Het Snelle Ding Op elke wond PUROL Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Engelsche vinding op vliegfuiggebied. 14 O AU K L> A G iö JANUARI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 li*. Autctycafci Lesgeven. De dag kwam waarop ik mij aanmatigde, iemand autorijden te leeren. Er zijn natuur lijk autorijscholen die het vak doceeren, en iedere garage is er onmiddellijk toe bereid. Maar onder de amateur-rijders vindt men er ook heel wat, die als instructeur optreden. Het is niet te ontkennen dat zij de markt van het automobiel-onderwijs gedeeltelijk bederven. Gestrengelijk redeneerend zou men bovendien kunnen aanvoeren, dat zij beunhazen zijn. Maar bij mijn weten bestaan er nog geen ver- eenigingen, die^zich de bestrijding van dit amateurisme in een ernstig leervak ten doel hebben gesteld, en moet de campagne ertegen nog beginnen. Bovendien zijn de professionals, waaronder zich verscheidene achttienjarige leerling-monteurs bevinden, zelf lang niet allen paedagogisch begaafd. En voor hun on derwijs wordt toch geld gevraagd, als er ten minste geen koop van een auto aan vast zit. Om kort te gaan: de algemeene toestand op dit onderwijsgebied is nog chaotisch. Het voordeel van den amateur-leeraar bo ven den prof. is, dat hij zijn leerlingen kan uitzoeken. Dit te doen raad ik iedereen aan. Men moet zichzelf niet overschatten, en bui- tengewoon-roekelooze, bijzonder-verstrooide en extra-onhandige aspiranten liever aan een ander overlaten. Hetzelfde geldt ten aanzien van lieden die een technischen hersenknobbel bezitten en zich de finesses van den motor, de electriciteits-voorziening en de transmissie organen willen laten uitleggen. Stuur hen on middellijk naar een van die weinige landge- nooten, die van deze dingen verstand hebben. Anders zakt gij zelf. De emotie van het lesgeven schuilt, behalve ln het levensgevaar, dat uw eigen persoon be dreigt, in de omstandigheid dat ge in rechten aansprakelijk zijt voor hetgeen uw leerling in uw auto overkomt. Hij heeft geen rijbewijs. Gij hebt het wel. Ge zijt dus even aansprake lijk voor hem ais voor den man dien gij bij de Amsterdamsche Poort oppikt en mee naai de hoofdstad neemt. Maar in dat geval rijdt ge zelf. Als leermeester moet ge het aanzien hoe de leerling het doet. On verantwoordelijk doet. Het is mogelijk dat beroeps-leeraren op andere gebieden, zooals bv. Wis- en Natuur kunde, Nederlandsche Letteren, Biologie en wat dies meer zij, het vak van Auto-Leeraar met eenige minachting beschouwen. Een der gelijke houding zou ik willen vernietigen met de volgende vraag: Wat zoudt gij, mijne hee- ren, ervan zeggen indien gij uw onderwijs met levensgevaar moest gegeven en bovendien nog wettelijk aansprakelijk zoudt zijn voor de ge zondheid van uw leerlingen? Het antwoord is niet twijfelachtig. De eerste de beste doktersrekening, door de erkentelijke ouders aan den Nederlandschen leeraar ge stuurd omdat Pietje in zijn lokaal griep had opgedaan, zou het heele land in opschudding- brengen. De leeraarsbonden zouden adressee- ren en ingezonden stukken schrijven, de ge meenteraden en de Staten-Generaal zouden in heftige debatten losbreken en misschien zou de Minister van Onderwijs wel vallen over het griepje van Pietje! Nu dan, mijne heeren. Eerbied alstublieft! Mijn leerling, met voorzichtigheid gekozen, was niet roekeloos, niet verstrooid, niet on handig en had niet de geringste belangstel ling voor techniek. Voor het overige beging hij prompt alle fouten, die ik zelf in mijn leertijd gepleegd had, maar volgens mij deed hij dit steeds in veel erger mate en had meer moeite om ze af te leeren. Zelfkennis is een lastige zaak, en wellicht speelde mijn her innering mij parten, maar ik ben wel eens te recht verontwaardigd geweest als hij viermaal achtereen met een sprong startte. „Laat toch langzaam opkomen!" zei ik. „Waarom