Dynamiet-bende in de val? Pastoor vermoord. MAANDAG 20 JANUARI 1936 HAARJEM'S DAGBLAD 3 Drie mannen en twee vrouwen gearresteerd. Verschillende aanwijzingen. Het vermoeden van de met het ondei-oek belaste politie-ambtenaren, dat een in den nacht van 14 op 15 dezer in de melkfabriek van J. E. Schaap aan den Elburger straatweg te Nunspeet gepleegde inbraak, waarbij de daders, drie mannen en een vrouw, die door een nachtwaker ontdekt werden doch wisten te ontkomen, het werk is geweest van enkele beruchte leden van het Amsterdamsche inbre kersgilde, is juist gebleken. Op verzoek van den burgemeester van Nunspeet en den Offi cier van Justitie te Zwolle zijn in de hoofd stad drie mannen en een vrouw aangehouden terwijl een tweede vrouw in haar woning te Diemen werd gearresteerd. Deze laatste heeft vermoedelijk in de auto, waarmede de daders zijn ontkomen, het resultaat van de inbraak afgewacht. De mannen zijn zeer beruchte inbrekers, met name hun leider, die als „Witte Nelis" bekend staat, en reeds vele straffen heeft ondergaan. Deze is zelfs, na een eenige jaren geleden in de Reguliersbreestraat gepleegde inbraak, naar Amerika gevlucht. Ook daar heeft hij wegens diefstallen met braak eenige jaren in de- gevangenis doorgebracht. Na zijn terugkeer in ons land werd hij voor de in braak in de Reguliersbreestraat gearresteerd doch moest wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten Ofschoon de bende tot nu toe niets heeft uitgelaten zijn er sterke aanwijzingen voor hun schuld. Het onderzoek loopt mede over de vraag, of een of meer van de gearresteerden betrokken zijn bij inbraken, welke den laat- sten tijd in zuivelfabrieken zijn gepleegd en waarbij gebruik is gemaakt van dynamiet voor het forceeren van brandkasten. (A.N.P.) DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. In het dorp Rhenoy is op den weg van Leer dam naar Beesd de 21-jarige groenten venter J. Buunders met zijn auto geslipt en in een droge sloot terecht gekomen De man kwam onder de kisten terecht die achter in zijn wa gen lagen en is vemjoedelijk gestikt. Medi sche hulp, die terstond aanwezig was, kon niet meer baten. Wollen stoffen zullen duurder worden. Prijs der grondstoffen gestegen. De Nederlandsche Wollenstoffen Conven tie deelt mede: In zijn Nieuwjaarsrede heeft de voorzit ter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg gewezen op de sterke prijsstij ging der grondstoffen voor de wolindustrie. Zoo liepen van Januari tot December 1935 de prijzen van gewasschen wol op voor mo- rino-wol van 22V2 tot 29 1/2 pence; voor fijne crossbred van 16 tot 21 pence en voor grove crossbred van 8 tot 11 pence; een verhoo ging dus. voor fijne wollen van circa 30 pro cent en voor grovere soorten van circa 25 procent. Ook voor kamgarens zijn de prijzen snel opgeloopen. Een groot aantal Nederlandsche wollen- stoffenfabrikanten kwam dezer dagen bijeen om de consequenties te bespreken, die uit deze snel gestegen prijzen op de grondstof- fënmarkt voor de ten aanzien der stoffen te voeren politiek moeten worden getrokken. Eenstemmig kwam men tot de conclusie, dat niettegenstaande de bezwaren in de hui dige omstandigheden aan een prijsverhoo- ging, mede in verband met den druk der buitenlandsche concurrentie, verbonden, een dergelijke verhooging niet langer achterwege kan blijven. F. E. Blaauw overleden. Zijn leven gewijd aan dieren en planten. Te 's-Graveland is in den ouderdom van 75 jaar op zijn landgoed Gooilust overleden de heer F. E. Blaauw. De heer Blaauw heeft zijn leven gewijd aan de bescherming van diersoorten, die met uit sterving bedreigd worden; hij heeft op Gooi lust een wereldvermaarde verzameling van vogels, antilopen, wilde paarden en andere dieren en tevens van exotische planten, die tevoren niet in dit klimaat hebben kunnen ge