TENTOONSTELLING HET COSTUUM ONZER VOOROUDERS. DONDERDAG 16 JANUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 7, Spreker is het niet eens met den heer van Dam dat reeds nu een principieele uitspraa gedaan moet worden over de quaestie van de ordening op midaenstandsgebied. Dit begin selbesluit moet eerst worden voorbereid door een onderzoek. Het moet blijken, dat ook de Haarlemsche middenstanders met zoo'n or dening accoord gaan. Dan kan de raad met kennis van zaken over de quaestie een beslis sing nemen. Het is een moeilijk vraagstuk om een regeling in deze te treffen. Het is de vraag of de gemeente reeds nu bevoegd is om in deze quaestie belangrijke maatregelen te nemen. De rijkswetgever kan de gemeente natuurlijk grooter bevoegdheden geven. Spreker deelt niet de opvatting van den heer Roodenburg over het Plan van den Arbeid. Er zijn menschen die steeds zeggen: „de mensch wikt, God beschikt", maar het streven van den mensch moet toch ook steeds zijn om te trachten te streven naar ordening. Daarom moet het Plan, deze ernstige poging om ver betering te brengen in het droeve lot der werkloozen, niet afgewezen worden op deze overweging. De S. D. A. P. wil gaarne mede werking en steun van alle andere partijen aanvaarden om door deze samenwerking iets te kunnen bereiken. Wat de nieuwe annexatie betreft kan wel gezegd worden, dat dit een vraagstuk van lange adem zal zijn. Er is ongetwijfeld een gevaar in de quaestie namelijk, dat gegoeden naar de buitenge meenten gedreven worden, maar, dat moet men niet verwarren met gegroeide historische rechten. Voorzichtigheid is geboden wat de be- lastingpolitiek betreft. Maar als blijkt, dat het historisch gegroeide onbillijkheden in de hand heeft gewerkt, dan is het billijk, dat daarin wijzigingen gebracht worden. Daarvoor wil het college van B. en W. den steun verkrijgen van Ged. Staten en de Regeering. De instelling van de Staatscommissie om te overwegen of er geen betere regeling getrof fen kan worden dan de bestaande, die ons land in 1100 gemeenten heeft gesplitst vindt spreker zeer goed. Het centraal gezag zal moeten inzien dat op den ingeslagen weg niet kan worden voort gegaan. Er zal verandering moeten komen. De voorzitter antwoordde den heer Noordhoff, dat hij niet van zijn standpunt kan afwijken om geen inlichtingen te geven over zijn beleid. Dus ook niet wat betreft zijn verbod tot opvoering van de Beul. Er is gevraagd of B. en W. een onderzoek Willen instellen naar den gezondheidstoestand in de gezinnen der werkloozen. Daarop is te zeggen, dat dit een moeilijke quaestie is, Het is de vraag of er aanwijzingen zijn of er te Haarlem ondervoeding is. (de heer Noord hoff: die zijn er). Dan is er de vraag: hoe moet het onderzoek zijn. De Geneeskundige Dienst is met werk overladen. Utrecht stelt thans een onderzoek in. Laten wij dit onder zoek afwachten. Als er te Utrecht blijkt, dat er ondervoeding is, dan is aan te nemen, dat die te Haarlem ook bestaat. Dan is geen on derzoek noodig. De heer Noordhoff: reeds 4 andere ge meenten hebben een onderzoek ingesteld. Daaruit kan men gegevens halen. De voorzitter: bij de hoofdstukken spreken wij er verder over. De voorzitter antwoordde den heer Visser, dat hij ook niet spreken kan over ver tooningen in de Gem. Concertzaal. Stemming over de voorstellen. Het voorstel Kuiper (gas, water en electri- citeit tegen den kostenden prijs voor de minst- draagkrachtigen) werd verworpen met 34 te gen 4 stemmen. Het voorstel van Engelen (progressieve ta rieven) werd verwox-pen met 32 tegen 6 stemmen. Over liet voorstel Westerveld (afschaffing Van de metcrhuur voor muntgas) staakten de stemmen (1919). De voorzitter: de raad is voltallig. Dan is het voorstel dus verworpen. De heer D rils ma: de raad is pas voltallig als het nieuwe lid geïnstalleerd