DE FAAM N.V. KLEED!NGMAGAZIJN „DE FAAM", ANEGANG 39 Welsprekende Cijfers. 1935: 43326 1 6 xx A A Xv JL jll avx O D A G L L A D DE JUIST BEGONNEN OPRUIMING VAN HET KLEEDINGMAGAZIJN DE FAAM" omvat alle voorhanden zijnde Dames- en Heeren-confectie en Dames en Heeren mode-artikelen van DIT seizoen. Uitsluitend Dames Heeren- en Kinder-confectie en mode-artikelen van het jaar 1935, van het juist geeindigde jaar. Geen oude rommel en geen inferieure kwaliteiten. Alle goederen goed, beter en best; FAAM-KWALITEIT. Een prachtige gelegenheid tot completeering Uwer gaderobe tegen minimale uitgave. 33 33 Démarches bij de Belgische regeering. Ovei" de beperking van de goederenlevering aan Belgische Overheidslichamen. In antwoord op de vragen van het Tweede- Kamerlid den heer Van Kempen, in verbana met de gevolgen, voor Nederlandsche belang hebbenden voortvloeiende uit de Belgische koninklijke besluiten van 1 October 1935 in zake beperking van levering van buïtenland- sche producten aan Belgische overheidslicha men, heeft minister Gelissen het volgende me degedeeld. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze besluiten in hoofdzaak inhouden een samenvatting van reeds ter zake bestaande regelingen, die tot nog toe niet tot klachten aanleiding hebben gegeven. In hoeverre uit de nieuwe besluiten nadeelen voor bestaande Nederlandsche belangen zijn te duchten, hangt in hoofdzaak af van de wijze, waarop de be sluiten toegepast zullen worden. Nadere inlich tingen hieromtrent worden bij de Belgische regeering ingewonnen. In afwachting van het resultaat van het ingestelde onderzoek werden démarches bij de Belgische regeering ondernomen, ten einde hetzij intrek king der besluiten te verkrijgen, hetzij een zoodanige toepassing daar van, dat geen nadeelen voor Neder landsche bedrijfstakken of in België gevestigde Nederlandsche belangen daaruit zouden voortvloeien. De vraag, of de besluiten zoo niet met de letter, dan toch met den geest van het op 20 Februari 1933 met België gesloten vestigings verdrag in strijd kunnen komen, acht de minister in zooverre van minder belang, waar dit verdrag door partijen nog niet is bekrach tigd. De minister erkent, dat het aanbeveling, zou verdienen, de onzekerheid over de gevoigen van deze Belgische maatregelen te doen weg nemen, voordat nieuwe onderhandelingen met België over het wederzijdsche handelsver keer worden geopend. Dit hangt echter niet alleen van de Nederlandsche regeering af. Overigens staan, zoo besluit de minister, deze maatregelen slechts in een los verband tot bedoelde onderhandelingen, die in de eerste plaats gevoerd worden ter wederzij dsche vaststelling van invoercontingenten. Agent in burger met een hamer geslagen. Drie mannen te Amsterdam gearresteerd. Een agent in burger sommeert op een der bruggen van de Prinsengracht bij de Regu liersgracht te Amsterdam een man, die in be schonken toestand verkeerde en burengerucht maakte, door te loopen. De beschonkene pakte den agent beet en deze greep uit zelfverdedi ging zijn gummistok, waarmede hij zijn aan valler een slag in het gelaat gaf. Deze kreeg echter hulp van een tweeden en een derden man; laatstgenoemde haalde plotseling een hard voorwerp te voorschijn en bracht den agent daarmede zulk e'en harden klap op het hoofd toe, dat de politieman geheel verdoofd was. De daders vluchtten daarop een perceel binnen, waar een va nhen woonde. Des mor gens negen uur zijn zij hier, nadat de com missaris van het bureau Stadhouderskade de recherche opdracht had gegeven, zich tot dit perceel toegang te verschaffen, aangehouden en in arrest gesteld. De agent is met verschijn selen van hersenschudding naar zijn woning vervoerd. Vanmorgen is in de Prinsengracht gedregd naar het voorwerp, vermoedelijk een hamer, waarmede de agent is geslagen, aangezien het vermoeden bestaat, dat de dader dit in het water heeft geworpen. Het drietal gearresteerden is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Eerste stroomlijnlocomotief bijna