Mis(ver)stand. Het mijnconflict in Engeland. Hel Bémtfëqksti i>oe jaargang no. loüo Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 16 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: I'. W. PEEKEBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN AEGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames /0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DiT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 Januari Het Stads-budget. De Haarlemsche gemeenteraad heeft gister avond, aan het slot der vijfde begrootingszit- ting, het einde der algemeene beschouwingen bereikt. Geen enkel record van kort-en-bon- digheid is hiermee ook maar in het minst aan getast. Vandaag begint de behandeling van de hoofdstukken. Bij den aanvang der vierde zitting stelde de burgemeester voor, opnieuw een tijdelijken wethouder te benoemen. De heer Reinalda was als zoodanig benoemd voor den duur van de ziekte van mr. Gerritsz. Door diens over lijden was zijn mandaat dus formeel beëin digd. En de Raad kan nog niet onmiddellijk een vaste wethoudersbenoeming verrichten, omdat hij (volgens de gemeentewet) daarvoor voltallig moet zijn. Dit zal hij pas wezen als mr. Gerritsz' opvolger-als-raadslid, na onder- Soek van zijn geloofsbrieven, is toegelaten en den eed heeft afgelegd. Er werd dus weer gestemd over een,tijde lijken wethouder en de heer Reinalda werd opnieuw benoemd, ditmaal met algemeene stemmen minus één blanco. Het was maar een formaliteit, zoodat dr. Colijn uit deze een dracht niet zal afleiden dat het schouder-aan- schouder-staan van het gansche volk, in een heid geschaard achter de belangen des vader lands, hier een eerste verwezenlijking heeft ge vonden. Dit was het begin van den Woensdag ten Prinsenhove. Het slot, in den laten avond, was de ver werping van al de uit den Raad ingediende voorstellen tot verlaging van bedrijfstarieven voor de minst-draagkrachtigen. De voorstel- len-Kuiper en -van Engelen, die vér gingen, haalden resp. maar 4 en 6 stemmen. Het voor- stel-Westerveld, de afschaffing van de me ter huur voor muntgasgebruikers beoogen d, leidde tot staking der stemmen (19-19). Tot verrassing van den raad verklaarde de voorzitter, dat het dus volgens het reglement van orde verworpen was, want zulks is daarin bepaald voor het geval van staking van stem men in een voltallige vergadering. Daarmee was ook dit voorstel van de baan, dat 36000 gekost zou hebben en een extra-verhooging van de opcenten op de personeele belasting (van 185 tot 195) tengevolge zou hebben ge had. Dit voorstel-Westerveld had in tweede in stantie der algemeene beschouwingen nog heel wat discussie uitgelokt, waarin de voorsteller, wethouder Roodenburg en de heer Van der Wall (C.H.) de leidende figuren waren. De wethouder (die ons al 200 opcenten voor 1937 beloofd heeft) en de heer v. d. Wall kantten zich opnieuw scherp tegen het plan. Men zie ons verslag. Het debat aanhoorend moest men wel tot de allesbehalve opwekkende conclusie komen, dat B. en W. aan de indirecte belas tingen moeten vasthouden omdat dit de eeni- ge vrijwel-betrouwbare inkomsten dei' ge meenten zijn geworden. De directe belastingen, in hun percentsgewijze heffing op (of over) de belastinggrens vertoevend, brengen telkens weer minder op dan de raming. Als men dus een vast bedrag aan inkomsten als de meterhuur vervangt door een onbetrouw bare verhooging in opcenten op de personeele belasting, heeft men kans dat men de 36000 kwijt is. Wethouder Roodenburg zei het niet zoo kras, maar