Beelden uit het leven van Koning George V, Voorbeeld van den waren constitutioneelen vorst. DINSDAG 21 JANUARI 1936 HAASCE M'S DAGBEAD 5 Strijder voor het 'algemeen welzijn van zijn volk. Koning George V met zijn neef Keizer Wilhelm II van Dultschland tijdens een wandelrit. Een foto van den koning en de koningin bij de kroning in 1911. (Het jaar daar voor was hij zijn vader reeds opgevolgd.) (Van onzen Londenseheh correspondent.) George V, Koning van Groot Brittannië en Ierland besteeg den Britschen troon bij den dood van zijn vader. Koning Eduard VII, op 6 Mei 1910. Hij was de tweede zoon van het koninklijk gezin. Zijn één jaar oudere broer, de Hertog van Clarence, was in 1892 plotseling overleden voordat zijn vader tot den troon was geroepen. Toen dit negen jaar later ge schiedde, op 22 Januari 1901, werd de eenig overlevende zoon George, Prins van Wales. De kroning van George V, op 22 Juni 1911, werd bijgewoond door vertegenwoordigers uit alle deelen van het. Britsche Rijk en andere landen en ten einde de openbare aanvaar ding van het koninklijk gezag te voltooien brachten de Koning en de Koningin, vergezeld van den prins van Wales en prinses Mary, in de maand na de kroning officieele bezoeken aan Ierland, Wales en Schotland. Later in dit gedenkwaardig jaar volgde een belangrij ke uitbreiding van het gansche beginsel van de erkenning van imperiale souvereiniteit door de i'eis van het koninklijk echtpaar naar Britsch Indië en de kroningsplechtigheden in de oude Indische hoofdstad Delhi.. Zij ver trokken op 11 November en keerden 5 Fe bruari 1912 naar Engeland terug. De Koning en zijn Koningin gaven terstond In al hun optreden uitdiukking aan hun ern stig verlangen hun koninklijken staat te ge bruiken voor het algemeen welzijn en voor de waardigheid en de verheffing van het open bare leven der natie. Bij den dood van zulk een werkzaam, bemind en invloedrijk vorst als Eduard VII midden in ernstige parlementaire moeilijkheden en economische en industrieele conflicten, kon liet land zich gelukkig prij zen, dat reeds zooveel was gedaan den troon in het volksgemoed te doen postvatten als een centrale en samenbindende nationale en im periale macht, boven de partijen, buiten de tegenstrijdige belangen van klasse en stand. Onder Koning George, den „zeeman-koning" werd deze opvatting van de taak van den troon nog in hooge mate versterkt. Koning George en Koningin Mary, bijgestaan door andere leden van de Koninklijke Familie, wijdden zich bij elke gelegenheid die zich voordeed, in het openbaar en in den huiselij- ken kring, aan de taak den invloed van het hof op het land zuiver, nuttig en humaan te maken. In dit verband kan in het kort wor den aangestipt dat in den zomer van 1912 voor het eerst koninklijke bezoeken werden gebracht aan de Londensche ..music hall" (the Palace) en aan de roeiwedstrijden van Henley, terwijl de Koning naar Lord's cricket- veld ging ter gelegenheid van den toetswed- strijd tusschen Australische en Zuid-Afri- kaansche cricketers en de spelers aan zich liet voorstellen. Maar de Koning en de Ko ningin vergenoegden zich er niet mee hun tegenwoordigheid te leenen aan de gebeur tenissen en feesten die bij traditie dit voor recht hadden ontvangen voor verhooging van hun luister; zij begaven zich minzaam en sympathiek in alle klassen der samenleving en stonden steeds gereed nieuwe gelegenheden aan te grijpen om de natie in haar verschei denheid van werkzaamheid van dienst te zijn. Koningin Mary bijv. ging in Juni 1912. na een bezoek aan een staalfabriek in Merthyr, spontaan thee drinken bij een mijnwerkers vrouw, terwijl de Koning