DE WERKLOOSHEID TE HAARLEM. De positie van Ras Desta's troepen. Paardenspel. Het luchtbombardement bij Waldia. ooe jaargang no. luiro Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 22 Januari 193tt HAARLEM S DAGBLAD Directie: t. W. PEEREBOUM en ROBERT PEEREBOOWL UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65. franco p. post f 0.7214 Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13032 Hoofdredactie 15054 Redactie 1C600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14325 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35 Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600 -, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog /400.-. Duim ƒ250.- Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 Januari. Valt Laval? Het uittreden van een paar radicale minis ters uit het kabinet-La val schijnt dit bewind ten gronde te zullen richten. Het leefde al ge- ruimen tijd op de verdeeldheid in de radicale partij. Op den duur kon het natuurlijk niet zoo blijven voortgaan. Als een partij bij iedere beslissende stemming over het lot der regee ring gedeeltelijk vóór, gedeeltelijk tegen haar stemt, en er zijn Kamerverkiezingen in 'het vooruitzicht, ondermijnt zij haar kansen dus danig dat er wel ingegrepen móet worden. Her- riot's aftreden als partijvoorzitter was het eer ste teeken daarvan; zijn aftocht uit het kabi net, en die van Bertrand, volgde. De Fransche politieke toestand is dermate verward, dat geen buitenlander er meer een touw aan kan vastknoopen. Laval heeft in het binnenland zijn best gedaan den toestand te saneeren: hij heeft de begrooting sluitend ge maakt na een periode van regeering met décrets-lois, hij heeft daarna kunstig gebalan ceerd op het parlementaire slappe koord en ook nog de strijdorganisaties buiten directe actie weten te stellen. Maar hij is er niet in geslaagd een vaste meerderheid te verwerven en van saneering der politieke verdeeldheden is geen sprake. Deze minister-president is geen groot staatsman maar een geboren bemidde laar, een slim politicus. Zijn optreden in bui- tenlandsche aangelegenheden, vooral in het Italiaansch-Abessinische conflict, heeft hem ook nooit anders getoond. Denkt men aan wijlen Briand en aan diens onvermoeiden strijd om een groot doel te bereiken, dan treft de tegenstelling sterk. Het buitenland heeft Laval's binnenlandsche politiek meermalen met instemming gevolgd, maar zich voort durend afgevraagd hoeveel blijvende waarde zijn maatregelen zouden hebben. Daarom hebben de beurzen dan ook dadelijk ongunstig gereageerd toen een paar dagen geleden zijn bewind begon te wankelen. In Genève wordt men door het Fransche gepolitiseer nog veel sterker in zijn daden belemmerd. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat als de regeering-La val bezwijkt, haar leider door den president der Republiek opnieuw wordt uitgenoodigd een kabinet te vormen. Het lijkt niet waarschijnlijk dat hij een dergelijke op dracht aanvaarden zou, want het zou toch maar voor een paar maanden zijn tot de verkiezingen en zijn kansen daarbij zeer verzwakken. Indrukwekkend is deze situatie allerminst. Frankrijk schijnt wel heel sterk be hoefte te hebben aan saneering van het poli tieke leven en aan een premier die den moed en de overtuigende persoonlijkheid bezit om een politiek van groot formaat te voeren. De wankele situatie in Frankrijk blijft van groot belang ook voor ons land, omdat het Fransche monetaire beleid zeer zeker van in vloed is op het onze. De Fransche Kamer heeft wel bij herhaling doen blijken, dat zij den gouden standaard niet durft los te laten, maar niemand kan voorzien hoe dé toestand na de verkiezingen zal zijn. Voor geheel Europa zou het een zegen zijn als die verkiezingen einde lijk eens een positieve meerderheid opleverden zoodat daarna een Fransche regeering zou kunnen optreden die een redelijke mate