zijn fractiegenoot van der Wall drukte het al haast zoo radicaal uit. Als de wethouder 200 opcenten voor 1937 in uit zicht stelt is dit dan ook blijkbaar met de ge dachte: anders verliezen we er nóg meer op. Men denke aan de voortdurende daling van de huren van middenstandswoningen. Wethouder Reinalda sprak o.m. over de plannen tot bestudeering van een nieuwe an nexatie en bestreed daarbij een artikel van schrijver dezes, om „de legende", dat de an nexatie van 1927 een strop voor Haarlem geweest zou zijn, te loochenen. Als die annexa tie niet was uitgevoerd zouden wij er nu nog heel wat slechter voorstaan, zei de. wethouder. Het lijkt moeilijk hierover een vaste meening te uiten. De bewijzen ontbreken. Haarlem zonder Schoten zou ongetwijfeld in de crisisjaren heel wat minder aan werk- loozensteun te zijnen laste gehad hebben. De annexatie van 1927 was m.i. onvoldoende en te duur. In dien tijd is daartegen in deze ru briek herhaaldelijk gewaarschuwd. Op 27 December jl. heb ik geconstateerd dat B. en W. dit in de Memorie van Antwoord erken den door te verklaren: „dat de grenswijzi ging van 21 April 1927 een onvoldoende en minder logische is geweest". Wethouder Reinalda sprak voorts over het z.i. overdreven belang dat aan historische rechten wordt gehecht. Heb ik die zoo sterk laten uitkomen? Naar mijn meening niet. Ik geloof ook dat die niet mogen overwegen. En als de wethouder van een streekbelang van het belang der bewoners van een geheel dis- (Titel boven een dagbladbericht Wedden van hoogleeraren en lec toren weer in den Ainsterdam- schen) Raad. Op vermaan van de Kroon). Je leest toch tegenwoordig dingen, Die je ver- en ontsteld doen staan, En je tot de verzuchting dwingen, Waar het toch met ons heen moet gaan. Ik had een onderwerp te kiezen Voor 't alledaagsche (hm!) gedicht, Het deed me weinig tijd verliezen, Ik vond den kop van een bericht. Daar wordt het dan in. al zijn schande, Ons voor het starend oog gezet, Wordt in de hoofdstad van den lande, Door hooggeleerden zoo gewed? Zoo, dat de Kroon zelf moet vermanen En het een punt wordt voor den Raad. Ach, woekert in ons dal der tranen, Nog zooveel nauw verborgen kwaad? Waar gaan wij heen, als hooggeleerden Verslaafd zijn aan de weddenschap, Is van 't geniale naar 't verkeerde In dezen zin ook slechts een stap? Hadt u dat durven te vermoeden, Dit is toch wel wat al te grijs, En moeten die de jeugd opvoeden, Tot roem van 't hoogste onderwijs? Geen dag mag deze misstand blijven, Men brande deze wonde uit. Om heel d' infectie te verdrijven, Door een manhaftig raadsbesluit. P.S. 'k Heb nu 't bericht gelezen, Dat onder dezen titel stond En 'k wil voor alles eerlijk wezen Mijn woede blijkt toch ongegrond. Ik hoop, dat zij mij excuseerden, Ik heb het niet direct gevoeld, Maar met dit „wedden" der geleerden, Zijn hun salarissen bedoeld. P. GASUS. trict, spreekt gebruiken wij vrijwel dezelfde woorden. Als hij de toekomst-mogelijkheid op pert dat een regeering wel eens geneigd zou zijn het aantal van 1100 gemeenten tot 3- of 400 terug te brengen ga ik heelemaal met hem accoord. Die tijd zal wel komen. Wel zou ik geneigd zijn de vraag te stellen of de tot dusver toegepaste methode van grenswijziging wel juist is. Zou het niet beter zijn als dergelijke initiatieven van Den Haag uitgingen dan van een gemeente? Wellicht is dit ook de bedoeling van wethouder Reinalda als hij spreekt van gezamenlijk overleg in een bepaald district. Het tot dusver gevolgde systeem leidt er toe dat één gemeente