Behandeling der begrooting voor 1936. DOXDERDAG '16 JANUARI 1936 H A X R E E M'S D A G B E A D 6 Haarlemsche gemeenteraad Voortzetting der algemeene beschouwingen. Begrooting. (Vergadering van Woensdag). i De heer Boes (V.D.), wethouder van on derwijs. constateerde, dat bij de algemeene beschouwingen weinig over het onderwijs is gezegd. Er is gesproken over concentratie van scho len, maar deze zaak is er een van het rijk. De gemeente Haarlem heeft er weinig mee te maken ornaat er concentratie is toege past. Spreker sluit zich aan bij de hulde die de heer Castricum gebracht heeft aan den lei der der ontwikkelingscursussen voor jeug dige werkloozen De belangstelling voor de werkplaatsen is belangrijk gestegen. Er wer ken nu 70 werkloozen. 350 jeugdige werkloo zen nemen aan verschillende cursussen deel. De heer Visser heeft gesproken over het toelaten van te jeugdige personen in biosco pen. De gemeentelijke commissie let daar evenwel op. Het is evenwel niet mogelijk op alle gevallen te letten. Sommige stukken mogen te Haarlem niet vertoond worden, uit andere films worden stukken weggelaten. Op dat alies houdt de commissie toezicht. De directeuren der bioscopen werken goed met de commissie samen. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.). wethouder van Openbare Werken, zei. dat in den raad opmerkingen zijn gemaakt over de samen stelling van het college van B. en W. Hij zal daarop niet ingaan. Alleen wil hij den heer Peper opmerken, dat het niet juist is wat hij gezegd heeft, toen hij betoogde, dat de S.D.A.P. in het college van B. en W. niets bereikt. Juist in deze crisis is door samenwerking op dit ge bied veel te bereiken. Bij de schriftelijke voorbereiding der be grootüig en bij de discussie is gesproken over de annexatie. Ook de voorzitter heeft daarover in zijn nieuwjaarsrede in zeer juiste bewoor dingen gesproken. De legende mag geen post vatten dat de annexatie van 1927 een strop was. Wel was die annexatie niet ver genoeg gegaan, maar zij is toch een zegen geweest. Denk eens aan hoe Haarlem zich in dezen crisistijd zou gehouden hebben als wij de annexatie niet gehad had den. Dan zou de toestand van Haarlem in dezen crisistijd nog veel erger geweest zijn. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Het geluid dat mevrouw Scheltema heeft doen hooren over deze quaestie kan ertoe lei den dat personen angstig zijn om zich te Haar lem te vestigen. Spreker is het ook niet eens met de strek king van enkele artikelen in Haarlem's Dag blad over deze aangelegenheid. Hij waardeert den hoofdredacteur en zijn werk, maar met zijn betoog over de annexatie is spreker het niet eens. Het is in het algemeen niet juist, in een raadsdebat personen te betrek ken, die zich niet in den raad verdedigen kun nen, maar voor dit geval wilde spreker een uitzondering maken. Men moet niet te gauw met historische be zwaren - tegen een annexatie komen. Het is veel meer de vraag of het belang van de in gezetenen van een streek het niet eischt om de grenzen te herzien. De belanghebbenden moeten dan rond de tafel gaan zitten om de beste oplossing onder oogen te zien. Het zou bijvoorbeeld best in te denken zijn, dat overwogen werd in dit deel van Noord- Holland alleen de gemeenten Amsterdam, Haarlem en Velsen te handhaven. Waarom moet bijvoorbeeld de gemeente Bennebroek in de verre toekomst blijven bestaan? alleen om historische rechten? Er zijn 1100 gemeen ten in ons land en is het nu een landsbelang, dat al deze gemeenten, waaronder vele zeer kleine zijn, ongewijzigd blijven bestaan? B. en W. van Haarlem hebben dit vraagstuk groot gezien in het belang van de g e h e e 1 e streek van Kennemerland. Wel erkent spreker dat het'een zeer moeilijk vraagstuk is. Spreker heeft met genoegen naar enkele ge deelten van de rede van den heer van Dam geluisterd. Daaruit is namelijk gebleken, dat de heer van Dam op dit oogenblik de deflatie- politiek van onze rijksregeering niet bewon dert, omdat