J, VAN DAM Het Be6e*$ti{kde 78 GED. OUDE GRACHT 78 COSTUUMS n. MAAT MET 2 PANTALONS vanaf f «40.- 78 GED. OUDE GRACHT 78 Muizenissen. LAMMENS ANTURACIETen brecucokes 53e Jaargang No. 16136 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 31 Januari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72S4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 31 Januari. Spektakel in de Voetballerij. Het vredige Zwolle verschijnt plotseling, ongetwijfeld tegen zijn zin, als centrum van een groot spektakel in de vaderlandsche voetballerij. Het bestuur van den Koninklij ken Nederlandschen Voetbal Bond heeft voorzitter, penningmeester en secretaris van de vereeniging P.E.C., spelend in de Oostelijke eerste klasse, alle drie voor tien jaar ge schorst en twee andere leden van de ver eeniging voor het leven vervallen verklaard van het bondslidmaatschap. Dit alles op grond van een vijftal beschuldigingen, waar van de eerste het omkoopen van spelers en vereenigingen de zwaarste is, maar de overige ook niet gering zijn. Uitgaven in strijd met de amateursbepalingen, het ver zwijgen van de waarheid bij overtredingen, het verzwijgen van posten waarvan opgave gedaan had moeten worden, tot groot finan cieel nadeel van den K.N.V.B., het niet op geven van leden aan den K.N.V.B., met het zelfde gevolg.... enfin, het is een prettig opsomminkje. Het heele gezelschap -ontkent de gegrond heid vaar al de beschuldigingen en is in be roep gegaan bij de daarvoor bestaande com missie. Zoolang de zaak niet tot in deze laat ste instantie berecht is kan men er geen de- fintieve meening over uitspreken. Maar als verschijnsel is zij niet nieuw, en dit feit geeft wel aanleiding het een en ander op te mer ken. Er zijn in den loop der jaren al heel wat zaakjes bij de commissie van beroep van den K.N.V.B. behandeld, die weliswaar niet van den omvang van deze aangelegenheid waren maar die toch bewezen hebben dat er aan de zuiverheid van de toestanden in de voetballerij heel wat ontbreekt. De oorzaken zijn velerlei. In deze rubriek ls onlangs al de aandacht gevestigd op een zeer belangrijke: de zotte opschroeverij van overwinningen, vereenigd met helden-cultus, huldigingen zonder tal en gezwollen schrij verij door sommige sportmaniakken. Daar door wordt een mateloos belang toegekend aan een sport, die niets meer dan een ont spanning behoorde te zijn en die juist door haar code-van-eerlijke sportiviteit van op voedende waarde voor de jeugd zou kunnen zijn. Wordt die code losgelaten, treedt in- plaats daarvan een geest die zegt „Succes gaat bovenal", wordt het winnen hoofdzaak en heiligt dit doel hij sommigen alle middelen, dan wordt dezelfde sport een ge vaar voor jonge menschen. Een andere oorzaak van verwording ligt in het feit dat men geen professionalisme durft invoeren, waarvan het gevolg is dat er allerlei gevallen bestaan die met „verkapt amateu risme" zacht zijn aangeduid. Een derde oorzaak is dat de financieele in vloed van de recettes veel te groot geworden is op het beleid van de clubs. Als de commissie van beroep het vonnis van het bestuur van den K.N.V.B. handhaaft zal dit een gelegenheid zijn om zeer scherp op te treden, een algemeen onderzoek in te stellen en de bestaande straffen te verzwaren. Want voldoénde schijnen die niet. Als de ten laste gelegde dingen zijn bedreven zou men beter doen tevens de vereeniging van het lidmaat schap van den K.N.V.B. vervallen te verklaren. Dat kan mi blijkbaar niet, maar dat zou men kunnen instellen. De leden zouden dan maar naar andere