eischt, dat de omliggende gemeenten zich belaagd voelen en zich ver weren, dat de wetgever in Den Haag als een soort arbiter gaat optreden en compromissen toepast en dat de resultaten bijna altijd onbe vredigend moeten zijn. Het zou anders wezen als een district eerst tot onderlinge overeenstemming kwam en de regeering zelf de leidende rol speelde. R. P. Italië slaat groote hoeveel heden petroleum in. LONDEN, 16 Januari (AN.P.) Volgens de Daily Telegraph is men algemeen van op vatting, dat de finanfieele sanctiemaatrege len effect blijken te hebben, terwijl een em bargo op petroleum geen practische uitwer king zou kunnen hebben, aangezien Italië zeven maanden in zijn behoeften zou kun nen voorzien. Het blad meldt dat Italië groote hoeveelheden Roemeensche petroleum op koopt, waarvoor op goudbasis wordt betaald. Uit Hamburg wordt gemeld, dat Italië uit Duifesche bronnen geen olie kan betrekken. Geen veelbelovende knaapjes! Voor de tweede maal brand gesticht. Woensdagmiddag werden politie en brand weer door een garagehouder in de Ursula- straat gewaarschuwd, dat er in het onbe woonde perceel 10a in die straat brand was uitgebroken. Het bleek, dat de twee broertjes van resp. 9 en 10 jaar, die op Nieuwjaarsdag een brandje in de Margarethastraat hadden gesticht, ook nu de schuldigen waren. Ze wa ren het perceel, waarvan de buitendeur niet gesloten was, binnengedrongen. Hier hebben zij behangselpapier van de muren gerukt; met een paar oude schoenen en nog eenigen rommel hebben de kwajongens het in de bij keuken gelegd en in brand gestoken, zoodat het een smeulende massa werd. Gelukkig werd het bijtijds door genoemden garagehou der ontdekt, zoodat uitbreiding voorkomen werd. Een inspecteur van politie wist het vuur met drie emmers water te blusschen. Eenige mannen van de brandweer waren aanwezig, maar behoefden geen dienst te doen. De inspecteur ging toen de jeugdige brand stichters halen, want het bleek dus, dat de ernstige vermaning, die zij na hun eerste mis drijf van de politie gekregen hadden, niet ge holpen had. Zij hebben trouwens nog meer op him geweten. Zij zijn het geweest, die een in braak in het Padvindershuis aan de Nieuwe Gracht hebben gepleegd. Ook hebben zij een fiets in de Nassaustraat gestolen. De politie heeft nu van al deze feiten proces-verbaal opgemaakt, zoodat 't nu niet bij een verma ning zal blijven. Thans is een Abessynische ambulance gebombardeerd. Drie vliegtuigen wierpen brand bommen in Waldia. Tot dusver 14 dooden en 35 gewonden. DESSIE, 16 Jan. (Reuter). Giste ren is een Abessynische Roode Kruis- ambulance onder commando van den Britschen majoor Burgoyne geduren de een uur hevig gebombardeerd, hoe wel het Roode Kruisteeken duidelijk zichtbaar was. De ambulance was op gesteld te Waldia halverwege tusschen Dessie en het Ashangi-meer. Drie Ita- liaansche vliegtuigen namen aan het bombardement deel. Majoor Burgoyne is ongedeerd. Tot dusver wordt gemeld dat veertien personen werden gedood en 35 gewond, vooral vrouwen, grijs aards en kinderen van de bevolking van Waldia. Ook brandbommen werden geworpen, welke een aantal branden veroorzaakten, die aange wakkerd werdén door den hevigen wind. zoo dat ernstige schade werd veroorzaakt. Op het terrein van de ambulance werd de tent van majoor Burgoyne vernield. Zijn instrumenten en levensmiddelen verbrandden. In antwoord op het telegram van Burgoyne is een Britsche ambulance in den nacht langs moeilijke paden naar Waldia vertrokken om hulp te bieden. In zijn telegram, waarin