De toestand van den Koning van Engeland. Voorouders. Hel Beianpeijltste 5de Jaargang No. 10i2ö Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 20 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper weet 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per weet 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72S4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarae 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10606 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-v Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DiT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 Januari Een Nederlaag. Onze dam-kampioen J. H. Vos is bezig te verliezen van den wereldkampioen Maurice Raichenbach. Na vijftien van de twintig par tijen heeft Raichenbach er vijf gewonnen, Vos nog geen enkele en er zijn er tien remise ge speeld. Raichenbach behoudt dus in elk geval zijn wereldkampioenschap, want hij heeft al de helft van het maximum te behalen punten binnen en kan dus niet meer verliezen. Waar schijnlijk is, dat hij met groot verschil zal winnen. En zelfs als Vos geen enkele partij wint in de heele match zal onze nationale eer nog ongerept zijn, omdat die er niets mee uit staande heeft. Na Euwe's overwinning op Aljechin en de 6-1 overwinning van het Nederlandsch voet bal-elftal in Parijs zal het dam-échec eer. heilzame kalmeerende uitwerking hebben. „Wij" kunnen niet altijd winnen, en dat is maar goed ook, want het zou de waardeering der juiste verhoudingen treurig in de war schoppen. Eén van de steeds-winnende zwem mende meisjes uit Rotterdam heeft gisteren in Kopenhagen ook eens flink verloren. Nog een kalmeerend middel. Ik lees in het Nieuws van den Dag dat zij te dik is geworden, hetgeen m. i. ongalant is van het Nieuws van den Dag, maar onze nationale eer óók ongemoeid laat. Voor zoo'n jong kind is het vast veel beter dat zij haar eetlust bevredigt dan dat zij we reldrecords slaat. Verleden week pleitte ik voor de Hollandsche nuchterheid, naar aanleiding van de vreese- lijke overdrijving en het gehuldig, ontstaan uit den voetbalwedstrijd Frankrijk-Nederland. Dit betoog lokte zooveel bewijzen van instem ming uit, dat ik er verheugd melding van maak. Anderzijds gewerden mij twee protesten, beide anoniem. Als de voorstanders van zulke opschroeverij zich alleen anoniem durven uiten hetgeen'altijd van lafheid getuigt staat hun zaak toch wel heel zwak. en voelen zij dat zelf wel heel erg. Laat mij, nu de hulde-storm bedaard is, nog even een passage citeeren uit een ver slag in de Telegraaf over den bewusten voet balwedstrijd. Zij betreft den strafschop, dien Halle stopte: Halle, nu waarlijk de reus van Deven ter, had zich als een zwarte panter in den rechter-benedenhoek gestort om als een held den gloeiend en kogel tegen zijn trui te drukken. Een derde doelpunt had op dit glorieuze oogenblik niet storm achtiger begroet kunnen worden en ze ker was de gelukkigste van allen Weber, die Halle bedankte alsof Leo zijn kind uit het water had gehaald. Nu iedereen weer kalm is, zal iedereen wel Inzien hoe onzinnig zulke taal is. Het komt mij voor dat niet alleen de huldigende wethou ders e.d. maar ook de Pers een belangrijke taak heefteen taak van leidende zelf- beheersehing. Wij hebben een voorbeeld te geven. Al is het ook erg leuk als het Neder landsch Elftal wint. Een paar dagen na mijn pleidooi voor de vaderlandsche nuchterheid heeft Lotsy voor de microfoon gesproken in vrijwel dezelfde bewoordingen als ik gebruikt had, en de heer H. Hollander heeft bij die gelegenheid erkend dat hij ook niet onschuldig