is. De voorzitter: neen onze vergadering is voltallig en het reglement van orde bepaalt dat in dat geval geacht wordt dat een voor stel verworpen is als de stemmen staken. Bij nadere bestudeering van het reglement bleek dat de voorzitter gelijk had. De heer Peper trok zijn motie over de ver- eenigingsgebouwen in. Hierna werd de zitting verdaagd tot Don derdagmiddag. VEREENIGING VAN PENSIONHOUDERS. Dinsdagavond werd een vergadering be legd van pensionhouders(sters) voor Haar lem en omstreken, met het doel een vereeni- ging te stichten. De vergadering was goed bezocht en alle aanwezigen op één na heb ben zich als lid opgegeven. Bovendien waren van velen toezeggingen Ingekomen, dat zij als lid zouden toetreden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Politiebureau, Smedestraat, handschoenen en ceinturen: lap; gummi pop; rijwielplaatje; gymnastiekschoen; kindertasch met inhoud; Loutijsen, Oranjeplein 15, armbandje; Betjes, Cheribonstraat 38, bok; Rozenhart, Rozen- prieelstraat 33 zw-, bril; Rijneveld, Diepen- broekstraat 7, contribut-iekaarten O.L. school; Jonkman, Wouwermanstraat 63, doosje, inh armband en vulpotlood; Blom, Boe.ensteeg 26, doos, inh. wandhangers; v. d. Aar, Barend- sestraat 25 zw., zilv. doosje met lucifers; Ge- nessin, Ged. O. Gracht 11a, etui, inh. vulpen en zilv. potlood; Hozenman, Zaanenstraat 29, vuilnisemmer; Kouwenhoven, Orionweg 108. hond; Kennel Haarlem, A'damsche Vaart 320, hond; Oudolf, Oranjestraat 111, damesarm bandhorloge; Kuijken, Brouwersstraat 111, portemonnaie met inhoud; Verwer, v. Merlen- straat 4, 1 paar regenpijpen; v. d. Loo, Spaarne 90 rd., rijwielplaatje; Weits, Harmenjans- straat 35, rijwielplaatje; Kramer, Westergracht 15, autoslinger; Steijnen, Wagenmakerslaan 9, abonnement N. Z. H.; Woelders, Landzicht laan 20, Heemstede, armband; Roest Jacob Geelstraat 24, collier met hanger; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt, honden; Verlaan, Lange Poellaan 15, hond; Kennel Fauna. Fr. Varkensmarkt, kat; Samann, Verspronckweg 36, parkiet; Veenenga, Brouwersstraat 92 a, portemonnaie; Keunen, Rollandstraat 79, pen ning; Janus, Rijnstraat 100, heerenrijwiel; Galand, Eemstraat 29, hangslot met ketting; Mertens, Borskistraat 9, heerenschoen; Bijs ter, Leidsche Vaart 368 rd., damesschoen en 1 paar kousen; Corselius, Spaarnhovenstraat 95, kindertasch met inhoud; Wensing, Pieter Kiesstraat 20 rd., damestasch met inhoud; Philippo. Vijfhuizerdijk 206 of 20 b, speelgoed auto; Sobets. Slingerlandlaan 11. Heemstede, duif; Vonkenberg. Adr. Loosjesstraat 52. schoolétui; Baas, Spionkopstraat 55. hond; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt, hond; Hui zing, Junoplantsoen 90, hond; Kennel Fauna. Fr. Varkensmarkt, kat; v. Damme, v. d. Hulst straat 11, lorgnet in étui; Oerlemans, Wagen makerslaan 7, oorbel; Driessen, Westerhout straat 12, portemonnaie met inhoud; Smit, Rustenburgerlaan portemonnaie met in houd; Weselman, K. v. Manderstraat por temonnaie met inhoud; v. d. Wogt, Leidsche- straat 30 rd., rijwielplaatje; Honfelaar, v. Ma- rumstraat 23, regenpijpen; de Jong, Amster damstraat 39. tabakszak. VOOR DEN- -KANTONRECHTER-1 „Snijden" kan 12 kosten Op 1 December had een 19-jarige chauf feur uit IJmuiden op de Groote Houtbrug met een auto tamelijk plotseling moeten stoppen voor een motorfiets die van den Raamsingel kwam. De jongen was, naar hij verklaarde, op de brug een meisje voorbijgereden en toen hij stopte was dit meisje tegen zijn achter bumper aangereden, waardoor het was ge vallen. Het bleek uit zijn verdere verklaringen en voornamelijk uit die van een getuige, dat hij niet direct had gestopt doch, om al rijdende achter den motor langs te kunnen, naar rechts had uitgehaald. Dit had tot gevolg, dat de bumper het voorwiel van de fiets van het meisje had gegrepen. Pas