hij het bombarde ment meldde, zeide majoor Burgoyne: „Maak Genève wakker. Het is duidelijk dat de Italia nen van het Roode Kruis hun speciaal doel maken". Burgoyne is in November te Addis Abeba aangekomen en bood zijn diensten den negus aan, die hem het commando gaf over een trein van 100 muildieren met Roode Kruisuitrusting. Niettegenstaande zijn 60-jarigen leeftijd trok de majoor te voet van Addis Abeba naar Dessie, een weg van 300 mijl. Waldia voor de helft verbrand. ADDIS ABEBA, 16 Januari (Reu ter). Omtrent het bombardement van Waldia, wordt nader gemeld, dat Waldia een plaatsje is van 10.000 in woners. Op het terrein van het hos pitaal vielen een aantal brandbom men en zes Tuchttorpedo's van 150 kilo. De helft van het plaatsje is ver brand. De regeering van Abessynië en buitenlanders protesteeren tegen dit bombardement van een open plaats. Vliegtuig boven Venezuelaansch bergland neergestort. Zeven dooden en zeven ernstig gewonden. BOGOTA, 16 Jan. (A.N.P.) Tus schen Puerto Boy en Tres Esquings in een bergachtige, slechts door wilde Indianenstammen bewoonde streek, is een drie-motorig vliegtuig, dat op weg was van Puerto Boy naar Bogota, neergestort. Zeven inzittenden onder wie de beide piloten, een radiotelegra- rist en een officier werden gedood. Ze ven passagiers zijn ernstig gewond. De Haarlemscbe Keuringsdienst behouden. Geen beperking van personeel. De minister van sociale zaken Mr. M. Slin- genberg heeft zoo wordt uit den Haag ge meld het plan aan H.M. de Koningin voor te stellen het land te verdeelen in 16 keu ringsdistricten. De keuringsdiensten te Eindhoven, Breda, Arnhem, Leiden en Zwolle zouden dan komen te vervallen. Daaruit blijkt dus, dat het de bedoeling is den Haarlemschen Keuringsdienst te be houden. Bij de nieuwe organisatie van de keurings diensten zou worden toegestaan buiten den directeur een ambtenaar op 30 000 inwoners te laten werken. Het gebied van den Haarlemschen Keurings dienst strekt zich thans uit behalve over Haarlem, over Kennemerland tot en met Heemskerk en Uitgeest, over de geheele Zaan streek, over Haarlemmermeer, Heemstede, Bennebroek e.n Zandvoort. In dit gebied wonen 350.000 menschen. Dit is dus bijna voldoende voor de 12 ambtenaren die thans bij den Keuringsdienst werken. Het is bovendien waarschijnlijk dat bij den Haarlemsche Keuringsdienst nog een deel van den op te heffen Leidschen Keurings dienst komt, waardoor het aantal inwoners natuurlijk boven de 360.000 zou stijgen. Het is dus aan te nemen dat er geen beper king van personeel zal behoeven te worden ingevoerd, Gevaar voor een staking vrijwel geweken. (Van onzen correspondent.) Londen, 14 Janauri. Er is nu weinig gevaar meer voor een mijn staking in Engeland. De gang van het conflict heeft zich ditmaal gekenmerkt door hulp vaardigheid en redelijkheid aan de zijde der mijneigenaars, die helaas in vroegere geschil len niet in het geding kwamen en dan zoo vaak tot stilstand van den arbeid leidden. De mijneigenaars getuigden reeds in het begin van den acuten staat van het huidig geschil, dat zij althans de aanspraken der delvers r.iet onredelijk achtten. Zij deden dit door aan groote contract-afnemers (spoorwegen, fabrieken, electriciteits- en gasbedrijven) te vragen om ontheffing van de prijsbepaling in de contracten met de bedoeling den prijs te verboogen. Het te verkrijgen voordeel zou uitsluitend aan de delvers ten goede komen. In overleg met leveranciers voor huishoudin gen werd ook de prijs van huiskool verhoogd. De meeste