dijen, onderhouden. De overledene heeft een groot aantal werken geschreven op het ge bied van dier- en plantkunde. Hij was eerelid van talrijke dierkundige genootschappen in het buitenland. Groot feest in Megen. Dokter Baptist gehuldigd. Zondag is de gemeente-arts van Megen, dokter Baptist, die in die streek groote popu lariteit geniet en alom geliefd wordt wegens zijn menschlievendheid. door de bevolking op grootsche wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. Des morgens te half tien werd in de Parochie kerk een plechtige Mis opgedragen, gecele breerd door den broer van den jubilaris Pa ter Baptist uit Tilburg. Tijdens dezen dienst hield de pastoor der Parochie, Pater Leroux, een huldigingspredikatie. In de versierde raadszaal vond tusschen elf en twaalf uur de officieele huldiging plaats, waarbij door een tiental sprekers het woord werd gevoerd. De jubilaris werd o.m. toegesproken door burgemeester M. P. J. van Vlokhoven, die mededeelde, dat de gemeen teraad besloten heeft, de Putstraat, waar de dokter woont, te herdoopen in Dokter Bap tiststraat; verder door den heer W. C. J. I. Kipp, lid van Gedeputeerde Staten van Noord Brabant, door Pater Salvator Booms en Pa ter Wismans, rector van het gymnasium te Megen. De jubilaris ontving talrijke geschenken, meest van onbekende gevers. Ook uit de om liggende gemeenten was de belangstelling zeer groot. Dokter Baptist sprak in de Raadszaal een kort dankwoord. Vervolgens vond in het Raadhuis een zeer druk bezochte receptie plaats. Schoolkinde ren brachten den geliefden arts een zang- hulde op het plein voor het Raadhuis, ter wijl ook de plaatselijke harmonie zich heeft 'doen liooren. De Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond 50 jaar. In een feestelijke bijeenkomst in de met vele bloemstukken versierde groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam heeft de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond Zaterdag zijn 50- jarig bestaan herdacht. Tegen twee uur werd de bijeenkomst ge opend door den voorzitter der organisatie, het lid der Eerste Kamer den heer P. Danz. Als vertegenwoordiger van een uit drie af- deelingen bestaande commissie overhandigde de heer A. Posen uit Dordrecht namens alle afdeelingen het geschenk van de leden van de organisatie, n.l. de koopacten van een terrein bosch- en heidegrond, gelegen te Eemnes en grenzende aan het reeds in het bezit van den bond zijnde terrein, waarop een jeugdhuis voor het jeugdwerk der orga nisatie in aanbouw is. Namens het personeel en den Bondsraad bood de heer Comelissen uit Den Haag het bestuur een nieuwe bondsvlag aan, ontwor pen door de teekenares Frê Cohen. Namens ht N.V.V. voerde het woord de heer F. van de Walle. De heer Vorrink, voorzitter van de S. D. A. P. spreekt zijn bewondering uit voor het door de jubileerende vereeniging verrichte werk. Verschillende sprekers voerden nog het woord. Na afloop van de receptie bezichtigden de aanwezigen nog de in een andere zaal van Krasnapolsky ingerichte tentoonstelling van documenten, foto's, uitgaven, statistieken en grafieken, die betrekking hebben op de ge schiedenis en ontwikkeling van het door den A.N.M.B. verrichte werk De overval op den geld transportauto. Gearresteerde laat niets meer los. De haringventer N., die Vrijdagmiddag na den overval op de auto met 30.000 gulden van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij, is gearresteerd, zal waarschijnlijk Dins dag voor den Officier van Justitie worden geleid. Tot dusverre heeft hij zijn bewering, dat hij zijn ontsnapte mededaders niet bij name kent, staande gehouden. Morgen zal hij op nieuw worden verhoord. Drie nieuwe K. L. M.