De Haarlemsche begrooting. DONDERDAG 23 JANUARI 1936 HAAREEM'S DXGBEAD '6 Woensdag vergaderde de raad.... 91 uur. Breedvoerige debatten over onderwijszaken. VERGADERING VAN WOENSDAGMIDDAG. Voortgegaan werd met de behandeling van de begrooting. Vervolgd werden de discussies over het hoofdstuk Openbare Werken. OPENBARE WERKEN. De voorzitter dankte voor de hulde ge bracht aan den dienst voor den Hout en Plantsoenen. Deze hulde was verdiend. Over de klachten van enkele kramen-zetters op de markt, door den heer Van Kessel ter sprake gebracht, is te zeggen, dat net heel anders staat als de heer Van Kessel heeft voorgesteld. Eenige kramenzetters hebben den prijs der kramen willen drukken uit concur rentiezucht. Er ontstond zooveel ruzie, dat de politie er aan te pas moest komen, omdat de heeren eikaars kramen gauwer afbraken, dan zij opgebouwd werclen. Eindelijk is door tus- schenkomst van den directeur een oplossing gevonden. Maar twee der kramenzetters blij ven nu ageeren tegen een ambtenaar van de markt. Wat zij vragen is evenwel onbillijk. Als aan hun verzoeken voldaan zou worden, zou de markt ontwricht worden. Het belang van de markt moet voorgaan. De ontevredenen zeggen nu „wij zullen het wel winnen, want nu loopt de heer Van Kessel voor ons", (ge lach). Als de ongeregeldheden op de markt doorgaan, zal van de twee onwilligen de ver gunning tot kramenverhuren ingetrokken worden. De heer Visser (C.H.) dankte voor de mededeeüng van den wethouder over den Stad huisbouw. Alleen nog de vraag: is de gemeente gebonden aan de uitspraak van de commissie van beoordeeling der ontwerpen van archi tecten. Spreker verdedigde zijn voorstel om geen compressor te koopen. Dan kunnen de gelden besteed worden om stratenmakers aan het werk te zetten. Dat is goede werkloosheidsbe strijding. Hier kan men een van de goede elementen van het Plan van den Arbeid in toe passing brengen. (Geroep: je moet het heele hoofdstuk uit het boek lezen). Ik denk niet dat de voorzitter dat aangenaam zou vinden (gelach De heer Meyers: niet hier. maar thuis). Dat heb ik gedaan. Als wij f 5000 spa ren op een machine kunnen f 5000 uitgegeven worden voor werk door werkloozen verricht. Zelfs kan men het bedrag van f 5000 nog ver- hoogen met de gelden die men spaart op den steun van deze voor werklooze straatmakers. Spreker heeft inlichtingen ingewonnen in Groningen, de eenige plaats waar de com pressor werkt. De informaties zijn minder gunstig. Het werken met de machine wordt vergeleken met koelie-werk. De machine trilt zoo dat de arbeiders slechts enkele uren per dag er mee kunnen werken. Bovendien heb ben wij hier niet denzelfden bodem als in Groningen Het geluid der machine is stra- tenver te hooren en dat in dezen tijd der anti lawaai-campagne. Het is noodig om te on derzoeken of dit zware gestamp geen schade veroorzaken kan aan aangrenzende gebou wen. Vroeger maakte de commissie van Openbare Werken reisjes om zoo'n nieuwe machine te zien. (Geroep: je wil naar Gro ningen). In elk geval is goed te bepalen, dat de leden der commissie voor Openbare Wer ken eerst de machine in werking moeten zien. (Geroep: daarvoor is veel te zeggen!) Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) De heer van Tetering (r.k.) weet niet of de wethouder met Ford het Spaarne wil gaan dempen (de heer Roodenburg: ik heb juist gezegd, dat ik dat niet wil). Een druk scheepvaartverkeer brengt meer drukte in de stad. Haarlem wordt nu door de schippers ver meden. Onze stad wordt hoe langer hoe stliler. De heer de Braai (A.R.) pleitte er voor om de oud-roest-markt weer naar de Boter markt te verplaatsen. De heer van Kessel (r.k.) nam het den voorzitter niet kwalijk, dat hij in zulke ronde taal geantwoord heeft op sprekers opmerkin