na zestien meter was de auto tot stilstand gekomen. De ambtenaar vond liet geheel een teeken, dat verd. niet met zijn auto vertrouwd was. Hij eischte 20 boete, te vervangen door 12 dagen hechtenis. De kantonrechter sprak als vonnis uit 12 of 6 dagen. Een Heemsteedsch autobusondernemer is bekeurd omdat hij op het Kennemerpiein met een autobus had laten rijden, die niet aan de voorwaarden voldeed, gesteld in de vergun ning voor het exploiteeren van zijn autobus dienst. De wagen was namelijk te lang. te breed en te hoog, hetgeen een gevaar zou op leveren voor de wegen, welke deze wagen moest berijden. De verdachte verklaarde deze gebeurtenis met de mededeeling dat de bus die anders de zen dienst reed, defect v/as en juist in repara tie was, hetgeen een politie-agent, die getuige was. de opmerking ontlokte dat hij deze bus meermalen heeft zien rijden. De verdachte zei daarop dat hij in het be lang van de veiligheid expres dezen wagen heeft laten rijden. Hij had reeds eens een waarschuwing ontvangen, dat met deze auto niet gereden mocht worden. De ambtenaar van het openbaar ministerie eischte tien gulden of zes dagen hechtenis en de kantonrechter was het hiermee eens. Uitspraken van de Rechtbank. Waar werd gewisseld? Een bakker uit Beverwijk stand terecht, om dat een meisje na sluitingstijd voor twee heeren een gulden had gewisseld voor de automaat. De officier vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, die verdachte een principieele straf van 1 of 1 dag hechtenis had opgelegd. De uitspuraak van de rechtbank luidde' ontslag van rechtsvervolging. Fietsen gestolen. Tegen een jongeman, die te Zaandam eenige fietsen heeft gestolen, werd acht maanden gevangenisstraf geëischt. De verdediger mr. B. W. Stomps pleitte uiterste clementie en zoo mogelijk een voor waardelijke veroordeeling. De rechtbank veroordeelde heden den jon geman tot 8 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Beleediging van den staat. Twee verdachten uit Wormerveer hadden pamfletten met beleedigenden inhoud voor den staat in huis gehad en deze doen ver spreiden of zelf vèrspreid. De officier van juistitie eischte tegen ieder een maand gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde elk tot 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Weer onrechtmatig steuntrekken. Een steuntrekker uit Zaandijk had inkom sten verzwegen en zoo de steuninstelling voor 14.70 opgelicht. De eisch was zes weken gevangenisstraf. De uitspraak van de rechtbank was zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. DE MOEILIJKHEDEN IN HET BAKKERS BEDRIJF Zooals wij meldden had Woensdagmiddag in café-restaurant Brinkmann een conferentie plaats tusschen patroons- en gezellenorgani- saties in het bakkersbedrijf, ter bespreking van de moeilijkheden in dat bedrijf. Besluiten werden niet genomen. De gezellen hebben eenige voorstellen ge daan, die door de patroons zullen worden over wogen. KENNEMER FOTOKRING. Voor deze vereeniging hield de heer Dick Boer, junior-redacteur van het tijdschrift „Focus" een bijzonder interessante causerie over het bepalen van de kleurgevoeligheid van fotografische emulsie. De heer Boer deelde eerst allerlei bijzonderheden mede over de vroeger gebruikte platen en kwam daarna met projectiebeelden van de moderne orthochromatische en panchromatische pla ten, waarop was aangegeven hoever de kleur waarden in de verschillende kleuren van de normale afweken. Tot het meest moderne materiaal, dat door spreker o.a. in zijn labo ratorium wordt toegepast, be hoor en de kleurenkaarten van Matthei en 't kleurraam van Lagorio. Door 'n foto van zoo'n kaart of raam t-e maken en te noteeren de plaat soort. den belichtingstijd, den ontwikkelaar, den ontwikkeltijd, het gebruikte objectief en het toegepaste filter, kan men nauwkeurig