gereed. Op Vrijdag 10 Januari een proefrit. Op Vrijdag 10 Januari a.s. zal de eerste proefrit worden gereden met de gereed geko men stroomlijnlocomotief van de Nederland sche Spoorwegen. De verbouwing van de snel treinlocomotief van de serie 3700 tot stroom lijnlocomotief, welke in de werkplaats te Til burg is geschied, is volgens de Tel. thans vol tooid. De spoorwegen zullen de te houden proef ritten rijden op het traject Tilburg-Vlissingen. dat steeds als vast traject voor het inleggen van proefritten dienst doet. Hoe lang een en ander zal duren-valt thans nog niet te zeggen. Evenmin kon men het blad nog mededeelen op welk baanvak de eerste stroomlijnlocomotief in den sneldienst zal gaan rijden. GRATIS RIT DUURDE TE LANG. Te Enkhuizen arriveerde Donderdagavond een achttal schooljongens uit Amsterdam- Noord, dat achterop een vrachtauto was ge klommen en onderweg geen kans had gezien om er af te komen. De Enkhuizer politie stelde de belhamels met een taxi op transport naar het bureau aan den Adelaarsweg te Amsterdam, waar de ouders zich over hun zonen ontfermden. December gaf teveel regen. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in December de ochtendtemperatuur vrijwel normaal. De temperatuur was normaal in de eerste decade, 2,i graad beneden normaal in de tweede en 2 graden boven normaal in de derde decade. De gemiddelde dagelijksche maximum-tem peratuur was 1 graad beneden en het gemid delde minimum een halve graad boven nor maal. Te De Bilt bedroeg het aantal dagen met een minimum-temperatuur beneden het vriespunt 15. tegen 14 normaal. De neerslag was in Zeeland. Noord- en Zuid-Holland en Friesland 35 tot 50 procent en in Groningen en Noord-Brabant 10 tot 20 procent boven normaal en overigens 10 pro cent boven tot 15 procent beneden normaal. Te De Bilt werden 41 uren zonneschijn waargenomen, juist het normale aantal. Beide piloten van de „Perkoetoet" ziek. Duimelaar zal invallen. De Perkoetoet is op thuisreis te Bagdad opgehouden door dat beide piloten, Te Rol ler en Brinkhuis, ziek zijn geworden. Zij lij den aan keelontsteking en hebben boven dien koorts. Terstond is daarom Donderdagmorgen met de Koetilang de piloot Duimelaar meege gaan om in te springen. Intusschen nadert van den anderen kant Parmentier, die met de Sperwer Donderdag tot Rangoon kwam. Vervolg op het proces tegen V o va-redacteuren. Officier van Justitie in hooger beroep. Naar de Tel. verneemt zal het proces tegen de Volk en Vaderland-redacteuren voor het Hof te Amsterdam worden gebracht. De offi cier van justitie te Utrecht, mr. A. N. Fabïus, heeft namelijk appèl aangeteekend tegen het vonnis, dat de meervoudige kamer der arron dissementsrechtbank te Utrecht in het Vova- proces gewezen heeft. Zooals men weet, zijn de twee verdachten, mr. S. A. van L. en J. H. door de rechtbank vrijgesproken van de beleedigingen. welke hun waren ten laste gelegd. Tegen elk hunner had de officier van justitie een geldboete geëischt van 100 guldens subs. 30 dagen hechtenis. Ver der was mr. H. R., tegen wien drie maanden gevangenisstraf was geëischt. veroordeeld tot f 200 boete of 50 dagen hechtenis. De verdach ten zelf hebben volgens het blad nog geen be sluit genomen of zij in hooger beroep zullen gaan. Ons land en het conflict in Oost-Afrika. De heer Van Vessem wil vragen stellen. Het Eerste-Kamerlid Mr. Van Vessem heeft de volgende vragen tot de regeering ge richt 1. Heeft de minister kennis genomen van het artikel in de Nieuwe Rotterdamsche Crt. van 28 December jl., avondblad handelende over het Britsch-Fransche bemiddelingsvoor stel in het Italiaansch-Ethiopische con flict. „Wij hebben meaedeelingen ontvangen, waaruit blijkt, dat het lang niet alleen de openbare meening in Engeland is geweest, die het voorstel van Hoare en Laval heeft doen verdwijnen" en: „Wij meenen zelfs te mogen aannemen, dat Eden van Nederland - schen kant niet onvoorgelicht is gebleven over de opvatting van onze regeering?" 