Het Snelle Ding Er kon niet meer bereikt worden, Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DINSDAG 14 JANUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Et* AuU^a^it Bof. Ik bedoel niet de kinderziekte van dien naam. Ik bedoel dat men in dit leven moet zien te boffen. Ook in het snelverkeer. De bof is op wonderlijke wijze over het mensohdom gedistribueerd. Iedereen weet dat er menschen bestaan, wien de stoffelijke welvaart letterlijk toestroomt zonder dat zij ooit buitengewone gaven getoond hebben. Op een goeden dag speelt zoo iemand eens met een sceptisch gezicht in de Staatsloterij, en wint meteen de honderdduizend. En de jon gen die naast hem op de schoolbanken zat en daar altijd nr. 1 was, die bovendien meer- dan-middehnatig viool speelde en een be- paald-bijzönder dilettant was in het cabaret genre, sukkelt moeizaam door twaalf am bachten en dertien ongelukken heen. Van zijn dertigste tot zijn achtenzestigste speelt ihij elk jaar een twintigje in dezelfde Staats loterij en wint nooit een cent. Hoe zit dat? Er is éen troost. Niemand heeft op elk ge bied bof, en niemand heeft op ieder terrein pech. Wie als automobilist zonder veine is, doet evenwel verstandig zijn wagen te verkoopen en zich op andere wijze voort te bewegen of zich door zijn vrouw te laten rijden. Men moet het Noodlot niet verzoeken. Ik heb een man gekend die al begon met een hond dood te rijden toen hij het leerde. Daarna kreeg hij in veertien dagen drie lekke banden on derweg. zakte voor zijn rij vaardigheids-exa men uitsluitend omdat de examinator den vorigen avond een krachtig feestje had ge vierd, en kocht toen toch nog een auto. Hij was een optimist. Dat wagentje sloofde zich uit om hem in 'n somberen zwartkijker te ver anderen. De auto-duivel zelf scheen er in te wonen. Deze Satan prikte banden door, maakte gaatjes in den radiateur zoodat die midden in Drente droogliep, veroorzaakte de eene kortsluiting na de andere in het inge wikkeld draden-bestel, dat zich onder het dashboard bevindt en voerde hem in de ar men van een gansche reeks toevallig-slecht- gehumeurde politie-agenten. Zij bekeurden hem wegens niet toeteren, wegens teveel toe teren. wegens te hard rijden (40 inplaats van 30) en wegens het noodeloos veroorzaken van een opstopping in het verkeer. Op een avond ging zijn achterlicht plotseling uit Het had vijf minuten tevoren, toen hij startte, nog gebrand. In de vijfde minuut werd hij opgeschreven. Zoo ging het maar door. Hij hield vastbe raden vol tot er een splinternieuwe voorband sprong en hij tegen een boom opvloog. Het wagentje stierf. Hem sleepten ze er in het ziekenhuis net door. De autoduivel wou zeker eens zien wat er nog verder met hem uit te halen zou zijn. Maar hij wou liever nog wat leven, incasseerde de verzeker insrssom, kocht een knetterfiets en ging daar van het over blijvende bedrag een glorieuze vacant,ie mee houden. Dit apparaat was zoo gewillig als een lam. De knetterfiets-bof bleek hem toe bedeeld te zijn. Het ding liep altijd, en hij had drie weken prachtig weer in Mei. Kom daar eens om! Maar sommige menschen hebben altijd prachtweer als ze vacantie houden. Hij had dat ook, had het eigenlijk altijd gehad. De gedachte deed zijn optimisme voorgoed terugkeeren. Een redelijke dosis auto-bof is noodzakelijk Ik mag er niet over klagen. Nog nimmer heb ik een lekke band onder weg gehad. Tweemaal is Het Snelle Ding tot stilstand gekomen omdat er geen druppel benzine meer in het reservoir was, en beide malen gebeurde dat vlak voor een garage. Éénmaal heeft mijn achterlicht gefaald op tweehonderd meters afstand van een ga rage. en er was meteen een vriendelijk man die waarschuwde. Driemaal is de ventilator drooggeloopenen telkens hield hij het nog uit tót het eerstvolgende