De Zeehond. Hd Bdattgeil&sèe 53e Jaargang No. 16120 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 13 Januari 1936 HAARLEMS DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM- COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05. p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72VS Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim ƒ250.- Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ei» aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. DiT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 Januari. Een Kwestie van Tempo. Zaterdag schreef ik over de gevaren van toepassing van een embargo op petroleum te gen Italië. Er is nog meer over te zeggen. Er is naar mijn meening deze belangrijke over weging te maken, dat de verdere ontwikkeling van het stelsel van collectieve veiligheid een kwestie van tempo is. Dit tempo, aanvankelijk zoo traag dat het bij tijden een schier-hope- looze zaak scheen, is in het laatste jaar aan merkelijk versneld. De toepassing van een aantal belangrijke economische sancties op Italië is een groote stap vooruit. Zij schept een precedent, zij is bezig de openbare meening in alle Volkenbonds-landen rijp te maken voor een nieuwen rechtsvorm. Er is al bereikt dat iets schijnbaar-onmogelijks tot verwezenlij king is gebracht. Overal beseft men nu dat er toch inderdaad mogelijkheden in dit stel sel zitten, dat de historie zich maar niet domweg herhaalt, dat de internationale anar chie van vroeger tijden niet behoeft te blijven bestaan. Maar juist op een moment als het huidige is groote voorzichtigheid geboden. Steeds heeft het Volkenbondsstreven gefaald als het zijn tempo te hoog probeerde op te voeren en dingen trachtte te ondernemen, waarvoor de tijd nog niet rijp was. Iedere nieuwe maat regel eischt voor zijn invoering „het psycho logische moment". Dat is vaak uiterst moei lijk te bepalen. Is men roekeloos, dan kan een onverantwoordelijke verhooging van het tem po tot geweldige tegenslagen leiden. Als menschen op internationaal gebied be slissingen moeten nemen in naam van hun vaderland laten zij zich daarbij niet door idealisme en niet door algemeene mensch- lievendheid leiden, maar door hetgeen zij ver onderstellen dat het belang van hun land dient. Verder is de menschheid nog niet. Zij kan wel verder gaan in programs, in redevoe ringen, in een algemeen-gesteld statuut als het Volkenbondspact zelfs, maar niet in directe daden. Daarom moet men in de daadwerkelijke toepassing van het Volkenbondspact in de tot dusver toegepaste sancties ook geen idealisme zien, maar alleen een collectieve erkenning van eigenbelang. Iedere staat die deze sancties toepast meent daarmee, zijn eigen veiligheid het best te dienen. Dat is niet verheven, maar het is al heel wat. Het is een uiting van gezond verstand. Oorlogen zijn precies het tegendeel, want daar verliest men alleen mee. Dit gezonde verstand eischt evenwel ook, dat geen te groote risico's worden genomen, want dan zou de erkenning van de juistheid der genomen maatregelen in de volksmassa's waarin dit nieuwe collectieve rechtsbegrip eerst moeizaam rijpende is worden aan gevochten. Bovendien zou de Volkenbond het uitbreken van een gewapend conflict tengevol ge van zijn maatregelen zeker niet kunnen recht va ardigen Hij is ingesteld om oorlog te voorkomen. Hij moet dus ook met het uiterste beleid te werk gaan om dit doel voortdurend na te stre_ ven. Een vloot van de Volkenbondsstaten, aangevallen door Italië in de Middellandsche Zee, zou voor „the man in the street" zijn: „de Volkenbond voert oorlog!" En al was hij dan aangevallene, the man in the street zou in feite gelijk hebben. Eli dit juist aanvoelen: de Volkenbond be- heerscht zulk een situatie niet. Hij kan nog geen machtsmiddelen toepassen alleen als ordemaatregel, want hij heeft de geweldsmid delen nog niet ondier de knie. Zijn politie zou, inplaats van politie, een wild-vechtende ben de kunnen worden. Ik meen dat velen in Frankrijk er op der gelijke wijze over zullen spreken. Het spreekt misschien niet erg tot de^verbeel- ding en het is allesbehalve sensationeel. Maar het is rationeel. R. P. Groote uitgaven voor Engeland's militaire maat regelen. Meer clan een millioen pond per week? LONDEN. 