gedurende een tocht doer nijverheidsgebied van Yorkshire in het zelfde jaar zonder vorm van proces afdaalde in een mijn en er een pikhouweel hanteerde met niet minder vaardigheid dan het jacht geweer op de Schotsche heidegronden. Zulke voorvallen, die uiteraard in het begin van Koning George's regeering algemeen aan dacht trokken, zijn het leven van den Koning en zijn gade in toenemende mate blijven ken merken. Ze werden zoo zeer regel dat bijzon dere vermelding achterwege kon blijven; maar ze verdiepten in de bevolking de gevoelens van genegenheid en verzekerden het koninklijk echtpaar van volksverknochtheid en volks- trouw die wellicht eenig genoemd kunnen wor den en die zich gedurende de jubileumfeesten, nóg zoo versch in de herinnering, dat er hier nauwelijks aan herinnerd behoeft te worden, op onvergelijkelijke wijze openbaarden. Indien men wil aannemen dat Koning George geleer.d heeft hoe hij het hart van zijn volk moest winnen en hoe hij in de geschie denis kon blijven leven als een constitutioneel monarch in optima forma dan zal men tevens moeten aannemen, dat Z.M. een uiterst bevat- Koning George in uniform. huiselijke leven, dat een voorbeeld en een model werd voor alle Britsche gezinnen. De Koning had zijn liefhebberijen als zijn onder danen. Een zeevarend volk voelde zich ver want en verbonden aan een Koning van wien het wist dat hij zich gelukkig voelde op de zilte baren. Z.M. was een geestdriftig verzamelaar van postzegels en ook een van de zekerste schutters van zijn land. Het zijn voorbeelden typisch in hun soort van de banden die tusschen vorst en volk werden gelegd door ge meenschappelijkheid van liefhebberij en be langstelling van dezen en anderen aard. Onder Koning George's regeering kreeg de pers veel meer vrijheid dan ze ooit tevoren had gehad de bevolking voor te lichten over leven en werkzaamheid van het koninklijk gezin, zijn leden afzonderlijk en het Hof in het algemeen. Deze maatregel volgde niet vooral door merk baren aandrang van buiten-af. Hij kwam veel meer voort uit persoonlijke opvattingen van Z.M., die van meening was dat het leven der koninklijke familie niet als een gesloten boek mocht zijn voor zijn onderdanen. Verhoogd vertrouwen in den Britschen Troon vloeide er vanzelf uit voort. Het zou ons te ver voeren in den breede te gewagen van de politieke geschiedenis gedu rende de regeering van Koning George en van de plaats en den invloed van het koningschap er in en er op. Genoeg .zij het te vermelden Aan boord van het Koninklijk jacht „Britannia". De Koning neemt actief deel aan het werk. telijk leerling was. Er is echter meer reden aan te nemen, dat hij in zijn aard en inzichten, in zijn karaktereigenschappen voorbestemd was op natuurlijke wijze die normale en ongedwon gen warme menschelijkheid tentoon te sprei den, welke hem de liefde van zijn volk deel achtig moest doen worden. De persoonlijke voorkeur zoowel van den Koning als van de Koningin ging steeds uit naar het intieme dat de waarde en de invloed van de Kroon als staande boven en buitende binnenlandsche partij-politiek gedurende 'den ganschen tijd van Koning George's regeering nadrukkelijker dan ooit op den voorgrond traden en zich heil zaam hebben doen gelden. Voorbeelden zijn: de Paleis-conferentie van 1914 in verband met de impasse in de Iersche kwestie (ze leidde helaas tot geen resultaat»de koninklijke in vloed in het gansche Britsche Rijk voor ver sterking van het begrip dat dit Rijk een ge- meenebest is voor onafhankelijke naties met zelfbestuur onder een gemeenschappelijk sou- verein; en de gebeurtenissen van den grooten oorlog, toen de