Rechtspositie. Het Be&oêt^kde 53e Jaargang No. 16119 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 11 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05. p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. f0 65. franco p. post 0.72S4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames /0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Duim ƒ250.- Wijsvinger f 150.-, Elke.andere vinger f 50.-. Arm- oi Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DiT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 1 januari. Meer Sancties? De vraag of meer sancties op Italië moeten worden toegepast treedt steeds scherper naar voren. Niet omdat de tot dusver toegepaste economische sancties onvoldoende uitvoering zouden vinden, want het tegendeel is het ge val. Zij werken zeer krachtig, ontduiking komt' bijna niet voor. Evenwel is aan te ne men dat het geruimen tijd zal moeten duren eer zij Mussolini tot opgeven nopen, en nu wordt in Engeland en in Amerika blijkbaar zeer ernstig gestreefd naar toepassing van verdere economische maatregelen: met name van het veelbesproken embargo op petroleum. Dit is een zaak die een groot risico mee brengt. Iedereen zal zich herinneren dat Mussolini heeft verklaard dat hij dezen maat regel als een vijandige daad zou beschouwen dn als zoodanig beantwoorden. Nu klinkt dit wel als een heel groot woord, want een aan val op de Engelsch-Fransche vloot in de Mid- dellandsche Zee zou een wilde wanhoopsdaad van den Duce zijn. Maar niemand schijnt meer te kunnen taxeeren in welken ge moedstoestand deze man, die alleen regeert over een volk, dat hij heeft opgezweept tot fantastische zelfoverschatting, verkeert. En in dezen modernen tijd beseft althans een deel der menschheid, dat het ontketenen van een oorlogspsychose in Europa onbere kenbare gevolgen zou kunnen hebben. Om het maar ronduit te zeggen: voor de gevolgen van een conflict in de Middellandsche Zee kan niemand instaan. Buitendien behoort m.i. het juiste begrip van de taak van den Volkenbond te zijn dat zij de primaire taak heeft, oorlog te voorkomen. Dit hebben haar leden blijkbaar ook ingezien toen zij besloten geen militaire sancties, waartoe het Volken bondspact him recht geeft, toe te passen. Zij staan nog op dit standpunt. Is het nu ver antwoordelijk te achten het risico van een petroleum-embargo te nemen jegens een al- leenheerscher, wiens mentaliteit men niet meer begrijpt, die in zijn eenzame afzonde ring al een gansche serie misrekeningen in zijn buitenlandsche politiek heeft gemaakt en die heeft gedreigd met oorlogsdaden in Europa? Doctrinaire opvattingen omtrent het recht van toepassing van de artikelen in het Vol kenbondspact rechtvaardigen geen petroleum- embargo. Men moet verder zien dan de letter van de wet. De sanctie-artikelen werden ont worpen in 1919, toen er geen eenzame alleen- heerscher in Italië bestond en toen men nog geenszins besefte, zooals nu, dat militaire maatregelen door degenen die ze toepasten niet in hun gevolgen overzien konden worden. Het begrip omtrent de gevaren van eenmaal ontketende oorlogspsychosen is sindsdien ontstaan en ontwikkeld. De 350 psychiaters die een open brief aan de staatslieden der wereld zonden, hebben het wel zeer scherp belicht. En het primaire doel van den Volkenbond is: den vrede tusschen de volken te verzekeren. Er komt nog bij dat Mussolini, eenmaal tot een dergelijke dolle daad als een aanval op de sanctie-staten besluitend, zich geenszins tot maritieme middelen zou bepalen maar ook zeker de luchtvloot in actie zetten. Daar is dan ook van Engelsche, Fransche en andere zijden blijkbaar al op gerekend. Maar iedereen weet nu wel, dat de