gen. want u bent de spreektrompet van den directeur. Maar sinds wanneer mogen ingeze tenen als zij klachten hebben zich niet tot een lid van den raad venden? B. en W. hadden deze zaak eens objectief moeten bekijken. B. en W. zijn eenzijuig door den directeur inge licht. Sprekers overtuiging is, dat twee kra- menverhuurders bevoordeeld worden ten na- deele van hun collega's. Verlaging der marktgelden zou geld kosten, maar spreker zal later bij een ander hoofdstuk een voorstel doen om op andere wijze te spa ren. Spreker stelde nu voor de marktgelden voor de groentemarkt met 10te verlagen. De heer Meyers (s.d.a-p.* zei. dat hij ook gevraagd heeft om verlaging der erfpachten voor gronden die in handen zijn van woning bouwverenigingen en stichtingen. Belemmering van het scheepvaartverkeer ten gunste van het autotransport ligt niet op den weg van een gemeentebestuur. In enkele andere steden zijn voor de doorvaart goed- koope of kostelooze uren gesteld. De buurt waar de schippers dan liggen te wachten, heeft daar voordeel van. Spreker gaf een kort overzicht van het Plan van den Arbeid wat betreft de vervanging' van handenarbeid door een machine. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) weersprak ook de beweringen van den heer Visser inzake de aanschaffing van deze machine. Zijn beroep cp het Plan van den Arbeid is er absoluut naast. Door het aanschaffen van den com pressor wordt aan Openbare Werken geen man ontslagen. De heer Castricum (r.k.) herinnerde er aan. dat B. en W. een praeadvies hebben toe gezegd over het adres der marktkooplieden. De heer Wolzak (A.R.) hoopte dat B. en W. binnenkort met een voorstel in den raad zullen komen om dc erfpachtgronden te ver lagen. Het argument van de wethouders, dat de laatste koopers geen aanspraak hebben op verlaging is niet steekhoudend. Ook de huren van de huizen die op erfpachtsgronden staan gaan achteruit, terwijl de eigenaar zijn hooge erfpacht moet blijven betalen. Bovendien is de waarde van de erfpachtsgronden naar be neden gegaan. De canon is dus wel zeer hoog. De informaties van den heer Visser over den compressor in Groningen manen tot voorzich tigheid. Laten B. en W. eerst de zaak nog eens onderzoeken. De heer Visser had evenwel niet moeten komen met zijn voorstel om f 5000 van het geld dat de machine zou kosten te beste den om straatmakers aan het werk te zetten, want dat is een andere financieele quaestie. De heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p.), wethouder, zei. dat de commissie voor den Stadhuisbouw zal adviseeren. 30 jaar geleden heeft spreker den heer Vis ser hooren debatteeren tegen Mr. Troelstra. Toen had hij den indruk: wat is dat een knap man. Maar nu is de heer Visser het stuur kwijt geraakt. Als men f 8200 op den kapitaaldienst aanvraagt te betalen in 10 jaar, dan kan men daarvan geen f 5000 in eens uitgeven voor uit voering van werken. De machine werkt met 7 atmosfeeren druk. Dat is niet hoog. Er behoeft niet gevreesd te worden voor fundamenten en huizen. De pro vincie heeft thans te Purmerend zoo'n ma chine met 35 atmosferen. Dat is heel iets an ders. B. en W. willen het onderhoud der stra ten zoo economisch mogelijk doen verrichten om daardoor zooveel mogelijk straatmakers aan het werk te kunnen zetten. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder, betreurde het, dat hij blijkbaar niet meer den steun van den heer Visser heeft, want hij heeft een voorstel gedaan dat op een nieuwe uitgaaf zou neerkomen. B. en W. bevorderen het autotransport niet ten nadeele van de schipperij, maar het is nu eenmaal een verschijnsel van den tijd dat de schepen verdwijnen. B. en W. verzekeren nog eens, dat het aan tal standplaatsen voor straatverkoop niet meer zal worden uitgebreid. Als de gemeente de erfpacht van de gronden van woningbouwvereenigingen gaat verlagen, zou een deel van dit voordeel ten voordeele van het rijk komen en dat is de bedoeling niet. Spreker ontraadde het voorstel-van Kessel om de marktgelden voor de groentemarkt te verlagen. Dat zou bevoordeeling zijn van een groep, want er zijn ook andere vaste lasten die evenzeer verlaagd zouden moeten worden. Er is evenwel geen geld voor zulke verlagin gen. De voorzitter zei dat de oud roest markt op de Nassaulaan slechts een proef is. De marktkooplieden kiezen zelf den man waarbij zij hun kramen huren. De heer van K e s s e 1: als dat zoo was zou alles in orde zijn. De voorzitter: het praeadvies over de marktquaestie, waarover de heer Castricum heeft gevraagd, ligt reeds 4 weken ter inzage. De heer V i s s e r (C.-H.) diende alsnog, een voorstel in om een onderzoek in te stellen naar de eventueele gevolgen van het aan schaffen van een compressor in verband met onze bodemgesteldheid. De heer Wolzak (A.-R.) vond het beter aan B. en W. te vragen den compressor niet te koopen voor de commissie voor O. W. een onderzoek heeft ingesteld en dit rapport aan den raad is overgelegd. Hij maakte daarvan een voorstel. De heer Klein Schiphorst (R.-K.) verdedigde heb koopen van den compressor. Die machine zal maken dat er minder on derhoud aan de straten komt. Als wij het met den heer Visser eens waren, zouden wjj moeten besluiten alle stratenslecht te bestraten. (Gelach). De heer Reinalda (S.D.A.P.) wethou der: de heer Wolzak heeft gezegd wat de heer Visser denkt. Maar ook voor dat voor stel is geen reden. Het gevraagde onderzoek ls volkomen overbodig. Het voörstel-Wolzak (nader onderzoek naai den compressor) werd verworpen met 31 te gen 6 stemmen Het voorstel-Visser (om den compressor niet te koopen, maar f 5000 te laten verwer ken door straatmakers) werd verworpen met 34 tegen 3 stemmen. HET ONDERWIJS. Voor de algemeene beschouwingen werden geopend zei de voorzitter dat B. en W. hun voorstel inzake de opheffing der beroeps keuze terug nemen. Er komt daarover een nieuw voorstei. Mevrouw Maar scha 11 (S.D.A.P.) be treurde het, dat B. en W. niets willen doen voor de onderwijzeressen van het voorberei dend onderwijs. Indertijd heeft de wethou der toegezegd, dat hij iets wilde doen voor de zwaar getroffen onderwijzeressen. De wethouder wilde iets oplappen. Spreekster heeft daartoe thans een voor stel gedaan, beoogend om de salarissen met f 150 per jaar te verhoogen. De kosten daar van zijn te ramen op f 3100. Voor de nieuwe raadsleden gaf spreekster een herinnering aan hetgeen in afgeioopen Jaren gebeurd is met het voorbereidend l.o. De salarissen werden voor de hoofden terug gebracht van f 2300 tot f 1100 en voor de onderwijzeressen van f 1700 op f 900. Een ontstellende verlaging dus. Aan het perso neel dat toen in dienst was werd wachtgeld toegekend, maar voor een groot gedeelte is die aanspraak op wachtgeld intusschen ver vallen. Het is de bedoeling dat het personeel van het bijzonder voorbereidend onderwijs de zelfde verhooging zal krijgen. De toegestane bedragen voor leermiddelen zijn ook te laag. B. en~W. moeten zoo moge lijk iets meer gever.. Gaarne zou spreekster het voorbereidend onderwijs ook willen uitbreiden, maar zij vreest dat daarvoor geen voldoende mede werking is te verkrijgen. Het zal voorloopig wel een vrome wensch blijven. De heer Posthumus (S.D.A.P, zei, dat de S.D.A.P. ook een voorstel had willen in dienen over de invoering der vereenvoudigde spelling. De heer van Dam is evenwel daar in voor geweest. Zijn voorstel heeft dezelfde strekking als de S.D.A.P beoogde. De spelling 1934 is op de scholen ingevoerd. Maar hoe komt het. dat de hoofden in hun correspondentie met B. en