die blijkbaar uiteindelijk niet tot succes kan leiden. Die overtuiging zal bij onze bevolking steeds meer toenemen. Zoo is het ook met de gemeentepolitiek. In 1931 betaalde de gemeente f 4,600.000 aan loonen en salarissen uit. In vier jaar is dit verminderd tot f 3.000 000. De inkrimpings- poiitiek heeft natuurlijk een teruggang op velerlei gebied tengevolge, die opnieuw zijn in vloed doet gelden. De gemeente Haarlem kan evenwel alleen uitvoerster zijn van de inkrimpingspolitiek der landsregeering. Tenzij de gemeenteraad van Haarlem bereid ls. binnen het raam van de mogelijkheden, de conjunctuur te beheerschen. B. en W. zullen aandacht wijden aan alles wat op dit gebied gedaan wordt. In dit verband wijdde spreker aandacht aan het „Plan van den Arbeid". Ook voor de gemeente is dit Plan van beteekenis. Als men vreest voor den naam, omdat men vreest voor propaganda voor de S.D.A.P., laat men het dan geen Plan van den Arbeid meer noemen, maar zich alleen bepalen tot de ge dachte. Bij het Plan zijn vele quaesties betrokken die de gemeente nauw raken: verlaging van vaste lasten, werkloosheidsbestrijding, enz. Wat de quaestie van de Middenstandscrisis betreft is in den raad veel gezegd, maar geen enkel raadslid heeft gezegd wat op dit gebied concreet kan gebeuren. De heer van Te tering is bang voor een ordening en een vestigings verbod, hij zei iets over een blok aan het been voor den middenstand. Maar als men wil dat de gemeente iets doet, is het door den heer van Dam voorgestelde al het minste wat ge daan kan worden. Met woorden alleen komt men er niet. Als er een meerderheid in den raad zou zijn die tegen ordening is, dan is het beter dit bij motie uit te spreken, dan kunnen B. en W. zich werk besparen dat gemoeid is bij de enquête over het voorstel van Dam en het praeadvies daarover. Ordening zal voordeelen brengen voor de middenstanders, maar in zeker opzicht, althans voor den eersten tijd, schade. (Geroep: uiteindelijk geen schade). (De heer van Tetering (r.k.)wij zullen uw daden afwachten). Wat de positie van het overheidspersoneel betreft, hebben mevr. Scheltema en de heer van der Wall gezinspeeld op de noodzakelijk heid de loonen van het gemeentepersoneel op nieuw te verlagen. De heer Peper heeft daar entegen gezegd: er kan niets meer af. B. en W. hebben bij deze begrooting ge zegd, dat er in deze begrooting geen enkele reden is op dit oogenblik eenige verlaging voor het gemeentepersoneel in te voeren. Maar de gemeente is niet meer vrij op dit gebied. Er is een koninklijke boodschap ge stuurd, dat wij binnen 5 maanden opnieuw 5 pet. moeten korten. B. en W. zullen trach ten die nieuwe verlaging af te wenden. Het is evenwel de vraag of het gelukken zal. Wel is gebleken, dat de gemeente, die voor haar personeelsuitgaven 34 pet. naar beneden ge gaan is, zich meer heeft aangepast dan het rijk. De loonen van het Haarlemsche perso neel zijn bovendien niet laag. De voorzitter: zien de heeren van re pliek af? Daartegen bleken bezwaren te bestaan. De voorzitter: dan zoo kort mogelijk! Replieken, De heer Noordhoff (s.d.a.p.) betreurde met den heer Peper, dat de voorzitter geen inlichtingen gegeven heeft over het verbod van de voorstelling van ,,de Beul". Dit is jammer omdat men zou kunnen denken, dat het verbod alleen uitgevaardigd is uit vrees voor relletjes. Het zou goed geweest zijn als de voorzitter dit had tegengesproken, te meer omdat spreker overtuigd is. dat de bur gemeester van Haarlem die overweging niet heeft laten gelden. Zullen B. en W. een onderzoek instellen naar den toestand van de gezinnen der werk loozen? (De voorzitter: u krijgt dit antwoord bij de hoofdstukken). De wethouder van financiën heeft alle voorstellen uit den raad afgewezen. Als boe man heeft hij de dreigende verlaging van het gemeentepersoneel naar voren gescho ven. Dat. is niet juist. Het heeft bovendien geen indruk gemaakt. Daarom handhaaft de s.d.a.p. haar voorstellen. De S.D.A.P. heeft