vereenigingen moeten overgaan, of een nieuwe onder anderen naam moeten oprichten en daarmee van voren af aan-kun nen beginnen. Een dergelijke krasse strafbepaling zou goed zijn voor de algemeene preventie. En onder de vlag van de oude vereeniging, aldus besmet, zou voor hen toch geen sportieve eer meer te behalen zijn. Het is een drastisch middelmaar het zou treffen! Men moet er maar voor zorgen, dat men bestuursleden kiest die hun plicht doen en die eerlijke sport- menschen zijn. Goede sportiviteit kenmerkt zich door veel belangrijker criteria dan spel techniek en succes. Die belangrijker criteria behooren overheerschend te blijven. Doen zij dat niet, dan zal dat zich meedoogenloos wre ken op de voetbalsport, R. P. Sneeuwmassa's veroorzaken een treinramp. Talrijke slachtoffers. TOKIO, 31 Januari (A.N.P.) Ten Noorden van Tsoeroega in de provincie Foekoei is een personentrein verongelukt door het in beweging komen var groote massa's sneeuw. Drie wagons sloegen om. Volgens de eerste berichten zijn 50 personen gedood of ge wond. KLEERMAKERIJ Het huis voor solide kleeding naar Maat BERICHT de aankomst van r T/^v E C C KI een uitgebreide collectie O I I I L I N voor het VOORJAAR- en ZOMERSEIZOEN 1936 .Wij blijven voortgaan en leveren onder volle garantie van COUPE, AFWERKING en STOFFEN!! Oftze Ztalayes z&tytyth- U alles "Wi TELEFOO 12236 (Adv. Ingez. Med.) (Een inwoner van Vught ontdekte tot zijn schrik dat zijn kapitaaltje van duizenden guldens, dat hij in een houtenkistje in zijn huis had geborgen, grootendeels door de muizen ivas opgevreten.) üoe z'n gelden te beleggen, Is, voor wie dan nog wat heeft, Heden, om het zacht te zeggen, Een probleem dat zorgen geeft. Want de bank geeft weinig rente, Speculeeren brengt gevaar, Menigeen houdt dus zijn centen Onder eigen hoede maar. Als 't secuur is opgeborgen In een kast of in een kist, Lijkt men vrij van alle zorgen, Dat men ooit zijn duiten mist. 't Is de oude vorm van potten, 't Roept de koustraditie op, Maar die kous krijgt men tenslotte Ook nog weieens op den kop. Deze Vughtenaar vermoedde, Als een afschrikwekkend ding, Dat zijn geld in andrer hoede Stellig naar de haaien ging. Toen hij echter ging beslissen, 'k Houd het thuis, bleek dat ook mis, Nu zit hij met muizenissen. Dat het naar de muizen is. Wat die stakker moest ervaren, Leidt voor spaarders allemaal, Op het moeilijk punt van sparen Tot een dubbele moraal. Voor 't gevaar dat alle huizen, Waar iets knaagbaars is, bedreigt, Schaf een kat aan tegen muizen, Voordat u een kater krijgt. Spaargeld wordt het best geborgen In een kluis met stalen deur, Dan zijn alle muizenzorgen Voor den Spaarbankdirecteur. P. GASUS. Aparte dessins, maar mooi en toch niet duur KROON-BEHANGSELS Alléén GROOTE HOUTSTRAAT 179, Tel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) Jaars- of Seizoenverkoop. Heden de laatste dag. De Commissaris van Politie verzoekt ons de belanghebbenden er op attent te maken, dat Zaterdag 1 Februari alle aankondigingen van de in het tijdvak tusschen 1 Januari en 1 Februari gehouden opruimingen moeten verdwenen zijn. Het V alkenburgerplein Heemstede. te Gemeente koopt café-complex voor ƒ20.000. Donderdagavond werd in de zitting van den gemeenteraad van Heemstede het in ons blad vermelde voorstel van B. en W. behan deld, het café-complex aan het Valkenbur gerplein aldaar te koopen voor f 20.000. Nadat op verzoek van den heer De Tello een geheime vergadering was gehouden werd in openbare zitting het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. De