-vlieg tuigen. Tijdens het zomerseizoen zullen zij worden afgeleverd. Tijdens het a.s. zomerseizoen zullen drie nieuwe Fokker-Douglas DC 2 vliegtuigen aan de K. L. M. worden afgeleverd. Zij zullen de volgende registratieteekens en namen dra gen: PH-ALD. „Djalak"; PH-ALE, „Edelvalk" PH-ALF, „Flamingo". Deze vliegtuigen zullen vrijwel geheel gelijk zijn aan de thans in gebruik zijnde Fokker- Douglastoestellen, behoudens eenige kleine wijzigingen en verbeteringen. Zoo zullen ze uitgerust zijn met Goodrich de-icers, voor de bestrijding der ijsafzetting op vleugels en roeren. In de cabines wordt een verbeterd verwar mingssysteem geïnstalleerd, terwijl verschil lende nieuwe automatische inrichtingen aan gebracht worden, o.a. voor de regeling van het gasmengsel der motoren. Beschonken automobilist staat terecht. Drie weken gevangenisstraf geëischt. Op 12 November j 1. reed de 24-jarlge J. K. met zijn auto in het N. H. Kanaal onder de gemeente Landsmeer te water. Hij was met een viertal passagiers op weg van Formerend naar Amsterdam en schijnt sterk onder den invloed van sterken drank te zijn geweest. Op de plaats waar de weg een bocht maakt zag een meisje dat daar fietste den auto op ge vaarlijke wijze den wal naderen. De auto maakte den bocht niet mede en zoodoende zag ik aankomen, dat hij erin moest rijden, verklaarde deze getuige later Vier van de inzittenden van de auto kon den zich in veiligheid stellen, behalve een man, die verdronk; hij had geen kans gezien uit de auto te komen. Zaterdag behandelde de waarnemende Am sterdamsche Kantonrechter mr. Lubbers deze zaak. De bestuurder had zich te verantwoor den wegens het besturen van een auto, in staat van dronkenschap. De Ambtenaar van het O.M. hield een scherp requisitoir. Spr. achtte het geval, mede gezien het treurige resultaat, zeer ernstig en hij eischte een hechtenisstraf van drie weken en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Zaterdag 25 Januari wordt vonnis gewezen. Klacht tegen „Volk en Vader land". Wegens schending van het auteursrecht. Dinsdag 21 Januari zal voor de meervou dige kamer der arrondissementsrechtbank te Utrecht worden behandeld een strafzaak te gen den hoofdredacteur van „Volk en Vader land" mr. S. A. van Lunteren, verdacht van schending van auteursrecht De zaak is aan hangig gemaakt op aanklacht van den voor zitter en den secretaris-penningmeester van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, de heeren A. C. de Bruyn, lid der Eerste Ka mer, en J. Schutte Het betreft de publicatie in het nummer van Volk en Vaderland van 2 Maart 1935 van een vertrouwelijke circulaire van het R.K. W. V. aan de vakbonden, aangesloten bij het Re servefonds van deze organisatie. In deze cir culaire werd mededeelmg gedaan van het feit, dat de verbouwingskosten der Drukkerij Lumax, waar de „Volkskrant" wordt gedrukt, de begrooting met een aanzienlijk bedrag hadden overschreden, weshalve genoemd Re servefonds borg zou moeten blijven voor een leening. (A. N. P.) UIT DE GROOTE STAD. Voor de kano van zijn kleinzoon? Hij had zijn heele leven met booten en sche pen te doen gehad en nu, op zijn ouden dag. was hij boothuisbewaarder. Een eervol verleden had hij, ook uiterlijke eereteekenen, medailles en ridderorden, waren hem ten deel gevallen, er was nooit dat op hem te zeggen geweest.en daar stond hij me nu voor den Amsterdamschen Politierech ter te huilen als een kind, de 70-jarige oude man. Er werden natuurlijk'getuigen gehoord in zijn zaak. Een kwiek meisje kwam vertellen, det ze haar kano had geborgen in het boothuis en de paddies de boot lag omgekeerd er zorgvuldig onder had gelegd. Bij haar volgend bezoek aan het boothuis waren de paddies verdwenen. Een kapper had een dergelijke ervaring op gedaan. Hij miste een koperen bootklokje, dat altijd aan een spijker in zijn boot hing. En zoo waren er in den loop van 1933, '34 en '35 tel kens grootere en kleinere voorwerpen, van meer of