BALANS OPRUIMING Balans-Opruiming Lesesj J DE BILT COLBERTCOSTUUMS 7.90,9.90,12.50,16.- COLB. COSTUUMS n.maat „Kermis der ijdelheid", ZATERDAG 11 JANUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 2 BIJZONDER VOORDEELIGE AANBIEDING >N RESTANTEN EN HOOGER COUPONS 36.— 45.— GEGARANDEERD MAATWERK GROOTE HOUTSTRAAT 36 (Adv. Ingez. Med.) Het Wijkgebouw „Bethel" bestaat 25 jaar. Men schrijft ons: A.s. Maandag zal het 25 jaar geleden zijn; dat het. wijkgebouw van Dr. J. Weener, Ne- derlandsch Hervormd predikant alhier, werd geopend. Dit feit zal niet onopgemerkt voor bij gaan. Dit keurig onderhouden gebouw met zijn vriendelijk aanzien, geeft aan de Blcemhofstraat, gezien van den Kleinen Houtweg af, een rustig aspect door zijn af sluiting van deze straat. Toen Dr. Weener in 1904 te dezer stede predikant werd in de vacature Jhr. Dr. M. F. van Lennep, zette hij diens werk in Wijk IV met kracht voort. Hij begon met het houden van bijbellezingen in een gehuurd lokaal in de Barendsestraat, welke steeds meer en meer belangstelling ondervonden en op den huldigen dag zich nog mogen ver heugen in een bijzondere belangstelling. Die toenemende belangstelling en de uit breiding van het vele overige wijkwerk. bracht Dr. Weener na eenige jaren tot het besluit om te komen t-ot een eigen wijkge bouw. Het was in die jaren precies als tegen woordig: voor een dergelijk grootsoh plan moest geld zijn, veel geld. Wie Dr. Weener kent in zijn noesten arbeid zal het niet ver wonderen als wij hier zeggen, dat binnen een paar jaar het benoodigde geld bijeen was om het gebouw geheel schuld/vrij te bouwen. Het was een cadeau in hoofdzaak van de ge meenteleden, want zij brachten het geld bijeen. Onder leiding van de heeren van Om meren en van Gelder werd het gebouwd. In November 1910 werd de eerste steen ge legd door het toen 11-jarige dochtertje van Dr. Weener, Cat'harina Lydia, in latere jaren zoo bekend door haar arbeid in den dienst der barmhartigheid als ziekenverpleegster in Ned.-Indië. Reeds in Januari 1911 was het gebouw ge heel voltooid en op den 13en dier maand werd het onder groote belangstelling officieel geopend door Dr. Weener. Op 16 Januari d.a.v. werd het in gebruik genomen voor den wijkairbeid. Het kreeg den naam van Bethel, dat beteekent „Huis van God", en wel naar de vroegere belangrijke stad in Palestina aan den weg van Jeruzalem naar Sichem, die in het Oude Testament wordt vermeld als rust plaats van Jacob op zijn vlucht voor Ezau. Na de scheuring van het Rijk, toen Bethel aan het Noordrijk was gekomen, liet koning Jercbeam er een groot heiligdom met een stierbeeld oprichten, dat door Jozia werd ver woest. Later heette deze stad Betin. Na afloop van eenige jaren liet Dr. Weener ou het wijkgebouw een bovenwoning bouwen voor den concierge en de wijkzuster, welke laatste tevoren verblijf hield in het Diaco- nesser.huis. De volgende week worden er twee 'herden kingsavonden in het gebouw gehouden, die een feestelijk karakter zullen dragen. A.s. Maandagavond is de eerste. Dr. Weener spreekt de feestrede uit, terwij'l een prachtig- programma den verderen avond zal vullen. De belangstelling is zoo groot, dat het aantal uitgegeven kaarten voor dezen avond reeds uitgeput is. Daarom is er Vrijdag 17 Januari een tweede feestavond voor de belangstel lenden, die den eersten avond teleurgesteld moesten worden. Vast staat dat het plan om de belangstel lenden te inviteeren op hoogen prijs wordt gesteld en Dr. Weener zal wel ondervinden, dat zijn arbeid ten hoogste wordt gewaar deerd, want het wijkgebouw is het middel punt van al het werk der wijk en van zijn persoon. I NAGEKOMEN PREDIKBEURT. KAARLEMSCHE JEUGDKERK VOOR OUDE REN in de Bakenesserkerk. Zondagmorgen 11. uur: Ds. P. A. Sillevis Srnitt. Loodsdienst te IJmuiden gestaakt. IJMUIDEN, 11 Jan. (A N, P.) Wegens den stormachtigen wind uit Westnoordwest is de loodsdienst te IJmuiden gestaakt. De stoom schepen Guenel en Meta zijn eveneens in verband met het slechte weer vastgemaakt. AGENDA Heden: ZATERDAG 11 JANUARI Stadsschouwburg: Amsterdamsche Too- neelver. met „De B. 21 vliegt om de wereld". 