VERKADE Onze 39 'BESCHUITJES KEELPIJN VfCKS 1 DINSDAG 14 JANUARI 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD Alliance Fran^aise. Een pelgrimstocht naar Sint Jago de Conipostella. Voor de afdeeling Haarlem van de Alliance Frangaise heeft de heer André Mabille de Poncheville gisteravond een voordracht ge houden over de pelgrimstochten naar Sint Jago de Compostella, zooals die in de Middel eeuwen werden ondernomen en zooals hij er zelf een in 1926 te voet afgelegd heeft. De voorzitter der afdeeling de heer J. H. Sauveur, leidde den spreker in, dien hij ka rakteriseerde niet alleen als „docteur en droit" en' „diplömé de Louvre", maar vooral als dich ter. Hij is de auteur van twee belangrijke wer ken „Voyage de Rome" en „Pélerinage de St. Jacques". Bovendien heeft de heer de Pon cheville, die een volgeling is van Maurice Bar- rès, zich verdienstelijk gemaakt ten opzichte van de toenadering tusschen Frankrijk en de Vlamingen en Frankrijk en Duitschland. De heer de Poncheville gaf bij het begin van zijn voordracht de legende weer, die om den dood van den Heiligen Jacobus is ontstaan en vertelde, hoe het graf van dezen apostel te Sint Jago de Compostella (in het noord-westen van Spanje) in de Middeleeuwen het doel van talrijke bedevaarten werd, nadat het Chris tendom zich ook hier definitief had ^eten te vestigen. Ook Hollanders hebben in die dagen pelgrimstochten naar de gewijde plaats on dernomen. Met een geprojecteerde kaart als toelichting zette spreker uiteen, welke route de reizigers door Frankrijk en Spanje namen om het doel te bereiken. Zelf heeft hij den tocht in 1926 te voet afgelegd en van deze reis, die hem als kunstenaar natuurlijk een groot aantal impressies heeft opgeleverd, gaf hij een levendig en suggestief relaas. Hij ver telde van zijn ontmoetingen met de Spaan- sche bevolking in verlaten plaatsjes, waar de cultuur nog in vele opzichten Middeleeuwsch gebleven is, van de steden en van de wonder- schoone Spaansche natuur. Het ligt voor de hand, dat hij vooral de aandacht vroeg voor herinneringen aan de literatuur. Zoo gaf de heer de Poncheville een beschrijving van Roncevaux, waar Karei de Groote's trouwe schildknaap Roland viel, welk feit Alfred de Vigny inspireerde tot zijn beroemd gedicht Le Cor". In gevoelvolle voordracht declameerde spreker deze prachtige Fransche dichtregelen. Ook Bourgos vormde een dankbaar thema, om dat deze stad immers ten nauwste verbonden is met de figuren uit Corneille's Cid. Aan de hand van een serie lichtbeelden kre gen de aanwezigen een indruk van hetgeen de Noord-Spaanschesteden aan historische schoonheid bezitten, waarbij spreker de over eenkomsten van de kerkelijke architectuur met die van Frankrijk aantoonde. Leon, Bourgas en andere steden verschenen met haar impo sante kunstschatten op het doek en tenslotte ook de bedevaartplaats zelve Sint Jago de Compostella. die met haar machtige kathe dralen om het graf van den Heiligen Jacobus op den bezoeker den indruk maakt van een „fort der Christenheid". De heer de Poncheville vertelde van dit alles met een enthousiasme en een beeldingskracht, die den dichter in hem verrieden. Het was dan ook allerminst een droge reisbeschrijving, welke den toehoorders opgediend werd, maar een doorleeefö, subjectief verslag met al de opgedane emoties er in vervat. Iets, waar de heer Sauveur in zijn dankwoord tot den spre ker terecht de aandacht op vestigde. „DE SIERKAN". De voetbalvereeniging „De Sierkan" heeft In café „De Korenbeurs" een kienavond ge organiseerd voor haar leden en donateurs, welke goed geslaagd is. Er was een mooie collectie prijzen aanwezig. Medewerking verleende een accordeonband onder leiding van den heer Verzeijlberg, lid van „De Sierkan". Het bestuur zorgde voor een extra attractie door het laten op treden van „The Brothers Robur" ook leden van „De