minder waarde uit het boothuis ver dwenen, tot men eindelijk den ouden bewaar der begon te verdenken. Een huiszoeking bij hem bracht aan het licht, dat de meeste dei- vermiste voorwerpen in zijn woning aanwezig waren. Er was van alles bij, zelfs zeemlappen en sponsen. De oude gaf toe. dat hij al die dingen suc cessievelijk mee naar huis had genomen, maar trachtte het tegelijkertijd zóó voor te stellen, dat het allemaal „afval" was geweest „Er ligt zooveel in die loodsen. Edelachtbare", zei hij. „waar nooit iemand naar omkijkt: zoo'n paar ouwe paddies, zoo'n verroest klokje. Wie had daar nog wat aan? Er zijn ook wel dingen uit de loods weggenomen, die van mij waren Maar het meisje en de kapper bestreden met de meeste stelligheid, dat hun gestolen eigendommen waardeloos zouden zijn en „zoo maar ergens neergelegd of gezet warenzooals de ontrouwe bootbewaarder wilde doen ge- looven. „Als ze dan zoo'n waarde aan die dingen hechten, wil ik best schadevergoeding beta len," zei de oude. De Politierechter vond het geheele geval, behalve natuurlijk zeer afkeurenswaardig, ook zeer verwonderlijk. „Hoe bent u er toch toegekomen?" vroeg de magistraat. ..U bent in goeden doen. dus be hoeft heelemaal niet. te stelen. U hebt boven dien een blanco strafregister; u bent altijd een fatsoenlijk man geweest, u hebt medailles en ridderorden Toen was het dat de oude man in tranen uitbarstte.. Hortend en stootend bracht hij er uit: „Ik weet het zelf niet. Maar ik wilde een kano koopen voor mijn kleinzoon!" „O, en toen begon u maar vast met den in ventaris!'' merkte dg rechter op. De grijze verdachte gaf geen antwoord meer. Hij liet de behandeling van de zaak nu maar verder over zich heen gaan. Het is dikwijls moeilijk de motieven te be grijpen. die de „klanten" van den Politierech ter tot hun onmaatschappelijke daden drij ven De Politierechter was niet zoo streng in zijn vonnis als de Officier was geweest in zijn eisch tegen den 70-jarige, die daar nu met gebogen hoofd voor hem stond. De Officier had den ouden man een maand gevangenisstraf willen opleggen, maar de rechter hield rekening met zijn eervol verleden en veroordeelde hem tot f 25 boeten, met als stok achter de deur: een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand. J. C. E. Nieuwe onderhandelingen in het bouwbedrijf? De Algem. Ned. Bouwarbeidersbond vraagt weer besprekingen aan. In een schrijven, dat de Algem. Ned. Bouw arbeidersbond over de onderhandelingen over de loonen en arbeidsvoorwaarden, welke on derhandelingen tot nu toe geen resultaat heb ben opgeleverd, heeft gezonden aan de hoofd besturen van de patroonsbonden in de bouwvakken wordt o.m. gezegd: „Uwerzijds wordt wederom de eisch gesteld, dat onze organisaties zich in principe vóór loonsverlaging moesten uitspreken, voor ver der kon worden onderhandeld. Wij meenen dat deze gang van zaken niet bevorderlijk is om tot overeenstemming te komen. Daarvoor is o.i. noodig, dat beide partijen waardeering hebben voor elkanders standpunt en dat met alle feiten en omstandigheden in voldoende mate rekening wordt gehouden. Gaarne willen wij medewerken om tot de vernieuwing van een collectieve overeenkomst te komen; ook wij zijn niet blind voor de mis standen die zeer zeker in sommige plaatsen en streken ten opzichte van de naleving van de overeenkomst bestaan. Maatregelen, om daarin verandering en verbetering te brengen, zullen door ons zeer zeker nauwgezet en objectief worden bekeken en wij meenen dat hierover in onderlinge samenwerking wel overeenstemming zal kun nen worden verkregen. Op deze gronden achten wij het gewenscht, de besprekingen alsnog voort te zetten; de feiten, waarover u ten opzichte van de mis standen wel zult beschikken, te toetsen aan de gegevens die ons ten dienste staan, om daar door te trachten tot