autobusdienst Haarlem- Bloemend. strandZeeweg. Een ongewenscht geacht vervoerverbod. In den tijd dat de N. Z. H. nog tramlijnen naar Overveen exploiteerde, liet de firma Backhuys autobussen Coopen van den Bloe- mendaalschen weg naar het einde van den Zeeweg. De autobusonderming „Stormvogels" nam de concessie van de firma Backhuys over en exploiteerde een autobuslein van het Kin- heimpark naar het einde van den Zeeweg. Ook vroegen de „Stormvogels" concessie voor een autobuslijn Haarlem—Bloemendaal- scbe strandZandvoort. Deze zaak heeft lang gehangen, daar ook de N. Z. H., toen de tram lijnen naar Overveen werden opgeheven, con cessie voor dit traject vroeg. Ged. Staten ga ven de concessie aanvankelijk aan de Storm vogels, maar d.e Kroon besliste tenslotte, dat de N. Z. II. deze concessie moest hebben. De Kroon heeft bij het verleenen van die concessie aan de N. Z. H. geen vervoerverbod opgelegd voor het Bloemeiidaalsche gedeelte ten gunste van den dienst van de Stormvogeis Het college van Ged. Staten van Noord-Hol land meende, dat ae Kroon in deze een fout gemaakt had en nam het initiatief om als nog aan de N. Z. H. een vervoerverbod op te leggen voor het inlaten van reizigers op het traject Ter Hof f stede wegNoorderbad en voor het uitlaten van passagiers op het tra ject Bloemendaalsche strandPrins Hen driklaan. Tegen dit vervoerverbod is in 'n zitting van Gedeputeerde Staten bezwaar gemaakt door den heer Ir. W. J. Burgersdijk, directeur der N. Z. H. Door zoo'n vervoerverbod zou zoo zei de directeur de beteekenis van de auto- buslijn tot de helft terugloopen. Vele passa giers zouden immers gedwongen worden om over te stappen. Door het voornemen van Ged. Staten zouden niet alleen de inwoners van Haarlem, maar ook die van Bloemendaal en Zandvoort gedupeerd worden Ook vertegenwoordigers van de gemeente besturen van Haarlem, Bloemendaal en Zand voort verklaarden het voorgestelde vervoer verbod ongewenscht te achten. Ge.l. Staten, inziende dat algemeen verzet tegen het vervoerverbod gekomen was, hiel den hun beslissing aan en drongen er op aan dat de betrokken partijen zouden trachten tot een bevredigende regeling te komen. Naar wij heden van den heer Burgersdijk vernamen heeft het overleg dat hij met de „Stormvogels" gepleegd heeft geen resultaat opgeleverd. Wel is daarbij gebleken, dat ook de „Stormvogels" inzien, dat het voorgestelde vervoerverbod aan de N. Z. H. in het nadeel van het publiek zou zijn. Het college van Ged Staten is met dezen gang van zaken in ken nis gesteld. De heer Burgersdijk had thans de verwachting, dat Ged. Staten zullen afzien van hun voornemen om het bedoelde ver voerverbod aan de N. Z. H. op te leggen. Het tehuis voor ouden van dagen. Ongewensclite personeelsverhoudingen? Reeds eenigen tijd loopen er geruchten over een minder goede verhouding onder het per soneel van het tehuis voor ouden van dagen aan den Schotersingel, een der instellingen die onder Maatschappelijk Hulpbetoon res sorteert. Eenigen tijd geleden werd deze quaestie ook ter sprake gebracht in een ver gadering van het Georganiseerd Overleg. Later werd door een organisatie waarbij per soneel van dit tehuis aangesloten is een dienstcommissie aangevraagd, die dan ook bijeengekomen is. Thans hebben B. en W een commissie van onderzoek benoemd bestaande uit de wethouders W. J. B. van Liemt en M. A. Reinalda en den griffier A. J. de Landmeter. Kondylis plotseling overleden. BELGRADO. 