertellingen verluchten, weet hij de klippen van het al te zoetelijke te omzeilen. Wel wat al te zeer voor dezen tijd maakt Pol Dom van het Kind het naakte poppetje van zeep uit de Fransche Bazar. Ge lukkig zijn niet alle plaatjes zoo exuberant naief. Maar Coolen, met zijn intlem-Lim- burgsch-Brabantsche muziek in zijn zinnen, deert dat niet. Noch deert den niet-Room- schen lezer het Roomsche sentiment waar mee deze sagen worden her-verteld. Hij zal in Coolen den kunstenaar voelen die het eigen wezen in zijn schrifturen overgiet, oprecht en zonder effectbejag, zóó, zooals hij ze daar in Brabant aan zijn eigen kinders zal hebben verteld, vóór hij ze opschreef en voor den druk van punten en komma's voorzag. Mij lijkt het eerste verhaal, het „Petekind van den Rooverhoofdman" het beste. Het zout aller menschelijke dwaasheid is er zoo keurig vermengd met de zoetheid der liefde die van God is. Maar even gevoelig vertelt Coolen van den beschermenden wilgenboom, die aan Jozef en Maria een schuilplaats biedt, door zijn kruin neer te buigen tot een afdak, waarlangs Herodes' ruiters in domme haast heenvliegen, op zoek naar het Kind. Deze bundel staat afzonderlijk van Coo- len's romanproductie, die wij voor een goed deel bewonderen. Die apartheid spreekt van zelf, dat zal den lezer duidelijk zijn. Doch deze zal er alle fijne qualiteiten van den verteller uit de Peel en van het schoenlappertje met zijn Weensch kindje, in terugvinden J. H. DE BOIS. KALENDERS. Een vredeskalender. De Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft een weekkalender het licht doen zien. Op een flink schild zitten 52 week bladen, elk voorzien van een spreuk. Deze kalender, die te Bloemendaal verkrijgbaar is Rustenburgerweg 8 en te Haarlem Vijverlaan 8, zal zeker zijn .weg wel yinden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2