voor den duivel laat je niet langzaam opkomen? Ik heb zooiets indertijd ook wel eens ge daan, maar na de eerste maal overkwam het me niet meer". De leerling grinnikte zacht en keek net als mijn jeugdige zoon, toen zijn oom hem plech tig verzekerde: „Jongen, ik had vroeger altijd tienen op school. Om precies te zijn: éénmaal kreeg ik een 10en ik zal nooit vergeten hoe woedend je grootvader toen was". Mijn leerling dacht natuurlijk bovendien: „het is gratis, en ik moet er dus wat voor slikken". Hij zweeg. Evenals alle andere discipelen hebben ook auto-leerlingen hun off-days. Die komen vrij geregeld voor. Ze zijn onaangenaam in de al lereerste periode, als men maximaal 20 K.M. rijdt, ze zijn tergend in de tweede periode, als men erdoor aan zijn eigen gaven-als-docent gaat twijfelen, en ze zijn angstwekkend in de slotphase, als men in de stad rijdt. Het onderwijs is soms zeer vervelend. Ach teruitrijden om bloemperkjes heeft weinig- charmes, en herhaaldelijk-keeren op smalle wegen bezit er nog minder. Des leerlings her haalde blunders verleiden vaak tot ironie, die mild behoort te blijven. Zijn fouten in het stadsverkeer kunnen des leermeesters haren in verticalen stand brengen, maar het loopt als regel goed af. De handrem fungeert als reddingboei van den docent. Wat mijn leerling aangaat: hij slaagde bij de eerste poging voor zijn examen. Het was een zeer leerrijke ervaring voor mij. Ik be greep eindelijk, dat onze leeraren vroeger op school heusch niet hoopten dat wij zakken zouden. En dat dachten we toch allemaal Ministers Deckers en Gelissen op terugreis. Reuter meldt uit Warschau: Woensdag ochtend zijn de ministers Deckers en Gelissen te Posen aangekomen. Na de stad te hebben bezichtigd, brachten zij een bezoek aan de landbouwbedrijven en de suikerindustrie in de omstreken. Er was verder een ontvangst door het gemeentebestuur van Posen. Te middernacht hebben de ministers de terugreis naar Nederland aanvaard. PROFESSOR S. P. HAM OVERLEDEN. Woensdag is te Wageningen, op 72-jarigen leeftijd, overleden professor S. P. Ham, oud- hoogleeraar in de houtteelt aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen. Als zoodanig werd hem in 1933, wegens het bereiken van den zeventigjarigen leeftijd, eer vol ontslag verleend. 's Rijks financiën in statistiek. Onderwijs kost ons het meeste. Crisisuitgaven zeer belangrijk gestegen. Aan het tabelwerk van de door het Cen traal Bureau voor de Statistiek uitgegeven statistiek omtrent de rijksfinanciën 1935 ont- leenen we het volgende In een grafiek worden de voor- en nadee- lige sloten van den gewonen dienst voor elk dezer jaren vergeleken, waarbij 1925 tot en met 1930 wel een scherpe tegenstelling vor men met de tekorten der jaren 1931 tot en met 1935. Na de afsluiting der rekening 1933 blijkt nog ongedekt te zijn een bedrag van ruim f 91 millioen op den gewonen en van f 116 millioen op den kapitaalsdienst. In een volgend overzicht worden de voor- en nadeelige sloten van den gewonen dienst voor elk der hoofdstukken van de rijksreke ning over 1933 en de rijksbegrootingen voor 1934 en 1935 met elkaar vergeleken. De op brengst van de belastingen, alsmede de voor- deelige sloten der staatsbedrijven zijn hierbij buiten beschouwing gelaten. Het hoogste nadeelige slot voor 1935 (f 133 millioen of f 16 per inwoner) doet het de partement van O.. K. en W. zien. waarop in volgorde der belangrijkheid volgen het de partement van Sociale Zaken met f 113 mil lioen of f 13 per inwoner en het hoofdstuk der nationale schuld met f 86 millioen of f 10 per inwoner. Voor de instelling van het landbouw-cri- sisfonds werden de crisisuitgaven, verband houdend met de in 1929 ingetreden econo mische crisis, bestreden deels uit nieuw in gestelde belastingen en deels uit het voor- deelig saldo van het leeningsfonds. Over de jaren 1930 tot en met 1933 beliepen