geen propaganda met het Plan van den Arbeid willen maken. Het Plan is ontstaan door warm welgevoeld me deleven met de werkloozen. Bij het Plan zijn wel terdege gemeentebelangen gemoeid. Nederland zal op den duur wel 2-00.000 werkloozen houden. Daarvan komen wij niet af. De gemeente Ha .riem zal ook met deze vaste uitgaven in de toekomst blijven zitten. Het oplossen daarvan is een semeentebelang. Met andere gemeenten moet Haarlem bij het rijk aandringen op uitvoering van plannen die kunnen leiden tot vermindering der werkloozen. Deflatie brengt ons steeds dieper in het moeras. Wat het deflatie-betoog van mevrouw Scheltema betreft, wil spreker vragen: waar moet die voor onze arbeiders eindigen, bij de Poolsche of bij de Japansche loonen? Het Plan is niet socialistisch. Zware tijden eischen forsche. groote mid delen en die ziin belichaamd in het Plan. Spreker handhaaft zijn bezwaren tegen de samenstelling van het college van B. en W. Heeft de heer Bijvoet, toen hij over even redige vertegenwoordiging sprak, den burge meester uitgezonderd? (De heer B ij v o e t: die staat boven de partijen). De heer Bijvoet (r.-k.) zei. dat door de rede van wethouder Reinalda, het vraagstuk der annexatie in een ander licht is komen te staan. De personen die geen voorstanders van annexatie zijn, hebben meer afdoende bezwaren dan alleen het historisch gegroeide, hoewel die ook van veel beteekenis zijn. An nexaties zijn vaak in het nadeel van de be woners der randgemeenten gebleken. Spreker is een groot voorstander van or dening op het middenstandsterrein, mits die goed is. Voor een gemeente Is evenwel niet veel op dat terrein te doen. Het zijn meest lapmiddelen. Men kan iets doen waar het uitbreidingsplannen betreft, maar een orde ning, zooals de heer van Datn wil. moet ge steund worden door een goede rijksregeling. Dit wil evenwel niet zeggen, dat spreker een motie wil indienen om het onderzoek van B. en W. stop te zetten, want er zijn rijks maatregelen in voorbereiding. De heer Noordhoff heeft gezegd, dat de S.D.A.P. in den Haarlemschen raad een loyale oppositie wil voeren. Het is evenwel niet juist zoo'n standpunt in te nemen als men eenmaal een zetel van wethouder heeft aanvaard. Volgens ons staatsrecht is dit ver keerd. De heer de Braai (a.-r.) verklaarde zich tegen de voorstellen om de tarieven voor gas, water en electriciteit te verlagen Haar lem heeft o.a. voor water zeer lage tarieven, het zijn voor-oorlogsche prijzen. B. en W. staan thans sterk tegenover de regeering inzake de dreigende salarisverla ging van het gemeentepersoneel. Men moet die positie niet verzwakken door nu terwille van de tariefsverlaging de opcenten op de Personeele Belasting te verhoogen. De heer van Dam (v.-d.) hield vol, dat de ervaringen in het buitenland aantoonen, dat herstefvan den toestand komt zelfs zon der deflatie, oa. in Engeland. Dit is voor Nederland een les met de aanpassingspolitiek niet verder te gaan. Spreker heeft den opzet gehad de raad eerst een beginsel-besluit te laten nemen over de ordening op middenstandsgebied. B. en W. zijn evenwel eerst begonnen met een enquête te organiseeren. Dit heeft het na deel, dat de mogelijkheid bestaat, dat de raadsmeerderheid zich tenslotte tegen de ordening verklaart, waardoor B. en W. on- noodig werk gedaan zouden hebben. Het is nu nog het beste als B. en W. op korten termijn alsnog een praeadvies aan den raad willen uitbrengen, opdat de raad zich over het principe zal kunnen uitspreken. De heer Visser (C.H.) zei, dat het Plan van den Arbeid goede onderdeelen, zelfs goede grondgedachten heeft, maar het „ge bouw" heeft geen goede fundamenten, o.a. de financieele opzet. Spreker vindt het verkeerd, dat B. en W. een financieele vergoeding aan de penning meesters van de vakbonden willen geven. Dit werk moet vrijwillig blijven. Zoo wordt de werkloosheid een vak. (protesten). Het zou goed zijn als de afdeelingsverslagen over de begrooting onmiddellijk door B. en