SITTERS SXKBR DONDERDAG 23 JANUARI 1936 HAAREE M'S DAGEEAD 7 INSTANTINE Het product var» de jongste wetenschappelijke onderzoe kingen INSTANTINE Het pijnstillende middel van den modernen tijd INSTANTINE Het product van groote werk zaamheid en absolute onschade lijkheid (Adv. Ingez. Med.) Uit Haarlem's Gemeenteraad (Men zie ook pag. 6) Het geheele college van B. en W. is het on derwijs goed gezind. Ook de wethouder van financiën, die nog veel voor zijn oude porte feuille voet. Er behoeft dus geen vrees voor te ver gaande bezuiniging te bestaan. Toen de begrooting in dit college van B. en W. besproken is lagen er enkele bezuinigings voorstellen op tafel. Die zijn niet in de be grooting gekomen op voorwaarde dat ook geen voorstellen gesteund zouden worden die geld zouden kosten. Daarom is spreker tegen de voorstellen van mevr. Maarschall en van den heer Posthumus. De regeering overweegt een nieuwe salarisregeling voor de jeugdige onder wijzers. Het lage salaris voor de onderwijze ressen bij het voorbereidend onderwijs was een crisismaatregel. De crisis is nog niet geëin digd.. B. en W. zullen wat doen om wat geld beschikbaar te stellen voor leermiddelen bij het voorbereidend ondewrijs. Misschien ook voor het bijzonder onderwijs. Aan een der middelbare scholen bestaat al een schaakcursus. Spreker gelooft niet aan de toekomst van het Esperanto. De belangstelling is weliswaar toegenomen, maar dat is nog geen reden om er onderwijs in te geven aan de lagere scholen. Betreffende de vergoeding voor 't waarn, hoofd schap nemen B. en W. hun voorstel in dezen geest terug, dat een vergoeding gegeven zal worden bij langdurige vervanging. B. en W. hebben dat jaar geen nieuwe studiebeurzen toegewezen omdat er geen goede candidaat was. Het voorstel Voogd omtrent de avondcursus sen aan de rijpere jeugd is aan het geheele college van B. en W. sympathiek. Maar B. en W. zijn er niet zeker van. dat de zaak zoo eenvoudig is als de voorstellers gemeend heb ben. Als de gemeente dat onderwijs geheel betaalt is het moeilijk het beheer geheel in handen te leggen van een commissie. Boven dien is verloop bij de Handelsavondschool te vreezen. Een salaris aan onderwijzers of leeraren van 1.25 per uur is te laag. Bij onderwijs is het nog nooit gelukt alle richtingen bij elkaar te houden. Als het on derwijs^ uiteenvalt is te vreezen dat het weer veel duurder wordt. B. en W. willen het voorstel evenwel voor praeadvies nemen. In den zomer kan dan een beslissing genomen worden. Met de herfst zou dan eventueel begonnen kunnen worden. De kosten van de commissie var» toezicht op het 1. o. kunnen verminderd worden door Inkrimping van het jaarverslag. Misschien zou het verslag op het Stadhuis vermenig vuldigd kunnen worden om de drukkosten te besparen. Aan een opleidingsschool in het Zuiden der stad is behoefte, ook in verband met de be vordering van de vestiging van nieuwe be woners. Spreker vreest evenwel, dat er bij de regeerir.g bezwaren zullen bestaan tegen de verplaatsing van de school in de Wilhelmina- straat. Het opvoeren van het aantal leerlingen per klasse bij het 1. o. heeft niet. geleid tot ver grooting van het aantal leerlingen dat blijft zitten. Spreker heef respect voor de wijze waarop $e heer Weustink de begrooting heeft bestu deerd. Zijn voorstellen zijn niet alle aan vaardbaar. Het is juist dat aan een H B. S. een klasse is gesplitst die vereenigd had kun nen blijven, als B. en W. zich aan de maxima gehouden hadden. Er waren evenwel termen voor de splitsing, want dan zouden er 3 klas sen van 29 leerlingen zijn geweest. Nu zijn die drie klassen