Sierkan", die met hun plastische standen en kracht-acrobatiek de bewondering van de aanwezigen wisten op te wekken en een luid applaus oogstten. De voorzitter, de heer J. B. H. D. de Graaff. opende den avond met een rede, waarin hij dank bracht aan de schenkers van de prij zen; hij bracht hulde aan den heer P. Gras voor zijn fraaie reclameteekeningen. Vervol gens vestigde spreker de aandacht op het feit, dat de inzinking, welke iedere vereeni- ging wel eens meemaakt, nu overwonnen is. Er moet nu vol moed op het vijfjarig bestaan worden afgestevend. LIJST VAN MAILVERZENDING EN LUCHTPOSTVERZENDING, tot en met 19 Januari 1936. Ned. Indië zeepost via Rotterdam per m.s. Kota Gede. 17 Jan. gewone stukkeij 3.25; mail via Marseille per m.s. Indrapoera 16 Jan. gew. stukken 14.15; vliegdienst Amster damBandoeng 15 en 18 Jan. gew. st. 3.25. Suriname, vliegdienst New-York-Parama- ribo 14 Jan. gew. st. 19.10. Aruba. Bonaire, Curacao, mail via Cher bourg 14 en 17 Jan. gew. st. 19.10; vlieg dienst New-YorkMaracaibo 14 Jan. gew. st. 19.10, Vereenigde Staten. Canada. Mexico, via Cherbourg 14 en 17 Jan. gew. st. 19.10; Per- nambuco. Bahia, Rio de Janeiro, via Lissabon 18 Jan. gew. st. 16.45: Vliegdienst DuitschlandZuid Amerika 15 Jan. gew. st. 9.25. Vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 18 Jan. gew. st.' 10 China Hongkong Philippijnen, Japan. Mantsjoerije en Jehol, via Siberië 16 Jan. gew. st. 18. Ohina. Hongkong Philippijnen vliegdienst als Ned-Indië. Irak (Mesopotamië) via Istanbul 16 Jan. gew. st. 3.25: via Napels—Alexandrië 18 Jan. gew. st. 16.10 vliegdienst als Br.-Indië. Britsch-Indië via Marseille, 16 Jan. 'gew. st. 10.vliegdienst Amsterdam—Bandoeng 15 en 18 Jan. gew. st. 3.25. Ceylon, vla Marseille 16 Jan. gew. st. 14.15 vliegdienst als Br.-Indië. Penang, Siam, vla Marseille 16 Jan. gew. St. 12.30. vliegdienst als Ned-Indië. Singapore, via Marseille, 16 Jan. gew. st. 14.15. vliegdienst als Ned-Indië. Egypte, via Marseille 16 Jan. gew. st. 14.15. via Napels 18 Jan gew. st, 13.15; vliegdienst AmsterdamBandoeng 15 en 18 Jan. gew. St. 3.25. Vliegdienst LondonCairoJohannesburg 18 Jan. gew. st. 16.4-5. Oost-Afrika. via MarseilleAden, 16 Jan. gew. st. 10.vliegdienst LondonKaapstad 15 Jan. gew. st. 3.25; vliegdienst London Johannesburg 18 Jan. gew. st. 16.45. Zuid-Afrika. via Southampton 16 Jan. gew St. 16.45. Vliegdienst als Oost-Afrika. Australië, via Marseille 16 Jan. gew. st. 10. vliegdienst AmsterdamBandoeng, 15 en 18 Jan. gew. st. 3.25; vliegdienst LondonSin gaporePort Darwin 18 Jan. gew st. 2.15 Nieuw-Zeeland. via Southampton—Cher bourg 17 Jan. gew, st. 19.10 vliegdienst als Australië. Vogels in de Kennemer- landsche duinen. Lezing van Jan P. Strijbos. Voor de afdeeling Haarlem en omstreken van het Algemeen Nederlandsch Verbond, heeft de bekende natuurvriend en vogelken ner Jan P. Strijbos gisteravond in de tuin- zaal van het Concertgebouw een lezing ge houden over het onderwerp „Vogelleven in Kennemerland". De voorzitter, mr. Jules Hoog heette den aanwezigen welkom en leidde den- spreker in. Alvorens iets te vertellen van het leven der vogels in Kennemerland, sprak de heer Strijbos over den aard van deze streek en wel speciaal over de duinen en hun ontstaan. Het duinzand van Nederland is afkomstig uit twee streken, uit het Noorden en het Zuiden. De grenslijn ligt ongeveer ter hoogte van Bergen. Het Noordelijk duinzand is kalk- arm, het Zuidelijk kalkrijk, hetgeen verschil len in de flora ten gevolge heeft. Bij het ontstaan van duinen die zich voor het meerendeel om hindernissen vormen, speelt 't bekende biestarwegras een groote rol. Later verschijnt dan de helmplant. die in nog grootere mate het zand vasthoudt en die bovendien humus vormt. Een andere plant die van belang is voor de instand houding van de duinen, is de zandzegge. Langzamerhand ontstaat dan