Zand-transactie. Hd Beéaafwi&ste 53e Jaargang No. 16116 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 8 Januari 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post I3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65. franco p. post f 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADYERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DiT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 Januari. Lindbergh. Amerika's nationale trots, de luchtheld Charles Lindbergh, die de eerste was die in zijn eentje over den Atlantischen Oceaan vloog, heeft met vrouw en kind zijn land moeten verlaten omdat zijn kind er niet vei lig was. Zijn eerste zoon werd ontvoerd en vermoord, het lot van zijn tweede kind bleek hem in Amerika te onzeker. Nu heeft het gezin-Lindbergh zich onder de bescher ming van de Engelsche wet gesteld, na aan boord van een vrachtboot den Oceaan te zijn overgestoken. Zelfs dat moest min of meer heimelijk gebeuren, en het onaanzien lijke vrachtschip werd verkozen boven den pralenden Ocean-liner" omdat het meer kans op veiligheid bood. Voor het Amerikaansche volk. dat erg ver vuld is van nationalen trots, is dit wel een heel pijnlijke episode. De ietwat-profaan- klinkende en voor het overige ook nogal be lachelijke benaming „Gods own country" Gods eigen land -die de Yankee aan de Vereenigde Staten pleegt toe te kennen, wordt er ten zeerste door beschaamd. Im mers, op' haar best kan deze term beteeke- nen dat geen ander volk er zoozeer naar streeft volgens Gods gebod te leven. Wat be reikt het, als het de kinderen van zijn meest vereerde landgenooten niet tegen ontvoering en moord kan beschermen? De roem wordt vaak duur gekocht. Op de hooge toppen is het niet alleen eenzaam, maar vaak ook heel gevaarlijk. Dat onder vindt Lindbergh. Blijft hij in Engeland, dan zal zijn roem waarschijnlijk spoedig gaan tanen omdat die op nationale verheerlijking gebaseerd was. Hij zal op den duur in het •vergeetboek raken. Men kan niet steeds sen-, sationeele heldendaden blijven bedrijven zoo als de eenzame overtocht van een Oceaan. Maar men offert den roem gaarne voor het leven van zijn kind. Ieder gezond, normaal denkend mensch doet- dat althans. Ouders die met vreugde hun kinderen een oorlog in sturen zijn niet gezond en niet normaal; zij verkeeren in dien toestand van oorlogs psychose waarvan in de laatste jaren de symptomen zich helaas weer zoo talrijk heb ben voorgedaan. Lindbergh en zijn vrouw zullen op dit mo ment wel alleen opgelucht en verademd zijn, nu het ontzettende gevaar, dat hen in hun eigen land opnieuw bedreigde, is afgewend. Wellicht zal het hen ook verheugen dat zij van de lawaaiige opdringerigheid van de Amerikaansche heldenvereering verlost zijn, dat hun daden en uitlatingen niet meer blootstaan aan een voortdurende zotte, op geschroefde publiciteit en dat zij zich einde lijk eens zorgeloos en blij kunnen voelen. Maar het moet een bittere gedachte wor den dat hun vaderland hun deze voorrech ten, die den eenvoudigsten mensch ten deel vallen zonder dat hij er ooit over nadenkt, niet kon waarborgen. Het kon tenslotte Lindbergh alleen maar reclame-lawaai aanbieden en er de gebruikelijke nationale zelfverheerlijking uit distilleeren. Maar het kon hem niet eens veiligheid voor zijn kind waarborgen. Het is te hopen dat Europa bewaard blijft voor de import van het afgrijselijke Ameri kaansche misdrijf, als „kidnapping" aange duid. Wij iniporteeren van alles uit Amerika, vaak zonder oordeel des onderscheids. Er is veel goeds maar ook veel verwerpelijks van daan gekomen. Mocht dit misdrijf ook over waaien uit het Westen, dan zal Europa die nen te toonen dat het zulk een bederf met een kan uitroeien door de meedoogenlooze