2. Is de minister bereid mede te deelen, of inderdaad de Nederlandsche regeering hare opvatting over het bedoelde bemiddelings voorstel ter kennis van den Britschen minis ter heeft gebracht, en indien dit is geschied, hoe deze opvatting luidde, en wanneer deze ter kennis van den Britschen minister is gebracht? 3. Indien het bericht in de Nieuwe Rotter damsche Courant onjuist is, is de minister dan niet van oordeel, dat het landsbelang eischt, dat onjuiste berichten als deze welke de neutraliteit van Nederland bij een con flict tusschen andere mogendheden in twij fel doen stellen en welke hier te lande en in het buitenland den indruk moet wekken, dat maatregelen van andere mogendheden ter bevordering van den vrede en ter voor koming van een Europeeschen oorlog door de Nederlandsche regeering worden tegen gewerkt, terstond door de regeering op cate gorische wijze worden tegengesproken? Bakkersknecht had zijn patroon neergestoken. Vier jaar tegen hem geëischt. Op 27 September 1935 heeft een 24-jarige bakkersknecht te Utrecht met een broodmes zijn patroon neergestoken. Donderdag werd deze zaak voor de Utreclitsche rechtbank be handeld. Op een vraag van den president noe ver dachte tot zijn daad gekomen was, antwoord de deze, dat hij beschuldigd was van diefstal en daarover zoo kwaad was geworden, dat bij niet meer wist? wat hij deed. Verdachte had één van de knechts uitge stuurd om sigaretten te halen. De baas had toen gezegd, dat wanneer M. niet genoeg ver diende om schoenen te koopen. hij ook maar minder sigaretten moest rooken. Verdachte: „De baas had mij den heelen morgen al zitten dwarsboomen; hij en zijn vrouw brachten mij heelemaal van streek. Ze verweten mij, dat ik geld gestolen had". De Officier van Justitie eischte vier jaar gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis en ter beschikking stelling van de regeering. KUNSTWINKEL TE HILVERSUM UITGE BRAND. Donderdagavond heeft brand gewoed in den kunsthandel der N.V. „Au Gout Artistique" aan de Kerkstraat te Hilversum. Te ongeveer elf uur bemerkten overburen in den winkel een vuurgloed, waarop zij anmiddellijk de brand weer waarschuwden, evenals den beheerder der zaak. die bij kennissen vertoefde. De brandweer moest zich door het inslaan van de winkeldeur toegang tot het perceel verschaf fen. Er woedde een feilen brand, die begonnen moet zijn in een der achterkamers, welke tot magazijn was ingericht. Doordat vuur uit de kachel in deze ruimte op het vloerkleed was gevallen moet brand zijn ontstaan. Eerst na een uur was de brandweer het vuur meester. Winkel en magazijn zijn geheel uitgebrand, waarbij de talrijke kunstvoorwerpen vernield of ernstig beschadigd werden. Enkele vazen en glazen potten sprongen met een knal uit el kaar. De brandweer kon door nathouden de bovenverdieping voor het vuur vrijwaren. Een rechercheur van politie bracht uit een achter kamer een actetasch met geld in veiligheid. De schade is aanzienlijk. Men is verzekerd. Aanloop-licht vernield. Door de aardbeving. Aneta meldt uit Batavia: Eerst nu is op het hoofdkantoor voor de scheepvaart bericht ontvangen van den havenmeester van Emma- haven dat het kustlicht bij Bodjo, dat een be langrijk aanloop-licht is voor de scheepvaart welke uit den Indischen Oceaan door Straat Siberoet (Benoorden de Menta weilanden, Sumatra's Westkust) belangrijke schade heeft geleden, waardoor het licht gedoofd is. Deze schade is een gevolg van de aardbeving, welke ongetwijfeld dezelfde is ais die, eenige dagen geleden te Padang gevoeld. De woning van de lichtwachters is inge stort; twee lichtwachters zijn lichtgewond. Het is nog niet bekend of de plaat-ijzeren to ren, welke zestig meter hoog is, en die in 1885 werd opgericht, schade heeft bekomen. Wel is volgens hetzelfde bericht, dat per prauw werd overgebracht, het lenticulair (lenzen-stelsel boven in den toren) verbrij zeld, terwijl de omwentelings-machine en de lamp defect zijn. Nadere berichten ontbreken echter nog. De havenmeester van Emma-haven is on middellijk met het gewestelijk