1 I ECHTE WALES-ANTHRACIET Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. WOENSDAG 22 JANUARI 1936 HASSGEM'S DAGBUAD Bestuursvergadering van den Nederlandschen Tuinbouw- raad. In de dezer dagen gehouden vergadering van het Centraal Bestuur van den Neder landschen Tuinbouwraad, werd door den heer J. C. M. Mensïng het voorzitterschap overgedragen aan den heer A. Verduijn, die in de jaren 1936 en 1937 deze functie zal waarnemen. De heer Dr. A. Verhagen de nieuwe voorzitter der algemeene vergadering voor Bloembollencultur woonde voor het eerst de vergadering bij als opvolger van den heer E. H. Krelage. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over een schrijven van het college van Re- geeringscommissarissen te 's-Gravenhage, van 3 Januari 1936 betreffende het afschei den der tuinbouwaangelegenheden uit het verband der Provinciale Landbouw Crisis- Organisaties. Besloten werd, dat aan de hand van het rapport van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen in Nederland een ant woord zal worden gezonden. Van gedachten werd gewisseld over de wen schen der verschillende bij den Raad aange sloten groepen met betrekking tot de vraag stukken in behandeling bij de kortgeleden ingestelde commissie-Van Loon. In verband met een tweetal ingekomen verzoeken van Boskoopsche organisaties om toegelaten te worden tot den Raad -werd ten aanzien van de eerste afwijzend beschikt, terwijl met betrekking tot het tweede eerst overleg gepleegd zal worden tusschen de ver schillende Boomkweekers-Organisaties, ten einde een vorm te overwegen, waardoor vol daan zal zijn aan het bepaalde in artikel 5 der statuten. Over een ingekomen verzoek deel te ne men aan de Wereldtentoonstelling Parijs 1937 werd door drie groepen uit den raad af wijzend beschikt in verband met de bestaan de handelspolitieke belemmingen, terwijl een vierde groep deelneming zal overwegen. Aan de stichting „Fonds Landbouw Export Bureau 19161918" te Wageningen zal een onderwerp ter eventueele behandeling wor den opgegeven. Besloten werd de groepen te herinneren aan het schrijven van den minister van so ciale zaken met betrekking tot het opne men van jeugdige werkloozen in het be drijfsleven. HERHALING VAN „DE B 21 VLIEGT OM DE WERELD". Vrijdag 31 Januari zal de Amsterdamsche Tocneelvereeniging, directie A. van Dalsum en A. Defresne, een herha'ing geven van het actueele stuk uit de vliegerswereld: „De B 21 vliegt om de wereld". Bij de première te Haarlem waren het publiek en de pers zeer ingenomen met deze voorstelling. Geprezen werden de voortreffelijke kwaliteiten van het stuk en de superieure vertolking. BEGRAFENIS DS. H. J. HEYNES. In stillen eenvoud is gistermiddag op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van Ds. H. J. Heynes em. predikant der Ned. Herv. Kerk en een bekend auteur. Aan het sterfhuis te Aerdenhout leidde Ds G. A. Barger, Ned. Herv. predikant te Heem stede, tevoren een rouwdienst, In de aula van de begraafplaats werd het woord gevoerd door mej. Mary Pos namens delf 'Chr. Auteurskring. Zij roemde het prach tige werk van den schrijver Heynes en her innerde aan haar interview met hem, waar uit een blijvende vriendschap geboren was. Vervolgens sprak de heer J. v. Dooren als neef. Voor de Vereeniging voor Inwendige Zen ding in Noord-Holland voerde de heer J. v. Kempen, reizend secretaris dier organisatie het woord. Tenslotte sprak een oud-cate- chisante uit Landsmeer een woord van af scheid. waarna het stoffelijk overschot werd uitgedragen. Aan de groeve voerde ds. Barger nogmaals het woord, zijn toespraak besluitend met het bidden van het „Onze Vader". Ds. G. Hofstede, em. Doopsgez. predikant te Leersum, zwager van den