8.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Jaarlijksche balavond instituut Kwekkeboom. 8.30 urn-. La Gaité: Nachtfeest 8 uur. Luxor Sound Theater: „David Copperfield" geprolongeerd. 2.30 uur en doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur Cinema Palace: „Kermis der IJdelheid" met Miriam Hopkins. Op het tooneel: 4 Kentons American combination. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Variété" met Anna- bella en Hans Albers. Op het tooneel 6 Sarat- tos, pyramiden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Der Vogelhandier", Popeye in „King of the mardi gras". 2.30, 7 en 9.15 uur. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad: Tentoon stelling „Het Oude Kinderboek" 95 uur. ZONDAG 12 JANUARI Psycho Synthese, Zondagmorgenvoordracht Gebouw Protestantenbond. 10.30 uur. Rozekruisersgenootschap. Openbare voor dracht. Bakenessergracht 13. 7.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 13 JANUARI Bioscoopvoorstellingen u:-, .adags en des' avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid). Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 11 Jan. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 17 Jan. zijn de volgende apo theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend.: J. W Florijn, Centraal Apotheek, Gr. Hout straat 78. Tel. 10500. H. J. M. Battels, Firma C, G. Loomeyer en Zn.. Barteljorisstraat 11. Tel. 10175 B. W. Ferguson, Park-Apotheek, Klever parkweg 13. Tel. 11793. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg, 3, Tel. 12038. De zaak-Schaap. Beraadslaging over het accoord. In raadkamer ten Paleize van Justitie werd heden. Zaterdagmorgen een vergadering van crediteuren van de Handelsvennootschap on der de firma J. Schaap Lzn., te Wormerveer gehouden teneinde over het aangeboden ac coord (20 procent) te beraadslagen en te be slissen. Vele crediteuren woonden de vergade ring bij. POLLY PERKINS, DOOR TENOVO. De Haaiiemsche tooneelvereeniging „T.O. N.E.V.O." geeft een tooneelvoorstelling op Dinsdag 14 Januari in den schouwburg Jans- weg. Opgevoerd zal worden: „Polly Perkins", een spel in 3 bedrijven vrij naar Douglas Mur ray. doer Gerard Nielen. De regie is van den heer G. H. Pollé. BEGRAFENIS MR. J. GERRITSZ. Zooals wij reeds mededeelden zal de ter aarde bestelling van het stoffelijk ovex-schot van Mr. J. Gerritsz, in leven wethouder van Haarlem, op Dinsdag om half twee op Wes- terveld plaats hebben. De „Stem des Volks" zal bij de plechtigheid zang ten gehoore brengen. Aan'B. en W. is gevraagd de stempeluren voor werkloofen zoo te stellen,, dat werk- loozen de gelegenheid hebben de begrafenis bij te wonen. Dit is. toegestaan. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, gepldatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het venten langs de huizen. Geachte redactie. Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat men langs de huizen koopwaar aan biedt. De vrouw des huizes koopt dan wel eens iets uit medelijden, maar men heeft niet altijd jets moedig. Inplaatis van dan direct zich te verwijderen blijft zoo iemand brutaal voor de deur staan en begint dan de vrouw op een zeer onfatsoenlijke manier uit te schelden, of wanneer de deur nog geopend is, zet „mijnheer" zijn voet tusschen de deur. In zoo'n geval is er natuurlijk niet altijd politie bij de hand. maar het is toch te hopen dat er streng gelet zal worden op deze „koop lieden". Met dank voor de plaatsing. Een aibonné. Opdracht der Volken aan Regeeringen der geheele wereld. Naar aanleiding van de nieuwjaars-radio- i-ede van minister Coüjn zouden wij even een zin daaruit naar voren willen brengen n.l. deze, dat deze staatsman gelooft dat, bij een opnieuw uitbreken van een wereldramp, ons land