Middenstandsproblemen. Guur weer Tandheelkundig I nstituut GEHEEL GEBIT DINSDAG 21 JANUARI 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 Vragen over de Cecil-affaire. Van ir. Albarda. Waarom mocht hij hier niet spreken? Ir. J. W. Albarda heeft den minister van Justitie schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Is het waar, dat de minister te kennen heeft gegeven er bezwaar tegen te zullen maken, als in een door een Amsterdamsch comité te beleggen openbare vergadering de bekende Engelsche staatsman en pacifist Lord Robert Cecil het woord zou voeren over het conflict in Oost-Afrika en wat daarmede in verband staat? 2. Indien deze vraag bevestigend mocht worden beantwoord, wil de minister dan de gronden mededeelen, waarop dat voornemen berust? 3. Is de minister van oordeel, dat het standpunt der regeering, dat buitenlanders zich in Nederland van politieke actie dienen te onthouden, moet medebrengen, dat aan een in de geheele wereld geachten drager van de Volkenbondsgedachte als Lord Cecil moet worden verhinderd, hier te lande over den internationalen toestand te spreken in een geest, die volkomen in overeenstemming is met het beleid der Nederlandsche regeering op het gebied van den Volkenbond en met de 'gevoelens der overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk? 4. Is de minister, indien de eerste vraag be vestigend wordt beantwoord, bereid alsnog op zijn beslissing terug te komen en toe te staan, dat Lord Cecil in een openbare vergadering optreedt? N.V. WILTON'S MACHINEFABRIEK EN SCHEEPSWERF. In het Notarishuis te Rotterdam is Maan dagmiddag de tweede vergadering van hou ders van 5'2 procent obligaties ten laste van de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf gehouden, ter behandeling van het voorstel van de directie, waarbij de verplich ting tot aflossing van obligaties voor één jaar wordt geschorst, hetgeen beteekent, dat de N.V. is ontheven van de verplichting om in November 1935 obligaties uit te loten en om in den loop van deze maand tot aflossing over te gaan. De vertegenwoordiger van de Holland Amerika Lijn diende een gewijzigd voorstel ln. beoogende den schorsingstermijn te be perken totdat een definitieve regeling met obligatiehouders is verkregen, uiterlijk bin nen drie maanden na heden. Nadat nog een ander amendement was in gediend en daarover discussies waren ge veerd. heeft de vergadering het geamen deerde voorstel aangenomen met 4873 stem men voor. 24 tegen en 407 blanco. Directie en commissarissen behouden het recht voor om bekrachtiging van dit besluit aan den rech ter te vragen. Poolsche onderzeebooten worden hier gebouwd. Bij de Schelde. Naar thans wel zoo goed als vaststaat, zullen voor rekening van de Poolsche regee ring hier te lande twee onderzeebooten worden gebouwd, een bij de Rotterdamsche Droogdok- Maatschappij en een bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde te Vlissingen. Voor den bouw van deze booten zal in hoofdlijnen de constructie worden gevolgd van de duik- booten. bij de Nederlandsche marine in ge bruik. De onderhandelingen over den bouw dezer schepen loopen reeds ruim een jaar. De betaling zal geschieden ingevolge een compensatie-transactie PRINSES JULIANA BESCHERMVROUWE VAN KON. OUDHEIDKUNDIG GENOOT SCHAP. In dt Maandagavond gehouden vergadering van het Koninklijk Oudheidkundig Genoot schap deelde de voorzitter, prof. dr. F. W. Hudig mede, dat Prinses Juliana zich bereid verklaard heeft naast H.M. de Koningin als Beschermvrouwe van het Genootschap op te treden. De Prinses volgt hiermede de traditie van het Koninklijk Huis door wijlen Z.M. Ko ning Willem III reeds in het jaar van de op richting, 1858, ingezet. Gemiddeld uurloon geschoolde arbeiders. Overzicht over 8 groote gemeenten. Sedert eenige maanden publiceert