van levensvatbaarheid bezat. Dan zouden althans besluiten van eenige blijvende waarde kun nen worden genomen en zou men ook buiten de Fransche grenzen weer eens weten, waar aan men met Frankrijk toe is. Het Fransche régime heeft dringend behoefte aan hervor ming, zooals Tardieu dat een jaar geleden in zijn boek „Het Uur der Beslissing" betoogde. In de Derde Republiek is een krachtige her ziening van den gevolgden (voortdurend wei felenden) koers zonder twijfel op til. Men zal een uitweg uit den politieken doofhof moeten zoeken. R. P. Het vredesverdrag tusschen Bolivia en Paraguay geteekend Diplomatieke betrekkingen Avorden hervat. BUENOS AIRES. 22 Januari (A.N.P.) In tegenwoordigheid van den president der Argentijnsche republiek heeft Dinsdagmid dag in het regeeringspaleis de plechtige on- derteekening van het protocol der vredes conferentie plaats gehad. In dit protocol be vestigen de vroegere belligerenten Bolivia en Paraguay óe op 12 Juni 1935 getroffen over eenkomst betreffende het -definitieve staken der vijandelijkheden en de voorwaarden der veiligheidsmaatregelen. Het protocol bepaalt o.a., dat de diplomatieke betrekkingen tus schen beide staten worden hervat. Met de onderteekening van het protocol is een defi nitief einde' gekomen aan den Chaco-oorlog. De vredesconferentie zal haar arbeid thans voor eenige maanden onderbreken om daarna de gebiedskwestie tot oplossing te brengen. Een vermindering van het aantal van 7000 werkloozen te verwachten. Welke objecten aan de markt komen. De vorige week is in den Haarlemschen ge meenteraad door den wethouder van den Werkloosheidsdienst, den heer W. J. B. van Liemt, medegedeeld, dat het cijfer van het werkloozenaantal te Haarlem de 7000 is ge naderd. Het hoogste cijfer dat in dezen crisis tijd bereikt is. Inderdaad een weinig bemoedigende mede- deeling. Wij hebben evenwel een onderzoek inge steld naar de vraag of binnenkort een daling van dit cijfer is te verwachten. Gelukkig werden ons daarbij mededeelin- gen gedaan die eenigszins hoopvol zijn. Allereerst werd ons ter bevoegder plaatse verzekerd, dat de statistieken over het werk loozenaantal in dezen crisistijd elk jaar heb ben" aangetoond, dat de top in het begin van Januari viel. Eind Januari en begin Februari werd steeds een vrij belangrijke verminde ring van het aantal werkloozen geconstateerd Dit kwam omdat in het begin van elk jaar bij de particuliere bouwers de neiging ge vonden werd om nieuwe bouwplannen te gaan uitvoeren. Maaringewijden ver wachten thans helaas niet zoo'n sterke daling. Uit het debat over de begrooting van Openbare Werken in den raad is wel duide lijk gebleken, dat er thans wat middenstands woningen aangaat te Haarlem een vrij be langrijk overschot is. Het is dus te verwach ten, dat er in de komende maanden niet zoo veel gebouwd zal worden als in vorige jaren. Uit dezen stilstand die er thans in de bouwnijverheid valt waar te nemen, is het trouwens te verklaren, dat het aantal werk- looze bouwvakarbeiders zoo groot is. Maar afgezien van de bouwnijverheid ia toch wel te verwachten dat er op ander ge beid eenige verlichting zal komen wat het werkloozencijfer aangaat. Bovendien komt de gemeente binnenkort met eenige belangrijke objecten op de markt. Men weet dat daarvoor reeds de medewerking is verkregen van het werkfonds inzake het 60 mïllioenplan. Allereerst noemen wij de 1 Brandweerka zerne die aan de Ged. Oude Gracht komt. De voorbereidende werkzaamheden op het bureau van Openbare Werken zijn nu zoo vergevorderd, dat wel te verwachten is. dat over enkele maanden met den bouw zal zijn begonnen. Ditzelfde geldt van de verbouwing van de Oude Janskerk tot gemeente-archief. Daarbij zal het vermoedelijk zelfs geen twee volle maanden meer duren. Het ontwerp is gereed, het bestek is ook bijna klaar, zoodat de aanbesteding wel bin nenkort zal worden aangekondigd. Er