vaststellen wat de fouten in kleurgevoelig heid van de fotografische emulsie van de ge bruikte plaatsoort is, terwijl de aanwezigheid van z.g. Grau-Keile in het Lagorio-raam tevens toelaat de plaatsnelheid te bepalen. Het hoeft dus geen betoog dat een derge lijk onderzoek, dat ook om het verschil tus schen dag- en kunstlicht nauwkeurig moet zijn in zijn toepassing, in vrijwel alle gevallen niet voor amateurfotografen mogelijk is. In ieder geval is het nuttig te weten dat een dergelijk onderzoek thans mogelijk is en zonder eenige twijfel garantie geeft voor de genen die zich op de hoogte wenschen te stellen van hetgeen met de plaatsoort die zij prefereeren te bereiken valt. Wanneer men daarbij voegt de practische aanwijzingen die de heer Boer aan de belangstellenden wist te geven kon het wel niet anders of de aan wezigen genoten ten zeerste van hetgeen de spreker ten beste gaf. Een hartelijk applaus was zijn belooning. Het verdere deel van den avond werd be steed aan projectie en het afdoen van enkel huishoudelijke aangelegenheden. In de Ridderzaal in Den Haag Gisteravond om half negen werd in de Ridderzaal in den Haag de tentoonstelling „Het Costuum onzer Voorouders" geopend, die daar van 15 Januari tot 5 Februari wordt gehouden ten bate van de Vereeniging T. I. B. O. Tegemoetkoming in Bijzondere Omstandigheden en waarvan het kleurig* en fleurige, door Nel de Kier geteekende af fiche ons al sinds eenige weken zooveel aan trekkelijks voorspelde, dat menigeen in den lande zich al van te voren op dit feest ver heugd zal hebben. Want ja, in den tegen- woordigen tijd, waarin ik wil niets zeggen van de huidige mode, die ontegenzeggelijk practisch en elegant is, maar nieuwe zake lijkheid is nu eenmaal nieuwe zakelijkheid, ook in de kleeding de eischen van 't mo derne leven toch ook wel heel erg hun stem pel hebben gedrukt op de kleedij. voelt men tenminste als men in het diepst van zijn hart nog een kleine zwak verstopt heeft voor den „goeden ouden tijd", waarin men nog niet wist wat nieuwe zakelijkheid was waarin zelfs het woord „zakelijkheid" vrij wel een onbekende was in de omgangstaal, toch wel even een vage jalouzie in zich op komen jegens degenen, die dien goeden ouden tijd werkelijk beleefd hebben. Neem nu al leen zoo'n costuumtentoonstelling, en tracht eens te ontkomen aan de charme daarvan! Bezie eens zoo'n damesjapon uit 1760, voluit geheeten „Grande parure met paniers a coudes", van lichtblauwe gebrocheerde zijde met groene ranken en bonte bouquetjes, en haal u dan eens uw eigen beeld voor oogen zooals ge het in den spiegel monsterde, vlak voor ge u op weg begaaft naar dit schoons En ge voelt opeens de armoe, de wanhopige kale zakelijkheid van uw eigen verschijning, die u toch heusch straks wel satisfactie schonk ge staat daar, afschuwelijk hoog- beenig, op schoenen, die eigenlijk, al hebben ze dan ook een eelegant hoog hakje, ellendig nuchtere bouwsels zijn vergeleken bij het elegante wit leeren muiltje, dat daar tegen over u net onder de zoom van de japon uit tipt, in een mantelpak, dat keurig en vlot en zeer goed van snit is, maar dat tegen over de kwikken en strikken van zoo'n koste lijke oude japon toch wel een ding zox-dei' eenige geur of heei'lijkheid is en het hoedje op uw hoofd? Het mag ternauwernood den naam van hoed hebben naast de .mut sen van gaze de soie met kant en bloemen", naast de reusachtige, maar ontegenzeggelijk flatteuze taarten van kant, strooi veeren en tulle. waarmee onze moeders zoo omtrent 1910 aan den wandel gingen, naast den zonhoed van geel stroo met gebloemde roode sits gevoerd, die ginds pronkt op het hoofd van 'n acht tiende eeuwsch Friezinnetje.... Nieuwe zakelijkheid, op welk gebied ook. is schoon, maar zij mist zwier, zij mist gratie, zij mist van alles. Men gaat het hoe langer hoe meer