vaartuig „Banggai" derwaarts vertrokken. In verband hiermede is het ondeorvolgende telegram, dat ontvangen werd te beschouwen als van niet geheel gecontroleerde inhoud: Padang, door de beving van 28 December is de vuurtoren te Poelau Bodjo nabij de Batoe- eilanden neergestort. De lichtinstallaties zijn totaal vernield. De Gouvernementsstoomer „Banggai" is 1 Januari 1936 te 00.13 uur uit Emmahaven naar Bodjo vertrokken. Verno men wordt dat de beving groote schade aan richtte op Poelau Tello. De meeste woonhui zen zijn daar ingestort, terwijl ingezetenen gewond zijn. De zwaargewonde slachtoffers zijn naar Sibolga vervoerd. De vuurtoren te Moeara-Siberoet is lichtbeschadigd. De be ving werd ook gevoeld door varende schepen. Knuppelgevecht met doodelij- ken afloop. Dader heeft bekend. Te Bergeijk heeft Nieuwjaarsdag een vecht partij plaats gehad tusschen den 54-jarigen P. v. d. B. en den even ouden H. de W Nadat zij elkaar te lijf waren gegaan werd de B zwaar gewond bij de achterdeur van het huis van d. W. gevonden. Hij werd naar zijn huis gebracht, waar hij 's avonds overleed. Het slachtoffer bleek door W. met een knup pel geslagen te zijn, waardoor v. d. B. zware verwondingen opliep. Door de marechaussee is de dader gearres teerd. Bij het plaats gehad hebbende verhoor heeft hij bekend. Verdachte en dader staan niet ongunstig bekend. De dader is vader van vier kinderen, het slachtoffer is eveneens gehuwd. 1935 was warmer dan normaal Een overzicht van het weer. Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur ruim een halve graad boven normaal; de grootste afwijkingen kwamen voor in November met 2 graden boven en Mei met 1!2 graad beneden normaal. De jaarsom van den neerslag was 12 pro cent boven de normaal van 705 m.M. De grootste afwijkingen vertoonden Juli en September met resp. 61 procent beneden en 39 procent boven normaal. Het aantal uren zonneschijn, gemiddeld over de vijf hoofdstations, dat normaal 1571 bedraagt, was in het afgeloopen jaar 34 daarboven. De grootste afwijkingen kwamen voor in April en Juli. resp. 54 uren beneden en 40 uren boven normaal. Aantal ter plaatsing in Haarlem's Dagblad opgegeven annonces van Vraag en Aanbod: In het jaar 1934 In het jaar 1»^ 41841 Een stijging van jaar tot jaar, als gevolg van het groote succes dezer annonces. Ook U kunt er bij voorkomende gelegenheid van profiteeren. Gevaarlijke manoeuvre van automobilist. In hooger beroep een maand hechtenis geëischt. Een zeer ernstig verkeersongeluk had op 2 Juli 1934 plaats op den Rijksstraatweg bij Muiden. Een auto. bestuurd door een com- missionnair in effecten uit Blaricum. reed op een gegeven oogenblik plotseling achter uit. Deze zeer onvoorzichtige manoeuvre, uit gevoerd op den donkeren en drukken straat weg, zou ernstige gevolgen hebben. Bij het achteruitrijden kwam de auto in botsing met een motorrijder. Zoowel de bestuurder- als de duorijder werden op den weg geslin gerd en ernstig gewond. De duopassagier overleed korten tijd later: de motorrijder moest veertien dagen in een ziekenhuis wor den verpleegd. De automobilist had zich op 26 Februari van het vorige jaar voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden wegens ver oorzaken van dood door schuld. Hij hoorde zich veroordeeien tot een principieele hech- tenisstraf van zes maanden; bovendien ge lastte de rechtbank de intrekking van verd. rijbewijs voor den tijd van een jaar. De man teekende hooger beroep aan; Don derdag diende de zaak voor het gerechtshof te Amsterdam. De proc.