overledene, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling, waarmede de droeve plechtig heid geëindigd was. Een vijftal kransen dekte de kist. o a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 16100 (Adv. Ingez Med.) AGENDA WOENSDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg: Concert van het Boris Kroyt kwartet voor Kunst aan het Volk 8.15 uur. Haarlem's Muziek Instituut, Wilhelmina- straat 51: Beethovencyclus door D. v. d. Stam 8—9.30 uur. Kleine Houtweg 16: Buitengew. alg. verg. van aanaeelh. van de Haarlemsche veiling N.V., 7 uur. Gebouw „De Nijverheid". Openbare Psycho metrische séance, S uur. Rembrandt Theater: „Fientje Peters poste restante". Op het tooneel „Cortini. het 100.000 dollar-wonder". 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Afrikaansche cava lerie". 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het complot der 39 stap pen" met Madeleine Caroll en Robert Donar. Op het tooneel Dumas, humorist. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Love me for ever" met Grace Moore. 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg, WilsonspleinJubileum Willem van der Veer in „Liefde". 8.15 uur. Gebouw „Het Blauwe Kruis": Rede Ds. P. van Oossanen. 8.15 uur. Bloemendaal: Lezing Ds. A. K. Straatsma in het Jeugdhuis, Donkerelaan. 8 uur. Haarlemmermeer: Vergadering van den gemeenteraad, 2 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. (Adv. Ingez. Med.) Bossche carnaval kan weer ouderwets worden. Voorstel van B. en W. aangenomen. DEN BOSCH, 22 Januari. (A.N.P.) De ge- gemeenteraad van Den Bosch heeft in zijn zitting van gisteravond na langdurige bespre kingen met 19 tegen 5 stemmen besloten gevolg te geven aan het voorstel van B. en W. tot uitbreiding der viering van het carnaval. De burgemeester werd weer gemachtigd toe te staan, dat Prins Carnaval met muziek mag worden ingehaald en dat op Caraavalsmaan- aag een optocht wordt gehouden. Het sluitingsuur werd voor cafés en sociëteiten bepaald op 1 uur in den nacht van beide eer ste dagen en op half één in den nacht van Dinsdag op Woensdag. DE HEER J. P. MAAS 75 JAAR, Heden bereikte de bekende Haarlemsche beeldhouwer J. P. Maas, den 75-jarigen leef tijd. De heer Maas is vooral bekend om het vele beeldhouwwerk dat hij voor de Kathedrale kerk St.-Bavo aan de Leildschevaart maakte. Vóór hij zich te Haarlem vestigde, werkte hij in Den Bosch. De heer Maas maakte kerkelijke beeldhouw werken voor het geheele land en ook voor het buitenland en is gedurende 25 jaren leeraar geweest aan de Ambachtsschool St.- Jozef, alhier. De heer Maas vei*toeft op het oogenblik in de Maria-Stichting, waar hij een ernstige operatie heeft ondergaan. De jubilaris ontving heden aan de Maria- Stichting veel bezoek, bloemen, brieven en telegrammen van gelukwensch. BROEDERSCHAP DER VERZOENING. De groep Haarlem van de Broederschap der Verzoening houdt Dinsdagavond 28 Januari een vergadering in het Remonstrantenhuis. Deze vergadering wordt belegd onder auspi ciën van den Nederlandschen tak der ..Fel lowship of Reconciliation", in samenwerking met eenlge plaatselijke vereenigingen. Pasteur Henri Roser, van Parijs (secreta ris van de International Fellowship of Re conciliation) zal spreken over: „Het einde eener wereldperiodeen daarna?" De inleiding wordt in het Fransch gehou den en daarna vertaald. Vragen en opmer kingen kunnen desgewenscht ook in het En- gelsch en Duitsc'n tot den spreker worden gericht. DE RADIO-CENTRALE EN DE STADS- ONTSIERING. Of men voor- of tegenstander was van de radio-centrale, algemeen was men het er over eens dat het een belangrijke verbetering zou worden, doordat de vele masten op de daken en de antennes van allerlei formatie en soorten, zouden komen