Het Snelle Ding -fw HET BOMBARDEMENT VAN DE ZWEEDSCHE ROODE KRUIS- AMBULANCE IN ABBESSYNIE Z A T E R D AG 4 JANUARI 1936 HA A" RE EM'S DAG BEAD 3 (m\ De Vreemde Wagen. Het is niet erg behagelijk een vreemden wagen te rijden. Hij gedraagt zich in alle opzichten anders dan het eigen exemplaar, waarmee ge ver trouwd zijt geraakt tot in zijn kleinste eigen aardigheden. al is het dan niet in zijn tech nische geheimen. Of de vreemde wagen van hetzelfde merk en hetzelfde model is. helpt ook al niet veel. Hij is toch anders. Hij trekt sneller of trager op, hij stuurt zwaarder of lichter, zijn versnellingshefboom werkt stug ger of soepeler, zijn voetrem reageert krach tiger of zwakker. Bij een ander merk neemt het aantal ver schillen natuurlijk toe. De wijzerplaten-indee ling op het dashboard is al anders, en ik be gon, bij mijn eerste ervaring, met mij erover te verbazen waarom de kilometerteller toch maar niet boven de 45 wou komen. Maar het was de oliedrukmeter. Ook greep ik telkens mis naar den richtingwijzer, die ergens anders zat dan ik gewend was, en had het gevoel dat het heele geval veel zwaarder liep. Dit laatste is moeilijk te verklaren. Waarom zou de eene auto op een gang van 60 zwaarder aanvoelen dan de andere op denzelfden gang? De vreemde wagen maakte toch ook niet meer lawaai dan de mijne, en scheen even vast op den weg te liggen. Maar hij voelde zwaarder aan, en daar bleef het bij. Na een poosje rijden went men er wat aan. Dat deed ik ook. zonder mij heelemaal thuis te gaan voelen. Zoo stapt men in een hotel kamer m een vreemd bed, kan eerst den slaap niet vatten, draait zich menigmaal om en dut tenslotte inmaar wordt wonderlijk-gauw wakker door een of ander ongewoon geluid. Het lijkt misschien gevaarlijk dat zoo vaak autorijders in vreemde wagens zitten. Maar het is dat niet. Zij zijn extra op hun qui vive. Zoo schijnt ook in inbrekerskringen altijd de overtuiging te hebben geheerscht, dat men iemand beter in zijn eigen slaapkamer dan in een hotelkamer kan gaan berooven. Hij slaapt vaster. Ik bedoel hiermee niets hatelijks ook niet tegen de tram en de fietsers. De ver gelijking moet niet te ver worden doorgetrok ken. Overigens hebben velen pech met vreemde wagens. Zij krijgen een bandje, kunnen eerst de gereedschappen niet vinden en merken dan dat die heel anders zijn dan hun eigene. Zij worden aangehouden om papieren te toonen aan belastingambtenaren en zoeken overal waar die niet zijn, intusschen wantrouwig be loerd door het Argusoog der Wet. Zij parkee ren de kar ergens, en als zij terugkomen heeft iemand een deuk in een spatbord gereden. Dat is m ij nou nooit overkomen, zegt de eige naar natuurlijk, als hij zijn rijtuig terug krijgt en de excuses, met de verzekeringen van je- stuurt-mij-de-rekening-maar, met een zuur gezicht aanhoort. Eigenaren van uitgeleende wagens zijn altijd menschen die op pijnlijke netheid gesteld zijn. Hun zelf-ervaren spatbord-deuken kunnen zij zich nooit herinneren. En het noodlot schijnt te willen dat zij den wagen pas-gewasschen afleveren en dat hij zwaar-bemodderd terug keert. Of dat hij net onder een boom gestaan heeft, waarin veel vogeltjes zaten. Ik zet hem nooit onder een boom, merkt de eigenaar op. Voorts is er de zeer delicate benzine-kwestie, die bijna onoplosbaar mag heeten. Gij leent een auto, start den motor en ont dekt dat er tien liter benzine in het reservoir moet zijn. Hei, roept gij, als man van eer, den reeds zijn voordeur sluitenden eigenaar toe. Er zit een liter of tien in. Laat mij die nou even betalen, anders vergeten we het vast., Laat maar zitten, zegt hij genereus. Neen, daar ben ik nou op gesteld! Maar ik weet niet hoeveel liter het is. Je kunt dien meter niet vertrouwen. Het is mis schien maar vijf. Ga maar gauw tanken. Laat ik dan vijf betalen. WeineenHij trekt zijn voordeur dicht, en ge rijdt weg. Ge laat bijvullen. Er kan maar 25 bij. Er zat dus minstens vijftien in. 