contract-afnemers gingen op het voorstel der mij 11 bezitters in. De inkomsten van het mijnbedrijf kwamen dus door af spraak en overleg op een hooger peil. En als gevolg daarvan konden de mijneigenaars de vorige week in een vergadering met- de leiders van de mijnwerkers-federatie loonsverhoo- gingen voorstellen, die weliswaar ver beneden de gestelde eischen waren, maar die in elk geval in tastbaren vorm vertelden van goeden wil aan den kant der werkgevers. Het gebaar is nu aan werknemerskant in denzelfden geest beantwoord. De president van den mijnwerkersbond heeft een belang rijk. praktisch en onder de omstandigheden verstandig voorstel gedaan. De mijnwerkers zijn bereid op twee voorwaarden hun eisch (op den grondslag van een nationale regeling van de loonkwestie door loonsverhooging van 2 shilling per werkdag) te wijzigen. De eerste voorwaarde is, dat de eigenaars opnieuw een nationalen raad voor loonen en andere kwes ties van gemeenschappelijk belang zullen in stellen, de tweede is, dat de voorgestelde loonsverhoogingen wat verbeterd zullen wor den ten behoeve van de laagst betaalde del vers. Indien deze oplossing wordt aanvaard zijn de mijnwerkers bereid haar vijf jaar lang te eerbiedigen. De belangrijkste voorwaarde en de hachelijkste is de eerste met het oog op het feit. dat de werkgevers zich altijd hardnekkig hebben verzet tegen een vorm van loonregeling die voor het geheele land geldt. Hun verzet is gebaseerd op het feit, dat arbeidsomstandigheden en het peil van wel vaart van mijnen in verschillende districten zoo zeer uiteenloopen. Er zijn echter verschei dene tot oordeelen zeer bevoegde personen, die niet inzien waarom dit feit een nationale regeling van de loonkwestie in den weg zou staan. Het vooruitzicht van vijf jaren vrede in het bedrijf ten koste van het prijsgeven van hetgeen velen een vooroordeel achten, moet ook voor de werkkgevers aanlokkelijk zijn. A. K. VAN R. Burgerlijke Stand van Haarlem. Tot dusver hebben wij den Burgerlijken Stand van Haarlem op pagina twee van ons blad gepubliceerd. Voortaan zuilen wij hier van afwijken en de pagina, waarop de bur gerlijke stand is opgenomen i heden nummer 9) onder de inhoudsopgave vermelden. PERSONALIA Voor het Mercurius-diploma voor Engelsche handelscorrespondentie is geslaagd de heer H. Schoonebeek. Voor het prakt ijk-diploma voor Duitsche handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren is geslaagd mejuffrouw J. M. H. Bijker Haarlem als woon- en industriestad. Een commissie voor bevordering en ontwikkeling. De heer P. J. M. van Tetering heeft bij den raad een voorstel ingediend om B. en W. uit te noodigen een Permanente Commissie uit de burgerij te vormen, welke het College van B. en W. in daartoe geëigende gevallen zal advi- seeren omtrent de bevordering der ontwikke ling en van den bloei van Haarlem als woon- en industriestad. In de toelichting schrijft hij: Een pleidooi voor de noodzakelijkheid dezer Commissie acht ik overbodig. De Commissie zal onder leiding moeten staan van een lid van 't College van B. en W., terwijl B. en W. de leden dezer Commissie benoemen uit o.m. vertegenwoordigers van a. de Kamer van Koophandel en Fabrieken (zoowel Groot- als Kleinbedrijf), b. der Middenstandsorganisaties, c. der Werknemersorganisaties, d. der Ver. tot bevordering van het Vreem delingenverkeer, e. der Ver. Horecaf, f. der Cultureele Vereenigingen en welke daarvoor verder gewenscht worden. Het is de bedoeling van den voorsteller, dat B. en W. over dit voorstel