was aan de over drijving. Neen, inderdaad. Bovendien heeft Lotsy er de aandacht op gevestigd dat er ver scheidene nationale voetbalelftallen in Euro pa zijn, ook nu, die sterker zijn dan het onze. Een verstandige en juiste opmerking. De Franschen evenwel hebben een regee- ringscommissie benoemd om de oorzaak van hun nederlaag te onderzoeken en middelen tot verbetering van hun spelpeil te zoeken. Dit vind ik rondweg belachelijk. Daar is de Voetbalbond voor. Een regeering heeft waar achtig wel beter en ernstiger dingen te doen,. De vaderlandsche nuchterheid moge ons voor zulke officieele malligheid bewaren; zij zou het gezag van de overheid bij alle ernstige menschen slechts kunnen schaden. Laten wij tegen zulke dingen blijven waken! Er is in dezen verwarden tijd al zooveel malle opschroeverij en holle succesjacht in de we reld, en Europa heeft al zooveel last van ge- importeerde kinderlijke amerikanismen die heelemaal niet met onzen werkelijken aard en met onze cultuur overeenstemmen, dat er alle reden is te waarschuwen tegen verdere toe neming van die nonsens. Zij maakt het Leven niet mooier, maar integendeel leelijker dan het is. R. P. OUD VICE-ADMIRAAL J. A. M. BRON OVERLEDEN. DRIEBERGEN, 20 Jan. (A.N.P.) Op 73- jarigen leeftijd is gisteren alhier overleden ge- pensiomieerd vice-admiraal J. A. M. Bron. oud-commandant van de zeemacht in Oost- Indië. De overledene bekleedde deze hooge functie van Januari 1917 tot Juli 1920. Een rustigen nacht doorgebracht. Heden instelling van een regentschapsraad. KONING GEORGE V. LONDEN 20 Januari Volgens een te kwart voor tien te Sandringliam gepubliceerd bulletin heeft de koning een rustigen nacht doorgebracht. In den gezondheidstoestand van Zijne Majesteit is geen noemenswaardige verandering genomen. Nu ook de hertog van. Kent is aangekomen heeft koning George al zijn kinderen met uit zondering van den hertog van Gloucester, die zelf' ziek is, om zich heen. Koningin Maud van Noorwegen, de eenige nog in leven zijnde zus ter van koning George, wordt voortdurend van de ziekte op de hoogte gehouden. Het be sluit tot instelling van een regentschapsraad moet niet worden beschouwd als een teeken, dat de toestand van den koning slechter is geworden. Veeleer gelooft men daaruit te moeten concludeeren dat een lange duur der ziekte wordt verwacht. De instelling van den regentschapsraad zal heden geschieden in de zitting van den kroonraad, die bijeen zal ko men in de ziekenkamer of in een aangrenzend vertrek. Aan de zitting zal waarschijnlijk worden deelgenomen door den prins van Wales, den hertog van Kent, Ramsay Macdo- nald, Simonden lord-kanselier Hailsham en den aartsbisschop van Canterbury. De regent schapsraad, die gedurende de ziekte van den koning diens functie zal waarnemen, zal waarschijnlijk bestaan uit de koningin, den prins van Wales, den hertog van York, den minister-president, den lord-kanselier en den aartsbisschop van Canterbury. Zondag te 12.15 werd te Sandringham het volgende officieele bulletin gepubliceerd: „Hoewel de Koning een onrustigen nacht heeft gehad, zijn de krachten van Zijne Ma jesteit niet verder afgenomen". Later werd bekend, dat de koning Zondag eenige uren heeft geslapen. Zondagavond, tegen 8 uur (G.M.T.) gaven de drie lijfartsen van koning George het vol gende officieele bulletin uit: „De Koning heeft een rustigen dag gehad. In den toestand van ZijneMajesteit is geen wijziging getreden". Vroegere regentschapsraden. Tijdens de regeering van koning George V is reeds twee malen een dergelijke regent schapsraad ingesteld. De eerste maal, toen de koning zich in 