in 4 klassen gesplitst. Nimmer zal spreker meewerken om klassen van 30 leerlingen in te voeren. De aangevraagde gelden voor onderhoud, zijn door Openbare Werken aangevraagd! om dat zij noodig zijn. Misschien is iets te bezui nigen, de wethouder kan dit bekijken met den directeur. Het gaat evenwel niet aan zich te binden aan de cijfers van den heer Weustink. Scholen voor M. O. en L. O. zijn niet met elkaar te vergelijken. Spreker weet op dit oogenblik niet of op de bedragen voor bureauhulp is te bezuinigen. Hij zal het evenwel met de directeuren bespre ken. Ook B. en W. meenen dat de bedragen hoog zijn. De bioscoopdirecteuren werken in het alge meen mede met de filmkeuringscommissie. De bedoeling van de heer Weustink wat de kweekelingen met akte betreft is goed, maar wat moeten de kweekelingen in de scholen doen als er geen plaats voor hen is? Verla ging der vergoeding van f 600 op f 400 is ook bedenkelijk. Tenslotte verzekerde de wethouder nog eens dat het onderwijs in al zijn vertakkingen zoo goed is als men het maar kan wenschen. De ouders kunnen gerust zijn. Het naambord op de Meisjesschool is geen misleiding Als men het op den keper be schouwd is het geen H. B. S. Maar er is geen reden den naam over te schilderen. De heer Roodenburg C. H.wethou der, zei dat als alle voorstellen die ingediend zijn aangenomen zouden worden, zou daarmee voor 1936 f 19.000 gemoeid zijn. En dat zijn bovendien allemaal b 1 ij v e n d e uitgaven. Hoewel mevr. Maarshall haar voorstel sym pathiek verdedigd heeft, er zit toch iets on sympathieks in, namelijk tegenover het bij zonder voorbereidend onderwijs. Als men bil lijk wil zijn moet men de onderwijzeressen bij het bijzonder onderwijs ook f 150 verhooging geven en geen f 50. Op die manier zou de schoolstrijd weer binnengehaald worden Als men de onderwijzeressen bij het bijzonder on derwijs ook f 150 meer zou geven zou het voorstel een uitgaaf van f 13.600 eischen. Er wordt wel gezegd Haarlem is nog niet noodlijdend, maar wij moeten ook op komende jaren letten. Onze belastingontvangsten gaan nog steeds achteruit. Als wij handelen zooals de voorstellers nu willen, dan zitten wij het volgend jaar in de narigheid. Als wij geen sluitende begrooting hebben, zitten wij met het toezicht. Het administratieve personeel bij het M.O. kan niet op staanden voet ontslagen worden. B. en W. willen het voorstel-Weustink bekij ken om zoo mogelijk in te voeren bij den nieuwen cursus De heer REIN ADD A (S D A. P.). Wethou der. verdedigde het behoud der Schoonheids commissie. De gemeente is dank verschuldigd aan de leden voor het werk van deze commis sie, die het doen zonder eenige vergoeding. De heer van Kessel moet zijn voorstel terug nemen. De heer Weustink kan niet zeggen, dat er teveel uitgetrokken is voor onderhoud der ge bouwen voor M. O. Alles is precies gespecifi ceerd. B. en W. zullen nog eens nagaan of iets bezuinigd kan worden. De gemeente heeft al 4'? ton achterstand bij onderhoudswerken. Spreker is voor het voorstel om in de spel- lingquaestie contact te zoeken met andere gemeenten. De gemeente Haarlem moet geen baanbrekend werk doen en iets gaan doen tvat de regeering nog niet gedaan heeft Daar om is spreker tegen het voorstel Van Dam. De heer Van Liemt (R.K.), wethouder jzei, dat B. en W. hun voorstel inzake de op heffing van het bureau voor beroepskeuze te ruggenomen hebben. Het bureau willen B. en W. handhaven, maar het bedrag op de begroo- toing uitgetrokken willen zij van f 4000 op f 3000 brengen. De ambtenaar van het bureau kan ook gebruikt worden voor het werk van de jeugdige