deze cri sisuitgaven resp. f 4 millioen, f 27 millioen, f 79 millioen en f 106 millioen of in totaal f 216 millioen Belastingen. Vervolgens bevat de inleiding een over zicht van de opbrengst van elk der rijksbe lastingen van 1900 tot en met 1935 (met in begrip van die welke in afzonderlijke fond sen zijn gestort) en wel onderscheiden in conjunctuurbelastingen, zakelijk, persoonlij ke en rechtsverkeersbelastingen. De opbrengst van alle belastingen te za- men is het hoogst geweest in het tijdvak 19201924, nl. bijna f 608 millioen of f 86 per hoofd der bevolking. Van 1930 tot- 1933 liep zij terug van f 583 millioen of f 74 per inwoner tot f 455 millioen of f 55 per inwo ner. Voornamelijk door de invoering van de omzetbelasting is de opbrengst voor 1934 en 1935 wederom hooger geraamd en wel f 509 millioen of f 61 per inwoner voor 1934 en f 522 millioen of f 61 per inwoner voor 1935. Paul Redfern nog in leven? Nederlandsche expeditie op zoek. Uit verklaringen van inboorlingen schijnt te blijken (reeds meermalen hebben derge lijke geruchten geloopen), dat de jonge Amerlkaansche vlieger Paul Redfern, die in 1929 verdween, tijdens een tocht van Bruns wick (Georgia) naar Rio de Janeiro, nog in leven is. De Nederlandsche expeditie, welke de gren zen tusschen Nederlandsch- en Britsch- Guiana en Brazilië vaststelt, zoekt naar de plaats waar Redfern is neergestort. (Reuter). VIER PERSONEN NA INBRAAK AANGEHOUDEN. Gisternacht is ingebroken in de melkfabriek J. E. Schaap, gelegen aan den Elburgerstraat- weg te Nunspeet. De nachtwacht van het dorp overrompelde de dieven drie mannen en een vrouw toen deze bezig waren, in het gelijk vloers gelegen kantoortje van de melkfabriek, de brandkast te openen. De dieven, zich be trapt ziende, haastten zich naar buiten, waar zij met 'n auto vluchtten. Eén van de mannen, die via een der ramen de fabriek verliet, ge raakte in een handgemeen met den nacht wacht, waarbij deze laatste zijn revolver kwijt raakte en op den grond bleef liggen. E»e dieven, die slechts eenige kleinigheden, o.a. een hoed en een vulpen, buitmaakten, hebben niet lang meer van hun vrijheid geno ten. In den nanacht is de auto door de politie, tusschen Zwolle en Nunspeet, aangehouden. Brand in kurkenfabriek te Schiedam. Pand geheel uitgebrand. Woensdagavond omstreeks zes uur ont dekten voorbijgangers brand in het pand 140 aan den Buitenhavenweg te Schiedam, waarin gevestigd is de kurken- en isolatie- fabriek van de fa. Bouvet. In dit pand waren eenige werkzaamheden verricht voor de fabricage van kurken placen. Slechts een jongen was 's middags in de droogkamer van de fabriek aaanwezig ge weest. Men vermoedt, dat in deze kamer de brand is uitgebroken. Het pand stond in enkele minuten in lich ter laaie. De brandweer heeft met twaalf stralen het vuur in ruim een uur tijd kunnen blusschen. Het pand, dat een breedte heeft van 12 Meter en een diepte van 20 Meter, was toen geheel uitgebrand. Het gebouw was tot aan den nok toe opgestapeld met zeer brandbaar materiaal. Een vlak naast het pand grenzend gebouw, dat leeg staat, werd door 't vuur bedreigd, Mef. moeite heeft de brandweer het pand door het nat te houden, gespaard. Aan de andere zijde werd het pand begrensd door de vereenigde Glasfabrieken, doch tusschen deze panden was voldoende ruimte, zoodat hier geen gevaar dreigde. Ook de inhoud van het afgebrande pand ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De fabriek was op beurspolis ver zekerd. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF. 1 6 7 2 6 vanaf QE met garantie, pijn- vanar |00S trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zater. 