1925 tot herstel van zijn ge zondheid naar de Middellandsche Zee begaf en de tweede maal tijdens zijn langdurige ziekte in 1928. Toentertijd heeft de staatsraad bestaan uit de koningin, den prins van Wales, den hertog van York, den Lord Kanselier, den Aartsbis schop van Canterbury en den minister-pre sident Te Londen was het voor het Buckingham-pa- leis gisteren den geheelen dag een komen en gaan. Vooral na kerktijd hebben zich vele honderden naar het paleis begeven om er ken nis te nemen van de laatste berichten over den toestand van den beminden koning. De koning van Italië heeft door den am bassadeur te Londen, Grandi. laten infor- meeren naar den toestand van den koning en zijn beste wenschen doen uitspreken voor een spoedig herstel. Adolf Hitler heeft den Koning een telegram gezonden, waarin hij verklaart oprecht te wenschen dat de koning spoedig zal herstel len. John Schilthuijzen overleden. Bekend tooneelspeler. Op ruim 35-jarigen leeftijd is Zondagmiddag in het R.K. ziekenhuis te 's Gravenhage over leden de tooneelspeler John Schilthulzen. Schilthuizen was destijds verbonden aan de operettegezelschappen van Jacq. Bijleveld en Van Aerschot. Voorts behoorde hij tot de medewerkers in de Nederlandsche films „Dood Water" en het „Mysterie van de Mondschein Sonate", zoo mede in de nog niet uitgekomen Nederland sche films „Lentelied" en „Rubber". PERSONALIA. Mej. Chr. Rolvink, leerares aan het Haar lem's Muziek-Instituut behaalde dezer dagen het diploma d'excellence voor Cellospel voor de Jury Central. BOND VAN JONGE LIBERALEN. Op de algemeene vergadering is het bestuur van de afd. Haarlem als volgt samengesteld: Mr. A. C. F. Hendrikse, voorzitter; D. Wie- ringa, vice-voorzitter; mej. A. Spruyt, secre- tai-esse; mej. S. C. de Wijn, penningmeeste- resse en J. Vennema, bestuurslid. BIJ HET VERTREK VAN PLEBAAN WESTERWOUDT. Bij het vertrek van Plebaan Westerwoudt, die is benoemd tot pastoor te Noord wij ker- hout, schrijft de redactie van het parochie blad De Kathedraal een afscheidswoord, waarin o.m. het volgende voorkwam: „De zoo blij aangekondigde verwachting van een spoedig wederzien in ons midden, loopt uit op een scheiding voor goed. Was de plebaan uit zijn drukken werkkrint van weleer plotseling verplaatst als pastoor van een landelijke parochie, de algemeene ont steltenis had niet grooter kunnen zijn. Negen maanden van afwezigheid waren nog te kort om zich in te denken, dat de Kathe draal wel eens voor goed van Plebaan Wester woudt afscheid zou moeten nemen. Men vrees de wel, maar men kon het zich niet indenken. De onstuimige werklust van den plebaan zou spoedig geen perken kennen en deze zelfken nis deed hem besluiten om uit vrees voor nieuw e inzinkingen, zijn maatregelen te treffen, en een kalm pastoraat aan te vragen in een rus tiger omgeving. Veertien jaar is hij verbonden geweest aan de Kathedraal. Vrijdag 31 Januari wordt de plebaan op zijn nieuwe standplaats verwacht. Voor dien tijd zal, zoo zijn althans de voorloopige plannen, een afscheidsreceptie worden gehouden. Op een nader aan te geven datum zal hij een plechtig lof celebreeren, waaronder hij voor het laatst zijn parochianen zal toespreken. (Te 's-Gravenhage is de tentoon stelling: Het Costuum onzer Voorouders" geopend.) Er wordt ons nu de dracht vertoond. Van voor ons levende geslachten. En een bezoek wordt wel beloond. Er zijn zeer fraaie kleederdrachten Wij lachen vaak bij het idee. Dat w ij die kleeren zouden dragen, Die een geslacht van lang gelee, Toch droeg met zooveel welbehagen, Met autos. trams of op de fiets, Hoort veel tot de onmooglijkheden, Al