er veel moeilijker buiten zal kunnen blijven dan in 1914. Hebt u dat zóó maar zonder verder na denken aanvaard?, of heeft het u diep ge troffen, zoodat het u aangespoord heeft om ïxxede te helpen een dergelijke ramp te voor komen? De Intern. Vrouwenbond van Vrede en vrijheid is bezig een wereldpetitionnement op touw te zetten en wil 50 millioen hand- teekeningen verzamelen op de opdracht der volken 'aan de regeeringen der geheele wereld. Daarin wordt gezegd vast besloten te zijn een einde te maken aan den oorlog, omdat oorlog geen enkel probleem oplost en alleen economische rampen, noodeloos lijden en dood beteekent voor ons en onze kinderen Aan de bedreiging met de meest volkomen wereldchaos moet een einde komen. Gedurende de Kerstweek is op de tentoon stelling iai de Groote Houtstraat 170 gelegen heid geweest dit petitionnement te teekenen. Indien u dit nog niet gedaan hebt, doe het dan spoedig; tot 15 Februari a.s. is daartoe nog gelegenheid. Ook kunt u een lijst aan vragen om handteekeningen te verzamelen (elke lijst heeft plaats voor 20 handteeke ningen). Gelegenheid tot teekenen en tot verkrijgen van lijsten: Vijverlaan 8, v. Hogendorpstraat 3, Garenkokerskade 31rood en 3, Rustenbur gerlaan 8 Bloemendaal. Namens het bestuur v. d. Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid: Mej. Dr. M. A. THIEL, presidente. Mej. C. P. BAL, secretaresse, Rustenburgerlaan 8 Bloemdaal. meldt: Hoogste barometerstand 772.8 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 729.2 m.M. te Nordoyan. en voorspelt: Stormachtigen later afnemenden Noordwes telijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Wellicht nog enkele regen- of hagelbuien. Kouder. Uit het Buitenland Het wordt kouder. De depressie is in diepte afnemend verder langs de Noorsche kust getrokken en wordt thans door een snelle stijging van den baro meter over de Britschs Eilanden en het Ka naal gevolgd, zoodat op de Noordzee, thans een Westnoordwestelijke storm waait. De hooge drukking verdween geheel uit Finland. In Zuid-Scandinavië heerscht lichte dooi, die bij het naar het Noordwesten loópen van den wind, wel weer in vorst zal omslaan. Van IJsland, waar het nog flink vriest, nadert een ko.ude luchtstroom,, die in Scho.tland den ther mometer reeds om "het Vriespunt bréngt, iri Frankrijk is het nog zeer; zacht en iix Oost- Duitschland is'de temperatuur nog gestegen. In West-Duitschland viel zeer zware regen. Aan de Noorsche kust waait nog een Zuid westerstorm. Bij afnemenden wind uit Noordwestelijke richting is daling van temperatuur met enkele regen- of hagelbuien te wachten. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, - Groote Houtstraat 37, Thermometer 11 Januari: Hoogste gisteren 51 F. Laagste heden nacht 45 F. Hoogste heden tot 10 uur 46 F. Spoedwerk kan op gewacht worden W. Kuipers Zn., Opticiens Zijlstraat 97, Haarlem (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 Januari. Bevallen 8 Januari: P. J. des BouvrieGeer- ling, z.; 9 Januari: H. W. PannekeetRoosen, z.; D. E. J. de BruijnKok, z.; J. H. Hoog kamerFeeleus, z.; 10 Januari: M. Polder manRademaker, d.; Overleden 8 Januari: F. H. van Thefelen, 74 j., L. Raemstraat; 9 Januari: M. E. de Jager Warners, 79 j., Wester houtpark; W. de Vink, 78 j., M. van Heemskerkstraat; T. F. W. 9 mnd., z. v. W. F. H. Ströer, Hazepaterslaan. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) BLOEMENDAAL Verordening gemeentepolitie. Critiek van den minister. 