werkloozen. Dit kan nu gevonden worden door een combinatie. De heer Van Dam (V. D.), verwachtte niet veel, van het uitoefenen van druk op de regeering inzake de spellingquaestie. Beter is dat de gemeente in deze zelf een besluie neemt. De heer Van Kessel (r.k.i vond het jam mer dat B. en W. geen f 4000 willen bezuini gen door de Schoonheidscommissie op te hef- efn. In tijden toen die commissie er niet was zijn er te Haarlem ook mooie gebouwen ge zet. Als het college de bezuiniging niet wil. zal hij zijn voorstel intrekken, maar dan achc hij zich ook vrij van eventueel te stemmen voor voorstellen die de gemeente geld zullen kosten. De heer Weustink (r.k.) zei, dat 't aan tal lagere scholen slechts met 4 verminderd ik er niet veel vertrouwen in (protest). Ver kening. Het aantal leerlingen bij het M. O. is niet noemenswaard toegenomen. De heer Posthumus (s.d.a.p.) verdedig de nog eens zijn voorstel inzake de vergoeding aan de kweekelingen. Als de heer Weustink met cijfers komt heD ik er niet veel vertoruwen in (protest). Ver leden jaar heeft de heer Weustink ook ver gissingen gemaakt. Mevrouw Maarschall (s.d.a.p.) zei dat de sombere klanken van den heer Weustink haar geen aanleiding geven haar voorstel in te trekken. De heer Boes heeft spreekster te leurgesteld. Hij zit blijkbaar vast aan een compromis, dat hij met de andere leden van B. en W. heeft gesloten. Gaarne zou spreekster ook meer doen voor de onderwijzeressen bij het bijzonder voorbe reidend onderwijs, maar het kan niet anders ingevolge de verordening op dit onderwijs. Is het niet mogelijk dat B. en W. het voorstel overnemen en trachten een billijke regeling voor het bijzonder onderwijs te treffen. De heer Boes (V.D.), wethouder, bleef de voorstellen uit den raad afwijzen, evenzoo de heer Roodenburg (C.H.J, wethouder. Als me vrouw Maarschall het openbaar en voorbe reidend onderwijs gelijk wil behandelen moet zij f 3600 vragen voor het openbaar en f 10.000 voor het bijzonder onderwijs. Die uitgaven kunnen wij ons evenwel niet getroosten. De heer Weustink (r.k.) vroeg het woord voor een persoonlijk feit, de beschuldiging van den heer Posthumus. Hij heeft niet het recht om te twijfelen aan de juistheid van sprekers cijfers. Stemming over de voorstellen. Het voorstel Mr. van Dam om de niewc spelling in te voeren bij de uitgaande stukken der gemeente werd verworpen met 22 tegen 1(> stemmen. Het voorstel van mevr. Scheltema om, in sa menwerking met andere gemeenten, bij de regeerinig aan te dringen op eenheid in de spelling, werd zonder stemming aangenomen. Het voorstel Posthumus inzake de vergoe ding aan kweekelingen met akte werd met 21 tegen 17 stemmen verworpen. De heer Weustink trok zijn voorstel inzake de kweekelingen met akte in. Het voorstel van mevr. Maarschall om 3600 uit te trekken om de salarissen van de onder wijzeressen bij het openbaar voorbereidend onderwijs te verhoogen en f 10.000 voor het bijzonder onderwijs, werd verworpen met 20 tegen 18 stemmen. Het voorstel Klein om f 200 meer uit te trek ken voor de commissie van toezicht op het L. O. werd ingetrokken na de toezegging van B. en W. Het voorstel van den heer v. d. Veldt over de invoering van Esperanto op de lagere scholen werd door B. en W. voor praeadvies genomen. De nachtvergadering. Om 111/4 uur, toen de wethouder van on derwijs aan het woord zou komen, wilden enkele raadsleden de vergadering geschorst zien. De voorzitter: de behandeling der be grooting duurt te lang, wij moeten nu nog een poos doorgaan. De Kamer en de Amsterdam- sche raad houden wel nachtvergaderingen. Zijn wij minder