het duinwoud van duindoorn, eis, berk en naaldhout. In de omgeving van Haarlem kan men al die fasen te zien krijgen. Kennemerland is dan ook een bij uitstek gunstig woongebied voor allerhande vogels. Wanneer bijvoorbeeld door het graven der konijnen, een wonde plek in de duinen ont staat, vormt zich daar gemakkelijk een z.g. „windketel", die wanneer hij diep genoeg uitgehold wordt, gemakkelijk een duinmeer kan vormen. Op die manier zijn de meeste meertjes in Kennemerland ontstaan. Het bekende Brouwerskolkje bij Haarlem vormt hierop echter een uitzondering, daar dit ge graven is ten behoeve van de watervoorzie ning der Haarlemsche bierbrouwerijen. Die duinmeertjes en hun omgeving vor men een ideale woonplaats voor tallooze vogelsoorten. Met behulp van interessante lantaarn plaatjes vertelde de heer Strijbos vele wetens waardigheden van strand- en duinvogels en hun l-even. Te beginnen met de meeuw, waar van Strijbos meesterlijk het geluid bleek te kunnen nabootsen, passeerden achtereen volgens plevier en scholekster, zeekoet en Jan van Gent, papegaai, duinker en sterntje de revue. Na de vogels van het zeestrand kwamen de gevederde vrienden van het middenduin en de binnenduinvoet aan de beurt. Het is wel een bont gezelschap, dat daar leefft in de Kennemerlandsche duin streek. Het is allepn te betreuren, dat de vele bordjes met het beruchte artikel 461 een zoo groote hindernis vormen voor het be zoeken van de duingebieden rondom Haar lem. Dit is echter te wijten aan de Nederlanders zelf. die nu eenmaal helaas, zich niet altijd behoorlijk weten te gedragen in de natuur. Vooral over de reigers vertelde de heer Strijbos veel belangwekkends. Nadat de heer Strijbos zijn voordracht be ëindigd had. dankte mr. Hoog den spreker voor zijn boeiende lezing. Het doel, dat de heer Strijbos met zijn verhaal beoogde, na melijk bij zijn hoorders liefde te wekken voor de natuur en in het bijzonder voor hel leven der v-ogels is ongetwijffeld op den avond bereikt, aldus mr. Hoog. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN (Terug te krijgen aan het bureau van poli tie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 uur v.m. en 1 uur n.m.). Handschoenen en cein turen: Politiebureau Smedestraat. Armband met inscriptie: Appelboom, Kleverparkweg 2a rd. Bloeddrukmeter in étui Sondorp Leid- schezijstraat 18 rd. Hond: Drogisterij „Juno", Plataanstraat 88. Handmof politiebureau Sme destraat. Hond: Luske Gouwstraat 13. Kralen (1 snoer): politiebureau Smedestra-it. Katten, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt. Dameshals- ketting, Koehorst, Westerstr. 87. Medaillon m. portret, Larsen, Ged. Schalkburgergracht 3 d. Meisjesmuts, Waleveld. A. L. Dyserinckstr. 54 Portemonnaie met inhoud: Ilbrink, Aelberts- bergstraat 11. Regenpijpen: Ligtenberg, Ben Viljoenstraat 19. Rijwiclplaatje, Scholtz, Leid- schevaart 92. Gummi bagageriem: v. d. Werf, Drappenierstraat 8. Rijwielpiaatje Burgstede, Kamperstraat 66, idem: de Heer, De Clercq- straat 133. Damestasch met inhoud: Bloem zaad, Reitzstraat 57. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Bovengenoemde bijeenkomsten, die gedu rende eenigen tijd waren stopgezet, zullen deze week weer worden hervat en iederen Donderdagavond worden gehouden in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan. A.s. Donderdag 16 Januari zal als spreker optre den de evangelist J. Sevensma uit Amster dam. Wat een kou. Nu een kop chocolade of warme melk met 12 ct. per pakje (Adv. Ingez. Med STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nederl en i.h. Nederl. vert. romaois. Gide. De immoralist. Jong, de. De steenen doolhof. Premsladen boer. De jeug'dvan Jetie Verhoeken Zielens. Het jonge leven. Duitsche romans. Mann. Die Jagd nach Liebe. Mann. Die Jugend des Königs Henri Quatre. Morike. Mozart auf der Reise nach