Waswater. Het Be&akQtiqkste 53e Jaargang No. 16121 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 14 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEKEBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05. p. maand f 0.22. p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400-. Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger 75.- Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DiT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 Januari. Spreekverbod tegen Lord Cecil. Met groote verbazing zal men vandaag lezen dat de Nederlandsche regeering den Engelschen staatsman Lord. Robert Cecil verboden heeft te Amsterdam te spreken in een vergadering belegd door het Abessynië- comité. De Regeeringspersdienst deelt mede in een communiqué, dat wij in dit nummer vermelden, „dat deze samenkomst in het bijzonder aan het Italiaansche bombarde ment op de Zweedsche Roode Kruis-ambu- lance gewijd zou zijn. zoodat bij voorbaat verwacht kon worden, dat de besprekingen zich op politiek terrein zouden bewegen". De regeering beroept zich dan op de door haar aanvaarde gedragslijn, dat aan vreem delingen niet kan worden toegestaan hier te lande politiek te voeren. Dit lijkt ons wel een héél zonderling be sluit. Toen de regeering indertijd de bewuste gedragslijn aanvaardde, zal men die vrijwel algemeen opgevat hebben als een maatregel cfn te beletten dat hier buitenlanders zouden o'ptreden met het doel. het Nederlandsche staatsgezag te ondermijnen, althans open lijk te bestrijden. Nu blijkt dat deze maat regel veel verder gaat. Men beschouwt den Italiaanschen aanval op de Zweedsche Roode Kruis-ambulance als een politieke kwestie! Nu, van partij-politieke smetten is zij in elk geval volkomen vrij.'Dus moet het een kwes tie van internationale politiek zijn. En in de internationale politiek betreffende Italië trekken Engeland en Nederland ée-n lijn. Beide passen economische sancties, d.w.z. strafmaatregelen, op den aanvaller Italië toe. En nu deze aanvaller tot zulke treurige ex cessen als bombardementen op ambulances is overgegaanexcessen die in Nederland zoowel als in Engeland extra verontwaardi ging hebben gewekt omdat men weerlooze zieken eenvoudig vermoord heeft.mag een Engelschman daar niet over in ons land komen spreken! Van deze nieuwste „politieke figuur" begrijpen wij niets. Maar dan ook niets. De indruk die deze thans openbaar gewor den weigering in Engeland en in Zweden moet maken zal natuurlijk treurig zijn. De Telegraaf zegt vanmorgen dat de weigering „bij velen, niet alleen hier te lande doch ook in Enge land, pijnlijke verbazing zal wekken". Ja, in derdaad, en meer dan dat. De persoon van'Lord Robert Cecil sluit elk wantrouwen omtrent de wijze, waarop hij van de gastvrijheid van een ander land gebruik zou kunnen maken, volkomen uit. Deze zeer nobele figuur, die zijn leven in dienst van de vredeszaak heeft gesteld en in zijn eigen land algemeen den grootsten eerbied geniet, is verscheidene malen Engelsch minister ge weest en leider van de Britsche delegatie in Genève. Als voorzitter van de League of Nations' Union (de Engelsche Volkenbondsvereeniging) heeft hij de vermaarde Peace Ballot (vredes- stemming) georganiseerd, waarbij twaalf mil- lioen Engelschen zich vóór Genève en vóór het stelsel van collectieve veiligheid uitspra ken. De uitslag van deze Peace Ballot heeft grooten invloed gehad op de in Engeland ge volgde politieke koers ten aanzien van Genève, die sindsdien gewijzigd is in de richting, waar in Nederland altijd heeft medegewerkt. Tegen Lord Cecil's politieke richtin» kan de Neder landsche regeering zeker geen bezwaar doen gelden, want hij behoort in EngeSand tot de Conservatieve Partij, die regeert Deze weigering schijnt inderdaad een zon derlinge blunder, en tegenover een zoo hoog