Behandeling der begrooting voor 1936. 1 Help Uw Nieren Rubriek voor Vragen. VRIJDAG 17 JAXUARI 1936 HAARDE M'S DAGBEAD Haarlemsche gemeenteraad Het voorstel-Drilsma om de subsidie der H. O. V. van 15.000 tot 20.000 te verhoogen, werd verworpen met 20 tegen 16 stemmen. De subsidie van 1000 aan de Burgerwacht werd met 19 tegen 18 stemmen goedgekeurd. (VERGADERING VAN DONDERDAG). Bij de bespreking van zijn voorstel om de •ubsidie der H.O.V. van f 15.000 tot f 20.000 te verhoogen wees de heer Drilsma er op, dat Utrecht f 52.000 subsidie geeft, Groningen f 45.000, Arnhem f 24.000 en Maastricht f 16.200. Maastricht is als stad zeer veel kleiner dan Haarlem, het inwoneraantal is ongeveer de helft. Haarlem komt er bijzonder slecht af. Door de lage subsidie wordt ook de artistieke kant geschonden. Soms zou het noodig zijn het orkest met enkele musici tijdelijk uit te brei den voor het uitvoeren van een bepaald werk, maar geldnood belet dit. Er is te Haarlem wel belangstelling voor de concerten van de H.O.V. De minder-bedeelden zouden door de opheffing der H.O.V. het zwaarst getroffen worden. De rijkere menschen hebben hun Bachconcerten of kunnen naar het Concertgebouw in Amsterdam gaan. Als de subsidie met f 5000 verhoogd zou worden, zal de gemeente aan den anderen kant geld aan steun sparen. Een hoogere sub sidie der gemeente zal de publieke belang stelling voor de H. O. V. ook verhoogen. De burgerij doet reeds haar best, maar zij kan niet alles doen. De gemeente moet meer doen. f 20.000 subsidie is een minimum Beperking tot f 15.000 bedreigt het bestaan der H. O. V. op ernstige wijze. Het gaat in laatste instantie om de kunst zelf. Eens was Nederland het belangrijkste land op muziekgebied. De H O. V. mag niet langer met slechts f 15.000 afgescheept worden. Een langzame marteldood moet voorkomen worden. De heer B ij v o e t (r.k.) had met interesse naar het betoog van den heer Drilsma geluis terd. Maar hij wil van B. en W. eerst ant woord op een vraag hebben voor hij zijn stem aan het voorstel Drilsma kan geven. In de af- deelingen had spreker gevraagd: Is het college van B. en W. bereid nog eens ampel na te gaan of het mogelijk is, in verband met de finan ciën, een hoogere subsidie aan de H.O.V. te geven. De vraag is in het afdeelingsverslag niet opgenomen. Uit de beantwoording van andere opmerkingen in de afdeelingen is af te leiden, dat B. en W. alleen bezwaar hebben tegen verhooging der subsidie omdat er uit het publiek geen voldoende belangstelling voor de H.O.V. blijkt. Als het alleen dit bezwaar is dan is spreker voor het voorstel van den heer Drilsma. Het is goed in dezen tijd, die zich kenmerkt door overmatig enthousiasme voor voetbal, meer aandacht te wijden aan de kun3t. De heer Van Tetering (R.-K.) gelooft niet, dat de H O. V. zal sterven. Het heeft al zoo vaak gedreigd, maar de dood is nooit ge komen. Als er in mijn zaak een tekort komt, dan kom ik toch ook niet bij den raad om sub sidie De heer Drilsma: Hebt u een cultu- reele taak? (gelach). De heer Van Tetering vindt f 15000 subsidie in dezen tijd voldoende. Hij was en is zelf bereid te ijveren voor de H.O.V.. maar nu gedoogen de gemeentefinanciën geen ver hooging te'r subsidie, f 5000 is één opcent op de Personeele Belasting. De heer Visser (c.-h.) zei dat de raads- meerderheid consequent achter B. en W. moet staan om geen hoogere uitgaven te doen dan op de begrooting zijn uitgetrokken. Spreker zal zeker niet verder gaan. Er is door de Haarlemmers genoeg van muziek te ge nieten. De goedkoope orgelconcerten in de Concertzaal moesten gestaakt worden omdat er geen voldoende belangstelling was. Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Gemengde koren kunnen wel zingen bij een piano. Het muzikale leven in onze stad hangt niet alleen van de H.O.V. af. De concerten van de H.O.V. worden niet zoo goed bezocht van wege de concurrentie van het Concertgebouw. Zoo'n concurrentie hebben Arnhem en Gro ningen niet. De heer We us tink (r.k.) wees er op, dat de belangstelling voor de H.O.V. te Haarlem kleiner is. dan die te Maastricht voor het Maastrichtsche orkest. De bijdragen uit het publiek zijn te Haarlem gering. Als Bach er niet zou zijn, zou er kans zijn. dat de H.O.V. te Haarlem meer bezoekers zou trekken. De heer Roodenburg (c.h.) wethouder, zei dat de omstandigheden de gemeente ge dwongen hebben om de subsidie geleidelijk te verminderen. De andere gemeenten die de heer Drilsma heeft genoemd zijn centrum-gemeenten die geen concurrentie van Amsterdam hebben. Vele Haarlemmers trekken naar Amsterdam. Is de H.O.V. nu werkelijk te Haarlem zoo hoog noodig, als men wel eens wil doen voor komen. De oratoriumvereenigingen te Haar lem maken ook we! gebruik van het Utrecht- sche orkest, omdat dit grooter is. Als wij de H.O.V. ook zoo groot zouden willen hebben zouden wij nog veel meer subsidie dan f 20.000 moeten geven. De minder bedeelden kunnen ook van mu ziek blijven genieten al zou de H.O.V. niet be staan. Er is ook nog de radio. Spreker heeft sympathie voor de H.O.V., maar voor de subsidie is een grens. .De gemeente kan uit financieele overwegin gen de subsidie van de H.O.V. niet verhoogen. f 5000 beteekent 1 opcent op het Personeel. Als de gemeente f 5000 zou kunnen besteden voor haar uitgaven, zou dit geld nog beter voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden. De heer Drilsma (s.d.a.p.) zei niets te hebben aan de platonische liefdesbetuigingen van den wethouder van financiën voor de H.O.V. Het is betreurenswaardig dat de wet houder voor het cultureele belang geen één cent op de Personeele Belasting over heeft. Men is zich niet bewust van de cultureele taak die de H.O.V. vervult. De liefde voor de H.O.V. kan niet bij f 15.000 ophouden, moet de heer van Tetering bedenken. De heer van Tetering (r.k.): ik heb 9 maanden voor de H.O.V. gewerkt, dat is meer dan er een half uur in den raad voor praten. De heer Noordhoff (s.d.a.p)die opmer king is ongepast, wat bent u een brave man De heer B ij v o e t (r.k.)daarover kunt u niet oordeelen. De heer van Tetering: ik laat me zoo iets niet zeggen, als nu de heer Drilsma deed. De heer B ij v o e t: de heer van Tetering heeft 9 maanden dag aan dag gewerkt voor de H.O.V. Het Is dus duidelijk dat er bij hem wel liefde voor de H.O.V. is. Spreker zal afzien van het stemmen voor het voorstel Drilsma, omdat de wethouder ge zegd heeft, dat er 1 opcent op de Personeele 'Belasting tegenover staat. Het zou iets anders zijn als men 1 opcent op de Fondsbelasting zou kunnen leggen, want dat is een belasting naar draagkracht, maar dat mag de gemeente niet. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) zei dat de heer Drilsma jaar in jaar uit veel gedaan heeft voor de bevordering van de kunst aan het volk. Daarom trof het hem onaangenaam, dat de heer van Tetering den heer Drilsma iets toevoegde alsof hy alleen een half uurtje in den raad voor de zaak sprak. De heer van Tetering (r.k.) vond het ongepast, dat de heer Drilsma aan zijn liefde voor de H.O.V. twijfelde omdat hij nu in het gemeentebelang tegen een hoogere subsidie meent te moeten stemmen. De heer Roodenburg (c.h.), wethouder, herhaalde nog eens zijn financieele bezwaren. Het zou voor Haarlem