HAAD1 1 i M AAK LI SVS O Ur iU D LAU :II;C nf Dl ah 1 SHIT* Maandag Opruiming. Brasov stoort niet. Radio-Centrale bakt dmkeuitifmkmd! Een der Zweden overleden Hit 53e Jaargang No. 16113 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 4 Januari 1936 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.- Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk i 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DiT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Winkeliers: denkt aan de wet op de uitverkoopen! Slechts bepaalde aankondigingen zijn geoorloofd. De Commissaris van Politie te Haarlem ves tigt de aandacht van de winkeliers op het volgende: Volgens de wet betreffende uitverkoopen en opruimingen in het winkelbedrijf mogen thans worden gehouden opruimingen als bedoeld in artikel 12 der wet, namelijk tusschen 1 Januari en 1 Februari. De Wet verbiedt echter bij artikel 3 tweede lid, nadrukkelijk verkoopen aan te kondigen ondbr een andere aanduiding dan een der na volgende „Jaarlijksche Opruiming", „Halfjaarlijksche Opruiming", „Seizoenopruiming", „Balans opruiming", „Inventarisopruiming". Elke andere aanduiding van welken aard ook is verboden. Na deze waarschuwing zal door de politie strenger worden toegezien. Twee broertjes geven de politie veel werk. Diefstal, inbraak en brandstichting op hun geweten. Twee broertjes van negen en tien jaar heb ben kennis gemaakt met de politie wegens dingen die men niet van zulke kleine jongens verwacht zou hebben. De recherche heeft hen namelijk aangehou den voor een inbraak bij het tehuis der pad- vinders' aan de Nieuwe Gracht, welke inbraak geschied moet'zijn tusschen Donderdagmiddag en Vrijdagmiddag. Zij hadden er van alles door elkander ge gooid en enkele kleine voorwerpen meege nomen. De broertjes hebben bekend dat zij er zijn geweest en er een en ander hebben mee genomen. Bovendien heeft het negenjarig ventje be kend een fiets te hebben gestolen die hij in een pakhuis in de Lange Margarethastraat heeft gezet. In ditzelfde kistenpakhuis hebben de knaap jes toen op Nieuwjaarsdag brand gesticht, (zooals nu blijkt), waarna zij hard zijn weg- geloopen. Het spreekt van zelf dat deze voorvallen niet meer beschouwd kunnen worden als ergerlijke baldadigheid en de politie onderzoekt dan ook ernstig wat met beide knapen gedaan moet worden. JUBILEUM MR. ROMANS. Heden was het 12y2 jaar geleden dat mr. J. B. Bomans lid van Ged. Staten van Noord- Holland werd. Bij deze gelegenheid mocht mr. Bomans heden, Zaterdagmorgen te zijnen huize van vele zijden schriftelijke bewijzen van belang stelling ontvangen. K. L. M. heeft meer dan 100.000 passagiers vervoerd. Uitstekende bedrijfsresultaten in 1935. In het jaar 1935 heeft de K.L.M. verschei dene nieuwe luchtverbindingen tot stand ge bracht en vor het eer.it werden meer dan 100.000 passagiers vervoerd. Op de Europeesche en binnenlandsche lijnen werden naar schatting 95.997, op de AmsterdamBatavia-lijn 1540, in West-Indië 2659 passagiers vervoerd, tezamen 100.196 tegen 35.969 in 1934. Het vrachtvervoer ontwikkelde zich boven verwachting gunstig. De handelsbelemmerin gen namen toe, niettemin steeg de hoeveel heid vervoerde goederen van 1.063.636 K.G. in 1934 tot naar schatting 1.320.000 K.G in 1935. Dankzij het besluit der P.T.T. om alle briefpost per vliegtuig te verzenden, voor zoover dit tijdwinst gaf in vergelijking met andere middelen van vervoer, is het postver voer op de Europeesche lijnen met ruim 65 pet. gestegen, van 193.373 K.G. in 1934 tot 320.000 K.G. in 1935. Hoewel de dienst op Indië eerst den 12den Juni 1935 verdubbeld werd, heeft de gun stige ontwikkeling van het vervoer na dien datum reeds krachtig zijn invloed op de re sultaten van dit jaar doen gelden. Het aantal K.G. briefpost steeg van 46.766 in 1934 tot 63.000 in 1931 (toeneming 34.6 de pakketpost vermeerderde van 3.088 K.G. tot 5100 K.G. (toeneming 13.3 pet.), het aan tal vervoerde passagiers nam van 878 toe tot 1440, terwijl het aantal passagiers ,'K.M. vermeerderde van 4.368.631 tot 7.642.000 een toeneming van niet minder dan 75 pet. Deze cijfers zijn alle geschat naar de gegevens, welke half December bekend waren. In etalages en de kranten Ziet men het nu aan alle kanten, Ter kennisgeving aan de klanten: Er mag en wordt nu opgeruimd; Kom nu de beste koopjes halen. U hoeft maar weinig te betalen, Het is gevaarlijk om te dralen En 't is fataal, als u 't verzuimt. In groote letters en in kleuren, Met wagenwijde open deuren, Wordt er gewezen op 't gebeuren: Kom binnen, er is overvloed: Kom binnen, met uw beurzen open, Nooit kunt u met meer voordeel koopen, En straks is het weer afgeloopen. Voor langen tijd, zij 't niet voor goed. Het zal misschien niet noodig wezen, Dat men ook mijn advies kan lezen, Maar ik zeg het toch nog maar bij dezen: Koopt, lezeressen van de krant; Het voordeel zal u prettig smaken, U zelf dus opgeruimder maken, En 't geeft per slot van (drukke) zaken, Een opgeruimden middenstand. P. GASUS. Want wij zijn abonné op de (Adv. Ingez. Med.) De Ned. Hervormde Kerk te Haarlem. Geen vermelding der predikbeurten meer. Het spijt ons dat wij onzen lezers moeten mededeelen, dat wij de wekelijksche vermel ding van predikbeurten der Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem niet meer kunnen doen. Sinds ongeveer zes jaar namen wij, met toestemming van het Ministerie van Predi kanten, deze lijst over uit het „Haarlemsche Predikbeurtenblad". Op 27 December ontvin gen wij plotseling, zonder dat daaraan eenige bespreking of briefwisseling was voorafgegaan en zonder eenige ons bekende aanleiding daartoe, een brief van ds. P. W. Foekens namens bedoeld Ministerie van Pre dikanten, waarin ons werd medegedeeld dat per 1 Januari de predikbeurten door geen enkel blad meer zouden mogen worden over genomen. Geen enkele reden voor dit besluit werd ons in den brief opgegeven. Wij meenen met deze publicatie gedurende jaren velen lezers een dienst te hebben be wezen. Dat wij hun dezen dienst niet meer kunnen bewijzen vinden wij onaangenaam Niemand kan het evenwel aan ons wijten. Kamer van Koophandel. De heer H. J. L. Klein Schiphorst. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de leden om den heer H. J. L. Klein Schip horst in de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem van Dinsdag 7 Januari te benoemen tot voorzitter van de afdeeling Klein-Bedrijf, ter opvolging van den heer Th. G. C. Hooy, die als lid dei- Kamer is afgetreden. De Haarlemsche Keurings dienst. Een pleidooi voor het behoud. De Kamer van Koophandel te Haarlem zal een uitvoerig adres aan de regeering sturen om te pleiten voor het behoud van den Haar- lemschen Keuringsdienst van waren. Dit adres wordt in de vergadering der Kamer van Dinsdag 7 Januari vastgesteld. LUXÉ BAKKErRIJE-M TBL.157I4'10876-11655-12153 (Adv. Ingez. Med.) De tram naar de Jan Gijzen- vaart? Steun van de gemeente. Nu de bebouwing van het noordelijkste deel van Haarlem-Noord steeds toeneemt, zijn de plannen der N.Z.H. om lijn 1 van het Soenda- plein door te trekken tot de Jan Gij zen vaart, die al lang hangende waren ,meer actueel ge worden. Het bestuur van de Kamer van Koophandel te Haarlem heeft aan de leden voorgesteld een adres* aan B. en W. te richten om aan te dringen op medewerking. Dit wordt in de vergadering van a.s. Dinsdag vastgesteld. De Rijkswaterstaat wil niet wij hebben dit al eerder medegedeeld dat de tram verder op den Rijksstraatweg zal loopen. Daarrom is het de bedoeling van het Soenda- plein een route te kiezen door de Oostelijk van dien weg gelegen straten. Uit conferentie is gcblekon. dat daarvoor op de medewerking van 't .gemeentebestuur is te rekenen. Alléén (Adv. Ingez. Med.) De bezuinigingen te Haarlem. Een kleine vergoeding voor deelnemers. Stortings- en ophaaldienst. Bij de maatregelen door B. en W. overwogen en noodzakelijk geacht om voor 1936 tot een sluitende begrooting te komen is rekening ge houden met de invoering van een heffing eener kleine vergoeding te