W. deze spelling niet mogen gebruiken? Het is aan te bevelen van gemeentewege alle uitgaande stukken in de vereenvoudig de spelling te zetten. Anders wordt de chaos nog erger. Wat de quaestie der kleine scholen betreft is spreker het niet eens met hetgeen de heer Wolzak bij de algemeene beschouwingen heeft gezegd. Op het platteland zijn wel veel kleine openbare scholen, maar dat kan niet anders. In de steden staal het anders. Daar heeft men veel kleine Christelijke scholen, vooral u.I.o. scholen. Concentratie van Chris telijke u.1.0. scholen is zeker op haar plaats. Ér is wel eens gesproken over mooie be zuinigingen toegepast bij het bijzonder on derwijs, maar spreker juicht die niet toe als die ten nadeele van het onderwijs zouden zijn. Op onderwijsgebied is in de laatste jaren veel bezuinigd. Het moest want uit Den Haag werd het opgelegd. Spreker wenscht den wet houder moed en kracht toe om zooveel mo gelijk tegen nieuwe bezuinigingen te ver zetten. Waar het kan moet eenige verbete ring aangebracht worden. De S.D.A.P.-fractie heeft voorgesteld het salaris voor den kweekeling met akte te Zij weet hei al! In dat gezellige halfuurtje vócr het eten wil Vader graag een paarVerkade's kaascrackers opknabbe len, Zij zijn licht, beder ven de eetlust niet. Ook bij thee smaken ze goed. Circa 150 in een bus. YERKADE'3 (Adv. Ingez. MedJ verhoogen met f 100. Het wordt dan f 700. Het geldt hier een volledig bevoegde kracht. Er zijn hier 10 kweekëlingen. dus het gaat om f 1000, plus f 1000 voor het bijzonder on derwijs. Die f 2000 zal wel gevonden kunnen worden. De kweekelingen mogen geen paria's worden. Kan te Haarlem niet eens begonnen wor den met een eenvoudige proef met schaak- onderwijs? Laat men Esperanto onderwijzen op de lagere school in een cursus die buiten de schooluren valt. Daarom is reeds herhaal delijk gevraagd. In elk geval is een proef daarmede te nemen. B. en W. willen de vergoeding aan de waar nemende schoolhoofden intrekken. Dit is verkeerd, Bovendien kost het voor onze ge meente s'schts f 500 in het jaar. Het zou on billijk zijn als een onderwijzer die een half of een heel jaar het werk van een ziek hoofd waarneemt, geen enkele vergoeding zou krij gen. De heer VanDam (V.-D.) verdedigde zijn voorstel over de vereenvoudigde spelling. B. en W. hebben in de memorie van antwoord gezegd, dat de invoering van die spel ling voor de gemeentestukken niet mogelijk is omdat het rijk dit nog niet gedaan heeft voor de reègeriagsstukken. Maar Zaandam heeft het reeds gedaan, ook voor de corres pondentie met het rijk, zonder dat moeilijk heden gerezen zijn. Spreker wil hier geen debat over de spel ling. Alleen is te zeggen, dat de nieuwe spel ling niet meer tegen te houden is. Er moet eenheid komen. De gemeente moet die een heid bevorderen. Zelfs tegenstanders der vereenvoudigde spelling zullen om doelmatig heid zijn voorstel moeten steunen. De heer B ij v o e t (R.-K.) kon nog niet gelooven, dat wij wat de spelling-quaestie be treft in de laatste ronde zijn. De heer Posthumus heeft blijk gegeven dat hij lijk ook wil veranderen in lik. Zeker om een vrouwenlijk te kunnen onderscheiden van een vrouwenlik (gelach). Spreker behoort tot het gilde der „ouwe tantes", in deze aange legenheid blijft hij bij het oude. Spreker vraagt hoe B. en W. er toe geko men zijn in het afgeioopen jaar enkele raads stukken te laten uitgaan in de vereenvou digde spelling, De voorstanders van de spelling Marchant zijn niet groot in aantal, de spelling heeft weinig ingang gevonden. Spreker heeft reeds in de afdeelingen ge vraagd of B. en W. een cursus op de scholen willen laten geven om zuiver Nederlandsch te leeren schrijven. Op vele kantoren wordt de oude spelling gevraagd en de kinderen hebben bij