AMSTERDAMSCHE BEURS vermaard door z'n glans! fj; .frruOLaAt tacA é)-efeL A - VRIJDAG 31 JANUARI 1936 HAAKJE M'S DAGBLAD 7 LAATSTE BERICHTEN De heer R. Blomberg heeft afscheid genomen. Als hoofd van de school aan het Leidscheplein. Toch Is pessimisme niet op haar plaats. De maatstaf moge gewijzigd zijn, het peil is niet gedaald. Het Haarlemsche onderwijzerscorps maakt dit gelukkig onmogelijk en van dit corps heeft de heer Blomberg deel uitge maakt. De heer Boes bracht den heer Blomberg den dank over van het Haarlemsche gemeen tebestuur voor alles wat hij in den loop der jaren voor het Haarlemsche onderwijs heeft Ook de heer C. B. M. Segaar nam officieel afscheid van den heer Blomberg, namens het personeel van de afdeeling onderwijs en her innerde aan de geregelde komsten van het scheidende schoolhoofd aan het stadhuis, „zoodat wij onze horloges op het hooren van uw pas wel konden gelijk zetten De administratieve samenwerking was al tijd buitengewoon aangenaam door de le vensblijheid. de uitstralende blijmoedigheid en het optimisme, dat de heer Blomberg on getwijfeld ook den kinderen heeft meegege ven. Hij hoopt dat de heer Blomberg een welverdiende rust tegemoet moge gaan en dat hem de belooning zal geworden, welke hem toekomt, door later zijn leerlingen weer te ontmoeten, die hem als eerlijke menschen recht in de oogen zullen durven zien. De heer Blomberg dankte voor de harte lijke woorden Toen hem was gevraagd: ..Laat je je uitluiden?" heeft hij geantwoord dat hij daarvoor niets voelde. „Ik heb niets anders dan mijn plicht ge daan en vertrek het liefst zoo stil mogeijlk", heeft de heer Blomberg toen gezegd. Maar achteraf is hij toch verheugd dat alles gegaan is zooals het is gegaan, vooral door de spontane manier waarop hem uit geleide wordt gedaan. Aan de leerlingen van de hoogste klas gaf hii nog eenige wijze levenslessen mee. wan neer zij over ruim een jaar de maatschappij in moeten. Hij raadde hun goed te leeren luisteren, goed af te kijken, en veel over te schrijven, welke twee laatste raadgevingen voor een onderwijzer weilicht eigenaardig mogen klin ken, doch waarbij men moet bedenken dat het leven andere eischen stelt dan een school. Luisteren, scherp toezien en door schrifte lijk werk In de oefening blijven, ziehier drie dingen die allen nog wel eens te pas zullen komen. Nadat de heer Blomberg allen hartelijk had bedankt, werden de kinderen getracteerd op een kop chocolade en lekkers, waarbij mevrouw W. BlombergZeeman een verhaal vertelde. Zoo eindigde het afscheid van den heer Blomberg als hoofd van de school aan het Leidscheplein. Vijf en veertig jaar heeft de heer R. Blom berg. het hoofd van de school aan het Leid scheplein, het onderwijs gediend. Een lange tijd. waarin hij honderden kinderen heeft zien opgroeien, waarin veel is veranderd, veel ge lijk is gebleven en veel weer geworden is, zoo als liet"vroeger was. Vandaag heeft hij afscheid genomen, af schep van zijn school, van zijn werk, van zijn leerlingen. Het was een kort en eenvoudig af scheid dat vanmorgen was in het gymnastiek lokaal van de school. Alle kinderen van de klassen die nog op deze school zijn gebleven, namelijk de tweede, vierde, vijfde en zesde, waren aanwezig met hun onderwijzers. Achter de tafel, waarom heen groen ter versiering was geplaatst, zaten de heer en mevrouw Blomberg, de wethouder van onderwijs, de heer A. G. Boes en het hoofd van de afdeeling onderwijs, de heer C. B. M. Segaar. In rijen stapten de leerlingen de gymnas tiekzaal binnen. Enkelen droegen bloemen, torsten een zware vaas, anderen verborgen speelsgewijs een present, dat zij straks zou den overhandigen. Teen zij waren opgesteld, sprak een der on derwijzers, de heer J. L. Munnik. die vertelde dat de kinderen ondeugend waren geweest. Want ondanks het verbod hadden zij ter ge