31 Jan. (A. N. P.). Uit Athene wordt aan het agentschap Avak gemeld dat de onlangs afgetre den minister-president Kondylis plot seling is overleden. Generaal Kondylis heeft, naar men weet, vooral in het afgeloopen jaar veel van zich doen spreken, toen hij de revolutie op de vloot en in het leger onderdrukte en Venizelos zijn heil in de vlucht moest zoeken. Kondylis werd in die dagen als de nationale held in Grieken land vereerd. Kort nadat de rust hersteld was begon Kondylis zijn actie voor de restauratie van het koningschap, welke eindigde in de volksstemming, die een enorme meerderheid opleverde, ten gunste van den terugkeer van koning George. Kondylis kwam al spoedig, nadat de koning- op luisterrijke wijze, in Athene was binnen gehaald, met den vorst in conflict, toen deze een algemeene politieke amnestie wilde uit vaardigen, waaronder ook Venizelos en de zijnen vielen. Bij de Zondag gehouden verkiezingen ble ven, gelijk bekend, de Kondylisten verre bij de Venizelisten in de minderheid. BRITSCHE DEFENSIELEENING GROOTER DAN 250 MILLIOEN POND^> LONDEN, 31 Jan. (A.N.P.) Volgens de Daily Herald zal de defensiebegrooting, waar voor plannen bestaan, belangrijk grooter zijn dan 250 millioen pond. Sneltrein van een spoorbrug gestort. Tot dusverre acht dooden geborgen. NEW-YORK, 31 Januari (A.N.P.) In de na bijheid van het stadje Sunbury in* Pensyll- vania is een sneltrein op de brug over de Susquehanna ontspoord met het gevolg dat de locomotief, de bagagewagen en een slaap wagen in het ijskoude water stortten. Drie andere wagons vielen langs een steile helling en bleven aan den voet van de spoor brug liggen. De dwarsliggers vatten vlam en weldra stond de geheele brug in brand. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door de hevige koude Ongeveer een uur na het ongeluk waren acht dooden geborgen. Het aantal gewonden waaronder zich de machinist bevindt bedraagt volgens tot dusver ontvangen be richten veertig. De twee lijken, die totnutoe zijn geïdentificeerd zijn die van den stoker en een dokter. Het is tot dusver onmogelijk gebleken het aantal slachtoffers vast te stellen van de ontsporing van den expresstrein William Parker, zoolang de twee rijtuigen, die te za- men met de locomotief in de rivier zijn ge stort, niet zijn gelicht. Twee slaapwagens zijn eveneens van den spoordijk gestort. BROOD EN BANKETBAKKERIJEN Botermarkt hoek Barrevoetestraat, Telel 12993 en Spaarnwouderstraat 75, Telet. 15427 Profiteert van onze enorme reclame. Zie de etalages (Adv. Ingez. Med.) Verwarring in het Abessy- nische hoofdkwartier. Ontstemming tegen de blanke raadgevers. DJIBOETI, 30 Jan. (A.N.P.) Volgens uit Addis Abeba afkomstige berichten, aldiis meldt het agentschap Stefani, heerscht groote ver warring in het Abessynische hoofdkwartier te Dessie, waar de ontstemming tegen de blanke raadgevers met den dag toeneemt. Een depu tatie krijgers heeft zich naar het paleis van den keizer begeven onder het roepen van: ,Weg met de blanke adviseurs." Zelfs het standpunt van den negus jegens deze laatsten schijnt gewijzigd te zijn. Naar men verzekert zou hij na de nederlagen van Dolo en Tembien openlijk hebben gezegd dat het de schuld der •adviseurs was dat de vijand het Abessynische grondgebied was binnengedrongen. De negus zou zelfs hebben besloten Dessie te verlaten om naar Addis Abeba terug te keeren om toe zicht te houden op de verdediging van de hoofdstad, die door generaal Graziani wordt bedreigd, doch Tekle Hawariate, de vroegere Abessynische gedelegeerde bij den Volkenbond, zou hem hiervan hebben weerhouden door o.a. op te merken dat zi.in vertrek een funester invloed op de troepen zou uitoefenen en het begin zou beteekenen van het uiteenvallen van het leger. I Het woord is aan.... Thomson Wat de menschen ontevre den maakt is het fantasti sche denkbeeld dat zij zich vormen van het geluk van anderen. Richtprijzen voor peulvruchten zullen vervallen. Behalve voor groene erwten en koolerwten. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat met ingang van 1 Maart a.s. de richt prijzen voor alle peulvruchten met uitzon dering van groene erwten en kroonerwten, zullen vervallen. Dit betreft dus de schokker erwten, blauw- peulerwten en Wijker vale erwten, lange en bruine ronde boonen, platte capucijners, Hoornsche zoowel als Manscholtcapucijners, rozijn- of wel grauwe erwten en witte boonen. In verband hiermede zal de Crisis-Aan koopbeschikking 1935 I (Bruine boonen en schokker erwten) met bijbehoorend reglement met ingang van bovengenoemde datum wor den ingetrokken. Tot deze maatregelen werd besloten, om dat de prijzen van voornoemde producten, ondanks de vele fluctuaties, welke zich heb ben voorgedaan, zich hebben bewogen en ook thans zich nog bewegen boven het peil van de door den Minister vastgestelde richt prijzen. Aangezien producten, waarvan de prijzen zich bewegen beneden het hierboven ge noemde peil, voor steun uit het Landbouw- Crisisfonds in aanmerking kunnen komen, is besloten om naast de steunmaatregelen voor groene erwten, ook den denaturatie- steun voor schokkers, we'.ke wegens hun kwa liteit niet voor consumptie en export, doch alleen voor voederdoeleinden kunnen wor den gebruikt, te handhaven. Voor deze schok kers zal al naar gelang van de kwaliteit, over eenkomstig de bestaande Steunbeschikking een denaturatievergoeding gelijk aan die der C. en D-klassen voor groene erwten, als steun worden uitgekeerd. ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN. Tegen den los-arbeider F. S. is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens fraude. Hij was namelijk reeds 14 dagen aan den arbeid bij een firma te Bloemendaal, maar kwam toch dagelijks de werkloozenlijst van Maatschappelijk Hulpbetoon teekenen en als gevolg van het dagelijks teekenen ontving hij ook ondersteuning, daar hij verzuimde ver dienste op te geven, De firma, bij wie S. werkzaam was, bleef van het dagelijks op verschillende tijdstippen verdwijnen van S. onkundig, daar een familie lid van S-, die bij dezelfde firma werkzaam was, hem de behulpzame hand bood. HAARLEM TEL.10070 - HEEMSTEDE TEL. 29 280 (Adv. Ingez. Med.) Generaal Kondylis is plotseling overleden. pag. 1 Voor de Fransclie Kamer heeft Albert Sarraut gisteren zijn regeeringsverklaring gehouden. pag. 4 Volgens Italiaansclie berichten zouden in Abessynië nieuwe opstanden uitgebroken zijn. pag 4 Tegen den bankier Schaap is zes jaar gevan genisstraf met aftrek geëischt. Dag. 3 Noodlijdende "tuinders worden gesteund. pag- 3 Het aantal Diesel-electrische treinen, dat dienst doet, wordt per 1 Februari uitge breid. pag. 3 Twee Roemenen hebben de Rallye naar Mon te Carlo gewonnen. pag. 10 ARTIKELEN, ENZ. R. P. Spektagel in de voetballerij. pag. 1 Van een specialen correspondent te Rome: Italiaansclie kabinet aanvaardt 45 wetsont werpen. pag. 4 Van onzen Berlijnschen correspondent: Taal- getob in Duitschland. pag 4 Mr. J. H. van Geldcren: Bestrijding van het verkeersgevaar. pag. 10 De R. A. I. tentoonstelling is heden geopend. pag. 8 W. SCH.: Mazurka pag. 2 Voor de Jeugd. pag. 13 en 14 Burgerlijke Stand van Haarlem is opgenomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1