Koning en de leden van zijn gezin op verschillende wijzen de banden van trouwe genegenheid met het Britsche volk versterkten. Van het begin van den wereldoorlog af zette de Koning zich aan de taak van den koninklijken invloed een aanmoediging te maken voor de nationale krachtsinspanning in al haar openbaringen. De boodschappen van den Koning aan de natie gedurende en na den oorlog waren even weloverdacht als doeltreffend voor versterking van „het bin- nenlandsch front", in het bijzonder de bood- afgedankt en het Koninklijk Huis zou niet meer bekend staan als het Huis van Saxen- Coburg-Gotha maar als het Huis van Windsor. Het leven van Koning George in de pe riode na den oorlog is te zeer algemeen be kend dan dat het noodig zou zijn er hier in bijzonderheden van te gewagen. Wat reeds voor den oorlog zich ontwikkelde tot een koningschap, dat in al zijn functies dicht was samengeweven met het leven van het volk, kwam als zoodanig in de jaren na den oorlog tot sublieme rijpheid en vond zijn hoogtepunt in de onvergetelijke jubileums feesten van het afgeloopen jaar. Zes jaar tevoren had de Koning door een ernstige en gevaarlijke ziekte lang aan het ziekbed ge kluisterd gelegen. Zijn lijden was door een, De Engelsche Koninklijke Familie. schappen waarin werd gevraagd om vrijwil- ligen nationalen dienst (October 1915), waar in verplichte militaire dienst werd aangekon digd (25 Mei 1916), die welke aandrong op voedselbezuiniging (2 Mei 1917) enz. Na den oorlog kwam op initiatief van den Koning de Nationale Lijst van werkgevers die ontslagen soldaten in dienst zouden ne men; de Volkenbondsboodschap en de Wa- penstilstandsboodschap volgden. In al die Boodschappen deed zich de constructieve in vloed van de Kroon op de best mogelijke wijze kennen. Gedurende een bezoek aan het oorlogs front in Frankrijk in October 1915 had Ko ning George een ernstig ongeluk. Zijn paard schrok van het gejuich van een regiment dat Z.M. inspecteerde.' Het dier steigerde en viel achterover op zijn berijder. Z.M. moest eeni- ge weken het bed houden met inwendige kneuzingen maar herstelde voorspoedig. Op 17 Juli 1917 werd aangekondigd, dat Koning George V al zijn Duitsche titels had De Engelsche koning, gevolgd door den hertog van Connaught, den prins van Wales en prins Arthur van. Connaught, rijdt uit om de parade van Horse Guards- en Life Guards af te nemen. bezorgde natie diep meegevoeld. De herinne ring aan die angstige maanden verleende aan het jubileum een bijzonder menschelijk karakter. Naast de blijdschap over het feit zelf leefde de dankbaarheid, dat het Z.M. ge- Koning George V van Engeland op 10-jarigen leeftijd. geven was opgewekt en in goede gezondheid de gelukkige dagen mee te leven. Aan de ongelooflijke uitbarsting van volksgenegen heid zal ook niet vreemd zijn geweest het feit, dat onder dezen constitutioneelen vorst hot staatsleven van het land stabiel en orde lijk was gebleven in tegenstelling met de ge weldige schokken welke andere Europeesehe landen teisterden. Men zag ln den Koning een mensch en een lijder en een eerwaardig handhaver van orde en de beste traditie. De radio-boodschappen, die van het jubileum, die van den Kerstdag, waren de boodschap pen van een vergrijsd, in lijden gesublimeerd. Vader van de natie. En de toon er van was daarmee ontroerend in overeenstemming. Zoo was Koning George tot zijn laatste dagen een verheven voorbeeld van den wa ren constitutioneelen vorst en van den ze gen, welken de constitutioneele monarchie kan verspreiden, de macht ten goede welke ze kan uitoefenen. a. K. van R

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9