'Naar wij vernemen heeft de minister van Binnenlamdsche Zaken critiek geoefend op de verordening, regelende de rangen, het aantal, de bezoldiging enz. der politieambtenaren. De minister meent, dat, zoolang te Bloe mendaal een commissaris van politie is, voor de aanstelling van een inspecteur van poli tie geen aanleiding bestaat. De minister wil den rang van inspecteur uit de verordening doen verdwijnen. Voorts acht de minister het niet wensche- lijk, dat voor iedere benoeming van een politieambtenaar het bezit van een diploma wordt geëischt. De minister meent voorts, dat de volgende bezoldigingen voor de politie zullen moeten worden vastgesteld hoofdagent 20002250; agent 15001900; agent op proef 1400. De periodieke verhoogingen waren te bepalen op 50 per jaar, of 100 per 2 jaar. In deze wedden is dan de 5% verlaging in gevolge de circulaire van 4 September 1935 begrepen. Mgr. J. P. Huibers Bisschop van Haarlem. Maandag plechtigheden in de St. Bavo. Maandag 13 Januari zal Mgr. J. P. Huibers de nieuwe bisschop van Haarlem volgens de regelen van het kerkelijk recht bezit nemen van den Bisschoppelijken zetel van Haarlem. De plechtigheid zal geschieden in de ka thedrale kerk van St. Bavo te Haarlem en aanvangen om half elf. Aanwezig zullen zijn vele geestelijken van Haarlem en omgeving. De plechtigheden bestaan o.m. uit den in tocht van den Bisschop, begeleid door den kapittel-vicaris. Mgr. H. J. M. Taskin en ge volgd door den te vormen stoet zal Mgr. Hui bers zich begeven naar het H. Saci'aments- altaar. Daarna zal de Bisschop neerknielen op een bidstoel voor het Bisschoppelijk altaar waarop de geloofsbelijdenis en de eed van trouw aan den H. Stoel worden afgelegd. Aan het einde der plechtigheden is een korte toespraak van den Bisschop. Daaraa een plechtige H. Mis. De H. Mis zal ongeveer kwart voor twaalf geëindigd zijn. Plebaan Westerwoudt keert heden uit Zwitserland terug. Maandag zal hij de plech tigheden bijwonen om daarna weer zijn woning, na een afwezigheid van 9 maanden, te betrekken. Chr. Oratoriumvereeniging. Jubileumconcert. Eenigen tijd geleden konden wij nueded.ee- len, dat de C.O.V. in Mei van dit jaar haar 25- jarig bestaan zal herdenken en dat het be stuur het voornemen had ter gelegenheid hier van een uitvoering te geven van de Hohe Messe van Joh. Seb. Bach in de Groote- of Sint Bavokerk. Met het oog op de hooge eischen, welke dit grootsche werk stelt en de vele moeilijkheden, zoowel technisch als financieel, welke over wonnen moesten worden, werd dit besluit vroegtijdig genomen en met de studie en an dere voorbereidende werkzaamheden bereids een aanvang gemaakt. Naar wij evenwel thans vernemen heeft het bestuur der C.O.V. bij nadere overweging ge meend, dat van het plan moet worden afge zien en wel, omdat de toestand van ons plaat selijk muziekleven en de naast vooruitzichten daarvan, tengevolge ook van den steeds voort durenden economischen en socialen nood, nog dermate slecht en onzeker zijn, dat het fi- ïxancieele risico van een dergelijk grootsch opgezet plan niet kan worden gedragen. Het behoeft wel geen betoog, dat de C.O.V. met leedwezen dit plan laat varen. Na 2 maal de Johannes-Passion en 7 maal de Matthaus- Passion van Bach te hebben uitgevoerd, ligt 't voor de hand, dat men ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan nog hooger wilde klim men en met de Hohe Messe de kroon wilde zetten op een muzikaal-clutureel werk van 25 jaren, dat voor onze plaats en omgeving van groote beteekenis is geweest. Men denke ïxu evenwel niet dat de Hohe Messe voor goed van de baan is, want het bestuur heeft het stellige voornemen om zoodra de tijden wat mochten verbeteren en de vooruitzichten voor ons muziekleven weer eens wat meer perspec tief bieden, een nieuwe poging te doen om dezen hoogsten top te bereiken, bestuur heeft het stellige vooimemexu om zoo- dra de tijden wat mochten verbeteren en de vooruitzichten voor ons muziekleven weer eens wat meer perspectief bieden, een nieuwe po ging te doen om dezen hoogsten top te be stijgen. Voor de- vraag gesteld welk nieuw plan het opgegevene zou moeten vervangen, heeft het bestuur der C.O.V. besloten ter herdenking van het 25-jarig bestaan in Mei a.s. in de Ge meentelijke Concertzaal een uitvoering te geven van „La Croisade des Enfants" (De Kinderkruistocht) van Gabriël Pierné, voor gemengd koor, kinderkoor, twee sopraan- solisten, réeitant