sterk? Donderdagmiddag ver gaderen wij, maar Donderdagavond kan het niet omdat wij dan geen stenografen hebben. Vrijdag kunnen wij ook niet vergaderen en a.s. Woensdag ook niet. De heer Noordhof f: ik wil doorgaan mits dan ook vannacht de replieken gehouden worden. Toen ging de raad door. Om 12 1/4 uur werden croquetjes rondge deeld. De vergadering werd tenslotte om 1 35 ver daagd tot Donderdagmiddag 1 uur. Tentoonstelling van den Ned. Chr. Grafischen Bond. De afdeeling Haarlem van den Nederl. Chris tel. Grafischen Bond had gisteravond in ge bouw „Het Blauwe Kruis" een tentoonstelling georganiseerd, die verschillende staaltjes van grafische kunst te zien gaf. De voorzitter van de afdeeling Haarlem, de heer P. Jukes, sprak een openingswoord. Door tentoonstellingen als deze wordt de vakbe kwaamheid opgevoerd en de interesse voor het vak aangewakkerd, aldus spr. Hierna hield de heer J. H. Dam een korte causerie over „De grafische technieken". Spr. vertelde eenige bijzonderheden uit de ontwik kelingsgeschiedenis van de grafische kunst. Eenige tientallen jaren geleden is er een streven opgekomen om de typografische kunst te moderniseeren. Op voorbeeld van de bouw kunst, vooral door den invloed van architect Wijdeveld met zijn tijdschrift „Wendingen" onderging de typografie een algeheele her nieuwing. De typograaf begon zijn eigen geest in zijn kunst te uiten. Thans heerscht in de typografie een vrije richting. De Neaerlandsche typografen moe ten er voor zorgen, dat hun kunst niet door verkeerae invloeden van het buitenland be dorven wordt. Vervolgens gaf de heer Dam een uiteenzet ting van de drie technieken der drukkunst, de diepdruk, de vlakdruk, de hoogdruk. Spr. behandelde verschillende procédé's van de drukkunst. De tentoonstelling omvatte een uitgebreide collectie zet- en drukwerk, alsmede steen- en offsetdruk, een groot aantal prijsvragen in bondsleden voor verschillende prijsvragen in den loop der jaren gehouden. Een verzameling schetsen en teekeningen van cursisten voor de acte nijverheidsonderwijs was eveneens aanwezig. Eén en ander was met groote wel willendheid door patroons en bondsleden af gestaan. Ook een afdeeling bindwerk was op de expositie te bezichtigen. English Association. Een wereldreiziger aan het woord. Koning George herdacht. De afdeeling Haarlem van de English Asso ciation had gisteravond in haar midden den Britschen ingenieur en architect Mr. Selwyn Driver, die een voordracht met lichtbeelden hield over zijn indrukken uit Australië en Britsch-Indië, welke hij opdeed tijdens een reis om de wereld van vier jaar. Aan het begin van den avond wijdde de voorzitter, dr. F. P. van der Voorde, terwijl de aanwezigen zich van hun stoelen verhieven, enkele woorden aan het verlies dat het Brit- sche volk geleden heeft door het overlijden van koning George. In hem verloren vele Engelschen een persoonlijk vriend. Spreker herinnerde er aan, hoeveel indruk de laatste Kerstrede van den geliefden vorst gemaakt heeft en hoezeer ook in ons land troost uit zijn woorden geput is. De heer Driver dankte in een korte speech, waarin hij zeide bijzon der getroffen te zijn door het medeleven van de Nederlanders in den rouw. In den Haag- had hij dezen Dinsdag van vele gebouwen de vlaggen halfstok zien wapperen, een schouw spel, dat hem ten zeerste had geroerd. Spre ker gewaagde van de groote liefde, die de Britten voor hun vorst koesterden en was van oordeel, dat koning George de vorst is, die het meeste van alle koningen in de Engelsche his- tarie gemist wordt. Na dit ernstige begin deed zich spoedig een andere stemming in de zaal