dorp. Twee maal had ik het een of andere auto-paperas niet bij mij toen 'k in een ambtelijke con trole-val terecht kwam, en beide malen zei den ze: „Er staan er nu al te veel, rijdt u maar door". Is dit alles boffen of niet? Natuurlijk loopt het ook wel eens een keertje tegen. Terugkeerend van een late ver gadering ben ik 's nachts te half twee be keurd in een dorp dat éen-richting-verkeer bezat. Ik wist dat niet en nam het linksche straatje zonder een bord te ontwaren. Het dorp was uitgestorven op éen man na. Dat was de gemeenteveldwachter op zijn nacht ronde. Hij bleek onverbiddelijk. Maar er is niemand, zei ik. U schijnt mij niet mee te tellen, ant woordde de gemeente-veldwachter bitter. Ik heb u toch niet aangereden? Dat ontbrak er nog maar an! 11 En ik kende dit dorp niet. Jammer voor u. Uw rijbewijs? Hier keerde de anders zoo trouwe Bof tot mij terug. Het was aanwezig. Vijf minuten later draaide ik de bermlamp aan en de lichtstraal schoot recht in de groene oogen van een zwarte kat. Hevig remmen, redde haar het leven en mij van een onrustwek kend incident. Men moet in geen geval een zwarte kat doodrijden. „A-tril de la veine?" vroeg Napoleon, als ze hem iemand voor een benoeming voor droegen. Pleegt hij te boffen? Als er in zijn tijd auto's geweest waren, zou hij dat zeker ook van zijn chauffeurs hebben gevergd. Misschien heeft hij er wel op gelet bij zijn koetsiers-benoemingen. En te recht, Óp hol slaan doen auto's tenminste niet TWEE PERSONEN BIJ HET REDDEN VAN VEE GEWOND. Maandag brak brand uit in de kapitale boerderij van den heer M. Schaap te Mill (N.B.) Het geheele achterhuis stond spoedig in lichter laaie. De brandweer uit Mill tastte het vuur met kracht aan en zij slaagde erin het woonhuis te behouden. Het achterhuis brandde evenwel geheel uit. Bij het in veiligheid brengen van het vee werd de heer Schaap door brandend hout getroffen en rustig aan een der beenen ge wond. Een buurman die hem assisteerde kreeg brandwonden aan gelaat en handen. Het woonhuis kreeg groote waterschade Omtrent het ontstaan van den brand tast men in het duister. De boerderij was ver zekerd. Monstermeeting te Amsterdam Veertig duizend menschen betoogen. Voor het Plan van den Arbeid. Veertigduizend personen hebben Maandag avond gevolg gegeven aan den oproep van de Federatie Amsterdam der S.D.A.P. en van den Amsterdamse-hen Bestuurdersbond om te demonstreeren voor het Plan van den Arbeid van S.D.A.P. en N.V.V. De eenige ruimte in de hoofdstad, die naar men meende een dergelijke menschenmenig- te ikon herbergen, was 'het groote gebouw van de verleden jaar in gebruik genomen Am- sterdamsche Marktcentrale, voor de eerste maal voor dit doel beschikbaar gesteld. Het bleek echter, dat men zich vergist had. want toen tegen half negen ruim 30 000 de 50 x 126 meter metende zaal en alle galerijen er om heen dicht opeengedrongen hadden gevuld, bleken nog een kleine tienduizend menschen uit verschillende deelen van de stad. waar vandaan men in optocht naar de Centrale Markthallen was getrokken, buiten te staan. De politie had voor een voortreffelijke or deregeling gezorgd, en ook in de zaal was de regeling goed. In de lengte liep een met vlaggen versierd plankier naar het podium, dat gevormd werd door de galerij aan het eind van de zaal. Rede van den heer K. Vorrïnk. Tegen negen uur kondigt trompetgeschal en tromgeroffel de opening der betooging aan. Van de galerijen biedt de reusachtige, tot in eiken hoek gevulde zaal een imposan- ten aanblik. Het woord is thans aan den heer K. Vor- rink, voorzitter van de S.DA.P. die zal spre ken over de beteekenis van het Plan van den Arbeid. Wij beleven een crisis der Europeesche be schaving, zoo zegt hij. Bij het bestrijden der thans bestaande crisis hebben S.D.A.P. en