te vervallen van hen, die aanfluiting kregen bij de radio-cen trale. Echter moeten wij nu constateeren dat de verwachting niet geheel bevredigd wordt, want ook nu zal de stadsontsiering plaats hebben en het is de vraag of deze ontsiering door velen nog niet erger wordt gevonden, dan de antennes op de daken. Over de geheele breedte van de Zomervaart nabij het Nagtzaamplein is een kabel gespan nen, die toch zeker onder den grond en ver der langs de brug aangebracht had kunnen worden. Verder werd over de geheele breedte van het Nagtzaamplein een dito kabel gespannen. Men stelt zich dan ook de vraag, of het hier bij zal blijven. KORPS MOTORDIENST. Op 24 Januari a.s. zuilen bij het korps worden gedetacheerd de dienstplichtige ser geanten-titulair L. Venhof. J. P. Bolle, S. Peetoom en C. J. L. van Wielik allen leerlin gen van de school voor dienstplichtige on derofficieren administrateur ter verdere op leiding voor administrateur. Voorts zal de dpi. sergt. tit. D. G. Beau- ohampet. van het korps, na zijn eerste op leiding bij genoemde school, ter verdere op leiding, op 24 Januari a.s. bij het korps aan komen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Venten met genummerde penningen. In uw blad las ik een klacht dat huis vrouwen lastig gevallen worden door brutale venters en doordat niet altijd een. politie agent in de buurt is, zij het geval meestal maar laten zooals 't is. Dit is voor de ven ters van goeden wille zeker geen voordeel. Wellicht zou de narigheid met één slag van de baan zijn indien men het volgende zou doen. Daar alle venters van een penning voor zien moeten zijn welke zichtbaar gedragen moet worden, zou het voor de overheid een kleinigheid zijn. de penningen iets te ver- grooten bijv. met een wit schildje en dit van een nummer te voorzien, dat voor iedereen duidelijk zichtbaar is. Ondervind iemand overlast van een venter, dan heeft hij slechts het nummer te rapporteeren, het geval kan onderzocht worden en een waarschuwing óf bjj herhaling intrekking van de ventvergun ning kan volgen. De uitvoering hiervan zou voor het publiek het voordeel hebben dat men niet meer bru taal of onheusch behandeld wordt en voor dp venters, dat het kaf van het koren ge scheiden wordt Dankend voor de plaatsing. uw abonnée, A. T. W. De Bilt voorspelt: Meest matigen Westelijken tot Zuide lijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk enkele regen- of hagelbuien. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 761.8 m.M. te Vardö. Laagste 734.2 m.M. te Lerwick. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Minder ivindmaar nog buiig. De depressie is in diepte afnemend Noordwaarts getrokken. Een secundaire die gisteravond storm bracht aan onze kust ligt nu over Denemarken en brengt regen tot in midden-Frankrijk. Een vol gende minder diepe vertoont zich ten Zuiden van Ierland. De hooge drukking is nergens van eenige beteekenis. Op GroeJiland nam zij af. Op de Britsche eilanden nam de wind sterk af en klaar de de lucht op zoodat op veel plaatsen de temperatuur tot onder het vriespunt daalde. Frankrijk heeft meest betrokken weer met regen in het Zuiden en Oosten. Duitschland heeft opklaring met afkoe ling in het Oosten en regen in het WeS' ten. Om de Oostzee en in Scandinavië valt op veel plaatsen sneeuio. De vorst nam in midden-Scandinavië sterk af. In verband met de onregelmatige druk- verdeeling en de groote koude in de bovenlucht is bij minder wind nog buïig weer te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 745 m.M. Stand van heden 752 m.M. Neiging Vooruit. Opgave van Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van ALLE ZIEKENFONDSEN (Adv. Ingez. Med.) Het overlijden van koning George. Koningin