imiteert men thans soms iets, Uit modes van een tijd geleden. Ja, als je die modellen ziet, Lach je soms, als om goede moppen. Maar 't raakt de kouwe kleeren niet Van de tentoongestelde poppen. En als de vroegre eigenaars In staat waren om ons t' aanschouwen, Dan lachten z' ook om heel wat raars, Zoowel bij mannen als bij vrouwen. Als u er soms nog heen mocht gaan, Dan raad ik u, om in gedachten Ook bij de menschen stil te staan Van deze vorige geslachten. Dit „gestoffeerde overschot", Dat voor ons tastbaar is gebleven, Vertelt ons niets over het lot, Dat heeft geheerscht over hun leven. Maar ook zij streden eens hun strijd, Zij hebben ook hun zorg geleden. In een misschien nog zwaarder tijd, Dan ons zoo veelverguisde heden. Zij hebben dezen strijd doorstaan, Hoewel zij stellig ook wel morden, Maar ook voor hen brak 't tijdperk aan, Dat het weer beter is geworden. P. GASUS. Het college van B. en W. van Haarlem. M. A. Reinalda definitief wethouder. In een der volgende raadsvergaderingen zal een definitief wethouder van Openbare Werken gekozen moeten worden. Naar wij vernemen heeft de heer M. A. Reinalda (S.D.A.P.), thans tijdelijk wethou der, zich bereid verklaard, een definitieve be noeming te aanvaarden Een nieuwe Hollandsche filmproductie gesticht. Met den Haarlemmer, den heer Alex Benno. Het is nu een feit geworden, dat de hee- ren Benno en Meijer in de eerste helft van April met de opnamen van hun eerste film „Jongens van Jan de Wit" zullen beginnen. Naar verluidt zou het een echt Hollandsch, niet gecompliceerd, oorspronkelijk gegeven zijn- Medewerking van groote coöperaties is reeds toegezegd, terwijl enkelen uitgezon derd, nieuwe medespelende dames en hee- ren, zullen worden gekozen. Zooveel mogelijk zal van Hollandsche krachten op technisch gebied worden gebruik gemaakt. Nu reeds wordt met de voorbereiding begonnen en besprekingen hebben plaats met Holland sche krachten, auteurs, componisten enz. Het is de bedoeling 2 a 3 films per jaar uit te brengen. Het is de bedoeling in September de eer ste en met Kerstmis van dit jaar de twee de film uit te brengen. Motorbakfiets rijdt in de Leidschevaart. Een motorbakfiets raakte van den goeden weg in de Leidschevaart. Deze capriolen warjn het gevolg van de gladheid van den weg, de Vredenhofstraat, waardoor de bestuurder de bakfiets niet de goede richting kon laten nemen toen hij de bocht maakte. Gelukkig kon hij nog bijtijds van het vehi kel afspringen, dat later door een kraanwagen uit het water is getrokken. Ontsnapte Amsterdamsche bandieten nog niet opgespoord. Een jiolü van oen ge;, ei oen BrAschen vorst, die thans ernstig ziek ligt op het kasteel Sandringham, tijdens een rijtoer met koningin Mary in Londen. Vruchtelooze ondervraging van den gearresteerden medeplichtige. AMSTERDAM, 20 Jan. (A.N.P.i Hoofd inspecteur A. Luteyn van het bureau Adelaars- weg heeft hedenmorgen den haringventer N., die na den Vrijdag gepleegden overval op de auto met 30.000 van de Ned. Scheepsbouw maatschappij werd gearresteerd, opnieuw' aan een verhoor onderworpen. Ook deze ondervra ging heeft de politie niet verder gebracht. Of schoon de man toegeeft, dat hij in de voor bereiding van den overval betrokken is ge weest, houdt hij vol, da.t hij de namen van zijn mededaders niet kent. Morgen wordt hij ter beschikking van de justitie gesteld. Alle gegevens waarover de met het onderzoek be laste politie-ambtenaren beschikken; worden met de grootste zorgvuldigheid nagegaan, ten einde de identiteit en de verblijfplaats van de ontsnapte bandieten te ontdekken. Het woord is aan.... Bishop Wilson Het is gevaarlijk overtuigd te zijn voordat men begrijpt. Onderzoek der commissie-Nye geschorst. Oppositie in den Senaat tegen beschikbaar stelling van nieuwe gelden. WASHINGTON. 