's Avonds laat keert ge terug en levert den wagen af. Hei, roept de eigenaar, als ge zijn tuin hek al door bent. Kom 'es even terug. Er zit dertig liter in, en je bent van morgen met vijf weggereden. Laat ik je even het verschil betalen. Waarachtig niet. Er zat vanmorgen trou wens vijftien in. Kan niet. Mijn meter wijst altijd te laag aan. Nou, het is gebleken bij 't bijvullen. Onzin. Ze hebben niet heelemaal bijge vuld. En er is in elk geval een verschil. Accepteer het dan als tegenprestatie voor het leenen. Nee waarachtig niet. Ik hoef niet betaald te worden, zegt de eigenaar, niet minder man van-eer. Gij haalt de schouders op en gaat fluitend heen. Als hij een erg precies man is, stort hij het bedrag den volgenden dag op uw giro. Als hij geen erg precies man is. vindt hij het vervelend en zegt tegen zijn vrouw: Die Jan kan nou nooit eens een vriendendienst aan vaarden zonder dat-ie een tegenprestatie wil leveren. Nou doet-ie mij nota bene vijfentwin tig liter benzine cadeau. Ik ben toch geen autoverhuurder Vreemde wagens brengen aldus hun kleine problemen mee. Die benzinerekening klopt eigenlijk nooit, en daarom moet men onderling alleen uitleenen tusschen menschen die niet op meters letten. Maar dan bestaat de kans nog dat de wagen ergens leeg op de hei blijft steken en veel te laat terugkeert. Of dat een spatbord deukt. Of dat die vogeltjes zich misdragen. Of iets anders. Het eenvoudigste is. er niet aan te beginnen. Sch. 135 drijvende aan getroffen. Reuter meldt uit Londen: Het Nederland- sche visschersvaartuig de Sch. 135 „Cornelia Maria", uit Scheveningen. werd verlaten aan getroffen in de Noordzee. Het vaartuig werd Vrijdag door den treiler .River Kelvin" naar Grimsby gesleept. De machinekamer en de kajuit stonden on der water; hvt kleine reddingsbootje, dat zich aan dek bevond, was vol water geloopen. De Sch. 135 had een hoeveelheid visch en ijs aan boord. De schipper van de „River Kelvin" is van meening, dat de schroefas van het Nederland- sche vaartuig gebroken was. Toen de „Corne- lia Maria" werd gevonden, reikte het water tot ongeveer S9 e.M. onder het dek. Twee jaar tegen huwelijks zwendelaar geëischt. Vrijdag stond voor de rechtbank te Am sterdam een huwelijkszwendelaar terecht, die verschillende vrouwen onder voorgeven ze te zullen trouwen geldsbedragen heeft afhandig gemaakt. Een dienstbode had hij gedurende twee jaar vrijwel haar heele loon afhandig ge maakt. Voorts had hij haar zïwager bewogen hem een schuldbekentenis af te geven, die hij voor den zwager zou innen. Als eerste getuige komt het dienstmeisje voor het hekje. Zij vertelt uitvoerig hoe zij in kennis met den man is gekomen, van wien later zou blijken, dat hij een groote fantast was. En heeft hij ook over huwelijksplannen ge sproken?, vroeg de president. Ja, daar had hij het direct over. Hij gaf zich uit voor officier en noemde zich „jonk heer, meester, doctor". President: En heeft hij u, toen hij u wat langer kende, niet gezegd, dat u door den Officier van Justitie onder curateele was ge steld? Getuige: Ja, dat zei hij. Ik mocht volgens hem slechts f 1 van m'n loon hotiden. Iedere week gaf ik hem 5 a 6 gulden. President: en in totaal? Getuige: Het zal zoo ongeveer 5 a 600 gul den zijnIk moest van de Justitie alles afgeven. President: Maar vond u dat niet vreemd? Getuige: Och, ik dacht, hij is advocaat en die zijn overal van op de hoogte. De verdachte, die reeds eerder is veroor deeld wegens schaking en oplichting, legde een volledige bekentenis af. De Officier van Justitie achtte het bewijs van deze geraffineerde oplichting bewezen. Deze verdachte aldus het O.M. geniet een zeer slechte reputatie. De meisjes worden het slachtoffer van dezen gevaarlijken fan tast. Hij nam fraaie namen en titels aan en deed de meest merkwaardige verhalen aan zijn connecties. Wegens oplichting, tweemaal gepleegd, requireerde de Officier twee jaar gevange nisstraf. „Perkoetoet" heeft Bagdad verlaten. Maar thans is Duimelaar ziek. De ziekte van de beide vliegers van de Douglas Perkoetoet blijkt gelukkig niet van ernstigen aard te zijn geweest, tenminste Vrijdag is bij de K.L.M. bericht ingekomen dat zoowel Te Roller als Brinkman nagenoeg hersteld waren om de reis voort te zetten en inmiddels had men Bagdad al weer verlaten. Zooais wij reeds berichten had de directie van de K.L.M. na het vernemen van het be richt uit Bagdad, aan Duimelaar opdracht gegeven zich onmiddellijk per vliegtuig naar Bagdad te begeven. Te Parijs werd Duime laar evenwel door een ernstige verkoudheid overvallen en dus werd hem aangeraden naar Nederland terug te keeren. Zijn gaan naar Bagdad was bovendien nu niet meer noodig. Vanochtend wordt Duimelaar op Schiphol verwacht. De ,,José Marie" ernstig beschadigd. Nog geen beslissing over de reparatie. In het dok van de Amsterdamsche Droog dok Maatschappij, waarin de „José Marie", die na de stranding bij Egmond aan Zee was vlotgebracht en naar Amsterdam gesleept, was opgenomen, is Vrijdag de schade opge nomen, welke het schip bij de stranding heeft opgeloopen, Bij deze schadeopneming waren de Scheepvaartinspectie en een ver tegenwoordiger van het classificatiebureau aanwezig. Vastgesteld werd dat de aan het schip toegebrachte schade zeer aanzienlijk is. Het vlak van het schip is over vrijwel de ge- heele lengte opgezet. De achtersteven is ge broken, evenals het roer. Thans zal worden nagegaan welk bedrag er mee gemoeid zal zijn om de schade te her stellen. waarna een beslissing over de repe- ratie zal worden genomen Groote fabrieksbrand te Enschedé. Brandweer kon verwoesting niet verhinderen, Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor een is brand ontstaan in de fabriek van isolatie materiaal, eternietplaten en isolatie werken der firma Gebr. Kooy, gelegen aan den Parkweg te Enschedé. Toen de brand ontdekt werd. had het vuur reeds een grooten omvang aangenomen. Met geweldige .snelheid grepen de vlammen ver der om zich heen. Enorme rookwolken ste gen ten hemel en waren uren in den onr trek zichtbaar. Hoewel de brandweer het vuur dadelijk krachtig aanpakte, viel aan redding der fa briek en de daarin opgeslagen producten en materialen niet. meer te denken, te meer, daar de brandweer met gebrek aan blusch- water te kampen had. Ér was slechts één waterleidingbuis aanwezig. Later heeft men de slangen