912 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Relletjes in Duindorp komen voor de Rechtbank. Politierechter heeft zaak naar de meervoudige Kamer verwezen. Voor den Politierechter te 's-Gravenhage zouden Woensdag vijf zaken worden behan deld, welke verband houden met de relletjes in Duindorp. Het betreft hier mishandeling op 26 Juli 1935, toen eenige N. S. B.'ers slaags zijn geraakt bij hun colportage. De officier van justitie heeft een vervolging ingesteld te gen twee personen wegens mishandeling. Zij zijn een woning in de Pluvierstraat binnen gedrongen en zouden een vrouw hebben mis handeld. Een vrouw was gedagvaard wegens beleedi- ging van N.S.B.'ers. Haar zoon was wegens mishandeling gedagvaard. De Politierechter heeft deze zaken verwezen naar de meervoudige kamer, omdat hij van meening is, dat de zaak, welke een zoodanigen omvang heeft gekregen 37 getuigen zouden worden gehoord thuis behoort bij de Recht bank. EFFECTENBANK FAILLIET VERKLAARD. AMSTERDAM, 15 Januari (A.N.P.) De eerste kamer der arr. rechtbank heeft fail liet verklaard den commissionnair in effecten R„ zaken drijvende onder den naam Alg. Ef fecten- en Handelsbank. Rechter-cornmissaris is mr. Van Lier, curator mr. Brandt. R. is de man, aan wien indertijd de valsche HVA- aandeelen te koop werden aangeboden en die hiervan aangifte heeft gedaan bij de politie, wat tot arrestatie van twee personen leidde. (Adv. Ingez. Med.) Fraude bij de Postspaarbank. Bedrag zou in de duizenden guldens loopen. Vier ambtenaren aangehouden. Dezer dagen is bij de postspaarbank te Amsterdam, volgens de Tel.. een omvangrijke fraude aan het licht gekomen, waarvoor reeds vier personen zijn gearresteerd. Toen de onregelmatigheden aan het licht kwamen, is de Centrale Recherche hiervan in kennis gesteld, waarop een uitgebreid onderzoek volgde. Dit onderzoek had tot resultaat dat de politie Dinsdag is overgegaan tot de ar restatie van één der verdachten in deze zaak een ambtenaar van de Postspaarbank, die te Amstelveen woont. Nadat deze man aan een uitvoerig verhoor was onderworpen, volgde de arrestatie van nog drie andere verdachten, die bij deze zaak betrokken moeten zijn. Naar verluidt zou de Postspaar bank door de verdachten zijn benadeeld voor een bedrag, dat in de duizenden loopt. Gisteren heeft de Centrale Rechercne een huiszoeking gedaan bij den Amstelveenschen verdachte. Alle vier verdachten zijn in het ho-ofdbureau van politie opgesloten. Het on derzoek duimt nog voort. CONCERTGEBOUWORKEST GAAT NAAR SCANDINAVIë. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche Vereeniging „Concertgebouwvrienden" het plan opgevat van 3 tot 12 Juni 1936 met het Concertgebouworkest olv. Prof. dr. Willem Mengelberg een Zomerkruistocht naar Kopen hagen en Stockholm per s.s. „Rotterdam" van de Holland-Amerikalijn te organiseeren, waar bij zij de geregelde bezoekers van het Concert gebouw, zoowel die te Amsterdam als elders, alsmede de leden van de Nederlandsche Ver eeniging „Concertgebouwvrienden" in de ge legenheid stelt zich hierbij voor een aantrek- kelijken passageprijs aan te sluiten. (A.N.P.) Concentratie kleine scholen spoedig aan de orde. Binnenkort zou commissie worden benoemd. De benoeming van de door de regeering bij de terugneming van de concentratie-para graaf van het onderwijs-bezuinigingsontwerp in uitzicht gestelde commissie is thans naar het oordeel van de Tel. binnenkort te ver wachten. Van deze commissie, welke zal werken on der leiding van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Finan ciën. zullen deel uitmaken de voorzitters der zes groote Tweede-Kamerfracties, ieder bij gestaan door een onderwijsdeskundige. Ten aanzien van deze laatsten staat nog niet vast of zij eveneens gekozen zullen worden uit ge noemde fracties. De commissie zal tot taak hebben het vraagstuk van de kleine scholen in vollen omvang te bestudeeren en zoo mogelijk te komen tot een voorstel voor een nadere con centratieregeling welke zoowel voor de voor standers van het openbaar als voor die van het bijzonder onderwijs aanvaardbaar zou zijn