gelden, want de heer Driver had door zijn onderhoudende en geestige wijze van vertellen al gauw contact met zijn talrijk auditorium. Hier kreeg men geen dorre reisbeschrijving in baedeker-stijl te hooren, maar het levendig betoog van een man. die al zijn impressies opnieuw onder ging en van zijn ondervindingen een kostelijk, met talrijke anecdoten gekruid verslag uit bracht. Spreker vroeg in de eerste plaats de aan dacht voor Australië, het oude land met de jonge cultuur. Zijn steden maken door den modernen bouw diepen indruk op den reizi ger. In het bijzonder is dat wel het geval met .Melbourne, dat honderd jaar geleden nog een onaanzienlijk dorpje was. John Batman legde er in 1835 de grondslagen voor een grootsche toekomst en thans is Melbourne een wereld stad met 11/4 millioen inwoners. Waarschijn lijk is bij geen enkele stad een zoo fantastische ontwikkeling aan te wijzen. Een tweede Australische stad van beteeke- nis is Sydney, dat er een indrukwekkende ha ven op na houdt, een bezit, waarop de inwo ners niet weinig trotsch zijn. De heer Driver vertelde hierbij, als een der vele „intermez zo's", hoe 'op een gemaskerd feest, dat hij te Sydney aan boord vierde, de bekende Engel sche cricketer Pat Hendren, die ook tot de passagiers behoorde, zwaar verbonden en op krukken ten tooneele verscheen, terwijl op zijn rug een bord was bevestigd met de woorden: „en dat alles omdat ik hun haven niet genoeg geprezen heb Spreker vestigde er de aandacht op, op welk een hoog peil de cultuur dezer natie staat on danks haar vrij korte historie. Schilder- en beeldhouwkunst hebben eveneens een aan zienlijke hoogte bereikt en op het gebied der muziek neemt Australië een vooraanstaande plaats in op het wereldpodium. Van het natuurschoon van het land liet de heer Driver verscheidene aantrekkelijke beel den zien. Bijzonder rijk is Australië's bezit aan flora en fauna; er zijn diersoorten, zooals de kangeroe, die nergens anders voorkomen. De reis ging vervolgens naar Singapore en Malakka, waar de Chineesche bevolking van groote beteekenis is, en daarna naar Burma, het land van de pagoden en de olifanten. Door middel vn fraai gekleurde lichtbeelden gaf spreker zijn toehoorders een indruk van de schoonheid der Burmeesche tempels, die vele duizenden jaren oud zijn. Hier ontmoet men het Boeddhisme in zijn hoogsten vorm. Inte ressante dingen kreeg men voorts te hooren en te zien over het eiland Ceylon, waar de vreemdeling sterk gefrappeerd wordt door de religieuze feesten en gebruiken der inheem- sche bevolking. Het boeiende en tegelijk amusante relaas van den heer Driver werd met aandacht door het publiek gevolgd, dat zich na afloop zeer dankbaar gestemd toonde. Dr. van den Voorde heeft den causeur in een hartelijk speechje hulde gebracht. CHRISTELIJK FILMCOMITé. Een film- en declamatie-avond van het Christ. Filmcomité zal worden gegeven Vrij dag 24 Jan. in gebouw ..St. Bavo", Smede- straat. Zooals reeds werd medegedeeld, zal worden gedraaid „Volk van Aran", terwijl de heer Arie Post uit Scheveningen zal decla meer en. Voorts vermeldt het programma twee tee kenfilms. De avond staat onder leiding van Ds. J. W. Siertsema. De heer J. E. van Nes van Meerkerk. Burgemeester van Kortenlioef. Bij Kon. besluit van 17 Januari jl. is met ingang van 3 Februari a-s. benoemd tot bur gemeester der gemeente Kortenlioef J. E. van Nes van Meerkerk te Haarlem. De nieuwbenoemde burgemeester van Kor tenlioef is 9 Juni 1902 te Alkmaar geboren. Hij is werkzaam als volontair ter secreta rie van de gemeente Hillegom. Plannen voor een nieuwen democratischen staat. Ir. B. Wigersma