beseffen, terwijl men rond dren telt op deze tentoonstelling en zich het leven voorstelt, dat hoorde bij deze costuums, het leven van de achttiende en negentiende eeuw zonder veel van de gemakken, die onzen tijd veraangenamen zeker maar met zoo eindeloos veel dingen, die dat toch ongeweten gebrek aan gemak compenseerden". En een eindeloos aantal vragen en gedachten dringt zich aan de steeds meer onder den indruk komende moderne bezoeksters op. Waarom leef ik tegenwoordig? Ik ben er zeker van, dat ik mij vroeger veel beter thuis zou -hebben gevoeld. Waarom bezing ik het _emak van fiets, auto en vliegmachine, als ik toch eigenlijk een eeuw eerder had moeten leven en met saamgepakte rokken in mijn sleepkoets had moeten stappen of hoog hartig de treden van de diligence op had moeten trippelen? Waarom moét ik mij niet iedei'en keer, als ik mij beweeg, met elegant gebaar nigen naar mijn sleep, in plaats van het slechts drie maal per jaar en dan maar een paar uur lang te hoeven doen als ik de eenige van mijn avondjaponnen draag, die een miniem sleepje rijk is? Waarom zeggen mijn kennissen „Hallo!", tegen me en wuiven me joviaal toe, als ik hen op de fiets pas seer? Waai'om buigen ze zich niet met hoofsch gebaar over de hand, die ik hen preutsch toereik en drukken er een voorzich tige, maar vurige kus op? Waarom hoef ik slechts naar de telefoon te grijpen om een mijner vrienden op te vorderen voor een spelletje bridge of een avond gezelligen kout, in plaats van via verschillende gra cieuze listen, als daar zijn het quasi verloren zakdoekje of delicaat geparfumeerde en heimelijke briefje, een ondeugend afspraakje met hem te maken in het meest verstolen hoekje van den tuin? Waarom? Waarom loopen onze twintigste eeuwsche mannen rond met afschuwelijke kachelpijpen om hun beenen in plaats van zijden kousen met flu- weelen kuitbroeken en waarom dragen zij een stijven of slappen boord en stijve, of slap pe manchetten in plaats van een kanten jabot in het satijnen vest en kanten lubben om de polsen? Waarom zijn kameraadschap en dikwijls gebrek aan behoorlijke manieren tegenover het vrouwelijk geslacht in de plaats van de goede ouöeiwetsche hoofschheid en ridderlijkheid gekomen? Waarom?" Het zijn telkens en telkens weer deze „Waaroms" die naar hart en mond wellen van hen, die op de één of andere wijze in aanraking komen met dingen, die doen den ken aan eeuwen, die voorbij zijn. En men kan zeggen wat men wil, maar het- is een frap pant en veelbeteekenend verschijnsel, dat in de laatste jaren de behoefte om in aanra king te komen met dingen, die die romanti scher tijden in de herinnering brengen, steeds sterker is geworden. De belangstel ling voor antieke meubelen, voor oude voor werpen is weer wakker geworden. Men mag er weer voor uitkomen, dat men den Bieder meiertijd en zijn voortbrengselen verre ver kiest boven de nieuwe zakelijkheid en stalen meubelen. De modeshows brachten al enkele malen costuums uit 1890, uit 1900 en 1910. En nu prijkt in de Ridderzaal in Den Haag op eens deze prachtige collectie oude costuums bijna allemaal uit particulier -bezit, bijeen gebracht en gerangschikt met eindeloos ge duld in een omgeving, die tot in de kleinste kleinigheden overeenstemt met den tijd, waaruit de costuums stammen, Maquart-boe- ketten en een monsterachtige klok-onder- glazen-stolp, benevens de beruchte étagère met-snuisterijen bij het „middagbezoek in 1895". Een kamerscherm, zoo afgrijselijk lee- lijk als die afgrijselijke leerlijke periode het maar voort kan brengen bij de ..mannequins in 1910". Een groen fluweelen draperie met ballen over de piano bij het ..muziekavondje in 1875". Een echt Friesch koffiekomfoor bij het Friesche interieur. Een prachtig Empire eetservies en een blauw met goud pièce de milieu om van te watertanden bij den „avond maaltijd ten tijde van Lodewijk Napoleon". Men is namelijk op het' buitengewoon goede idee gekomen het hoofdgedeelte van de cos tuums onder te brengen in zeventien tafe- reelen; verder is er nog een aparte inzen ding van H.M. de Koningin, een afdeeling bruidscostuums uit alle tijden en een chro nologische reeks van costuums van 1760 tot 1913. En er zijn twee wijzen, waarop men zijn hart kan ophalen aan die prachtige ver zameling. De eerste is de bovenbeschrevene: een tik je weemoedig en jaloersch wandelen langs den rijkdom dier gewaden, en de statige gra tie of ondeugende coquetterie dier enkel met het oog op uiterlijk behagen uitgedach te bekleedsels bewonderen den statigen plooienval, de ingenieuze draperieën, de vlinderachtige luchtigheid en garneeringen. De tweede is den catalogus ter hand nemen en aan het studeeren slaan, je vermeien in de wonderlijke technische benamingen dier bouwsels en je verbazen over den tijd en het geld. dat dat allemaal gekost moet hebben. Want wie weet er tegenwooixlig nog wat een „Watteauplooi" is? Die wonderlijke, hoog in den rug beginnende dubbele platte plooi, die aan de gewaden der Watteausche schoo- nen zoo'n eigenaardige gratie verleende? En VC^- weet men welk onderdeel van het toilet zich verschool onder den aanlokkelijken naam van „engageantes"? Dat waren men moet het maar weten de kanten mouwlubben. waax-uit het vrouwenhandje zoo bekoorlijk en „engageant" te voorschijn kwam. Herin nert men zich ook niet plotseling weer het woord „floddermuts", dat nu een niet gansch en al aangenamen klank heeft, maar dat in dertijd de eerbiedwaardige benaming van een een volkomen eerbiedwaardig en boven dien flatteus hoofddeksel was? En een .spen cer", een „caraco". een „juive" allemaal namen voorkleedingstukken, die sinds lang vergeten zijn! Terwijl bovendien van de won- dei'lijk aandoende namen der gebruikte stof fen een merkwaardige charme uitgaat Foulard, barège. percale gaze de soie, tor- chonkant. batist fil tiré. Roepen zij geen vriendelijke herinneringen op aan tijden, die ontegenzeggelijk in tallooze opzichten door meer gratie gekenmerkt werden dan de te genwoordige? Uiterlijke gratie. Innerlijke gratie. O. gij schoone dagen van voorheen! Men heeft overigens, in een eeuw, die wel eens de „eeuw van het kind" genoemd wordt, die in werkelijkheid échter eerder de ..eeuw van de vrouw" is, de goede gedachte gehad om op deze tentoonstelling ook het mannen- costuum niet te vergeten. En met recht want al is er aan de tegenwoordige kleedij van het sterke geslacht weinig of geen eer meer te behalen wie een knoop meer of minder van vest of jas sluit of openlaat, ver richt gewoonlijk al baanbrekend werk! in vroeger tijden deed de man even dapper mee aan de veranderingen der mode als de vrouw. Zetten de mannen van tegenwoordig zich schrap tegen de al sneller plaats vindende veranderingen in de vrouwenmode door zich star en verbeten jaar na jaar vast te klem men aan het eens bereikte toppunt van lee- lijfcheid, ongemak en kleurloosheid' In de achttiende en negentiende eeuw wist men er beter weg mee! Zie dat wufte „Incroyable"- costuum uit 1800 met geel fluweelen vest, lichtgeel zeemleeren breek, jas van blauw groen laken, wit batisten halsdoek, en zwar te hooge hoed en kaplaarzen! Zie dien Ado nis uit 1790 met zijn habit a la franqaise" van mosgroen en paars gestreept fluweel, van top tot teen geborduui'd met bonte bloemranken! Zie dien dominee uit 1780, met zijn zwart leeren schoenen met roode hak ken, en zijn wijdsch wit met gouden vest on der het overigens stemmige zwart laken costuum met korte broek! En vooral zie dien heer uit het begin der negentiende eeuw. met zyn grooten jaskraag cn i*eusachtigen mof een echte heerenmof van lang harig bruin bont! De formidabele hooge hoed staat hem zoo