legenheid van den verjaardag van den heer Blomberg het lokaal versierd. Maardaar aan waien de onderwijzers ook wel een beetje schuld evenals aan het plannetje dat nu was beraamd, omdat iedereen wist dat na den ver jaardag nog een grootere feestdag zou vol gen. Toch was het idee. den heer Blomberg fees telijk uitgeleide te doen spontaan in de har ten der kinderen opgekomen. Omdat het echter zoo moeilijk is in woorden te zeggen wat zij wel zouden willen vertellen, zouden zij het.in een versje doen. Daarop zongen eenige tientallen kinder stemmen met ernst en toewijding den heer Blomberg toe, nadat twee meisjes den heer Blomberg en zijn vrouw een oorkonde had den gegeven, waarop het lied was te lezen. Luid klonk hetafscheidslied door de gym nastiekzaal en het was den kinderen aan te zien, dat zij goed hebben geoefend om het vers zoo duidelijk mogelijk uit te spreken en zoo helder mogelijk te zingen. Toen kwam een leerling uit de zesde klas naar voren, de klas waarin de heer Blomberg het laatste jaar zelf heeft les gegeven. Na mens deze klas werd een aardige prullenbak aangeboden, die de heer Blomberg dankbaar aanvaardde. De heer Munnik voegde eraan toe dat de kinderen van plan waren veel prentbrief kaarten te sturen, doch het zou verkeerd zijn verband te leggen tusschen 't een en 't an der Ook de leerlingen van de tweede klas bo den ie.ts aan, want „meneer Blomberg was toch ook onze meneer meeEen brie- venstandaard zal den heer Blomberg even eens aan dezen dag herinneren. De heer Boes nam daarop het woord en sprak als wethouder van onderwijs namens de gemeente, ofschoon de heer Blomberg aanvan kelijk aan zijn vertrek geen officieel karakter had willen geven. De wethouder herinnerde er aan, dat de heer Elomberg vijf en veertig jaar aan het onderwijs is verbonden, waarvan zelfs twee een veertig jaar in Haarlem. Veertien jaren heeft de nu schei dende hoofdonderwijzer aan het hoofd van een school gestaan. ..Er zal u bij overdenken wel veel in uw her in nering opkomen zeide heer Boes. Van leer linger, en toestanden uit vervlogen jaren, doch van leerlingen vooral, waarmee u dag in dag uit bent opgetrokken, die dagelijks in uw directe nabijheid waren, kinderen die als 't ware aan u hingen. Daarom zullen de kin deren u niet gauw vergeten. In den tijd dat u als jong onderwijzer begon was het een moeilijke tijd voor de aankomen de leerkrachten. Niet alleen dat het moeilijk was aan een betrekking te komen, ook de stoffelijke waardeering was zeer gering. Aan het einde van uw loopbaan leven we in dezelf de omstandigheden, in een tijd dat het zoo goed als onmogelijk is een betrekking als on derwijzer te krijgen en de stoffelijke waardee- ring zeer is gedaald. KONIJNENTENTOONSTELLING VAN „HET RASKONIJN". In gebouw „Sint Bavo" in de Smedestraat wordt een konijnententoonstelling gehouden door de Konijnenfokkersvereeniging „Het Raskonijn". Hedenavond wordt deze show geopend. Er zijn in de groote zaal zooveel hokken opgesteld, dat de zaal thans wel haast te klein lijkt voor deze tentoonstelling. Tusschen eenige rijen van hokken, driehoog op eikaar gestapeld, door, kan men de honderden konijnen bezichtigen. Het zijn werkelijk buitengewoon veel in zendingen. Achtendertig rassen van konijnen zijn hier vertegenwoordigd. Er zijn kleine en groote beesten, van die grootte van een flinke marmot tot die van een kleine hond. met lange, rechtstaande of hangende ooren, met of zonder „wammen", zwart, wit, bruin, bruinrood, bont enz. Honderden spleetneuzen snuffelen achter de tralies, honderden kaken schuiven in zenuwachtige haast heen en weer. Sommige beesten liggen vast in slaap, andere graven in hun stroo of springen in de begrensde ruimte rond. Onder hun hokken hangen kaartjes met be oordeelingen. Buitengewoon veel zorg hebben de inzen ders aan hun dieren besteed en