13 Januari. (A.N.P.) Naar de Daily Express bericht, zal het parlement, wanneer het 4 Februari weer bijeenkomt, zich bezig houden met de kosten, welke En geland moet maken in de toepassing van de sancties en de militaire maatregelen in de Middellandsche Zee. Het blad gelooft, dat de kosten van de militaire maatregelen een millioen pond sterling per week bedragen, terwijl ook de verliezen ten gevolge van de toepassing van de sancties op verscheidene millioenen is te schatten. Men moet er op reknen, dat deze uitgaven het verwachte overschot op de begrooting aanzienlijk zullen yerminderen, De ..Zeehond", een schip van bescheiden allure. Heeft een dezer dagen aan Engeland's kust, Een reeks van benauwde en emdlooze uren, Van 't woedend geweld van de stormen gelust. Het ging om het leven der kleine bemanning, Daar midden in 't machtig en kokend geweld, Zij. zwoegden met krachten, vergroot dooi de spanning, Zooals door de krant reeds getrouw is verteld. Zij hebben geworsteld, zij hebben gestreden In 't wilde geslinger, gebeuk en gestamp, Zij hebben van duizenden angsten geleden, Maar 't Nederiandsch zeemanshart gaf er geen kamp. Zij haalden de haven, het schip bleef behouden, Zij wonnen den strijd met de woedende zee, Verlamd door vermoeidheid, verstijfd van de koude, Maar allen gered en hun scheepje daarmee. Wanneer je dat leest, nou, dan kan het je treffen: Wat blijf ik toch vrij van dit soort van gevaar, 'k Ben blij om hun redding, maar kan ik beseffen, Hoe 't leven dier menschen daar hing aan een haar? Ik lees in de krant alweer andere dingen, Dit -nieuws is door nieuwer alweer achterhaald. Dat 't uit de belangstelling weet te verdringen, De leefduur van nieuws wordt bij uren bepaald. De „Zeehond"-bemanning zal spoedig weel varen, Met- hoop op meer kalmte een volgenden keer, Maar vast zal zij lang de herinnring bewaren, Aan 't machtig duel met dit Zeehondenweer. P. GASUS. Doortrekking stamriool. Belangrijk object van werkverschaffing. Binnenkort kan een voorstel van B. en W. van Heemstede worden tegemoet gezien tot doortrekking van het stamriool van de Lanckhorstlaan af door de Zandvoortsche laan. De kosten van deze rioolaanleg zullen ongeveer f 25.000 bedragen bij normale uit voering. Het ligt evenwel in het voornemen dit werk in werkverschaffing te doen geschie den, waardoor de kosten wel is waar belang rijk hooger komen, doch waartegenover dan een besparing zal staan op de uit te keeren steungelden. Voorts is het de bedoeling, in aansluiting op deze werkzaamheden, over te gaan tot een algeheele herbestrating van de Zand voortsche laan. Met ontvreemde auto in de Zomervaart gereden. Om kwart voor tien Zondagavond reed een auto met groote snelheid langs de Zomer vaart uit de richting van de stad. Ongeveer bij de Theresia-school schoot de wagen in de bocht over den weg en over de grasberm naar het water toe. De voorwielen bleven op het drooge, doch de achterkant van de auto kwam in het water terecht. Uit den wagen kwamen twee jongens, die naar schatting achttien jaar oud waren, te voorschijn die vluchtten naar de stad. Met een kraanwagen werd de auto uit het water gehaald en naar de garage van het po litiebureau vervoerd. Volgens het nummerbe- wijs behoorde het voertuig toe aan een inwo ner van Haarlemmermeer, die vaak in Haar lem komt. Tot hedenmorgen had deze zich echter nog niet bij de politie aangemeld om den