betalen door de deelnemers aan den Stortings- en Ophaal dienst. Voor de bemoeiingen van dezen dienst werd tot nu toe niets in rekening gebracht. Gelet op de groote offers, welke de gemeente zich vooral ten opzichte van de z.g. ophalers ge troost en op het feit, dat bovendien nog voor deden van hun aansluiting worden genoten (ontgaan van kleine uitgaven als zegels, voor de storters rente-vergoeding) is het naar de meening van B. en W. zeker gewettigd voor de door de gemeente bewezen diensten een ge ringe vergoeding te heffen. Zij stellen den raad voor deze vergoeding te bepalen op f 0.25 per kwartaal, automatisch op de rekeningen af te schrijven. De opbrengst van de voorgestelde heffing, welke niet zal gelden voor de z.g. administra tieve rekeningen, wordt geraamd op f 6.000 per jaar, Afscheid Mr. S. A. Vening Meinesz. Namens de ambtenaren een cadeau aangeboden. Hedenmorgen nam de afgetreden griffier der Provinciale Staten van Noord-Holland in het gouvernementsgebouw afscheid van de ambtenaren ter Provinciale Griffie. Ongeveer het geheele ambtenarencorps was daarbij tegenwoordig. Namens de ambtenaren werd het woord ge voerd door den tegenwoordigen griffier mr. M. A. Stufkens, die de prettige leiding van den afgetreden griffier prees en de aange name sfeer die hij steeds op de Griffie wist te scheppen. Namens het heele corps bood spr. den heer Vening Meinesz een Perzisch tapijt aan. Mr. Vening Meinesz hield een uitvoerige rede, waarin hij dank zegde voor het gespro kene en het cadeau en voor de aangename samenwerking die hij steeds met de ambte naren had gehad. Postbestelling in Haarlem- Noord. De derde bestelling in aantocht? Reeds eenigen tijd wordt overwogen om ook in Haarlem-Noord de derde postbestelling in te voeren, zooals deze ook in het overige deel van onze stad bestaat. De Kamer van Koophandel heeft ook daar op aangedrongen. Door den directeur van het Postkantoor is aan den directeur-generaal geadviseerd om tot deze uitbreiding te besluiten. De verwachting is, dat de toestemming daartoe thans spoedig uit den Haag zal komen. DR. VERHAGE VOORZITTER CENTR. BLOEMBOLLEN COMITé. Naar het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt, heeft het Centraal Bloembollencomité in zijn op Maandag 30 December gehouden vergadering tot zijn voorzitter benoemd Dr. A. j. Verhage, voorzitter der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. Tentoonstelling „Het Oude Kinderboek". In onze Tijdingzaal. Wij herinneren nog eens aan de tentoon- telling „Het Oude Kinderboek", die van Maandag 6 tot en met Zaterdag 11 Januari a.s. in onze Tijdingzaal za.1 worden gehouden. De tentoonstelling wordt Maandagmorgen a.s. te 9 uur geopend en zal eiken dag van 95 uur voor elk belangstellende te bezich tigen zijn. Het bezoek van kinderen van middelbare en lagere scholen zal bijzonder op prijs wor den gesteld Consulaat van Italië te Hsingking. Erkenning van Mandsjoekwo. TOKIO. 4 Jan. (A.N.P.) Naar een Ja- pansch blad meldt wordt binnenkort te Hsin king een Italiaansch consulaat-generaal ge vestigd. Het is mogelijk, zoo schrijft het blad verder, dat Italië tegelijkertijd overweegt Mandsjoekwo te erkennen. Buitengewoon gezant op weg naar Hsinking. TOKIO, 4 Jan. (A.N.P.) Volgens een be richt in de bladen is de vroegere kanselier van de Italiaansche legatie te Tokio, Leone Weill- schott op weg naar Kobe. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Italiaansche regeering Weillschott naar het verre Oosten heeft ge zonden als buitengewoon gezant. Weillschott zal direct verder reizen naar Hsinking. waar het Italiaansche consulaat-generaal zal wor den heropend. Deze consulaire vertegenwoor diging werd opgeheven bij het uitbreken van de incidenten in Mandsjoekwo. Er wordt veel gewicht gehecht aan de missie van WeilLschott. vooral met het oog op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Italië en Mandsjoekwo. DENEMARKEN EISCHT GEEN VERDERE SANCTIES KOPENHAGEN. 