staand, belangeloos en met de edelste bedoe lingen bezield man als Lord Robert Cecil bijna een beleediging. Als men in Den Haag bang is anderen te ontstemmen wie dat dan ook mogen zijn: de Italiaansche gezant soms? getuigt dit optreden van weinig moed. En in- tusschen doen wij mede aan het toepassen van sancties op Italië! Als men inderdaad zoo huiverig is voor de gevolgen van een precedent, dan moet het ant woord zijn: dit is geen precedent. De Neder landsche gastvrijheid komt wel in een benauwd hoekje terecht als wij aan een man als Lord Robert Cecil gaan verbieden, in ons land het woord te voeren! R. P. PLEBAAN WESTERWOUDT PASTOOR TE NOORDWIJKERHOUT. Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt van de Kathedrale Kerk aan de Leidschevaart is be noemd tot pastoor te Noordwijkerhout. De hoogeerwaarde heer Westerwoudt heeft vroeger kerkelijk recht gedoceerd aan het Se minarie Warmond. Daarna werd hy secretaris van het Bisdom Haarlem. Sinds 9 Januari 1922 is hij plebaan der Ka thedraal. Hij heeft zeer veel gedaan voor de versiering van deze kerk. Plebaan Westerwoudt is juist Zaterdag her steld te Haarlem teruggekeerd. De rivieren, dezer dagen, Hier en in het buitenland, Zijn in was en zij gedragen Zich weer ver boven hun stand. Als het niet weer gauw gaat ebben, Wordt ook hier veel blank gezet En ook onze boeren hebben Erg het land maar nog maar net Reeds in alle kranten las je, Hoe geducht het water rijst, En t is lang geen wissewasje, Naar die statistiek bewijst. 'k Zal niet diep in 't vraagstuk treden, k Ben een leek in waterpas. Noch diepzinnig gaan ontleden, Wat was was. vóór was was was; Maar een groep van Waterlanders. Heeft weer kans op watersnood En meeleven in elkander's Zorgen maakt een klein volk groot. Laat ons voor die boeren hopen, Dat het spoedig wat bedaart, En het niet zoo'n vaart zal loopen. Dat het vaart over hun vaart. Is 't figuurlijk reeds gestegen Tot hun lippen, dat 's een last Erger nog als 't halverwege Letterlijk op d'akkers wast P. GASUS. SORTEERING 1936! Nog smaakvoller! KROON-BE HANGS ELS Alléén Gr. Houtstr. 179, Tel. 14269 (Adv. Inge?,. Med.) Door een lekke band te water gereden. Consternatie aan het Noorder Buiten Spaarne. Omstreeks kwart over twaalf in den af- geloopen nacht hoorde een bewoner van den Spaarndamschen Weg om hulp roepen aan den waterkant, waar hij een auto ontdekte, die met de achterwielen tegen den wal kant opstond met de motorkap naar be neden. Hij waarschuwde de politie, die on middellijk kwam en bij de spoorbrug, op de plek waar vroeger ,.het Kikkertje" was, de two-seater in het water zag hangen, steunend tegen den kademuur. Met een kraanwagen die er bij was gehaald trachtte men het vehikel op het drooge te krijgen, doch dat lukte niet. Inmiddels was men te weten gekomen, dat de eigenaar van de auto was de 38-jarige reiziger T. uit Haarlem. Er werd iemand naar hem toegestuurd en die hoorde aan het huis van den heer T. dat deze veilig en wel zij het erg nat, thuis was en dat er geen andere personen in de auto hadden gezeten. De man was zeer overstuur, wat te be grijpen valt als men het relaas van het on geluk hoort. De auto heeft naar de verkla ring van het slachtoffer, een lekke band ge kregen. Waarschijnlijk is hij toen tegen een gaslantaarnpaal opgereden, die is afgeknapt en thans op den bodem van het Spaarne ligt, vervolgens is de wagen tegen een meerpaaltje opgereden, waardoor de vooras met de wielen onder de auto vandaan zijn gerukt. Deze zijn op de wal blijven liggen. Tenslotte is de auto in het water terecht gekomen. De heer T. heeft zich zwemmende kunnen redden en is doornat naar huis ge rend. Een ongeluk, dat nog goed is afgeloopen. Vat van 71 K.G. op het hoofd gekregen. Maandagmorgen was een 37-jarige IJmuidensche arbeider H. J. V/. bij de