en welke de door de regeering beoogde bezuiniging zal mogelijk maken. Ons disconto weer verlaagd. Thans drie procent. De directie van de Nederlaaidsche Bank deelt mede. dat met ingang van heden het wisseldisoonto met Vx pet. is verlaagd tot 3 pet., terwijl het pro messe-disconto, de rente voor be leening van effecten en goederen en voor voorschotten in rekening courant met ingang van dien datum met pet. te zijn verlaagd tot 3ü pet. Streekplancommissie voor Midden-Limburg geïnstalleerd Woensdagmiddag is in het Raadhuis van Roermond door den Minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg. de Streekplan commissie voor Midden-Limburg geïnstal leerd. Des morgens werd de minister bij zijn aankomst op het station begroet door den burgemeester van Roermond mr. P. J. Reymer en ir. J. H. Froger, leider van den Limburgschen Streekplandienst. In den middag bezichtigde ZJExc. en if. Froger, on der leiding van Mgr. Dr. J. van Gils, de stad, o.m. het groot Seminarie, waar Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, werd be> groet. Te drie uur had de installatie plaats van de Streekplan-commissie voor Midden-Limburg In het Raadhuis vergaderden behalve ge noemde autoriteiten, de heer J. Th. Verheg gen, wegens ziekte van den commissaris de^ Koningin, waarnemend commissaris der Ko ningin, en verschillende leden van de werk' commissies der Streekplannen in Noord- en Zuid-Limburg. De heer Verheggen heeft bij afwezigheid van den commissaris der Ko ningin den Minister van Sociale Zaken ver welkomd en hem dank gebracht voor zijn aanwezigheid. Spr. wees erop. dat de pro vincie deze Streekplancommissie bevorderd heeft en voor dit doel f 5000 heeft beschik baar gesteld. Burgemeester Reymer verwel komde den Minister en de aanwezigen na mens de gemeente. Op voorstel van den heer Verheggen werd een telegram gezonden aan- den commissaris der Koningin. Ir. J. H. Froger hield een inleiding over het wezen, de werking en het program der Streekplan-commissie. Minister Slingenberg installeerde hierna de commissie. Aan het einde der bijeeenkomst dankte de Minister voor de prettige ontvangst en be loofde steun voor de binnenkolonisatie, die brood aan velen in Limburg zal moeten geven In een besloten vergadering werden de werk- commissies ingesteld. Het Welvaart Comité. Een Werkcomité gevormd. HAARLEM Donderdag. Kort geleden maakten wij melding van de plannen tot stichting van een Welvaart-Co mité hier ter stede, dat zich ten doel zou stellen, het publiek op te wekken tot meer la ten werken en tot meer koopen ten einde zoo de algemeene welvaart in onze stad en haar onmiddellijke omgeving te bevorderen. Deze plannen hebben nu vasteren vorm aangeno men. Er is een Werkcomité gevormd, bestaan de uit: mevrouw J. Sormani-de Voogd: mr. dr. F. A. Bijvoet (voorzitter): jhr. dr. J. C. Moïlerus (secretaris-penningmeester) en de heeren B. W. Lasschuit, J. Engels en J. C. Evers. Het ligt in de bedoeling, spoedig stappen te doen om het Weivaartscomité rechtspersoon lijkheid te geven, door er een Stichting van te maken. Binnenkort zullen op ruime schaal circu laires worden verspreid, waarin doel en stre ven van het Wel vaart-Co ml té worden uiteen gezet. Wij bevelen nu reeds onzen stadgenoo- ten nauwkeurige en belangstellende kennis neming van den inhoud dezer circulaire aan Men late haar niet ongelezen. Niemand mag weigeren er naar zijn vermogen toe bij te dragen, dat de werkloosheid te Haarlem zoo al niet geheel weggenomen idit is natuurlijk niet in ééns te verwachten) dan toch in be langrijke mate verkleind wordt. Wij vestigden er reeds de aandacht op. dat een dergelijk comité als nu. te Haarlem is opgericht, o.m. te Groningen al zeer nuttig werk gedaan en veel succes geboekt heeft. Spoedig zal een vergadering van vertegen woordigers van organisaties worden gehou den. met het doel ook in deze