N.V.V. zich verzet tegen de politiek van af braak en eenziidise aanpassing. De feiten hebben hen in het gelijk gesteld. Het werk- loozencijfer heeft de ongekende hoogte van 450.000 bereikt. Daartegenover stelt de heer Vorrink de welvaartspblitiek der sociaal-de mocratische regeeringen in Denemarken en Zweden, Dezelfde politiek ligt ten grondslag aan 't Plan v. d. Arbeid Het verlangt uitvoe ring van openbare werken tegen het normale uurloon, de 40-urenweek en vervroegde pen- sionneering. Door al deze maatregelen kun nen 200.000 werkloozen aan werk geholpen worden. Spr. weerlegt de critiek, die op het Plan is geoefend. Met soherpe woorden wijst de heer Vor rink de eenheidsfrontaanbiedingen der com munisten af. Hij zou zich verheugen indien zij werkelijk tot oprechte democraten zouden worden bekeerd, maar vooralsnog twijfelt hij aan de oprechtheid van hun betuigingen. Als spr. de Sovjet-dictatuur in Rusland he kelt, klinken hier en daar interrupties en gefluit op, dat echter overstemd wordt door het applaus. Als het luide applaus van de reusachtige menigte nauwelijks is verstorven, klinkt op nieuw klaroengeschal en tromgeroffel, de lichten flitsen uit en in het licht der schijn werpers worden over het middenplankier de witte „Planvlaggen" naar het podium gedra gen, dat aan weerskanten er mee bezet wordt. Namens de landelijke Plan-commissie van S.D.A.P. en N.V.V. draagt de heer Vorrink de vlaggen over aan de Amsterdamsche organi saties. De voorzitter van den plaatselijken raad van S.D.A.P. en N.V.V. de heer P van Eek, aanvaardt de vlaggen met een korte gelofte om voor het Plan te zullen strijden. Opnieuw klinkt muziek, afgewisseld met zang van de zangvereeniging ,.De Stem des Volks". Tegen tien uur sprak de voorzitter het slotwoord en werd de bijeenkomst gesloten. De reusachtige menigte verspreidde zich weer in alle richtingen over de stad. Ook het uitloopen der vergadering ging vlot en zonder al te groote verkeersstoringen. Man tegen een trein geloopen. Slachtoffer van een onbewaakten overweg. Maandag heeft op den onbewaakten over weg aan den Sprengerweg te Apeldoorn een ernstig ongeluk plaats gehad. Op genoemd tijdstip naderde de locaal trein Apeldoorn Zwolle den overweg. De 63-jarige H. Disberg, die te voet den overweg passeerde, werd dooi den locomotief gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer, dat onherkenbaar was ver minkt, heeft vermoedelijk tengevolge van hardhoorigheid den naderenden trein niet op- gemerkt. De moord te Eindhoven. Nog een arrestatie. Naar wij omtrent den moord te Eindhoven nader vernemen, heeft de vrouw bij haar ver hoor aan den commissaris van politie ver klaard, dat het slachtoffer zelf haar de revol ver heeft gegeven, welke zij na het plegen van de daad in het kanaal heeft geworpen. Deze verklaring komt de politie wat zonder ling voor, daar inmiddels bekend was gewor- dene dat de gearresteerde vrouw reeds gerui- men tijd een verhouding had met zekeren A. van K. Hierin heeft de politie aanleiding ge vonden, ook dezen man, als verdacht van medeplichtigheid te arresteeren. Zijn verhoor heeft echter niet tot nadere aanwijzing geleid. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Strijd voor zuiver gewicht. Maatregelen van B. en IV. van Amsterdam. B. en W. van Amsterdam hebben besloten het Reglement op de Centrale Markt aldaar, in dien zin aan te vullen dat op die markt de verkoopers van per gewicht te verhande len goederen verplicht zullen zijn aldaar een deugdelijk weegwerktuig te hebben, en op verlangen van den kooper bij den verkoop van goederen te gebruiken, terwijl bovendien het plegen van bedrog op die markt, door misleidende opschriften of in maat, gewicht of getal, gestraft zal kunnen worden met het ontnemen van het recht van toegang