Prag. Wijsbegeerte, zede- en zielkunde. Dietz. Mensch en droom, een studie over het droomleven. Hirson. Handen. Ilouwink. Verdwijnend volk. Künkel Groepskarakterkunde. Pitlcin. Het leven begint met veertig. Rechtswetenschappen. Bie, de. Kinderrecht, 2 dln. Kamphuisen. Koning en minister, een staatsrechtelijke studie. Rapport over de rijks-straf-en opvoedings gestichten voor vrouwen en meisjes. Valkhoff. Twee nieuwe staatsvormen: fascistische en sovjetstaat. Toonkunst. Brandts Buys, Muzikale vormleer. Aardrijks-, Land- en Volkenkunde. O' Conroy. Europa door Japan bedreigd. Zischka. Japan wereldveroveraar. spoedig verholpen door inwrijven met \v VapoRub WERKT Qp# MANjEREN TEGELIJK (Adv. Ingez. Med.) VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN Feestavond bij het 25-jarig bestaan van „Bethel". Maandag was het vijf en twintig jaar ge leden, dat in de Bloemhof straat in den hoek van de Voorhelmstraat, het wijkgebouw van den Ned. Hervormden predikant dr. J. Weener, „Bethel" werd geopend. Maandagavond nu werd dit jubileum in het gebouw feestelijk ge vierd, en ook Vrijdag a.s. zal eenzelfden avond gehouden worden omdat de zaal te klein bleek om de tallooze bezoekers te bergen. Dr. Weener opende de bijeenkomst- en na een kort gebed hield hij een toespraak, waarin hij vele oude herinneringen ophaalde en eenige personen hulde en dank bracht voor de hem geboden hulp. Ook sprak de heer Rosenhart, bestuurslid van Bethel, die zijn feestrede op rijm hield. Zijn geestige rijm, waarin hij op vele be staande toestanden zinspeelde, had groot succes en groot was de vreugde, toen spr. dr. Weener een enveloppe overhandigde (die later f 100 bleek te bevatten), waarvan de in houd bestemd was voor vernieuwingen in het meubilair van „Bethel". Mevr. Weener werd een mooie mand bloemen aangeboden. Dr. Weener antwoordde op de toespraak van den heer Rosenhart en dankte hem en allen die voor dit cadeau hadden bijgedragen in hartelijke bewoordingen. Tenslotte sprak nog de heer Bandel, hoofd van de openbare lagere school in de Bakker straat. Deze vertelde van zijn leerlingen ge hoord te hebben welk een omvangrijk werk gebied „Bethel" besloeg. Hij was tot de con clusie gekomen, dat hier buitengewoon veel en goed gewerkt wordt aan de cultureele vor ming. Namens zijn schoolkinderen en hem zelf dankte hij voor wat er in de wijk was verricht en hij sprak den wensch uit. dat men de kracht zou hebben om rustig sterk en moe dig voort te bouwen aan dit vijfentwintig jaar geleden begonnen werk. De dames N. Br. van Andel en N. Brouwer en de heeren A. H. Schouten, B. Misset en G. Kroese verleenden den verderen avond hun medewerking met pianospel, zang en decla matie. GEEN TRAAN OM JUCKENACK. In het algemeen heeft het na-oorlogsche Duitsche expressionisme geen bijzonder goede herinneringen achtergelaten wat. het tooneel betreft. Toch zijn er knappe en bovendien ook als tooneelwerk hoogst verdienstelijke en in teressante exemplaren. Zoo b.v. de t-ragi- comédie „Wer Weint um Juckenac.k" van den advocaat-tooneelschrijver Hans J. Rehfish, in 1924 voor het eerst gespeeld en toen ook een groot succes. Engers heeft het tuk nu, ruim tien jaar later, opnieuw op het reper toire genomen, en hij heeft daarmee een goede "keuze gedaan. Dit stuk zal Vrijdag 17 Januari in den Stads schouwburg opgevoerd worden. PERSONALIA. Geslaagd voor de practijkexamens „Liteh' en „Mercurïus", Engelsche Handelscorrespon dentie, de heer P. Rozelaar, te Overveen. HET VERLICHTINGS VRAAG STUK. De heer A. W. Breurkes. Friedalaan te Zwa nenburg. hield Maandagavond een demon stratie met door hem vervaardigde lamp re flectors. Zijn doel is: meer "licht met minder stroom. Dit tracht hij te bereiken door een speciale constructie en samenstelling der re flectors Deze bestaan uit banen rood koper en nikkel, verticaal aangebracht t-en op zichte van