met groot ge duld en toewijding hebben zij veredelingen weten te bereiken. Achter in de zaal, daar glimmen de bekers en de medailles. Dat is de belooning voor de bazen. En de konijnen zitten er, niet bewust bij en snuffelen en trekken hun neuzen op naar de kijkers. H. F. C.Stormvogels. Onze sportcorrespondent te IJmuiden meld de ons Donderdag de samenstelling van het Stormvogelselftal, dat a.s. Zondag aan de Spanjaardslaan den wedstrijd tegen H.F.C. moet overspelen. Abusievelijk heeft hij hier bij den naam Van der Lugt geschreven. Wij vernemen nader, dat deze Zondag niet wordt opgesteld, omdat krachtens de desbetreffen de bepalingen in het reglement van den K.N. V.B de wedstrijd moet worden overgespeeld zonder den speler, die indertijd ongerechtigd is uitgekomen. Zeven gewonden bij auto botsing te Hillegom. HILLEGOM, 31 Jan. (A.N.P.) Hedenmor- gen heeft op de Leidsche straat te Hillegom een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee personenauto's. In de eene auto, een wagen voor zes personen, komende uit Den Haag en op weg naar Amsterdam, zaten in totaal zeven personen, terwijl zich in de an dere auto, komende uit Haarlem, alleen de chauffeur bevond. De botsing was zeer hevig. Beide wagens werden ernstig beschadigd. Van de zeven inzittenden van de Haagsche taxi werden zes personen gewond. Vier hunner werden met beenbreuken en andere fractu ren. naar de Mariastichting te Haarlem ver voerd, terwijl een andere ernstige gewonde werd overgebracht naar het Academisch zie kenhuis te Leiden. De zesde gewonde, de chauffeur van de taxi, kon ter plaatse worden verbonden. Slechts één inzittende kreeg geen letsel. De bestuurder van de Haarlemsche auto werd naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. (Adv. Ingez. Mcd.) SICKESZ' MELKREEP IN DEN MOND, HOUDT GROOT EN KLEIN GEZOND! (Adv. Ingez. Med.) De Haarlemsche leeraren. Voorloopig geen korting op de jaarwedden. Eenigen tijd geleden vestigden wij er de aan dacht op, dat de leeraren van de H. B. S.-in- richtingen en het Gymnasium der gemeente Haarlem bedreigd werden met een nieuwe ver laging der salarissen. Men weet dat de ge meenteraad in 1933. op voorstel van B en W., besloten heeft de rijksregeling voor het Mid delbaar Onderwijs te aanvaarden. Hoewel Haarlem voorloopig nog geen kans neeft op de rijkssubsidie voor het M. O., werd toch de rijkssalaris-regeling op het betrokken perso neel toegepast. Toen in het laatst van het vorige jaar be paald werd, dat het rijk voor eigen personeel met 1 Januari 1936 weer een korting op de sa larissen invoerde van 5 pet., werd gevreesd, dat dezelfde korting automatisch zou worden toegepast op de leeraren die in dienst der ge meente Haarlem zijn. Het blijkt evenwel thans, dat B. en W. be sloten hebben deze korting niet in te voeren. Over Januari zijn dan ook de ongewijzigde salarissen uitbètaald. Voor de betrokken leeraren ongetwijfeld een reden daarover verheugd te zijn. Maar voor de naaste toekomst blijft nog onzekerheid bestaan. Wij herinneren er aan, dat de raad bij een koninklijk besluit is aangemaand op het ge- heele gemeentepersoneel tegen 1 Maart a.s. een korting op de salarissen en loonen toe te passen van circa 5 pet. B. en W hebben reeds in den raad medegedeeld, dat zij meenen, dat er geen reden is opnieuw de inkomsten van het gemeentepersoneel te verlagen. Het col lege zal dan ook binnenkort met een voorstel bij den raad komen om een antwoord in dien geest aan de regeering vast te stellen Blijkbaar is het college van den gedachten- gnag uitgegaan, dat in deze aangelegenheid de leeraren hetzelfde moeten behandeld wor den als het overige gemeentepersoneel. Mocht in de naaste toekomst op aandrang van de Kroon toch een nieuwe korting op de loonen en salarissen ingevoerd moeten wor den, dan zal die natuurlijk ook gelden voor