W. gepubliceerd zouden worden. Dan voor komt men ook ontijdige publicatie in de pers Betreurd wordt, dat de voorzitter geen aan dacht gewijd heeft aan sprekers opmerkin gen over af te keuren voorstellingen in het Gem. Concertgebouw. De heer Westerveld (s.d.a.p.) verdedig de opnieuw zijn voorstel om de meterhuur I voor m-untgasverbruikers af te schaffen. Het, gevolg van aanneming zal misschien zijn, dat| de opcenten op de Personeele Belasting moe ten worden verhoogd, maar dat alleen dit Ja Moeder, maar ze zijn ook zoo heerlijk, die Verkade's kaascrackers. Iedereen - groot en klein - is er dol op. En ze deelen zoo gezellig uit -150 stuks zitten er in een bus. (Adv. Ingez. Med.) mogelijk is, moet geweten worden aan den minister van financiëëën. Deze meer opcenten zijn evenwel geen ver zwaring van druk op de bevolking, want de lasten worden alleen anders verdeeld. Daaraan kan de minister geen argument ontieenen om de loonen van het gemeente personeel te verlagen. Bovendien is het de vraag of de opcenten wel verhoogd moeten, omdat de mindere ontvangsten wel op andere wijze te vinden zijn. Het Plan van den Arbeid is geen medicijn voor alle kwalen, maar kan toch veel werk loosheid verlichten. De heer Wolzak (A.R.) zei, dat men voor zichtig moet zijn dn een crisistijd het mid- denstandsbedrijf te willen gaan ordenen. De heer Reinalda kan wel zeggen, dat de toestand te Haarlem nu nog slechter zou zijn als we de annexatie van 1927 niet gehad hadden, maar dit is moeilijk te bewijzen. Spreker staat in elk geval sceptisch tegen over een nieuwe annexatie. De herwaren van den heer Visser tegen de vergoeding aan de penningmeesters van de vakbonden deelt spreker. Wat de heer Vis ser daarover zei, was nog zoo gek niet. (gelach). Het is onjuist, dat de S.DA.P. zich als op positiepartij in den raad gevoelt. Dan had deze partij geen wethouderszetel moeten aan vaarden. Mevr. Scheltema (V.B.) bleef aan dringen op verlichting van verschillende las ten voor het bedrijfsleven. Het is verkeerd van den wethouder van financiën om de opcenten op belasting te gaan beschouwen als sluitpost van de be- ■;rooting. Den heer Reinalda antwoordde spreekster dat zij in eersten termijn niets gezegd heeft over een verlaging van de loonen van het gemeentepersoneel. (De heer Reinalda: ik vraag excuus). De quaestie van de vergoedingen aan de penningmeesters der vakbonden moet in den raad komen. B. en W. kunnen niet zoo maar toezeggen, dat die vergoedingen zullen wor den gegeven. De heer van Tetering (r.k.) beval de belans^n van den middenstand aan den heer Reinalda aan. Vroeger zou hij dit niet met vertrouwen gedaan hebben, maar de heer Reinalda heeft zijn wilde haren verloren, (gelach). Men moet evenwel voorzichtig zijn met te veel te willen ordenen, zeker niet meer dan noodig. De heer Castricum (r.k.) betreurde dat de wethouder van financiën geen enkel pers pectief heeft geopend om ons in de toe komst te verlossen van de groote indirecte lasten in verband met de tarieven voor gas, water en electriciteit. Spreker vindt het jammer dat B. en W. het voorstel der S.D.A.F niet willen overnemen om de meterhuren voor het muntgas af te schaffen. Spreker is tegen de opheffing van het Kindertehuis. Heo geven van een vergoeding aan de pen ningmeesters -der vakbonden is billijk. Het zal slechts een klein bedragje zijn. De heer Visser: daar gaat het met om. De heer Castricum: de heer Visser heeft altijd bezwaren als er iets gedaan kan worden om het lot der arbeiders te verbe Le ren De heer Visser: ik vraag het woord voor een persoonlijk feit, ik vind dit een onbe hoorlijke verdachtmaking. (Hierna ging de raad over in een korte ge heime vergadering) Avondvergadering. De eerste spreker in de avondvergadering, de heer Peper (communist) was het niet eens met de crisisbeschouwing van den heer van Dam. Er is in alle landen waar opleving geconstateerd is, weinig verbetering voor de arbeiders; te constateeren. De arbeiders