de lichtbron. Een lampje van 16 kaars, aangebracht op 2 M. boven de tafel gaf. voorzien van deze reflector, nog vol doende licht op tafel om kleine drukletters te lezen (volgens meting bedroeg die licht sterkte op tafel 50 Lux, 1 Lux is 1 kaars op 1 M. afstand. Verder werd gedemonstreerd met een ge woon zaklantaarntje, voorzien van een der gelijke reflector, dat een wijzerplaat op het dak van een huis duidelijk verlichtte. Ook werd een straatlantaarn op deze wijze ge toond. De verspreiding van het licht kwam hierbij minder goed tot. haar recht. De demonstratie met de mistlantaarn kon niet doorgaan, omdat er geen mist was. Vol gens den"heer Breurkes. dringt dit licht minstens 150 a 200 M. door de zwaarste mist. Bovendien lost zijn vinding, aldus de heer B.. 't vraagstuk der verblindende autolichten op In hoeverre deze vinding aan de praktijk dienstbaar kan worden gemaakt, zal de toe komst moeten leeren. SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Med.) NEDERLANDSCIiE BOND VAN VISCH- ROOKERS. De Nederlandsche Bond van Vischrookers heeft te Amsterdam vergaderd. Er waren de putaties uit Vlaardingen, Scheveningen, IJmui- den, Huizen, Groningen en Noordwijk. De voorzitter, de heer Krijger uit Scheve ningen gaf een uiteenzetting van het doel van den Bond. Hij meende dat er getracht moet worden meer werkverruiming te krijgen. Door voldoenden aanvoer van haring en andere vischsoorten zal het mogelijk blijken aan de rookerijen meer werk te verschaffen. In be ginsel werd besloten het bestuur op te dragen zich met de bevoegde autoriteiten in verbin ding te stellen om in deze richting iets gedaan te krijgen. VOOR DEN- -KANTONRECHTER Week hechtenis wegens dron ken achter het stuur zitten. Hedenmorgen stond voor den kantonrech ter terecht een 54-jarlge agent van een dis tilleerderij uit Voorschoten, die in een café te Hillegom met iemand eenige borrels en wat bier had gedronken in de hoop van hem uitlatingen los te krijgen over een geheime distilleerderij, die hij vermoedelijk bezat. Buiten hadden eenige ambtenaren van de drankwet gewacht. Toen de agent van de distilleerderij naar buiten was gekomen en in zijn auto wegreed werd hij door een agent van politie aangenouden, die hem niet tot het besturen van een auto in staat achtte. Deze agent, verklaarde ter terechtzitting, dat verd., dien hij de auto onder zijn toezicht naar het politiebureau had laten rijden, op den weg geslingerd had en ten slotte bij het bureau het trottoir was opgereden. De twee ambtenaren van de drankwet, die als getuigen waren versohenen, konden wei nig bijzonders over den toestand van verd. vertellen. De ambtenaar van het O. M. eischte we gens de overtreding van het motor- en rij wielreglement een hechtenlsstraf van veer tien dagen en een jaar intrekking van het rijbewijs De verdediger, mr. L. G. van Dam vond. dat waar de verd. had bekend meer gedronken te hebben dan goed was, hij zich kon bepa len tot het spreken over de strafmaat. Hij was het niet met de opvatting van den amb tenaar eens, dat verd. was opgetreden als „agent provocateur". Hij meende dat aan de strafwaardigheid van verd. iets moest worden afgedaan, om dat verd. in dit geval had gepoogd de over heidsambtenaren te helpen. Daarom vond hij ook de gronden voor onvoorwaardelijke veroordeeling niet aannemelijk. Hij pleitte tenslotte voor een voorwaardelijke veroor deeling of een boete. De ambtenaar antwoordde hierop dat hij het volkomen verkeerd achtte, dat iemand door „voeren" een ander aan het spreken tracht te krijgen. Dat gold in dit geval te meer, waar verd. niet in overheidsdienst was en er zelf voordeel bij had. Hij achtte daar om de strafwaardigheid niet voor verminde ring vatbaar, ook omdat hij er niets van wist of verd. misschien al niet eens voorwaarde lijk was veroordeeld, wat slechts voor een termijn van twee jaar