en orkest. Wij zullen t.z.t. gelegenheid hebben hierop nader terug te komen. HEDEN BIJ VA KKIEDIN6 MAGA2VM paarlaarsteeci.tel: usaz (Adv. Ingez. Med.) een scherp tijdsbeeld van Thackeray William Makepeace Thackeray, de groote Engelsche satiricus, heeft in zijn boek „Va nity Fair" (Kermis der IJdelheid) een tijd beeld willen geven van het leven der hoogere standen in het Londen van het begin der negentiende eeuw. Ondanks het feit, dat het boek bijna honderd jaar geleden werd ge schreven, zijn de daarin geteekende karakters nog echt-levende menschen. Toen het boek pas was verschenen, ging het gerucht, dat het karakter van den markies de Steyne aan het werkelijke leven was ontleend. Ver schillende personen in dit werk komen daar in voor onder hun eigen naam, ofschoon ze toen nog meerendeels tijdgenooten waren. Met den ongunstig geteekenden markies de Steyixe was dit niet het geval hetgeen echter niet wegnam, dat insiders daarin iemand meenden te hei-kennen, die een zoo hooge positie innam, dat het heel begrijpelijk was. dat de schrijver zich een beetje huiverig voel de den waren naam in zijn boek te vermel den. Het zeer gevarieerde verhaal riep er als het ware om, gedramatiseerd te worden en Langdon Mitchell bewerkte het met veel suc ces voor het tooneel. Hij koos als titel voor zijn tooneelstuk niet „Vanity Fair" (de titel van het boek) maar „Becky Sharp", de vrouwelijke hoofdpersoon uit het verhaal De eerste ectrice, die (in 1899) de rol van Becky Sharp vertolkte, was Minnie Maddern Flake Zij maakte er 'n monument van tooneel speelkunst van, waarmee zij dertig jaar later, ondanks haar reeds geverderden leef tijd, nog veel succes wist te behalen. Becky Sharp was voor haar wat de rol van S:--vloek voor Bouwmeester was en zij speelde de rol van deze avonturierster in het geheel elf honderd maal. Andere grooten van het tooneel, waarvan sommigen nog in leven zijn, die aan dit glorieuze tooneelstuk hebben meegewerkt, zijn o.a. Maurice Barrymore, de vader van Lionel, Ethel en John en George Arliss. Ook voor de film is het reeds eenige ma len als gegeven gebruikt. Thans heeft men het verhaal als grondslag genomen voor de gekleurde film „Kermis der IJdelheid", waar bij Miriam Hopkins de rol van Becky Sharp speelt en aldus in de voetsporen treedt van de groote Minnie Maddern Fiske. HET TOONEEL Geloof en Wetenschap Nieuw Schouwtooneel. DE VREEMDELING. De Vreemdeling, het tooneelspel van An ton Coolen, dat gisterenavond voor de le den van Geloof en Wetenschap voor het eerst te Haarlem werd opgevoerd, speelt niet, zooals de meeste romans en novelles van dezen schrijver in Brabant. Dit is mis schien de reden, waarom het minder over tuigt dan zijn ander werk en wij bij het zien van dit stuk meer aan personen uit een boek dan aan levende menschen denken. De smid Elooy Hamer heeft zijn gezin, zoo- als hij het zelf noemt, vast aan elkaar ge klonken. Hij heeft de aanhankelijke liefde van zijn vrouw en zijn kinderen en niets schijnt zijn geluk te kunnen storen, totdat op een stormachtigen avond een „vreemde ling" zijn huis betreedt. Deze vreemdeling Peter Berg een jonge man, die, uit de gevangenis ontslagen, bij Elooy Hamer komt en hem om onderdak en werk vraagt. De smid weifelt slechts een oogenblik; dan biedt hij he mde kans en neemt hem op in zijn huis. Maar wat wij reeds onmiddellijk vermoe den. gebeurt. De dochter Agnes en Peter Berg krijgen elkaar lief en voor de consequentie, zijn dochter te geven aan een man, die een moord heeft gepleegd, deinst Elooy Hamer terug. Hij wijst den vreemde ling de deur. maar dan moet hij ervaren, dat de liefde van Agnes voor den jongen man sterker is dan voor hem en wanneer hij ziet, dat zij niet aarzelt Peter Berg te volgen, grijpt hij zijn geweer en het is enkel louter toeval, dat ook hij zelf niet een moord begaat. Peter Berg is slechts gewond en hierdoor is Antoon Coolen in staat a happy ending aan zijn