gestrengheid en snelheid-van-handelen waar mee het tegen de kidnappers optreedt. Een eerste geval in den Amerikaanschen stijl heeft zich al in Zuid-Frankrijk voorgedaan. Het is door snel ingrijpen der politie goed afgeloopen. Moge het er bij blijven. R. P. De opvolger van mr. Del Baere. Mr. Th. F. Raedt benoemd. Moordaanslag op drukke markt. Revolver weigerde gelukkig. Op de markt te Ommen werd levendige sen satie gewekt doordat de woonwagenbewoner L. Bakker den woonwagenbewoner L. Welters na een hoogloopende ruzie met een revolver achterna zat. Bakker schoot driemaal op den vluchtenden Wolters, doch driemaal weigerde het wapen. Voordat de aanvaller voor de vierde maal had kunnen afdrukken werd hij door een opperwachtmeester der marechaus see, die toevallig in de nabijheid was bij den kraag gegrepen en ontwapend. Het wapen bleek vijf scherpe patronen te bevatten en had dus ernstige ongelukken kunnen veroor zaken op de volle markt. De man is wegens poging tot doodslag opgesloten. Mr. Th. F. Raedt. De St. Crt. bevat de mededeeling van de benoeming van mr. Th. F. Raedt, rechter in de Arr. Rechtbank alhier, tot Kantonrechter te Haarlem, als opvolger van mr. W. G. Del Baere. Mr. Raedt werd 17 September 1895 te Meppel jeboren en studeerde te Amsterdam, waar hij 20 September 1921 het doctoraal examen in de rechten aflegde. Op 3 Juni 1924-word hij rechter-plaatsver- vanger te Haarlem, 27 September 1926 subst. griffier to Amsterdam en 25 October 1930 rech ter in de Arr. Rechtbank te Haarlem. Sinds 1931 vervult mr. Raedt de functie van Politie rechter. Hij is ook lid van den Reclasseeringsraad. Wij geven hierbij de beeltenis van mr. Raedt, zooals wij die verleden jaar opnamen in de rubriek „Bekende Haarlemmers". Van September 1935 af was mr. Raedt rech ter van instructie. Dat mr. Raedt de Arr. Rechtbank te Haar lem gaat verlaten zal zeker als een groot ver lies worden gevoeld. Hij is een uitmuntend jurist en toonde steeds, buitengewoon goed in de zaken ingewerkt te zijn. Dit maakte het hem gemakkelijk, de zaken vlug maar daar om niet minder grondig af te handelen. Vlugheid en vlotheid kenmerken ook zijn ge- heele optreden als Politierechter en deze eigenschappen zullen hem zeker in zijn nieuw ambt, dat waarlijk geen sinecure is, zeer te stade komen. Het was een lust, te zien, hoe mr. Raedt met de „klanten" van den Politierechter, vogels van zéér diverse pluimage, wist om te gaan, waarbij hij veel menschenkennis en dikwijls zin voor humor toonde. Hij bezit de voor dit ambt zoo gelukkige combinatie van streng heid en gemoedelijkheid en zoo gelukte het hem steeds de verdachten en ook de getuigen rustig te stemmen, waarna hij, door het stellen van goed geformuleerde vragen, spoedig te weten kwam. wat in het belang van de in be handeling zijnde zaak noodig was. Wij twijfelen niet, of mr. Raedt zal een waardig opvolger van mr. Del Baere als Kan tonrechter zijn. Het staat nog niet vast of de nieuwe Kantonrechter de strafzaken of de ci viele zaken te behandelen zal krijgen. Gas, water en electriciteit. Lagere tarieven voor klein-verbruikers? De heer P. G. v. Engelen (R.K. Dem.) heeft bij den gemeenteraad voorstellen ingediend waarin de raad uitspreekt dat hij daar de hui dige tarieven voor levering van electriciteit, gas en water aan klein-verbruikers, onvol doende rekening houden met koopkracht en gezinsbehoefte van den verbruiker, het drin gend noodzakelijk acht, dat juist in deze zorg volle tijden de sociale functie van de door de gemeente geëxploiteerde bedrijven meer dan tot dusver ten volle tot haar recht komt, en daarom B. en W. uitnoodigt de mogelijkheid te onderzoeken van een tariefsregeling, die rekening houdt met koopkracht en gezins behoeften van de verbruikers. Het