het solliciteeren geen kans als zij alleen de vereenvoudigde spelling hebben ge leerd. De heer Visser (CE.) zou tegen de voor stellen der s.d.a.p. stemmen omdat die een verhooging der Personeele Belasting tenge volge zouden hebben. Het is verstandig het voorbeeld der re geering op spellinggebied te volgen. De vereenvoudigde spelling is een ver arming van onze taal. De heer Voogd (s.d.a.p.) herinnerde er aan dat de gemeente het voortgezet onder wijs heeft afgeschaft. De vereeniging Volks onderwijs" heeft toen getracht op bescheiden schaal een proef te nemen met het voort zetten van dat onderwijs. Maar na enkele jaren moest dit pogen opgegeven worden. Met blijkt onmogelijk kostelooze leerkrach ten te krijgen. Spreker diende namens eenige fractiege- nooten en Mr. van Dam een voorstel in om f 2000 op de begrooting te brengen om op bescheiden schaal een proef te nemen met gemeentelijke cursussen voor mannelijke en vrouwelijke rijpere jeugd. Wij moeten niet vervallen in de fouten van het vroegere voortgezette on derwijs. Als dit gedaan wordt is veel te be reiken. Het dagonderwijs aan jeugdige werk loozen heeft dit hier ter stede bewezen. De werkloozen moeten 'n niet te schoolsch karak ter dragen en in de avonduren gegeven wor den. De totaalkosten zullen f 4000 bedragen maar daar pas in October begonnen kan worden, zal in 1936 slechts f 2000 uitgegeven behoeven te worden. De kinderen moeten behoed worden tegen de gevaren van het straatleven, Het plan voor de cursus is uitgegaan van de commissie voor de rijpere jeugd. Avondzitting. De heer van Kessel (r.k.) zei dat in den luxetijd de schoonheidscommissie is ingesteld Wij hebben nu 6 a 7 jaar ervaring van het werk van die commissie. Nu zijn wij in een tijd van achteruitgang. Zonder schade te doen aan het uiterlijke schoon der gemeente kun nen wij die f 4000, die de commissie ons nog kost, beter bezuinigen. Spreker diende een motie in om B. en W. uit te noodigen met voorstellen te komen om de schoonheids commissie op te heffen. De heer Klein (r.k.) vond het onjuist dat de subsidies van de commissie van toe zicht op het L.O. door B. en W. is verminderd Voor het nu uitgetrokken bedrag kan niet eens het verslag der commissie gedrukt wor den. Spreker stelde voor den post met f 200 te verhoogen. Mevrouw Scheltema (V.B.) wilde ook naar eenheid streven op gebied der spelling. Nu het rijk zich evenwel houdt aan de oude spelling moet de gemeente dezelfde houding aannemen. Spreekster drong nogmaals aan op de stichting van een opleidingsschool in het Zuiden der stad. Met genoegen had zij ge hoord, dat de wethouder deze quaestie na de begror/ting ter hand wil nemen. Welke beteekenis zal de avondcursus voor de rijpere jeugd hebben en ons onderwijs stelsel? Is het niet mogelijk voor de be staande nijverheidsscholen in te schakelen het onderwijs aan de meisjes? Als men het onderwijs op die scholen te schoolsch vindt, zou het misschien zijn te reorgani- seeren. Hetzelfde geldt voor het onderwijs aan de jongens op de Burgeravondschool. Spreekster's fractie kan zich niet vereeni gen met het voorstel-Posthumus c.s, voor de vergoeding aan de kweekelingen met akte. Persoonlijk is spreekster voor het voorstel van mevr. Maarschall om de salarissen van de onderwijzeressen bij het voorbereidend on derwijs te verhoogen. De salarissen zijn met 50 pet. verlaagd. Dit is een onrechtvaardige toestand, waarin verbetering moet komen Als men het voorbereidend onderwijs wil houden moet men ook wat geven wat op een betaling lijkt. Het beste zou zijn pas over dit voorstel te stemmen als beslist is over de bezuinigings voorstellen van B. en W. Men zou misschien het geld kunnen vin den door het drukwerk der gemeente aan ongeorganiseerde drukkers te geven. De raad