wordt ook flink gewerkt aan de voor bereiding van het nieuwe gebouw voor den Geneeskundigen Dienst, dat aan de Rolhui- zen (Nieuwe Gracht) bij het Kenaupark komt. Hst is aan te nemen dat met den bouw in elk geval dezen zomer kon worden be gonnen. Wanneer met den bouw van de aula op de nieuwe begraafplaats aan den Vergierden- weg' zal worden begonnen, is thans nog niet te zeggen. Het kan spoedig zijn. maar ook is het in verband met verschillende om standigheden mogelijk dat het nog eeni- gen tijd zal duren. Dit is trouwens ook het kleinste object. Ook bestaat op dit oogenblik natuurlijk nog geen zekerheid wanneer met den bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhuis zal kunnen worden begonnen. Men weet dat B. en W. de quaestie van de aanwijzing van een architect voor dit object ter hand geno men hebben. Verder is ons indertijd reeds door den wethouder verzekerd, 'dat B. en W. ook in dit geval er naar streven zoo spoedig mogelijk tot den bouw te kunnen overgaan. Men ziet uit deze mededeelingen dat er in de komende maanden in elk geval drie belangrijke objecten aan de markt komen. Dit zal ongetwijfeld ook invloed hebben op het aantal werkloozen. Men moet daarbij evenwel bedenken, dat dan de arbeiders die nu aan het werk zijn bij den bouw van de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaar- ne weer zonder zullen komen, want dan is het werk afgeloopen. Nu de vooruitzichten in de particuliere bouwnijverheid ongunstig zijn is het wel van beteekenis te herinneren aan onze mededee- ling die wij eenige weken geleden deden. Men weet daaruit dat de Christelijke Ver- eeniigng voor verpleging van lijders aan val lende ziekten het plan heeft aan de Hazepa- terslaan een nieuwe kliniek te bouwen. Het is waarschijnlijk dat dezen zomer ook met dat werk kan worden begonnen. Wat de Haarlemsche metaalnijverheid aangaat werd ons verzekerd, dat 1935 wel een slecht jaar geweest is. maar dat- er gelukkig aanwijzigingen zijn. dat |936 niet zóó ongun stig zal zijn. Aan enkele Haarlemsche be drijven is weer eenig werk gekomen. „Wij kunnen" zoo zei onze zegsman „niet juichen. maar mogen oo het oogenblik toch niet ontevreden zijn. Ei* zijn teekenen die uitzicht geven op eenige verbetering in de toekomst. Van veel beteekenis zou ook voor de Haarlemsche metaalnijverheid zijn als de bouw van den tunnel onder het Noordzee kanaal te Velsen inderdaad ter hand geno men zou worden. Daarbij hangt dan ook nog het werk voor de verbreeding van het Noord- zeekanaal en de vergrooting van de spoor brug te Velsen. Tenslotte blijven wij hopen zoo besloot hij r— op het werk van de verdere veuhooging van de spoorbaan Haarlem'Leiden. Over dit zeer belangrijke object worden reeds eenigen tijd besprekingen gevoerd. Alles wat gedaan kan worden om die te bespoedigen mag niet achterwege gelaten worden, omdat dit ob ject, waarmede zooals men weet eenige mil- lioenen zijn gemoeid zou van buitengewoon veel beteekenis zijn voor de werkverruiming op velerlei gebied in deze stad. Te meer om dat daarmede ook samenhangt de verdere ontwikkeling van Haarlem-West-. Opmarsch van generaal Graziani tot staan gebracht? Nieuw mobilisatiebevel van den Negus. ADDIS ABEBA. 21 Januari (Reuter-A.N.P.) Het offensief van de troepen van generaal Graziani is thans tot staan gekomen, hoewel men nog melding maakt van schermutselin gen, welke zich hier en daar voordoen tus schen Italiaansche patrouilles en kleine af- deelingen Abbessynische krijgers, die den af tocht van ras Desta dekken. Ras Desta be gint thans de eerste detachementen verster kingstroepen te ontvangen. Men schat het totaal der versterkingen op 30.000 a 60.000 man. Zeer zeker is het nieuwe mobilisatiebevel van den negus niet vréémd aan de neder laag, welke ras Desta heeft geleden. De Abessynische autoriteiten zijn van mee ning, dat zekere buitenlandsche waarnemers vreezen, dat