diefstal aan tegeven of om zijn auto terug te halen. De tentoonstelling het Kinder boek. In 6 dagen 1217 bezoekers. De door de Stads Bibliotheek in de Tijding zaal van Haarlem's Dagblad gehouden ten toonstelling van het Kinderboek in oude tijden is een succes geworden. De tentoon stelling die nu weer tot het. verleden be hoort is van Maandag tot en met Zater dag door niet minder dan 1217 bezoeker: bezichtigd. ZIJN ER NOG UITZONDERINGEN? Er zal langzamerhand welhaast, niemand meer zijn, die nooit zijn voordeel heeft gedaan met de advertenties van Vraag en Aanbod in Haarlem's Dagblad. Door ze te lezen of zelf te plaatsen. Zijn er nog uitzonderingen, die er nooit een geplaatst hebben? Laat hen het dan eens pro- beeren bij de eerste gelegenheid, die zich ongetwijfeld spoedig voordoet. Bevolking van Haarlem. Gegevens over 1935. De bevolking van Haarlem bestond op 31 December 1934 uit 61.663 mannen en 67.464 vrouwen, totaal 129.127. In den loop van het jaar vermeerderde zij met 1034 mannen en 1097 vrouwen, waardoor het totaal op 31 Dec. 1935 gestegen was tot 131.258. 62697 mannen en 63561 vrouwen. Er zijn dus nog bijna 6000 vrouwen meer dan mannen te Haarlem. Er werden in 1935 1121 jongens en 1047 meisjes geboren totaal 2168 kinderen. De be volking verminderde door ovei-lijden met 545 mannen en 545 vrouwen, totaal 1090 Uit de gemeente vertrokken 7783 inwoners, terwijl zich hier 8836 personen vestisden. Het overschot der vestiging was dus 1053. Er werden in 1935 942 huwelijken gesloten Onder de 942 bruiden waren er 828 van Ne- derlandsche nationaliteit. In 86 gevallen trouwde een Nederlander met een vrouw van vreemde nationaliteit, daaronder waren 75 Duitsche vrouwen. 1 Danizigsche, 1 Grieksche. 1 Italiaansche. 5 Oostenrijksche en 3 Tjecho- Slowaaksohe. 7 Nederlandsche vrouwen trouwden met een Duitschen man, 1 Ned. vrouw met een Italiaan en 1 niet een Pool. 3 Nederlandsche vrouwen trouwden met een man zonder na tionaliteit. POGING TOT INBRAAK. De hger S. te Hoofddorp kwam 's morgens tot de ontdekking dat men door het uitsnij den van een ruit gepoogd had zijn woning binnen te dringen. Daar niets wordt ver mist, is de inbreker vermoedelijk door on raad in zijn werk gestoord. F. H. KEHLENBRÏNK. Op 71-jarigen leeftijd is Zaterdag over leden de heer F. H. Kehlenbrink, secretaris der Groote Houtstraatvereenaging welke functie hij van 1914 af mét de grootste toe wijding en nauwkeurigheid heeft vervuld hetgeen des te meer te waardeeren viel, om dat hij al gedurende vele jaren geen bewoner der Groote Houtstraat meer was. Toch bleef de Groote Houtstraatvereeniglng hem lief, want gedurende bijna 30 jaar tot 1918 was hij in onze hoofdstraat gevestigd, als vertegenwoordiger van den wijnhandel der firma Ferwerda en Tieman. Hij was ook nog altijd consul van den A. N. W. B Toeristenbond voor Nederland en besturuslid van het Centrum Comité der Vereen. „Koninginnedag", waarvoor hij zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt. De thans overledene was bovendien inder tijd een zeer bekend en geliefd leider van reizen der Ned. Reisvereeniging, voor welke functie hij twee jaar geleden wegens gevor derden leeftijd had bedankt. De teraardebestelling is bepaald op Woens dag 15 Januari a.s. te 12.30 uur op de Algem. Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemen- daal. Mgr. J. P. Huibers neemt bezit van het Bisdom. Plechtigheden in de Kathedraal St. Bavo. Vanmorgen heeft de nieuwe Bis schop van Haarlem het Bisdom aan vaard ingevolge de benoeming van Paus Pius XI. Welk een verschil met de plechtigheden, die eenige maanden geleden in de Kathedrale Kerk St. Bavo aan de Leidschevaart wërclen gehouden, bestond er met die van heden. Bij het plechtige afscheid van wijlen Mgr Aengenent was de kathedraal geheel gevuld met geloovigen .die den Bisschop de laatste eer wilden bewijzen. Ook nu waren zeer velen gekomen, dit keer om den nieuwen Bisschop in Haarlem te ont vangen. Doch in tegenstelling met de diensten die toen werden gehouden en die getuigenis afleg den van rouw om het verscheiden van een geliefden Bisschop, kon men nu een gewijde vreugde bespeuren. Tientallen geestelyken uit de omgeving woonden de plechtigheden bij. Ongeveer te kwart over tien waren in de Kathedrale Kerk St. Bavo de kanunikken en eere-kanunikken van het Kathedraal Kapittel in koorgewaad, alsmede vele geestelijken van Haarlem en omgeving in toga en superpli aan wezig. waar zij in kanunikken-banken en in het priesterkoor hadden plaats genomen. Even voor half elf begaf het kapittel, gevolgd door de geestelijkheid zich naar het portaal der Kathedraal, waar de Bisschop verscheen, be geleid door den Kapittel-Vicaris. Mgr H. J. M. Taskin. De stoet begaf zich daarna naar het H. Sacramentsaltaar, waar in stilte een korte aanbidding werd gehouden. Nadat de nieuwe Bisschop voor het Bis schoppelijk altaar de geloofsbelijdenis had af gelegd en den eed van trouw aan den H. Stoel had gezworen, werd de Apostolische Brief van de bisschopsbenoeming aan het Kapittel ge toond en een schrijven van Z.H. den Paus aan de geloovigen voorgelezen en aldus de bis schopsbenoeming bekend gemaakt. De Bisschop begaf zich vervolgens naar den troon en werd gekleed in mozetta, als teeken van zijn juris dicti. Nadat de kanunikken en de geestelijkheid met hoofd- en kniebuigingen hun eerbied hadden betuigd, hield de Kapittel- Vicaris Mgr. H. J. M. Taskin, een toespraak tot den Bisschop. Mgr. Taskin zei o.m. dat hij God wilde smeeken den nieuwen Bisschop wijsheid, Kracht en rechtvaardigheid te geven, opdat hij dit ambt naar Zijn wensch zou kunnen vervullen. Mgr. Huibers zei dat hoe meer hij zich be wust werd van de verhevenheid van het ambt. des te meer voelde hij zich onwaardig. Hij ontveinsde zich echter niet de groote eer en de plechtige eerbewijzen die hem te beurt waren gevallen. Er zullen zware zorgen op dit ambt rusten, doch Mgr. Huibers hoopt met God's hulp zijn taak te vervullen. Nimmer heeft hij gedacht eens tot dezen post beroepen te zullen worden en hij dank te God voor het priesterschap en voor dit episcopaat. De nieuwe Bisschop was vol vertrouwen in de toekomst. Hij dankte tenslotte het kapittel en in het bijzonder Mgr. Taskin. die voor den tweeden keer. ondanks zijn hoogen ouderdom het be stuur over dit Bisdom heeft willen waar nemen. „Gehoorzamend aan de Heilige stem van den Paus neem ik bezit van het Bisdom Haarlem", eindigde Mgr. Huibers. De H. Mis. die het slot van de plechtighe den vormde, werd opgedragen door den de ken van Rotterdam, den hoogeerw. heer J. H. van Heeswijk. tevens kanunnik van het Bisdom Haarlem, met assistentie van den diaken, kapelaan Heing. den waarnemenden pastoor van de kathedrale kerk St.. Bavo aan de Leidschevaart en den sub-diaken, kape laan Hendriks, een neef van wijlen Mgr. J. Aengenent. Te ongeveer kwart voor twaalf verliet Mgr. Huibers de kathedrale kerk St. Bavo waarbij hij aan den uitgang de aanwezigen zegende, Ten slotte vertoefde Mgr. Huibers eenige oogenblikken op de stoep van de pastorie aan de Leidschevaai-t. De consecratie, die op deze in—bezitne ming nog moet volgen, zal geschieden op 13 Februari. Stoomloodsboot No. 4 ernstig beschadigd. Het vaartuig buiten dienst gesteld. IJMUIDEN Maandag. De stoomloodsboot No. 4 is, krui sende voorgaats door een nog onbe kende oorzaak ernstig beschadigd, waardoor het vaartuig buiten dienst moest worden gesteld. Vermoedelijk is de schade ontstaan door dat. toen Zaterdagmorgen het Engelsche ss Antilochus werd beloodsd, het vaartuig door een zware stortzee werd getroffen. Nadat een loods op dit stoomschip was overgezet, kwam de loodsboot, na het van