-generaal eischte nu een maand hechtenis. JONGEN BIJ HET ROEIEN VERDRONKEN Donderdagmiddag waren twee jongens gaan roeien op de Vlaardingsche Vaart te Vlaar- dingen-Ambacht. Een der jongens, de der tienjarige C. Douma, uit Vlaardingen, verloor daarbij het evenwicht en viel uit de boot. Te vergeefs trachtte zijn kameraadje hem door het toewerpen van een roeispaan te redden. De jongen verdween in de diepte. SCHRIJVER VAN OPRUIEND ARTIKEL VEROORDEELD. De rechtbank te Breda veroordeelde Don derdag een 35-jarig-? doctorandus in de Han delseconomie uit Amsterdam, die in „Zwart Front", weekblad van het Nederlandsche Volksfascisme, van 6 Juni 1935 een opruiend artikel had geschreven tot f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Het O.M. had zes weken gevangenisstraf geëischt. Gemeenteambtenaar fraudeert Van drie tot vijfduizend gulden verduisterd. Door de recherche van het bureau War moesstraat te Amsterdam is een commies, werkzaam aan de afd. financiën, ten stad- huize aldaar, gearx-esteerd, verdacht van frau de. De malversaties zijn gepleegd over een tijdperk van enkele jaren en beloopen een bedrag van tusschen de drie en vijfduizend gulden. De man boekte gefingeerde posten en kreeg hierdoor gelegenheid bedragen op zijn eigen rekening over te boeken. De ambtenaar, die reeds geruimen tijd in dienst van de gemeente is, is gehuwd en van middelbaren leeftijd. Hij heeft bij zijn verhoor door de politie een bekentenis afgelegd. Cultuur-employé ernstig gewond. Door een koelie. Aneta meldt uit Soekaboemi: Op den heer F. Slette, employé op de onderneming Artann nabij Soekaboemi, is een aanslag gepleegd. Hieromtrent wordt door den administrateur van Artana het volgende medegedeeld: Toen de heer Slette bij de tuinen arriveerde om het werk te verdeelen, lieten twee koelies na, zulks in strijd met de adat, om hun toe- doengs 'hoeden), af te nemen, waarover de heer Slette hen onderhield. Een van hen greep de stok van den heer Slette en trok met de andere hand een kapmes, waarmede hij den heer Slette te lijf ging. Hij sloeg hiermede den heer Slette drie vingers geheel af, terwijl hij hem voorts wonden toebracht aan hals. borst en wang. Het bewusteloos slachtoffer werd door andere koelies in een grobak gezet, waarin hij door vijf koelis werd ondersteund Inmiddels was de administrateur gewaar schuwd. die de grobak tegemoet reed in een auto, waarmede de heer Slette naar het zie kenhuis te Soekaboemi werd overgebracht. Hier werd operatief ingegrepen en bleek dac de heer Slette veel bloed verloren had. Om trent zijn toestand is niets met zekerheid te zeggen. Indien door het vuile mes geen in fectie ontstaat behoeft niet voor onmiddellSj' levensgevaar te worden gevreesd. De aanvallende koelie is gearresteerd. De anderen deden niet mee aan den aanslag. De tuinen waarin de aanslag geschiedde liggen op zes K.M. afstand van de woning van den administrateur, waardoor drie kwartier ver liepen alvorens deze van het gebeurde op de hoogte was gebracht. De Nieuwjaarsrede van ir. Damme. Telegramtarieven moeten verlaagd worden. Telefoondienst heeft zich bijzonder sterk ontwikkeld. Donderdagmorgen heeft in het gebouw der theosofische vereeniging in de De Ruyter- straat te 's Gravenhage de directeur-generaal van het hoofdbestuur der P. T. T.. ir. M. H. Damme, de gebruikelijke nieuwjaarsrede ge houden voor hoofdambtenaren en ambtenaren van het hoofdbestuur. Wat den economïschen toestand betreft, zeide ir. Damme: de omstandigheden in ons land zijn in het afgeloopen jaar zeer moeilijk geweest, en er zijn nog geen stellige teekenen van verbetering. Ook ons bedrijf moet er mee rekening hou den. dat er een zeer labiele toestand en een zeer geringe welvaart zullen zijn. Maar wij moeten ons niet op het standpunt stellen, dat wij niet meer zullen durven beginnen vanwege de onzekerheid. Handelen moeten wij met voorzichtigheid en ernst. Door de waardeering in de volksvertegen woordiging en elders voelen wij ons gesterkt. Onze drukwerktarieven zijn, als men ze me' die van vijf andere overeenkomstige landen vergelijkt, op een na de laagste. Voor buiten landse he brieven staan wij op een niet ongun stige plaats bij zoo een vergelijking. Gunstig is onze plaats inzake interlocale brieven, locale brieven, briefkaarten enz, De behoefte aan telegrammen verkeer is den laatsten tijd belangrijk geslonken, en kan al leen worden gestimuleerd door een tariefsver laging. die een vrij belangrijke winstderving zal geven. Maar het