het Cen traal Bureau voor de Statistiek in het Maand schrift geregeld uitkomsten van het loonon- derzoek over het 1ste halfjaar 1935 in de in dustrie, ingesteld door het Departement van Sociale Zaken in samenwerking met dit Bureau. In de zoo juist verschenen 12de aflevering van 1935 treft men interessante cijfers aan over de gemiddeld verdiende uurloonen en het aantal gewerkte uren van meerderjarige mannelijke arbeiders in de industrie, gesplitst naar de drie vakgroepen in een 8-tal gemeen ten. Wij ontleenen daaraan ten aanzien van de vakgroep geschoolden onderstaande cij fers. De loonen hebben betrekking op de ar beiders in het eigenlijke bedrijf werkzaam, dus niet op onderhouds-, administratief-, ex- peditiepersoneel enz. Overheids- en semi- Overheidsbedrijven zijn buiten beschouwing gelaten. Het gemiddeld uurloon van geschool de mannelijke arbeiders, 21 jaar en ouder, in industrieele bedrijven, bedroeg te Amster dam iaantal arbeiders 5.184) 67 ct.; Rotterdam (4550i 61 ct.; 's Gravenbage (1954) 66 ct.: Utrecht (1232) 59 ct.: Haaidem (784 63 ct.* Groningen (751) 61 ct.; Nijmegen (386) 55 ct.; Leeuwarden (172) 58 ct. Daarbij is voor elke gemeente vermeld, in welke industrieën de meeste der in het onder zoek betrokken arbeiders werkzaam waren. Het Maandschrift vestigt er de aandacht op. dat het loononderzoek. waaraan deze gegeven1- het resultaat zijn. ingesteld is in hoofdzaak in die ondernemingen, welke volgens de Be drijf stelling op 31 December van 1930 minstens 25 arbeiders in dienst hadden. De cijfers heb ben dus hoofdzakelijk betrekking op de loonen in grootere ondernemingen. Met inbegrip van naar verhouding zeer hoog betaalde coupeurs; zonder deze cou peurs 60 cents. Onze ambulance heeft geweren bij zich. Doch het zijn jachtgeweren. In geen enkel opzicht Roode Kruis Conventie overtreden. Naar aanleiding van de laatste zinsnede van het communiqué van het Italiaansche corres pondentschap Stefani dd. 18 Januari, luiden de: „Verder moet erop worden gewezen, dat dik wijls zoogenaamde zendingen voor hospitalen in werkelijkheid wapenzendingen zijn. Zoo be vatte een kist, welke aan de Nederlandsche sanitaire missie was gezonden, 16 geweren en 9 pistolen met munitie", deelt het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Rood Kruis het volgende mede: De ambulance heeft te harer beschikking drie (niet zestien) geweren en negen pistolen met munitie Art. 8 van de Roode Kruis Con ventie van 27 Juli 1929 kent aan ambulance personeel de bevoegdheid toe wapenen te be zitten, noodig voor verdediging van eigen lijf en goed, alsmede van de gewonden, aan zijn zorgen toevertrouwd. In dit verband zij nog aangeteekend, dat de geweren jachtgeweren zijn, die de ambulance niet kan or. beren met het oog op de noodzakelijke vleeschvoorziening door het schieten van grof en klein wild. Uit den aard der zaak is deze aangelegen heid allerminst heimelijk behandeld, en is voor den doorvoer in Fransch-Somaliland de desbetreffende vergunning van de Fransche regeering verzocht en verkregen. Koolhoven gaat bommen werpers bouwen. Voor Spanje. Naar de Tel. verneemt heeft de Nederland sche- vliegtuigindustrie een zeer belangrijke order gekregen en we! van de Spaansche re geering, die aan de N.V. Koolhoven een op dracht heeft verstrekt tot het bouwen van een groot aantal tweemotorige bommenwer pers. Men zal zich herinneren, dat ln September van het vorig jaar demonstratievluchten zijn gemaakt met een militair toestel, de FK 51. Te Madrid heeft luitenant Asjes deze ma chine voor de Spaansche militaire autoritei ten voorgevlogen in tegenwoordigheid van de heeren Koolhoven en Jacob Mees. Voor Spanje was dit product van den Nederland- schen vliegtuigbouwer iets geheel nieuws, om dat men daar nog met machines vloog van het type. zooals