juist gevaarlijk zijn meer uitgaven te cloen voor zulke zaken. Het voorstel-Drilsma om f 20.000 aan de H.O.V. te geven werd verworpen met 20 te gen 16 stemmen. Voor de S.D.A.P. (behalve de heer Meyers die tegen stemde en de heeren Mars en Pos thumus die niet in de zaal waren), de com munisten, Bouman. van Engelen, van der Veldt en Schaafsma. Daarop werd zonder stemming het voorstel van B. en W. aangenomen om f 15.000 sub sidie te geven. Subsidie Burgerwacht De heer Blankevoort (VB.) verdedig de de subsidie van f 1000 aan de Burger wacht. De Burgerwacht staat onder het toe zicht van den Burgemeester, haar doel is het gezag te steunen en dat doet zij op waardige wijze. Als het noodig is zal de Burgenvacht achter de politie staan om het gezag te hand haven. De heer Wester veld (s.d.a.p.) was het volkomen eens. dat de overheid in staat moet zijn de orde te handhaven. Is het in de laatste 17 jaar ooit noodig' gebleken de Bur gerwacht op te roepen, (Geroepen: de Bur gerwacht werkt preventief). De politie is steeds in staat geweest de orde in ons land te handhaven. De Burgerwachten zijn in 1918 ontstaan toen men vreesde, dat de arbeidersklasse een greep naar de macht zou doen (geroep): dat was een vergissing). Nu wordt de paniekstemming kunstmatig aangewakkerd. De indruk is zelfs gewekt dat een aanval op het Stadhuis gevreesd werd. Die stemming opwekken is misdadig. Als ge vreesd moet worden voor een aanval op het Stadhuis, dan is dat van den kant der NS B. (Geroep: ja juist!) Maar de Burgerwacht is niet vrij van N.S.B.-sche smetten. De Burger wacht heeft een onsociale taak, de s.d.a.p. is tegen de subsidie en hoopt dat andere par tijen haar in deze zullen steunen. De heer van Tetering (r.-k.) vindt het vreemd, dat de heer Westerveld. die de N S.B. blijkbaar vreest, niet achter de Bur gerwacht staat, die immers bij dreigend ge vaar van den kant. der N.S.B., zal optreden om het gezag te verdedigen. De heer Noordewier (communist) zei dat de Burgerwacht moet verdwijnen. De gemeente mag in elk geval geen subsidie geven. De bezittende klasse moet de kosten dan maar van de Burgerwacht dragen. De raad kan hier f 1000 besparen. De heer van Dam (V.D.) zei dat zijn fractie het vorige jaar bezwaren had tegen deze subsidie. Die bezwaren zijn blijven be staan. De politie is na 1918 steeds in staat geweest de orde te handhaven. In de toe komst zal dit wel zoo blijven. Het is verkeerd dat particulieren zich met de overheidstaak bemoeien. De heer Castricum (r.-k.) heeft vroe ger wel bezwaren gehad tegen de subsidie aan de Burgerwacht, maar die heeft hij la ten varen. Het kan wel noodig zijn dat de politie eens hulp moet hebben. De heer Visser (C.-H): als er in eenige jaren geen brand is geweest, denkt men er toch niet over de brandweer af te schaffen. Dat zou struisvogelpolitiek zijn. Men moet de VRIENDtN VAN we.eldbe- V^BERI-TABIETTEN,m0,jge ver- midde!«l en '«-«.fl Orlq. flacon» Wyberf-Siroop a f 1.50 on 90 cl. (Adv. Ingez. Med.) invloed der N.S.B. in ons land niet gering achten. De Burgerwacht kan ook de S.D.A.P. nog wel eens moeten beschermen. De heer Bij voet (r.-k.): De Burgerwacht heeft tot taak het wettig gezag te steunen. Dat kunnen N.S.B.'ers of S.D.'ers zijn. Het standpunt van den heer Van Dam doet den ken aan nationale ontwapening. De heer Schaafsma (C.D.U.) zeid, dat zijn partij voor nationale ontwapening' en daarom ook tegen de subsidie van de Bur gerwacht zou stemmen. De heer Van Engelen (K.D.P.) was ook tegen de subsidie. Als de politie niet tal rijk genoeg is kan men een hulpcorps uit werkloozen samenstellen. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) achtte de mentaliteit gevaarlijk. Als men een leger heeft wil men de nuttigheid daarvan bewij zen. Is er iets van aan dat men een aanval op het Stadhuis in den zin gehad heeft? De burgemeester had dat dan wel eens aan den raad mogen mededeelen. De Burgerwacht is niet noodig voor het handhaven van de orde in Nederland. De heer Roodenburg (C.H.) wethouder, had zich verwonderd over de vreemde op merkingen die gemaakt zijn over de Burger wacht. De Burgerwacht heeft met nationale ontwapening niets te maken. De Burgerwacht is even noodig als de politie. Bij relletjes kan de stemming zoo oplaaien dat het 'noodig is dat de Burgerwacht op komt. Maar daii is zij zuiver politie-reserve geworden. Dan kan het noodig zijn de licht fabrieken, de waterleiding en het Stadhuis te beschermen. Dat is een algemeen belang. De Burgerwacht zal voor geen ander doel? gebruikt worden dan voor politie-.reserve Dan is er nog een economische afdeeling, namelijk om de voedselvoorziening te ver zorgen in dagen van spanning. De heer No or de wier (communist): stakingbrekers. De heer Roodenburg (C.H.)juist, uw uitlating bewijst, dat wij de Burgerwacht noodig kunnen hebben. De Voorzitter: de Burgerwacht is ook te gebruiken in tijd van oorlog om op te tre den bij luchtaanvallen op de stad. Dan is er veel voor haar te doen. De Burgerwacht blijft een organisatie in de hand der autoriteiten tot handhaving van het gezag. De subsidie aan de Burgenvacht werd goed gekeurd met 19 tegen 18 stemmen. Tegen de S.D.A.P., de V.D.. de Communisten, K.D.P. en C.D.U. Kinderbewaarplaatsen. De heer VanE 11 gelen (K.D.P.vond het verkeerd de subsidies aan de kinderbewaar plaatsen in de Asterstraat en in Haarlem- Door slechte werking van de NIEREN kunt U last krijgen van 's nachts moeten opslaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Verlies van Energie, Krampen, Branding- Cystex voorkomt minder goede werking van de NIEREN en geelt, gegarandeerd, in 8 dagen volledige voldoening, of U faijgt Uw geld terug. Neem Cystex, Uw apotheker of drogist heeft net. (Adv. Ingez. Med.) Noord in één post te vereenigen met het sub sidie aan het St. Jozef's huis. De subsidies moeten afzonderlijk vastgesteld worden, an ders raakt de laatste misschien in het ge^ drang. Mevrouw Scheltema (V.B.) zei dat dit onvergelijkbare grootheden zijn die geschei den moeten blijven wat de subsidie-post be> treft. De heer Weustink (r.k.) zei, dat de vroegere wethouder van financiën aan het St. Jozefshuis een subsidie had toegezegd voor verbouwing, maar die is nooit gegeven bovendien krijgt het St. Jozefhuis minder subsidie voor <je kinderverpleging dan andere kinderbe waarplaatsen. De heer Roodenburg (CU.), wethouder, zei dat het een billijke verdeeling is. Als B. en W, 'n regeling daarvoor ontworpen hebben zullen zij die aan den raad ter goedkeuring voorleggen. Verkeersonderwijs. De heer B ij voe t (R.K.) stelde voor f 200 subsidie te geven aan de verkeerscommissie. Dit onderwijs van de Veilig Verkeer-commis- sie is van veel nut en moet gesteund worden. Hoe staat het college van B. en W. er tegen over? De heer Roodenburg (C.H.)wethou der, zei dat B. en W. verdeeld zijn. Persoon lijk is spreker tegen de subsidie om finan cieele overwegingen. De Voorzitter pleitte voor het ver- leenen dezer subsidie. Het voorstel om f 2O0 subsidie te geven werd aangenomen zonder stemming. Alleen de heer Roodenburg verklaarde zich tegen. De Politie. De heer Mars S.D.A.P.» vond het ver keerd dat aan „Zonnetraai" vergunning ge weigerd is op een collectedag muziek in d< binnenstad te maken. De