hebben van het Plan van den Arbeid niet veel te verwachten. Het is de S.D.A.P. wel ter dege om progaganda te doen. Er zitten evenwel eenige goede dingen voor de arbeiders in. Ik heb aan den heer Noord hoff gevraagd of hij het plan heeft om den raad een uitspraak te vragen over het Plan van den Arbeid. Hij zei mij van neen. In deze motie die spreker voorstelde werd allereerst verklaard, dat een doelmatige be strijding van de werkloosheid is te verkrijgen door het uitvoeren van groote werken, verder dat het Plan van den Arbeid den weg daar toe opent, waarom B. en W. worden uitge- noodigd, zich tot de regeering te wenden om deze zaak te bevorderen ter vermindering van de werkloosheid. De Voorzitter: Wordt deze motie ge steund? Alleen de stem van den heer Noordewier werd gehoord. De heer Peper vervolgde: Hoe staan B. en W. tegenover de actie om nieuwe vereenigingsgebouwen te stichten? Hoeveel ambtenaren en arbeiders had de gemeente in 1931 en thans? De heer Van Kessel (R.K.) drong er op aan reeds nu maatregelen te nemen om ves tiging van nieuwe winkeliers tegen te gaan. B. en W. hadden reeds lang het initiatief moe ten nemen om dingen te doen om de winke liers en middenstanders te helpen. Er ligt reeds maanden een adres van de Midden standscentrale. Spreker antwoordt den heer Van Engelen, dat hij de middenstandsparagraaf van de K. D. P. kent. Maar daaraan kan hij weinig waarde hechten, want zullen de K. D. P.'ers zich daaraan houden als wij weten, dat die partij nu zelfs geen gehoor wil geven aan de aanmaning der hooge R.K. overheid om de eenheid in de R.K. Staatspartij te bevorde ren. De heer Van der Wall (C.H.) ontraadde de aanneming van het voorstel Westerveld om de meterhuur voor muntgas af te schaffen. Er zcuden dan 10 opcenten meer op de Per soneele Belasting moeten worden geheven. Dit maakt dat 13.000 van de 16.000 muntgas- verbruikers hetgeen zij besparen aan me terhuur toch moeten betalen aan opcenten op de Personeele Belasting. Bovendien is het gevaar van de verhooging der opcenten dat daardoor de vestiging in de gemeente wordt bemoeilijkt. Het kan de druppel zijn die den emmer doet overloopen. De heer Van Engelen (K.D.P.) kwam op tegen de bewering dat hij gekozen is met hulp der N.S.B.. Men verwondert zich over onzen vooruitgang, maar wij gaan' nu een maal zoo sterk vooruit, bij elke verkiezing zeker zoo. Spreker sommeerde den heer Kuiper thans te komen met bewijzen dat in de Vaan (het orgaan der K. D. P.) verdachtmakingen op genomen worden jegens de R.K. Staatspartij. Spreker beschuldigde het orgaan „Opwaarts'' van de R.K. Staatspartij daarentegen van ■rdachtmaking van de K. D. P. De K. D. P. lapt het eenheidsverlangen der kerkelijke overheid niet aan zijn laars, maar wij willen de lading van de R. k. Staatspartij niet dekken. Als het om zuiver Katholieke be ginselen gaat staat de K.D.P. in de eerste rij. Spreker verdedigde nog eens zijn voorstel om progressieve tarieven in te voeren voor gas. electriciteit en water. Als er bezwaren zijn tegen enkele onderdeelen, dan hindert dit niet, het gaat slechts om een principieele uitspraak van den raad. Laten. B. en W. de voorstellen voor praeadvies nemen, dan kan het college deze nauwkeurig onderzoeken De heer Kuiper (R.K.) hield vol, dat de heer van Engelen tot raadslid gekozen is met de hulp der N. S. B. Het was een belang voor de N S. B. om de groote partijen bij de ver kiezingen te versplinteren. Daarom kwam het advies van den leider op de splinterpartijen te stemmen ook op de K.D.P. Dit advies is na tuurlijk opgevolgd. Vroeger hebben de K.D. P.'ers het te Haarlem nooit tot een raadsze- tel kunnen brengen. Spreker citeerde daarop vei-schillende ar tikelen van ,.de Vaan" wat de verdachtma king jegens de R. K. Staatspartij en het R.K. Werkliedenverbond betreft. (De heer Van Engelen: dat zijn alle maal waarheden.) De heer Kuiper vervolgde, dat een van de kenmerken van een goed Katholiek is. trouw aan zijn Bisschop. Die