bestaande afweermiddelen tegen luchtaanvallen hoogst onvoldoende zijn en verreweg in hoofdzaak uit tegenaanvallen bestaan. In Europa zouden die aanvallen zonder eenige twijfel op be volkingscentra worden gericht. Zelfs in Abes- synië is dat al herhaaldelijk gebeurd, terwijl die „centra" nauwelijks dezen naam mogen dragen en dat land te dezen aanzien dus veel minder kwetsbaar is. De huidige situatie is allesbehalve gunstig voor de Italianen. De toegepaste economische sancties zijn een succes gebleken, het oor logsverloop is zeer ongunstig voor den aan valler. de „kleine regentijd" zet alle verdere militaire operaties voor een week of vier stop, hetgeen in Abessinië's voordeel is. Italië heeft snel voordeel nood'ig, Aibessinië kan tijd gebruiken. Welke rechtvaardiging is er nu voor het nemen van een geweldig risico van de zijde der Volkenbondsstaten, om Italië tot ver snelde capitulatie te dwingen? Dit is een vraag die ook Nederland als sanctie-staat zeer onmiddellijk zou kunnen raken. Ik be ken dat ik deze rechtvaardiging niet zie, en toepassing van het petroleuim-embargo als een groot gevaar beschouw. R. P. KOLONISATIEVEREENIGINGEN GAAN COMBINEEREN. Een aantal kolonisatievereenigingen heb ben be.loten te fusionneeren. Tevens zijn plannen gemaakt voor het ondernemen van een exploratietocht naar Suriname en het stichten van een Centraal werkkamp bij Am sterdam. „Kerkplein" van de ankers losgeslagen. Het schip een slag gedraaid. EGMOND AAN ZEE, 11 Jan. (A. N. P.) He denmorgen te ongeveer zeven uur is het te Egmond aan Zee gestrande stoomschip Kerk plein tijdens den noordwesterstorm van zijn ankers losgeslagen. De achtersteven is naar het noorden komen te staan, zoodat men nu een slag is gedraaid. De golven slaan over het schip. Voor de bemanning bestaat geen ge vaar. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk te Haarlem. De Noorderkerk. In verband met het besluit van het Mi nisterie van Prfedikanten der Ned. Herv. Kerk te Haarlem om geen opgave der spreek beurten jn de kerkgebouwen dier gemeente meer aan de redacties der plaatselijke bla den te verstrekken heeft het bestuur van de Stichting Noorderkerk en School te Haarlem besloten ten opzicht^ van de spreekbeurten welke de Stichting bij de overdracht der Noorderkerk aan zich heeft voorbehouden, weder, als voorheen, een opgave aan de re dacties te verstrekken. Twee maal per maand beschikt het be stuur over een beurt. Zondag 12 Januari 's morgens 10 IA uur zal de dienst ir. de Noorderkerk geleid wer den door Prof Dr. J. A. Cramer, oud-hoog leeraar te Bilthoven. Ook het bestuur der Haarlemsche Jeugd- kerk heeft ons verzocht de Predikbeurten van de Jeugakerk te vermelden. Wij voldoen daar natuurlijk aan. De dienst van a.s. Zondag wordt in dit nummer vermeld als nagekomen Predikbeurt. EEN VERKLAARBAAR VERSCHIJNSEL. Als aan Haarlem's Dagblad in 1935 niet minder dan 43326 advertenties van Vraag en Aanbod ter plaatsing werden gegeven, dat is meer dan in 1934 en veel meer dan in 1933, dan is dit verschijnsel gemakkelijk verklaar baar. Het groote succes dezer zeer goedkoope annonces dringt door tot steeds uitgebreider kring en allen zullen er tenslotte hun voordeel van hebben, telkens als de gelegenheid zich voordoet. K. L. M.-record verbeterd. De K.L.M.