ontvouwt zijn ideeën. Ir. B. Wigersma heeft Woensdagavond in een bijeenkomst van de vereeniging tot studie van den staat in de sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg een schets gegeven op welke wijze z.i. een redelijk-democratische staats- ordening mogelijk zou zijn. In den loop van den avond gaf hij een plan ter bestudeering. naar zijn ideeën ontworpen. Daarvóór hield hij meer algemeene be schouwingen, waarvan wij het volgende noe men: De heer Wigersma maakte een onderscheid tusschen redelijkheid en onredelijkheid. De democratie van nu is onredelijk, doch geeft de kans tot verheffing tot redelijkheid. Hier uit volgt dat men niet kan zeggen dat de Wes- tersche cultuur tot ondergang is gedoemd. Wat is nu een redelijke democratie? Dat is die regeering, waarbij iedereen kan zeggen dat hij elke maatregel, als regeerder, ook zoo zou hebben genomen. Dit sluit niet in. dat het volk zelf wil regeeren, want het volk wil ge regeerd worden, doch goed geregeerd worden. Een goede regeering wordt door een volk niet als een last gevoeld, maar als een zelfbevrij ding, zoodat de goede regeering geen vreemde macht over het volk is, doch handelt in den geest van heel het volk. Wat is nu geest en hoe kan men spreken van den éénen geest, in een samenleving die zoo gevarieerd is? Wel zijn wij allen verschillend, doch in het verschillende zijn wij weer allen gelijk. Dit bewijst het feit dat er een onder ling geestelijk verkeer mogelijk is. Zoo zou men dus kunnen zeggen dat wij allen naar den geest een zijn, doch slechts verschillende ge vallen zijn. Hoe komt men aan de ideale x-egeering? Doordat zij die waai'lijk zijn geroepen het volk te leiden ook aan de regeering komen. Een goed leider is hij, die uit "de diverse meeningen als 't ware den allen bevredigenden grootst gemeenen deeler weet te vinden. Natuurlijk is het onmogelijk ooit een volmaakten staat te scheppen, want in een volmaakten staat zou dus niet meer gedacht behoeven te worden en dit zou beteekenen dat deze staat dood is. De staat isaltijd verkeerd, doch dit is juist het goede van den staat, want hierdoor ont staat de eeuwige verbetering, de evolutie dus. De huidige leiders in het algemeen zijn niet de aangewezenen om een ideale legeering te scheppen, omdat zij zijn voortgekomen uit po litieke organen, van de politiek een beroep hebben gemaakt en dus nooit kunnen voldoen aan de bovengestelde eischen. Zij voelen niet den geest van het volk aan doch leggen het volk hun meening op. hetgeen juist het om gekeerde van den goeden toestand beduidt. Doordat 99 procent der bevolking geen eigen meening heeft is deze gang van zaken moge lijk geworden. Het politiceeren dat in ons land onder de groote massa bestaat, is negatief, af brekend, en niet positief, opbouwend. De lei ders oefenen een geestelijke dictatuur uit, ge tuige o.m. het feit dat den eenen dag natio nale ontwapening kan "worden gepredikt en den volgenden dag bewapening, met de ver klaring dat de toestanden zijn gewijzigd en abnormaal zijn geworden. Alsof bewapening niet altijd slechts noodig zou zijn voor het geval de toestanden abnormaal werden Deze manier van doen noemde de heer Wi gersma karakterloos of dom. Zulke politieke leiders zijn misleiders: dit is geen democratie, doch demagogie, waardoor tweespalt en haat in de bevolking is ontstaan. Ongetwijfeld zijn er in Nederland zeker wel tien menschen te vinden, die de echte leiders van ons volk zouden kunnen zijn, doch zij ko men niet op den voorgrond, doordat de poli tiek dit onmogelijk maakt. Aan deze onverantwoordelijke mentaliteit schreef de