overeenstemming te komen". De bond stelt daarom voor de onderhan delingen te hervatten. Groot wildreservaat op Sumatra. Landschap van indrukwekkende schoonheid. Aneta-Holland meldt: Na de instelling van uitgestrekte reserva ten ten behoeve van de bescherming van de fauna in Atjeh en Djambi, is thans bij be sluit van den Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch-Indië, d.d. 24 December jl. een wildreservaat vastgelegd en wel in het Zui den van het eiland. Het terrein ligt in de re sidenties Benkoelen en de Lampongsche districten en is ongeveer 356.000 H.A. groot. Het beslaat een der wildrijkste streken van Sumatra. Van de belangrijke dierenwereld, die in het reservaat bescherming zal vinden, mo gen afzonderlijk genoemd" worden olifanten, rhinocerossen, tapirs, bergantilopen en Ma- leische beren. Ook het landschap is van een indrukwekkende schoonheid. De begrenzing aan drie kanten door de zee. maakt de moei lijke kwestie der bewaking hier lichter. Aan het reservaat werd de naam aegeven „Wild Reservaat Zuid-Sumatra I". Uitbrei ding met enkele gebieden in andere residen- tiën wordt overwogen. Stoomwolken oorzaak van ongeluk. Ernstige aanrijding te Rotterdam. Een doode en een gewonde. Op den Groenen Hilledijk ter hoogte van het in aanbouw zijnd Zuider Ziekenhuis te Rotterdam zijn Zondagavond twee voetgan gers. het 15-jarig meisje D. van der M. uit de Pompstraat en de 28-jarige man J. Haringa uit de Bothastraat door een auto aangere den. Het ongeluk gebeurde, toen de auto de stoomtram, die in de richting van de stad reed. passeerde. Stoomwolken van de tram slierden plotseling door den wind over den weg. zoodat het uitzicht van den automobi list belemmerd werd. Hij verminderde reeds vaart, doch zag opeens de twee voetgangers vlak voor zich. Hoewel hij nog trachtte naar links uit te wijken, reed hij deze aan. De geneeskundige dienst bracht het meis je en den man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. waar Haringa aan de gevolgen van een schedelbreuk is overleden. Het meis je is met een hersenschudding in het zieken huis opgenomen. De auto is voor onderzoek door de politie in beslag genomen. Kassierskantoor voor f 2400.- opgelicht. Door een valsch weegbriefje. Dezer dagen is de heer E. J. G„ die een kas- kierskantoor heeft aan de Veemarkt te Rot terdam. door een onbekenden man voor 2400 opgelicht. De heer G. financierde o.a. de aankoopen van de Crisisvarkenscentrale. Wanneer de commissionair van deze centrale varkens heeft uitgezocht, gaan de verkoopers deze la ten wegen, waarna zij een weegbriefje krijgen, waarop hun door het kantoor van den heer G. het hun toekomende bedrag wordt uitbe taald. De onbekende heeft één varken laten wegen, zoodat hij in het bezit van een derge lijk weegbriefje kwam. Hij heeft daarna ech ter zelf twintig varkens met twintig gewichten erop ingevuld en daarna het briefje van een valsche handteekening van den commissionair voorzien. Met het briefje is hij naar het kan toor van den heer G. gegaan, waar de kan toorbediende uitrekende, dat hem een bedrag van 2400 moest worden uitbetaald, welk be drag hem werd overhandigd in twee bankbil jetten van 1000. twee van 100 en acht van 25. Later bleek dat het briefje vervalscht was. Mgr. Dr. H. Poels gehuldigd. Als aalmoezenier van den arbeid. Klacht over terreur. In „Ons Volkshuis" te Heerlen heeft de RJK. Mijnwerkers Bond zijn adviseur, Mgr. Dr. H. Poels, naar aanleiding van diens zilveren jubileum als Aalmoezenier van den Arbeid een bronzen borstbeeld aangeboden, vervaardigd door den Maastrichtsehen beeldhouwer Char les Vos. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door B. en W. van Heerlen, den Commissaris van Politie en verschillende geestelijken. De voorzitter van den R.K. Mijnwerkers Bond. de heer Jos. Poelser huldigde Dr. Poels om zijn groote verdiensten voor de Limburg- sche mijnstreek en bood hem tenslotte de bronzen buste aan. Dr. Poels voerde hierna het woord. Hii schonk op zijn beurt het borstbeeld aan het bureau van de R.K. Mijnwerkers Bond. Spre kende over den terreur van de Duitsche poli tieke organisatie in ons land, betreurde Dr. Poels het ten zeerste, dat de minister van Justitie meent daartegen niets te moeten doen. Met het maken van een groepsfoto, werd de plechtigheid besloten. Waalbrug bij Nijmegen wordt op 20 Juni opengesteld. Naar wij vernemen zal de opening van de nieuwe Waalbrug te Nijmegen zeer waar schijnlijk op Zaterdag 20 Juni a.s. plaats hebben. (A.N.P.) Bond van Jonge Liberalen. Vergadering te Amersfoort. De „Bond van Jonge Liberalen" heeft te Amersfoort vergaderd onder leiding van mr. H. L. van Zanten. Deze opende de vergadering met een rede getiteld: „Homoeopat-hie". Spr. hield een pleidooi voor de algemeene aanpassing van lasten, rente loonen. huren, prijzen. De wensch werd reeds in 1931 neer gelegd in de motie-Knottenbelt, hij werd onlangs nader uitgewerkt in een paar artike len van Mr. A. N. Molenaar. Het moet volgens spr. waarlijk niet zoo moeilijk meer zijn het denkbeeld in de sfeer van de practische poli tiek te brengen! Met groote instemming werd besloten een telegram van trouw en aanhankelijkheid te zenden aan de Koningin. Bij de gehouden hoofdbestuursverkiezing werd als voorzitter herkozen de heer Mr. H. L. van Zanten (Rotterdam». Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren J. Breedvelt (Den Haag) en Mr. R. P. 's Jacob (Amsterdam) in de plaats van Mr. A. B. Adrian en ir. B. W. Haveman. die zich niet herkiesbaar hadden gesteld. De heeren J. L. Verhagen (Vlissingen) en H. Korthals (Dordrecht) werden gekozen. De heer Have man werd door het nieuwe hoofdbestuur herbenoemd tot redacteur van „De Jonge Liberaal". De vergadering heeft Mr. A. B. Adrian, den afgetreden secretaris tot eerelid van den Bond benoemd. Inleidingen werden gehouden door Mr. N. A. Stempels over Ordening" en Mr. J. Cornelis over „Uitslui ting van revolutionairen". De zitting van Zaterdag werd bijgewoond door Mr. Rutgers; die van Zondag door Mr. W. C. Wendelaar, resp. secretaris en voor zitter van de Liberale Staatspartij. Beide heeren spraken de vergadering toe. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 20 Januari: Een zeer gevaarlijk vermaak, dat zeker nergens in die mate voorkomt als te Nijmegen, is het z.g. „sleedjerijden". dat hierin bestaat, dat men zich op een sleedje, ladder of zelfs klomp van de steile straten laat afglijden. Vooral op den Lindenberg, de steilste straat van Nijmegen, wordt daaraan veel gedaan, en honderden menschen stroomen er bovendien heen als toeschouwers. Sleden of ladders, waarop vijf, zes en meer personen hebben plaats genomen, deels zittende, deels staande, gaan dan met zoo ongeloofelljke senlheid naar be neden, dat de pleizierreizigers dan soms in de Waal een frisch bad moeten nemen wijl hun snelheid zoodanig is, dat aan tegenhouden niet te denken valt. Dik wijls hebben er ook ongelukken plaats", doordien iemand van de sleé geslingerd wordt .of door een volgende wordt om vergeworpen of „overreden". Hoewel een oud privilegie van de Nij- meegsche jeugd en door de gewoonte in een soort van recht overgegaan, ware het toch te wenschen. dat het „sleedje rijden" verboden werd. om ongelukken te voorkomen en het verkeer niet te belemmeren. Roofzucht waarschijnlijk het motief. Daders nog niet gevat. VENRAAY, 20 Januari (A.N.P.) Het dorp Geisteren, gemeente Wansum is opgeschrikt door een vreeselijke misdaad. De pastoor der parochie de heer Litjens, is het slachtoffer geworden van een af schuwelijk misdrijf. Het was Zondagavond reeds ver over tienen, toen de pastoor met zijn hond een