zeventien jaar geleden werd gebouwd. De prestaties van de Nederlandsche vliegtuigindustrie hebben bij de Spaansche autoriteiten blijkbaar een dusdanig gunsti- gen indruk gewekt, dat men is overgegaan tot bestelling van een groot aantal men spreekt van vijftig bommenwerpers. Het blad heeft zich tot den heer Koolho ven gewend om nadere inlichtingen over deze belangrijke opdracht, maar de heer Koolhoven zeide, dat hij het nog niet wen- schelijk achtte hierover vooralsnog inlichtin gen te verschaffen. ZCRÈME een weldaad voor Uw huid Doos 20ct (Adv. Ingez. Med.) Analyst in brand gevlogen. Uit een raam gesprongen. In het scheikundig laboratorium van prof. F. M. Jaeger aan den Bloemsingel te Gronin gen. heeft Maandag een ernstig ongeval plaats gehad. De 34-jarige analyst de heer R. Hogendorf was op de eerste verdieping bezig met het ne men van scheikundige proeven. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak had plotseling een exploisie plaats, waardoor de heer Hogen dorf ernstige brandwonden opliep. Hij snelde naar de deur, doch trok den knop uit de deur. zoodat hij opgesloten was. Toen vloog hij naar het raam en sprong in zijn angst van 5 meter hoogte naar buiten en kwam op de binnenplaats terecht. Daar werd hij in ern- stigen toestand en overdekt met brandwon den opgenomen. De politiedokter Nathans verbond den ongelukkige, die in ernstigen toestand naar het Academisch ziekenhuis werd overgebracht. Toen de ontploffing, welke in het lokaal materieele schade heeft aangericht, plaats had. bevond de heer Hogendorf zich alleen in het lokaal. AMBTENAAR VAN MAATS CHAPPELIJKEN STEUN TE AMSTERDAM VEROORDEELD AMSTERDAM. 20 Januari De Buitenge wone Kamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeelde vandaag een 24-jarigen adjunct kassier, werkzaam bij Maatschappelijken Steun te Amsterdam, wegens verduistering als ambtenaar gepleegd tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf. In den loop van de jaren 1934 en 1935 heeft hij zich een bedrag van circa 1000 gulden toe geëigend, door steunbedragen, die door steun trekkers werden teruggestort, niet te verant woorden, doch ten eigen bate te gebruiken. Het O.M. had twee jaar gerequireerd. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N TEL EF 1 6 7 2 6 „r___r met garantie, pijn- vanar loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zater. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) R.-K. Bond van Gemeente raadsleden. In een der zalen van het jaarbeursgebouw te Utrecht heeft dezer dagen vergaderd de R.K. Bond van R.K. Gemeenteraadsleden. De vergadering stond onder leiding van den heer J. J. W. IJsselmuiden te Arnhem. Na een korte inleiding door den voorzitter werd het jaar verslag van den secretaris behandeld en goed gekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren J. W. IJsiselmuiden. Arnhem: A. D. C. Snels, Dongen: Mr. M. G. J. Bevers, Delft; H. Terra; Blerick en A. C. A. Deerenberg; Schoonhoven. Wijl de wenschelijkheid was be toogd het aantal bestuursleden uit te brei den met twee werden alsnog tot bestuursle den benoemd de heeren H. v. d. Weyer, Utrecht en C. Stokman. Haarlemmerliede. Beide laatste heeren nemen echter pas zit ting, nadat het gewijzigde artikel der Statu ten hieromtrent van kracht wordt. De voorzitter der R. K. Staatspartij, de heer Goseiing, die een gedeelte der vergadering bijwoonde, hield een beschouwing over de plichten welke een katholiek gemeenteraads lid heeft te vervullen. WITTE NELIS EN CONSORTEN N.AAR ZWOLLE OVERGEBRACHT. AMSTERDAM, 20 Januari (A.N.P.) De drie Amsterdamsche inbrekers, onder wie de be ruchte Witte Nelis, die in de hoofdstad ge- arresteerd zijn op vermoeden, dat zij debet zijn aan de eenige dagen geleden in een melk fabriek te Nunspeet gepleegde inbraak zijn hedenmorgen