tot die markt gedurende een bepaalden tijd of bij zeer ernstig of herhaald vergrijp zelfs voor goed. B. en W. van Amsterdam beoogen door voor noemde maatregelen niet alleen de koopers en bona-fide verkoopers op de markt te be schermen, doch oo>k den goeden naam van de Centrale Markt in den lande als handels centrum te versterken Beschouwingen over het handelsverdrag met Duitschland. Ongeveer tegelijkertijd met het Neder- landsch-Amerikaansche, is het nieuwe Ne- derlandsch-Duitsche handelsverdrag tot stand gekomen. De chef der Nederlandsche Onder handelingscommissie. Dr Hirschfeld, heeft aan de persvertegenwoordigers, omtrent deze nieuwe overeenkomst verschillende bijzonder heden medegedeeld. Ongetwijfeld is het van belang daarover nog het een en ander op te merken. De Nederlandsche onderhandelaars in Washington hadden een aangenamer voor uitzicht dan hun confrères in 's-Gravenhage. De mogelijkheden om van over-zee iets daad werkelijks mede naar huis te brengen waren bij voorbaat grooter dan het bereiken van een succes-van-belang bij onze Oostelijke buren. Het is niet noodig nader uiteen te zet ten hoe dat komt. Men "kan volstaan met de algemeene opmerking, dat de Vereenigde Staten er economisch beschouwd zoo geheel anders voorstaan dan Duitschland. Toch zijn er verschillende bedrijfsgroepen in Neder land, die Duitschland als afzetgebied met lee- de oogen in beteekenis achteruit hebben zien gaan. Dat geldt in het bijzonder voor onze land- en tuinbouwers, zoomede voor de vee houders en zuivelbereiders. Wat zijn nu de resultaten, welke voor deze exportartikelen in het nieuwe verdrag zijn bereikt? Voor verschillende soorten zaden, in 't bij zonder groentenzaden, is het invoerrecht of geconsolideerd, of werd een verlaging bereikt. Voorts werd het invoerrecht op druiven van 15 op 7 Mark verlaagd, terwijl het invoerrecht op oesters werd vastgesteld op 65 Mark per 100 K.G. Voor de boomkweekers- en bloemkweekerspro- ducten, afgesneden bloemen en bloembollen is helaas niets van belang bereikt. Anders staat het met de landbouw- en veeteeltartike len. Het nieuwe verdrag wijkt belangrijk af van de voorgaande regelingen. Het blijkt, dat Duitschland zijn autarkisch standpunt daarbij verlaten heeft. Op zich zelf mag men zich over deze wijziging verheugen. De autarkie heeft reeds zóóveel onheil gesticht, dat ieder afbreken van dat streven toejuiching ver dient. Bij deze bescheiden vreugde moet het op het ogenblik echter blijven. Duitschland heeft te kampen met een gebrek aan koop kracht. Met de nog beschikbare koopkracht moet gewoekerd worden, men moet trachten het tekort op velerlei gebied zoo goed moge lijk aan te vullen. In de jaren 1934 en 1935 heeft Duitschland voor laatstgenoemde arti kelen een prijs betaald, die hooger was dan de wereldmarkt-prijs. Thans is overeengekomen, dat eenerzijds de prijs waarvoor deze produc ten uit ons land in Duitschland geïmporteerd zullen worden, lager zal zijn, anderzijds zal het invoer-contingent verhoogd worden. Duitschland ontvangt dus meer, doch de op brengst in geld zal voor ons land dezelfde blij ven. De autarkie heeft daarbij een rol ge speeld. in de achter ons liggende jaren was het Duitschlands belang niet, bedoelde pro ducten tegen lageren prijs in te voeren. Daar door zou aan het streven van Duitschland af breuk gedaan zijn. Onder den druk der om standigheden, waarbij de positie der clearing- rekening ongetwijfeld een belangrijke rol heeft gespeeld, zijn onze Oostelijke buren genood zaakt gworden het roer om te gooien. Voor onze onderhandelaars bleef de keus tusscher het verliezen van Duitschland als afzetgebied of het inwilligen der Duitsche voorstellen. Men besloot tot het laatste. Daarbij kwam nog. dat ons land een zeer exclusieve positie in