trouw is er bij de K. D. P. niet. De heer Van Engelen: debatteert u eens in het openbaar. De heer Kuiper: ik wil niet voor muziek in de tent van de K.D.P. zorgen. Laten de R.K. arbeiders zich toch niet langer laten op zetten door enkele politieke Strebers, maar samen met ons de R. K. partij sterk maken. Tenslotte het voorstel van spreker over de gas-, electriciteits- en watertarieven (ver strekking tegen kostenden prijs voor de minst draagkrachtigen). Hij wil dit voorloo- pig laten rusten als B. en W. willen toezeggen, dat zij in die richting willen werken. Zijn voorstel past geheel bij de aanpassingspoli tiek der regeering. De vaste lasten moeten naar beneden. Als die niet naar beneden gaan ook wftt gas. electriciteit en water betreft, dan faalt de politiek der regeering. Van die arme menschen mag de gemeente geen woe kerprijzen vragen. Mocht de regeering vast willen houden aan haar eisch tot salarisverlaging, dan hoopt spreker dat- er nog een hartig woordje in den raad over gezegd kan worden. Dan is er nog wel iets meer recht te zetten. De heer Klein (R.K.) heeft steeds waar- deering gehad voor het werken van het col lege van B. en W. om de annexatie van 1927 zoo goed mogelijk te maken, ook al is die De nieuwe Engelsche eendekker, vinding van den ingenieur Wallis, waarover men op pag. 3 bijzonder heden vindt. grensregeling niet afdoende voor Haarlem geweest. Tusschen de S. D. A. P. en de R.K. Staats partij bestaan principieele tegenstellingen. Die zullen steeds blijken als bijzondere zaken aan de orde komen. Ik hoor dat men aan de zweminrichting aan de Houtvaart een gele genheid wil maken voor zonnebaden. Als er dan een gelegenheid komt voor gemengde zonnebaden, dan valt de raad van Haarlem weer in tweeën, de oude links-rechtsche te genstelling. Begrijpt de heer Noordhoff het nu? De heer Noordhoff: ik begrijp er niets van. De heer Klein vervolgde met te consta teeren, dat de heer Van Engelen aan de uiter ste rechterzijde der s.d.-raadsfractie zit. Op die plaats zit hij juist goed. De heer Roodenburg (C.H.), wethouder, zei, dat hij'in de behandeling van het Plan van den Arbeid in dezen raad door de S.D.A.P. propaganda voor deze partij heeft gezien. Spreker erkent, dat in het Plan goede din gen zitten, maar als geheel verwacht hij er niet veel van. In Nederland zijn de toestanden anders dan in groote landen. Er moet inderdaad in onze stad naar werk gezocht worden. Maar B. en W. doen reeds in dit opzicht wat zij kunnen. Er zijn evenwel financieele bezwaren. Als er heden geen raad was geweest zou spreker in Utrecht gezeten hebben om deel te nemen aan een conferentie van de 6 groote steden in ons land om te overwegen wat gedaan kan worden om het rijk te bewegen een grooter deel van de werkloozenlast voor zijn rekening te nemen. Toen B. en W. onlangs met 5 objecten voor werk in den raad van Haarlem kwamen, was het juist de partij die het Plan van den Ar beid gemaakt heeft, die bezwaar had tegen eenige dezer objecten, omdat zij die als nor male werken aanmerkte. Rechts is tegen het Plan, omdat de ont werpers daarvan hebben gezegd: „de crisis is veroorzaakt door menschelijke domheid, men- schelijk vernuft moet die weer overwinnen". Wij zeggen daarentegen „De mensch wikt, God beschikt". B. en W. zijn tegen het voorstel der S.D. A.P. om de meterhuur af te schaffen voor de muntgasmeters, omdat het gevolg daarvan zou zijn, dat wij nu al 195 opcenten op de Perso neele Belasting moeten gaan heffen. Dit is verkeerd, omdat wij het volgend jaar al 200 opcenten zullen moeten heffen en dan zouden wij weer huur voor de muntgasmeter moeten heffen. De kleine belasting-reserve die Haarlem heeft moeten wij behouden. Dan staan wij ook sterk tegenover de regee ring om de dreigende salarisverlaging voor het personeel te bestrijden. De muntgasverbruikers zouden in het voor stel der S.D.A.P. 2.40 per jaar sparen, maar zeer velen zullen dit bedrag toch weer moeten betalen voor de Personeele