burgemeestei had verklaard, dat diezelfde houding voortaan ook tegenover andere collecten zou worden aan genomen. Dit is jammer temeer omdat d' financiën van vele vereenigingen achteruit gaan. Door goedgeslaagde collecten moet daaraan tegemoet gekomen worden. Wil de burgemeester zijn houding nog veranderen? Uit de memorie van antwoord is reeds ge bleken. dat B. en W. een onder-zoek instellen naar de mogelijkheid om automatische ver keerslichten aan te brengen op den Kruisweg en de Groote Markt. Hoe staat het met die studie? En zijn er nog andere punten? De verkeersseinen op het Verwulft kunnen nog verbeterd worden wat betreft het aan geven van de richting die voertuigen moeten nemen. De K.N.AU. heeft daarom ook ge vraagd. De heer Castricum (R.K.) prees de politie omdat deze goed let op de veiligheid van het verkeer. Er is een adres van autobushouders ingekomen om aan te dringen op soepeler toe passing van deze toezichtsmaatregelen. Daar aan moet geen gevolg gegeven worden, want de veiligheid wordt daardoor niet gediend. Spreker drong aan op het verbieden van publieke vermakelijkheden op le Paasch. Pinkster- en Kerstdag, en diende een motie in om den burgemeester uit te noodigen op genoemde dagen geen voorstellingen toe te staan. De heer Peper communist) zei, dat som mige organisaties tegenwerking ondervinden van de politie. Het houden van vergaderin gen wordt bemoeilijkt. Als er ter opluistering een voordracht wordt gehouden, moet de po litie eerst den tekst goedkeuren. Vaak moet men lang op goedkeuring wachten. De Voorzitter: Uw organisatie is er steeds op uit om de stukken zóó laat in te sturen, dat de politie die niet meer behoor- 'ijk kan nakijken. De heer Peper: En men keurt bovendien bijna alles af. Als er iets bij is dat niet goed is wordt alles afgekeurd. De N.S.B. wordt bij haar colportage steeds door ae politie beschermd, hoewel zij vaak provoceerend optreedt. Wat de quaestie van. de Beul aangaat, wijst spreker den voorzitter op het voorbeeld van zijn roemrijken voorvader graaf Egmond. die ir. 1563 te Brussel werd onthoofd (gelach) Er waren geen argumenten om „de Beul" te Haarlem te verbieden. De strekking van het toi.eeistuk is niet Godslasterend. Vrees voor onlusten is alleen gekomen door de houding van de N. S. B. te Amsterdam. Prof. van Moerkerken, lid der Haarlemsche DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nat kan *ijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Op een rood crêpe satijnen avondjurk Is een ïjsvlek gekomen. Hoe kan ik die eruit krij gen? ANTWOORD: "Met een dotje watten en was'ch- benzine afwrijven, daarna voordat de benzine verdampt is bedekken met magnesia, wélke na een uurtje afgeschuierd kan worden. Blijft dan nog,een vlek achter, dan met een zacht sponsje en lauw water afsponsen, metdoek zoö droog mo gelijk kloppen en weer met magnesia bedekken en laten drogen. Geen vuur of vlammetje in de nabijheid! VRAAG: Hoe kan ik een door wasschen en lig gen geel geworden wollen ijstrui weer wit krij gen? ANTWOORD: Als do trui door wasschen geel is geworden, is er niet veel meer aan te doen. De trui moet nu in een neutraal lauwwarm zeep- sopje goed gewasschen worden, daarna 2 maal in schoon water naspoelen. Dit water moet warm zijn. Vervolgens 5 minuten behandelen in een oplossing van overmangaanzure kali (25 a 40 gr. kali in 1 liter kokend water) waarbij 2 liter koud water wordt gevoegd, door een doekje slaan. Na de behandeling in dat bad 5 min. buiten hangen. Vervolgens in een bad zwavelig zuur 1 uur laten staan, goed afgedekt in een geëmailleerde emmer. Tenslotte weer 2 maal in warm