de leeraren. Op het Stadhuis hoopt men evenwel dat het daartoe niet zal komen. KOERS VAN HEDEN Kinderen bieden bloemen aan den heer R. Blomberg aan. KOERS pl.m. pl.m. pl.m. pl.m. 1.30 1.45 2.00 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 II 98J(6 - 4 pCt. Nederl. Indië 97 96%-97% 97% - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5V2 pCt. Dultschland 1930 (Youngleening) 234* Youngleening (met ver klaring) 25% 24% h BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 115% - Handel Mpij Cert, van f 250 13 M Koloniale Bank 59 58*4-59 59 59% - 3/6 59% Ned. Ind. Handelsbank 89?/g Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 27% 28 27*4-% 27%-% v. Berkels Patent 44 Calvé Delft Cert 58% - Ned. Ford ex. 40 afst. 240 Philips Gloeil. Gem. Bezit 227—% 226%-227 226 -% 226 226% Unilever 106*4-107 105% 106 106 106 105*4 TABAKKEN. Deli Batavia 190%. 191% Deli Maatschappij 203% 204% -2(4% 204% Senembah 203 20 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 9% Scheepvaart Unie 52% 52-% - Konmk. Paketvaart 106 Rotterdamsche Lloyd 43% Maatschappij Nederland - Holland—Amerika lijn 42% rp PETROLEUM. Kon Petr 240- 233% 241 240*4 241V 2407%"41% !40% 241 Perlak Petr 98*4 8% - Shell Union 0%,—V, 10°'6 - 10% o% - ic-% 10%" Va Continental Oil 21V* 21% - Tidewater I03tó—H 10%—1C& 10% 10% lO/u-% CULTUUR MAATSCH. H. V. A 244-245 244 245 245% - 247 245%-247 Java Cultuur 149% 241% 142 - Ned. Ind. Suiker Unie 122%—123 122 Vorstenlanden 27*4 27% -% 27% 27% *4 INDUSTR. OND. BUITENL. Intern. Tel and Tel. 10% 10 - Anaconda 17% 17% X 17^-3/e Bethleh. Steel 30%—Vf 30', 29% 9%-3 ■9% Vt Cities Service 3% 3»/6-V 3% Gew. Steel 29% 29X - U. S. Steel ,92,'*-% 29 29%— 29% - Kennec Copper 1 s 00 lSv> 18% 18&-% 18 Va Radio Corp 8% RUBBERS. Amsterd. Rubber 127%-% 6% 127 127% -% 1 '7%-% '27%-% Deli Bat. Rubber 75 75% 75% 67 - Indische Rubber 99 y7% - 9S - Kendeng Lemboe 144 - 4. - 147 v. 70%-7l - Serbadjadi 71 48% 71 Rotterdam Tapanoeli 48% 48% - Bandar Rubber 117*, 116% Preanger Rubber 4 Ph 48*4 - Java Caoutch 83% - 83 82% Sumatra Rubber 148% - 148% 148% AMER. SPOORWEGEN. Southern Pacific n.V«-% 17% 17% 173/» 17% Wabash Railroad 2%~% 2% 2\( 2\ 2V* Union Pacific 73% Chic. Milwaukee 3% X Missouri Kansas Texas 4% 4% ja.n- 4*4 - 4*4-% MIJNBOUW. Alg Explor Mij 165% Redjang Lebong .03 Billiton n ^17 - - - PROLONGATIE 2 - - Zeppelindienst Amsterdam Batavia. De heer Bronsing bij dr. Hugo Eckener? AMSTERDAM, 31 Januari (A.N.P. Uit Genua ontving net ANP heden een telegram meldende dat tusschen dr. Hugo Eckener en vertegenwoordigers uit Nederland te Genua een overeenkomst was geteekend voor een luchtschi-dienst tusschen Amsterdam en Batavia. Verder zou bij de onderteekening van deze overeenkomst de mogelijkheid zijn besproken in Genua een tusschenlandine- station op de nieuwe lijn te vestigen. Bij in formaties te bevoegder plaats verneemt het A.N.P. dat hoewel nog geen bericht uit Ge nua was ontvangen, bovenstaand telegram in dezen vorm niet als juist kan worden be schouwd De heer A. F. Bronsing heeft op zijn reis naar Ned.-Indi* de gelegenheid be nut dr. H. Eckener te Genua te ontmoeten en met hem een bespreking te hebben over de reeds lang bestaande plannen van het svrdicaat voor luchtschipverkeer met Ned.