-piloot Svend Steinbeck heeft met een Douglas-machine den afstand Amster damKopenhagen afgelegd in één uur vier en vijftig minuten. Het oude record stond op twee uur twee minuten. De stormachtige wind is aan deze recordverbetering natuurlijk niet vreemd. EVANGELINE BOOTH KOMT NAAR NEDERLAND. AMSTERDAM, 11 Januari (A.N.P. - Na een groot tournée in Canada en de Vereen. Staten, is het nu officieel vastgesteld dat generaal Evangeline Booth ook in Nederland enkele samenkomsten zal leiden en wel te Amsterdam op Zondag 2 Februari, in Den Haag op Maandagavond 3 Februari in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en op Dinsdag 4 ebruari in de Doelen te Rot terdam, welke laatste samenkomst alleen voor Heilsoldaten toegankelijk is. De kwestie van den broodprijs. Van arbeiderszijde schrijft men ons. dat de besturen van de Algemeene, de Christelijke en de R.K. bonden van arbeiders in het bakkers bedrijf j.l. Donderdag met hun afdelingsbe sturen bijeen kwamen om de kwestie van den broodprijs en de daaruit voortvloeiende moei lijkheden te spreken. Met genoegen werd geconstateerd, dat al thans niet algemeen verwarring en losbandig heid zijn ingetreden. Met name werd de be slissing van het bestuur der coöperatie „De Eendracht" zeer gewaardeerd. Dat intusschen de prijs van het brood in meer dan één bakkerij werd verlaagd, is slechts te verklaren door het feit, dat ieder zijn debiet wil behouden Het is evenwel onze overtuiging, dat de tot de vorige week gegolden hebbende prijs niet te hoog was, vooral niet, wanneer daarvan een redelijk loon aan de bakkerij-arbeiders moet worden betaald. De genoemde vakvereenigingsbesturen ach ten het een ongewenschte politiek, zoooals door het bestuur der coöperatie „Vooruitgang" wordt gehandeld. Als de broodprijs te hoog was, dan heeft dat coöperatiebestuur in het vorige jaar, toen de bloemprijs veel lager was, zich niets van de consumenten aangetrokken en thans wordt er bij de arbeidersorganisaties op aangedrongen, loonsverlaging toe te staan, mede omdat de bedrijfsuitkomsten achteruit gaande zijn. De bondsbesturen hebben zich thans tot de besturen van de patroonsvereenigingen ge wend. met het verzoek, een gecombineerde besturenvergadering te willen uitschrijven. teneinde maatregelen te treffen, waardoor chaos in het bedrijf wordt voorkomen en het geen redelijk is, niet door afbraak in gevaar wordt gebracht. Het personeel van de firma H. Franken Jr. is door de besturen van bovengenoemde orga nisaties opgeroepen tot een buitengewone ver gadering op Dinsdagavond 14 Januari in het gebouw „De Centrale" om den toestand te be- bespreken. Nederland tegen het voorstel Hoare-Laval. Omdat het onze regeering zorg inboezemde. Het was een premie op eigen richting. In antwoord op de vragen van het Eerste- Kamerlid den heer Van Vessem betreffende het oordeel der Nederlandsche regeering over het Britsch-Fransche. bemiddelingsvoorstel in het Italiaansch-Abessynisch conflict, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr, A. C. D. de Graeff, het volgende medegedeeld: Ten tijde, dat het comité van achttien van 12 tot 19 December 1935 te Genève bijeen was. heeft de minister den Nederlandschen verte genwoordiger in dit comité opdracht gegeven in een mondeling onderhoud aan den Brit- schen vertegenwoordiger, den heer Eden. te deen blijken van de bezorgdheid, waarmede de Nederlandsche regeering had kennis geno men van den inhoud der door de Britsche en Fransche regeeringen aangeboden voorstellen tot beëindiging van het conflict. Hoewel uiteraard de regeering elke poging om het conflict spoedig en op bevredigende wijze te beëindigen ten zeerste toejuicht, meende zij, dat bij verwezenlijking van den inhoud van de hierbedoelde voorstellen, onder de auspiciën van den Volkenbond, een premie op eigen richting in de samen leving zou worden- gesteld, een on juist gebruik van den Volkenbond zou worden gemaakt in dien zin, dat geweldpleging zou worden gesanc- tionneerd en dus een ontoelaatbaar precedent zou worden geschapen, waartoe Nederland, als lid van dien bond, niet wilde medewerken. Naar