water spoelen en glad ophangen om te drogen, doch niet hij de kachel, VRAAG: Hoe verwijder ik vlekken van gewo ne levertraan uit een witte wollen gebreide doek? ANTWOORD: Met perchlooraethjrleen stevig afwrijven. De gele vlek, die daarna, achterblijft,. kan u, als de perchlooraetliyleen geheel ver dampt is, bleeken met overmangaanzure kali (sterk verdund) en daarna betten met zwavelig zuur tot de kali geheel weggetrokken is; tenslot te met warm water de zwaveligzuur wegsponsen. VRAAG: Hóe maak ik witte leeren schoentjes donkerblauw? ANTWOORD: Met lederverf, verkrijgbaar bij enkele schoenwinkeliers en bij drogisten. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Wanneer men borg is voor zijn zoon en overlijdt, vervalt dan de borgtocht? 2. Zoo niet, wie is dan aansprakelijk, als er een moeder met zes meerderjarige kinderen over blijven? ANTWOORD: 1. Neen. 2. De erf: VRAAG: Ik heb meer dan veertig jaar land in huur gehad, altijd trouw betaald en het land steeds goed onderhouden. Nu is mijn huur «er-« streken, 1. Heeft de eigenaar nu het recht zonder op zeggen het land aan een ander te verhuren? 2. Zoo neen, wat moet ik dan daartegen doen? 3. Heb ik recht op schadevergoeding? ANTWOORD: 1. Daar het nieuwe ontwerp van wet op de pachtovereenkomst nog geen wet ge worden is, moet uw vraag bevestigend worden beantwoord. 2. Zie onder 1. 3. Neen. VRAAG: Ik had een dagmeisje, dat Maandag 16 en Dinsdag 17 December niet verscheen. Ik meende dat zij ziek was en daar ik niet zonder hulp kan, plaatste lk eon advertentie. Toen deze verzonden was kwam haar zusje Dinsdagmiddag half twee zeggen dat ze ziek was. Donderdags kwam er een andere zuster iets terugbrengen, aan wie ik liet zeggen, dat ik mij van een an der meisje voorzien had. Zaterdags kwani het meisje zelf en wilde twee weken loon hebben. Ik meende dat zij maar recht had op één week. Haar vader schreef mij daarna dat hij twee we ken elschte, wat moet ik doen? ANTWOORD: Gij zijt tot betaling van 2 weken loon verplicht. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel belasting moet in Haarlem betaald worden van een Inkomen van -1131 (gehuwd, geen minderjarige kinderen) en hoe veel personeele belasting voor een huur van 600,— per jaar? ANTWOORD: Rijksinkorustenbelasting 159.22. Gemeentefondsbelasting 181.S0 Personeele be lasting 145.35. Het meubilair i.s berekend naar een verkoopwaarde van S00 tot heneden 1000. PLANTEN VRAAG: Hoe moet ik amaryllisbolle-n behan delen? Moeten zij veel of weinig warmte hebben en wat is de beste manier van bewaren na het bloeien? ANTWOORD: Amaryllis heeft nogal warmte noodig, doch in een verwarmde kamer dicht bij het raam kan men heel goede resultaten krijgen. Zorg vooral dat de grond goed gedraineerd is, d.w.z, voldoende potscherven onder op het gaatje van de pot. Niet op den bol gieten en na den bloai de waterhoeveelheicl zachtjes aan verminderen, zoodat de plant langzaam afsterft. De bol in de pot op een droge vorstvrije plaats bewaren. DIVERSEN VRAAG: Kunt u mij zegge» welke voorwaar den aan het verkrijgen van een visum voor Amerika verbonden zijn en tot wien ik mij moet wenden? ANTWOORD: Een toeristenvisum wordt aan het Amerikaansche consulaat (Wijnhaven 147 Rotterdam) gratis verstrekt (geopend van 04 uur en des Zaterdags tot 1 uur). Men moet door een spoorwegbiljet of iets dergelijks kunnen aan- toonen, dat slechts een tijdelijk verblijf in Ame rika in de bedoeling ligt. Het visum is één jaar geldig. Voor een emigrantenvisum zijn allo in lichtingen aan bovenstaand consulaat te krijgen. VRAAG: Welke wettelijke bepalingen moet men in acht nemen