- Indië. waai-van de heer Bronsing voorzitter HILLECOM Als de bollen zullen bloeien. Een actie van „Vreemdelingenverkeer". Voor de gisteren in Hotel Sistermans ge houden vergadering bestond nogal belang stelling. Tegenwoordig waren bestuursleden van verschillende organisaties uit den omtrek. De heer L. Burggraaf, chef der afdeeling pro paganda der N.Z.H.T. ontvouwde een plan van actie om propaganda te voeren voor een enorm bezoek aan de bloembollenstreek in den aanstaanden bloementijd. Na gehouden besprekingen werd met alge- meene stemmen besloten a.s. Woensdag een vergadering te beleggen daarbij uit te noodi- gen afgevaardigden van alle middenstands organisaties en aanverwante vereenigingen uit Bennebroek. Hillegom, Lisse. Sassenheim, Voorhout en Noordwijkerhout. Deze afgevaar digden zullen dan een werk-comité moeten be- rjoemen tot verdere uitwerking der plannen. BENNEBROEK RAADSVERGADERING. De Bennebroeksche gemeenteraad heeft gisteren het onderwerp annexatie met Heem stede of Bloemendaal aangeroerd. De voorzitter is hier tegen waarover hij o.m. zegt: Wat deze annexatie-denkbeelden betreft, die blijkbaar uitgaan van de vereeniging „Bennebroek's Belang", kar. ik alleen dit zeg gen dat de raad en ik zijn benoemd om de gemeente Bennebroek zoo goed mogelijk te besturen en te beheeren en niet om de ge meente te liquideeren en aan de meest biedende te verkoopen. Iedere particulier, maar ook iedere ge meente, iedere provincie en ieder Rijk heeft zeer groote moeilijkheden maar het gaat niet aan die af te schuiven op anderen Als zijnde buiten de orde en liggende buiten de competentie van den raad, althans in dit stadium, kan ik hierover geen enkele discussie toelaten. Een dergelijk voorstel breng ik niet in stemming. De raadsleden bedenken wel dat men ge zworen heeft, de belangen van de gemeente te behartigen en niet van de individueele in woners of een groepje daaruit. Ik ben door H.M. de Koningin benoemd tot burgemeester van Bennebroek en zal op mijn post blijven tot ik een andere opdracht krijg. Luidt deze opdracht: liquideeren, dan zal ik dat even eerlijk doen, als ik tot dus ver burgemeester geweest ben en dat is naar mijn beste weten, zonder aanziens des per- soons, zonder aanzien van partijen. Wii een groepje nieuwelingen het beter weten, dan beseffe men wel dat dit gevent met de gemeente meer kwaad dan goed sticht en dat ongetwijfeld nu al gedaan heeft. Woekert deze financieele depressie nog voel langer voort, aan gaan wij er allen aan, groot en klein, Amsterdam en Bennebroek, maar ook exceptioneele uitzonderingen als nog Heemstede en Bloemendaal zijn. Komt er kentering dan komt een klein en daardoor soepeler lichaam er het gemakke lijkste bovenop. De mogelijkheden liggen hier nog voor het grijpen. Komt er eenige ver lichting in werkgelegenheid dan zijn wij er en zie ik kans van Bennebroek een van de voordeeligste gemeenten van Nederland te maken. Het zou groote dwaasheid zijn deze mogelijkheid te laten gaan voor een tijde lijk en zeer dubieus gewin, dat bovendien nog voor Heemstede acceptabel moet blijken te zijn. Wat men in deze richting verder wil doen, gaat voor verantwoording van diegenen, die dit vuurtje aanblazen: ik houd mij erbuiten voor zoover ik er niet ambtelijk mee te maken krijg. Dit is mijn antwoord aan de heeren de Vries en Dubbis, aan den raad en aan de gemeente, voor het overige is deze zaak vanavond hier niet meer aan de orde en wordt de begrooting behandeld voor Ben nebroek en Bennebroek alleen, zonder eenige bijgedachte. Dat is onze taak! (Krachtig ap plaus). VERSTOPPING wordt vlug verholpen door L e o p i 11 e n. Sedert 20 jaa reen beproefd, zuiver plantaardig laxeermiddel, dat een milde en prompte uitwerking heeft. Le op ill en. Sedert 20 jaar een beproefd, alle Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 31 Januari. Ondertrouwd 30 Januari: G. P. A. van Kcs- sel en M. W. van der Goes: 31 Januari: E. Leuven berg en S. J. Mor el 1. Bevallen 28 Januari: C. J M. SmitsKoop man. z.: C. Outde Boorder, z.; J. H. Gres- hakeButeweg, z.; 29 Januari: A. E. HeijstekT oVrpiann, z.; A. Wijkhuizen—de Vink, d.; C. M. Selis v. Houten, z.; A. Kessens—Polak, z.; E. Mas tenbroek— Kuipers. z.: J. M. St- 'u-'ers, d.; 30 Jan.: A. C. Timmer-Nijland, z.: M. C. v Stij- nenv. Gennip, z.; 31 Januari: J. Gedaan Stolker, d.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13