Duitschland in nam. Onder de importeerende landen stonden wij bekend als duur. Daarin school een groot gevaar. Ook uit concurren- tie-overweging was het verstandig ons stand punt te wijzigen. Voorts kon niet uit het oog verloren worden, dat de overvloed dezer arti kelen in eigen land ons bij het niet vergroo- ten van den uitvoer naar Duitscrland. quanii- tatief beschouwd, voor de noodzakelijkheid plaatste deze producten elders, dus op andere markten, zooveel mogelijk te spuien, wellicht tegen afbraakprijzen Het nieuwe Duitsch-Nederlandsche nandels- verdrag vertoont nog een ander belangrijk verschil met zijn voorgangers. Het is te vin den aan de zijde van den Duitschen invoer in Nederland. Het is bekend, dat tal van Duit sche goederen bij den invoer in Nederland zijn gecontingenteerd. Er zijn thans nieuwe con tingenten vastgesteld, die in 't algemeen lager zijn dan in het oude handelsverdrag. Daar voor bestaat een verklaarbare reden. De ver minderde Nederlandsche koopkracht was oor zaak, dat verschillende vastgestelde contingen ten niet „uitgeput" konden worden, Een ze kere aanpassing bij de zoo zeer gewijzigde markt positie in ons land lag dus voor de hand. Reeds in 1934 moest een belangrijke vermin dering van den Duitschen invoer in ons land vastgesteld worden. De monetaiie moeilijkhe den en de clearing-strubbelingen in 't bijzon der waren oorzaak, dat onze Regeering in het afgeloopen jaar genoodzaakt was wat guller te "zijn met het verleenen van exportpremies. Het resultaat was gering. De verwachting, dat in 1935 deze invoercontingenten door Duitsch land wel ten volle benut zouden zijn, bleek ijdel te zijn, De contingenten zijn verminderd, de beteekenis der exportpremies zal beduidend kleiner zijn. Voor de gloeilampen-export is een tarief contingent vastgesteld, waarbij een zekere hoeveelheid tegen lager invoerrecht, wat daar boven uitgaat tegen hooger invoerrecht, kan worden geïmporteerd. Teneinde de afzetbepalingen in Duitschland voor zaden enz. te regelen wordt een gemeng de commissie in het leven geroepen, bestaan de uit deskundigen uit de kringen der produ centen en der handelaren. De beide voorzit ters der commissie beslissen waar en wanneer de commissie zal vergaderen. De opzet komt overeen met die der reeds bestaande commis sies voor fruit en groenten, voor tuinbouwaan- gelegenheden, voor reuzel en varkensspek, voor den haringhandel en de zuivelproducten. De nieuwe overeenkomst is in haar geheel zeker niet in overeenstemming met de vele wenschen, welke er bestonden, maar onder de gegeven omstandigheden kon niet meer be reikt worden. MOLLERUS RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF. 1 6 7 2 6 vanaf i ^5 - met garantie. PLJn- vanar J JO. 1oos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zater. 912 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Vier kilo opium in beslag genomen. Successen der Centrale Recherche te Rotterdam. Rechercheurs van de Centrale Recherche hebben op de Mathenesserlaan te Rotterdam dezer dagen aangehouden den 32-jarigen Chi nees D. V. A., die 1 kilogram ópium bij zich had, waarmee hij op weg was naar een pand in de Adrianastraat, waar deze opium zou worden bereid. De politie deed een huiszoe king in de woning, bewoond door den 30- jarigen J. A. v. d. B., waar men nog eenige hoeveelheden bereide en onbereide opium aantrof. Tegen den bewoner is proces verbaal opgemaakt; de Chinees is in arrest genomen. Dezelfde rechercheurs, die speciaal belast zijn met het toezicht op het smokkelen van opium, hebben op den Breeden Hilledijk dezer dagen een auto aangehouden, bestuurd door L. N. In deze auto zat ook een Chinees, die drie kilogram opium bij zich had. Tegen den chauffeur is procesverbaal opgemaakt en de Chinees is in arrest