heer Wigersma ook toe dat men in sommige kringen spreekt over een komen den Europeeschen ooiiog, iets wat volgens den spreker inderdaad de ondergang zou betee kenen. Zelfs Dr. Colijn opperde de mogelijk heid van een nieuwen wereldbrand, die dan het gevolg zou zijn van het onverantwoorde lijke drijven der parlementariërs. Als voor beeld noemde hij de verwerping door de par lementen van het Fransche vredesplan in het conflict Italië-Abessynië. De Volkenbond is onmachtig, heeft volgens den spi'eker een andere taak dan het uitvoeren van sancties, hetgeen toch een onmogelijkheid is. De Abes- syniërs zouden gebaat zijn met een vrede, die hun cultuur en beteren welstand bracht, doch de onverantwoordelijke politici keurden het vredesplan af. Hierna kwam de heer Wigei'sma tot de pun ten van bespreking voor een nieuw democra tisch staatsbestel, waarvan wij eveneens de belangrijkste willen vei'melden: De Kroon blijft aan Oranje. De Koningin is aan niemand verantwoording schuldig. Al leen aan God. De uitvoerende macht berust bij de Kroon. De bevolking wordt onderschei den in Nederlanders, ingezeteneix en staats burgers, waarbij alleen de staatsburgers vol ledige rechten hebben. Het staatsburgei'schap is onafhankelijk van sekse en ras. Deze hebben daarbij dus geen invloed. Staatsburger kan degene worden, die op eenigerlei wijze het va derland heeft gediend, hetzij als militair, het zij in arbeidsdienst. Staatsburgers dienen fatsoenlijke menschen te zijn, die de cultureele en materieele be langen van onzen staat eerbiedigen. Alleen staatsburgers hebben stemrecht, kunnen ge kozen worden en kunnen ambtenaar zijn. De wetgevende macht wordt uitgeoefend door de Koningin en den minister-president, welke laatste wordt benoemd door de Ko ningin en bijgestaan wordt door ministers, door hem te benoemen. Deze ministers zijn verantwoording schuldig aan den minister president, die op zijn beurt verantwoording schuldig is aan de Koningin. Eer de wetten worden afgekondigd moet de minister-president de volksvertegenwoordiging raadplegen, doch hoeft de adviezen niet op te volgen. Deze vertegenwoordiging moet in haar geheel, dus niet elk lid afzonderlijk, haar meening te kennen geven. Zij geeft adviezen of vraagt inlichtingen in haar geheel. <De stemming in eigen kring zou kunnen uitma ken wat de meening van deze volksvertegen woordiging in haar geheel is). De volksvertegenwoordiging wordt door het volk gekozen (bij voorbeeld elke drie jaar de helft)". Bij de regeering worden vier honderd candidaten ingediend, welke candidatenlijsten worden opgemaakt door diverse instanties, zooals den Raad van Staten, de Koninklijke Academie en de Universiteitssenaten er enkele zijn. Zoo neutraal mogelijk zoekt de regeering van deze vierhonderd gegadigden er honderd uit. welke lijst aan het volk wordt aangeboden, dat slechts heeft te zeggen „ja" of „neen". Wordt de lijst twee keer achtereen afgewezen, dan moet de ministei"-president aftreden. Pe riodiek wordt aan de gekozen volksvertegen woordiging de gelegenheid gegeven bij gehei me stemming haar oordeel over het regee- ringsbeleid van den minister-president uit te spreken. De spreker weidde uit over de nadere uit voering van een en ander en besprak voor namelijk de totstandkoming der wetten, die eerst door verschillende instanties behandeld moeten worden, hetgeen aan het corporativis- rne doet denken. De Hooge Raad zou name!;jk moeten beslissen of een wet niet in strijd is met de grondwet, de in te stellen Hooge Raad van den Arbeid zou ook zijn adviezen moeten kunnen geven, eventueel na overleg met de provinciale