bij het huren van een huis als men per week huurt? Hoe moet men opzeggen? ANTWOORD: Geen wettelijke bepalingen. Wil len huurder en Verhuurder een contract sluiten, dan moeten zij dat zelf weten. De huur van een per week gehuurd perceel kan ook per week worden opgezegd. VRAAG: Krachtens welk besluit ia men te Haarlem verplicht omzetbelasting te betalen voor gas en electriciteit terwijl deze belasting bijv. in Den Haag en Dordrecht niet geheven wordt? (Het is toch een rijksbelasting?) ANTWOORD: Krachtens een Raadsbesluit. Het Rijk heft de omzetbelasting van de bedrijven en deze maken uit of zij de belasting op de ge bruikers willen verhalen of niet. NAAM EX ADRES S.V.P.I Wij herinneren er nog eens aan, dat vragen !n leze rubriek alleen beantwoord kunnen wórden als zij voorzien zijn van namen en adressen der afzenders. -■ - schouwburgcommissie, heeft tegenover spre ker erkend, dat het stuk niet Godslasterend is, hij noemde het juist een Christelijk prulstuk. De burgemeesters van Haarlem en enkele andere steden zijn te gauw angstig geworden voor het optreden van de N. S. B. Haar aan hangers zullen nu denken dat zij de overige bevolking kunnen ringelooren door met relle-1 tjes te dreigen. Als burgemeesters bang waren voor relletjes' hadden zij maatregelen moeten nemen tegen! degenen die dreigden de orde te verstoren. Dat 1 doen zij wel als er van de zijde der arbeiders, onlusten dreigen. De heer Meyers (s.d.a.p.) zei dat 5 jaar geleden een commissie van drie hoofdamb tenaren er op uit gegaan is om een motorboot voor de politie te Spaarndam te koopen. Zij hebben er een gekocht die absoluut ongeschikt was. Als de veldwachter er op uitging met de boot lachten de jongens van Spaarndam en hadden de stroopers den tijd om weg te trek-l ken. want de boot der politie werd van verre gehoord (gelach). De boot was een verzameling) blik. Spreker heeft den raad indertijd ge waarschuwd. Nu zal een betere boot gekocht worden. Daartegen heeft hij geen bezwaar. De heer Noordhoff (s.d.a.p.» zei, dat de quaestie van „de Beul" uit het veld der pu-' blieke belangstelling verdwenen is. Nu er weer over de Beul gesproken is, wil hij ook nog wat zeggen. Met de verklaring van den burgemees ter in de vorige zitting ben ik het niet eens. De voorzitter: dat begrijp ik. De .heer Noordhoff: ik zal trachten u duidelijk te maken waarom. De voorzitter: ik ben er niets nieuws gierig naar. De heer Noordhoff: ik verzoek den voorzit ter de leden van den raad te behandelen zooals de leden den voorzitter behandelen. Ik had van den Haarlemschen burgemeester verwacht dat hij zich over de quaestie van het verbod in den raad zou hebben uitgesproken. Nu deze het niet doet. zal ik wachten tot er dergelijke zaken aan de orde komen om dieper op de quaestie in te gaan, te meer als het dan een stuk is dat nog in de publieke belangstel ling staat en volgens algemeen oordeel op hooger peil staat. De heer Van der Veldt (r.k.) drong aan op meer plaatsen voor brandmeldingen. De heer Van Kessel (r.k.) vroeg of de bewa king der buitenwijken door de politie 's nachts voldoende is. Kunnen er zoo noodig geen po litiehonden voor deze bewaking gebruikt worden. Verder drong hij aan op krachtige handhaving der Winkelsluitingswet. De voorzitter zei, dat hij nooit uit angst voor een relletje zal wijken. Er is in de binnenstad te veel lawaai, daar om is door spreker bepaald, dat voor collecten geen muziek meer in de binnenstad gemaakt mag worden. Dit jaar zijn nog uitzonderingen gemaakt, maar nu is het daarmee afgeloopen. Het is niet mogelijk rekening te houden met sneeuw wat betreft de aanwijzingen