gesteld. CH. PLEYNES OVERLEDEN. Te Schaan in het vorstendom Liechten stein is op 78-jarigen leeftijd overleden de heer Ch. Pleynes, de man die de sticVter is geweebt van de bekende zeepfabriek Pleynes te Den Dolder. De heer Pleynes werd geboren in 1857 te Pfalzdorf. In 1899 kwam hij naar ons land om een fabriek van zeeppoeder te vestigen te Amersfoort. De eerste fabriek was ondergebracht in een schuurtje aan den Kleinen Koppel te Amersfoort. De zaken breidden zich allengs uit zoodat in 1902 een reusachtige fabriek in Den Dolder van de welvaart dezer onderne ming kon getuigen. In 1907 w*erd een tweede fabriek in exploitatie genomen. In den loop der jaren verkreeg de onderneming het pre- dicaat „Koninklijke". In 1918 trok de heer Pleynes, die zitting had in den gemeenteraad van Zeist,, zich uit de zaken terug. Hij ging naarf het Alpenland, waar hij is overleden. Woensdag zal hij er begraven worden. Zes elevatorschepen worden hier gebouwd. Opdracht van N.V. Van Hattum en Blanke voort te Beverwijk. Naar wij vernemen is de aan de N.V. Scheepsbouwwerf en Machinefabriek de Klop te Sliedrecht gegeven op dracht tot den bouw van zes elevator schepen, elk van 1200 ton afkomstig van de N.V. van Hattum en Blanke voort te Beverwijk. De opdracht is tot stand gekomen in concurrentie met het buitenland en zal zonder eenige Rijkssubsidie worden uitgevoerd. De schepen, die gebouwd worden onder toezicht van het bureau Véritas, moeten in zeven maanden worden opgeleverd. (A.N.P.) BEUKER EN DENIJS GAAN JUBILEEREN! Naar ons wordt medegedeeld zullen de pia nisten Beuker en Denijs die momenteel met groot succes optreden in de Cabaret-Revue „De Blokkendoos" in het Leidschepleintheater op Woensdag 29 Januari e.k. hun 12V2-jarig jubileum als pianisten-duo herdenken. MEVROUW MAG DA JANSSENS ONDER SCHEIDEN. Ridder in de Orde van Leopold II. De bekende actrice mevrouw Magda Jans- sens is door den koning van België onder scheiden, die haar benoemd heeft tot ridder in de Orde van Leopold H. TWEE PERSONEN. DOORDAT ZIJ VAN DE TRAP VIELEN, OVERLEDEN. De 40-jarige ongehuwde A. Bruinsma, is in zijn kosthuis aan den Schaesbergerweg te Heerlen van de trap gevallen. Enkele uren later is ae man overleden. In zijn woning aan de Plaarstraat te Heer len is de 30-jarige werklooze van Nispen van de trap gevallen. De man was bijna onmid dellijk dood. „Kerkplein" nog niet opgegeven. Pogingen om het schip te bergen worden voortgezet. Maandagmiddag is van Maassluis uitge varen een lichter van de bergingsmaat schappij L. Smit en Co. om voor de tweede maal de ankers uit te zetten van het te Eg- mond gestrande ss. „Kerkplein", hetwelk Zaterdag j.l. van zijn trossen en kabels is losgeslagen. Men hoopt bij gunstig weer de losgeslagen ankers te lichten. Het noodige materiaal daarvoor is reeds te Egmond aan Zee aangekomen. Uit bovenstaande blijkt dat men dus nog niet de hoop heeft opgegeven het schip te bergen. Ondanks den tegenslag wil men weer een poging wagen. LORD ROBERT CECIL HET SPREKEN VERBODEN. Over den aanval op Zweden s ambulance. Vreemdelingen mogen hier geen politiek voeren, aldus de regeering. Naar aanleiding van een bericht in de organen van de Arbeiderspers, volgens het welk van regeeringswege bezwaar is gemaakt tegen het optreden van lord Robert Cecil voor een te Amsterdam gevormd Abes- sinië-comité. waar-in de houding van den Volkenbond ten aanzien van den oorlog in Afrika besproken zou worden, kan. aldus bericht de regeeringspersdienst, worden medegedeeld, dat deze samenkomst in het bijzonder aan het Italiaansche bombarde ment op de Zweedsche Roode Kruis-ambu- lance gewijd zou zijn, zoodat bij voorbaat verwacht kon worden, dat de besprekingen zich op politiek terrein zouden bewegen. In overeenstemming nu met de door de regeering aanvaarde gedragslijn, dat aan vreemdelingen niet kan worden toegestaan hier te lande politiek te voeren, is voor bo venbedoeld optreden toestemming geweigerd. De moord op Sonja Beugeltas. Hooge Raad verwerpt het cassatieberoep. De Hooge Raad heeft verworpen het Cas satieberoep van den 21-jarigen E. P, ie Am sterdam. die in hooger beroep door het ge rechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf met betrekking tot den moord. 