Asphaltfabriek in den Waardepolder bezig bij het lossen van een schuit, die in het Spaarne lag. Plotseling schoot een vat van 71 K.G. uit de takel en kwam terecht op het hoofd van T„ die bewusteloos werd. De Ongevallendienst heeft hem met een auto naar het St. Elizabethsgasthuis laten brengen, waar de man met een hersenschud ding is opgenomen. De arbeidsinspectie heeft een onderzoek ingesteld en geconstateerd dat het ongeluk te wijten is aan fouten van het gebruikte materiaal. T., wiens toestand niet levensge vaarlijk is, kon nog niet worden gehoord. „20.000 mijlen over zee." Hedenochtend woonden wij in het City- theater in Den Haag de eerste vertooning voor de pers bij van de film „20.000 mijlen over zee. de wereldreis van Hd.s - XVJLL1". Alle hulde aan luitenant ter zee 2de klasse Wijtema en aan de Haarlemsche filmfabriek Polygoon voor wat hier op het doek is ge bracht dank zij het knappe werk van luite nant Wijtema die heel wat meer is dan een gewoon amateur en die een kranig stuk werk heeft geleverd niet behulp van de film operateur van Polygoon. Wij komen op deze voorstelling morgen nader terug. Regen richt vernielingen in Abessynië aan. Opmarsch der versterkingen bemoeilijkt. (Van onzen correspondent Stuart Emeny). DESSIE. Maandagavond. De verbazingwekkende toewijding, waar mede de Abessyniërs aan het noordelijke front optreden, toont met hoeveel vastbera denheid zij van plan zijn de Italianen tot aan de zee terug te drijven. Eindelooze ka ravanen trekken langzaam noordwaarts, dwars door het door den regen geteisterde berglandschap, langs wegen, die hier en daar bijna een halven meter onder water staan. Soldaten in khaki-uniformen, oude man nen, die hun zwaard in houten scheeden dra gen, vrouwen, die voedsel met zich mededra- gen en kinderen, die zoo goed en zoo kwaad als het gaat. tentstokken met zich mede- sleepen. trekken allen naar het front op om de opmarcheerendë Abessynische legers te versterken en bun van voedsel te voorzien. Er gaat bijna geen uur voorbij zonder dat een deel van den weg door den regen wordt weggespoeld. Het opperhoofd van het dichtstbijzijnde dorp blaast dan op zijn hoorn, al het werk wordt tot kilometers ver in den omtrek stop gezet en de arbeiders haasten zich naar de plaats des onheils en maken een begin met het herstelwerk. Zij beschikken over geen andere werktui gen dan puntige palen en hun eigen knokige handen, maar zij werken onvermoeid en met groote vaardigheid in dienst van Abes synië. Captain Townsend Stephens, die het trans port der Britsche Roode Kruis-expeditie leidt, heeft juist de route geïnspecteerd, waarlangs zijn ambulance naar het front zal optrekken. Hij vertelde mij vandaag: ..Voor zoover ik heb kunnen zien. is de stemming onder de Abessyniërs zóó hoopvol en opgewekt, dat ik vermoed, dat zij Eritrea zullen bereiken, indien zij geen tegenslag zullen hebben. De wegen zijn zóó onbegaanbaar, dat zijn vrachtauto er acht dagen over deed om het front te bereiken en 160 L. benzine ver bruikte over een afstand van 250 K.M. (Copyright News Ohronicle-A.N.P.) DE TOESTAND VAN KIPLING. LONDEN, 13 Januari (Reuter De toestand van Kipling is naar omstandigheden redelijk wel. Vervroegde pensionneering bij de Spoorwegen? Voor ontslag op 55-jarigen leeftijd zou Pensioenwet gewijzigd moeten worden. Naar aanleiding van de door den perso- neelraad bij de directie van de Nederland sche Spoorwegen geuite bezwaren inzake het verschil in inkomsten van personeel H.S. en S.S. bij afvloeiing op of boven den 60-jarigen leeftijd, heeft de directie aan den perso- neelraad een brief gericht, waarin zij volgens de N.R.Ct. mededeelt, dat h.i. dit bezwaar ondervangen kan worden door haar de be voegdheid te geven al het personeel bij ont slag op 55-jarigen leeftijd of ouder vervroegd ouderdomspensioen toe