zwierig op het hoofd, en met welk 'n hoofdschheid begeleidt hij vrouw en kind naar het huls. waarvan de dienstmaagd de voordeur al uitnoodigend geopend heeft! Uit den aard van de zaak zijn het de tafe- reelen, die langs de wanden der Ridderzaal opgesteld zijn al zullen ongetwijfeld de ware liefhebbers van de ocstuumkunde in de middenvakken eigenlijk meer van hun ga ding vinden. In de eerste plaats de inzending van HM. de Koningin; de wit satijnen japon, die zij op 6 September 1898 droeg ter gelegenheid van Hare inhuldiging in de Nieuwe Kerk in. Amsterdam, het costuum, dat Zij toen zij nog Prinses Wilhelmina was. op tienjarigen leef tijd van Koningin Emma kreeg, en dat een getrouwe weergave was van een japon van Amalia van Solms, en het Friesche costuum, dat Zij bij haar bezoek in 1892 aan Friesland kreeg van ae dames der Provincie Friesland en dat Zij op de harddraverij in Leeuwarden gedragen heeft. Over de serie bruidstoiletten zal menigeen zich in stilte een beetje verteederen was er tenslotte ooit ter wereld iets ontroeren- ders dan 'n witte bruid? Bruiden met queues, bruiden met crinolines, empire bruiden en twintigste eeuwsche bruiden maar alle maal witte bruiden, bekoorlijk en eenvoudig in de kleur, die door alle tijden heen en door alle generaties erkend werd als behoo- rende bij een bruid En in de derde plaats de prachtige ver zameling in chronologische volgorde. Alle maal authentieke costuums. morgenjapon nen, avondjaponnen, in alle mogelijke kleu ren, modellen en snitten. Wat nijvere handen in weken van ein deloos zoeken en werken bijeenbrachten is werkelijk van een oneindige charme en be langwekkendheid. En met wat een gevoel van blijde herkenning zal de oude Ridder zaal neerzien op de representanten van het vele moois, dat hij in oude tijden toch vele malen tusschen zijn wanden te gast moet hebben gehadl WILLY VAN DER TAK. OPRICHTING VEREENIGINGSGEBOUWEN Op de laatste vergadering werden aan het voorloopig comité toegevoegd 4 personen, zoodat het comité momenteel bestaat uit de dames: G. v. d. Vangst. A. J. Eeunders en de heeren G. Schaafsma, P. Voogd, D. Noorde wier, J. Bakker, A. Nijssen, A. V. Hartogh (Techn. Adviseuri C. E. van Eijkern en H. H. L. v. d. Horst (secretaris). Het secretariaat blijft gevestigd: Caninefatenstraat 34. Tevens is besloten, de benaming van voor loopig comité te doen veranderen in Studie- Commissie. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang van Sabbath te 4 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.11 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Tor ah: Sabbath te 12 uur. Zondag te 7 uur. Werkdagen te 7.15 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentege bouw Lange Wijngaardstraat 14. Cursus vanwege de Joodsche Vrouwenver- eeniging „Bikdei Koudesch" op Woensdag 22 Januari e.k. 's avonds te 8.15 uur in het Ge meentegebouw Lange Wijngaardstraat 14. I AGESNDA DER NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De Ned. Natuurhistorische vereeniging houdt Vrijdagavond 17 Januari in Brinkmann een lezing. Prof. J. Jeskiet spreekt over „De Tjemara-wouden van Indië". Zaterdag 18 is een bezoek aan het nieuwe Geologisch Instituut te Amsterdam en Vrij dag 24 Januari de jaarvergadering in de H. B. S. aan het Santpoorterplein. GROENTEMARKT. Haarlem 15 Januari 1936. Lof f 0.03—0.14 per K.G. Knakpeen f 0-06—0.10 per K.G. Veldsla f 0.10—0.16 per K.G Boerekool f 0.45—0.70 per kist. Gele kool f 0.400.65 Der kist. Groenekool f 0.20—0.50 per kist. Andijvie f 0.40—0.75 per kist. Sla f 11.20 per kist Spruiten f 12 per zak. Bloemkool f 0.080.15 per stuk Roode kool f 0.050.15 per stuk. Knolselderie f 0.03—0:06 per stuk. Pieterselie f 0.05—0.13 per bos. Selderie f 0.02—0.10 per bos. Prei f 0.020.14 per bos,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11