aangesloten op een reservoir van een fabriek in de nabijheid. De geheele fabriek, welke enkele jaren ge leden gebouwd is en een oppervlakte besloeg van 3000 M2. is uitgebrand. Al het opgeslagen materiaal als asbestpla- ten. isolatiemateriaal, celotex, jute. kurk enz. werd een prooi der vlammen. Ook een vracht auto verbrandde, doch een groote voorraad benzine kon bijtijds in veiligheid worden ge bracht. De firma was verzekerd tegen brandscha de, echter niet tegen bedrijfsschade. Het be drag der schade is nog niet bekend. Door den brand zullen vermoedelijk niet al te veel arbeiders werkloos worden daar er veel arbeid buiten de fabrieksgebouwen verricht werd. DE K.N.I.L.M. OOK NAAR SAIGON? Er bestaan plannen bij de K.N.I.L.M. om ook een vaste dienst op Saigon te openen. DOOR PIET VAN DER HEM Het petroleum-embargo zal de Italiaansche vliegers II Hoe lang zal het nog duren voor de roofvogel beletten om op te stijgen. |l gekortwiekt wordt en zijn kracht verlamd is? Vervroegde inschrijving voor de dienstplicht. Met ingang van 1 Maart a.s. Bij Kon. Besluit van 27 Dec. j.l. thans in het Staatsblad gepubliceerd, is bepaald, dat paragraaf 42 der wet tot verlaging der open bare uitgaven in werking is getreden met in gang van 1 Januari j.l. Deze paragraaf behelst de wijzigin gen van de Dienstplichtwet. De be langrijkste wijziging van deze wet zal echter eerst in werking treden op 1 Maart a.s. Dit is de bepaling waarbij de inschrijving voor den dienstplicht vervroegd wordt; tot dusver bepaalt de wet, dat de inschrijving geschiedt in het begin van het jaar, waarin de in te schrijven persoon 19 jaar wordt. Die leeftijd wordt nu vervroegd tot 18 jaar. Dit is geschied om meer tijd te verkrijgen voor het verrichten der keuringswerkzaamhe den en het aantal keuringsraden te kunnen verminderen, hetgeen de regeering uit militair, maar voornamelijk ook uit financieel oogpunt wenschelijk oordeelde. Op 1 Maart treedt tevens in werking de wij ziging der Dienstplichtwet, betreffende het tijdstip van aangifte voor de inschrijving. Als tijd voor aangifte was tot dusver bepaald de maand Januari. Na 1 Maart zal die tijd door de Kroon bepaald worden. Comedie van pseudo- rechercheurs. Nasmaak was echter bitter. Een zeldzaam brutaal beroovingsgeval heeft zich in den nacht van 30 op 31 Augustus in de residentie afgespeeld. In dien nacht toch voerden drie personen een comedie. die niet geheel van humor ont bloot was, doch de nasmaak was voor de ver schillende acteurs en figuranten tamelijk bit ter. In het holst van den nacht vervoegden zich bij den portier van een Haagsch Hotel drie personen. Zij stelden zich voor als recher cheurs en lieten zich naar de kamer van twee Italianen brengen, die in het hotel logeerden. Onder het voorwendsel een passencontrole te moeten uitoefenen, maakten zij er de: Ita lianen 1100 en verschillende papleren af handig. Het drietal ging buitengewoon brutaal te werk; toen de nachtportier de buitendeur van het hotel had geopend, vroeger zij of in het hotel de Italianen R. en B. logeerden. Op het bevestigend antwoord van den portier, lieten de drie nachtelijke bezoekers aan den binnenkant van hun revers een voorwerp zien, dat op een politiepenning leek. „We moeten de passen van die twee vreem delingen controleeren, breng ons dus direct naar hun kamers" klonk het ambtelijk be vel. De portier liet zich overdonderen en ge dienstig bracht hij de drie „recheurcheurs" naar