te kennen, zooals thans reeds bestaat ten aanzien van perso neel in bepaalde betrekkingen bij de exploi tatie van het spoorwegbedrijf. De directie wijst er nog op, dat dan de pensioenwet ge wijzigd zal nvoeten worden, waarbij dan tevens voorzieningen getroffen zullen dienen te worden in verband met de finacieele of fers, welke dan van het pensioenfonds ge vorderd zullen worden. De personeelraad heeft, een afschrift van dezen brief aan de verschillende personeels- vereenigingen gezonden, welke vereenigingen het denkbeeld van de directie in nadere be spreking zullen nemen. Vlootconferentie opnieuw uitgesteld. Hebben de Japanners reeds besloten de conferentie te verlaten? LONDEN. 14 Jan 1936 (A.N.P.) De op vandaag vastgestelde zitting der vlootconfe rentie is op verzoek van de Japansche delega tie opnieuw uitgesteld. Dit vierde uitstel van de oorspronkelijk op laatstleden Vrijdag vast gestelde zitting beteekent een nieuwe poging om de dreigende ineenstorting van de confe rentie op het laatste oogenblik te voorkomen. Tot het uitstel werd Maandagavond besloten na een bespreking van twee uur tusschen de Engelsche en de Japansche delegatie, waaraan ook minister Eden deelnam. De Japansche de legatie verkeert in afwachting van verdere aanduidingen van Tokio op sommige punten. De zitting zal thans vermoedelijk op een dag, later in de week, worden gehouden De och tendbladen zijn van meening dat, ondanks de poging een crisis te voorkomen, de toestand toch zeer moeilijk Is. In de gisteren tusschen de Engelsche en de Japansche delegatie ge houden bespreking is in geen enkel opzicht gebleken, dat de Japanners bereid zijn hun oorspronkelijke eisch inzake gemeenschappe lijke maximumbewapeningsgrens der vloot- mogendheden te matigen. De marine-correspondent van de Morning Post meldt dat het Japansche verzoek voor opnieuw uitstel der zitting zijn oorzaak vindt in een waarschuwing van Engeland, volgens welke Japan de verantwoording zou moeten dragen voor een mislukking der conferentie. Nader verneemt het A. N. P. uit Londen: Van bevoegde zijde verluidt dat de Japansche vlootdelegatie definitief heeft besloten de conferentie te verla ten. Het is nog niet zeker of een of meer waarnemers te Londen zullen blijven. De delegatie zal haar besluit tot uittreding waarschijnlijk op de eerstvolgende plenaire zitting der conferentie officieel mededeelen. Naar verluidt hebben de Japanners reeds gis teren de leden der Britsche delegatie van hun voornemen in kennis gesteld Vanmorgen hebben de Britsche en Amenkaansche dele gaties in een gemeenschappelijke bijeenkomst het Japansche besluit en de toekomst der conferentie besproken. Beëediging Mr. Raedt. Als Kantonrechter. Hedenmorgen had in de civiele zitting van de Arr. Rechtbank alhier de beëediging plaats van mi*. Th. Raedt, den nieuwbenoemden Kantonrechter. Nadat de griffier het benoemingsbesluit had voorgelezen en mr. Raedt de vereischte belofte had afgelegd, wenschte de president mr. Th. Maassen, den nieuiwen Kantonrechter namens de Rechtbank, geluk met zijn be noeming. Mr. Raedt heeft naturulijk het voor en tegen van de aanvaarding zijner nieuwe functie overwegen en daarna zijn keus be paald. Hij laat bij de Rechtbank uitstekende herinneringen na en spr. wenschte hem ten slotte toe, dat zijn nieuwe werkkring hem veel voldoening zou geven. Mr. dr. W. P. Vis, als Deken der Orde van Advocaten alhier, bracht mr. Raedt de wel gemeende.