Haarlemsche Gemeente- personeel. Moties van het raadslid L. Peper. De heer L. Peper heeft voor de behandeling der begrooting de volgende moties bij den raad ingediend: „De Raad der Gemeente Haarlem, constateerend. dat verschillende gemeente diensten onvoldoende kunnen worden gaande gehouden; spreekt als zijn meening uit, dat in 1936 geen verdere inkrimping van het gemeente- personeel dient plaats te hebben". „De Raad der Gemeente Haarlem, van oordeel dat in 1936 geen nieuwe loons verlaging aan het gemeentepersoneel mag worden opgelegd; gaat over tot de orde y&a dea dag"- Onderzoek naar het bombarde ment bij Dolo. Zweedsche ambulance moet volkomen geïsoleerd gelegen hebben. ADDIS ABEBA. 8 Januari (Reuter). Dr. Junori. gedelegeerde van het Internationale Roode Kruis, die per vliegtuig was vertrokken naar de plaats ten noord-oosten van Dolo. waar de Zweedsche ambulance werd gebom bardeerd, is op de plaats van het gebeurde aangekomen. Het door dr. Junod ingestelde onderzoek zou bevestigen, dat de ambulance zeer werd beschadigd, hoewel zij volkomen geïsoleerd lag en van de kenteekenen van het Roode Kruis was voorzien. Zal Italië Mandsjoekwo erkennen? Toenadering tusschen Rome en Tokio. SJANGIL4I. 8 Januan (A.N.P.) In Chi- neesche kringen is ongerustheid gewekt door het bericht van de aankomst te Tokio van Leone WeillschoU, die vroeger Italiaanse!) legatieraad te Tokio :s geweest. Men gelooft namelijk, dat hij opdracht zou hebben, on derhandelingen met de Japansche regeering te voeren, teneinde te komen tot verbetering der betrekkingen tusschen Rome en Tokio. Daarbij zou de erkenning van Mandsjoekwo door Italië zijn inbegrepen. Zij zou van oogenblik tot oogenblik kunnen worden ver wacht. Men vestigt er hier de aandacht op, dat er een natuurlijke belangengemeenschap bestaat tusschen Japan en Italië, die beiden moeilijkheden met den Volkenbond hebben of hebben gehad en acht het mogelijk dat naar een omvattende toenadering zal wor den gestreefd. In dit verband verneemt men verder, dat de Italiaansche reederijen, wier lijnen thans in Chineesche havens eindigen, voornemens zijn den dienst tot Japan uit te breiden. Men gelooft, dat dit voornemen verband houdt met den wcnsch van Italië om goederen te koopen in en te verkoopen aan landen, die geen lid van den Volken bond zijn, TOKIO, 8 Januari (A.N.P.) Uit gezag hebbende bron verneemt men dat Leone Weillschott, die op het oogenblik hier ver blijft, opdracht heeft een Italiaansch con sulaat te Hsinking te openen en de regeering van Mandsjoekwo zijn exequat-uur te vra gen. Wielrijder aangereden. Wie heeft het gezien? Zondag 5 Januari, des namiddags te 5.40 uur. heeft op het kruispunt Kinderhuissingel Pieter Kiesstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een 55-jarigen wielrijder, doordat de autobestuurder geen voorrang aan het verkeer van rechts verleende. De wielrijder klaagde over pijn in den rug. maar ging loo pend naar huis. Deze aanrijding blijkt ernstige gevolgen te hebben, want nadat de wielrijder zich onder behandeling van zijn huisdokter had gesteld, constateerde deze dat hij gerui- men tijd niet in staat zal wezen, zijn werk zaamheden te verrichten, want behalve een lichte hersenschudding, heeft hij ook een ruggegraat-aandoening gekregen. De Commis saris van Politie verzoekt aan hen, die dit on geluk gezien hebben, zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het politiebureau te wil len aanmelden. WIELRIJDSTER GESLIPT. Dinsdagavond half zes slipte een 20-jarige wielrijdster op de Jansbrug over de tramrails. Zij viel en brak haar linker bovenarm. Na door leden van den Ongevallendienst. verbonden te zijn. werd zij per taxi naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. NIEUWE