publiek heeft recht op tariefsverlaging voor telegrammen, zoo spoe dig mogelijk. Bijzonder gunstig is ons telefoon tarief bij een vergelijking met de vijf-andere landen. In Engeland verlaagt het P. T. T. be drijf zijn tarieven belangrijk en het verkrijgt er goede resultaten door. Het bedrijfsleven eischt van de P. T. T. een teruggang naar het niveau van 1913, maar de lasten kunnen niet op dat niveau worden ge bracht. Niemand kan verlangen, dat de loonen weer worden gebracht op het peil van 1913. maar wij kunnen de oogen niet sluiten voor de redenen, die het bedrijfsleven heeft om ge noemden eisch aan de P. T. T. te stellen. De grondslag van ons eigen bedrijf is gelegd in een groote bedrijvigheid in Nederland, en worde niet aangetast. Daarom moeten wij trachten het indexcijfer onzer tarieven be langrijk te verlagen. Een belangrijke factor is, wat wij aan de algemeens rijksmiddelen moeten bijdragen. Voor 1936 is op millioen gerekend. In an dere landen genieten de P. T. T.-bedrijven meestal de volle inkomsten uit posterijen, telegrafie en telefonie. In ons land echter zijn er drie aparte groote telefoonbedrijven. Daar bij dragen wij bij in de luchtvaartkosten, iets dat in geen enkel ander land gebeurt. Spr. ging vervolgens de verschillende ver beteringen na in 1935 aangebracht. Bijzonder sterk heeft zich het afgeloopen jaar de telefoondienst ontwikkeld. De auto matiseering gaat in zoo een tempo, dat men nauwelijks tijd heeft de verbeteringen, die tot stand komen, te volgen. Zeer hoopvol stemt het kostenpell van de radio-telefonie, waarop wij gekomen zijn. Bin nen korten tijd zullen wij zoo voelt spre ker weer uitzonderlijk lage tarieven hebben, een symbool van den band, die ons met Ne- dea-landsch Indië bindt. Kiel van het nieuwe schip der H. A. L. gelegd. Hedenochtend ongeveer elf uur is op de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij het historische moment gevierd van de kiellegging voor het nieuwe schip der Hol- land-Amerikalijn. Het feit geschiedde zonder plechtigheid. Modder verraadt inbrekers Geen buit en nog in arrest bovendien. Twee inbrekers hebben een bezoek gebracht aan het kantoor van de firma W. en Co. aan de Leuvehaven te Rotterdam. Op de tweede verdieping vonden zij een brandkast die zij trachtten te forceer en. Zoowel aan de voor als aan de achterzijde werd de kast op des kundige wijze behandeld, doch alle moeite was vei-geefsch: de brandkast bleek leeg te zijn. De politie schreef deze inbraak vrij spoedig op rekening van twee harer beken den. Het bewijs werd op eenvoudige en over tuigende wijze geleverd. Het nieuwe jaar was begonnen met regenachtig weer en modde rige straten, en de inbrekers begingen de fout hun voeten op de mat niet behoorlijk af te vegen. Hakafdrukken ontsierden den kraakzindelijken vloer van het kantoor en de politie slceg er munt uit. De verdachten, een 24-jarige koopman J. V. en de 25-jarige va rensgezel A. v. D. werden daarop aangehou den. Hun schoenen werden vergeleken met de afdrukken in ket kantoor en het onderzoek kon worden gesloten. ESPERANTO. Haar practische toepassing. In Japan zijn wederom eenige wetenschap pelijke werken in het Esperanto versche nen, o.a.: „Over de aderen van de handen bij apen", van Prof. Dr. Nisi, een boek op botanisch gebied en een vakwoordenboekje voor civiel-ingenieurs van Prof. Uatanabe te Hokaido. Zweedsche avond in Boedapest. Op 15 November j.l. heeft de Hongaarsche esperantogroep te Boedapest een grooten Zweedschen avond gehouden, met inleidende woorden van oud-minister Dr. Agos Benard, een bekend esperantist en in tegenwoordig heid van den Zweedschen consul Dr. Dezsö Bayerkrucsay die verklaarde genegenheid voor beide landen te gevoelen en wien het ge noegen deed dat de internationale hulptaal als het ware een brug vormde tusschen de beide volkeren. Voordrachten, muziek en zang wisselden elkander af. De volksliederen der beide landen schiepen een gezellige, intieme sfeer.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5