heeft evenwel vroeger getoond dit niet te willen. De Schoonheidscommissie moet blijven be staan. De heer Noordewier (communist) meende dat het peil van het onderwijs ge zakt is. In 1933 waren er 525 werkkrachten werkzaam en nu slechts 383. Het personeel wordt overwerkt, wat het onderwijs en de Spreker steunde de voorstellen om de sala rissen bij het voorbereidend onderwijs en de vergoedingen aan de kweekelingen met akte bij het lager onderwijs te verhoogen. De invoering van de nieuwe spelling zal de verwarring doen verminderen. De heer Weustink (r.k.) vreesde dat een college in de spelling geen willige leerlin gen zou hebben. Er ish geen spelling 1934. er is alleen 'n eenigszins gewijzigde spelling de Vries en Te Winkel. Voor "het L.O juicht spre ker de vereenvoudigde spelling toe. Maar onze gemeentestukken moeten wij nog niet in de spelling schrijven. Het zou niet on mogelijk zijn dat wij binnenkort opnieuw gaan wijzigen. Wat het onderwijs in het algemeen be treft, kan gezegd worden, dat B. en W. er in geslaagd zijn het peil van het onderwijs voor daling te behoeden, niettegenstaande er veel bezuinigd is. Aan de leerkrachten zjjn hoogere eischen gesteld, maar zij hebben zich aangepast. Daarvoor verdient het per soneel hulde. Te meer als men bedenkt, dat de salarissen met 35 a 40 pet. zijn ver laagd. Een ander gevaar bedreigt de jeugd. De inspecteur van het L.O. te Haarlem heeft in een verslag geklaagd over gebrek aan op lettendheid bij de kinderen, blijkbaar omdat zij teveel naar de bioscoop gaan. Ook het bezoek aan de ijsbars is onstellend groot. Het kind moet tegen de ouders beschermd worden. Kan niet bepaald worden, dat kinderen van schoolplichtigen leeftijd niet 's avonds na 8 uur in de bioscoop mogen vertoeven? Bij de films die voor alle leeftijden toegan- keljik zijn, worden soms bijprogramma's vertoond die absoluut ongeschikt zijn. Daar op moet meer gelet worden. Onderwijs aan de rijpere jeugd zal spreker gaarne steunen. Is er wel zooveel behoefte aan een oplei dingsschool in het Zuiden der stad als mevr. Scheltema meent, 63 kinderen zijn op openbare scholen in Heemstede. Maar op de R. K. en Protestantsche scholen in Heem stede zijn respectievelijk 29 en 26 Haarlem sche kinderen, hoewel de gezindten goede scholen in het Zuiden van Haarlem hebben. Spreker betreurde de uitlating van den heer Noordhoff over de houding van de rech terzijde bij de concentratie, want het was niet juist. Het bijzonder onderwijs te Haarlem heeft ook steeds medegewerkt om tot bezuini ging te komen. Zelfs vrijwillig zijn offers ge bracht. Hoewel spreker het voorstel Posthumus c.s. om de vergoeding aan kweekelingen van f 600 op f 700 te brengen sympathiek vindt, zou spreker het niet steunen, want hoogere in stanties zullen het niet goedkeuren. Spreker vindt het evenwel beter om geen 10 maar 20 kweekelingen met akte aan te stellen, die dan geen f 600 maar f 400 vergoeding zouden heb ben. Daardoor steunt men de werklooze on derwijzers. Dit denkbeeld had spreker in een motie be lichaamd. Het voorbereidend onderwijs is in dezen tijd een smartekind voor gemeente en personeel. Spreker staat sympathiek tegenover 't voor stel van mevr. Maarschall, maar omdat hij het goed meent met dit onderwijs zal hij te genstemmen. De kosten van dit onderwijs zijn in enkele jaren van f 236.000 tot f 135,000 ver minderd. Dit laatste bedrag zou dan weer op gevoerd worden tot f 143.000. Nu de minister van onderwijs niet sympa thiek tegenover dit onderwijs staat is te vree zen, dat als deze begrooting niet sluit, uit Den Haag de eisch komt, de V/2 ton die nu aan het voorbereidend onderwijs uitgegeven wordt geheel te bezuinigen. Op de posten voor het Middelbaar- en Voor bereidend onderwijs is nog wel te