Wilhelmina betuigt haar deelneming. (Men zie pok pag.. 4) De Koningin heeft telegrafisch haar deel neming betuigd aan de Koningin van Enge land en eveneens aan den Koning naar aan leiding van het overlijden- van zijn vader, ko ning George V. Bewoners van Sandringham waken bij den overleden vorst. LONDEN, 22 Januari (A.N.P.) Den gehee- len nacht hebben bewoners van het konink lijk domein te Sandringham bij het stoffelijk overschot van koning George V de wacht ge houden. De koningin heeft bepaald, dat de kerk, waar de stoffelijke resten zich tijdelijk bevinden, voor het publiek moet worden open gesteld van 10.30 tot 17 uur. Een groote me nigte verzamelt zich reeds voor de deuren van de kerk. Vandaag worden alle kinderen van de koningin, ook de nieuwe koning, te Sandringham verwacht. Défilé langs de baar. Sedert vanmorgen trekt een onafgebroken stroom menschen langs de baar van den over leden koning in het kleine kerkje van Sandringham. De kist is bedekt met de Union Jack en een prachtige krans van orchideeën. Een kruis op de kist draagt het opschrift „De zwaarbeproefde koningin." Koning Leopold en prins Karei naar de begrafenis. BRUSSEL, 22 Januari (A.N.P.) Koning Leopold van België en zijn broer prins Ka- rel zullen de begrafenis van koning George V bijwonen. Iersche Vrijstaat in rouw. DUBLIN, 22 Jan. (A.N.P.) Ook de Ier sche Vrijstaat heeft de met Engeland be staande geschillen in deze dagen van rouw terzijde gesteld. Aan alle openbare gebou wen waait de driekleur van den Vrijstaat half stok en het orgaan van den president De Va lera drukt een groot portret van koning George af. Twee weken hofrouw in Den Haag DEN HAAG, 22 Jan. (A.N.P.) In verband met het overlijden van den koning van Enge land heeft de koningin een hofrouw doen uit schrijven van twee weken, waarvan een week middelbaren en een week lichten rouw. Prinses Juliana betuigt haar deel neming DEN HAAG, 22 Jan. (A.N.P.) Naar wij vernemen heeft ook prinses Juliana aan de koningin van Engeland en de ovei-ige leden der koninklijke familie een bewijs van deel neming doen toekomen met het overlijden van koning George. DE HEER A. F. J. PORTIELJE OVER MENSCHACHTIGE APEN. De heer A. F. J. Portielje, inspecteur van de levende have van Artis. zal Maandagavond 27 Januari voor het departement Haarlem der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" in den foyer van de Gemeentelijke Concertzaal een lezing houden over menschachtige apen. EXCURSIE- EN SINT-NICOLAASVEREENI- GING „HAARLEM". Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging deelt ons mede, dat de eerste jaarver gadering zal plaats hebben op Maandag avond 27 Januari in café-restaurant Brink- mann aan de Groote Markt. OVER INDUSTRIALISATIE EN OVERHEID SBEMOEIING. Ir. D. A. De Fremery, te Breda, zal Vrijdag avond 31 Januari as. in een der bovenzalen van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, voor de leden van het Departement Haarlem der Ned. Mij- voor Nijverheid en Handel een voordracht houden over het on derwerp: .Mogelijkheden en grenzen van industrialisatie en overheidsbemoeiing". Dronken automobilist krijgt een maand hechtenis. Voorts: 2 jaar intrekking en ƒ70.