kringen meer bekendheid te geven aan het streven van het Welvaart-Comité. Het is verheugend, dat reeds eenige groote organisaties belangrijken financieelen steun aan het Comité hebben toegezegd. Het is te hopen, dat vele andere zich geroepen zullen voelen, dit voorbeeld te volgen H. F. C. „Kennemerland" jubileert. De Haarlemsche Footballclub „Kennemer land" heeft Zaterdag den dag herdacht, waar op zij 15 jaar geleden werd opgericht. Gister avond is dit jubileum feestelijk gevierd in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond in de Tempeliersstraat. Deze voetbalvereeniging. die in 1921 op een zandterreintje in het Bloemendaalsche bosch met 29 leden en 14 adspirant-leden is begon nen. speelt thans des Zaterdags op de fraaie velden van D. I, O. op het landgoed „Els- wout" en heeft het tot een ledental van 127 gebracht. „Kennemerland" speelt in de Za terdagmiddagcompetitie van den Haarl. Voet balbond. De feestavond werd geopend met een rede van den voorzitter van de feestcommissie, den heer H, Kroon, die allen aanwezigen en in het bijzonder den leden van het bestuur van den H. V. B„ den afgevaardigden van ver schillende voetbalvereenigingcn, den scheids rechters, den ouders van de adspiranten wel kom heette. Nadat het clublied was gezongen, werd een vroolijk afwisselend programma uitgevoerd, dat onder leiding stond van den conferencier, den heer W. Rademaker. Medewerking ver leenden professor Antonini en het Haar- lemsch Salonorkest onder leiding van Jack Stoffer. Ook werd een Haarlemsche sportrevue van Polygoon vertoond. In de pauze bestond gelegenheid, het be stuur van de jubileerende vereeniging te complimenteeren, waarvan velen gebruik maakten. Toen de feestvierenden laat in den avond uiteengingen, had „Kennemerland" een ge slaagd lustrumfeest achter den rug. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 16 Januari: De Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier heeft voor 1886 de heeren A. L. Dyserinck en Mr. R. H. J. Gallandat Huet. resp. tot voorzitter en onder-voor zitter herbenoemd: welke benoeming door beide heeren is aanvaard. Een oplossing voor het gewicht' vraagstuk bij eendekkers. De Britsche ingenieur Wallis, de con structeur van het luchtschip R 100 heeft een constructie voor eendekkers gevon den, die groote aandacht heeft getrok ken. Hieronder volgen eenige bijzonder heden over zijn vinding. Ook in Engeland overheerscht thans de op vatting. dat een eendeker een doelmatiger vliegtoestel is dan een tweedekker. De moei lijkheid bij den bouw van eendekkers is al tijd geweest hun gewicht laag te houden. Een eendekker, die evenveel draagvlak wil hebben als een tweedekker moet een bijzon der groote vlucht hebben. Daarbij heeft de luchtvaartkunde uitgemaakt, dat men de beste uitslagen krijgt, indien de breedte van den vleugel gering is in verhouding tot zijn lengte, dus in verhouding tot de vlucht van het" toestel. Een lengte, die negen tot tien maal zoo groot is ais de breedte drukt de gunstigste verhouding uit. Het is geen ge makkelijke taak zulke lange slanke vleugels stijf en onwrikbaar te maken. Stijfheid en onwrikbaarheid zijn eischen voor de gansche machine. Het is al moeilijk deze eigenschap pen mee te deelen aan romp, s laars tuk en roer. Het is nog moeilijker het te doen met deze vleugels. Om het doel te bereiken komt men licht tot een gewicht voor het toestel, dat voor snel en economisch vliegen te hoog is. Daarom hebben vele vliegtuigbouwers zich uitsluitend toegelegd op den bouw en de ont wikkeling van den tweedekker. Onwrikbaar heid, stijfheid en stevigheid laten zich niet zoo gemakkelijk vereenzelvigen met licht heid. De Engelsche ingenieur Wallis, die inder tijd het goed varende luchtschip R 100 heeft gebouwd, heeft thans een constructie voor eendekkers uitgevonden waarin lichtheid en stevigheid hand in hand gaan. Hij