kan worden nagegaan. Voor een geldboete achtte hij het ten laste gelegde te ernstig en hij persisteerde bij zijn eisch. De kantonrechter veroordeelde den man tot zeven dagen hechtenis en drie maanden intrekking van het rijbewijs. De afgesloten weg en de havenmeester. Vervolgens verscheen voor den kantonrech ter de chef van den verkeersdienst op het vliegveld Schiphol in dienst van de gemeente Amsterdam. Deze was, toen hij plaatsvervan gend havenmeester was, over den weg geloo- pen, die voor de militaire hangars naar den grooten weg leidt en die sedert October 1934 voor ieder is gesloten. Op dezen weg was hij bekeurd. Voor den kantonrechter verklaarde de verd. dat hij in zijn kwaliteit van havenmeester en chef van den verkeersdienst op die plek had moeten zijn om den toestand van het vlieg veld te controleeren. De sergeeant-instruc- teur-veldwachter die hem had bekeurd en als getuige optrad, dacht daarover anders. Hij was van meening dat verd. er alleen maar was langs geloopen om een korteren weg naar zijn huis te hebben. En daar niemand van de K. L. M. of van de gemeente Amsterdam of iemand anders, die niet door den comman dant van het detachement- Schiphol is ge machtigd, dezen weg mag bewandelen had hij den dienstdoenden havenmeester uekeurd. De kantonrechter vroeg of het werkelijk mo gelijk was, dat verd. ter plaatse de terreinen inspecteerde, waarop de getuige meende dat verd. dan ook wel over het veld had kunnen gaan. De verd. verklaarde echter ook belast te zijn met de controle van de brandkranen en slan- genkasten, die bij de hangars staan op mili tair terrein. Een uitgebreide wisseling van gedachter volgde over de vraag of verd. in zijn kwali teiten al dan niet gerechtigd was tot het be t-reden van den afgesloten weg en situatie teekeningen kwamen erbij te pas. Een oogen- blik scheen de zaak te worden aangehouden om een onderzoek mogelijk te maken naar de kwestie aan wien de controle over de brandkasten en brandkranen en slangenkas- ten is opgedragen, doch ten slotte meende de amabtenaar dat verd. in zijn kwaliteiten wel gerechtigd was tot het betreden van den weg en daar het onmogelijk was om te bepalen of verd. het terrein wilde inspecteeren of wel een korteren weg naar huis te nemen vroeg hij vrijspraak. De kantonrechter was hiermee eens. D. J. A. WESTERVELD. De heer Westerveld een der 14 socialis tische raadsleden is Haarlemmer van ge boorte. Zijn vader had een kruidenierswinkel op het Verwulft. die later door den grond aankoop voor het- warenhuis van V. en D. naar de Groote Houtstraat werd verplaatst. Toen de heer Westerveld indertijd in den. raad vertelde het kwam ter sprake bij een debat over middenstandsaangelegenheden dat hij uit een kruideniersgeslacht stamde, 'let hij er meteen op volgen, dat niettegen staande dat hem „kruidenierspolitiek" vreemd was. Hij heeft trouwens veel van de wereld gezien. Nadat de heer Westerveld aan de Haar lemsche H. B. S. zijn schcolsche kennis verza meld had. was het de bedoeling dat- ook hij in den handel zou gaan. Maar dit leek den jongen man niet, het leerarsambt lokte hem meer aan. Hij toog naar Duitschland om daar verder te studeeren. In 1903, op 27-jarigen leeftijd, behaalde hij zyn akte M. O. Duitsch B. Het- volgend jaar kreeg hij een plaats als leeraar te Semarang. 