bezuinigen. Op eenige scholen zijn verschillende kleine klassen van hetzelfde leerjaar die samenge voegd kunnen worden. Daardoor kan f 24.000 bezuinigd worden. Het gevolg zal zijn dat en kele leeraren op wachtgeld geplaatst moeten worden, maar er is kans, dat zij weer spoedig een betrekking krijgen. De klassen op de middelbare scholen in Am sterdam zijn grooter dan te Haarlem. Is een klasse op de lagere school met 40 leerlingen gemakkelijker dan een klasse op een H.B.S. met 36 leerlingen? Op kosten van instandhouding, onderhoud en verwarming der lagere scholen is veel be zuinigd, terwijl die kosten voor de middel bare scholen in den crisistijd verhoogd zijn. Spreker stelde voor verschillende posten voor het middelbaar onderwijs te verlagen. Zelfs zijn nu weer vrij hooge bedragen uitgetrokken voor de Meisjes H. B. S„ die pas in een bijna vernieuwd gebouw is ondergebracht. Ook op de posten voor bureauhulp en in binden van boeken is te bezuinigen. Spreker wil de geheele bureauhulp laten vervallen. Daarop is alleen f 4600 te bezuinigen. De di recteuren hebben slechts 10 lesuren en kun nen best het administratiewerk doen met hulp \an de concierge en de laboratorium- assistenten. Het totaal der bezuiniging zou dan f 10.300 bedragen. Spreker stelde voor de begrooting met dit bedrag te verminderen. (Geroep: u moet bezuinigingsinspecteur worden Er moet een wil zijn om te bezuinigen en dan is er ook wel een weg. Tot zijn verwondering heeft spreker ge zien dat aan de Meisjesschool een opschrift is geplaatst H.B.S. voor Meisjes". Daarop heeft de school geen recht. De vlag dekt de lading niet. Daardoor worden ouders misleid. Die opschriften moeten veranderd worden. De heer Wolzak (A.R.)'zei in verband met de concentratie dat het aantal leerlin gen op de openbare scholen in ons land 133 op de bijz. scholen 173.Bij de opleidingsscholen is 't anders. Rechts wil medewerken tot een billijke concentratie. Het is jammer dat de heer Weustink zijn voorstellen tot bezuiniging bij het M. O. niet van te voren heeft ingediend. Dan zouden de raadsleden er meer aan hebben gehad. Nu zijn er voorstellen uit den raad voor bezuini ging gekomen. Kunnen B. en W. het er niet op wagen en de voorstellen Weustink overnemen? Aan het onderwijs en de gebouwen zullen zij geen schade doen. Spreker -meent dat de raad verstandig zal doen het voorstel van mevr. Maarschall over het voorbereidend onderwijs niet aan te ne men. Dan komt dit onderwijs in gevaar van geheel te verdwijnen. De salarissen van de onderwijzeressen bij het bijzonder voorbereidend lager onderwijs zijn nog lager dan bij het openbaar. Het voorstel-Va-n Dam over de vereenvou digde spelling kan de A.R. fractie niet steu nen. Misschien bekeert de regeering zich nog op de spellingsquaestie. De heer Van der Wall (C.H.) zei dat het aantal onderwijzeressen bij het bijzonder voorbereidend onderwijs driemaal zoo groot is als bij het openbaar. Men zou dus aan de bijzondere scholen geen f 3600 maar f 10.000 meer moeten geven. Dit maant tot voorzichtigheid. Op spellingsgebied bestaat een tweeslach tigheid. De leerlingen der scholen zijn daar van de dupe. Spreker is evenwel tegen het voorstel-van Dam. De heer Van derVeldt (R.K.) pleit te voor onderwijs in Esperanto. Hij stelde voor daarvoor een post uit te trekken. De heer Van Tetering (R.K.) meende dat de vereenvoudigde spelling niet opgelegd moet worden, maar moet groeien. Het is spre ker niet mogelijk stukken ln de nieuwe spel ling te lezen. De Esperantobeweging heeft gefaald. Daar om geen onderwijs daarin. De heer N o ordhoff (S.D.A.P.) had het beter gevonden als de rede van den heer Weustink schriftelijk was voorbereid. B. en W. kunnen niet ingaan op het denkbeeld van den heer Wolzak om alles maar over