- boete. Voor den kantonrechter stond terecht een 44-jarige bloembollenhandelaar uit Hillegom, die op 24 November 's nachts een botsing heeft gehad op de Paviljoenslaan, terwijl hij in ken- nelijken staat van dronkenschap verkeerde. Hem was ten laste gelegd: 1. dronken ge weest te zijn; 2. het veroorzaken der botsing door links te rijden; 3 door snel weg te rijden bijna een voetganger overreden te hebben, die moest wegspringen; zonder lichten op den Kleinen Houtweg te hebben gereden. Verdachte heeft deze feiten gepleegd bin nen 2 jaar na een vroegere veroordeeling, het geen een bezwarende omstandigheid is. Ook heeft de verdachte daarvóór reeds eens hech tenis gehad voor het in dronkenschap bestu ren van een auto. De kantonrechter vond het gemis van verant woordelijkheidsgevoel schandalig. De 18-jarige automobilist, die was aangere den, vertelde pas later gemerkt te hebben dat de verdachte dronken was geweest. Hij had hem gevraagd even te willen wachten om de schade met zijn vader te kunnen regelen. Toen de vader even later kwam, reed verdachte plotseling weg, zoodat de voetganger nog juist op tijd kon wegspringen. De aangereden automobilist sprong op de treeplank van de wegrijdende auto en dreigde den dronken man van het stuur te zullen trek ken, indien hij niet stopte. Dit geschiedde tenslotte op den Kleine Hout weg bij de Rustenburgerlaan. Een politie-agent heeft den Hillegommer meegenomen naar het bureau waar hij to taal dronken werd opgesloten. Een andere ge tuige heeft gezien dat ds verdachte uit zijn auto was gestapt en aan den verkeerden kant van zijn wagen naar beschadigingen had ge zocht. Het dooven van de lichten had de verdachte gedaan om straffeloos te kunnen verdwijnen. In zijn requisitoir zei de ambtenaar dat de feiten makkelijk te bewijzen waren. De straf maat leverde echter moeilijkheden op. Ver dachte is een der gevaarlijkste automobilisten uit het arrondissement Haarlem. Hij is reeds twee keer veroordeeld wegens het in dronken schap besturen van een auto, een „overtre ding", die spoedig tot „misdrijf" gerekend zal worden. Hij „adverteert" als 't ware om.een langeren ontzeggingstermijn van het rijbewijs dan twee jaren, welke nu bij recidive door de wet kunnen worden toegestaan. Het openbaar belang vraagt er ook om, dat een man als verdachte van den weg wordt ge houden. De eisch luidde: 2 jaar intrekking van het rijbewijs, 2 maanden hechtenis wegens de dronkenschap, 40 of 20 dagen wegens het bijna overrijden van een voetganger, wat de ambtenaar als uitvloeisel van de dronkenschap beschouwde, daar anders een geheel andere straf geëischt zou worden. Voor het niet uit wijken werd ook 40 of 20 dagen geëischt en voor het dooven der lichten, waarmee de ver dachte het laatste restje sympathie verbeurde, was de eisch 25 of 10 dagen. De uitspraak was: 1. 1 maand hechtenis en 2 jaar intrekking; 2. 3o boete of 15 dagen; 3. 30.boete of 15 dagen; 4 10 boete of 10 dagen. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. ITALIAANSCHE AVOND. Wie, afgaande op herinneringen aan de Italiaansche Opera, verwacht mocht hebben dat de Italiaansche avond der H.O.V. als een reis door het bloeiende, van zinsbegoochelende geur vervulde land der melodische schoonheid zou worden, zal misschien eenigszins teleurge steld geworden zijn. Ik geloof echter niet dat velen zulke verwachtingen gekoesterd zullen hebben. Als we hier een Amsterdamsch publiek hadden, dan wel. Daar is een groot publiek dat de Italiaansche Opera adoreert en haar in stand helpt houden, dat haar repertoire kent en elke coupure in een uitgevoerd werk be speurt. Hier heeft de Opera Italiana wegens gebrek aan voldoende belangstelling haar be zoeken eindelijk maar gestaakt. Maar de con certbezoeker kent Corelli, Vivaldi, Tartini, Vi- tali en Pugnanï, wellicht ook Geminiani en Veracini, en hij kent dezen uit instrumentale werken, waarin de melodiek niet zoo welig tot bloei gekomen is als in de Italiaansche opera's. Vele van die werken hebben zelfs een min of meer stroeve allure en het is wel merk waardig, dat een zoon van het koele Noorden, Joh. Seb. Bach, in deze instrumentale kunst richting de hoogste en meest ontroerende me lodische schoonheid zou brengen. Maar be treedt men het gebied der opera, dan blijken de i's