wandeling maakte door den tuin, die achter zijn huis is gelegen. In dezen tuin hebben de misdadigers hem overvallen en gewond.De daders of wellicht de dader, want het is nog ï.iet bekend of één of meer individuen dezen moord op hun geweten hebben, sleepten het lichaam van het slacht offer daarna door den tuindeur naar binnen. Zij moeten hem vervolgens nog een kogel door het hoofd hebben geschoten. De pastoor was op het oogenblik van het misdrijf niet alleen in huis. Zijn huishoudster, die werd verhoord, heeft verklaard dat zij reeds naar bed was gegaan en toen geschreeuw had ge hoord, doch zij durfde haar kamer niet te verlaten. Ook de koster, die in de nabijheid woont, had rumoer gehoord. Hij snelde naar de pastorie en toen hij de deur gesloten vond, haalde hij" assistentie om de deur te for ceeren. Bij zijn terugkomst was deze open, zoodat men vermoed dat de daders in den tusschentijd zich uit de voeten hebben ge maakt. Toen men het huis binnendrong, vond men het lijk van den pastoor in de gang. Daar bij nader onderzoek bleek dat In de werkkamer alles overhoop was gehaald en het bureau was geforceerd, is het vrijwel zeker dat roofzucht het motief van dezen moord is geweest. Men weet intusschen nog niet of er iets wordt vermist. De daders of dader zijn op het oogenblik niet bekend. De officier van justitie te Roer mond bevindt zich op de plaats van den aan- Loonsverlaging in de provincie Noord-Holland. Gedeputeerde Staten stellen voor de wenschen der regeering in te willigen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de Provinciale Staten een voorstel doen toekomen tot algemeene verlaging der salarissen van het provinciaal personeel. In de toelichting wordt gezegd: „Hadden wij ons gevleid, dat onze brief van 27 November 1935 den weg tot nader overleg met de regeering niet zou afsnijden, de mi nister van binnenlandsche zaken heeft ge meend aanstonds een Koninklijk Besluit, steunende op artikel 126 der Ambtenarenwet te moeten uitlokken, hierop neerkomende, dat de Prov. Staten worden aangemaand op de salarissen en loonen van het provincviale per soneel de algemeene verlaging van 5 percent toe te passen, die reeds door het Rijksperso neel is ingevoerd. Ons college meent aan de vergadering der Prov. Staten in overweging te moeten geven aan de aanmaning te voldoen. In de ontwerp-besluiten is de algemeene salaris-verlaging met 5 pet. voor alle func ties die daardoor worden getroffen, uitge werkt. De verlaging zal ook gelden voor leden van Ged. Staten. Nu door de Koninklijke aanmaning de sala ris-verlaging onvermijdelijk is geworden, meenen Ged. Staten niet te mogen blijven staan op het afwijzende standpunt, door hen ingenomen zoolang de herziening nog viel binnen de grenzen van de autonome bevoegd heid van het Prov. Bestuur, maar achten zij het raadzaam, dat de Prov. Staten, zoowel uit deferentie voor het gebruik, dat de kroon van hare wettelijke bevoegdheid heeft gemaakt, als uit een oogpunt van practische politiek, aan de uitvoering van artikel 126 der Ambte narenwet medewerken. De opvatting, reeds door het vorige college van Ged. Staten gehuldigd, toen het vorig jaar de salaris-herziening aan de orde was, en nog onlangs door het tegenwoordige college bij de behandeling van den standplaats aftrek voorgestaan, achten Ged. Staten nog steeds de juiste. De Commissie voor Georganiseerd Overleg, over deze voorgestelde verlaging gehoord, heeft met algemeene stemmen tot verwerping daarvan geadviseerd. Een commissioriaal onderzoek van deze voordracht waarbij het gaat om de hoofdzaak en niet om de details, achten Ged. Staten on- noodig, het ligt daarom in de bedoeling haar in de vergadering der Prov. Staten van 28 Januari e.k. aanstonds in openbare beraad slaging te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5