te nemen. Is de berekening van den heer Weustink wel ge heel juist. Heeft hij rekening gehouden met het verdwijnen van lagere scholen? Hoe staat het bovendien met het aantal leer lingen? Kunnen de cijfers alsnog niet gedrukt worden? f 400 voor een kweekeling met akte is veel te weinig. Bij het M. O. wil de heer Weustink nieuwe werkloozen maken. Spreker heeft de grootst mogelijke waar deering voor de offers die de voorstanders van het bijzonder onderwijs hebben ge bracht, maar bij de concentratie-voorstellen in de Kamer is van rechts weinig tegemoet koming betoond. Voor een cursus in de oude spelling aan de lagere school gevoelt spreker niet veel. De moeilijkheden worden daarmee niet opgelost. In de arbeidersklasse is de spelling met ge juich begroet. Het Nederlands verbond van Vakverenigingen" kon geen giro-nummer krijgen vanwege de vereenvoudigde spelling. Laten B. en W. samenwerken met de andere groote gemeenten om bij de regeering op spellingseenheid aan te dringen. De schoonheidscommissie moet behouden blijven. Hier is een cultureel belang van groote beteekenis. De heer Wester veld (S.D.A.P.) her haalde zijn opmerking van verleden jaar, dat de heer Weustink meer optreedt als wethouder van financiën dan als onderwijs-specialist. Groote klassen zijn wel een schade voor 't on derwijs. Klassen van 34 en 36, zooals de heer Weustink nu wil, zijn niet aan te bevelen. Ge lukkig zijn er thans te Haarlem maar 2 klas sen bij het- MO. van meer dan 30 leerlingen. De heer Weustink heeft wat het voorberei dend onderwijs betreft spoken opgeroepen. Wij worden niet van het rijk afhankelijk als wij eenige extra opcenten op de Personeele Belasting leggen. De bureauhulpen kunnen niet gemist wor den. De heer Peper (communist) meende dat er te veel bezuinigd wordt op onderhoud van schoolgebouwen. Ook over het schoonhouden zijn klachten. Het peil van het lager onderwijs is niet ach teruitgegaan door het bioscoopbezoek en de ijsbars. maar door de ingevoerde verslechte ringen. Een arbeidersloon en de werkloo- zensteun zijn zoo laag gesteld, dat er geen geld is voor bioscopen en ijsbars. Spreker pleitte ook voor de vereenvoudigde spelling. De communisten hebben het vorige jaar al het voorstel gedaan waarmee nu de heer Van Dam gekomen is. De heer Schaapman (C.D.U.) verklaarde een voorstander van het bijzonder onderwijs te zijn. Hij zou evenwel stemmen voor het voorstel Posthumus. Aan 't voorstel van mevr. Maarschall kan hij zijn stem niet geven, daar dit onbillijk is tegenover het bijzonder voor bereidend onderwijs. Mevrouw Maarschall: de verordening laat dit niet toe. De heer v.Engelen(K.D.P.) kan zijn stem nog niet bepalen tenopzichte van 't voorstel van mevr. Maarschall. Het voorstel van den heer Posthumus over de kweekelingen met akte kan hij steunen, het denkbeeld van den heer Weustink is niet te aanvaarden, 400 ver goeding is veel te weinig, het lijkt veel op een sigarencentje. Esperanto-onderwijs moet op de scholen in- voerd worden. In principe is spreker voor het voorstel Van Dam over de spelling. Beter is evenwel bij de regeering aan te dringen op meer eenheid. De heer Boes (V.D.), wethouder, zei dat wij nog altijd scholen voor middelbaar- en op- leidings- en lager onderwijs hebben die ver boven het minimum peil liggen. De raad is niet bevoegd een besluit te nemen zooals Mr. Van Dam heeft voorge steld. De burgemeester en de secretaris moeten voor zich zelf uitmaken in welke spelling zij willen correspondeeren. Spreker zelf is slechts een matige voorstander van de nieuwe spel ling. Op de scholen moet de spelling blijven zooals die nu is. Bij latere sollicitaties hebben de leerlingen geen ernstige moeilijkheden. (Zie ook pag 7.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10