Belasting. Café's, restaurants, winkels, enz. zullen bovendien nog door de opcentenverhooging getroffen worden. Wie 40 M3 gas in de maand gebruikt heeft al 4.80 per jaar voordeel door het pas inge voerde nieuwe vastrechttarief. De Personeele Belasting zal inderdaad de sluitpost zijn van de begrooting. Er zijn geen andere posten waarop wij het kunnen vinden. Het is reeds te vreezen dat op deze begrooting geen voldoende bedragen zijn uitgetrokken door de werkloozenzorg, omdat het aantal werkloozen nog steeds naar boven gaat. De begrooting moet sluiten met 50.000 on voorzien, anders keuren Ged. Staten haar niet goed. 1934 heeft een groot batig saldo opgeleverd tengevolge van de ingevoerde bezuinigingen. Als dit niet zoo was geweest zou de begrooting voor 1936 er heel anders hebben uitgezien. Maar het is te vreezen, dat 1936 net zoo gun stig zal verloopen als 1934. Het bijzonder onderwijs heeft met B. en W. meegewerkt om de lasten zoo laag mogelijk te houden. Dat scheelt de gemeente 30.000 of 5 opcenten op de Personeele Belasting. De voorstellen van den heer Kuiper en van den heer v. Engelen zijn sympathiek, maar fi nancieel niet uit te voeren. Bovendien zouden groote administratieve bezwaren zijn verbonden aan progressieve tarieven. Het zou bovendien de vraag zijn of zulke tarieven, door hoogere instanties zouden worden goedgekeurd. Als wij de groote industrie-gebruikers hoo gere tarieven zouden opleggen terwille van de kleine verbruikers, zouden de groote ge bruikers zich van ons afkeeren en dan zouden de kleine gebruikers weer hoogere tarieven moeten betalen. Aanneming van de voorstellen zou een ramp voor de gemeente wezen. De heer Van' Liemt "(R.K.), wethouder, zei dat de voorzitter bij het hoofdstuk Ge zondheid zal antwoorden op de vraag of een onderzoek zal worden ingesteld naar den ge zondheidstoestand in de gezinnen der werk loozen. B. en W. willen wel praeadvies uitbrengen over het voorstel om een vergoeding te geven aan de penningmeesters van de vakbonden. Spreker steunde den wethouder van finan ciën om te trachten het beetje autonomie dat de gemeente nog heeft te behouder.. Als wij financieel afhankelijk worden van het rijk krijgen wij rijkscontrole op al onze diensten. De heer Reinalda (S.D.A.P.)wethou der, zei als minderheid in het college van B. en W., dat hij zich vereenigen kan met het voorstel Westerveld om de meterhuur af te schaffen. De onbestuurbaarheid van verschillende ge meenten liggen niet aan de gemeenten maar aan het rijk. In het debat over de tarieven-politiek wordt in den raad veel naast elkaar heen gepraat. Het streven van de heeren Kuiper, Cas tricum en Van Engelen is ook om de tarieven zoo billijk mogelijk te maken. De meerderheid van B. en W. heeft aangeraden de tarieven niet te wijzigen want anders dreigt de gemeente onbestuurbaar te worden in verband met de financieele moeilijkheden. Dit standpunt deelt spreker evenwel niet. De verhooging van de opcenten op de Personeele Belasting vindt spreker ook niet sympathiek, maar de regeering laat ons geen andere keus. Het is billijk, dat wij trachten de onbillijk heid van de tarieven voor de minst-draag- krachtigen zoo klein mogelijk te maken. Wat de motie-Peper betreft om het streven om te komen tot stichting van ver eenigingsgebouwen te steunen, wil spreker zeggen, dat hij aan een vertegenwoordiger van het comité gezegd heeft, dat hij sympathiek daartegen staat. Maar de motie moet niet aangenomen worden. Eerst moet een onder zoek worden ingediend of er behoefte is aan zulke gebouwen. Het particulier initiatief moet bovendien in deze voorgaan. B. en W. zullen dus voorloopig nog afwachten. Spreker zal een onderzoek instellen naar de vraag van den heer Peper hoeveel personeel de gemeente in 1931 en thans heeft. De raad krijgt praeadvies van B. en W. in zake de quaestie van de eventueele verlaging van de loonen en salarissen. (Zie ook pag 7.Ï,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10