27 Augustus 1934 gepleegd, op de 7-jarige Sonja Beugeltas in een bananenpak- huis te Amsterdam. STEUN AAN KOOLZAADTELERS. In de Staatscourant van Maandagavond is opgenomen de ..Crisis-Steunbeschikking 1936 Fijne aZden I (Koolzaad oogst 1936)'' Blijkens deze beschikking wordt aan ae er kende telers van koolzaad over den oogst 1936 steun verleend uit het Landbouwcrisis fonds. Deze steun zal uitgekeerd worden in den vorm van een teeltpremie en wel over een opbrengst van ten hoogste 3200 H.A met koolzaad beteelde oppervlakte In totaal zal geen hooger bedrag aan steun worden uitgekeerd dan overeenkomt met een bedrag van f 125 per H.A.. berekend over de totale met koolzaad beteelde oppervlakte, COLLECTE BIO-V AC ANTIEOORD Het bestuur van de stichting „Bio-vacantie- oord" deelt mede. dat de Kerstcollecte, welke in nagenoeg alle bioscooptheaters in ons land, ten bate van het bio-vacantieoord, de stich ting van het film- en bioscoopbedrijf, is ge houden, in totaal f 40.388 (vorig jaar f 40521) heeft opgebracht. JONGEN DOOR VRACHTAUTO OP SLAG GEDOOD. Maandagmiddag te kwart over een is de 16-jarige wielrijder Den Har tog op den Schiedamscheweg te Overschie door een vrachtauto, bestuurd door zekeren L. over reden. De jongen was op slag dood. Onder vallenden muur bedolven. Slachtoffer na eenige uren overleden. Maandagmiddag was de metselaar De Fouw bezig met het sloopen van de eenigen tijd geleden verbrande schuur van den land bouwer Becu te Breskens. Bij het uitnemen van een deur. stortte een muur in. waardoor de Fouw getroffen werd. De man. die klaagde over inwendige pijn is naar het ziekenhuis, te Oostburg overgebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. I-Ilj laat een vrouw en twee jonge kinderen na, Rijkscommissie voor de werkverruimng. Mr. Gerritsz herdacht. In de vergadering van de Rijkscommissie inzake Werkverruiming heeft de voorzitter, de heer Ch. J. I. M. Weiter, het verscheiden van den eersten secr. mr. -J. Gerritsz, in treffende bewoordingen herdacht. De heer Weiter wees op de groote verdiensten welke de overledene in velerlei functies aan het land heeft bewezen. In de notulen van de rijkscommissie zal worden vastgelegd, hoe groot de waardeering van alle leden is voor den arbeid door mr. Gerritsz verricht. Van zijn groote kennis van het bedrijfsleven heeft de rijkscommissie steeds in ruime mate kunnen profiteeren en door zijn rustelooze activiteit wordt over den arbeid der com missie in de f lande met eere gesproken, Aalsmeersche veiling had een slecht jaar. Opbrengst een half millioen minder. De gezamenlijke Aalsmeersche veilingen, de Veilingsver. Bloemenlust en Ver. Centr, Aals meersche Veiling noteeren voor het afgeloo pen jaar een achteruitgang van ruim 11 of ruim een half millioen gulden. Hiervan nam Bloemenlust 300.126 voor haar reke ning en de V.C.A.V. 205.738. De grootere achteruitgang van Bloemen lust ligt in het feit, dat hier hoofdzakelijk rozen geveild worden, welker handel met Duitschland zeer achteruit ging.. De C.A.V. heeft behalve haar rozenveiling groote aan voer van seringen en potplanten. Van „aanpassing" is in het Aalsmeersch bedrijf geen sprake. Als deze achteruitgang blijft aanhouden is de catastrophe niet te vermijden en zal er handelend moeten wor den opgetreden,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5