eerst prae-advies zullen uitbrengen. Het woord is aan.... Otto Weiss: Geen vrouw is zelfstandiger dan die welke afhankelijk is van een man die haailief heeft. HAARLEMSCHE CEMEENTE- BECROOTINC. Geen verandering in de tarieven voor gas, electriciteit en water. Woensdagavond kwam de raad van Haar lem klaar met de algemeene beschouwingen over de gemeentebegroot-ing. Daarop werden nog de stemmingen over verschillende reeds besproken voorstellen ge houden. Het voorstel van den heer Kuiper (R.K.) om gas, electriciteit en water aan de minst- draagkrachtige inwoners tegen den kosten- den prijs te verstrekken werd verworpen -met 34 tegen 4 stemmen. Het voorstel van Engelen (R.K.P.) om progressieve tarieven in te voeren voor gas, electriciteit en water, werd ook verworpen (32 tegen 6 stemmen). Over het voorstel-Westerveld (s.d.a.p.) om voor het muntgas de meterhuur af te schaf fen staakten de stemmen (1919). Omdat deze stemming in een voltallige vergadering plaats had, werd, overeenkomstig het regle ment van orde, het voorstel verworpen be schouwd. Met aanneming van dit voorstel (de kosten Verden op f 36.000 geraamd) zou gepaard zijn gegaan een verhooging van de opcenten op de Personeele Belasting van 185 tot 195. Deze verhooging bleef nu natuurlijk ach terwege. Voor het voorstel Westerveld stemde de S.D.A.P., de communisten en de heeren Castricum, v. d. Veldt en Van Engelen. SPREKENDE CIJFERS. In drieëndertig enkele honderden meer dan 40000, in vierendertig bijna 42000, in vijfender tig 43326. Wij hebben het over het aantal advertenties van Vraag en Aanbod, dat aan Haarlem's Dagblad ter plaatsing werd op gegeven. Er is misschien, er komt zeker ook voor U de gelegenheid van dit zekerste en goedkoop ste middel om iets op te ruimen of iets te verkrijgen, gebruik te maken. Houd het goed in gedachten. De Italianen zouden thans aan het Somali- front groote vorderingen maken. -Tg. 4 Japan trekt zich terug van de Londensche vlootconferentie. pag. 4 De Fransche vliegboot „Lieutenant de Vais- seau Paris" is terwijl zij voor de Amerikaan- sche kust lag van de ankers geslagen; er zijn geen persoonlijke ongelukken voorge vallen. pag. 4 Ilaliaansche vliegers hebben thans een Abes synische Roode Kruis ambulance gebombar deerd; veertien personen zijn gedood. pag. 1 Boven Venezuela is een vliegtuig neergestort; zeven inzittenden zijn gedood. pag. 1 De Haarlemsche Keuringsdienst blijft be houden. pag- 1 De Nederlandsche Bank heeft het disconto thans tot drie procent verlaagd. pag. 3 De commissie voor bestudeering van plannen tot concentratie van kleine scholen zou spoedig benoemd worden. pag. 3 Bij de postspaarbank te Amsterdam zou een belangrijke fraude zijn ontdekt. pag. 3 De Haarlemsche Gemeenteraad heeft de al gemeene beschouwingen Woensdag voort gezet. pag. 5 en 6 Onze landgenoot Vos heeft de twaalfde partij van Raichenbach verloren. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het stadsbudget. pag. 1 Het Snelle Ding: Les geven. pag. 3 Speciale correspondentie uit Dessie: Abessy- niërs overvallen een Italiaansche kolonne. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent; Alma Tadema. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: En gelsche vinding op vliegtuiggebied. pag. 3 K. de Jong: Avro-ambassadeurs. Dag. 2 J. B. Schuil: Nel Oosthout voor de -F-cni- ging van Huisvrouwen. pag. 11 Willy van der Tak: Tentoonstelling het cos' tuum onzer voorouders. pag. 6 Voor de Vrouw. pag. 10

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1