en de mi's ongeëvenaard. Rossini als besluit van den avond was daarom een wijs besluit, dat ook een aanvankelijk teleurgestel- den verwachter tevi'eden huiswaarts zal heb ben doen gaan. Van alles wat vóór de Ouverture „II Barbiere di Seviglia" gespeeld is, sla ik persoonlijk het reeds meermalen door de H.O.V. uitgevoerde werk van Leonardo Leo het hoogst aan. Daarin klinkt niet alleen majestueuze, maar ook aan grijpende muziek. De zeer productieve Luigi Boccherini de man schreef o.a. 94 strijk kwartetten, 125 strijkkwintetten, 54 strijktrio's, verder nog een heele hoeveelheid du-, kwint-, sext-, en oct-etten, een twintigtal sympho- nieën, vier celloconcerten enz. enz. had meer vaardigheid en vlijt dan genialiteit, zoo dat zijn muziek ons weinig of niet verwarmen kan. Zoo ontbreekt ook in zijn „Sinfonia divi- na" de goddelijke vonk. Een eigenaardige ver menging van majeur en mineur trekt aan 't begin van het eerste hoofddeel de aandacht; het zangthema heeft erg veel gelijkenis met dat der overbekende kwartetserenade van Haydn; overigens geeft pas de orgelpunt kort vóór het slot eenige verrassing. Het Lento spreekt met breed gebaar, maar zonder veel inhoud; Menuet en Finale zijn behoorlijk van den tongriem gesneden, de laatste klonk ech ter nog wat rommelig. De Symphonie van Boccherini ging Dinsdag avond voor 't eerst in ons land. Nog een or kestwerk beleefde, althans voor Haarlem, zijn eerste uitvoering: Malipiero's „Impressioni dal vero III". Impressionistisch lijkt deze muziek zeker, in zooverre als ze meer voorbijgaande indrukken schijnt weer te geven, dan dat zij hechte constructie vertoont. Daarbij is ze voor een groot deel zeer luidruchtig en druk en is er zeer weinig welluidendheid in te hespeuren.1 Dat zijn zoo mijn eerste indrukken; het is ALS GRdfvmERU als Srbuurtn (Adv. Ingez. Med.) echter niet onmogelijk, dat die door herhaalde auditie wijziging zouden ondergaan. Voorloo- pig hoor ik als schilderingen van het Italiaan sche volksleven Berlioz' „Carnaval romain" en de Finale van R. Strauss' Symphonie op. 16 liever dan Malipiero's „Tarantella a Capri", maar ik moet erkennen dat het „Festa in Val dTnferno" infernaal klonk en dat de Italiaan sche hanen nóg valscher kraaien dan de Hol- landsche. Gelukkig maar: voor de nachtegalen staat ons land slecht bekend! De veelzijdig als violiste, dirigente en pianiste begaafde en ontwikkelde Hongaar- sche kunstenares Marta Linz was de soliste van dezen avond. Zij droeg werken voor solo viool met orkest van Vitali, Pugnani en Tar tini voor; die van Vitali en Pugnani in eigen bewerking, die goed klonk, doch wat de Cia- cona betreft aan het solo-instrument niet overal even groote zelfstandigheid scheen te laten. Bij het orkest voegde zich in die Cia- cona van Vitali ook nog het orgel. De soliste had aanvankelijk eenigszins met de zuiverheid der intonaties te kampen. Later toonde zij zich een violiste van temperament die in het Grave van Tartini's Concert ook warm gevoeld en innig spel wist te geven. Technisch bleek zij boven haar taak te staan, Het uitbundige succes, dat zij verwierf, gaf haar aanleiding tot het spelen van een extra-nummer: een Scherzo van eigen compositie, dat ook „Hon- gaarsche Dans" had kunnen heeten. Het Hon- gaarsche-, of eigenlijk Zigeuner-element sprak er duidelijker uit dan een streven naar over zichtelijke vormgeving. Men zal deze interessante kunstenares als dirigente kunnen zien en hooren op het Gala concert van a.s. Vrijdagavond. Zij zal dan o.m. Tchaikowsky's Zesde Symphonie dirigeeren: reden genoeg om belangstelling te wekken. K. DE JONG. HET TOONEEL THALIA. ROBBEDOES. In den schouwburg aan den Jansweg ls er drie avonden achtereen „gerobbedoesd". Het was dit keer de R.