op transport gesteld naar Zwolle, waar de justitie in samenwerking met de rijksrecherche het verdere onderzoek ter hand zal nemen. De aanwijzingen tegen de twee vrouwen, van wie er éen te Amster dam en een te Diemen woont en die ver- moedeliik aan het misdrijf medeplichtig zijn, zijn niet sterk genoeg gebleken om hen lan ger in arrest te houden. CENTRAAL BUREAU TER BEVORDERING VAN TOURINGCARREIZEN. Onder leiding van den voorzitter van den Raad van Beheer, den heer N. J. M. Brugman is in het Carltonhotel te Amsterdam de jaarverga dering gehouden van de aangesloten onder nemers der CEBUTO. De vervoercijfers waren buitengewoon gun stig. Alleen voor, de Wereldtentoonstelling te Brussel werden ruim twaalfduizend reizigers geboekt. Ook het aantal reizigers naar Duitschland en Zwitserland is beduidend toegenomen. Bij de behandeling van de plannen voor 1936 werden conceptstatuten en huishoudelijk reglement voor de op te richten CBBUTO-N.V. goedgekeurd terwijl tot leden van den Raad van Beheer werden gekozen de heeren N. J. M. Brugman te Amsterdam, M. van Poelgeest te Amstelveen. J. F. Mey te Amsterdam, J. Heemskerk te Haarlem. F. de Raadt te Pur- merenó, J. Soest te Amsterdam en P. Zwart te Wormerveer. Besloten werd de relssommen in haar ge heel te verlagen, teneinde de nadeelen van de reisbelasting voor het publiek geheel of ge deeltelijk te ondervangen. Gezien de gunstige resultaten over 1935 werd besloten de activiteit van CEBUTO in 1936 aanmerkelijk te vqrhoogen. Voorstellen dienaangaande door den voorzitter, den heer Brugman gedaan, werden met algemeene stemmen aangenomen Opmerkingen over een te-veel aan bedrijven. begrip: ordenen. Ook op middenstandsgebied is het aantal ordenende geneesheeren legio. En in dat verband moge op deze plaats her innerd worden aan Prof. Robbins, hoogleeraar aan „The London School of Economics and Political Science", in ons land bekend door zijn op 29 November te Amsterdam gehouden lezing over het stabilisatievraagstuk, die in zijn vermaard geworden boek „The Great De pression" de navolgende passage opnam: „So cialisme is een woord, dat niet algemeen po pulair is. Maar „ordening" o, welk een tooverwoord wie wenscht niet te ordenen? Wij mogen dan niet allen socialist zijn, maar wij zijn zeker allen ordenaars". Er bestaat alle aanleiding enkele dezer middenstandspro blemen nog eens te bespreken, vooral na het ter gelegenheid der Efficiency-dagen 1935 uit gebrachte prae-advies door Dr. F. L. van Muiswinkel getiteld: Winkelier en distributie- kosten. Eenige cijfers. De voorloopige publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek in zake de Bedrijfs- telling van 31 December 1930 wettigen de conclusie, dat circa 20% onzer bevolking zijn levensonderhoud dankt aan den kleinhandel en de kleinindustrie. In de distributieonder nemingen op middenstandsgebied, waaronder dus gerangschikt moeten worden de winkels en de handelsbedrijven, waren op het tijdstip der bovengenoemde Bedrijf stelling ongeveer 370.000 personen werkzaam. Houdt men reke ning met de gezinsleden der gehuwde eige naren en eveneens met de bedienden, dan zijn er naar schatting 900.000 tot 1.000.000 perso nen direct afhankelijk van het wel en wee der genoemde distributiebedrijven. Bij de beoordeeling der cijfers, ontleend aan de voorloopige publicaties betreffende deze Bedrijf stelling, zal men met eenige restricties rekening moeten houden. De cij fers, in het bovenstaande genoemd, baseeren zich op onderstaand overzicht: Bedrijven met minder dan 11 man personeel (31 Dec. 1930) Aantal Aantal werkzame vestigingen personen Winkels 152.000 263.629 Handelsbedrijven 67.228 113.384 Nijverheid 146.027 364.429 De restricties zijn van drieledigen aard. In de eerste plaats bedenke men. dat in het ..win kelpersoneel" niet is