stuk te maken. Want als Peter Berg genezen van zijn verwonding, reeds afscheid heeft genomen van het gezin, waarin hij den moed en het vertrouwen in het leven terug heeft gevonden, roept Elooy Hamer hem terug en het is niet meer aLs vreemdeling, maar als schoonzoon, dat -hij in het huis van den smid zal blijven. Ik schreef reeds, dat Antoon Coolen ons in dit stuk niet bepaald overtuigt. De men schen spreken over het algemeen een te boekachtige taal dan dat wij in hem kunnen gelooven. Het valt ons moeilijk in Elooy Ha mer een smid te zien, ook al loopt hij voort durend met een voorschoot rond. Ook Agnes is niet bepaald een meisje van het platte land en nog minder de dochter van een een- voudigen smid. Wat de-ze menschen zeggen de vader, de moeder, de dochter en de vreemdeling klinkt bijna voortdurend als litteratuur. En het stuk maakt soms sterk den indruk een „bedenksel" te zijn. Wel het meest in de groote scène, waarin Elooy Hamer zijn eigen rechter is. Wij wil len nog aannemen, dat hij in zijn drift het schot lost al was er niets, dat ons op de onbesuisde daad van dezen overigens zoo sterken en rustigen man had voorbereid maar wat daarop volgde was onmogelijk te aanvaarden. Het schot zou hem onmiddellijk tot bezinning hebben geroepen. Inplaats daarvan zagen wij Elooy Hamer op een stoel midden in de kamer plaats nemen en hoor den wij hem weeklagen, dat op dat oogenblik zijn kinderen niet bij hem kwamen maar bij den gewonden jongen man bleven. Dit nu was er geheel naast. Het was louter een theater effect en dan nog niet eens een stei'k effect. Anton Coole is het bleek weer duidelijk uit De Vreemdeling meer een roman- dar. een tooneelschrijver. In de milieuschil dering is hij het sterkst. Daarom was het eerste bedrijf, waarin hij ons het gezin van den smid in zijn onderlinge verhoudingen gaf, verreweg het best. In dit bedrijf was, bij de verschijning van den vreemdeling, ook span ning en het eenvoudige, maar pakkende slot van deze acte was zelfs zeer goed. Maar in wat daarop volgde misten wij de noodige concentratie. Drie bedrijven zouden voor een zoo eenvoudig gegeven ruim vol doende zijn geweest en de vierde acte was voor een ontknooping dan ook rijkelijk lang en heel weinig interessant. Toch meen ik. dat het publiek er anders over oordeelde dan de recensent. Het stuk bleek de volle zaal wel degelijk te boeien. Men heeft de handeling met gespannen aandacht gevolgd en na elk bedrijf vooral na m en IV moest het doek vele malen omhoog, zoodat wij van een succes mogen spreken. Voor een groot deel was dit ongetwijfeld aan de uitstekende opvoering te danken. Het Nieuwe Schouwtooneel is in de wei*ken vair Coole altijd op zijn sterkst. Ko van Dijk was prachtig als de robuste, krachtige smid en het lag werkelijk niet aan hem, dat wij niet geheel in deze figuur konden gelooven. Hij speelde hem foi'sch en sterk en met bewonderens waardige beheersching, maar juist daardoor werd het schot een voor ons zoo onverwachte coup de théatre. Zeer mooi was ook Jetty van DijkRiecker als de moeder, eenvoudig, natuurlijk en met een warm moederlijk accent. Van allen was zij ook in het stuk het meest mensen. Men mag het Dogi Rugani niet verwijten, dat de doch ter voor ons te veel een boekenfiguur bleef. De schrijver had daar het meest schuld aan. Jacques Snoek was de vreemdeling en speelde hem met volledige overgave en met tempera ment. Nina Bergsma en Ko van Dijk Jr. waren twee aardige jongens en Ferd. Koolbergen had de ondankbare taak een stijve onderwijzer schoolmeester van zijn voetzolen tot zijn haarwortels te moeten spelen, wat hij lang niet onverdienstelijk deed. Zoo hebben de le den van Het Nieuwe Schouwtooneel alles ge- daar om het stuk van Coole te doen slagen en het was niet hun schuld, dat de personen uit De Vreemdeling niet tot werkelijk leven werden gebracht. J. B. SCHUIL 760 m.M. 753 m.M. Opticien Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2