-K. Tooneelvereeniging Thalia, die dit blijspel van mevrouw Chris- tien van Bommel- Kouw en Henk Bakker op het repertoire laad genomen en omdat deze 'club zóó vele leden telt, dat zij elke voorstel ling tweemaal ka.n herhalen, verscheen Rob bedoes drie achtereenvolgende avonden op de planken. Deze „flapper" zooals de Engelschen zoo'n bakvisch noemen heeft op slag het dilettantentooneel veroverd en ook gisteren behoefde zij maar op de planken te verschij nen, of zij had reeds gewonnen spel. Nu heeft Thalia in Ans Assendelft ook een actricetje, dat alle eigenschappen bezit om Robbedoes te spelen. En men behoefde er geen oogen blik aan te twijfelen, of mej. Assendelft deze rol niet met genoegen speelde. Zij hipte op en van het tooneel met een driesten over moed, die eiken voogd wel in wanhoop moest brengen, om van deze Bob ooit een. behoorlijke dame te maken. Maar daar zor gen tenslotte de auteurs en niet te ver geten de liefde wel voor. Mej. Assendelft speelde de rol met entrain, fleurig en opge wekt en was 'n bakvisch. die zoo uit een jolig meisjesboek op het tooneel leek ge sprongen te zijn. Maar de ernst ontbrak er toóh ook niet aan, zoodat Bob geheel tot haar recht kwam. Een kittig gespeelde rol van Ans Assendelft, waarvan zij en het publiek niet minder veel plezier had. Bob draagt dit heele blij spelletje en wan neer zij goed is. is het voor driekwart reeds gewonnen spel. Dit bleek ook bij Thalia, waar de voorstelling van Robbedoes dank zij Bob een uitbundig succes had. Ans Assendelft stak wel ver boven haar omgeving uit, waar mee ik niet wil zeggen, dat de anderen over het algemeen ook niet voldoende waren. Het was ook als geheel een voor Thalia zeer geslaagde opvoering, al waren niet alle per sonen volkomen, zooals de auteurs zich die hebben gedacht. Zoo kon men moeilijk ge- looven, dat Hein de Bont een jongmensch was. dat er 'n stal met rijpaarden op na hield en was ook Louis Termaet niet geheel de persoon, die tot het kleine aristocratische kringetje van een dorp op de Vel uwe behoor de. Maar in de wat eenvoudiger standing, waarin Piet Loerakker en Mart Langeveld deze twee heeren plaatsten, voldeden zij wel. Zij bewogen zich gemakkelijk op het tooneel en gaven Bob voldoende tegenspel om de voorstelling te doen slagen. Cobi Dingerdis was 'n lieve tante Guusje. als vrouw vrij wat sympathieker dan de zure Florrie. die overigens lang niet slecht door Rie Koning werd* gespeeld. Vooral het snib bige ging haar goed af. beter dan het ko kette. dat tenslotte toch de ondergrond van dit vrouwelijk karakter is. Aan Maarten, den stijven huisknecht mankeerde niets, 'n Heel aardig rolletje van Joop Mulders. En Kit Kievit zorgde als de boersche Geertje voor het noodige contrast. Mr. Simon Geldens, die in dit blijspelletje wel wat 'n erg strooperig manneke is. kreeg ook van Louis Hopstaken niet het echte leven. En hij onderstreepte alle aardigheden van Bob wel wat al te op zettelijk met zijn herhaalde vreugde-uitin gen. Zoo was het over het algemeen een voor stelling. die het publiek in een uiterst ge- noegélijke stemming bracht. Piet van de Nouwland had als regisseur voor 'n vlot tempo gezorgd en ook ziin aandacht aan het samenspel gewijd. Het tooneel zag er dank zij het frlssche zonnige décor en de smaak volle meubileering zeer goed uit en ook de verdere aankleeding liet weinig te wenschen over, al zal een heer van standing als Hein de Bont zeker nooit een wit dasje bij een smoking dragen. Robbedoes heeft zich dus al weer eenige honderden nieuwe vrienden en vriendinnen gemaakt. Wij zullen deze vroolijke bakvisch nog wel ettelijke malen op het tooneel terug zien. J. B. SCHUIL. I,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2