en gemeentelijke arbeidsschappen en ten slotte is er nog de Hooge Geestelijke Raad die moet beslissen over de ethische waarde der wetten. Pers, radio, film, banken e.d. moeten onder voortdurende, zij het repressieve, censuur der regeering staan, hetgeen een der aanwezigen de opmei'king ontlokte dat dit met den tegen- woordigen toestand geen verschil maakt. In een korte discussie die nu volgde kwam ook het zgn. „Jodenvraagstuk" aan de orde, waarbij de heer Wigersma meende dat een groep Joden inderdaad een gevaar zou kunnen opleveren, doch dat het de taak der regeering is anders te handelen dan in Duitschland het geval is geweest en dat zij ervoor moet zor gen, dat reeds in ons volk bestaande gi'oe- pen in goede banen worden geleid, daar de Joden in ieder geval ook zeer veel goeds tot stand hebben gebracht. Ten slotte zei de heer Wigersma nog dat het slechts zijn bedoeling is geweest punten aan te geven, die tot het gewenschte doel zou den kunnen leiden, doch dat, bestudeering en overleg pas de details zouden kunnen re gelen. Kantonrechter straft wegens „finale verkoop". 250.boete geëischt wegens overtreding der wet op de uitverkoopen. Zooals men weet bestaat er een wet die de uitverkoopen regelt en waarbij het verboden is aanbiedingen te houden, die niet op een speciale manier zijn aangekondigd. De Haarlemsche kantonrechter heeft Woensdag een geval behandeld, dat het eerste is uit onze gemeente. Een handelaar in tweede-handsch meubelen had een plakkaat op de ruiten geplakt met. het opschrift: „We gens huuropzegging finale verkoop." Het woord uitverkoop had hij zorgvuldig verme den, daarbij meenende nu niet strafbaar te wezen. Hiermee had hij het echter aan het, ver keerde eind, want ook dit is sti-afbaar. Bij het onderzoek bleek dat de huuropzegging het gevolg is geweest vaneigen wil. daar de verdachte zelf de huur had opgezegd. De kantonrechter vond het wel eigenaardig dat de verdachte nu reeds met een uitverkoop meende te moeten beginnen, daar de huur pas met April eindigde. De ambtenaar van het openbaar ministerie zag hier een typisch geval van wetsovertre ding en meende dat een hooge boete op haar plaats zou zijn. De eisch luidde daarom twee honderd en vijftig gulden boete De kantonrechter geloofde echter dat de verdachte te goeder trouw is geweest en dat hij in dc nieuwe wet nog niet erg thuis was geweest. Hij meende dat de eisch onevenredig hoog was en veroordeelde den verdachte tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. PERSONALIA. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam is tot arts bevorderd mej. M. B. E. Nilant. te Haarlem. SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Med.) ACEN'DA Heden: DONDERDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg, Wïlsonsplein: Jubileum Willem van der Veer in „Liefde". 8.15 uur. Gebouw „Het Blauwe Kruis": Rede Ds. P. van Oossanen. 8 15 uur. Rembrandt Theater: „Fientje Peters poste restante". Op het tooneel „Cox-tini het 100 000 dollar-wonder". 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Afrikaansche cava lerie". 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het complot der 39 stap pen" met Madeleine Caroll en Robert Donar. Op het tooneel Dumas, humorist. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Love me for ever" met, Grace Moore. 2.30, 7 en 9.15 uur. Prinsenhof, Raadvergadering 1 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bloemen daal: Lezing Ds. A. K. Straatsma in het Jeugdhuis, Donksrelaan. 8 uur. VRIJDAG 24 JANUARI Bioscopen nieuw programma.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11