begrepen het admini stratieve en het overige niet in het eigenlijke winkelbedrijf werkzame personeel, als be stellers, schoonmaaksters enz. Voorts zijn in 't aantal „winkels" tevens opgenomen de filiaal bedrijven en de coöperatieve winkels. Dr. van Muiswinkel schat dit aantal op 3000 vestigin gen met 12.000 man personeel. Tenslotte zijn in de cijfers met betrekking tot de „nijver heid" ook opgenomen de ondernemingen, welke als nevenbedrijf een winkel exploitee- ren. Aantal Aantal vestigingen personen Kruidenierswaren 37.529 67.970 Sigaren 11.834 16.490 Manufacturen 11.633 30.649 Slagerijen 11.284 30.053 Brood 11.119 19.314 Groenten en fruit 7.729 12.350 Schoenen 6.254 9.185 Rijwielen 5.867 6.707 Huish. art. en Ijzerwaren 5.859 9.819 Zuivelproducten 4.888 8.234 Ten einde zich een oordeel te kunnen vor men over de beteekenis der belangrijkste win- kelgroepen kan de Bedrijf stelling van 31 Dec. 1930 ook behulpzaam zijn. Op laatstgenoemden datum bedroeg het aantal winkels in ons land 152.477, waarin 284.702 personen werk zaam waren. In dit aantal van 152.477 zijn ook begrepen de filiaalbedrijven, coöperatieve winkels en warenhuizen, terwijl buiten de groep der werkzame personen vallen de ad ministratieve krachten en het overige niet in het eigenlijke winkelbedrijf werkzame perso neel. Een overzicht van de meest bezette winkel- groepen ziet er als volgt uit De Nederlandsche bevolking bedroeg op 31 December 1930 ruim 7.9 millioen zielen, het aantal winkels was op dat tijdstip 152.477, zoo dat er dus 1 winkel was op 52 inwoners. Overbezetting. Van dit gegeven gaat men gewoonlijk uit, wanneer men wil aantoonen, dat in ons land een overbezetting bestaat op het terrein van den middenstand. Daargelaten of het über haupt wel mogelijk is een dergelijk te-veel „aan te toonen", moet men bij het trekken van conclusies uit één enkel gegeven al zéér voorzichtig zijn. Wel is er uit vergelijkende cijfers een duidelijker beeld te vormen, maar ook dan moet men nog met allerhande reser ves rekening houden. Zoo werd door de Ita liaansche organisatie der Internationale Kamer van Koophandel ook een overzicht ge publiceerd van het aantal inwoners per win kelbedrijf in verschillende landen. Men ver krijgt dan onderstaand overzicht: Nederland 1 winkel per 52 inwoners (1930). Italië 1 winkel per 50 inwoners 19341 Duitschland 1 winkel per 41 inwoners (1933). Frankrijk 1 winkel per 41 inwoners (1926). Zwitserland 1 winkel per 41 inwoners ('29'. De jaartallen doen reeds zien, dat bijv. de Fransche gegevens niet minder dan acht jaar ouder zijn dan de Italiaansche. Voorts is het de vraag of in deze landen de resultaten der tellingen op overeenkomstige wijze zijn ver kregen, m.a.w. of een en ander vergelijkbaar is en aan conclusies voldoende waarde mag worden toegekend. Indien men deze moeilijk heden terzijde stelt, dan is het nog de vraag, of Nederland met 52 winkels per hoofd dei- bevolking van overbezetting moet spreken. Want dat beteekent, dat een te groot aantal bedrijven deel heeft aan het distributieproces. Het aantal consumenten per winkel kan m.i. nooit het eenige criterium vormen voor de al- of niet-overbezetting van het winkelbedrijf, of een bepaalde groep uit dat bedrijf. Daarbij ver- gete men niet, dat critici op dit terrein direct vragen: meent u, dat er ook een te-veel is aan „goede" winkeliers? Of slaat uw over bezetting wellicht alleen op het feit, dat het aantal „newcomers" te groot is en dat daar door het bestaan der reeds-aanwezigen in ge vaar wordt, gebracht? Bij beschouwing over een te-veel dient men daaraan de noodige aandacht te besteden. Al te dikwijls heb ik het gevoel, dat men van een te-veel spreekt, omdat men zijn visie op de verbeteringen in onze maatschappij zoo heeft ingesteld, dat een gedeelte daarvan over boord