de kamers van zijn gasten. Nadat hij zijn plicht had gedaan ging hij naar beneden om zijn post bij de deur weer in te nemen. De tweede acte van deze comedie verliep al even vlot als de eerste. De Italianen koester den geen oogenblik argwaan. Toen de kamers en de bagage van de belde Italianen grondig waren doorzocht vertrok ken de heeren „rechercheurs". De „rechercheurs" hebben nog niet voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan, zoo dat twee personen, verdacht van heling, welke te Amsterdam is gepleegd, zich het eerst te verantwoorden hebben voor de rechtbank al daar. Zij worden ervan beschuldigd een bedrag van circa 60 te hebben gekregen als aandeel in den buit. De „pseudo-recherche" Is voltallig ter zit ting aanwezig. Zij hebben voor de Haagsche politie een volledige bekentenis afgelegd, een bekentenis, die door twee hunner thans her haald werd. De Officier van Justitie eischte tegen de ?iers twee en anderhalf jaar gevangenisstraf. Weer een inval bij zwendel- bank te Amsterdam. De officier van Justitie, te Amsterdam de substituut-officier, alsmede een inspecteur van politie er, eenige rechercheurs van het hoofdbureau aldaar hebben Vrijdagmiddag een inval gedaan in het kantoor van de com manditaire vennootschap G. A. ten Hope en Co.. in de Nicolaas Maesstraat. een der ondernemingen, die aanvankelijk gevestigd is geweest in een pand aan de Kei zersgracht en reeds geruimen tijd bij de jus titie op het lijstje der zwendelbanken geno teerd stond. Men trof het kantoor, evenals voor ruim één maand aan de Keizersgracht het geval was. geheel verlaten aan; de hee ren K„ vennooten. bleken met den Noorderzon vertrokken te zijn.... Eenige bescheiden die nog aanwezig waren, zijn in beslag geno men. De „Bank" heeft reeds verscheidene slachtoffers gemaakt en dank zij het feit. dat politie en justitie op haar qui vive waren, is thans aan de praktijken van deze zaak een einde gemaakt. De beide firmanten zijn Vrij dagavond in den Haag gearresteerd. Minister Mr. Dr. L. N. Deckers te Aalsmeer. Donderdag bezocht de Minister van Land bouw en Visscherij Aalsmeer om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de noo- den der Aalsmeersche kweekers. Het eerst werd de Centrale Aalsmeersche Veiling bezocht, waar de Minister werd op gewacht door den Burgemeester van Aals meer. den voorzitter van den Aalsmeerschen Tuinbouwbond. den voorzitter der Centrale Aalsmeersche Veiling en de vertegenwoordi gers der standsorganisaties. Na bezichtiging der genoemde snijbloe men- en potplantenveiling, waar de Minis ter met groote belangstelling kennis nam van de belangrijkheid der Aalsmeersche cul turen en van de wijzp van verpakking der bloemen bestemd voor binnen- en buiten land. werd de Coöp. Veilingsvereeniging ..Bloemenlust" bezocht waar zich nog en kele vertegenwoordigers van standsorgani saties bij het gezelschap voegden en waar de voorzitter van ..Bloemenlust". tevens voor zitter van den Aa Ismeerschen Tuinbouwbond verschillende toslichtingen gaf. Hierna had een uitvoerige bespreking plaats ten gemeentehuize, waarbij nog aan wezig waren de beide wethouders der ge meente Aalsmeer. De minister; die zeer belangstellend was, liet zich uitvoerig op de hoogte stellen van de nooden van de rozen-, seringen- en pot- plahtencultuur. Omstreeks half vijf verliet de Minister het nijvere kweekerscentrum.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5