STATISTIEK. In 1933 overschreed Haarlem's Dagblad het trotsche aantal van 40000 advertenties van Vraag en Aanbod in één jaar. Zulk een getal leek moeilijk te overtreffen. Maar in 1934 plaatsten wij er 41841. En in 1935? Een nieuw record. Het werden er 43326 in het jaar. dat vlak achter ons ligt. DRIE JAREN WEGENS DOODSLAG GEëlSCHT. Op 30 Augustus van het vorig jaar heeft een koopman uit Rotterdam een aanslag ge pleegd op een juffrouw, die woonde in een perceel aan de Hofwijckstraat te 's-Graven- hage. Deswege stond hij Dinsdag voor de Haagsche rechtbank terecht. Verdachte had een onevenwichtig karakter en leefde al jaren met een buffetjuffrouw tot zij weg wilde. Verdachte legde zich daarbij neer, doch bezocht haar later en vroeg haar toen weer bij hem te komen. Toen zij weiger de viel hij haar in. tegenwoordigheid van een getuige aan met een aardappelmesje. De officier eischte wegens poging tot dood slas drie jaar gevangenisstraf. (De gemeenteraad van Huizen heeft besloten, niet in te gaan op het aanbod van een firma, die een millioen kub. meter zand wil koopen, omdat de kosten van af graving eenige malen zoo hoog zouden zijn als de opbrengst.) Je kunt niet Huizenbouw bedrijven Op los zand, en dan nog het minst, Als je de rekening moet schrijven In los zand, zonder schijn van winst. De zand-hoop is daarmee vervlogen, Terwijl de zandhoop blijft bestaan, De zand-grond heeft het zwaarst gewogen, Dat zoo geen zandgrond weg mocht gaan. Er is een grens aan werkverschaffen. Wanneer dit leidt tot zulk een strop. Zoo groef licht Huizen eigen graf en Dan is meteen de zandkoek op. 't Karakter van den Nederlander Toont zich hier weer vol nuchtren zin. Want wie een kuil graaft voor een ander Valt immers dikwijls zelf erin. P. GASUS. Voor de jeugdige werkloozen. Een poging om dezen te Haarlem aan het werk te zetten Medewerking van particulieren gevraagd. De nieuwe minister van sociale zaken. Mr. M. Slingenberg. heeft, zooals reeds door ons is medegedeeld, een plan ontworpen om wat ie doen voor de jeugdige werkloozen. Thans worden, terwille van de bezuinigingen, in de particuliere bedrijven zoo weinig mogelijk jeugdige werkkrachten aangenomen, waar van evenwel het gevolg is, dat in die onder nemingen arbeid achterwege gelaten moet worden. Het is nu de bedoeling te bewerken dat in deze particuliere bedrijven meer jon gelieden tegen een vergoeding worden aan genomen. Het is dus in geen geval de bedoe ling dat de aan te stellen jeugdige personen ouderen die thans werken zullen verdrin gen. maar dat zij werk zullen verrichten dat nu achterwege gelaten wordt. Het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heeft aan de gemeentebe sturen een circulaire gezonden waarin de aandacht op dit plan van den minister ge vestigd wordt. Het Haarlemsche gemeentebestuur heeft om in deze richting leiding te geven Dinsdag middag een vergadering belegd ten Stad- huize. Daarvoor waren uitgenoodigd de lei dende personen uit de industrie en het be drijfsleven hier ter stede. 0.a. waren aanwe zig eenige afgevaardigden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, van den Bond van samenwerkende patroons in het bouw vak, bestuurders van de Middenstandscen trale en van den Ned. Metaalbond. De vergadering werd geleid door den heer W. J. B. van Liemt. wethouder van de Werk loosheidsbestrijding. Ook de heeren J. Vader en W. F. Jansen, directeur en commies van den gem. dienst der werkloosheidsbestrijding waren aanwezig. Het resultaat der besprekingen is. dat ten einde sympathie met het streven in nog grooter kring te wekken, binnenkort een nieuwe vergadering gehouden zal worden, waarin alle bestuurders die betrokken zijn bij industrie en bedrijf zullen worden uitge noodigd. als ook de