^ gelukwenschen van de Balie over. De Balie heeft hem altijd als rechter hooge- lijk gewaardeerd. Hij werd in deze functie gekenmerkt door de energie, het weten en de kracht, die voor een goede rechtspraak noodig zijn, toonde altijd groote welwillend heid tegenover de rechtzoekenden en nam ook tegenover de advocaten altijd een zeer welwillende houding aan. Spr. hoopte dat deze aangename verhouding tusschen mr. Raedt en de advocaten zal blijven vorot- duren. Met een kort woord dankte hierna mr. Raedt voor de gelukwenschen van Rechtbank en Balie. Een prettige samenwerking met beiden heeft altijd bestaan. Hiermede was de korte plechtigheid ge ëindigd Het woord is aan. La Rochefoucauld Men moet voor zijn lot zorgen als voor zijn gezond heid. De zaak-Schaap. Behandeling der homologatie van het accoord uitgesteld. Heden zou de Rechtbank uitspraak doen inzake de homologatiie van hetaangeboden accoord in de zaak der Handelsvennootschap onder de firma J. Schaap Lnz, te Wormerveer. Opverzoek van den curator, Mr. L. V. Hoog, werd de behandeling der homologatie door de Rechtbank echter 14 dagen uitgesteld, omdat de accoo/dpenningen nog niet gestort zijn Kapitein van de „Rotterdam" bestraft. Schuldig geacht aan de stranding bij de Morantcays-eilanden. AMSTERDAM. 14 Jan. (A. N. P.). De raad voor de scheepvaart heeft heden middag uitspraak gedaan inzake het aan den grond loopen van het mailschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn op een der Mo- rantcays (Jamaica). De raad is van oordeel, dat dit ongeluk is veroorzaakt door onvoor zichtige navigatie en in den zin van art. 48 der Schepenwet aan de schuld van den kapi tein is te wijten. De raad heeft naar aanleiding hiervan een straf van schorsing uitgespro ken en den kapitein de bevoegdheid ontnomen om als kapitein te varen op een schip als be doeld bij art. 2 der Schepenwet, voor den tijd van een maand. In de uitvoerige motiveering van zijn uitspraak deed de raad uitkomen, dat er alles tegen was om met dit schip, met 456 passagiers aan boord, ook maar iets onnoodig te wagen. Er was bovendien niet de minste haast, daar met verminderde vaart werd ge varen om 's morgens in Kingston aan te ko men. Het is, naar de raad oordeelt, niet ver antwoord om de waarschuwing van de zeil. aanwijzingen in den wind te slaan. MINISTERS DECKERS EN GELISSEN BEZOEKEN MIJNEN EN FABRIEKEN. WARSCHAU. 14 Jan. (Reuter). De beide Nederlandsche ministers Deckers en Gelissen hebben den Maandag doorgebracht te Katto- witz en Chorzow, waar zij de mijnen en fa brieken bezochten, 's Avonds keerden zij naar Warschau terug. De hevige stormen, die de laatste dagen ook over Engeland woedden, hebben in vele deeïen van het land groote schade aangericht. Wat er overbleef van een garage in Low Valley (Yorkshire). Aan het Abessynische front is de positie van Makalle nog onzeker. 4 Als gevolg van de verworpen A. A. A. wet moet in de Vcreenigde Staten 200 millioen dol lar aan belastingen terugbetaald worden. pag. 4 De stad Saarlouis in het Saargebied is omge doopt in Saarlautern. paa 4 De vlootconferentie is opnieuw uitgesteld. pag 1 Lord Robert Cecil mag niet in ons land spre ken over den aanval op de Zweedsche am bulance. pag. 3 Zes elevatorschepen zullen in ons land worden gebouwd. pag. 3 De pogingen om de Kerkplein te bergen wor den nog niet opgegeven. pag. 3 Te Amsterdam is een monstermeeting voor het Plan van den Arbeid gehouden. pag. 3 Jlir. dr. J. C. Mollerus: Beschouwingen over het nieuwe handelsverdrag met Duitsch- land. pag. 3 Onder groote. belangstelling is hedenmiddag het stoffelijk overschot van mr. J. Gerritsz ter aarde besteld. pag. 2 Laatste Berichten pag. 7 ARTIKELENENZ. R. P.: Spreekverbod tegen Lord Cecil. pag. 1 Het Snelle Ding: Bof. pag. 3 Bijzondere correspondentie: Regen richt ver nieling aan in Abessynië. pag. 1 I an onzen correspondent te Stockholm: De Scandinaviërs onderling. pag. 4 K. de Jong: Feestavond der Haarlemsche Po litie Muziekvereeniging. pag. 6 G. J. Kalt: Uitvoering door leeraren der „Toonkunst" school. oag. 6 C. J. v. T.: Onze 39: De heer D. J. A. Wcster- veld. pag. 5 Schaakrubriek pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1