20 jaar naar zijn leeftijd berekend de mooiste van zijn leven heeft de heer Wes terveld daar doorgebracht. Als S.D.A.P.'er werd bij daar in den Raad gekozen. De laatste 3 jaar was hij er plaatsvervangend burgemees ter. Niet alleen op papier. Toen de burgemees ter met verlof naar het moederland 'ging, rustte deze belangrijke bestuurstaak 10 maan den achtereen in zijn handen. In Semarang heeft men nog andere herin neringen aan den heer Westerveld, hij richtte er de eerste Indische woningbouwvereeni- ging op. alsook een openbare leeszaal en bibliotheek. Toen hij in 1924 repatrieerde werd de heer Westerveld tot leeraar aan het Gymnasium te Delft benoemd. Toch trok zijn oude stad hem zoo sterk, dat hij Haarlem tot woonplaats koos. Van 1925 tot 1931 was hij tevens leeraar aan de M. T. S. te Haarlem. In 1931 werd de heer Westerveld tot lid van onzen Raad gekozen. Daar in de socialisti sche fractie de taak van elk der leden zooveel mogelijk wordt afgebakend, trad de heer Wes terveld door omstandigheden aanvankelijk niet bijzonder op den voorgrond. Maar met veel nauwgezetheid kweet hij zich van zijn opdrachten. In het bijzonder maakte hij een studie van het- gemeentelijk grondbedrijf (vooral voor de financleele gestie), behartigde verder de belangen van het Middelbaar On- drwijs en zijn leeraren en wijdde ook zijn belangstelling- aan do woningbouwvereni gingen en middenstandsaangeleger.heden. Na den dood van den heer Joosten werd door de fractie de behartiging van de flnan- cieeie politiek aan den heer Westerveld op gedragen (Reeds eenige keeren had hij don heer Joosten, afwezig wegens ziekte, vervan gen). Bij de begrooting voor 1936 heeft hij zijn eerste groote rede over Haarlem's finan ciën gehouden. Hij heeft daarbij eenige voor stellen ingediend, maar pas in de komende dagen zal blijken of hij succes daarbij kan boeken. Bij vorige gelegenheden is wel ge bleken, dat het voor raadsleden niet gemak kelijk is belangrijke wijzigingen in de be groting, zooals die door B. en W. is inge diend. door de raadsmeerderheid aangeno men te krijgen. In een opzicht behaalde hfj reeds een overwinning. Bij vorige gelegenhe den heeft hij betoogd, dat hij het in enkele opzichten niet- eens was met de financiering van het- Grondbedrijf zooals die door den vo- rigen wethouder van financiën verdedigd was. Nu herhaalde hij die bezwaren en vroeg hoe de tegenwoordige wethouder daarover denkt. Hij kreeg van den heer Roodenburg ten ant woord, dat hij het in het algemeen wel met den heer Westerveld eens was. maar het is, in verband met- den toestand der gemeente- financiën, niet mogelijk daarin plotseling ver andering te brengen. De heer Westerveld is een goed spreker. Wat hij wil zeggen kan hij bovendien in vol maakt Nederlandsch hij is een kampioen voor het. zuiver houden van onze taal naar voren brengen. Toch zou nog met meer genoegen naar hem geluisterd worden, als hij zijn hoorders kon doen vergeten, dat hij.... leeraar is. Af en toe doceert hij een beetje, maar dat heeft hij met meer leeraren, die in het openbaar moeten spreken, gemeen Van de 100 dominës blijven er zeker 99 altijd do- miné, het percentage der leeraren dat altijd leeraar blijft is misschien wel kleiner, maar toch ook hoog! „Indische jaren tellen dubbel". Bij hem zeer zeker niet, Al is in de laatste jaren de taak van een leeraar door de bezuiniging verzwaard, de heer Westerveld blijft Haar lem trouw en neemt het lastige en vermoeien de reizen op den koop toe. Drie dagen in de week trekt hij heen en weer. Bovendien vindt hij nog tijd om zich aan veel vereenigings- arbeid te wijden. In de afgeloopen jaren was hij penningmeester van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling en secretaris van de fe deratie Haarlem der S. D. A. P. Thans is hij o.a. bestuurslid van de coöperatie „Vooruit gang". Het raadslidmaatschap neemt ook veel tijd in beslag, vooral omdat de heer Wester veld in verschillende commissies zitting heeft. C. J. VAN T. ZUURSTOF IN AQUARIA. Voor de vereenieing voor Aquarium- en Terrariumkunce „De Natuur wordt door den heer J. Sybrandi. in het gebouw ..De Nijver heid", Jansstraat een lezing gehouden op Maandag 20 Januari, over „Het, zuurstof- vraagstuk in onze Aquaria". Verder zullen de niet. afgehaalde prijzen het der laatste tentoonstelling onder de aanwe zige leden worden verloot.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7