4 Jan. (A. N. P.) Het met den minister van buitenlandsche zaken in nauwe betrekking staande blad Politiken schrijft, dat Denemarken in tegenstelling met een in het buitenland gepubliceerd be richt, niet heeft deelgenomen aan bespre kingen over het voorstellen van verdere sancties door de Scandinavische landen en dat de Deensche regeering zelfs in het ge heel niet is uitgenoodigd aan dergelijke be sprekingen deel te nemen. Deze tegenspraak heeft betrekking op een bericht in de Oeuvre, dat alle Scandinavische en Oostzeelanden volgens een bij het Engel- sche ministerie van buitenlandsche zaken binnengekomen mededeeling. de toepassing van de meest verstrekkende sancties tegen Italië verlangden en wel naar aanleiding van de algemeene verontwaardiging over de Ita liaansche bomaanvallen op de Zweedsche Roode Kruisafdeeling. Het woord is aan.... Wijnaendts Francken Men kent een tnensch beter uit wat hij bewondert, dan uit wat hem onsympathiek is. Een lid van het personeel van de Zweedsche ambulance die Maandag j.l. door Italiaansche vliegtuigen werd ge bombardeerd, Lunastrom genaamd, is naar Reuter meldt aan de bekomen kwetsuren overleden. Lundstrom werd tot nu toe niet opgegeven als gewond. Groote diplomatieke activiteit tusschen Parijs, Londen en Rome verwacht. Laval aan nieuwe vredesvoorstellen bezig? LONDEN, 4 Jan. (A. N. P.) De Parijsche correspondent van de News Chronicle ver klaart, van bevoegde zijde te hebben verno men, dat Laval nieuwe vredesvoorstellen uit werkt, Dit doet hij, naar de News Chronicle meent, op eigen initiatief en slechts om den schijn te redden. Laval doet wanhopige po gingen, de toepassing van petroleumsancties tegen Italië te beletten. Het nieuwe vredes plan zal hij in de zitting van den Volken bondsraad op 20 Januari indienen. Van te voren zal hij zich echter van de instemming van Mussolini verzekeren en ook met Lon den overleg plegen. Nadat Laval van zijn va- cantie In Auvergne zal zijn teruggekeerd kan een groote diplomatieke activiteit tusschen Parijs, Londen en Rome worden verwacht. Laval zal waarschijnlijk ook met den nieu wen Britschen minister van buitenlandsche zaken Eden de zaak bestudeeren. WOK iotiUUW RAMPLAAN - ELSWQUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f4600.- RINKEMA - ROOSDORP Inl. o. h. werk, ook Stuyvesantplein 4 (Adv. Ingez. Med.) Uitbreiding van Roosevelt's bevoegdheden ten opzichte van de neutraliteit voorgesteld. pag. 4 In zijn boodschap tot het Congres richtte Roosevelt zich tegen autocratie en agressie. pag. 4 Italiaansche vliegtuigen voerden bij Sassah- banch een bombardement uit. pag. 4 De SCH. 135 is nog drijvende aangetroffen. pag. 3 De Perkoetoet heeft Bagdad verlaten. pag. 3 Door wijziging van den dienstplicht geschiedt de inschrijving na 1 Maart op 18-jarigen leeftijd. pag. 3 Nabij Olst is een taxi op een onbewaakten overweg tegen een trein gereden; twee in zittenden werden ernstig gewond. pag. 9 De deelnemers van den Stortings- en Op haaldienst wenschcn B. en W. van Haarlem een kleine vergoeding te laten betalen. pag. 1 De tweede partij tusschen Vos en Raichen- bach is remise geworden; onze landgenoot heeft uitstekend spel te zien gegeven. pag. 6 Laatste Berichten pag 13 ARTIKELEN. ENZ. Het Snelle Ding: De vreemde wagen. pag. 3 Van een specialen correspondent te Rome: Ergerlijke taal van een Italiaansch blad. pag. 4 Van den Abeelen: Het samengestelde vlieg tuig. pag. 7 Van onzen Londenschen correspondent: De „Panto" viert hoogtij in Engeland. pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 Ko Zwecres: Oudejaarsherinnering. pag. 7 Fiancieele Kroniek: Een goed begin. pag. 9 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 9 K. de Jong: Radiomuziek der weck. Dag. 8 G. J. Kalt: Pianorecital Jo Goudsmit. pag. 2 Bioscopen. pag. 8 P. V. de Wit: Oude Kinderboeken. pag. 5 W. Sch. over de film David Copperfield. pag. 8 P. v. d. Hem: Het bombardement van de Zweedsche Roode Kruisambulance in Ahes- synië. pag. 3 Puzzferubriek. pag. 5

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1