noemt de constructie „geodetisch". Dit is alsnog een ongemeenzame term. De verklaring is echter eenvoudig. Een touwtje, gespannen tusschen twee punten in een gebogen vlak. vormt een „geodetische" lijn. Wanneer men een touwtje bevestigt aan het handvat van een kaasstolp en het strak trekt over de stolp naar haar voet dan heeft men met het touwtje een geodetische lijn getrokken. De evenaar is voor den aardbol een geode tische lijn. De meridianen zijn het ook, Het geraamte van den nieuwen Wall is-vleugel is een netwerk van zulke geodetische lijnen voor de welvingen van den vleugel, vervaardigd van staven van licht metaal. Binnen dit net werk is de vleugel hol Op welke wijze men den vleugel ook zou willen wringen altijd werken de verschillende deelen van het ge raamte in hun lijn van weerstand samen om ontwringing onmogelijk te maken. De con structie is zoo onverzettelijk in haar weer stand dat de spanten zelf zeer licht kunnen zijn. In het toestel, de Wellesley geheeten, waar in de geodetische bouw in vleugels en romp en staart is toegepast, is het geraamte over trokken met geverniste geweven stof. Het ministerie voor Luchtvaart heeft een serie van deze toestellen besteld voor bommen- wei-pen. Bekleeding met metalen platen in plaats van met geweven stof is, zegt men. even praktisch en doeltreffend. Wat deze constructie spaart aan gewicht kan ten goede komen aan nuttigen last, aan snelheid en aan vliegen over langen afstand zonder tusschenlanding. Wat men precies wint is niet in cijfers medegedeeld. Een der sensa- tiezuchtlge Londensche bladen heeft ver klaard dat de machine 8000 mijl aan één stuk kan vliegen. Wat daarvan zij, het Is best mogelijk dat het nieuwe van deze vleugelcon structie veel belangrijker is dan veel lucht- vaartnieuws dat als opzienbarend wordt voorgesteld. Het subsidie aan de H. O. V. Nog een beroep op den Raad. HAARLEM Donderdag. Het bestuur der Federatie van Nederland sche Toonkunstenaars Vereenigingen heeft zich tol den raad van Haarlem gewend met het dringend verzoek, het subsidievoorstel der sociaal-democratische raadsfractie ten bate van de Haarlemsche Orkest Vereeniging aan te nemen. Het bestuur wijst in dit adres op de beteekenisvolle positie van dit orkest, dat onder de meest drukkende omstandigheden niet alleen lofwaardige uitvoeringen geeft, doch daarenboven in zeer bijzondere behoef ten van anderen aard voorziet. Vele zang- vereenigingen namelijk, die de medewerking van groote orkesten niet kunnen betalen, zou den zich moeten bepalen tot uitvoeringen met pianobegeleiding, indien de H. O. V, niet kon blijven bestaan. Vele tientallen uitblinkende jonge Hollandsche kunstenaars krijgen bij de H. O. V. gelegenheid tot optreden. Een der Amsterdamsche bestuursleden, die dezer dagen per radio een concert van de H.O.V. beluister de, was door de voortreffelijke uitvoering zóó getroffen, dat hij niet kon nalaten den heer Schuurman spontaan hulde te brengen voor wat deze met zijn ensemble tot stand bracht. De instandhouding van dit orkest moet wor den beschouwd als een cultureel centrum van den eersten rang onder onze voorna.'mste ste den. Een voldoende steun van dit orkest moet geacht worden te zijn in het belang van de ge meente. Als onvoldoende steun aan de H.O.V. mocht leiden tot opheffing van dit orkest, aan zou daarmee een schare van toegewijde, be kwame musici, die nu met een sober bestaan noegen nemen, 't aantal werkloozen in Haar lem met enkele tientallen vermeerderen. De stijging der werkloozenuitkeering, die daarvan het gevolg zou zijn, zou ongetwijfeld heel wat meer bedragen dan de som die nu wordt voor gesteld, te besteden aan subsidie. Op deze gronden doet het bestuur van bovengenoemde vereeniging een ernstig beroep op den raad, om h ?t voorstel der sociaal-democratische fractie aan te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5