aanleiding van een der vragen wijst de minister er den heer Van Vessem op, dat, nu het optreden van Italië tegenover Abessynië bij den Volkenbond aanhangig is gemaakt en een schending der Volkenbonasverplichtingen is aanwezig geacht, de wijze van beëindiging- van het conflict den geheelen Volkenbond raakt en niet meer beschouwd kan worden als een zaak. die uitsluitend de beide strijdende partijen aangaat. De minister herinnert er aan, dat, naar het oordeel der voorstellers zelf, de voorstellen een definitief karakter slechts konden verkrij gen na aanvaarding door den Volkenbond. Het stond derhalve ook aan de andere leden van den Bond, een oordeel uit te spreken over de vraag, of het hier inderdaad betrof voorstel len, die een geschikten grondslag vormden „ter bevordering van den vrede en ter voor koming van een Europeeschen oorlog". Brand in Goudsche sigaren fabriek. Half millioen sigaren ontijdig in rook opgegaan. GOUDA, II Januari (A.N.P.) Hedenmor gen te half zes is brand uitgebroken in de sigarenfabriek Montana, directeur de heer J. F. Montagne, alhier. Door het snel in grijpen van de brandweer kon de brand, die is ontstaan in den rechtervleugel gelegen ge- isoleerde droogkamer, hoewel de vlammen door het dak heensloegen en reeds de an dere lokaliteiten hadden aangetast, na een uur worden bedwongen. Behalve dat de droogkamer, waar een brandende kachel den brand heeft veroor zaakt en aangrenzende kleine lokaliteiten uitbrandden, is door het vuur en water voor meer dan een half millioen sigaren verloren gegaan, terwijl aan de aanwezige tabaks voorraad ter lagen 100 balen van 100 kilo elk) groote schade is aangericht. Fabriek en inventaris zijn op beurspolis verzekerd. Het bedrijf, waarin 20 personen werk vonden, terwijl veel door thuiswerkers aan de fa briek wordt geleverd, daar er veel orders zijn, ligt thans stil. dn verhand, niet eenige recente ongelukken, wijst de K.N.A.C. er op, dat fietsers, die op een weg plotseling naar links oversteken, volgens de wettelijke bepalingen geen recht op voorrang hebben op achterop rijdende autos. Dit recht geldt alleen bij pegkruisingen.) In de verkeerswet die hier geldt, Zit altijd nog wel iets, Dat lastige problemen stelt Aan menschen op de fiets. Wanneer je op een rijwielpad Ter rechterzijde rijdt. Of 't buiten is of in de stad, Voel je j' in veiligheid. En als je dan links af wilt slaan Waar druk verkeering is, Dan voel je 't recht om voor te gaan. Maar je voelt leelijk mis. Want dit geldt voor een kruising slechts. Dus als 'k het duidlijk zeg, Rechtswege kom je niet van rechts, Zoo, midden op een weg. Wanneer je dus linksaf wilt gaan. Doe het niet blinalings maar, Komt achter je een auto aan. Dan ben je de sigaar. Als 'k een conclusie vormen zal, Waartoe ik voor u kom, Dan moet die zijn voor zoo'n geval, Doe wel maar zie ook om. P. GASUS. URANUSSTRAAT aan den MIDDENWEG. MODERNE WONINGEN, 6 kamers, zolder, poort, tuin op het Z. Koopsom 5000.Huur 34.p. mnd. G. H. OSTERTHUN, Perseusstraat 1, Telefoon 22779. (Adv. Ingez. Med.) Regeering beraadt zich over de Reisbelasting. A. N. V. V. zou ongunstig hebben geadviseerd. Naar wij vernemen hebben de adviezen welke het departement van Financiën aan organi saties van toeristen en reisbureaux en andere vereenigingen, werkzaam op het gebied van het vreeemdelingenverkeer, gevraagd heeft over een belasting op buitenlandsche pleizier- reizen, dit departement bereikt en heeft de regeering de zaak thans in beraad. Zijn wij wel ingelicht dan luidt het advies der Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ongunstig. (A.N.P.i Aardbeving teistert Columbia. Tweehonderd dooden? Volgens uit Bogota (Columbia) ontvangen berichten