geworpen zou moeten worden, indien dat te-veel eens niet bestond. Dat probleem is natuurlijk van geheel anderen aard dan het vraagstuk van den slechten gang van zaken ln het winkeliersbedrijf, al kunnen beide met elkander verband houden. Volkomen terecht merkt Dr. Van Muis winkel in zijn meergenoemd prae-advies op, dat de overbezetting ten nauwste verbonden is met het conjunctuurverloop, dus met de economische omstandigheden, waaronder wij leven. De dalende conjunctuur veroorzaakt verminderde koopkracht en leidt tot lagere omzetten. De bruto-winst daalt, de bedrijfs kosten dalen in minder snel tempo. De onderlinge concurrentiestrijd ver scherpt zich. Het „te-veel" wordt het gesprek van den dag. Toch zijn het niet alleen de economische omstandigheden in engeren zin, die hier een rol vervullen. De daling of stijging der gezinssterkte, wijzigingen op het gebied der woningtoestanden, de vermeerdering of vermindering der werkloosheid, zij alle be ïnvloeden het overbezettingsprobleem der distribuanten. En in dat verband mag nog eens weder de aandacht gevestigd worden op den invloed van het merkartikel. Dr. Van Muiswinkel doet dat in zijn prae-advies (pag. 17)herhaaldelijk heb ook ik gewezen op de beteekenis van het merkartikel voor het win keliersbedrijf. Nooit heb ik ontkend, dat het merkartikel zoowel het fabrikanten-, als het winkeliers-merkartikel een rol van be teekenis vervulde en nog vervult, maar beschouwd door den winkeliersbril zijn aan het merkartikel groote bezwaren verbon den. Mede door den geweldigen omvang, wel ken het merkartikel in de laatste jaren heeft weten te verkrijgen is het aantal winkeliers ongetwijfeld toegenomen. Deze toch behoefden feitelijk geen vak kennis meer te bezitten en konden toch hun geluk beproeven. Daarnaast is het merkartikel binnengedrongen bij velen, die in het distri butiestelsel tot op dat oogenblik nog geen rol vervulden. Dank zij dit artikel zijn zij mede gaan eten uit een ruif. waarvan velen reeds profiteerden. Zoo ziet men. dat aan het probleem van het te-veel vele zijden zijn. Het is ongetwijfeld gemakkelijk om te zeggen: het aantal winke liers is in alle branches te groot. Ontleedt men dat gezegde, dan bemerkt men weldra, dat ook hie1- weder bet papier geduldig is, het aan voeren van de noodige argumenten evenwel I dikwijls moeilijk. MOLLERUS. De moord te Geisteren. Daders nog niet gevonden. Er wordt wel in een bepaalde richting gezocht. Naar wij vernemen, is van de zijde der Koninklijke Maréchaussee een onderzoek in gesteld naar den moord op den pastoor te Geesteren. onder leiding van den Comman dant Jhr. Bowier. Er zijn eenige fotografische opnamen gemaakt, eveneens eenige gipsaf- drukkenvan gevonden voetsporen. De maréchaussee verkreeg belangrijke ge gevens door eenige vingerafdrukken, die in het huis werden gevonden. Het is gebleken, dat de bandieten op een verschrikkelijke wijze in het studeervertrek van den pastoor hebben huisgehouden, waar zij alles overhoop hebben gehaald en oa. de boekenkast uite'.kaar hebben genomen. Maandagnamiddag had men nog geen ver dachten gearresteerd, maar zocht men in be paalde richting van de grens. Hedenochtend zou dr. Hulst uit Leiden de gerechtelijke sectie verrichten. Gebleken is, dat de brandkast door de boeven is openge broken, maar het is niet zeker, dat er geld ontvreemd is. De pastoor had de gewoonte het geld te bewaren op zijn slaapkamer en daar is het teruggevonden. Het parket uit Roermond heeft geduren de den geheelen dag nasporingen gedaan. De moeilijkheden te Ambt-Hardenberg. De raad der gemeente Ambt Hardenberg is tegen Vrijdag 24 Januari in openbare ver gadering bijeengeroepen, waar o.a. behan deld zal worden hei vorostel van den heer Mulder om aan den Commissaris der Konin gin te verzoeken een tijdelijken