Graziani. die een snel gebruik zou wllen maken van de vorige week behaal de overwinning, bijna onmiddellijk een nieuw offensief zou willen inzetten. Een groot deel der nieuw gemobiliseerden zullen zeer zeker het leger van ras Nasiboe gaan versterken, die stellingen hebben be trokken, welke zij in de laatste twee maan den voortdurend hebben versterkt. Evenwel zal ook het leger van ras Desta versterkingen behoeven, want behalve bij de gevechten, zijn tal van Abessyniërs ten ge volge van luchtbombardementen om het le ven gekomen. De correspondent vai\ Reuter-A N.P. seint, dat men officieus het aantal manschappen, dat bij het nieuwe mobilisatiebevel onder de wapenen zal komen, op 300.000 schat. Een groot aantal mansohapoen zal de manschap pen aflossen, die naar hun haardsteden zul len terugkeeren. om weer op verhaal te ko men en om oogstwerkzaamheden te verrich ten op hun velden. Algemeen is men van meening, dat de oorlog tot na het volgend regenseizoen zal voortduren. In de toekomst moet ook de ra vitailleering der Abessynische troepen onder oogen worden gezien, hoewel deze minder moeilijkheden baart dan die van de Italia nen. Een decreet van den negus van Abessynië vermeldt, dat alle manlijke burgers, die de wapenen kunnen dragen en zich nog niet voor den dienst bij het leger hebben laten inschrijven dat onverwijld moeten doen. Zij zullen wapens en munitie ontvangen. Vrouwen zullen evenals lichamelijk onge schikte mannen den staat een bijdrage in geld moeten leveren. Ten overstaan van duizenden krijgers is het decreet te Addis Abeba voorgelezen. In Tigrè zijn de tegenstanders met elkan der in contact geraakt, doch er is geen en kele belangrijke beweging te vermelden. (Copyright Reuter-A.N.P.) (Te Amsterdam zal Zaterdag een circus voor 300 toeschouwers wor den geopend, waarin hoofdzakelijk amateurs optreden en welks re cettes voor liefdadige doeleinden zullen worden bestemd.) De aarde draait, de tijd snelt voort, En veel. dat vroeger heeft bekoord. Raakt uit de gunst en uit de mode; Het paardenspel ging uit den smaak. Men heeft, met zooveel nieuw vermaa„, Dit oude nu niet meer van noode. Het nobel paard, dat eens de glans Der circusgiorie was. wordt thans Door enkien slechts nog aangebeden; Zij zien in droomen 't vizioen Van edel spel van lijnen, toen 't In hoogeschool werd voorgereden. August de Domme speelt revue, Als hij tenminste kans krijgt, nu, De schetteraars op circus koper, Bespelen thans een saxofoon, Die meer bescheiden is van toon, De circustent ging naar den slooper. Zoo af en toe verschijnt nog wel. Zoo hier en daar een paardenspel. Maar 't is een schim van vroeger leven; Geen klatergoud redt meer den schijn, Van wat eens centrum placht te zijn, Van 't volksvermaak dat werd gegeven. Nu lees ik. dat in Amsterdam Waar sedert lang geen circus kwam. Een kleine groep het g;aat probeeren, Op kleine schaal uit ruime beurs. 't Publiek voor circusamateurs En paarden nieuw te intresseeren. Ik weet niet of het slagen zal. Maar 't is een intressant geval, Vooral ook omdat de recetten, Aan werken zullen zijn gewijd Van nut en de liefdadigheid Wat steviger te paard gaan zetten. Het circus heeft zijn tijd gediend, Maar hield nog hier en daar een vriend, Niet slechts in woorden, maar in daden; En 't doel, dat ermee wordt gebaat, Zal. nu 't voor zware zorgen staat, Dit paardenmiddel niet versmaden. P. GASUS. Edward VIII tot Koning geproclameerd. LONDEN. 