voor het verkeer bij het Verwulft. Als er sneeuw ligt 1 komt het Verwulft het eerst voor reiniging aan de beurt. Misschien zal het mogelijk zijn ook de radio distributie in de toekomst te gebruiken voori brandmeldingen. De politieboot te Spaarndam is 5 jaar ge bruikt en heeft in dien tijd goede diensten be-' wezen. De quaestie van meer automatische ver keerslichten is in studie. Wat de bewaking der buitenwijken aangaat! wil ik vragen hoort u veel van inbraken. De politie doet uitstekend zijn best, dat wil ik hier ook wel eens zeggen. De heer Visser (C.H.) merkte op dat nog, niets gedaan is voor de meerdere beveiliging van den toren der Groote Kerk tegen brand-1 gevaar. Jaren geleden" is daarop reeds aange drongen. De heer R e i n a 1 da (s.d.a.p.)wethouder, zei dat er wel iets gedaan is. Meer doeri zou ongetwijfeld veel geld kosten. Spreker heeft de quaestie in studie. Verder antwoordde spreker op een vraag van den heer Mars bij de algemeene be schouwingen, dat ordening op het gebied der taxi's noodig is, zoowel in het belang der on dernemers als werknemers. De voorzitter: nu de motie Castricum.' Ik mag geen bioscoopvoorstellingen op feest dagen verbieden. Die zaak is in de Bioscoop wet geregeld. De heer Castricum: dan trek ik mijn motie in. Hierop werd de zitting verdaagd tot Vrijdag middag. FEESTAVOND REDDINGSBRIGADE. Zaterdagavond zal de Heemsteedsche Red dingsbrigade voor haar leden, donateurs en genoodigden een feestavond organiseeren in hotel „Lommeroord". Behalve de vertooning der brigadefilm zullen enkele tooneelstukjes worden opgevoerd en zal de avond aangevuld worden met spel en dans. MAANDBLAD „HET CREMERNIEUWS". Het Maandblad „Het Cremernieuws", of ficieel orgaan van de Kon. Letterl. Vereen. „J. J. Cremer", bevat een ,In Memoriam", door Henk Bakker gewijd aan wijlen Frits Schinkel. Aangekondigd wordt de opvoering van „Inbreker gevraagd", kluchtig spel in drie bedrijven door Jan Fabricius en Henk Bak ker, door „Cremer" in den Stadschouwburg op Dinsdag 21 Januari. Na afloop wordt gedanst in „La Gaité". Het eerelid van „Cremer", de heer Jan Fabricius, is voornemens deze voorstelling bij te wonen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN (Terug te krijgen aan het bureau van poli tie Smedestraat. uitsluitend tusschen 11 uur v.m. en 1 uur n m.) Handschoenen en ceinturen, tasch met in houd, Politiebureau Smedestr., alpacca beursje, Schoevaart. Tetterodestr. 104, bank biljet, Steneker, Julia nalaan 52 Bloemen- daal, hond, Braaksma, Assendelverstr. 15. me disch instrument, v. d. Vis, Korte Hofstr, 2, portemonnaie met inhoud, Klip, Santpool'ter- plein 24, rijwielplaatje. Swarte, Anegang 34, id„ Cornelisse, KI. Houtweg 2. id. Klinkenberg Jan Evertsenstraat 16, id Broukhorst, Brou wersplein 38, id. v. d. Linde, Dr. Schaepman- ■straat 75. rozenkrans, de Jong, Vosmaerstr. j 75, res. autowiel met banden, v. d. Klügt, Emo- straat 29. UITVOERING DAMESTOONEELCLUB Zaterdagavond 25 Januari geeft de dames- tooneelclub „Tot ons Pleizier" weer een too- neeluitvoering in het gebouw „St. Bavo" nan de Smedestraat. Opgevoerd wordt „Het meisje uit de Achterbuurt", door Will v. d. Berg. Na de pauze wordt een lachfilmpje in 2 be drijven vertoond. Daarna bal tot 2 uur met „The Jolly Band". VEREENIGING VAN PENSION-HOUDERS. In een Woensdagavond in Hotel „De Leeuwerik" gehouden bijeenkomst, werd met algemeene stemmen besloten tot stich ting van een nieuwe vereeniging van Pension houders te Haarlem en omgeving over te gaan. Het voorloopig correspondentieadres is Staten Bolwerk 16.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10