20 Jan. (A.N.P.I Aan J. P. Morgan en anderen is medegedeeld dat zij niet, zooals was bepaald, op 23 Januari voor de senaatscommissie voor het onderzoek inzake de wapenindustrie behoeven te verschijnen, aangezien het onderzoek tijdelijk is gestaakt. Dit houdt verband met het feit dat het de commissie aan de noodige fondsen ontbreekt, daar in den senaat krachtige oppositie wordt gevoerd tegen de beschikbaarstelling van nieuwe gelden. FRANSCHE OUD-STRUDERS NEMEN STEL LING TEGEN EEN OORLOG MET ITALIë. LYON, 20 Jan. (A.N.P.I in een door dui zenden bezochte vergadering van de nationale oud-strijders zette de leider Jean Goy de hou ding van de beweging ten aanzien van het Italiaansch-Abessynische conflict uiteen. Hij verklaarde, dat de nationale oudstrijders geen oorlog met Italië wenschen en het meerendeel der Franschen zal niet toelaten, dat de sanc ties in dier mate worden uitgebreid dat een oorlog met Italië hiervan het gevolg is. Brand in het Fransche ministerie van den Arbeid. Belangrijke documenten verdwenen. PARIJS, 20 Januari (A.N.P.) In een vleugel van het ministerie van arbeid is Zondag brand uitgebroken. Na verloop van een half uur was liet vuur reeds gebluscht, doch heb schijnt, dat aanzienlijke schade is aangericht. Verscheidene gewichtige documenten zijn ver brand. Onmiddellijk werd een onderzoek in gesteld en naar verluidt koestert men arg waan ten aanzien van de brandoorzaak. Hier bij zou een belangrijke rol worden gespeeld door een rapport van een missie in Polen, dat naar men zegt verdwenen of vernietigd is. De verantwoordelijke chef der betreffende afdeeling heeft bij het onderzoek verklaard, dat men hem van verscheidene kanten heeft gewaarschuwd, dat de stukken in kwestie op een kwaden dag zouden kunnen worden ge stolen. Daarom heeft hij ze altijd goed weg gesloten. Koning George van Engeland heeft een rus tigen nacht doorgebracht; heden zou een regentschapsraad worden ingesteld. pag. 1 De kans op een kabinetscrisis in Frankrijk is thans zeer groot geworden. pag. 4 Bij een vliegtuigramp in Bolivia zouden der tien personen om het leven zijn gekomen. pag. 4 Het aantal personen, dat bij de aardbeving in Columbia omgekomen is, wordt op duizend geschat. pag. 4 Zondagavond is de pastoor van Geesteren vermoord; roofzucht is waarschijnlijk het motief. pag. 3 De hoofdstedelijke politie gelooft de hand t« hebben gelegd op de dynamietbendc. pag. 3 De Waalbrug bij Nijmegen zal vermoedelijk op 20 Juni worden opengesteld. pag. 3 Ged. Staten van Noord-Holland stellen aan Prov. Staten voor de wenschen der regeering inzake loonsverlaging in te willigen. pag 3 Raichenbach heeft zijn damtitel weten te be houden, de veertiende en vijftiende partij zijn remise geworden. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een nederlaag. pag. 1 Bijzondere correspondentie uit Rome: Italië en de Volkenbond. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Bloembollenteelt in Engeland. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Ves tiging van Duitsche Joden in Amerika? pag. 4 K. de Jong: Concert der H. O. V. nag. 9 J. B. Schuil over: Van den Vos Reinacrde. pag. 9 J. II. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 9 Uit de Groote Stad: J. C. E.: Voor de kano van zijn kleinzoon? pag. 3 Criticus: Mijn kijk op het spel. nag. 6 Burgerlijke Stand van Haarlem is opgenomen op pag. 10.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1