burgemeester aan te stellen, een en ander in verband met de bestaande moeilijkheden op financieel ge bied en de afwezigheid van den burgemeester Door de wethouders wordt evenwel voorge steld om tijdelijk een derden wethouder te benoemen. In hoeverre deze vorostellen ver band met elkaar houden, zal de bespreking van Vrijdag ongetwijfeld openbaren. De rap porten over de financieele onregelmatigheden zullen worden behandeld, benevens een voor stel van de wethouders tot verleening van ongevraagd ontslag aan den gemeente-ont vanger en neven-functies. HAARLEMSCHE TOONEELVEREENIGING V. Z. O. D. Deze vereeniging geeft Dinsdag 28 Januari haar tweede tooneelvoorstelling in gebouw St.-Bavo. Smedestraat voor haar donateurs. Werkloozen hebben toegang tegen een kleine vergoeding. Tweede gala-concert voor de H. O. V. Dirigente Marta Linz. Vrijdag 24 Januari wordt in den Stads schouwburg het tweede van de serie gala- concerten ten bate van de H.O.V. gegevan. Als dirigente zal optreden de Hongaarsche violiste Marta Linz, die hedavond soliste is op het ledenconcert der H.O.V. Marta Lintz begon haar pianostudie toen zij vijf jaar was. Zij volgde later de „Klavier-Meisterklasse" van professor Thoman aan de Budapester Musikhochschule en behaalde als violiste het „Künstlerdiplom" der Hochschule. Ook als componiste behaalde zij haar diploma, nadat zij leerlinge geweest was van de professoren Toldy. Herzfeld, en Kodaly. Ze componeerde orkest-kamer- muziek- en pianowerken. In 1924 werd zij als eerste vrouw in de dirigentenklasse van de Berlijnsche ..Hochschule für Musik" opgenomen. In 1927 eindigde zij haar studie onder professor Julius Prüwer en volgde in 1929 ook als de eerste vrouw de ..Meisterdirigenten klasse" onder prof. dr. Féïix von Weingartner. Als dirigente van symiphonie-orkesten dirigeerde zij in heel Europa. Ook als oprea--dirigente verdiende zij haar sporen (zij leidde o.a. in 1932 en 1933 eenige opvoeringen van de Kon. Vlaamsche Opera te Antwerpen). Marta Linz zal Vrijdag onder andere de zesde Symphonie van Tschaikowsky diri- geeren. ESPERANTO. VARIA. De directie der Oostenrijksche Posterijen, besloot, in den officieelen Oostenrijkschen spoorweg-gids, om bij de verklaringen in het Fransch, Duitsch en Engelsch betreffende de verschillende teekens en de voornaamste me- dedeelingen ook een verklaring in het Espe ranto te zetten. De Nederlandsche Groot-Loge van Goe de Tempelieren organiseerde voor haar leden een schriftelijken Esperanto-cursus. waaraan thans meer dan 300 personen deelnemen uit 42 loges. In Rosario in Argentinië, is men be gonnen met het uitzenden van berichten en mededeelingen aangaande Esperanto over het radio-station ,.L. F. I. Radio del Litoral". Deze uitzendingen geschieden regelmatig iederen Donderdag te 18 uur. De eerste uit zending had plaats op 31 October 1935 De berichten worden genomen uit de verschil lende Esperanto-tijdschriften, voornamelijk uit „La Praktiko"' In de Argentijnsche stad Cordoba, houdt Prof. Jaime Scolnik wekelijks een radio-rede over Esperanto. De directie der Zuid-Mandsjoerijsche Spoorweg-Compagnie (S.M.R.) in Dairen heeft kort geleden een mooi prospectus in het Esperanto uitgegeven, inhoudende be langrijke mededeelingen voor de reizigers in Mandsjoerije en mooie afbeeldingen betref fende een 15-tal bezienswaardigheden van het land. Op 5 Juni 1935 werd in het Ministerie van Publieke Werken te Parijs een officieel examen gehouden voor het diploma van taxi-chauffeur. Voor dat diploma werd v?r- eischt behalve kennis van geografie, historie enz., ook kennis van een vreemde taal of Es peranto. Vele chauffeurs 'deden hier examen in Esperanto. Dit was de eerste keer dat in een Fransch ministerie een officieel Espe- ranto-examen werd gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5