22 Jan. (A. N. P.). Edward VIII is vanmorgen te tien uur van het balkon van het St. James- paleis plechtig tot koning geprocla meerd. De plechtigheid had plaats temidden van middeleeuwsche praal, waarin hier en daar een moderner toon tot uiting kwam, hetgeen een vreemd contrast opleverde Ook in de Dominions is Edward VIII tot koning geproclameerd. Geen Nederlandsche Roode Kruis-auto verongelukt. Geruchten betreffen een Abessynische auto. In verband met de geruchten, die vandaag in Nederland de ronde deden, dat een Nederlandsche Roode Kruis-auto in Abessynië zou zijn ver ongelukt, seint de correspondent van Reuter te Addis Abeba, dat het hier een vrachtauto betreft van het. Abes synische Roode Kruis. Deze vracht wagen is op weg naar Dessié in een ravijn gestort, waarbij de Grieksche chauffeur om het leven is gekomen. Het woord is aan. Ortega y Casseh Het beste dat men men- schelijkerioijze van iets kan zeggen is, dat het hervormd moet worden, want dit sluit in dat men er niet buiten kan en dat het ontvankelijk is voor nieuw leven. Britsche Ambulanceleider bleef op zijn post. (Van onzen correspondent Stuart Emeny). DESSIé. Dinsdagavond. De heer Cockrand, een Zwitsersch ingenieur verbonden aan de Abessynische Roode Kruis- expeditie, die de vorige week bij Waldia op 80 mijlen ten noorden van Dessie werd ge bombardeerd. gaf mij vandaag een be schrijving van den heldenmoed van majoor C. A. Burgoyne, den ulschman, die het transport der expeditie *eidde. „Hoewel het bommen regende, bier.i majoor Burgoyne op zijn post en hij ging rustig voort met het nemen van foto's tot de Abessyniërs hem wegbrachten en in de beschutting van het rivierbed brachten. De eerste bom viel bovenop een Roode Kruis-vlag. die op den grond was uitgestrekt en een oppervlakte van 5 vierkante meter be sloeg. Alle tenten in het kamp werden ver woest. De Italiaansche vliegmachines vlogen een uur lang boven het kamp en boven de op ongeveer 500 M. afstand liggende stad. Ge weldige rookzuilen en stofwolken stegen op en de halve stad brandde af ten gevolge van den krachtigen wind, die het vuur aanwak kerde". Het aantal slachtoffers van de luchtaan vallen bedroeg dertig dooden en vijftig ge wonden, voor het meerendeel tot de bur gerbevolking behoorende. Korem, een stad ten zuiden van het As- jangmeer werd gisteren voor de zevende maai gebombardeerd. Een Italiaansch Savoia-bombardements- vliegtuig vloog gisteren boven mijn tenten, maar een bombardement bleef uit. (Copyright News Chronicle-A.N.P.) Uit de loopbaan van Koning Edward Vin als Prins van Wales. Links de Prins bij zijn opzienbarende redevoering voor de Britsche oud-frontstrijders, waarbij hij op een betere verstandhouding tusschen de volkeren onderling aandrong. Rechts zijn bezoek aan Laval bij het beginstadium van het Abessynische conflict. Uü Bi&MMtiksU De teraardebestelling van koning George is op Dinsdag vastgesteld. pag. 4 Gevreesd wordt, dat een Fransch vliegtuig van de lijn MarseilleTunis met zes inzitten den verongelukt is. nag. 4 Edward VIII is tot Koning van Engeland ge proclameerd. pag. 1 Door verschillende objection, die onder han den zullen worden genomen, zal het aantal werkloozen te Haarlem dalen. pag. 1 Er is geen Ned. Roode Kruisauto in Abessynië verongelukt. pag. 1 De Cruquius wordt ingericht als bemalings museum. pag. 3 De nieuwe rijksleening is v olteekend. De goudvoorraad van de Ned. Bank blijft vermeerderen. pag. 3 De Prinses heeft steun voor de kunst gevraagd pag. 3 Spoorwegontvangsten in 1935 zijn f 12 millioen beneden die van 1934 gebleven. pag. 3 De gemeentesecretaris van Heemstede over de geschiedenis dier gemeente. pag. 5 Vos heeft in de zestiende partij tegen Rai- chenbach met remise genoegen moeten nemen. pag- 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Valt Laval? pag. 1 Jhr. .T. N. van der Does: De Nederlandsche ambulance beschrijft haar ervaringen: de tocht naar Dessie begint. pag. 4 Bijzondere correspondentie: De positie van Ras Desta's troepen. pag. 1 Bijzondere correspondentie: Het luchtbom bardement bij Waldia. pag. 1 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 2 J. B. Schuil over Inbreker gevraagd. pag. 9 J. B. Schuil over: Robbedoes. pag. 2 De burgerlijke stand van Haarlem is opgeno men op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1