heeft een ern stige aardbeving het district Narina geteisterd. Uit Bogota wordt aan de Associated Press te New-York gemeld, dat bij deze aardbeving die drie dorpen ver woestte, tweehonderd personen om het leven zijn gekomen. (A.N.P.) Het opperste gerechtshof der Ver. Staten, dat de agrarische wetgeving van Roosevelt niet if heeft verklaard, lste rij v.l.n.r. Louis D. Brandeis; Willis van Devanter; Charles Evan Hughes (opperste rechter'; James C. Mc. Reynolds en George Sutherland. Achterste rij v.l.n.r. Owen J. Roberts, Pierre Butler, Harlan F. Stone en Cardos. Het woord is aan.... Rückert Zijt gij niet gelukkig, zoek', dan een gelukkige en wees gelukkig door te zien, dat een ander het is. Meer Italiaansche berichten van het front. Activiteit der vliegers bij Makalle. ASMARA, 11 Januari (A.N.P.) Nadat men omtrent de militaire gebeurtenissen aan het noordelijk en aan het Somalifront weken lang slechts uit de te Rome gepubli ceerde officieele legebcrichten eenigen indruk heeft kunnen verkrijgen, schijnen de berich ten thans wat meer los te komen. Ten zuid westen van Makalle en op de hoogvlakte van Temibien wordt een levendige activiteit o.a. door de Italiaansch» vliegers ontwik keld. 'Hebben de Abessynicrs •Makalle heroverd? ADDIS ABEBA, 11 Januari (Reuter). Volgens berichten uit Dessie, uit in- heemsche bron afkomstig, zouden de Abessyniërs twee dagen geleden Ma kallé hebben heroverd Mussolini thans voor rede vatbaar? Laval zou opnieuw willen bemiddelen. LONDEN. 11 Januari (A.N.P.) De Daily Telegraph meldt uit Parijs, dat Laval en de Fransche ambassadeur te Rome giste ren tijdens een onderhoud zijn uitgegaan van het standpunt, dat de definitieve stappen tot toepassing van sancties op petroleum moeten worden opgeschort tot 't standpunt der Ver.Staten is bepaald. Tijdens deze pauze zal Laval weliswaar geen gedetailleerde voor stellen uitwerken, doch niettemin geen ge legenheid voorbij laten gaan om een vriend- schapeplijke regeling te bevorderen. Naar het schijnt is men te Parijs van meening dat Mussolini thans meer voor rede vatbaar is. Boven West-Duitschlaiul heeft een hevig noodweer gewoed, dat groote schade heeft aangericht, en ook slachtoffers heeft ge- cischt. 4 Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft de bonuswet aanvaard. non 4 Roosevelt heeft zich in een communiqué te gen verdere devaluatie uitgesproken. pag. 4 De loononderhandelingen in het bouwbedrijf hebben niet tot overeenstemming geleid. pag. 3 De eerste stroomlijnlocomotief heeft Vrijdag proef gereden. pag. 3 Vier kinderen zijn het slachtoffer van het snelverkeer geworden. pag. 3 Waarom de Nederlandsche regeering zich tegen het plan Hoare-Laval heeft verzet. pag. 1 Verslag van de zitting van Haarlem's Politie rechter. pag. 9 Ook de achtste partij heeft Vos niet van Raichenbach kunnen winnen. pag. 6 Bioscopen. pag. 8 Laatste Berichten. ïag. 13 ARTIKELEN, ENZ. R. P. Meer sancties. pag. 1 Het Snelle Ding. Oude vriendjes. pag. 3 Mr. E. Elias. Den Haag was eens het Mekka der studenten. pag. 5 Speciale correspondentie uit Dessie: Italië ontkent de Egyptische ambulance gebom bardeerd te hebben. pag 4 Van onzen Londenschen correspondent. Is Londen te definieeren? n- 4 Jhr. Dr. J. C. Mollerus. Enkele opmerkin gen over thecgebruik. pag. 5 Financiecle Kroniek. Nieuwe ontplooiing van het bedrijfsleven. pag. 9 Dr. W. G. N. van der Slcen. Angkor Vhat. Dag. 7 H. L. Warnier. Lichamelijke Opvoeding. - pag. 7 Jules Kammeijer. Blijft Fit. pag. 7 K. de Jong. Radiomuziek der week. pag. 8 J. B. Schuil. De Vreemdeling. 2 P. v. d. Hem - Onze reislustige ministers. pag. 3 Puzzlerubriek pag. 5

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1