bestuurders van de vak centrales. Dan zal een commissie benoemd worden die de zaak daadwerkelijk ter hand zal nemen. Een nieuwe loonsverlaging oor het gemeentepersoneel? Een aanmaning uit Den Haag. HEEMSTEDE Dezer dagen is bij het gemeentebestuur van Heemstede een missive van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken ingeko men, waarin sterk aangedrongen wordt op een nieuwe verlaging van de salarissen en loonen der gemeente-ambtenaren en -werk lieden. Er wordt een verlaging van 5 pet. ge vraagd overeenkomstig de korting die 1 Jan. jl. op het rijkspersoneel is toegepast. Slechts enkele weken geleden is de ge- meentebegrooting voor 1936 door den raad vastgesteld, die sluitend kon worden ge maakt, zonder dat ingrijpende maatregelen, als belastingverhooging en dergelijke noodig waren. Uit- den gemeenteraad ging geen en kele stem voor nieuwe loonsverlaging op. Er is, in overeenstemming daarmede, thans een vrij sterke neiging~in den kring van het gemeentebestuur om zoo mogelijk nog aan het verlangen der regeering te ont komen, of althans te trachten de korting tot een geringer percentage terug te bren gen. Men weet dat verschillende gemeenten 'O a ook Haarlem aangemaand zijn om 5 pet. te korten, maar er zijn ook gemeenten waarvoor slechts 21//2 pet. in overweging is gegeven. Het woord is aan L. von Ranke: Het grootste dat den mensch te beurt kan vallen is wel, in zijn eigen zaak de algemeens zaak te verdedi gen. Hauptmann's executie op 17 Januari vastgesteld. Nog kans op verandering van het vonnis? Bruno Hauptmann. TRENTON. 8 Januari (Reuter). Thans is bekendgemaakt dat Hauptmann op 17 dezer zal .worden terechtgesteld. Men blijft evenwel nog hopen, dat het doodvonnis door het Hof van Genade, dat Zaterdag a.s. bijeenkomt, in gevangenisstraf zal worden veranderd. De Italiaansche operaties aan het noordelijke front in Abcssvnië worden door den he- vigen regenval belemmerd. pag. 4 Het bombardement op de Egyptische ambu lance eischte twintig gewonden. pag. 4 De Loire heeft voor Nantes een kritieke hoog te bereikt. nag. 4 Het verhoor van den bankier Morgan voor de Amerikaansche senaatscommissie Nye. pag 4 Minister Gelissen acht meer vreemdelingen verkeer naar ons land dringend noodig. pag. 3 De Eerste Kamer heeft het anti-cumulatie- ontwerp met 40 tegen 2 stemmen aange nomen. pag. 3 Door wijziging in de wet zullen sommige dienstplichtigen langer moeten dienen. pag 3 De commissie tot herziening van het vreem delingenrecht is door minister van Schaik geïnstalleerd. pag. 3 Mr. Th. F. Raedt is benoemd tot opvolger van mr Del Baere als kantonrechter te Haarlem pag. 1 De regeering heeft in een missive aan het ge meentebestuur van Heemstede sterk aange drongen op een verlaging der loonen van het gemeentepersoneel. pag. 1 Gepoogd wordt tc Haarlem medewerking van particulieren tc krijgen om jeugdige werk loozen aan arbeid te helpen. pag. 1 Dinsdagavond heeft de Kaïner van Koophan del voor het eerst in het openbaar in 1936 vergaderd. pag. 5 De voorzitter van de Kamer van Koophandel heeft meegedeeld, dat mogelijk binnenkort met de werkzaamheden voor den bouw van een tunnel te Velsen zal worden begonnen. pag. 5 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Lindbergh. pag. I Speciale correspondentie uit Rome: Maar schalk Badoglio heeft meer troepen noodig. pag. 4 Van onzen Londensch^n correspondent: Nieuwe bemiddelingspogingen in het Afri- kaansche conflict? pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Ne- derlandsch Londen. pag. 9 K. de Jong: Vierde concert der Haarlemsche Bachvereeniging. pag- 3 J. B. Schuil over: Wapens en de Mensch. pag. 2 J. H. de Bois over Haarlem's kunstschatten. pag. 3

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1