Duinkerken komen de tankbootje Otterhound te hebben vóórge- stoomd, de haven binnen. In de buitenha ven werd geconstateerd, dat er lekkage was bij den schroefkoker, terwijl er eveneens een rammelend geluid werd geconstateerd, waar van men de oorzaa-k niet kon vaststellen. De dienst werd daarop verder waargenomen !oor de stoomloodsboot No. 5. Het beschadigde vaartuig zal naar Nieu- .vediep worden gebracht om aldaar te dokken. Het wordt voorts niet onmogelijk geacht, dat het vaaxluig op een onder water drijvend voorwerp heeft gestooten, Het woord is aan. Robert Louis Stevenson: Geen plicht ivordt zoo on derschat als de plicht, ge lukkig te zijn. Abessyniërs krachtig in het offensief. De regen is een machtig bondgenoot. Weer 200.000 man gemobiliseerd? LONDEN. 13 Jan. f A.N.P. De Daily Tele graph meldt uit Addis Abeba, dat de Abessy niërs krachtige pogincm in het werk stellen om de Italianen uit t land te verdrijven, waarbij zij worden geholpen door den hevigen regenval. Hardnekkige geruchten doen de ronde, dat Ras Seyocm Makalle na een aanval zou hebben heroverd. Ras Desta zou de ver zekering hebben gegeven aan het front bij Dolo te kunnen stand houden. Op advies van Ras Desta zou de negus de mobilisatie hebben gelast van 200.00;) man, welke bestemd zouden zijn voor de Zuidelijke provincies. Heden is in de kerken een proclamatie voorgelezen, waar in werd gewaarschuwd voor de mogelijkheid van een Italiaanschen luchtaanval op Addis Abeba tusschen 22 en 24 Januari. Tusschen 3 en 9 Januari zijn meer dan 9000 man Italiaan sche troepen het Suez-kanaal gepasseerd met bestemming Oost-Afrika. De Nederlandsche ambulance naar Dessié. Telegram van den Franschen gezant. DEN HAAG. 13 Jan. (R.P.D.) Van den Franschen gezant te Addis Abeba, den heer Bodard, is onder dagteekening van 8 dezer het volgende nadere telegrafische bericht ont vangen: De Ned. Roode Kruisambulance zal in het begin der volgende week naar Dessie en het front vertrekken. Ik bevorder de noodige maatregelen om haar veiligheid te verzekeren. Weer een dief in een Waren huis betrapt. Een 32-jarige metselaar, die in Haarlem woont, werd Zaterdagavond door een chef van een warenhuis betrapt, toen hij eenige goederen trachtte te stelen. Hij bleek in het bezit te zijn van een paar schilderijtjes, handschoenen, sajet en eenige, uit een an der warenhuis hier ter stede gestolen goe deren, alles bij elkaar voor een bedrag van ongeveer f 20. De politie vond bij huiszoeking nog meer dingen, die uit de twee warenhuizen waren ontvreemd. De man Ls in bewaring gesteld. De Japansche delegatie zal de Londensvhe vlootconferentie nog niet verlaten. 4 Hauptmann's gratieverzoek is door het Hof van Genade afgewezen. pag. 4 Er gaan te Parijs opnieuw geruchten, volgens welke het Vaticaan in het Italiaansch- Abessynische geschil zou bemiddelen. pa 4 Bij verkeer:-ongevallen zijn tijdens het week end vier menschen gedood. pag. 3 Te Rotterdam is een vrouw door een varens gezel vermoord. pag. 3 Het ontwerp-liquidatie-aceoord in de zaak- Schaap. pag. 3 Bij Eindhoven is een man door zijn vrouw met een revolverschot gedood. pag. 3 Mgr. J. P. Huibers heeft bezit van het bis dom Haarlem genomen. pag. 1 Het Nederlandsche elftal heeft te Parijs met C1 gewonnen. pag. 6 Rie Mastenbroek heeft een wereldrecor' ge vestigd op den 400 Meter rugslag. pag. 10 De Nederl. damkampioen is tegen Raichen- bach weer verder achtergcraakt door een nederlaag in de tiende partij. pag. 9 Laatste Berichten pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een kwestie van tempo. pag. 1 Speciale correspondentie uit Dessié: De Ita lianen op het punt Makalle te ontruimen? nag 4 J. B. Scl - r rif B 21 vliegt om de werld. pag 4 K. de Jong en J. B. Schuil over Piano- en Dansavond. pag. IQ

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1